Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Objektívek topikja (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2014-12-12 17:21:36

LOGOUT.hu

Az objektívekre két nagyon fontos adat jellemző, melyek alapján rendszerint azonnal be lehet őket sorolni. Ezek az objektív fényerejét és gyújtótávolságát jelző számok.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#6101) ballington válasza kiskornel (#6099) üzenetére


ballington
addikt

tájképeknél ha nagy a rekesznyílás ott annyira gondolom nem látszik a mélységélesség
gondolok itt mondjuk egy erdőben való fotózásra

Aki a tökfőzeléket kapor nélkül eszi, az más aljas dolgokra is képes.

(#6102) Szten Márs válasza kiskornel (#6099) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

"Nagy előnye, hogy amit látsz élőben, a keresőben is azt látod."

Ezt a megfogalmazást már az 50mm ekvivalens gyújtótávnál sem szeretem, mert igencsak félrevezető - az ember több, mint 180 fokos látószögben lát, próbáld csak a kezed a szemed síkja mögé vinni, tesztelheted. 50mm full framen egy darab szemünk éleslátási tartománya kb. APS-C-n meg semmi, amit ilyesmihez lehetne hasonlítani, szóval APS-C-n akárhogy gyúrjuk ezt az álítást, nem nagyon lesz igaz.

ballington:
Ha ez a kérdés felmerül, akkor nagy valószínűséggel nincs szükséged fix 50-esre. Ha lenne, akkor nem kellene megkérdezned, hogy mire jó ;) Egyébként portréra, igen, bár csak fej jellegű portréra kissé nagyobb (85mm-135mm) gyújtótávolság jobban megfelel, ezen kívül bármilyen témára, ahova jó az 50mm és kell a nagy fényerő, vagy a rossz fényviszonyok miatt, vagy mert igen kis mélységélességet akarsz. Ezen kívül bárhová, ahová jó az 50mm, nem kell nagyon tág rekesz, ellenben brutálisan jó rajzolat kell, minimálisnál is minimálisabb geometriai torzításokkal (pl.: tájrészletek)

[ Szerkesztve ]

(#6103) t_a_m_a_s válasza kiskornel (#6100) üzenetére


t_a_m_a_s
őstag

Ezért is tanácsolták többen a kollégának, hogy vegyen egy 18-55-öt occsóér', és írta is fentebb, hogy úgy fog tenni...

Amúgy egyetértek veled abban, hogy a vázhoz alapból kell venni egy obit, bármilyet is, hogy tudd használni. Meg abban is, hogy költséges játék ez.

Holnap majd jól beletépünk...

(#6104) kiskornel válasza Szten Márs (#6102) üzenetére


kiskornel
addikt

Szten: Igaz. Akkor máshogy fogalmazom meg. Ez volt eddig a legjobb: az emberi szem látásélményét visszaadó objektív az alapobjektív.
És itt az arányokra kell gondolni. pl.: megnézel egy fát, belenézel az átnézeti keresőbe, és kb. ugyanakkorának látod őket. Ez független attól, hogy APS-C, vagy FF vázad van.

(#6101) ballington: 50mm-es nem a legjobb erdei tájfotókra. Igen is számít az erdőben a mélységélesség. Ott csak olyan témákra jó, ahol valamit ki akarsz emelni a háttérből (háttér elmosás). Nagyon nehéz vele elérni a hyperfocal állapotot. Vagy nagyon messze kell lennie a témának, vagy annyira le kell rekeszelni, hogy a difrakció homállyá teszi a képet. Ezen tovább bonyolít, hogy közben a helyes expo miatt néha ISO-t kell emelni még állványon is. Tehát ha az erdő nagyságát akarod megörökíteni, akkor nagyon széleslátószögű objektív kell. APS-C-n a 80mm ekv. (ez az 50mm-es obi) már telének számít.
Erdei fotókra, hogy megmutassuk az óriási fákat, APS-C-n 24mm alatti gyújtótávok az igaziak. 12mm (20mm ekv), bár nagy a perspektíva torzítása, de megmutatja a teret, a fákat, azok nagyságát.

http://www.flickr.com/photos/34330024@N05/sets/

(#6105) forceberg válasza kiskornel (#6104) üzenetére


forceberg
veterán

Hát ja, nekem is inkább a Sigma 10-20 kellene, mint a 18-55 helyett egy jobb! :K
Vagyis mindkettő kellene, de úgyis csak az egyik lesz...

http://www.flickr.com/photos/4ceberg

(#6106) rumos14 válasza Pulsar (#6084) üzenetére


rumos14
nagyúr

a kit objektívek az Oly-nál elég jók, ha ez fontos érv a vásárlásnál, akkor az Oly jó választás.
Nikon-nál, Sony-nál, Pentax-nál 1,5x, Canon-nál 1,6x, Oly-nál 2x a szorzó, így tudod összehasonlítani a gyútávokat.

(#6107) rumos14 válasza ballington (#6087) üzenetére


rumos14
nagyúr

portrézásra pl.

(#6108) Seraph 16


Seraph 16
őstag

Hello!
Már elég régóta olvasgatom a topikot meg sok másik helyet és rájöttem, h az objektívek még a gépeknél is bonyolultabbak, szal sokmindent nem értek, úgyh inkább kérdezek.
Van:
Nikon D60+ 18-55mm-es VR nikon obi
Szeretnék:
Olyat, amivel távolra is lehet fotózni (pl. sporteseményeken, kirándulásokon) (ja, és használtat most nem akarok)
Amit néztem:
Nikon 55-200mm f/4-5.6G ED AF-S DX 56k körül lenne
TAMRON (Nikon II) AF 70-300 mm f/4-5.6 Di 45k körül
Úgy 60k a max.
Szerintetek?

"Csak a napórák fogaskerekei jártak rossz irányba"

(#6109) Szten Márs válasza Seraph 16 (#6108) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Kirándulásokra okés mindkettő, sporteseményekre leginkább egyik sem. Oda azért kéne a fényerő. A Tamron 70-300 messzebre lát, cserében nagyobb és nehezebb, mint a Nukin 55-200.

(#6110) Destin4tor válasza Seraph 16 (#6108) üzenetére


Destin4tor
tag

A kettő közül én a Nikont venném.. :K

[ Szerkesztve ]

the only easy day....was yesterday.

(#6111) Szten Márs válasza Destin4tor (#6110) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Egy miérttel segítessz a kérdezőnek a döntésben? :DDD :B

(#6112) rumos14 válasza Seraph 16 (#6108) üzenetére


rumos14
nagyúr

szerintem képstabi nélküli Nikon 55-200-at nem érdemes venni. ha olcsón meg akarod úszni, jól jársz a Tamron 55-200-zal, 35k, nálam Sony-n nagyon szépen muzsikál. ha kell képstabi, akkor pedig Nikon 55-200 VR a minimum.

(#6113) j.bravo válasza rumos14 (#6112) üzenetére


j.bravo
addikt

Mintha a Tamron 55-200-zal nem lenne AF a d60-on, lévén az "csavarhúzós" obi. A Tamron 70-300-at nem tudom.
Nekem volt VR nélküli Nikon 55-200-am, szerettem. Nem rossz darab az, egy ED taggal több is van benne mint a VR-esben. Mondjuk újonnan annyiért valóban nem biztos hogy érdemes; de használtan már igen. Szerintem.

Whatever.

(#6114) forceberg válasza j.bravo (#6113) üzenetére


forceberg
veterán

Hm, a VR az ED elvesztését jelenti minden Nikkor kitobiban? Mert a 18-55VR is elbukta...

http://www.flickr.com/photos/4ceberg

(#6115) Szten Márs válasza j.bravo (#6113) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Ha már a mintháknál tartunk :DDD Mintha lenne Tamron 70-300 belső fókuszmotorral - tehát D40-D40x-D60 kompatibilitással. Legalábbis úgy rémlik.

(#6116) j.bravo válasza forceberg (#6114) üzenetére


j.bravo
addikt

Tudtommal a VR nélküliben két ED lencsetag volt, a VR-esben pedig egy. De szerintem mindkettő jó obi az árához képest; nem emlékszem hogy sok CA-val kapcsolatos olvastam volna a VR-esről.

Szten: igggen, Tampon 70-300-ből most rákeresve találtam kókuszmotorosat.

rumos: sebaj, akinek olyan váza van, az szól :)

Ui.: rég néztem objektívárakat. Most ránéztem, és majd' sírva fakadtam. Az árfolyamok romlottak ennyit, vagy...? :F

[ Szerkesztve ]

Whatever.

(#6117) rumos14 válasza j.bravo (#6113) üzenetére


rumos14
nagyúr

ejj, erről a fránya fókuszmotorról (ill. annak hiányáról bizonyos vázakon) mindig megfeledkezem... :B

(#6118) Seraph 16


Seraph 16
őstag

Sziasztok!
Köszi szépen minden segítséget.
Akkor azt mondjátok, hogy nem rossz a tamron sem. Igazából nem az ár az elsődleges, mert ilyen dolgot nem sűrűn cserélget az ember, a VR-es obikat viszont aranyárban mérik, asszem a nikonnál 72k körültől láttam, a VR nélkülis 56k-ért elég olcsó ahhoz képest, h a legtöbb helyen 68k körül volt. Lehet csak a márkát kell így megfizetni. De ha képminőségben nem jobb annyival a nikon, akkor nem baj, h picit nagyobb a tamron.

"Csak a napórák fogaskerekei jártak rossz irányba"

(#6119) t_a_m_a_s válasza Seraph 16 (#6118) üzenetére


t_a_m_a_s
őstag

Azt szokták mondani a hozzáértők, hogy a Sigma, Tamron stb objektíveket nagyon ki kell próbálni, hisz kevéssé fejlett a minőségellenőrzés, így sokkal nagyobb a minőségi szórásuk mint a Nikon obiknak.

Holnap majd jól beletépünk...

(#6120) Seraph 16 válasza t_a_m_a_s (#6119) üzenetére


Seraph 16
őstag

Huh, mit kell nézni rajta?
Ha lövök vele pár képet, attól a kijelzőn sztem még nem veszem észre, h jó-e. :F

"Csak a napórák fogaskerekei jártak rossz irányba"

(#6121) Szten Márs válasza Seraph 16 (#6120) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Nem, nem fogod, de úgy gondolom, hogy a 70-300-as Tamron nem tartozik az ilyen szempontból veszélyes modellek közé, bátran meg lehet venni. Én egyébként egyértelműen azt választanám a Nikon 55-200-al szemben.

(#6122) rumos14 válasza Seraph 16 (#6120) üzenetére


rumos14
nagyúr

szerintem minden objektívet alaposan érdemes kipróbálni megvétel előtt. ok, Sigma-val nekem is vannak negatív tapasztalataim a fókusz pontosságát illetően, de ami hibás, azt nem kell megvenni. vagy gariban javíttatni kell. Tamron-nal még nem volt bajom.
szóval leginkább a fókusz pontosságát kell csekkolni.

(#6123) t_a_m_a_s válasza Seraph 16 (#6120) üzenetére


t_a_m_a_s
őstag

Ha van lehetőséged, töltsd le a képeket PC-re vagy laptopra, ott jobban látod, hogy tényleg oda fókuszált-e ahova szeretted volna. Mint rumos kolléga is mondta, leginkább erre kell figyelni.

Holnap majd jól beletépünk...

(#6124) Hooper


Hooper
őstag

Sziasztok!

Nikon D90re Tamron 17-50 2.8 vs Sigma 17-35mm F2.8-4 EX DG HSM közül melyiket ajánlanátok?
nagylátóban használnám sűrűn 2,8on, szóval itt fontosabb a képminőség, élesség.
más esetben 3,5-4,5körül.
A szűkebb vég nem gond, majd max kuporgatok egy fix 50esre...
Köszi!

(#6125) rumos14 válasza Hooper (#6124) üzenetére


rumos14
nagyúr

bár Sony vázon, de mindkét obihoz volt szerencsém, ill. a 17-50-t jópár hónapja birtoklom, használom.
sztem cropos vázon, mint amilyen a D90 is, egyértelműen jobb választás a 17-50. átfogásban és fényerőben is jobb. Nikon-ra használtan 60-65k körül is láttam már, ennyit nagyon megér. persze teszteld le rendesen mielőtt kifizeted.

(#6126) Hooper válasza rumos14 (#6125) üzenetére


Hooper
őstag

Az átfogás nekem nemfeltétlenül jelentene problémát. 17mm körül kell a 2.8 az mind2nél megvan, más állásban nem gond ha rekeszelni kell -max 4.5ig-.
35mm felett meg nemigen használom, ha mégis kell az iylen átfogás, arra max beszerzek egy fix50est.
Képminőségben, és az AF pontossága miatt ajánlotta nekem egy fotós "ismerősöm" hogy FFes obit - 17-35ös sigma - vegyek a tami helyett. Ő azt nagyon szídta. Azzal érvelt h az ff-re gyártott obik, egyrészt mivel üveg lencsét tartalmaz, nem műanyag sokkal színhelyesebbek és szebb rajzúak.

(#6127) rumos14 válasza Hooper (#6126) üzenetére


rumos14
nagyúr

hat, nem akarom megbantani az ismerosodet, de nekem tok mas a velemenyem. ez az uveglencses erveles nagyon zavaros.
azt irod, nem kell a 35 feletti tartomany meg vegig f2.8, de hidd el, kesobb orulni fogsz ezeknek.
a Sigma 17-35 egy FF-es vazra (ill. anno meg filmes gepre) tervezett ultra nagylatoszogu zoom obi. a Tami pedig egy cropos vazra tervezett olcso de igen jo fenyeros zoom. igen, hallottam mar fikat a fokuszra es a felepitesre, de nekem egyikkel sincs semmi bajom. kiprobalni, kezbevenni. kepminosegre jobb a Tami. de a te dontesed.

(#6128) Destin4tor


Destin4tor
tag

nem tudjátok lehet-e már kapni a canon új EF-s 15-85-ös obiját?

the only easy day....was yesterday.

(#6129) Doom válasza Destin4tor (#6128) üzenetére


Doom
aktív tag

Pl.

(#6130) forceberg


forceberg
veterán

D60-on mennyire lenne jó makróra egy 135/ f2,8-as manuális Nikkor?

http://www.flickr.com/photos/4ceberg

(#6131) Seraph 16


Seraph 16
őstag

Oks. Akkor viszem a vázat és kipróbálom.
Köszi mkinek.

"Csak a napórák fogaskerekei jártak rossz irányba"

(#6132) nord_ válasza forceberg (#6130) üzenetére


nord_
veterán

Mivel ez nem makróobi, ezért semennyire. ;)
Az meg már csak hab a tortán, hogy az AF hiányán túl meg kéne küzdj azzal is, hogy nem lenne fénymérésed.

(#6133) gametofiton


gametofiton
tag

sok fórumon Madeinhungary néven valaki új objektíveket hírdet, egész jó áron, garanciával..van valakinek róla tapasztalata?

(#6134) Pulsar


Pulsar
veterán

Sziasztok!

itt a ph-n a "jó árakban" vannak sigma obik. ezek jók? Egyáltalán milyen gépre mennek ezek rá? olympus e520-ra?

(#6135) #65675776 válasza gametofiton (#6133) üzenetére


#65675776
törölt tag

Ehh, csak nem Ornament újabb reinkarnációja? Mert akkor kerülni nagyívben.

(#6136) gametofiton


gametofiton
tag

Szerintem már nagyon régóta hírdet, mert tudom, hogy régebben is láttam hírdetést.

Ornament vagy ki mi volt, miért kell kerülni?

(#6137) j.bravo válasza #65675776 (#6135) üzenetére


j.bravo
addikt

Tudtommal nem, már ornament előtt jóval voltak hirdetései az indexen.
Olyan mértékben nem is olcsó.
Ha valakinek a reinkarnációja, akkor inkább tmfoto-é, de vsz még csak nem is az övé.

Whatever.

(#6138) Szten Márs válasza Pulsar (#6134) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

A Sigma gyárt objektíveket Canonra, Nikonra, Pentaxra, Sonyra és igen, Olympusra is, szóval melyik milyenre. ;)

(#6139) nord_ válasza gametofiton (#6133) üzenetére


nord_
veterán

Korrekt, lehet tőle vásárolni.

(#6140) nord_ válasza #65675776 (#6135) üzenetére


nord_
veterán

Már miért lenne ornament?
Ha nem ismered, nem kéne prejudikálni. ;)

Madeinhungarynál rendelsz, hozza a cuccot, kipróbálod, és ha tetszik, kifizeted.

Ornament egy csaló. Megrendelted a vadiúj árut, előre kifizetted - és jó esetben használt cuccot kaptál, rossz esetben pedig semmit!

(#6141) nord_ válasza j.bravo (#6137) üzenetére


nord_
veterán

Na, még egy találgatás...
tmfoto ugyanúgy működik, mint madeinhungary. Csak most már nem tmfoto, hanem fotopest néven.

---

Urak, a találgatásokkal csak óvatosan, ez egy nyílt fórum, bárki olvashatja, nem kéne dezinformációkkal félrevinni a nagyérdeműt! :N

(#6142) adik


adik
őstag

YESS!!

Sigma 17-70 2,8-4,0 (!!!) OS HSM

Nagyon kíváncsi vagyok hogyér megy majd. Nekem az elődje van, azzal abszolút elégedett vagyok, nagyon szeretem. A fél fényérték is jól jön, de pláne a HSM, OS-em már van a vázban (Pentax K10d), de legfeljebb kűzdjön meg egymással a két képstabi :DDD

Kettő, csipkebokor vessző!

(#6143) Szten Márs válasza adik (#6142) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Erre én is csak azt tudom mondani, hogy yess-yess-yess :C

(#6144) rumos14 válasza adik (#6142) üzenetére


rumos14
nagyúr

Canikon-ra érdekes, de nekünk, vázba épített stabisoknak inkább hátrány, hogy feleslegesen fizetünk az optikai stabiért. az árára azért kiváncsi vagyok, de sztem nekünk még mindig a Tamron 17-50/2.8 a bestbuy.

(#6145) lancy


lancy
tag

hi

vennek egy Canon 500D -t 166e korul van, de kene hozza ket jo objektiv makrohoz es turista fele varos fotozashoz max 140e rt a ketto, tudnatok ajanlani valami jo ar/ertek aranyut.

koszi a segitseget

L

(#6146) lancy válasza lancy (#6145) üzenetére


lancy
tag

ezt talaltam akciosan

Canon EOS-500D + 18-55mm EF-S f/3.5-5.6 IS + 55-250mm EF-S f/4-5.6 IS objektívek

250e ft

(#6147) Klemice válasza lancy (#6146) üzenetére


Klemice
senior tag

500D kit az edigiben 180 a teleobi 69, ugyan ennyire jön ki kb

(#6148) Mercutio_ válasza adik (#6142) üzenetére


Mercutio_
félisten

Ha rendes HSM lesz, nem ilyen mikromotor az obiban, ami tekeri a tengelycsonkot, akkor kíváncsi leszek rá én is :K

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#6149) forceberg


forceberg
veterán

Sigma 70-300DG Macro elé érdemes DCR-250-et venni?
Milyen eredményre számíthatok, és kb. milyen messzire lehet majd vele fókusazálni? Gondolom, hogy a végtelenbe nem...

http://www.flickr.com/photos/4ceberg

(#6150) j.bravo válasza forceberg (#6149) üzenetére


j.bravo
addikt

Hát ha rárakod a dcr-250-et, akkor a centiméteres tartományban gondolkodj :) (20-25cm azért mintha tudna lenni, de ki kéne próbálni, nem emlékszem pontosan) Ja és a fókuszálás ilyenkor nem annyira az AF-fel vagy a fókuszgyűrű tekergetésével valósul meg, hanem hatékonyabb ha az egész géppel mozogsz előre-hátra, néhány millimétert.

55-200-on próbáltam, meg 18-55 kitobin, használható dslr-en is a dcr-250, de talán kevésbé ad brutál eredményt mint kompakton.

[ Szerkesztve ]

Whatever.

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Objektívek topikja (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.