Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Objektívek topikja (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2014-12-12 17:21:36

LOGOUT.hu

Az objektívekre két nagyon fontos adat jellemző, melyek alapján rendszerint azonnal be lehet őket sorolni. Ezek az objektív fényerejét és gyújtótávolságát jelző számok.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#5801) rumos14 válasza t_a_m_a_s (#5799) üzenetére


rumos14
nagyúr

én a Sigma 10-20-at preferálnám.
ha tesztkre vagy kiváncsi, itt [link] alul kilistázva találsz párat.

(#5802) t_a_m_a_s válasza rumos14 (#5801) üzenetére


t_a_m_a_s
őstag

Köszi.

Holnap majd jól beletépünk...

(#5803) 1010 válasza rumos14 (#5800) üzenetére


1010
őstag

nem,mer canon nak jobb a kepe

(#5804) Hass Pók válasza t_a_m_a_s (#5799) üzenetére


Hass Pók
csendes tag

Nekem van egy, ha rekeszelem, elfogadható képeket csinál. Éppen most válok meg tőle, lehet, hogy a húgom pasija veszi meg :-)

(#5805) t_a_m_a_s válasza Hass Pók (#5804) üzenetére


t_a_m_a_s
őstag

Nahááát, én meg pont a csajom bátyjával készülök boltolni :DD :DD :DD

Holnap majd jól beletépünk...

(#5806) 1010


1010
őstag

Hogy jarok jobban ha
ki huzatot veszek, vagy egy fordito gyurut. Meikkel lehe nagyobb nagyitast elerni makronal?

(#5807) ottkar válasza 1010 (#5806) üzenetére


ottkar
addikt

A fordítógyűrű 50mm-hez 1:1-et ad. A kihúzat az optika gyújtótávolságának megfelelő hosszon ad 1:1-et Tehát egy 100mm-es harmonika 2:1-et.
Természetesen egy 28mm-es optika fordítón 1:1-et ad. Amúgy az optika fordítva kicsit jobb minőségű képet ad mint normál állásban. De ne tessék valami óriási minőség különbségre gondolni, főként ne arra hogy egy gyenge optika fordítva szuper lesz.

(#5808) ottkar válasza ottkar (#5807) üzenetére


ottkar
addikt

Javítás az előző hozzászóláshoz, a 28 mm-es optika fordítógyűrűn természetesen 2:1-es leképezést ad. A harmonikás kihúzat előnye annyi hogy fokozatosan lehet növelni a nagyítást.

[ Szerkesztve ]

(#5809) 1010 válasza ottkar (#5807) üzenetére


1010
őstag

vettem egy fordito gyurut :)
majd ide er valamikor a messzi kinabol
vannak harmonika kihuzatok is
8ezer ft
gyuru sor 1500ft tol van,fordito szinten,
azt hiszem a fordito a legjobb vetel jelenleg

(#5810) rinpocse


rinpocse
tag

NIKON D90-re a dilemmám, makróra:

Nikkor AF-S 60 mm f/2.8G ED Micro vagy Micro-Nikkor AF-S 105mm f/2.8G IF-ED VR

Tapasztalatok, vélemények?

(#5811) ottkar válasza rinpocse (#5810) üzenetére


ottkar
addikt

Dehát ez majdnem kétszeres gyújtótávolság amit nem szoktak összevetni mert nagyon eltér.

(#5812) Terapeuta válasza ottkar (#5811) üzenetére


Terapeuta
őstag

Lehet hogy ezért kérdez?
:F

Egyszerűen gondolkodni nagyon nehéz...

(#5813) rinpocse


rinpocse
tag

Szeretnék egy jó makro obit majd, s fogalmam sincs, hogy milyet vegyek. Ti melyiket vennétek, ha a pénz nem számítana. Ezért bátorkodtam a kérdést feltenni. Ebben kellene "némi" segítség, elég gyorsan. Köszi.

[ Szerkesztve ]

(#5814) Szten Márs válasza rinpocse (#5813) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Mit makróznál: rovarokat, vagy virágokat/növényeket?
A 60mm és a 100mm környéke is teljesen okés, amit néztél, csak más tárgytávolságot kíván, ebből pedig már adódnak a dolgok szvsz. Én bevenném a Tamron 60mm F/2-őt a pakliba, a Tamron 90mm-esét, a Sigma 105mm-esét és igen, a 60-100 mm-esek mellett a Sigma 150mm-esét - ez utóbbi igencsak ütős makróobjektív, na nem mintha a többi rossz volna. Egy kis iromány róla: [link]

(#5815) rinpocse válasza Szten Márs (#5814) üzenetére


rinpocse
tag

Elsősorban mindent :)) Komolyra fordítva a szót rovarok, növények a sorrend. Amit nem tudok eldönteni, hogyaz a 60, 90 vagy 105 mm.Ebben kérném a segítséget. Köszi

(#5816) Szten Márs válasza rinpocse (#5815) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

A 90 és a 105 között nemigen lesz érdemi különbség. Rovarokra én inkább határozottan ezt a gyújtótávot preferálnám a 60mm helyett, de nem épp én vagyok a legtapasztaltabb ez ügyben itt a forumon :) Annyi bizonyos, hogy a Tamron 90mm és a Sigma 105mm is kiváló objektív, ahogy a Nikon 105mm is, sőt, sőt, sőt... bár ez utóbbi esetében hallottam már hibás darabról (hozzáteszem: nyílván minden terméknél előfordul ilyesmi, szóval nem feltétlen jelent ez bármit is). Lényeg a lényeg: mellényúlni nem tudsz, ha ezt a gyújtótáv-tartományt választod. Pedig igencsak kevésszer lehet ezt elmondani, ha objektívet választ az ember :)

(#5817) rinpocse válasza Szten Márs (#5816) üzenetére


rinpocse
tag

Köszönöm. Az az igazság, hogy szeretnék váltani Canon G3/G9 után egy Nikon D90-re. Még éltemben nem használtam DSLR-t. Elolvastam a Sigmáról az írásodat, nagyon jó.

(#5818) Szten Márs válasza rinpocse (#5817) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Nem én írtam, ha az írásom alatt arra gondoltál volna, hogy az én billentyűzetemen született volna, ámbár egy forumtársunk írása valóban.
A D90 jó kis gép, ez kétségtelen :K A makróobjektív mellett még milyen obit tervezel hozzá? Vagy kifejezetten csak makrózni akarsz a géppel?

(#5819) rinpocse válasza Szten Márs (#5818) üzenetére


rinpocse
tag

A pénzügyi keret nem kevés, de az ésszerű határokat nem akarom átlépni. Márcsak a korom (55) miatt sem. Általános célok (utazás, család....) + makrózás a cél.

Jelen pillanatban az "obipark":

16-85mm f/3.5-5.6 G AF-S DX ED VR
NIKON Nikkor AF-S 70-300 mm f/4.5-5.6G VR IF-ED
NIKON Nikkor AF-S 35 mm f/1.8 G DX

Nem kinevetni az öreget, a makró obi másra is jó? Köszi.

[ Szerkesztve ]

(#5820) Szten Márs válasza rinpocse (#5819) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Persze, jó mindenre, ami a fényerejéből és gyújtótávolságából na meg élességükből adódik. Pl. kiválóan lehet használni a legtöbb makróobjektívet portréra is :K Ha épp úgy adódik, és van erre valakinek kedve, na meg megfelelő táj, akkor tájrészletek fotózására is teljesen korrekt. Ezeken túl is lehetne még találni jól passzoló felhasználási területeket. :K

Amúgy klassz kis objektívparknak nézel elébe úgy látom :K

(#5821) Dare2Live válasza rinpocse (#5819) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

makro obi olyan mint a listádban lévő 35 f1.8 azaz egy fix obi. A különbség annyi, hogy a makro obikkal (amik 1:1et tudnak) lehet makrozni is. :)

Amúgy a listádon lévő darabok nagyon jó obik, makrora ha rovarok fontosak szerintem erősen ajánlott a 150mm vagy több.... imho felejtsd el a 105öt és alatta....

[ Szerkesztve ]

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#5822) Darkness1 válasza rinpocse (#5815) üzenetére


Darkness1
aktív tag

Üdv,

Nekem 105mm-es Sigmám van. Némi rábeszélés után lett ez, eredetileg 70-est akartam venni. Előnye, hogy az 1:1-es nagyítást nagyobb tárgytávolságból tudja (30 cm), mint a másik kettő. A háttérmosás is szebb lesz. Az én vázamon (Pentax K200D) AF is van, és én használom is, bár kicsit lassú, de ez nagy mértékben függ a váztól is. Azt nem tudom, hogy a Nikon verzióból van-e beépített motoros. Amúgy precíz kézi fókusza van és fel lehet tenni régi filmes vázra vagy FF digit gépre is. Az f/11-f/16 tartomány kell rovarokhoz, f/5,6-f/8 virágokhoz, ezeket nézegesd tesztképeken. Én ennél tágabban nem nagyon használom. A másik irányban előfordult már f/27 is.

Általában rovarokat és virágokat fotózom vele, de általános célra is jó. Csináltam már vele panorámát is, meg persze portéra is megfelel. Ha érdekel, tudok pár képet mutatni.

Szerk.: Említették a 150-est. Az - szerintem - már egy kifejezetten nagy és nehéz objektív. A 105-ös még kezelhető.

[ Szerkesztve ]

No stress, no work Today!

(#5823) rinpocse válasza Szten Márs (#5820) üzenetére


rinpocse
tag

Köszönöm a gyors válaszokat. :C

(#5824) rinpocse válasza Dare2Live (#5821) üzenetére


rinpocse
tag

Köszönöm a gyors válaszodat. :C Valószínűleg marad a 150.

(#5825) rinpocse válasza Darkness1 (#5822) üzenetére


rinpocse
tag

Neked is köszönöm a segítségnyújtást. :C Szívesen megnéznék egy-két fotót.

(#5826) Szten Márs válasza Darkness1 (#5822) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Nem érdekes a beépített fókuszmotor, D90-hez lesz ;)

rinpocse:
Nem jársz rosszul vele, az biztos, de azt azért aligha mondhatjuk, hogy a 105-ös felejtős rovarokhoz. Van, aki még 35mm-es makróobival is fényképez rovarokat :) Pl. ez a kép egy Pentax 35mm F/2,8 macro limiteddel készült: [link]

A 150mm-es nem egy kis objektív, de ugye állványt amúgy is több, mint ajánlatos használni, lehetőleg valami jobb fajtát.

(#5827) nord_ válasza rinpocse (#5819) üzenetére


nord_
veterán

Akkor olyat mondok, amit a többiek még nem:
a 70-300 VR-hez vegyél egy tizenezer forintos Raynox DCR 250-et.
Lehet ezzel is közelképeket gyártani, nem is olyan rossz minőségben:
[link]
---

Rovarra egyértelműen a minél hosszabb gyútáv ajánlott! Volt Sigma 70mm F2.8 makróm, sokszor még fókuszálni se volt időm, mert megijedt a bogárka a túl kis közelpont miatt.
Ezt az állatot is kábé fél óráig kerülgettem a 150-essel, mire összejött:
http://fotobolondok.hu/fotoalbum/displayimage.php?pid=5280&fullsize=1

Azt azért megemlíteném, hogy a hosszú gyútávnak is van hátránya: ha nem állványozol, akkor vagy ragyogó napsütés vagy (makró)vaku kell (mint a bogaras képnél), hogy meg tudd tartani kézből berázás-mentesen a felszerelést.

---

Nem kinevetni az öreget, a makró obi másra is jó? Köszi.

Persze. :) Ugyanezzel a 150-es Sigmával:
[link]

Link javítva.

[ Módosította: philoxenia ]

(#5828) Darkness1 válasza Szten Márs (#5826) üzenetére


Darkness1
aktív tag

Igen, közben láttam, hogy D90, így lesz AF. Nekem számít, hogy van.

Pár demo :U kép itt! A képeken látható hibák a fotósnak köszönhetőek, mivel a megfelelő rekeszértékekre való ráérzés időt igényel.

Fotós ismerősöm szerint nagyon szépek az objektív színei. Nem tudom, hogy ez mennyire függ az objektívtől és mennyire a képfeldolgozó szoftvertől.

[ Szerkesztve ]

No stress, no work Today!

(#5829) rinpocse válasza nord_ (#5827) üzenetére


rinpocse
tag

Na most meg már állvány is kell :U A nejem már nagyon ráncolja a homlokát, de ha kell akkor kell. Jön a szokásos kérdés, milyet?

(#5830) Darkness1 válasza rinpocse (#5829) üzenetére


Darkness1
aktív tag

Én szoktam kézből is makrózni, sok állat folyamatosan mozog és állvánnyal nehéz követni. Sok esetben egy állványról egyszerűen nem tudsz közel jutni a kiszemelt témához.

No stress, no work Today!

(#5831) Szten Márs válasza rinpocse (#5829) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Ezt a topicot olvasgasd az állvány témában: [link]

(#5832) Dare2Live válasza nord_ (#5827) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

ha vkinek van pénze az szvsz ne vegyen DCR250et hanem rendes makro obit....

rinpocse: szvsz álványt akkor kell venni ha érzed a hiányát. Lehet az életben nem veszed elő....

[ Szerkesztve ]

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#5833) 1010


1010
őstag

nem tom makro celra jo lehet valami regi komunista lencse is..... :U

(#5834) nord_ válasza Dare2Live (#5832) üzenetére


nord_
veterán

Ha valakinek van pénze, az még nem jelenti azt, hogy eszetlenül el is kell költenie!

Több képet láttam ezzel a megoldással más obikkal, saját magam is használtam, így én tapasztalatból beszélek. Sz*rt meg sose ajánlok senkinek. Az elmúlt években a 16-85VR volt a leggyengébb obim, leginkább fixeket használok, így többé-kevésbé tudom, hogy hol a helye ennek a megoldásnak.

(#5835) Stitch


Stitch
őstag

Használ valaki EF 35/2-őt?

(#5836) Cassidey


Cassidey
senior tag

Heeelp.. :)

Sigma 105/2.8 macro
Canon 100/2.8 macro

Nincs nagy kulonbseg arban, a Canon kicsit dragabb..

(#5837) j.bravo válasza Cassidey (#5836) üzenetére


j.bravo
addikt

150-es Stigma...? Az álmoskönyvek szerint (merthogy nekem egyik sincs :DD ) az a legjobb a Stigmától. Persze ha a 100 körüli gyutáv kell, az más.

[ Szerkesztve ]

Whatever.

(#5838) Cassidey válasza j.bravo (#5837) üzenetére


Cassidey
senior tag

Hosszu nekem meg draga is lenne ahhoz kepest mennyit hasznalnam.. Babakhoz kellene reszletfotokhoz, esetleg eskuvon is ugyanehhez de ennyi kb.

Eredetileg a 60-as macrora izgultam ra koszonhetoen Chapelnek, de hat az nem is jo a gepemre. :N

[ Szerkesztve ]

(#5839) ottkar válasza j.bravo (#5837) üzenetére


ottkar
addikt

A Sigma makró sorozata nagyon jó a 150-es a legjobb de ez nem azt jelenti hogy a többi láthatóan rosszabb.

(#5840) Darkness1 válasza Cassidey (#5836) üzenetére


Darkness1
aktív tag

Hello,

Valamelyik korábbi hozzászólásomban találsz linket egy galériához, ahol vannak képek. Azokat a 105-ös Sigma-val csináltam. Galérián kívül tudok mutatni portékat is, ha érdekel. Én rovarokhoz és virágokhoz használom leginkább.

[ Szerkesztve ]

No stress, no work Today!

(#5841) Cassidey válasza Darkness1 (#5840) üzenetére


Cassidey
senior tag

Koszi. Meg ragodom rajta.
Ami erdekelne pl h melyik a kisebb? Mennyire van jol osszerakva a Sigma? Valtozik e a meretuk fokuszalaskor, napellenzo tartozek e.. Ilyen kisebb praktikussagi dolgok, a kepminosere azt hiszem egyiknel se lehet nagyon panasz.

(#5842) BEE válasza Cassidey (#5841) üzenetére


BEE
addikt

[link]
Nekem ilyen van, érdemes megnézned mert kitűnő optika.
Bőrtok és napellenző jár hozzá, bár a frontlencse olyan mélyen van,
hogy az önmagában is egy napellenző, a másikat még sosem lellett rátennem.
A hossza változik, de az eleje nem forog.

BEE

[ Szerkesztve ]

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#5843) E-scapegoat


E-scapegoat
tag

Sziasztok!

Használt Canon 10-22 vásárlásnál mire kell odafigyelni? Gondolok itt általános dolgokra és a típus esetleges sajátos hibáira (ha vannak).

Előre is köszönöm.

"Just freedom is only a hallucination / That waits at the edge of the distant horizon / And we are all strangers in global illusion / Wanting and needing impossible heaven"

(#5844) Darkness1 válasza Cassidey (#5841) üzenetére


Darkness1
aktív tag

Sorjában.

Átmérőben kb. ugyanazok. A Canon hossza nem változik, a Sigma igen (6-8 cm a két végállásban). Amúgy a Canon eleve olyan hosszú, mint a másik 1:1 állásban.

Jól van összerakva szerintem, anyaga nem fém, hanem valami kemény (mű)anyag, ezért a súlya csak 0,5 kg körül van. A bajonett fémből van. Nekem nem lögyög, a fókuszgyűrű simán jár. Én nem tudok rosszat mondani az építési minőségről.

Tok és napellenző jár hozzá, a tok szíjra is felfűzhető, ha valakinek épp az kell. A napellenző menetes. Én se nagyon használtam még, mivel a frontlencse nagyon mélyen van. Vettem hozzá polárszűrőt, azt egyszerre fel tudom tenni a napellenzővel és forgatni is lehet. Az eleje ennek se forog.

Van rajta rekeszgyűrű. Bármelyik rekeszállásban egyformán szép a képe. A színei nagyon-nagyon szépek. Tudtommal újabban itthon szervizelik, nem kell elküldeni a világ másik végére.

Negatívuma a kissé lassú és hangos AF. Kis mélységélességnél bizonytalan is. Nem tudom, hogy ez mennyire köszönhető a váznak és mennyire az optikának.

Amikor én vettem, akkor olcsóbb volt kb. 25e Ft-al, de ma is megvenném.

[ Szerkesztve ]

No stress, no work Today!

(#5845) BEE válasza Darkness1 (#5844) üzenetére


BEE
addikt

A makróobik AF-je direkt lassú, hogy pontosabb legyen.
Meg a kihuzatuk is több mint az átlag obiké, hát lassabban ér végig.

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#5846) rumos14 válasza Cassidey (#5841) üzenetére


rumos14
nagyúr

Tokina 100-as macro?
vagy ha még 100k-t rádobsz, az új IS-es Canon 100 macro?

(#5847) Cassidey válasza rumos14 (#5846) üzenetére


Cassidey
senior tag

A Sigma es a Canon van most hasznaltan nekem tetszo aron.:)
Az IS-esre is tobbet kene emiatt dobni, annyit mar sajnalnek ra, nem erdekel engem a mackrofotozas igazabol csak szukseges lenne bizonyos dolgokra a kozelpont es a lekepezes..

(#5848) ottkar válasza Darkness1 (#5844) üzenetére


ottkar
addikt

"Kis mélységélességnél bizonytalan is"

Na most ezt nem értem. Az AF teljes nyílásnál működik mindíg.

(#5849) kiskornel válasza Cassidey (#5836) üzenetére


kiskornel
addikt

Most adták ki a 100/2,8L-t. Vagyis már ebből is van L-es obi (csak mert tudom, hogy te nem ismered a kompromisszumot).

Ah ja. Később olvastam, hogy nem kellene ez az árkategória. :B

[ Szerkesztve ]

http://www.flickr.com/photos/34330024@N05/sets/

(#5850) rumos14 válasza Cassidey (#5847) üzenetére


rumos14
nagyúr

hát én csak rövid ideig próbáltam egy Sigma 105-öst, optikailag nagyon rendben van, f4-en már pengeéles, de nagyon hangos a fókusza. ha a Canon ehhez képest ultra szájlent, akkor az sztem nagy pozitívum., sőt, azt olvasom a photozone.de-n, hogy a Canon AF-e igen gyors, amit a Sigma-ról biztos nem mondanék el.

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Objektívek topikja (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.