Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Objektívek topikja (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2014-12-12 17:21:36

LOGOUT.hu

Az objektívekre két nagyon fontos adat jellemző, melyek alapján rendszerint azonnal be lehet őket sorolni. Ezek az objektív fényerejét és gyújtótávolságát jelző számok.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#9601) Peethy válasza kutymorg (#9600) üzenetére


Peethy
őstag

Régebben sokkal több volt belőle Index aprón, de ott is figyelni kell, hogy az új verziót vegye az ember. Tamron 70-200-at szokták ajánlani, jobb mint a Sigma (optikailag), de lassabb és hangosabb a fókuszmotor. De valahol kompromisszumot kell vállalnia az amatőr felhasználónak...

(#9602) Peetry


Peetry
senior tag

nah sok lemaradt próbálkozás után sikerült beszerezni egy 50mm f1.8-at.
Hát eddig csak pár teszképet lőttem vele és lcd-n néztem vissza, de már most nagyon tetszik rajza, meg a bokeh :))
és megjött a közgyűrűm is hongkongból, egy gyors teszt erejéig felcsattintottam, és kb 10 centis munkatávval 1.6-1.7 cm-es tárgy tölti ki a képet :DD márcsak idő kell
az mért van hogy a sigma 17-70-et nem tudom élesre állítani közgyűrűzve? annyira közel van a közelpont hogy közgyűrűzve az obin belülre esik? sajnos hiába olvastam többször, sose sikerült megérteni ezt a számítást, pedig mérnök leszek vagy mi :B

(#9603) Klemice válasza Peetry (#9602) üzenetére


Klemice
senior tag

17-70nél 70 mm-en már alapból a frontlencse mögött van a közelpont

(#9604) Peetry válasza Klemice (#9603) üzenetére


Peetry
senior tag

de ez hogy jön ki? :R

(#9605) Mr.Csizmás válasza Peetry (#9604) üzenetére


Mr.Csizmás
félisten

Kiindulási hossz mm-ben / gyújtótávolság mm-ben = méretarány (decimális) pl. 48/50 = 0,96

A felvételi távolság kiszámítására a következő képlet érvényes: (Kihuzat + gyt) (mm) / méretarány (decimális) = felvételi távolság (mm) Példa: kihuzat 48 mm, gyújtótávolság 50 mm, méretarány 0,96, felvételi távolság = 98:0,96 = 102 mm az érzékelőtől.

[ Szerkesztve ]

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#9606) Peetry válasza Mr.Csizmás (#9605) üzenetére


Peetry
senior tag

ebben a felvételi távolság az az a távolság amilyen messze kell lenni a tárgynak hogy élesre álljon? és mi a kiindulási hossz?
bocs hogy ilyen értetlen vagyok

(#9607) Danniel


Danniel
tag

Leteszteltem a Tamron 28-75-ömet, és frontfókuszosnak tűnik. Szerintetek, a mellékelt képeket nézve érdemes elvinni kalibráltatni, vagy tanuljak meg együtt élni vele, mert hallottam olyat is, hogy nem tudják igazán szépen beállítani?

[link]

Köszi

[ Szerkesztve ]

http://www.flickr.com/photos/cirmidesign/

(#9608) Peetry válasza Danniel (#9607) üzenetére


Peetry
senior tag

különböző gyutávokon csináltad, vagy mind ugyanazon van. Érdemes a két végén meg középen is megnézni, mert nekem is pl a 17-70-em 17-en enyhén backfocusos, de olyan 25-től már pontos. Ha az elejon frontos a végén meg esetleg backes, akkor sokat nem tudsz vele szerintem csinálni.

(#9609) Danniel válasza Peetry (#9608) üzenetére


Danniel
tag

A végén, 75-nél volt feltűnő, de most, hogy újracsináltuk a tesztet, ahány mérés, gyakorlatilag mindig valamennyire mást mutatott. Egyelőre várok még a dologgal, mert csináltunk pár portréképet is, és a 2.8 lágyságát leszámítva nem tűnik rossznak. Elképzelhető, hogy - állvány ide vagy oda - a méréseink voltak pontatlanok.

http://www.flickr.com/photos/cirmidesign/

(#9610) BiriBum válasza Danniel (#9609) üzenetére


BiriBum
őstag

Elég volt a fény?

(#9611) Danniel válasza BiriBum (#9610) üzenetére


Danniel
tag

A mérések állvánnyal készültek, egy - relatíve - világos irodában.

http://www.flickr.com/photos/cirmidesign/

(#9612) BiriBum válasza Danniel (#9611) üzenetére


BiriBum
őstag

Kevés, főleg műfény megzavarhatja a vázad autofókuszát. Semmi köze nincs ahhoz, hogy állványon van-e vagy sem, ugyanis az a bemozdulásos életlenséget előzi meg.

(#9613) BiriBum válasza BiriBum (#9612) üzenetére


BiriBum
őstag

If you have extra lighting available, use it to light up the test chart. The chart must be lit more or less from the front. I like to use a bright constant light source, like a halogen flood or similar, but the flash seems to work just fine too. If you’re going to depend on the flash then make sure there’s enough ambient light for the auto focus system to work reliably.[link]

(#9614) Danniel válasza BiriBum (#9612) üzenetére


Danniel
tag

Köszi a választ. Szerintem volt elég fény. Ráadásul az irodába besüt a nap is. Ma rossz idő volt, de azért világos volt az irodában, még ha nem is sütött a nap. Ehhez jött még a felkapcsolt neonlámpa. Szerintem a párhuzamos-merőleges-45fok volt inkább, ami problémát okozhatott :) Tesztelni fogom még, és jobban figyelek majd a fényre, köszönöm az ötletet.

http://www.flickr.com/photos/cirmidesign/

(#9615) .DLL válasza Danniel (#9614) üzenetére


.DLL
veterán

Azt is figyelembe veheted, hogy az AF szenzor érzékeny területe ált. nagyobb, mint a keresőben feltüntetett jelölés, bár egy ilyen szintetikus próbán nem valószínű, hogy belelógna más képelem.

Nem tudom számít-e de pl. az ebben a cikkben szereplő megoldásnál a fókuszálandó terület merőleges az objektívre, és csak a mérőskála döntött: [link]

[ Szerkesztve ]

(P.H.)

(#9616) copass


copass
veterán

sziasztok!
keresnék olyan embert debrecenben, aki benne van m42 objektív dslr-re témában.

"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"

(#9617) Mr.Csizmás válasza copass (#9616) üzenetére


Mr.Csizmás
félisten

Messer22 a micro four thirds topikban

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#9618) copass válasza Mr.Csizmás (#9617) üzenetére


copass
veterán

köszi :R

"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"

(#9619) Peethy


Peethy
őstag

Erről van valami vélemény? [link] (Sigma 70-210 f/2.8)

[ Szerkesztve ]

(#9620) h1ght3chzor


h1ght3chzor
őstag

Hali!

Kérem csak hozzáértők/tapasztaltak mondják el véleményüket az alábbi obikról.
Pro, kontra érveket szeretnék hallani!

18-200 VR

16-85 VR

18-35/3,5-4,5 IF ED D

Köszönöm :R

Kérlek tisztelj meg azzal, hogy válaszolsz a privát üzenetre.

(#9621) m3ss válasza h1ght3chzor (#9620) üzenetére


m3ss
veterán

egyik sem volt meg a kezemben, de hat a fo kerdes, hogy mire fogod hasznalni es van-e mas obid...en szemely szerint altalanos, egyeduli obinak a 16-85-ot vennem, turistafotokra, epuletekre, tajkepekre jo a nagy latoszog. de ha neked kell a tele vege akkor mar lehet a 18-200..

https://www.instagram.com/jozsef.beko/

(#9622) Sza_Sa válasza h1ght3chzor (#9620) üzenetére


Sza_Sa
senior tag

Akkor én máris mondanék véleményt. Mivel ma már nem vagyok Nikonos, a véleményem múlt időben értendő.
16-85 nagyon jó obi, az enyém 16mm-en egy kicsit lágy 20mm-től nagyon éles, nagyon minimálisan vignettál, fókusz nem túl gyors. A vr II elég jó benne, az épitési minőség Nikonon belül jó. Az új árát nem éri meg, használtan viszont alaposan le kell tesztelni, hajlamos téveszteni a fókusz. Viszont még a mai napig ez az egyetlen használható általános objektív a Nikon kínálatában, már ráférne egy frissítés.

18-200: ha a 16-85 nem éri meg az árát akkor a 18-200 még annyira sem. Sokan szeretik mert lefed nagylátótól a teléig, de sajnos képi hibái vannak bőven. Ami nálam járt az 130~150mm után lágyult rendesen, hordó torzítása 20 mm-ig borzasztó. VrII ugyanaz mint a 16-85, fókusz szintén. Épitési minőség dettó. Van 2 olyan fotós ismerősöm akik nem kispályások, van nekik d3 meg 70-200 meg minden, de ha nyaralni mennek, szinte csak ezt viszik, az egyik egy d90-en a másik egy d300s-en. Mindkettő meg van vele elégedve, mert hobbi célra meg kirándulni tökéletes.

A 18-35-öt nem ismerem, de szerintem egy felesleges obi ilyen átfogással és fényerővel.

"Van három rágóm, pont hárman vagyunk. Egy kell holnapra..."

(#9623) h1ght3chzor válasza m3ss (#9621) üzenetére


h1ght3chzor
őstag

Igen, ez mondjuk teljesen így van, viszont nem szeretnék olyan obit, amit utána megbánok... van nekem most 18-105vr is meg 70-300vr is, de van másik vázam is :DDD

Inkább 18-35 és 16-85 között vaciálok, melyiket érdemesebb?

Kérlek tisztelj meg azzal, hogy válaszolsz a privát üzenetre.

(#9624) m3ss válasza Sza_Sa (#9622) üzenetére


m3ss
veterán

hat ja, egyik sem egy ar/ertek bajnok...esetleg a tamron 17-50 is alternativa lehet az emlegetett obik mellett..vagy lehet dilemmazni a fixeken meg az obicserelgetesen... :K

https://www.instagram.com/jozsef.beko/

(#9625) m3ss válasza h1ght3chzor (#9623) üzenetére


m3ss
veterán

nem teljesen ertem, hogy miert akarsz 18-200-at vagy 16-85-ot venni, ha van 18-105-od. mind2 gepre univerzalis zoomot akarsz rakni? en maskepp varialnek, de nem tudom mire hasznalod, mik az igenyek stb..

https://www.instagram.com/jozsef.beko/

(#9626) Sza_Sa válasza h1ght3chzor (#9623) üzenetére


Sza_Sa
senior tag

Egyértelműen 16-85, ez nem is kérdés. Mindenben jobb mint a másik.

"Van három rágóm, pont hárman vagyunk. Egy kell holnapra..."

(#9627) h1ght3chzor válasza Sza_Sa (#9626) üzenetére


h1ght3chzor
őstag

Tényleg jobb mint a 18-35? Pedig ez még drágább is... Most nem érdekel a zoomtartomány, én egy nagyon jó rajzolatú objektívet szeretnék venni!

Amúgy nehéz tényleg megérteni bocsi, nem érdekel semmi, csak hogy jó rajzolatú obim legyen, az hogy most mim van, az mellékes, mert nem feltétlen én fogom használni, meg mondom van 2 vázam is. :)

Kérlek tisztelj meg azzal, hogy válaszolsz a privát üzenetre.

(#9628) baratom2040


baratom2040
csendes tag

Sziasztok!

Melyik objektívet ajánljátok a következő szitura (Canon 60d-re):
- fitness gyakorlatok fotózása színpadon, amely jellemzően nincs tökéletesen bevilágítva (foltos). Gyerekek ugrálnak, pattognak...

Eddig erre gondoltam:
Tamron Canon 70-200/2.8 AF SP Di LD (IF) Macro

A fényerő és átfogás miatt tetszett, de annyit olvastam már a fókusz sebességétől, hogy nagyon elbizonytalanodtam.

Kb egy árban van: Canon 70-200/F4 USM EF-L
Jó gyors fókusz, csak F4.

Szerintetek? Vagy valami alternatíva?

Teljesen változó, honnan tudok fotózni, de általában messzebbről (20m+). A vaku sem annyira játszik, ezért kéne a fényerő.

Köszönöm!

(#9629) adamka16 válasza baratom2040 (#9628) üzenetére


adamka16
őstag

Kérdésedben benne a válasz ;)
Esetleg sigma 70-200 2.8 ? Monopodot tudsz használni?

(#9630) Peetry válasza adamka16 (#9629) üzenetére


Peetry
senior tag

én nem értek hozzá, de fitnesshez meg ugrabugrálós gyerekekhez, szerintem inkább USM motor mint -1 FÉ. Tekerni lehet egyet az ISO-n -60D szerintem el is bírja-, de ha nem elég gyors a fókusz a mozgáshoz, akkor baxhatod a képet. Az IS meg itt megint nem játszik, mivel a téma mozog.
persze ha MF-el belefér a gyerek a DOF-ba az más tészta, de ilyen messziről tág rekesszel nem vagyok benne biztos.

[ Szerkesztve ]

(#9631) m3ss válasza h1ght3chzor (#9627) üzenetére


m3ss
veterán

vicces hozzaszolasok h1ght :) neha nem ertem az embereket. eleve hogy lehet a 18-35 meg a 18-200 kozott vacillalni, ossze sem hasonlithato a 2 obi, max annyiban, hogy zoom mind2 :D kis tulzassal olyan mintha azt kerdezned, hogy 70-200-at vagy 11-16-ot vegyel, mind1 a zoom csak jol rajzoljon...
vagy csak az a cel, hogy olyan obi legyen ami neked meg nincs es tudd tekergetni? :D
vegul is megkaptad a valaszod gyomordzsaktol :R
amugy ez a 18-35 nem igazan szokott felmerulni szinte soha, nem veletlen.

https://www.instagram.com/jozsef.beko/

(#9632) adamka16 válasza Peetry (#9630) üzenetére


adamka16
őstag

usm vs hsm ekkora különbséget tartogat magában?

(#9633) h1ght3chzor válasza m3ss (#9631) üzenetére


h1ght3chzor
őstag

Igen tudom nem lehet megérteni:) Tudom másra való mindegyik obi. 16-85 lesz asszem 18-105-bol meg egy 18-200 :)

Kérlek tisztelj meg azzal, hogy válaszolsz a privát üzenetre.

(#9634) Peetry válasza adamka16 (#9632) üzenetére


Peetry
senior tag

Lehet én néztem be valamit, de én nem találtam arra vonatkozó információt hogy ebben a tamronban HSM motor lenne, minden tesztben csak sima AF-et írnak és mindenhol megemlítik a sebességét mint gyengeségét. Most vagy rossz lapokat nézek, vagy rossz obit, vagy nem értem a kérdést.

[ Szerkesztve ]

(#9635) Sza_Sa válasza h1ght3chzor (#9627) üzenetére


Sza_Sa
senior tag

Az egy régi csavarhúzós obi, mondjuk attól még lehetne jó is, de nem az. Ha egyszer motor nélküli vázra szeretnéd rakni megszívtad, ha el szeretnéd adni, a korlátozott felhasználása miatt lehetetlen lesz.

Szerk: Én most egy 35 f1,8 -at vennék és megpróbálnék azzal megfotózni mindent. Persze nem lehet, de egy jó kihívás, aztán ha megunod vagy rájössz hogy mi hiányzik, még vehetsz egy raklapravaló zúm obit ;)

[ Szerkesztve ]

"Van három rágóm, pont hárman vagyunk. Egy kell holnapra..."

(#9636) h1ght3chzor válasza Sza_Sa (#9635) üzenetére


h1ght3chzor
őstag

Értem, és mondjuk tokin 16-50 2.8 vagy tamron 17-50?

Kérlek tisztelj meg azzal, hogy válaszolsz a privát üzenetre.

(#9637) Sza_Sa válasza h1ght3chzor (#9636) üzenetére


Sza_Sa
senior tag

Tokinát nem ismerem, aki használta és ismertem azt mondta hogy jó üveg. :) Tamronból meg a vc (stabi) nélküli a jobb és még olcsóbb is. Ott viszont trehányul működik a Qc, hatalmas szórások vannak minőségben. Abból csak netről rendelnék hogy legyen 8 napom kipróbálni minden helyzetben, aztán ha nem muzsikál úgy ahogy szeretném már vinném is vissza.

"Van három rágóm, pont hárman vagyunk. Egy kell holnapra..."

(#9638) h1ght3chzor válasza Sza_Sa (#9637) üzenetére


h1ght3chzor
őstag

Értem, köszi. :R

Már csak a 18-105vr-től kéne megválnom. :DDD

Kérlek tisztelj meg azzal, hogy válaszolsz a privát üzenetre.

(#9639) Sza_Sa válasza h1ght3chzor (#9638) üzenetére


Sza_Sa
senior tag

Az pont egy olyan obi amit gyorsan el lehet adni ha nincs leütve. Tartja is az árát.

"Van három rágóm, pont hárman vagyunk. Egy kell holnapra..."

(#9640) adamka16


adamka16
őstag

Nem tudjátok véletlenül, magyarul hogy nevezik a lens coat-ot? Egyáltalán van itthoni forgalmazója az ilyen cuccoknak?

(#9641) Mr.Csizmás válasza adamka16 (#9640) üzenetére


Mr.Csizmás
félisten

obizokni?

nem igazán láttam itthon....ebayról meg valszeg olcsóbb

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#9642) adamka16 válasza Mr.Csizmás (#9641) üzenetére


adamka16
őstag

Igazából mintákat keresek, meg hozzávetőleg itthon mennyiért lehetne beszerezni. Mert lehet tudok rá varratni is, csak ha olcsóbban kijönnék készen megvéve, akkor nem szórakoznék vele.

(#9643) kiskornel válasza adamka16 (#9642) üzenetére


kiskornel
addikt

:) Én egy tereptarka gyakorlóruha ujjából varrattam. Igaz, nem védő szerepe van, hanem eltakarja az obit a madarak elől.

http://www.flickr.com/photos/34330024@N05/sets/

(#9644) copass válasza adamka16 (#9640) üzenetére


copass
veterán

nagy dögre bugyi
elviszed egy varróhoz, szerintem simán megcsinálja aprópénzért.
készen biztos drágább és lehet nem is találsz pont megfelelőt.

[ Szerkesztve ]

"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"

(#9645) k1csi válasza baratom2040 (#9628) üzenetére


k1csi
senior tag

A vaku sem annyira játszik, ezért kéne a fényerő.

Mármint tiltott a vaku használata? Mert egyébként egy nagyobb kulcsszámú vaku olcsóbb ill. hatékonyabb megoldás mint egy fényerős obi. Ebben az esetben persze direkt vakuzni kell.

ISO 1600-on vagy felette (amit a 60D simán bír, ha rendes külső vakuval meg van támogatva és rendes fény lesz a vakutól, viszont lehet szinezőfóliázni kell a vakut) bőven 20m felett van a vaku hatótávja még f/4-en is (ugye ISO100-on kulcsszám/f szám a hatótáv, magasabb ISO-n arányosan nő). Persze ez akkor igaz, ha max. zársebesség nem megy a vakuszinkron (1/250 60D-n) alá, mert ott gyorsan elfogy a vaku. Ehhez meg pl. 200mm-en (ekv. 320) nem árt stabil kéz, monopod vagy IS (a témát a vaku megfogja, meg eleve a mozgás érzékeltetése miatt nem is gáz ha mégsem).

Peetry

persze ha MF-el belefér a gyerek a DOF-ba az más tészta, de ilyen messziről tág rekesszel nem vagyok benne biztos.

Pont, hogy a nagy távolság miatt férhetne bele a gyerek a DOF-ba (ugye ahogy csökken a távolság úgy lesz egyre kisebb a DOF ami makrónál csúcsosodik ki ahol még rendesen rekeszelve sem elég). http://www.dofmaster.com/dofjs.html

Vsz. arra gondoltál, hogy előre beállítod a fókuszt és nem változtatod (hiába mozog a gyerek).
Ehhez tényleg nagy a rekesz, vsz. még f/4 is ill. ehhez nem ártana, ha parfocál legyen az obi.
Tapasztalatom szerint még azok az obik sem teljesen parfocálok amikre azt mondják, hogy az (azaz a gyutáv változtatásával elmászik a fókusz).

Nem ismerem a Tamron obit, de legalább két okból kiesik az MF: Egyrészt kicsi kereső nem megfelelő mattüveggel ill. AF->MF váltás meglehetősen gázos: az AF meg nem megbízható (amit több helyen felhoznak panaszként).

Amit a fotózásról szeretnél tudni Chuck Gardnertől: http://super.nova.org/DPR/

(#9646) adamka16 válasza copass (#9644) üzenetére


adamka16
őstag

Majd lehet meginformálódom, hogy vállalna-e ilyesmit és leugrok hozzá. Azt hittem van itthoni forgalmazója ezeknek a cuccoknak.

kiskornel: Valami ilyesmi anyagot kellene beszereznem nekem is. Talán aki ilyen szütyők-táskákkal foglalkozik csak be tud szerezni méretet. Ebay árakat elnézve 20 alatt vannak, annyit meg nem ér az egész. Az a 3-4 db kis szövet.. akkor inkább megvarrom én.. :P

(#9647) Peetry válasza k1csi (#9645) üzenetére


Peetry
senior tag

bocs, nem fogalmaztam egyértelműen. A távolsággal nő a DOF ez így igaz, de arra értettem, hogy mivel messze van, nagyobb gyutávot kell használnia, ami viszont csökkenti :)

(#9648) copass válasza adamka16 (#9646) üzenetére


copass
veterán

túl van hájpolva ez kicsit, zírpapíron megcsinálod a kontúrt, majd megvarratod vkivel vagy te magad.

[ Szerkesztve ]

"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"

(#9649) adamka16 válasza copass (#9648) üzenetére


adamka16
őstag

Hát ki is nyírnának ha még egyszer használnék varrógépet :D

(#9650) h1ght3chzor válasza copass (#9644) üzenetére


h1ght3chzor
őstag

:Y Nagyon komoly, az az obi egy vagyon. :DDD

Kérlek tisztelj meg azzal, hogy válaszolsz a privát üzenetre.

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Objektívek topikja (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.