Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  RAM topik (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:00:17

LOGOUT.hu

A RAM (az angol Random Access Memory rövidítéseként), magyarul közvetlen hozzáférésű memória. Egy közvetlen elérésű írható/olvasható adattároló eszköz. A RAM tárolja a CPU által végrehajtandó programokat és a feldolgozásra váró adatok nagy részét. Az adatok csak addig maradnak meg benne, amíg a számítógép feszültség alatt van, kikapcsoláskor a benne tárolt adatok elvesznek.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#46301) speed999


speed999
csendes tag

Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni.
Adott egy gigabyte GA-MA770T-UD3P alaplap .Évek óta jól teszi a dolgát.Kaptam hozzá nemrég 2x2giga kingmax ddr3 1333 flf85f-3akq9-dmeg memóriát de csak sípol a lapban(i3-as lapban ki lett próbálva...megy szépen)
A lapban van 2 modul 1333-on mennek.A cserélgetés nem használt.
Proci:Phenom IIx4 955
Van-e valami megoldás,hogy el tudjam indítani vagy felejtős?
Köszönöm a segítséget előre is!

[ Szerkesztve ]

(#46302) 04ahgy válasza speed999 (#46301) üzenetére


04ahgy
nagyúr

A meglevő RAM-mal megy a lap, az újjal nem? Akkor sem, ha minden RAM-ot kiveszel, és csak az újat teszed be és csak egy modult? A BIOS hányas verzió a lapon?

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#46303) speed999 válasza 04ahgy (#46302) üzenetére


speed999
csendes tag

Köszönöm a választ!
Buffalo 1333-as ramok vannak benne kezdetektől.Kiszedtem,cseréltem,egyesével,párosával...semmi.
A lap rev.1.0,még a gyári bios van rajta Ha jól tévedekF4?
Bios frissítés segíthet?

(#46304) 04ahgy válasza speed999 (#46303) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Azaz a Kingmax nem megy, de egy igen / nem is megtette volna. Segíthet a frissítés. Frissebb az utsó kiadott: [link - F12]. Ha nem megy úgy sem, az inkompatibilitás.

HGyu

[ Szerkesztve ]

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#46305) Sanyi2007


Sanyi2007
aktív tag

Sziasztok

Van egy HP Pavilion laptopom, 3gb ram volt benne, láttam mind a 3gb-ot. Kivettem, és betettem 2x512mb-ot.
Azt irja ki, hogy a memória 1gb, használható 562mb. Kivettem bármelyiket, bármelyik szlotba, akkor meg egy rammal azt irja ki, 512mb ram, használható 384mb. Még ilyet nem láttam, mi lehet rá a megoldás?
Eredetileg 800as ram volt benne, most 667-es. De én még nem láttam volna hogy ilyen szempontból lényeges lett volna.

[ Szerkesztve ]

(#46306) Qru válasza Sanyi2007 (#46305) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Az integrált vga szokott lefoglalni magának némi ram-ot. Illetve nézd meg hogy a win-ben engedélyezve van-e az összes ram használat.

#nincsbennetarcsi

(#46307) Sanyi2007 válasza Qru (#46306) üzenetére


Sanyi2007
aktív tag

Köszönöm a választ.
Friss win telepités, másik laptopon látja a ram mennyiségeket, ebben nem. Radeon Hd3200, nagy betüvel rá van irva hogy 512mb dedicated. Aida szerint 256 dedicated. I love it!
1.5gb ramnál 1.05gb használatban. 2Gb esetén 1.75gb használatban. Minél több a ram, annál kevesebbet vesz le arányaiban is.

[ Szerkesztve ]

(#46308) tisvol


tisvol
aktív tag

Sziasztok!
Szeretném bővíteni a gépem RAM kapacitásást. Jelenleg ez a KIT van benne:
Kingston DDR-3 8GB /1600 KIT HyperX Genesis

KHX1600C9D3X2K2/8GX

Sajna ilyet már nem találok, helyett ez van:

KHX1600C9D3P1K2/8G

Betehetem melléjük ezt? Mi a különbség? Én csak addig jutottam, hogy a fogyasztása az utóbbinak 1,5V, az első 1,65V-al szemben.
Köszönöm előre is a választ.

Üdv:T.

(#46309) 04ahgy válasza tisvol (#46308) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Az egyik XMP-s, a másik PnP. Jó eséllyel mennek együtt, a feszültséget az 1,65V-os miatt manuálisan állítsd 1,65V-ra. Az 1,5V-osnak sem lesz baja. Webshopból vedd, mert ha mégsem megy együtt, 14 napod van a vásárlástól való elállásra.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#46310) tisvol válasza 04ahgy (#46309) üzenetére


tisvol
aktív tag

Köszi a választ. Esetleg tudsz a mostaniak mellé ajánlani valamit? Vagy jó lesz amit kinéztem?

Üdv:T.

(#46311) .LnB


.LnB
titán
LOGOUT blog

Sziasztok!

Lenne egy elég "oldschool" kérdésem. Van egy öregecske gépem. Van benne 2x2Gb Dominator ram DDR2-es.
Most gondolkodom rajta, hogy vennék még bele. Találtam ugyan ebből a típusból 2x1-es kitet. Az lenne az első kérdésem, hogy ezzel nyernék valamit? Dual chanel ugye így bukó, de lenne +2Gb. A legjobb persze még 2x2GB lenne, de nem találtam eladót az aprón.

A másik pedig, hogy a meglévők mellé veszek más márkából 2x2GB-ot. Az járható út? Működhet az jól? A Dominator CL5-os, gondolom akkor a másik ramnak is ilyennek kell lennie.

Segítsetek pls!

Előre is köszönöm!

[ Szerkesztve ]

„A kerékpározás első szabálya, hogy szenvedned kell, és senki más nem teheti meg helyetted. Semmilyen számítógép vagy edző által kitalált program nem tudja elérni, hogy kevésbé fájjon.”

(#46312) 04ahgy válasza tisvol (#46310) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Optimálisabb választást nem tudok. Próba szerencse az általad megadottal.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#46313) h@cKrOr


h@cKrOr
csendes tag

Sziasztok!

Érdeklődnék hogy ilyen config-ba milyen ramot érdemes venni, mert most jelenleg 2db 4GB kingston hyperX 1600Mhz-s ram van benne.

Config:

MSI Z87-G43 Gaming alaplap
I7 4790K processzor
GTX 770 Videókártya
kingston 240GB SSD

Köszönöm előre is! :R

(#46314) phea074


phea074
újonc

Sziasztok! Ez lehet memória hiba?
tegnap lecseréltem a 2*2 GB ramot egy 8 GB-os modulra (Kingston KVR1333D3N9/8G)
és azóta beszaggatnak, laggolnak a játékok, előtte 4 GB rammal nem nagyon voltak ilyen problémák.. kékhalál egyszer sem volt
(Fifa 15, Far Cry 4, Battlefield 4, stb..)

Op.rendszer: Win 7 Ultimate 64 bit (a rendszer 7,90 GB-ot lát, szóval azzal nincs gond szerintem)
4 napja összeraktam egy új gépet, config:
Gigabyte B85-D2V
i3 4150 3,5 ghz
Asus GTX 750 Ti 2 GB
8 GB Kingston 1333
FSP Hexa 400

[ Szerkesztve ]

(#46315) ViSAS


ViSAS
senior tag

Sziasztok!

Egy elég bugyuta kérdésre adnám a fejem...de nekem mégsem egészen tiszta és erre a bevezetőben se találtam érdemleges választ: amennyiben pl. 2x4GB RAM modult használok dual chanelben, gyorsabb működést fog eredményezni mint csupán 1x8GB-os RAM modul?

(#46316) Maulgar válasza ViSAS (#46315) üzenetére


Maulgar
tag

Annak idején nagyobb jelentőséggel bírt az ha több modulból állt fel a teljes memória :)
Manapság már nem fogsz olyan egetverő különbséget észrevenni

Ha írok legalább tisztelj meg azzal, hogy válaszolsz

(#46317) 04ahgy válasza h@cKrOr (#46313) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Szerintem továbbra is a HyperX-ek valamelyikét keresd, mint pl. a megfelelő kapacitású Fury, Savage...

(#46314) phea074: a megadott konfiggal nem voltak lagjaid, cseréltél 2*2-ról 1*8-ra, és lett lag? Vagy a konfig is eltért?

(#46315) ViSAS: Ahogy már íták is, nem nagy a differencia. Annyival egészítem ki, hogy a mai CPU-k a jól optimalizált L3 cache-ek miatt nem annyira érzékenyek a memóriasávszélességre, mint régebben. Ez azt jelenti, hogy sem a sok MHz, sem a dual-channel nem létszükséglet. A háttértár a korlát, még SSD esetén is.

HGyu

[ Szerkesztve ]

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#46318) ViSAS válasza 04ahgy (#46317) üzenetére


ViSAS
senior tag

Tehát még ha nem is "létszükséglet", de azért összességében jobb teljesítményt eredményez a dual chaneles működés. Köszönöm a válaszotokat! :R

(#46319) |AP|


|AP|
veterán

Egy GA-X58A-UD3R lapban jelenleg egy ilyen tripla kit van: OCZ Platinum 6GB (3 x 2GB) DDR3 SDRAM DDR3 1333 (PC3 10666)

Szeretnék a maradék három slotba még 3x2Gb-ot tenni, de ilyen kitet már nem lehet kapni, pedig az lett volna ugye a legtisztább ügy.
Igazából mindegy milyen modulokat veszek, ha a méret és a sebesség stimmel? Vagy van valami különösen ajánlott/nem ajánlott típus?

Erre vagy erre gondoltam. CL 7-7-7-20 időzítéssel már nem is találtam modulokat. Nem igazán vagyok otthon a témában, csak annyit tudok, hogy célszerű teljesen azonos modulokat használni dupla/tripla csatornák esetén.

Köszönöm!

(#46320) 04ahgy válasza |AP| (#46319) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Meg lehet próbálni a G.Skillből 3 modult, de neten rendeld, hogy elállhass. Jó eséllyel nem lesz gond, de jobb az elővigyázatosság.

A gyengébbhez (CL9 - 1333MHz) fog igazodni az erősebb. Egy hétig így teszteld, utána lehet tuninggal próbálkozni, hátha viszi az új RAM-os is a CL7-et 1,65V-tal. :)

De elgondolkodnék a 6GiB eladásán, és használtan 12GiB (3modul) vásárlásán is. A legjobb ez lenne, vizsgáld meg a lehetőségeket.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#46321) |AP| válasza 04ahgy (#46320) üzenetére


|AP|
veterán

köszönöm!

Szerintem megpróbálom első körben a G.Skillt, hátha menni fog gond nélkül :K

(#46322) trichie16


trichie16
csendes tag

Sziasztok!
Jelenleg a gépemben egy Kingston Hyperx Fury Blu 4GB DDR3a-s 1600MHz-es, CL9-es RAM van. Ezzel csak az a baj. hogy a CPU-Z CL11-es időzítést mutat, és valoszínűleg azon is fut. Az alaplapom egyébként Gigabyte 970A-DS3P.
Ha a BIOS-ban az xmp-t engedélyezem, azaz profile 1-re állítom, akkor átáll CL9-re, viszont a firefox összeomlik időnként, és pl. a FIFA 15 közbe is megfagyott a gép, és csak egy vörös képernyő volt. Szóval XMP közben instabil a gép, ha deaktiválom az xmp-t minden jó.
A kérdésem az lenne, hogy az xmp mellett a feszültséget is változtatni kell, vagy mi lehet a baj? Vagy alapból miért nem CL9-es időzítéssel megy a RAM? Amúgy annyira nem nagy baj, csak szúrja a szemem... :)

Egyébként most tervezek mégegy 4GB-os modult venni mellé, nevezetesen egy Hyperx Savage-t ugyanugy 4GB 1600MHz, CL9-est, de akkor gondolom az is CL11-ben fog működni ha a mostani nem változik.

Előre is köszi a válaszokat. :)

[ Szerkesztve ]

(#46323) 04ahgy válasza trichie16 (#46322) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Mi a CPU? Mi a BIOS verzió? Hányas rev. a lap? A CPU-Z, ahol a CL11-et írja, hány MHz-et jelez vissza?

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#46324) trichie16 válasza 04ahgy (#46323) üzenetére


trichie16
csendes tag

Az alaplap 1.0 rev, a BIOS-t nem frissítettem, az AIDA F1-es verziót ír, szóval valószínűleg az.
Egyébként 803.5MHz-et ír a CPU-Z ott.
A CPU pedig egy AMD FX-6300.

(#46325) 04ahgy válasza trichie16 (#46324) üzenetére


04ahgy
nagyúr

BIOS-t frissíts: [link], nem baj, hogy béta. A RAM-od akkor JEDEC 1600/CL11-en megy. XMP-vel a feszültségnek is be kellene állnia, de nyugodtan megadhatod neki manuálisan az 1,65V-ot (előbb XMP, elment, majd RAM fesz), nem lesz semmi baja. Annak a CPU-nak csont nélkül kellene vinnie a kívánt 1600MHz-et. Amit még próbálhatsz (ha most nem úgy van), hogy a CPU-tól távolabbi slotokba rakod a modulokat. CPU ---> üres ---> teli ---> üres ---> teli.

A modulonkénti tesztelést (beállítos úgy, ahogy a hiba előjött, de csak egy modult hagysz a gépben, és pl. egy hétig teszteled, stabil-e, majd csere) és a Memtest86+ 5.01-et pedig már ne is említsük.

UI.: végre egy újonc tag, aki rendesen le tudja írni a gondját, és a kérdésekre is rendesen tud válaszolni! :R

HGyu

[ Szerkesztve ]

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#46326) HomeFPS


HomeFPS
csendes tag

Sziasztok az lenen a kérdésem hogy mekkora teljesitmény romlással jár hogy csak 1333Mhz en nyomatom az 1600Mhz es ramjaimat ?
azért van így mert a sandy bridge maximum 1333 at támogat és ha felteszem az XMP profilt ami 1600mhz-re tolja akkor a feszültség is megnő 1.5 röl 1.65 re

(#46327) kovecses


kovecses
aktív tag

Sziasztok!

Nagyon küzdök egy Gigabyte GA-Z68XP-UD3 alaplappal.
4 slotban szeretnék használni benne 4x4Gb Corsair DDR3 1866Mhz memóriát, de még 1333Mhz-en sem sikerül.

Tudna nekem valaki segíteni?

Memtest alatt jónak tűnik mégis GTA5 kifagyás meg data corruption és a Chrome böngésző is gyakran megdöglik.

A biosban minden beállítás auto-n jelenleg a performance enhance pedig turbo-n.

A processzort nem tuningolom.

Előre is köszönöm mindenkinek a segítséget!

(#46328) trichie16 válasza 04ahgy (#46325) üzenetére


trichie16
csendes tag

Köszi, akkor a BIOS frissítést meg fogom próbálni. Bár tudom akkora teljesítményveszteség így sincs, mégis valamiért zavar engem ez. :D BIOS-ban pedig annyira nem szeretek állítgatni dolgokat, nem az hogy béna vagyok hozzá, csak mégis félek, hogy elcseszek valamit...:)

(#46329) dunc válasza kovecses (#46327) üzenetére


dunc
nagyúr

Állítsd be manuálisan a memória sebességhez az értékeket, és a feszültséget. Az adatlapodon lévő cpu (DDR3 1066/1333) ennyit bír, tehát a pontos memoria típus alapján állítsd be a biosba, a feszt is, és T2 be rakhatod hátha a T1 et nem bírja.

[ Szerkesztve ]

(#46330) |AP| válasza 04ahgy (#46320) üzenetére


|AP|
veterán

Ha mégsem a plusz 3 modul mellett döntenék, hanem inkább 3x4Gb-ban gondolkodok, akkor ez a kit megfelelő választás lehet? [link]

(#46331) kovecses válasza dunc (#46329) üzenetére


kovecses
aktív tag

Ha tudnám hol mit és mennyire már megtettem volna...

A ram a gyári adatoknak megfelelő feszültségen és időzítésen dolgozik auto beállítással.

4x4Gb Corsair
CMZ8GX3M2A1866C9 1866mhz 1,5V Cl 9-9-9-24

Core i7-2600k nincs tuningolva.

Kellene állítanom valamelyik feszültségen? Ha igen akkor melyiken?

[ Szerkesztve ]

(#46332) dunc válasza kovecses (#46331) üzenetére


dunc
nagyúr

off

(#46333) HomeFPS


HomeFPS
csendes tag

nekem nem egyértelmű melyiket álitsam be?

[ Szerkesztve ]

(#46334) 04ahgy válasza HomeFPS (#46333) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Ha a JEDEC szerinti paraméterezést kívánod használni, akkor az elsőt, ha annak az az XMP kiterjesztését, akkor a másodikat.

(#46330) pollai: Igen, tökéletes.

(#46328) trichie16: Csak a RAM feszt kell beállítani, nem kell félni.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#46335) HomeFPS válasza 04ahgy (#46334) üzenetére


HomeFPS
csendes tag

Értem

(#46336) kovecses válasza dunc (#46332) üzenetére


kovecses
aktív tag

?????????

(#46337) kovecses válasza Vistaboy (#43014) üzenetére


kovecses
aktív tag

Mi lett rá a megoldás???

(#46338) 04ahgy válasza kovecses (#46331) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Minden modulon, egyesével Memtest86+ 5.01, egy-egy teljes éjszaka hosszan.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#46339) kovecses válasza 04ahgy (#46338) üzenetére


kovecses
aktív tag

Köszi!

Sajnos erre nincs lehetőségem...
Meló után kb 7 órán keresztül tudom futtatni akár minden nap ha szükséges.
7 óra ezek szerint elégtelen?

(#46340) kovecses válasza 04ahgy (#46338) üzenetére


kovecses
aktív tag

Egyébként ezt a hibát régen már segítettél orvosolni (akkor is jók voltak a ramok) csak akkorin még F10 bios volt rajta most meg u1j (uefi)...

Akkoriban (#36455) azt tanácsoltad, hogy a system agent és a VTT feszültségeket emeljem meg.

A kérdés csak az, hogy mennyire.
Mi az a szint ami még biztonságos?
A másik kérdés, hogy másoknál megy ez a ram auto beállításokkal nálam miért nem, nálam miért kell feszt emelni?

Pedig nem tuningolok...

(#46341) kovecses válasza 04ahgy (#46338) üzenetére


kovecses
aktív tag

Bingo, nem akarom elkiabálni, de elkezdtem őket tesztelni egyenként.
Az egyik re rögtön hibát dobott a többi elketyeg.

Remélem ez volt a gond...

(#46342) 04ahgy válasza kovecses (#46341) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Szinte biztosan az volt a gond. A másik hárommal azért teszteld a gépet, aztán meg mehet a gariztatás (a megfelelő párját kell megtalálnod hozzá, ha dual kit volt, és mind a négy modul kell, ha quadkit volt). Egy ragasztószalaggal jelöld meg a hibás RAM-ot, hogy nehogy elkeveredjen!

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#46343) dunc válasza kovecses (#46341) üzenetére


dunc
nagyúr

Ha megvan a hibás modul, akkor abba a foglalatba tesztelj egy másik ramot, és a hibás ramot teszteld másik foglalatba is, hogy az alaplapi slot hibáját is kizárhassuk!

(#46344) MasterMark


MasterMark
titán

Üdv

Itt miért nem látja az összes 4 GB-ot? Alaplap G31M-GS. :R

[ Szerkesztve ]

Switch Tax

(#46345) dunc válasza MasterMark (#46344) üzenetére


dunc
nagyúr

Van integrált vga? Mennyi ramot kap a biosba az igp?

[ Szerkesztve ]

(#46346) MasterMark válasza dunc (#46345) üzenetére


MasterMark
titán

Van, de dedikált VGA-val megy, szóval az gondolom tiltva van. Még megvárjuk a Memtest-et, és BIOS-ban is megnézzük. :R

Switch Tax

(#46347) 04ahgy válasza MasterMark (#46346) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Ha van Memory Remap feature, vagy hasonló, ki kell próbálni mi történik, ha átállítod. Az is segíthet.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#46348) PAUBEN


PAUBEN
tag

Sziasztok!

Van egy XMP profilos kingston hyperx ramom.
Xmp profil vagy inkább kézileg állítsam be az értékeket?

kézileg ennyi elég?
dram vol 1,650
dram freq 1600
timeing 9/9/9/27/ 1 v 2 ?
ennyi elég vagy mást is kell még ?

gépem
i7 4790K
ASUS Z-97 K
8 Gb KINGSTON xmp HyperX Blu DDR3 1600 MHz

(#46349) kovecses válasza 04ahgy (#46342) üzenetére


kovecses
aktív tag

A másik 3 nagyszerűen muzsikál.
Nem értem hogy ez a 4. mitől romlott el.

(#46350) kovecses válasza dunc (#46343) üzenetére


kovecses
aktív tag

Ugyan abban a foglalatban teszteltem őket.

A hibás mindegyikben hibázott.

Örülök hogy meg lett a probléma.

Berendeltem a csere ramot.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  RAM topik (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.