Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Objektívek topikja (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2014-12-12 17:21:36

LOGOUT.hu

Az objektívekre két nagyon fontos adat jellemző, melyek alapján rendszerint azonnal be lehet őket sorolni. Ezek az objektív fényerejét és gyújtótávolságát jelző számok.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#6601) Byk01 válasza killerjohn (#6600) üzenetére


Byk01
senior tag

Cserélj Nikonra, ott van :D
Igaz, 18-105 :D

Én is azt néztem ki, csak nálam nem lenne rendszercsere

[ Szerkesztve ]

"Az obi, amivel lelátsz a víz alá halakat fotózni a halszem (halszemlélő objektív rövidítése)." - .mf "A jövő mi vagyunk: a fiatalok és az emberek." - Drotár Adrienn

(#6602) killerjohn válasza Byk01 (#6601) üzenetére


killerjohn
addikt

...

[ Szerkesztve ]

(#6603) killerjohn válasza killerjohn (#6600) üzenetére


killerjohn
addikt

ráadásul még megbonyolítja, hogy a 24-105 az EF, a 17-55 meg EF-S, ami azt jelenti, hogy a 17-55-öt nem tudom később feltenni egy fullframe vázra... ó istenem :D

(#6604) Klemice válasza killerjohn (#6598) üzenetére


Klemice
senior tag

55-250nek az a lényege, hogy legjobb minőséget nyitott blendénél produkálja

(#6605) Klemice válasza killerjohn (#6603) üzenetére


Klemice
senior tag

24-105nek jobbak a színei

[link]

(#6606) killerjohn válasza Klemice (#6604) üzenetére


killerjohn
addikt

tehát 4.0-n? azután elkezd romlani? nem vettem még észre :(

(köszi a linket, tényleg jobbak a színei!)

használtan érdemes objektívet venni? itt a PH aprók között nincs túl nagy választék :( Aztán ha jól sejtem, akkor a kitobit soha az életben nem fogom tudni eladni :)

[ Szerkesztve ]

(#6607) Klemice válasza killerjohn (#6606) üzenetére


Klemice
senior tag

250-en 5.6 ugye
én mindig nyitva használom, mióta megvettem, kivéve ha a téma más igényel néha

(#6608) Slowman válasza killerjohn (#6606) üzenetére


Slowman
aktív tag

De igen, máyköl-nek, ha olcsón adod ;] . Mert ő asszem keres egy IS-es kitobit.

Szerk.:

Mondom én! :DDD

[ Szerkesztve ]

(#6609) máyköl válasza killerjohn (#6606) üzenetére


máyköl
veterán

Mennyi? :F

(#6610) killerjohn válasza máyköl (#6609) üzenetére


killerjohn
addikt

utánanézek mik a piaci árak! De előbb persze meg kellene vennem a "helyettesét"... és azelőtt persze ki kellene találnom hogy 17-55 v 24-105 :F

(#6611) máyköl válasza killerjohn (#6610) üzenetére


máyköl
veterán

Ok... Nekem is csak kicsit később lesz meg rá a keret, ha majd aktuális lesz írok, hogy megvan-e még... ;)

(#6612) killerjohn válasza máyköl (#6611) üzenetére


killerjohn
addikt

ok! most már szinte biztos vagyok benne, hogy 24-105 IS-L USM lesz :p

szerintem holnap megveszem 220v-n házhozszállítással (2nap)... edigitalnál helyben át tudnám venni, de egy picivel drágább, szal marad a 220v :)

(#6613) Mk48 válasza killerjohn (#6606) üzenetére


Mk48
csendes tag

használtan érdemes objektívet venni?

Érdemes! De csakis személyes átvétellel, kipróbálva. Postai útban nem bízom, főleg drágább obiknál az Orczy téri negyedik dimenzióba juttatás miatt...

(#6614) máyköl válasza killerjohn (#6612) üzenetére


máyköl
veterán

Persze, inkább várj két napot, minthogy 1 nappal hamarabb megveszed drágábban. :K

(#6615) máyköl válasza Mk48 (#6613) üzenetére


máyköl
veterán

Én is használtan vettem eddig mindkettőt.
Teljesen jól működik egyelőre mindkettő, és remélem továbbra is jók lesznek.
Ha átnézed alaposan, akkor szerintem is simán lehet venni használtan. :K

(#6616) killerjohn


killerjohn
addikt

Találtam "újszerű" 17-105-öt bruttó 219-ért . sajnos olcsóbban nem találok :(

[ Szerkesztve ]

(#6617) Mk48 válasza killerjohn (#6616) üzenetére


Mk48
csendes tag

Murphy törvénye: amikor megveszed a boltban az újat, rá két napra jelenik meg hirdetés két hónapos, garanciás példányról féláron, használtan...

[ Szerkesztve ]

(#6618) Chorluka


Chorluka
csendes tag

Üdvözletem mindenkinek!

Megváltam Sigma 150-500-as obimtól és egy magasabb szintre szeretnék lépni!
Jelöltek: canon 100-400 L, 300 f4 L, 400 f5,6 L!
A zoom mellett az szól, h zoom, viszont sok negatív ízű kritikát olvasok róla(toló zoom, 300 felett nagyon lágy nyitott rekeszen és nem is fényerős).
A fix 300ban az a jó, h szépen rajzol és van benne képstabi, viszont kicsit rövidnek érzem a természetfotózáshoz. A 1,4xezőt nem tudom mennyire bírja...
A 400ról sok jót hallottam: nyitott rekeszen a legélesebb stb, viszont abban nincs képstabi, ami nem tudom, h mennyire zavaró.. Mostanában szinte csak állványról fotózok, így nem tudom hogy hiányozna e...
Szeretném, a véleményeteket kérni ebben a témában, ill. az is érdekelne, h ha használtan vennék ilyen obikat, akkor mire figyeljek?

(#6619) killerjohn válasza killerjohn (#6616) üzenetére


killerjohn
addikt

*24-105-öt

(#6620) Klemice válasza killerjohn (#6619) üzenetére


Klemice
senior tag

Akkor már vedd meg az újat 260ért

(#6621) killerjohn válasza Klemice (#6620) üzenetére


killerjohn
addikt

késő :D boldog tulajdonosa lettem egy használt 24-105-nek :D nagyon állat!

(#6622) killerjohn válasza killerjohn (#6621) üzenetére


killerjohn
addikt

és k*rva nehéz.. :D

(#6623) Ren Hoek válasza Klemice (#6604) üzenetére


Ren Hoek
veterán

Tegnapi 55-250 IS témára:

Szerintem nem rossz obi ez!

18-55@55 vs. 55-250@55

A teszt is ezt bizonyítja, hogy nyitott blendélén szép a rajzolat.

Most azon filózok, hogy 550D-t nem KIT-ben veszem a 18-55 IS-el, hanem veszek egy 55-250 IS-t hozzá... 56 körül láttam. Később pedig beszereznék egy nagylátót. Oda IS nem is kell, szerintem AF se nagyon. Manual fókusz elég.

Szerintem ez pont az ideális kezdő objektív. A 70-300 Nikonnál bajos volt, mert már túl telés nekem a 70-es. Nagyon hiányzott egy szélesebb látószög, szóval fel kellett csavarni a 28-70-et, vagy a 18-55-öt. Utána meg vissza, mert én szeretek telézni.

IS-el ez az egyetlen megfizethető árú szerintem még.

(#6624) killerjohn válasza Ren Hoek (#6623) üzenetére


killerjohn
addikt

"Manual fókusz elég." Mint nagyon nagyon amatőr fotós, hadd kérdezzem meg: Ti hogyan manuál fókuszáltok? Keresőben, vagy live view-ban? Én nem tudom, hogy én vagyok-e a béna (vak), de egyszerűen egyikben sem tudok manuális fókusszal éles képet csinálni :(

(#6625) Mk48 válasza killerjohn (#6622) üzenetére


Mk48
csendes tag

Nem baj, hogy nehéz, cserébe irtó jó! :-) Kb. hasonló súlycsoport a Pentax 16-50/2.8-cal :-).

(#6626) Mk48 válasza killerjohn (#6624) üzenetére


Mk48
csendes tag

Pentaxosok előnyben :-). Cserélhető törőékes mattüveg+fókuszcsapda.

(#6627) Chapel


Chapel
addikt

Makró téma. 100-as canon 2.8 és a sigma 150 2.8 már volt tesztelés alatt nálam, szeretem is őket. most vásárláson töröm a fejem,az árakkal tisztában vok. amivel viszont nem h a 105 sigma és a canon 60mm 2.8 makró (ez régóta tetszik de még nem volt kezemben sem) vajon mit tud. főleg ár/értékben sajátkezes tapasztalat érdekel,pláne ha van viszonyítási alap is ;)

előre is :R

Fotó: https://www.flickr.com/photos/mr_chapel/

(#6628) Ren Hoek válasza killerjohn (#6624) üzenetére


Ren Hoek
veterán

Hát én keresőben szoktam, mivel nincs liveview-os gépem még. Low light-ban tényleg nem könnyű, de jó fényeknél nem vészes. Annyi hogy a keresőnél a dioptriát szépen be kell állítani a szemedhez... Nekem volt is vele gond az elején. Aztán egy idő utána megszoktam és néha könnyebb MF-el csinálni mint AF-el. Gyakorlás kérdése szerintem.

(#6629) Szten Márs válasza killerjohn (#6624) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Keresőben, simán, gyorsan. 10 képemből sztem egy 7-et biztos így csinálok.

(#6630) kiskornel válasza killerjohn (#6624) üzenetére


kiskornel
addikt

Én LiveViewban. Nekem is a szememmel van probléma. Meg aztán a 450D csak pentatükrös, nem pentaprizmás, így sötétebb az átlagnál a kukker.
(tévedés ne essék, én macro-ra nem manuális obit használok, csak a virágok fényképezésénél pontosabban be lehet lőni az élesnek szánt részleteket MF-szal 10x-es nagyítás mellett az LCD-n).
És így esély sincs tévedni a fókusszal!

[ Szerkesztve ]

http://www.flickr.com/photos/34330024@N05/sets/

(#6631) Darkness1 válasza killerjohn (#6624) üzenetére


Darkness1
aktív tag

Én is keresőben szoktam, de csak azóta megy pontosan, mióta új szemüvegem van. Az előzőt régen írták fel, azóta változott a szemem, most már van benne egy cilinder is. Szóval: ha jó a szemed, akkor gyakorlás/megszokás kérdése, ha nem, akkor sose lesz jó, irány a szemorvos!

No stress, no work Today!

(#6632) Darkness1 válasza Chapel (#6627) üzenetére


Darkness1
aktív tag

A 105-ös Sigma-ról én már írtam ebben a topicban, keress rá. Képeket is tudok adni, ha kell.

No stress, no work Today!

(#6633) killerjohn válasza Darkness1 (#6631) üzenetére


killerjohn
addikt

kontaktlencsém van + a dioptriát is beállítottam, de attól még egyszerűen képtelen vagyok jól beállítani az élességet :S úgy tűnik, hogy maradok autofókuszos ember... amivel meg az a gondom, hogy sokszor a téma egy színű, és nem tud jól ráfókuszálni... ilyenkor arrébb mozgatom a gépet, és azonos távolságú tárgyra fókuszálok (félig lenyomom az expo gombot), majd visszamozgatom, és katt. És ilyenkor meg sokszor alul/túl exponált a kép... Tegnap jöttem rá, hogy azért, mert ugyebár a fénymérést is a másik ponton végzi el... Mit ne mondjak, a kompakt-al sokkal egyszerűbb volt fényképezni ;)

(#6634) Szten Márs válasza killerjohn (#6633) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Nem tudom milyen géped van, de a legtöbbnél lehet a fénymérést locklolni, szóval ez nem kell, hogy problémát jelentsen - csak nézd meg a használatiban, hogy hogy rögzíted a fénymérést egy adott ponton.

(#6635) kiskornel válasza killerjohn (#6633) üzenetére


kiskornel
addikt

" És ilyenkor meg sokszor alul/túl exponált a kép... "

a * gobbal tudod rögzíteni az expot. Tehát helyesen:
- Témára néz az obi.
- * gobbal rögzíted az expot. (fényt mér, rögzít).
- ráfókuszálsz az azonos távolságban levő tárgyra. (félig lenyomva tartod az elsütőt).
- Vissza a témádra és tűz.
Így nem lesz alexpo-s.

De ugyanezt éred el, ha félig lenyomod a gombot. megjegyzed az időt, blendét, M módba kapcsolsz beállítod, majd...

Meg LiveView-vel is mehet, spot fénymérés mellett...

http://www.flickr.com/photos/34330024@N05/sets/

(#6636) killerjohn válasza Szten Márs (#6634) üzenetére


killerjohn
addikt

tudom :) csak ez most már kezd (számomra) egy kicsit macerás lenni... képzeld el a következő helyzetet: kisfiam teper ezerrel a nappaliban (8 hónapos, most tanul járni), és virul a feje, röhög, én meg szeretném megörökíteni. Erre:
- gép elő
- sapka le
- bekapcs
- fénymér
- manuál fókusz

Ezzel egy baj van... hogy ő nem virág, hanem gyerek, és ilyenkor már 2 szobával arrébb van :D

(#6637) Ren Hoek válasza killerjohn (#6633) üzenetére


Ren Hoek
veterán

A legjobban úgy lehet gyakorolni, ha fogsz egy tárgyat és lefotózod nappal, amikor van sok fény. Teljesen manuálisan!

A keresőben egyszerűen látni lehet, hogy hol van éppen az élesség. Néhány esetben nem is lehet máshogy megoldani AF-el. Utána szépen kikísérletezed, hogy milyen blendén, milyen záridővel, hogy viselkednek a dolgok. Teljesen lődd ki az automatikát. Ha egyel szűkíted a blendét, növelni kell a záridőt 1 fényerővel stb.

A blende nyitásával pl kisebb mélységélesség érhető el, 2.8-on pl teljesen más hatása lesz a képednek, mint 11-es rekeszen. Ha épületet fotózol pl, akkor érdemes szűk rekesszel (pl 8 vagy 11) dolgozni, mert akkor minden szép éles lesz. Viszont 11-es rekesznél, növelni kell a záridőt, vagy ISO-t hogy ugyannyi fény jusson a szenzorra. Ezek érdekes dolgog, amiket ki kell kísérletezni,nyugodt körülmények között, hogy ráérezz. Az automatika sohasem fogja tudni, hogy mit akarsz megvalósítani. Mindig megéri átgondolni expó előtt mit is akarsz, vagy több képet csinálni. De minimum érdemes félautomatán használni, hogy tudj bánni a blendével és ISO értékekkel. Ha már tudod manuálisan használni, akkor átláthatóbb az automatika is.

Szerintem jó játék :)

(#6636) killerjohn: Na a gyerek, az mondjuk egy kifejezetten autófokusz éhes téma :D

[ Szerkesztve ]

(#6638) kiskornel válasza killerjohn (#6636) üzenetére


kiskornel
addikt

Gyerek = gyors téma (sportfotózásnak minősül).
Nézz utána, hogy a sportfotós cuccok mennyibe kerülnek. Az legköltségesebb ága a fényképészetnek.
Ha olyan témát választasz, amihez "GYORS" obik kellenek (min F2,8 környéke), baromi jó AF rendszerrel, akkor olyan felszerelést kell venned. (azért kell a jó AF rendszer, mert F2,8-on baromi kicsi a mélységélesség).
Gyerek esetén ne bohockodj manuál obikkal... Maradj az EF, AF obiknál.
ÉN VAKUELLENES vagyok gyerekek közelében...

A másik dolog: ha hívsz egy profi fényképészt, az is azzal kezdi majd, hogy a gyereket valahogy irányítani próbálja a végeredmény érdekében. Csináld úgy, hogy te irányítsd a dolgokat.

[ Szerkesztve ]

http://www.flickr.com/photos/34330024@N05/sets/

(#6639) Ren Hoek válasza kiskornel (#6638) üzenetére


Ren Hoek
veterán

"az is azzal kezdi majd, hogy a gyereket valahogy irányítani próbálja a végeredmény érdekében"

A máktea be szokott válni :DD

(#6640) killerjohn válasza Ren Hoek (#6639) üzenetére


killerjohn
addikt

LOL :D

(#6641) killerjohn válasza kiskornel (#6638) üzenetére


killerjohn
addikt

2.8 környéke nagyon drága, viszont most van ez a 24-105/4 L USM, ami nem 2 fillér volt :) a speedlite 430EX sem...

csak azt nem értem, hogy az hogy lehet, hogy a Pólus Centerben - a vásárló soron, ahol van fény, nem is kevés - ellőttem kb 50 képet tegnap, és lett belőlük kb 5 db éles. Álló témával!! (babakocsi, alvó gyerek, feleségem) Mindet "P" programon, 0 expo-korrekcióval, auto fokusszal, vaku nélkül csináltam :F

[ Szerkesztve ]

(#6642) johnjohn válasza killerjohn (#6641) üzenetére


johnjohn
addikt

Melyik fókuszpont volt kiválasztva ? Célszerű csak a középsőt használni, P-mód helyett Av módot, és 4-es blendét kiválasztani. ISO mehet feljebb esetleg a rövidebb záridő érdekében.
P-módban lehet, hogy bemozdultak kicsit a képek.
" - a vásárló soron, ahol van fény, nem is kevés - " lehet kevés volt mégis a fény ,és hosszú a záridő. Próbáld ki kinti fénynél, napos helyen, ha ott is téveszt az AF , akkor valami gond van.

(#6643) killerjohn válasza johnjohn (#6642) üzenetére


killerjohn
addikt

köszönöm a tanácsot, meg fogom próbálni így!

Ha jól sejtem, akkor Av-ben automatikusan megpróbálja eltalálni a legjobb záridő/ISO arányt annak függvényében, hogy mekkora a fókusztáv? Nagy zoomnál kisebb záridőt állít be, de ahhoz nagyobb ISO kell, fordítva meg az ellenkezője? Utána nézek valami írásnak az ISO értékekről, mert az egyelőre még teljes homályban van a fejemben...

(#6644) johnjohn válasza killerjohn (#6643) üzenetére


johnjohn
addikt

Nem a fókusztáv érdekli, hanem a beállított rekeszérték, és ahhoz állítja a többit.
A fókusztávnak itt semmi jelentősége. Célszerű volna valami szakirodalmat átolvasni, a fényképezés alapjairól, mert úgy tűnik kevered a fogalmakat. :U

(#6645) killerjohn válasza johnjohn (#6644) üzenetére


killerjohn
addikt

itt a szobában:
24 mm-en ISO-400 / (1/60)
105mm-en ISO-1600 / (1/25)

a mm nem a fókusztáv ?

(#6646) Ren Hoek válasza killerjohn (#6643) üzenetére


Ren Hoek
veterán

ISO 400-tól már kezd zajosodni, 3200, meg 6400 már eléggé zajos. De újabb gépenek 800-at még simán lehet jól használni, ha nem zavar a zaj akkor 1600 is lehet - persze szigorúan lowlightban. Fényben a többi értékkel kell játszani. Ki kell próbálni mennyitől tartod túl zajosnak már, géptől függ erősen. De ha a téma nem bemozdult, hanem életlen, ott a fókuszálással van gond.

Amúgy mikor váltottam DSLR-e, énis pont így voltam. Mondom egy szutyok, kompakt géppel 100x könnyebb volt képet csinálni. Csak nyomtam a gombot, élesített és exponált. Azért ott sokkal könnyebb dolga van az AF-nek is, mert óriási a mélységélesség. De DSLR-nél is élesnek kell lennie, ez alapkövetelmény. Nyugodt körülmények között kell felfedezni és kipróbálgatni az AF-et, hogy működik. Nekem is beletellt egy kis időmbe mire megszoktam. Más világ.

(#6647) johnjohn válasza killerjohn (#6645) üzenetére


johnjohn
addikt

A mm fókusztáv, de azért változik az ISO érték, mert ha rázoomolsz valamire valószínűleg kevesebb fényt kap az érzékelő.
Alapvetően, a záridő, és a blendenyílás függ össze, az ISO értéket be kellene fixre állítani, nem auto-ra !
Szerintem ezekkel a cikkekkel kezdd :Fotoelmélet !

(#6648) kiskornel válasza killerjohn (#6641) üzenetére


kiskornel
addikt

Most akkor vettél egy olyan obit, amit nem igazán beltéri. Se a gyújtótávja, se a fényereje. Vaku javít rajt, de azt inkább csak derítésre szokták használni... szóval a háttér sűrűn lesz sötét.
Mégiscsak az a 17-55 jobb lett volna ilyenre.
Egyetértek az előttem szólókkal. Olvass, tanulgass. Amit vettél obi, annak meg tanuld meg a határait, és azt is, hogy lehet a "határokon" egyensúlyozni.

(#6643) killerjohn : "legjobb záridő/ISO arányt annak függvényében, hogy mekkora a fókusztáv?" - ha kicseréled a fókusztávot a gyújtótáv szóval, akkor némi esély van rá, hogy valaki megérti...

http://www.flickr.com/photos/34330024@N05/sets/

(#6649) Degeczi válasza killerjohn (#6645) üzenetére


Degeczi
nagyúr

az, de az expó szempontjából A módban valóban semmi jelentősége. valóban nem ártana az alapokat átnézni, és ehhez az Auto-ISO-t kikapcsolni, mert bezavarja a megértést

az 1/25 ISO1600-on ugyanolyan expót ad, mint 1/13 ISO800-on, ill. 1/6 ISO400-on

Auto ISO nélkül tehát ezt kaptad volna, 1/6-ot: kb. 3.5 fél blendével hosszabbat, mint az első esetben

az ok pedig egyszerűen annyi lehet, h 24 mm-en bekerült vmi világosabb téma is a képbe, ezért választott sokkal rövidebb expót a fénymérés
105 mm-re tekerve ez kikerült, és a sötétebb képtartalomhoz hosszabb expót választott

azonos (fényességű) képtartalomnál ilyen nincsen: ha egyenletesen megvilágított fehér falra irányítod a kamerát, azonos expót fog választani

legalábbis A módban
P-ben már lehet szerepe a fókusztávnak, mert sok kamera igyekszik rövidebb zársebességet választani teleobikhoz, h elkerülje a bemozdulást
ez persze egyben rekesz nyitással is jár, hiszen rövidebb zársebességhez tágabb rekesz tartozik azonos expónál, így csak addig működhet, amíg a rekeszen lehet egyáltalán nyitni - és persze A módban semmiképp, hiszen ott magad határozod meg azt kézzel

[ Szerkesztve ]

(#6650) Degeczi válasza kiskornel (#6648) üzenetére


Degeczi
nagyúr

helyes a fókusztáv is, csak magyarban félreérthető, mert sokan tárgytávolságra gondolnak ("milyen távolra van fókuszálva" alapon - de az nem a fókusztáv, ami azonos a gyújtótávval)

angolban a "focal length" (gyutáv) jól elkülönül a "focus distance"-től (tárgytávolság)

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Objektívek topikja (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.