Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Objektívek topikja (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2014-12-12 17:21:36

LOGOUT.hu

Az objektívekre két nagyon fontos adat jellemző, melyek alapján rendszerint azonnal be lehet őket sorolni. Ezek az objektív fényerejét és gyújtótávolságát jelző számok.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#9151) coulgar válasza BiriBum (#9149) üzenetére


coulgar
csendes tag

akkor gondolom ha a szaunaban a polcra rakom öket az megfelelö hely lesz nekik :DDD

(#9152) Peethy válasza coulgar (#9151) üzenetére


Peethy
őstag

Igen, ott véletlenül sem gombásodna :D

(#9153) spanyoll válasza coulgar (#9146) üzenetére


spanyoll
addikt

Áhááháháhá. Ezt hol olvastad? :DD :))

"Super perfundo on the early eve of your day."

(#9154) coulgar válasza spanyoll (#9153) üzenetére


coulgar
csendes tag

(#9155) spanyoll válasza coulgar (#9154) üzenetére


spanyoll
addikt

Ez a kötelező duma. Nem kell ilyen dolgokat csinálni, nem fog begombásodni ha nem így tárolod, vigyázni kell rá és kész.

"Super perfundo on the early eve of your day."

(#9156) kiskornel válasza coulgar (#9142) üzenetére


kiskornel
addikt

Mivel írtak egy csomó mindent, ezért még1x átolvastam két obim leírását. Az egyik a Canon EF100 2,8 Macro, a másik a Canon EF 100-400 L.
Mindegyikben csak az van, ha nem használja az objektívet az elülső, hátsó sapkát rakja rá. Még csak említést se tesz az alant olvasható megjegyzésekről.
Azt megjegyzi, ha hidegből melegbe v. fordítva megyünk, akkor légmentesen zárható tasakba pihiztessük használat előtt az objektívet, míg a környezeti hőmérséklettel ki nem egyenlítődik.
De a tárolására vonatkozólag semmi különös.
Én táskába tartom, és mindig van pár silica gél zacsesz a tatyómban.
Most kipakoltam a vitrinbe én is...
A canon.hu és az objektív tárolás szóra semmi se jött ki... valószínű én maradok a tatyónál és a silica geleknél. Azt meg nem ajánlom, hogy valaki sapesz nélkül tárolja az obijait.

http://www.flickr.com/photos/34330024@N05/sets/

(#9157) Zozzant válasza kiskornel (#9156) üzenetére


Zozzant
addikt

Szerinted akkor mitől gombásodnak az obik? Azért mert a canon nem írja bele még a jelenség létezik. Silica zacseszt kb. meg lehet izélni elég rövid idő alatt, nem véges a kapacitása és nem ekkora terekre mint egy fotóstáska, pláne hogy nyitogatod és nem légmentes.

ui: lényeg hogy mindenki azt gondolja az ő megoldása a jó, az megnyugtató:) De az meg tény, hogy a sötét, nem szellőző párás hely a gomba melegágya. Angliából elég gyakran lehet gombás obit venni... aki szeretné megtapasztalni, elég nedves hely.

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/bejegyzes/guga/az_utolso_kivansag.html

(#9158) coulgar


coulgar
csendes tag

Köszi a valaszokat.

Sajnos én is pont egy to mellett lakom és egész évben nagyon magas a paratartalom, ezért is akartam megtudni miként védhetném jobban az obikat.

(#9159) kiskornel válasza Zozzant (#9157) üzenetére


kiskornel
addikt

"Szerinted akkor mitől gombásodnak az obik?" - én még nem láttam gombás obit... Pláne nem a sajátomnál.
Ha annyira nagy probléma lenne, Canon-éknál is emlegetnék. Pl. egy xaros aksira minden második doksiba be van rakva, ha eltároljuk hosszú időre, előtte merítsük le.
Ha most gonosz akarnék lenni azt írnám: a Canon obik nem gombásodnak... ez csak Nikonnál gond. :))

Viccet félretéve: gomba mindenütt van. Frontlencsét állandóan tisztítom, alatta meg csak port találtam eddig. 4-5 éves obijaim vannak, sokszor használom nedves környezetben őket, mint erdő + patak, köd, tavak környéke (hajnalban, párásan). Télen sem kímélem őket.
Ez valami olyan dolog, ami a régi öreg obikon van. beírtam a keresőbe, meg lehet nézni, milyen obikat dobott ki: [link] egyik se mai darab.

http://www.flickr.com/photos/34330024@N05/sets/

(#9160) .DLL válasza kiskornel (#9159) üzenetére


.DLL
veterán

Vannak itt nem olyan régi obik is, pl. egy Minolta Beercan ami ma is népszerű obi, de a lényeg, hogy az objektív az amit hosszútávra veszel, egy jó üveg több vázon át kiszolgálhat, és lesz még abból is "régi" objektív.

Jobb félni, mint megijedni, de én most megijedtem: "A gombák termelte savak megtámadhatják az objektív bevonatát, melyet általában gazdaságtalan (nagyon költséges) pótolni. [...]"

[ Szerkesztve ]

(P.H.)

(#9161) Zozzant válasza kiskornel (#9159) üzenetére


Zozzant
addikt

Szerintem sem a 4 éves obi fog begombásodni, ha vannak régi obijaid is akkor érdemes odafigyelni. Nekem vannak 40-50 évesek is, képzelheted azok hány erdőt megjártak:) Vannak obik amik hajlamosabbak, az újabbakon már jobbak a szigetelések, másak a ragasztóanyagok és persze nincs velük 40 éves tapasztalat:)

https://logout.hu/bejegyzes/guga/az_utolso_kivansag.html

(#9162) Mikisys


Mikisys
őstag

Kedves Mindannyian!

Telezoom kérdésem van:
Tamron AF 70-300 LD, DI, Macro, vagy Sigma AF 70-300 APO, DG, Macro a jobb választás?
Átlagos 10Mpixeles géphez lenne, persze a Sigma filmes gépen is használható lenne.
Próbálta már valaki filmes gépen a Sigma 70-300-at?
Nehéz a választás, mert mindkettőről eltérőek az egyes fórumokon olvasottak, nem tudom egyértelműen eldönteni, hogy melyiknek lehet elfogadni a kritikáját.
Ti melyiket ajánlanátok, ha az ára nem érdekes a döntés szempontjából?
Üdv!

(#9163) BiriBum válasza Mikisys (#9162) üzenetére


BiriBum
őstag

Milyen vázra lenne?

(#9164) Mikisys válasza BiriBum (#9163) üzenetére


Mikisys
őstag

Ez miért érdekes az obi-választás szempontjából?
Üdv!

(#9165) Klemice válasza Mikisys (#9164) üzenetére


Klemice
senior tag

Kb azért, mert ha elmész a benzinkútra ott is megkérdezik, hogy dízelt vagy benzint eszik a motor.

(#9166) Mikisys válasza Klemice (#9165) üzenetére


Mikisys
őstag

K-bajonettes gép.

Egyébként a két objektív minősége érdekel, nem pedig a kritikák alapján, hogy kinek milyen gépén, milyen beállítások mellett, milyen kép keletkezik. Ott már a gép alap-beállításai is beleszólnak a kapott képminőségbe.

Üdv!

(#9167) BiriBum válasza Mikisys (#9166) üzenetére


BiriBum
őstag

Nagyon egyszerű, ebből kiderült, hogy a vázban van a stabilizátor. Ha Nikon belépő szintű géped lenne, akkor a fókuszmotor is probléma volna. Ezért kérdeztem. Egyébként nekem is K-bajonettes gépem van.
Teljesen egyértelműen Tamron. Képminőségben sokkal jobb, mint a Sigma. Mindkettőnél a tele végén, nyitott rekesszel kicsit lágy a kép, a Sigmánál a képszélek eléggé rosszak.
Mindkettőnél van 1:2 leképezésű "makró".
Ha találsz 55-300-at használtan, azzal nagyon jól jársz, szenzációs a képe, főleg az árához képest. Az 50-200 sem rossz, de 10mm-rel rövidebb.

(#9168) Mikisys válasza BiriBum (#9167) üzenetére


Mikisys
őstag

Így már értem, köszönöm.

Igen a leginkább nekem is a Pentax 55-300 tetszik, de most még egyikre sem futja, pedig átfogásban is jól kihasználható lenne az 55-300mm. Spórolok, aztán majd meglátjuk.

Üdv!

(#9169) flash-


flash-
veterán

en nem tudok ennek utana szamolni ugyhogy konkeret valaszt kerek higy egy 18-105 ös obi mire elég?pl 15 -20méterről szallagavatón fotózni embereket?arra kevés vagy elég?

"Embrace our fellow man, no longer vilified"

(#9170) aleister válasza flash- (#9169) üzenetére


aleister
veterán

Pedig ezt csak számolással lehet. Ekv 17mm-es gyújtótávolság mellett 104 fok a látoszöged. Ezt követően már szögművelettel ki tudod számolni a háromszög alapját (ez lesz a fényképezhető sor hossza), ha a háromszög magassága 15-20 méter.

[ Szerkesztve ]

Eladó ÚJ Adata DDR4 2 GB so-dimm ram QNAP vagy Synology NAS-ba.

(#9171) flash- válasza aleister (#9170) üzenetére


flash-
veterán

aha de vajon mire elég a 18-105 obi?20 méterrol embert fotozni?mert vennék egyet

[ Szerkesztve ]

"Embrace our fellow man, no longer vilified"

(#9172) kiskornel válasza flash- (#9171) üzenetére


kiskornel
addikt

egyszerű: itt tudod meg, mire elég a

"Dimensional Field of View Calculator" nál.

4,44m széles, 2,96m magas lesz 20m-re 105mm-es obival 1,5 APS-C szenzor esetén...

http://www.flickr.com/photos/34330024@N05/sets/

(#9173) flash- válasza kiskornel (#9172) üzenetére


flash-
veterán

jo kis oldal koszi

"Embrace our fellow man, no longer vilified"

(#9174) balaaazs


balaaazs
senior tag

sziasztok!
elnézést ha kicsit off a téma, de hozzáértők válaszáér epedezem :)
volt nekem egy canon 30d -m még régebben egy 28-135el. sajna el kellett adnom a "rendszert", de most lehetőség nyílik olybá tűnik újra hogy összerakjam. nade. az érték korlátolt, 80-90 körül találok kb 30d vázat és akkor arra lehet építgetni obikat lassan.
vagy másik megoldás, amit néztem, hogy olympus e-520 14-42es meg 40-150es zuikoval. mi a véleményetek ez utóbbiról, miket hallottatok? köszi! :)

¯\_(ツ)_/¯

(#9175) Hooper


Hooper
őstag

Sziasztok!
Nikon fórumban tettem, fel de most találtam ide, lehet hogy itt inkább témába vág.
Ez lenne a kérdés
köszönöm!

(#9176) Tomate


Tomate
veterán

Ez a Nikkor 24mm f/2.8D AF miért kerül ennyibe? Valaki tudna nekem pár sort írni róla? :R

(#9177) flash-


flash-
veterán

sziasztok

egy kérdés:

a Nikon AF-S DX Nikkor 18-105 mm F3,5-5,6G ED VR obi az ugyanaz az objektív, mint amit a Nikon D3100 18-105 VR Kit ben van?

vagy jobb vagy rosszabb?

"Embrace our fellow man, no longer vilified"

(#9178) Hooper válasza Tomate (#9176) üzenetére


Hooper
őstag

Mert fullframe nagylátó. fix wide lencsék vmiért mindig drágák.
Szvsz túlárazott. DXre felesleges, ezt a minőséget 2.8as alapzoomok nagy része hozza, és elég unalmas látószög (inkább N17-55 2.8). Fullframe-re talán érdemes ha nincs "csak" mondjuk 28-70, de akkor inkább a kettő árából 24-70, esetleg 24-85.

[ Szerkesztve ]

(#9179) Sefter válasza flash- (#9177) üzenetére


Sefter
veterán

ugyan az, sokszor a KIT-ből szedik ki a boltban...

[ Szerkesztve ]

Psn ID: sefter_hun

(#9180) flash- válasza Sefter (#9179) üzenetére


flash-
veterán

értem köszi.

A 18-105 ös obival kapcsolatban lenne kérdésem még.
Tudom hogy zoomobi, de ha a barátnőm megérne majd rá hogy csináljak vele teljes alakos képet,illetve arcképet akkor azért tud hozni egy elvárható alap szintet képminőség terén olyan képet amire azt lehet mondani hogy ez jó kép,vagy képtelen lesz a gép normális képet csinálni?

[ Szerkesztve ]

"Embrace our fellow man, no longer vilified"

(#9181) Hooper válasza flash- (#9180) üzenetére


Hooper
őstag

Miért lenne képtelen?
Jó rajza van, csak rekeszelni kell > legyen szép megvilágítás.
Csak egesz alaknál es portnénál ha lehet ne a 18es véget használd ;]
70mm környékén biztos jó rajza van.

(#9182) flash- válasza Hooper (#9181) üzenetére


flash-
veterán

értem.
de ez mitől van?
hogy egy obinak a 18 vége nem csinál olyan jó képet mint mondjuk 70mm nél.

tehát ez azt jelenti hogy ha jó képet akarok emberről, akkor inkább menjek távolabb és zoomoljak kicsit és úgy csináljam a fotót?
mi a külünbség?

"Embrace our fellow man, no longer vilified"

(#9183) Peetry válasza flash- (#9182) üzenetére


Peetry
senior tag

tipikusan jellemző az obikra hogy végeiken gyengébben teljesítenek. Gondolom optikai törvény és/vagy gyártástechnika. Ha megnézed a 10mm körüli obikat meg halszemobikat mind torzítanak, pedig azok mégjobb minőség mint a kitobi.

(#9184) Hooper válasza flash- (#9182) üzenetére


Hooper
őstag

Igen, ahogy Peetry is írta az objektívek gyengébben teljesítenek a végeken..általában..
drágább/profi objektívekben ezek a lencsehibák egyre kevésbé érezhetőek.
olcsóbb üvegek esetében rekeszeléssel többnyire orvosolható.
A torzítás értelemszerűen nem, de az az alapzoomok sajátossága a túl nagy átfogás miatt, utómunkával korrigálható ha zavar.

Nem csak az optika "jobb" képminőség érdekében "kell" zoomolni ha portrézol, hanem a torzítás elkerülése végett - ha csak nem szándékos -.
Az objektívhez közelebb eső dolgok nagyobbak lesznek, megnyúlnak. 50-70mm alatt ez már szembetűnő.

Túlmagyarázás helyett - fotózd le az alanyt 18mmen és ugyanazzal a vágással 70mm-en és nézd meg milyen lufi feje van az elsőn, vagy nézd meg ezt a képet.

próbáltam érthetően leírni, de szerintem ha tényleg érdekel a fotózás olvass sokat.(kezdésnek pl Scott Kelby könyvei, elég érthető és szájbarágós)

(#9185) k1csi válasza flash- (#9182) üzenetére


k1csi
senior tag

Az obi nagyjából ugyanolyan jó rajzot produkál 18mm-en mint 70mm-en (bár tény a gyutáv végein tipikusan gyengébbek az obik, de nem ez számít).

A perspektíva az ami nagyon más. Amikor 18mm-t használsz akkor nagyon közel kell menni ha egy adott embert akarsz fotózni (és nem egy egész csoportot) úgy, hogy kitöltse a fotót. Ez automatikusan azt jelenti, hogy az orra jóval közelebb lesz mint a füle stb. százalékosan 2 számjegyű lesz a távolság eltérés.
70mm-en az obitól való távolság eltérés arányaiban jelentéktelen (merthogy jóval messzebb kell menni, hacsak nem valami kis részletet fotózol).

Minden ami közelebb van nagyobbnak látszik. Amikor közel vagy az emberhez arányaiban az orra jóval közelebb van az obihoz mint pl. a füle ami ettől jóval nagyobbnak fog látszani.

Ez a perspektivikus torzítás ami nem az obitól és direkte nem is a gyutávtól (bár indukálja azt), hanem a fotózandó dolog távolságtól függ.

E-miatt van az, hogy portréra nagyobb gyutávot szoktak ajánlani. Persze, ha valaki már nagyon látja a perspektívát akkor lehet bátran kreatívkodni (karikatúra jellegű fotó).

Viszont tapasztalatom szerint nagyon-nagyon sokan (kezdők lényegében kivétel nélkül) az obiban keresik a torzítást. Sőt extrém esetben azt fontolgatják, hogy egy jóval drágább obit veszek az majd nem fogja csinálni.
Nem így van. A perspektíva az perspektíva marad tök mindegy, hogy kittobit vagy vagyont érő fixet használsz.

Szerk: Hooper kicsit megelőzött...

[ Szerkesztve ]

Amit a fotózásról szeretnél tudni Chuck Gardnertől: http://super.nova.org/DPR/

(#9186) flash- válasza k1csi (#9185) üzenetére


flash-
veterán

köszönöm nektek az infót

ezekre a dolgokra nem is gondoltam eddig...
szóval a 18-105 ös obival érdemes kb 70mm en fotózni mondjuk egész alakos képet,vagy arcképet

"Embrace our fellow man, no longer vilified"

(#9187) BiriBum válasza flash- (#9186) üzenetére


BiriBum
őstag

Arckép (portré) 70-100 mm (105-150 ekv) - a tele tartományú lencse kellemesen összehúzza a teret, a háttér pedig mosódik, ez jót tesz a portréknak.
Egész alak inkább 30-50 mm (45-75 ekv)

(#9188) flash- válasza BiriBum (#9187) üzenetére


flash-
veterán

digitális nikon dslrnél a 70-100 és a 30-50 értéket kell figyelni ugye?

"Embrace our fellow man, no longer vilified"

(#9189) aleister válasza flash- (#9188) üzenetére


aleister
veterán

Cropos gépnél igen. Mid van egész pontosan?

Eladó ÚJ Adata DDR4 2 GB so-dimm ram QNAP vagy Synology NAS-ba.

(#9190) kutymorg


kutymorg
tag

Sziasztok!

70-200-as obikról kérnék segítséget. Ha kutató munkám nem téved, akkor a Canon F4 L USM (és a 2.8 IS változata is) lencséje por és csepp álló. Egyáltalán menyi védelem van benne, mennyire bírja a kiképzést?

Nikonra van időjárás álló objektív 150-200k körül?

Váz az 50/60D vagy 550D/600d ill. D300/D90 vagy D5100 függően, hogy milyen obi jöhet számításba.
70-300-as objektívek közül mivel érdemes "szemezni"?

Köszi a segítséget!

(#9191) Klemice válasza kutymorg (#9190) üzenetére


Klemice
senior tag

canon 70-200-ból csak a stabis változatok időjárásállóan szigeteltek 4L 2.8L 2.8LII

(#9192) BaSzabin


BaSzabin
csendes tag

Sziasztok!
Most fogok venni egy 550D-t. Szeretnék hozzá venni egy 300mm-s obit(nem macro) de nem tudom melyikkel járnék a legjobban. Esetleg ellátnátok néhány tanáccsal, tippel? Még nem vagyok túl gyakorlott a témában, eddig kompakt gépem volt.
Köszönettel: Szandi :))

(#9193) spanyoll válasza BaSzabin (#9192) üzenetére


spanyoll
addikt

Fix 300-ast szeretnél vagy zoomos is jó?

"Super perfundo on the early eve of your day."

(#9194) BaSzabin válasza spanyoll (#9193) üzenetére


BaSzabin
csendes tag

300-ig terjedjen, 70-, 75-től láttam őket

(#9195) spanyoll válasza BaSzabin (#9194) üzenetére


spanyoll
addikt

Ha eddig kompaktod volt akkor feltétlenül zoomosat mondanék. Mondjuk egy Canon EF 75-300mm f/4-5.6 -ast mondanék így, ami árban még szerintem beleférne (gondolom én), aztán azzal ellehetnél. Kitben milyen obit kapsz?

"Super perfundo on the early eve of your day."

(#9196) BaSzabin válasza spanyoll (#9195) üzenetére


BaSzabin
csendes tag

Köszi :) Magában veszem a vázat és külön majd ezt az obit(amit még nem tok milyen lesz). Képstabilizátor van benne?

(#9197) Klemice válasza spanyoll (#9195) üzenetére


Klemice
senior tag

a 75-300 egy rendkívül szar obi, én az ef-s 55-250 IS modellt ajánlanám

(#9198) BaSzabin válasza Klemice (#9197) üzenetére


BaSzabin
csendes tag

Arról azt olvastam, hogy nem mindegyik géphez jó, meg kárt is okozhat. Igazából én portrékat(állatokról) szeretnék készíteni és van, hogy 20-30m-re vannak. Azért szeretném inkább a 300-ast. Vagy nincs sok különbség a kettős között?

[ Szerkesztve ]

(#9199) spanyoll válasza BaSzabin (#9198) üzenetére


spanyoll
addikt

Kárt okozna? Erről én nem hallottam :DDD
@Klemice: ő mondta, hogy feltétlenül 300as kell :)

"Super perfundo on the early eve of your day."

(#9200) BaSzabin válasza spanyoll (#9199) üzenetére


BaSzabin
csendes tag

,,EF-S: (Canon)
A Canon kifejezetten digitális igényekre tervezett objektívjei. A leghátsó lencsetag jobban benyúlik a gépvázba, így nagyobb érzékelős EF bajonettes gépen NEM HASZNÁLHATÓ! (A tükröt vagy az obi végét kockáztatod vele, úh. nem érdemes...)
Persze a gyakorlatban ez máshol nem is jelent gondot, hiszen a kisebb kirajzolt képkör miatt egyébként sem ajánlott EF-S optika használata nagyobb érzékelős (v. kisfilmes) gépen, de mindenképpen azzal is számolnunk kell, hogy ha később váltani szeretnénk nagyobb érzékelős gépre, akkor bizony nemcsak gépünket, de most meglévő EF-S optikánkat is cserélnünk kell!''

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Objektívek topikja (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.