Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Objektívek topikja (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2014-12-12 17:21:36

LOGOUT.hu

Az objektívekre két nagyon fontos adat jellemző, melyek alapján rendszerint azonnal be lehet őket sorolni. Ezek az objektív fényerejét és gyújtótávolságát jelző számok.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#5551) philoxenia válasza Szten Márs (#5548) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Arra gondolok, hogy egy fényerős obi, szűkebb rekeszen hosszabb záridőt kellene szvsz adjon ugyanott, mint egy kisebb fényerejű. A frontlencse mérete azért meghatározó a bejutó fény szempontjából. Persze ezt ki kellene próbálnom, de nekem evidensnek tűnik, hogy ugyanolyan gyártási minőségű objektívek esetén ez így van....

Szerk. természetesen rövidebb záridőt akartam írni.... :B

[ Szerkesztve ]

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#5552) eastsider válasza eastsider (#5537) üzenetére


eastsider
nagyúr

viszont én még mindig gondolkozom.... :B
főleg itt a lenti beszélgetésetek miatt...
(fix 35/1.8)
plusz még gondolkozom a 17-70-es sigmán....lehet arra is meg lenne a keret
nemtudom melyik lenne a "jobb" számomra...

(#5553) Szten Márs válasza philoxenia (#5551) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Abszolúte nem. Ugyanolyan rekeszen ugyanolyan záridőt fogsz kapni, természetesen, ez alap.

(#5554) Dare2Live válasza philoxenia (#5551) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

:Y

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#5555) Klemice válasza Agent87 (#5549) üzenetére


Klemice
senior tag

használtan 20 a sima APO mentes változatért reális ár nem?
vagy jobban járok egy canon 50/1.8-al 16 kröül használtan?

(#5556) Agent87 válasza Klemice (#5555) üzenetére


Agent87
aktív tag

én nemtom nem egy kategória a 2 tele vagy fix azt már neked kell tudni melyik kell.
de nem APO-s sigmát főleg nem vennék. akkor már használtan lehet találni 30-ér LD-s tamront is.

(#5557) Klemice válasza Agent87 (#5556) üzenetére


Klemice
senior tag

tehát akkor jobb a 45ezres apo nélküli sigma mint a 65 körül apo-s?

(#5558) ottkar válasza Klemice (#5557) üzenetére


ottkar
addikt

Nem jobb annyival mint amennyivel drágább. Mindkettő azért az olcsóbb kategória.

(#5559) philoxenia válasza Dare2Live (#5554) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Távcsövek fényerejénél igen fontos a frontlencse átmérője, nagyobb lencse, több fény.[link] A fotózásra használt objektívekre ez nem vonatkozik?

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#5560) Agent87 válasza Klemice (#5557) üzenetére


Agent87
aktív tag

nem. az APO-s a jobb.
én a tamron-ra mondtma hogy jobb de ha minden áron sigmat akarsz nem beszéllek le róla. nyílván azse használhatatlan.:)
de 65-öt tuti nem ér. viszont apo nélkül meg 45-öt nem ér a sigma.

[ Szerkesztve ]

(#5561) Klemice válasza Agent87 (#5560) üzenetére


Klemice
senior tag

akkor hanyagolom és veszek majd egy 50/1.8at ha találok jót jó áron, annyira nem kell a tele
200-300 ezres sigma EX-re meg canon EF L-re nem lesz pénzem :) jól elvagyok a kitobival

(#5562) Agent87 válasza philoxenia (#5559) üzenetére


Agent87
aktív tag

de a rekesz attól még ugyanakkora ez nyílván nem a fizikális méretére vonatkozik mer nem minden objektív ugyanakkorra de a beengedett fényhez lehet köze és azért fényerős mert nem 4 a kezdő rekesz hanem 1,8 meg hasonlói.

(#5563) Agent87 válasza Klemice (#5561) üzenetére


Agent87
aktív tag

hát figy ha nem vagy végzetesen maximalista vagy profi fotós tökéletes jó obi a tamron vagy a sigma csak a tamron hajsznállal jobb.
bár én nem tudnék tele nélkül el lenni nem is tudnám elképzelni.:) lehet szép éles képet csinálni ezekkel is max rekeszelsz.

(#5564) Flashy válasza Agent87 (#5549) üzenetére


Flashy
veterán

nekem is Tamron 70-300 van, többször írtam már védőbeszédet neki a topikban korábban, én nagyon szeretem. én is csak annyit akartam rászánni telére amennyibe az került, és annyit megér. csak hát mindenkinek mást jelent a jó, vannak, akik a fényképeket meg se nézik, csak az árát, muszáj óvatosan fogalmazni :)

(#5565) Flashy válasza Klemice (#5557) üzenetére


Flashy
veterán

ha neten körbeolvasol, általában az jön ki, hogy a Tamron árban az APO nélküli Sigmához van közelebb, de a képminősége az APO-s Sigmával kb azonos. én kiolvastam az egész netet, aztán a Tamront választottam és nagyon bírom. és mivel csak az egyiket vettem meg, úgysem tudom mivel összehasonlítani :D

(#5566) Agent87 válasza Flashy (#5564) üzenetére


Agent87
aktív tag

naja. én szoktam feltöltögetni stock oldalakra és ha ott elfogadják a képeket olyna szar nem lehet. én hátrányt csak abban látom hogy ha 8-as rekesszel kéne lőnöm viszont már árnyék van vagy borultabb az idő esetleg mindkettő akkor már 300-on elég sok bemozdul még 5.6-al is főleg ha még mozog is az alany. Ilyenkor már lehet jól jön a drágább. Persze resizolva még így is sok elmegy. kérdés megint hogy poszternek fényképez valaki vagy nem.:)

[ Szerkesztve ]

(#5567) Klemice válasza Agent87 (#5566) üzenetére


Klemice
senior tag

akkor már csak egy kérdés, 70-300as sigma apo nélkül használtan 20nál nem igen ér többet ugye?
szóval 20 körül megéri-e megvenni ha adódik egy olyan helyzet, és mire kellene figyelnem kipróbálásnál?

(#5568) Agent87 válasza Klemice (#5567) üzenetére


Agent87
aktív tag

jáj hát én már nemtom hányszor mondjam el hogy nem venném meg 20ér se. de ha úgy érzed nem lesz rá több pénzed vagy nem akarsz rá mondjuk 30-at költeni egy használt tamronra vagy neadjisten 45öt egy újra akkor vedd meg. :)

(#5569) Klemice válasza Agent87 (#5568) üzenetére


Klemice
senior tag

akkor hagyjam a francba és vegyem a tamront :) ezer kösz, bocs a bosszantásért :)

(#5570) Agent87 válasza Klemice (#5569) üzenetére


Agent87
aktív tag

hoszabb távon biztosan megéri ha nem a kajából megy el a pénz. :D

(#5571) Klemice válasza Agent87 (#5570) üzenetére


Klemice
senior tag

esetleg még a canon ef-s 55-250 IS megér több pénzt?

(#5572) Agent87 válasza Klemice (#5571) üzenetére


Agent87
aktív tag

erről talán más tud véleményt mondani. a képstabi miatt gondolom nem lehet rossz választás de kérdés hogy minőségben megéri-e.

(#5573) Klemice válasza Agent87 (#5572) üzenetére


Klemice
senior tag

csak mert 25el több az új ára mint a tamron-é és akkor már belepótolok egy új 1.8/50be a difihez :\ ha tamron lenne, na majd meglátom mennyi pénzt tudok összeszedni

(#5574) Flashy válasza Klemice (#5571) üzenetére


Flashy
veterán

csináltam néhány teljesen tudománytalan tesztképet ugyanazon a vázon ugyanolyan paraméterekkel kb ugyanarról a témáról egy Tamron 70-300-zal és egy Canon 55-250IS-sel. kézből fotóztam, stabilizátor nélkül, de a recpirokszabályon bőven túl, tehát elvileg életszerű helyzet volt jó képek készítésére, csak nem tudományos részletességű teszt. volt a képen fű meg autórendszám, amiket lehetett nézegetni és nem találtam különbséget. a stabilizátor nagyon jó dolog, de pénzbe kerül (az 50mm mínusz a végén talán nem olyan jelentős hátrány); az árkülönbség az obik értékéhez képest viszonylag nagy, úgyhogy neked kell dönteni. szerencsére amikor a Tamront vettem még nem jelent meg az 55-250, különben lehet még mindig azon rágódnék :D

(#5575) Klemice válasza Flashy (#5574) üzenetére


Klemice
senior tag

hát 25 ezer a differencia ha az edigitalos árakat nézem, akkor már rátesz az ember 7 ezret és van egy 50/1.8 is...
mindegy október környékén lesz csak pénzem szóval csak rágódom addig is, és marad a kitobi
egy m42-es makrórendszerre van most pénzem azt akarom beszerzni, adapter közgyűrű 50/1.8 obi :) elleszek vele egy darabig

(#5576) rumos14 válasza eastsider (#5552) üzenetére


rumos14
nagyúr

a kettő egymásnak totálisan nem alternatívája! viszont mindkettő kellemes obi.
egy 35/1.8-nak Sony/Minolta bajonettel 60k-ért eléggé tudnék örülni...

(#5577) rumos14 válasza Klemice (#5571) üzenetére


rumos14
nagyúr

szerintem meg. képstabi igencsak hasznos, és 250-en is bőven éles.
teszt:[link]

(#5578) eastsider válasza rumos14 (#5576) üzenetére


eastsider
nagyúr

tudom :) csak nem tudom eldönteni melyiket válasszam...nem tudom melyiket használnám ki jobban... nem tudom melyik jobb alternatíva a számomra
a 35/1.8-at azonnal meg tudnám venni....a 17/70-et szeptemberben..

[ Szerkesztve ]

(#5579) rumos14 válasza eastsider (#5578) üzenetére


rumos14
nagyúr

miket fotózol? azért egy zoom obi csakcsak elkél az embernek... vagy lesz kitobid? 17-70 használtan is szokott lenni, úgy olcsóbb.

(#5580) eastsider válasza rumos14 (#5579) üzenetére


eastsider
nagyúr

van kitobim :)) az mellé kéne, vagy helyett :)
képeim: [link]

(#5581) philoxenia válasza Agent87 (#5562) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Akkor a nagyobb obiknak nagyobb az ugyanakkora értékű rekesznyílása? :F

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#5582) ottkar válasza philoxenia (#5581) üzenetére


ottkar
addikt

A fényerő a gyújtótávolság és a legnagyobb (hasznos ) nyílás hányadosa.Egy 50mm-es optika 25mm-es blendeátmérője 2-es fényerőt ad. Ebből következik hogy egy 50/1,4-es optika blendeátmérőjének 35 mm-esnek kell lennie. Persze ez 100%-osan az egyszerű lencsére vonatkozik.De az 100% hogy egy 300-as tele blendeátmérője 2,8-on mindíg nagyobb mint mint egy 4-es fényerejűé.Épp most mértem meg egy 58-as Helios blendéjét az bizony vastagon 29mm.

(#5583) rumos14 válasza eastsider (#5580) üzenetére


rumos14
nagyúr

a VR-es kitobi elég jó, persze a fényereje annyi, amennyi. szóval akkor első körben a fixet érdemes megvenni, azzal jobban "kinyílik a DSLR világ" előtted, mintha a kitobit lecserélnéd a 17-70-re.

(#5584) Agent87 válasza rumos14 (#5583) üzenetére


Agent87
aktív tag

amúgy egy fix mire jó azon kívül hogy esetleg nagyobb a fényereje meg jobb a képminőség. én úgy érezném hogy bekorlátol és csak néha tudnám használni amúgyis ha mondjuk portrét akarok vagy nagyon kell egy fényerős objektív. de nem halok bele az álvványhasználatba és azt a gyújtótávot meg a kitobim is lefedi szóval nekem rangsorban eléggé hátul lenne.
nekem igazán a tele nyitja ki a dslr világát.:)
vagy akkor inkább egy jó kis nagylátószög kéne ami alatta van a kitobinak 10 mm vagy ilyesmi.

(#5585) Szten Márs válasza philoxenia (#5581) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Ahogy ottkar mondja, az adott blenderekesz az objektív gyújtótávolságának blende adott rekeszen vett hasznos átmérőjének a hányadosa. Hiába nagyobb egy objektíven a frontlencse, a blende aktuális hasznos átmérőjétől függ, hogy mennyi fény jut el az érzékelőig. A lényeg továbbra is az, hogy azonos blenderekeszen azonos záridőt fogsz kapni, tökmindegy, hogy milyen objektívvel fotózol, akár frontlencse átmérőre, akár gyújtótávolságra, akár bármire másra.

(#5586) Szten Márs válasza Szten Márs (#5585) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Egy "és a" kimaradt a szövegből a gyújtótávolságának szó után, még az első mondatból.

Agent87:
Egy jó fix millió dologra jó lehet :) Nem korlátol be, egyáltalán nem, sőt, én úgy vettem észre, hogy elősegíti a kreatív képek készítését, jobban rá van ilyenkor ugyanis az ember arra szorulva, hogy keményen tudatosan komponáljon, átgondolja, hogy mit és hogy fényképezzen le, mert csak azzal az adot fix látószöggel fotózhat. Ha valaki a céljának megfelelő fixet vesz, azzal igencsak sok dolgot - meglepően sok dolgot - meg tud oldani, amire azt hinnénk, hogy jó nagy gyújtótáv-tartomány kéne. És ami azt illeti, teléből is van fix, sőt, ott van igazán :K

[ Szerkesztve ]

(#5587) eastsider válasza Szten Márs (#5586) üzenetére


eastsider
nagyúr

hmm.. lehet beújítok egyre... :B tetszik amit írtál!! nagyon gondolkozom (még mindig a 35-ösön)

[ Szerkesztve ]

(#5588) kiskornel válasza Agent87 (#5584) üzenetére


kiskornel
addikt

jaja... sokmindenre jó a fix. Pl. ahogy írták nagytelében szinte nincs is más. Persze vannak 300-800-as zoomok, de azok elég gagyi képet adnak.
Van pl. a tájfotózás. Beállítod a gépet, és várod, hogy eljöjjön a megfelelő pillanat. Baromi jó minőségben lekapod a képet, és poszter méretben lehet nyomtatni.
Estefelé jól jön, hogy nagyobb a fényerejük (már amelyiknek). Kevesebb utómunka. (sok esetben) szebb bokeh...
Perzse fixekben is vannak gagyik...

[ Szerkesztve ]

http://www.flickr.com/photos/34330024@N05/sets/

(#5589) rumos14 válasza Agent87 (#5584) üzenetére


rumos14
nagyúr

a képminőség nem feltétlenül jobb, vannak tűéles képet produkáló zoom obik is, CA és vinyettálás orvosolható, de a fényerőt semmi nem helyettesíti. praktice két előnye van a fényerőnek: kis mélységélesség, ezáltal a fő téma hangsúlyozása, izolálása a háttér elmosása által. a másik pedig, hogy nem kell mondjuk beltérben vakuzni, nem mozdul be a kép a relatíve röviden tartható záridőnek köszönhetően. főleg ha nincs rendszervakud, fényévnyi különbség van egy kitobis+beépített vakus kép és egy fényerős fix által készített kép között. ha csak tehetem, a fiamat a fix-szel fotózom. ehhez képest a tele és a nagylátó csak annyi újdonságot hoz, hogy mi fér bele a képbe ;)

[ Szerkesztve ]

(#5590) Mr.Csizmás


Mr.Csizmás
félisten

polárszűrőügyi kérdésben lehet itt zargatni? :)

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#5591) Tüzi válasza Szten Márs (#5586) üzenetére

Még mindig a régi 400as 5.6os USM-ről álmodozom :(

どんな時代だろうが、機械は決断しない、 戦闘は人間がやるんだ。

(#5592) eastsider válasza eastsider (#5587) üzenetére


eastsider
nagyúr

amúgy még alternatíva a 18-105 VR is.. de valahogy nem vonzz a viszonylag nagy gyújtótáv :F

[ Szerkesztve ]

(#5593) eastsider válasza eastsider (#5592) üzenetére


eastsider
nagyúr

egyre jobban a fix 35/1.8 felé kacsintgatok.. (tesztek)

bocs, h teleszemetelem a topikot

(#5594) rumos14 válasza eastsider (#5592) üzenetére


rumos14
nagyúr

a 18-105 egy nagyon jó obi, az ára is kellemes. én mondjuk a tele végét feláldoznám egy kicsit jobb nagylátószögért és jobb fényerőért, de az akkor nem ~75k lenne. amúgy a Nikon kitobi is egész jó optikailag.

(#5595) Chapel


Chapel
addikt

üdv

egy ismerős venne telét ezt nézte ki: Canon 70-300 4-5.6 IS USM
mert h IS meg USM... mondtam neki h több nálam okosabb ember is azt mondja h 55-250 fele annyiban van és jobb a képe...amennyiben valakinek van tapasztalata kérem ossza meg :)

Fotó: https://www.flickr.com/photos/mr_chapel/

(#5596) kiskornel válasza Tüzi (#5591) üzenetére


kiskornel
addikt

Mi tart vissza? Amúgy 400-as USM-ből van II-es? Vagy megszüntették a gyártását? Miért régi?

[ Szerkesztve ]

http://www.flickr.com/photos/34330024@N05/sets/

(#5597) Tüzi válasza kiskornel (#5596) üzenetére

Hát ez egy kicsit többrétű...
1: Az tart vissza, hogy nincs rá 250-300ezrem jelenleg. Illetve lenne, csak nem erre most.
2: 400asból van 5.6os, 4es, meg 2.8as. Az 5.6os régi obi, 1990 körüli kiadás, bár állítólag a mai napig benne van a "top 5 canon prime" listában képileg. A 4-es meg a 2.8as már nem egyszerű halandónak van, 1.5misitől kezdődik. Ez már DO-s, aszférikus, meg minden ilyesféle nyavaja elkapta az évek folyamán.
5.6ból nincs II-es.
Nem szüntették meg, csak inkább a 4-est meg a 2.8ast tolja a marketing, 5.6ost meg kezdik elfelejteni az emberek. Nekem nagyon jó lenne :)

どんな時代だろうが、機械は決断しない、 戦闘は人間がやるんだ。

(#5598) kiskornel válasza Tüzi (#5597) üzenetére


kiskornel
addikt

Aham... értem. :K Én ahelyett 100-400-ast vettem. Eebben van egy stabi is. A közelpontja volt meggyőző. A 400-asnak 3,5m, míg a 100-400-nak 1,8m. A 400-as csak nagyon jó időben használható kézből.
De ez olcsóbb, és jobb a képe.
Kívánom, hogy mihamarabb juss egy példányhoz.

http://www.flickr.com/photos/34330024@N05/sets/

(#5599) EkSYS válasza kiskornel (#5598) üzenetére


EkSYS
senior tag

Szia!

Ez a Canon ef-l 100-400 is usm 4,5-5.6 os obi? mert ha igen, erdekelne nehany velemeny engem is mert en is gondolokodom iegy ilyenen

Eki - az eredeti

(#5600) kiskornel válasza EkSYS (#5599) üzenetére


kiskornel
addikt

jaja.az.

http://www.flickr.com/photos/34330024@N05/sets/

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Objektívek topikja (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.