Hirdetés

2024. április 18., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  RAM topik (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:00:17

LOGOUT.hu

A RAM (az angol Random Access Memory rövidítéseként), magyarul közvetlen hozzáférésű memória. Egy közvetlen elérésű írható/olvasható adattároló eszköz. A RAM tárolja a CPU által végrehajtandó programokat és a feldolgozásra váró adatok nagy részét. Az adatok csak addig maradnak meg benne, amíg a számítógép feszültség alatt van, kikapcsoláskor a benne tárolt adatok elvesznek.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#55001) lolka-bolka


lolka-bolka
tag

Sziasztok
Tud-e valaki olyan ddr3-as ramokat ajánlani amik a asus p5q3 775-ös lapban mennek.
Van valakinek tapasztalata?
A válaszokat előre is köszönöm :R

(#55002) tPedro_ válasza koko52 (#54990) üzenetére


tPedro_
őstag

Értem, köszi.

(#55003) Satan_Claus


Satan_Claus
senior tag

Üdv, vettem egy ASRock B450 Steel Legend lapot, Ryzen 5 2600 CPU-t és 2x8GB Corsair Vengeance Pro 3600 ramot. Az alaplap felajánlotta egyből, hogy XMP profilt töltse be. Mondom de jó, nem kell vele tökölnöm, menni fog 3600-on. Na a baj az, hogy nem megy, csak 3400-on. Van valami trükkje? Elég régen építettem gépet utoljára. Köszi

Védd az állatokat! Egyél embert.

(#55004) Dragon3000 válasza Satan_Claus (#55003) üzenetére


Dragon3000
veterán

Próbálgatni kell, igazából 2933 felett OC-nak számít a ryzen 2000-rel, így nincs rá garancia, hogy sikerülni fog 3600on járatni.

(#55005) Satan_Claus válasza Dragon3000 (#55004) üzenetére


Satan_Claus
senior tag

Ja, közben olvastam, hogy AMD-vel 3200 felett nem garantált a sebesség. Na mindegy, majd a Ryzen 3600-zal :).

Védd az állatokat! Egyél embert.

(#55006) Dragon3000 válasza Satan_Claus (#55005) üzenetére


Dragon3000
veterán

Igazából 2933 felett nem garantált, mivel a 2600ban 2933 a jedec szabvány szerinti, ahogy a 3600ban jedec szabvány szerint 3200, így az felett ott se garantált. De, mint írtam próbálgatni kell, az xmp nem mindig a legjobb, lehet több feszültség kell esetleg a soc-nak kell még feszültség vagy kevesebb kell neki, írj ide, talán több tapasztalatuk van kimondottan a ryzen 2000res szériával.

(#55007) Satan_Claus válasza Dragon3000 (#55006) üzenetére


Satan_Claus
senior tag

Ok, köszi.

Védd az állatokat! Egyél embert.

(#55008) Dan197


Dan197
újonc

Sziasztok!

Laptopom (hp probook 430 g4) szeretném bővíteni, a meglévő (4gb RAM 2133MHz) mellé, még egy 4gb szeretnék belerakni.
Ezeket néztem ki, esetleg van valakinek valamilyen tapasztalata, vagy hallomásból ismeri az alábbi ramokat ?ajánlott e a hynixet használni, vagy jobban megérné a kicsit dragabb crucialt megvenni, vagy egyiket sem érdemes vegyek inkabb kingstont, vagy samsungot?

Hynix 4gb DDR4-2133
[link]

Crucial 4gb DDR4-2133
[link]

[ Szerkesztve ]

(#55009) pengwin


pengwin
addikt

Szervusztok!

Lehetséges, hogy egy 16GB-os DDR4 RAM modul Single Rank?
A gyártó oldala alapján 2048Mb*64 a felépítése, és van 1048Mb*64-es 16GB-os modulja is a gyártónak, kicsit jobb időzítésekkel.

[ Szerkesztve ]

Üdv, pengwin

(#55010) koko52 válasza pengwin (#55009) üzenetére


koko52
veterán

Igen. Pl: [link]
De előtte kérdezz rá, ha fontos, hogy egyoldalas legyen.

[ Szerkesztve ]

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#55011) pengwin válasza koko52 (#55010) üzenetére


pengwin
addikt

Köszönöm szépen!
Eddig én is csak ECC RDIMM-eknél láttam ilyet, azért kérdeztem rá.

Üdv, pengwin

(#55012) badxgirl válasza koko52 (#54990) üzenetére


badxgirl
aktív tag

Sajna nem tudom mennyire hülyeség. Én hyperx predator 3200 kittel küzdök. Hiába barmilyen fesz, soc voltage, stb, 2667 fölött instabil, hibázik, ha fejre állok is.

(#55013) Guresz


Guresz
tag

Sziasztok!

Működni fog az alábbi ram és alaplap együtt?

-Kingston HyperX Predator RGB 8GB DDR4 3200MHz HX432C16PB3A/8
-MSI B450 TOMAHAWK /AMD Socket AM4/

Ramnál azt írják hogy Intel XMP Certified. Ezért akadtak kétségeim...

[ Szerkesztve ]

(#55014) nyozo


nyozo
aktív tag

Üdv! Adott egy Gigabyte Aorus Elite Z390 és Kingston HyperX Predator 16GB (2x8GB) DDR4 3200MHz HX432C16PB3K2/16 RAM, de csak 2400Mhz-en megy, hogy tudnám beállítani, hogy 3200Mhz-en menjen?

Egy nagyon bölcs ember mondása! "A haverok olyanok mint a krumpli ha megeszed meghal"

(#55015) Submarine válasza nyozo (#55014) üzenetére


Submarine
senior tag

Üdv!
http://download.gigabyte.eu/FileList/Manual/mb_manual_z390-aorus-elite_v3_e.pdf
9., 27. oldal.
Próbálkozz az XMP profilokkal.
Azonkívül csak manuális beállítással tudod.
De ne érjen váratlanul, hogy proci függő is.

http://hu.gigabyte.com/products/page/mb/z390_aorus_elite#support-dl

[ Szerkesztve ]

(#55016) fbaca


fbaca
csendes tag

Sziasztok!

Van 2 pár szinte ugyanolyan, de valamilyen típusszámban eltérő RAM.
8 gigát akarunk kirakni belőle.

Mind a 4 RAM Kingmax 2GB DDR2 1066 GHZ. De párosával mégis kicsit mégis más a típus vagy sorozatszámuk:

- 2X KLEE88F-B8KO6
- 2X KLEE88F-B8KU6.

Van bármi esély hogy ez így működjön? Nyilván 100% négy darab RAM-nál sose lesz, de nem értek annyira hozzá hogy tudjam hogy O és U között mi a különbség.

Köszi előre is!

(#55017) lolka-bolka válasza fbaca (#55016) üzenetére


lolka-bolka
tag

Nekem is volt ilyen ramom .Szerintem menni fog.Próbáld ki mit vesztesz..

(#55021) Vardar


Vardar
tag

Sziasztok!

Adott egy munkahelyi gép, benne 2 giga DDR3-1333-as RAM. A helyi rendszergazda talált egy 4 gigás, 1600-as modult, bepattintottam a kolléganő számítógépébe, de még lassabb lett, mint korábban volt, ugyanakkor a feladatkezelőben látszott a 6 giga memória terület (Win10 x64). Mi lehet ennek az oka? Simán le kellene szabályozódnia 1333-ra a gyorsabbnak, nem? Hogy lehet összességében a rendszer lassabb, mint korábban volt?

(#55022) Starchm válasza Vardar (#55021) üzenetére


Starchm
őstag

Mit jelent a lassabb? A lassabbság az lehet attól, h a proci gyenge, a ram nem jól van beállitva, lassú a hdd, lassú a net.
Valami konkrétumot kéne mondani.

Biosba bemész és megnézheted, h van beállítva a ram, jedec szabvány szerint mind2 tudja a 1333-at csak nyílván a lassabbnak a cl-jével fog menni a dolog.

Mi történik, ha csak a 4gb-osat rakod be és a 2-eset nem?

(#55023) Vardar válasza Starchm (#55022) üzenetére


Vardar
tag

Elnézést, kutyafuttában írtam csak.

Szóval prezentálni akartam volna a kolléganőknek, hogy mennyivel gyorsabb lesz a gépük, ha rendelünk bele memóriát. A gépet először 2 gigával (2 giga 1333 van benne évek óta, gyárilag) kikapcsoltattam, bekapcsoltattam, megnyittattam pár pdf fájlt, közben mértem, hogy mennyi időbe telik az egész. (egy másik kolléganő gépét fejlesztettem fel 1-ről 2, majd 4 gigára kb. 2 hete, akkor minden lépcsőben ez volt a metodika és látható volt, hogy rövidebb a boot idő, az Adobe Reader betöltési ideje, stb.) Bepattintottam az új modult, erre radikálisan lassabb lett az egész rendszer, nőtt a boot idő (30 mp-ről több mint 1 percre), több időbe telt a pdf-ek megnyitása is. Feladatkezelőben látta a több fizikai memóriát, CPU-Z is felismerte a két modult, írta, hogy az egyik 1333, a másik 1600-as, dual channel. Na ennek hatására kolléganő habzó szájjal szólított fel, hogy állítsam vissza az állapotokat, szóval a BIOS-ban nem nagyon tudtam megnézni a beállításokat.

Igazából azt nem értem, hogy ha mást nem módosítottam, hogy tudja belassítani az új modul az egész rendszert? Nekem is a laptopomban egy 8 gigás 1866-os van egy 4 gigás 1600-as mellett és semmi probléma.

(#55024) Starchm válasza Vardar (#55023) üzenetére


Starchm
őstag

Boot idő: Van olyan lap ( Jellemzően szerverlapok amik ellenőrzik a ramot bootolás előtt/közben), nah ha pont ilyen a lap akkor ott a baj, elvileg ez biosba kikapcsolható.
Másikhoz nagyon nemtudok hozzászólni, de majd koko biztos mond vmi okosat.

(#55025) koko52 válasza Vardar (#55023) üzenetére


koko52
veterán

HDsentinellel nézd meg a vinyót.

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#55026) Vardar válasza koko52 (#55025) üzenetére


Vardar
tag

Ha a kolléganő nem harap már, ránézek.

De mi összefüggés van a lemez állapota és az új modul miatti lassulás között?

Merjek így 1333-as 4 gigás modult rendelni a gépbe?

(#55027) koko52 válasza Vardar (#55026) üzenetére


koko52
veterán

Ha vannak hibás szektorok időnként belassul durván a gép. Lehet kifogtad. Olyan nincs, hogy lassabb egy gép s több ram miatt. A RAM a leggyorsabb hardver a gépben.

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#55028) gregory91 válasza Vardar (#55021) üzenetére


gregory91
senior tag

És honnan szerezte a rendszergazda azt a ram-ot?
A RAM is lehet hibás, ha "ismeretlen" eredetű.
Ennek kiderítéséhez 2 módszer létezik:
1.Memtest futattatása(lehetőleg az új RAMon).
2.Az új RAM kivételével a többi RAM eltávolítása majd rendszerindítása

[ Szerkesztve ]

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#55029) tray86


tray86
csendes tag

Sziasztok! Ha feszkot defaulton hasznalok, akkor lehetseges, hogy Mhz huzas es idozites huzas miatt meghibasodjon egy RAM modul?
Tavaly novemberben vettem 2x8GB 2400mhz kingmax ramot es az egyik modul bekakalt, epp gariztatas alatt van Iponnal...
Mind a 4 RAM slotban teszteltem kulon-kulon mindegyik modult es az egyiknel RAM hibara hivatkozva mar Win10 inditas utan is error volt, programok leptek ki RAM hibara futva es a memoria diagnosztika is jelzett hibat (masik hibatlanul mukodik).
Kicsit csalodott vagyok, mert volt jopar ilyen markaju ramom az elmult 24-25 evben sose volt baj egyikkel sem... :(

(#55030) koko52 válasza tray86 (#55029) üzenetére


koko52
veterán

Nem lehet baja alap feszen. 1 modult hogy gariznak ha kitben vetted?

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#55031) tray86 válasza koko52 (#55030) üzenetére


tray86
csendes tag

Koszi a valaszt!
Kingstont hyperx-et akartam kitben eredetileg de nem volt epp raktaron a kinezett tipus, a kingmax pedig bevalt az nem volt kit-ben, ugyhogy vettem 2 ugyanolyat. Parositassal nem volt gond, szepen mukodtek egyutt. De egyebkent ez nyilvan kockazat szoval normal esetben csakis kit :)

[ Szerkesztve ]

(#55032) Bence942


Bence942
tag

Helló!
Adott egy Kingston hyperx predator ram 3200mhz de ha csak az a modul van bent a gépben (alaplap asus z390h legújabb bios) még is csak 2400mhznak érzékel nem 3200 kellene írnia? Mert ha már 3200mhz veszek ne hogy már arra felhúzható legyen hanem alapból legyen annyi.. Most akkor hogy van ez? :O

(#55033) Starchm válasza Bence942 (#55032) üzenetére


Starchm
őstag

Minden ram ami nem jedec szabvány az csak felhúzható arra...

Biosba lépj be és állitsd be az XMP profilt és akkor lehet hogy fog annyin menni a ram.
Miért csak lehet? Mert függ attól h a lap tudja-e kezelni illetve a prociban lévő mem vezérlő tud-e akkora sebességet kezelni.

(#55034) Bence942 válasza Starchm (#55033) üzenetére


Bence942
tag

Szóval akkor ez a jedec szabvány nem jó? A proci i5 9600k alaplap mint írtam asus z390h 4266ig bírja ocval de nem gondoltam volna hogy a 3200mhz úgy értik hogy addig húzható bár egy 2133mhz ramból kicsikartam 2400at most benyomtam ezt az xmp-t 1.35 volton megy az sok vagy lejjebb kellene venni?Mert azt tudom hogy procinál az asus bios mindig túl feszeli a procit és azon állítani kell.

(#55035) Okami68


Okami68
csendes tag

Sziasztok!
Ha rossz helyre írok, kérlek, irányítsatok át a megfelelő topikba.

A konfigom a következő:
Asus B350M-A
Ryzen 5 1500X
Radeon Sapphire Nitro+ RX 570 4GB (11266-14-20G)
G-Skill Aegis 2x8 GB DDR4 3000MHz
WD10EZEX HDD 1TB
Chieftec Force CPS-500S 500W

A VGA-t és a memóriát egy hete vettem. Azóta a gép a legtöbb indításnál három, szerintem egyforma hosszú sípolással indul és leáll.1-2 másodperc múlva újraindul, feláll és rendesen működik.
Azt olvastam, hogy a három egyforma hosszúságú sípolás memória hibára utal. Ez valóban így van?
Ha mégsem, akkor mi lehet a gond?

Előre is köszi a segítséget!

(#55036) koko52 válasza Okami68 (#55035) üzenetére


koko52
veterán

XMP-t használod? Akkor indul újra ha használod? Utána alap 2133-on megy? Memtest86+ USB-ről bootolva megvolt?

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#55037) , válasza Bence942 (#55034) üzenetére


,
addikt

Itt meg tudod nézni a RAM-od gyári adatait: Link
JEDEC szabvány szerint 2400 MHz, oda elég az 1,2V is.
Ha följebb mész, és kiválasztod valamelyik XMP profilt, akkor oda már kelleni fog az 1,35V.

(#55038) Okami68 válasza koko52 (#55036) üzenetére


Okami68
csendes tag

XMP-t használom, igen, ezt használtam a korábbi memóriánál is. Anélkül nem próbáltam.
Az furcsa, hogy ez a sípolás-újtaindulás verzió nincs mindig, előfordul, hogy simán bebootol és működik. Mindezt úgy, hogy nem változtattam semmit.
Sajna nem vagyok szakértő a géptesztelésekben, soha nem csináltam. Ez az első PC-m, amelyikben egyáltalán cseréltem eszközt.
Memtest86+ az egy memóriatesztelő program?

(#55039) koko52 válasza Okami68 (#55038) üzenetére


koko52
veterán

Igen, program. Keress rá, oldalán levan írva hogy készítsed el a pendrivot.

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#55040) Okami68 válasza koko52 (#55039) üzenetére


Okami68
csendes tag

Rákeresek, megpróbálom megcsinálni a tesztet. Köszönöm!

(#55041) Ciccuka


Ciccuka
veterán

Samsung K4A4G085WD-BCPB mennyire jó chip szerintetek?

Default:
3400MHz
16-18-18-38
1.35v

Cicák támogatása: www.fos.hu/1176

(#55042) Ciccuka válasza Ciccuka (#55041) üzenetére


Ciccuka
veterán

Ez sajnos D-Die

A C-Die és D-Die típusú chipek tuningképességek terén a B-Die lapkák mögött kullognak, így a tuningosok körében sem örvendenek különösebb népszerűségnek.

Eltűnhetnek a piacról a 8 Gb-es Samsung B-die memórialapkák

Cicák támogatása: www.fos.hu/1176

(#55043) Bence942 válasza , (#55037) üzenetére


Bence942
tag

köszönöm :)

(#55044) tray86 válasza tray86 (#55031) üzenetére


tray86
csendes tag

Úgy érzem az Iponnál egyelőre teljesen laikusnak néznek.

Megírták, hogy megkapták a RAM modult és csináltak egy ultra nagyított képet a modul szélének aljáról, hogy benyomódás miatt részükről a jótállás érvénytelen, mert "nem rendeltetésszerű használatra utal".

Választhatok ún. "feltételes ügyintézést", ami azt jelenti, hogy az Ipon kiküldi a saját beszállítójának. Az a beszállító, amikor összegyűlt annyi RAM vagy egyéb Kingmax termék, hogy megérje egy postázás Taiwanba, akkor kiküldi a Kingmaxnak.
A Kingmax bevizsgálja, utána vagy javítja, vagy cseréli, vagy az is lehet, hogy nem csinál vele semmit valamilyen indokkal és postafordultával visszaküldi Magyarországra.
Ennek az átfutási ideje több hónap, de van rá esély, hogy 1 év is lehet az Ipon korábbi tapasztalatai alapján, továbbá a felmerülő postázási költségeket nekem kell vállalnom.

Ez eléggé elfogadhatatlan ajánlat.

Azt a "sérülést" szerintem a RAM slot rögzítő fülei okozták, ami ugye azután kerül a RAM-ra miután a slotba be lett téve. Az, hogy a RAM-ot slotba rakja valaki, szerintem eléggé rendeltetésszerű használat. A RAM hibás működéséhez egyébként is semmi köze, a NYÁK nem sérült.

Több százezret költöttem el náluk az elmúlt hónapokban, újonnan a boltjukban bruttó 12k egy ilyen RAM modul.

Meglátjuk ér-e egy vevő nekik először is egy normálisabb szakszerű bevizsgálást, aminek jó lenne, ha része lenne egy alaplapba csatlakoztatás. Aztán hiba esetén egy csere felajánlását a kedves vevőnek. :(( :W

[ Szerkesztve ]

(#55045) stairmaster


stairmaster
tag

Sziasztok!

B85M-D3H lapba milyen ramot ajánlotok? 2x8GB KIT-et szeretnék.

Sima böngészésre lenne használva, játékra egyáltalán nem, vga hiányában. CL9 vagy CL10?

(#55046) koko52 válasza stairmaster (#55045) üzenetére


koko52
veterán

100+ fület megnyitsz? Vagy minek a 16 giga? Irodai netezősöm 4-el vígan elvan. Nézd meg mennyit használsz. 2*4 bőven elég.

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#55047) stairmaster válasza koko52 (#55046) üzenetére


stairmaster
tag

most az van, de 1 gigát elvisz a vga, 5-6ot meg megeszik a chrome. Igen, 100+... de lehet néha több is :DD

(#55048) koko52 válasza stairmaster (#55047) üzenetére


koko52
veterán

Igazából bármilyen 2*8 jó neked. Sima, olcsó hűtő nélküli. Mondjuk Kingston Value

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#55049) tray86 válasza tray86 (#55044) üzenetére


tray86
csendes tag

Update:

egy levélváltás után az akar 1 évig tarto "feltételes ügyintézéses" egyetlen opció, 15 munkanapon belüli, hazai partnerrel történő RAM javításra, vagy cserere módosult.

Inkább nem kommentalom ezt az egészet...

(#55050) pengwin válasza tray86 (#55049) üzenetére


pengwin
addikt

Tipikus hazai történet: bepróbálkoznak, mert kevés idehaza az asszertív ember.

Neked viszont grat, átmentél a próbán!

Üdv, pengwin

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  RAM topik (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.