Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  RAM topik (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:00:17

LOGOUT.hu

A RAM (az angol Random Access Memory rövidítéseként), magyarul közvetlen hozzáférésű memória. Egy közvetlen elérésű írható/olvasható adattároló eszköz. A RAM tárolja a CPU által végrehajtandó programokat és a feldolgozásra váró adatok nagy részét. Az adatok csak addig maradnak meg benne, amíg a számítógép feszültség alatt van, kikapcsoláskor a benne tárolt adatok elvesznek.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#46201) Mister_X válasza Mister_X (#46200) üzenetére


Mister_X
nagyúr

Negyed óra könyörgés, USB slotokon való végigzongorázás, sokszoros újrabootolás, BIOS boot priority átbuherálása, HDD kikötése majd reményvesztett visszaszerelés után elindult magától a memtest... Már azon voltam, hogy alulfeszelem és leviszem 1333MHz-re. Pedig úgy csináltam ahogy az alaplap előző tulaja mondta (fck Gigabyte...). Namindegy, lényeg hogy fut, hagyom estig menni, 4-6 óra alatt csak előjön a hiba, ha van.

[ Szerkesztve ]

"Most kell szerénynek lenni, mert most van mire." --- "All dreams eventually disappear when the dreamers wake."

(#46202) 04ahgy válasza Mister_X (#46201) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Fuck GIGABYTE? Olyan nehéz lett volna egy F12-t nyomni fuckolás helyett, ugye? User error, de a gyártót szidjuk. Legközelebb vegyél ASUS-t.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#46203) Mister_X válasza 04ahgy (#46202) üzenetére


Mister_X
nagyúr

Nyomtam az F12-t, ennyire béna nem vagyok. De akkor mond meg, hogy mi okozta, hogy egyik alaplapi USB slotból se akart F12 használatával elindulni, annak ellenére se, hogy a bootsorrend mindhárom lehetősége USB-valamire van rakva? Aztán meg úgy voltam vele, hogy feladom és inkább használom a gépet, elindult magától, F12 nélkül. Hoppá. De persze, az user a hülye.

És köszönöm a témába vágó megjegyzést azért. Sajnálom, ha érzékeny pontot érintettem a Gigabyte szidásával.

Legközelebb inkább ASRockot veszek, nem ASUS-t, ahogy eddig is, mert azzal nem volt ilyen gondom, boot menüben egy darab USB, elsőre elindul bármi, amit előkészítettem, stb. Csak most éppen Gigabyte volt elérhető - és egyébként ezzel se lenne gondom, mert elég szabad kezet ad, csak épp volt ez a kis "user error" vele.

De ez már nagyon off, majd azért a topic segítségére fogok támaszkodni a memtest eredményeknél.

[ Szerkesztve ]

"Most kell szerénynek lenni, mert most van mire." --- "All dreams eventually disappear when the dreamers wake."

(#46204) xpeke


xpeke
csendes tag

sziasztok a problémám a következő:

ez baj?
igazság szerint semmi nem fut csak a chrome, skype, és egy abszolút semmi ablakos játék.

(#46205) 04ahgy válasza xpeke (#46204) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Mit kell nézni? Nem látok problémát a képen. Minden a normális mederben folydogálónak tűnik a kép alapján.

(#46203) Mister_X: Aham, tehát az a gond, hogy más a boot menü működése. Nem hibás a lapod, csak más mint az eddig megszokott. Nem boldogultál vele, fuckoltál, ezt szóvá tették.
Mindenesetre jó hír, hogy sikerült elindítani, és fut a Memtest. Ha eddig nem volt piros, akkor viszont valószínűleg nem is lesz.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#46206) xpeke válasza 04ahgy (#46205) üzenetére


xpeke
csendes tag

Arra gondoltam hogy nincs szabad ramom de ezek szerint nem baj :D köszi a gyors választ

(#46207) 04ahgy válasza xpeke (#46206) üzenetére


04ahgy
nagyúr

A világoskék csík szabad. A win feltölti az összeset, hogy ha valami kell, legyen esélyes, hogy épp a RAM-ban van.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#46208) Mister_X válasza 04ahgy (#46205) üzenetére


Mister_X
nagyúr

3 pass-t kapott két és fél óra alatt, error nélkül, utána megszakítottam, mert kellett a gép. Ennyiből leszűrhetem, hogy nem a RAM a kritikus pont vagy nyomjam be estére?

"Most kell szerénynek lenni, mert most van mire." --- "All dreams eventually disappear when the dreamers wake."

(#46209) 04ahgy válasza Mister_X (#46208) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Az éjszakai hosszabb teszt a biztos, ártani nem fog, de jó eséllyel nem a RAM-nak lesz gondja.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#46210) Mister_X válasza 04ahgy (#46209) üzenetére


Mister_X
nagyúr

Nem a RAM-nak van gondja: 7 pass, 0 error - ennek örülök is meg nem is. Örülök, mert nem hibás, nem örülök, mert így nincs meg a hibás elem.

A memtest mindent kimutat? Még gyanakodok, hogy mégiscsak valami inkompatibilitási hiba merülhet fel, ami miatt terhelésalatt száll el. Hibás processzort még nem láttam, bár ezekről az integrált cuccokról (APU) még nicns tapasztalatom.

"Most kell szerénynek lenni, mert most van mire." --- "All dreams eventually disappear when the dreamers wake."

(#46211) 04ahgy válasza Mister_X (#46210) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Nem mutat ki mindent a Memteszt. Pl. tipikusan CSX, GEIL DDR3 esetén lehet a hibátlan Memteszt ellenére fagyás. Ezt prime95 blend futtatással tudod kitesztelni, vagy RAM keresztpróbával.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#46212) celf válasza 04ahgy (#46211) üzenetére


celf
őstag

prime95 teszt mennyire szur ki szerinted GPU problemat?
nekem ugy tunik videokari baj van, de mielott veszek ujat, lehet meg kene izzasztani egy prime95-el is.
memtest lement 7 pass-al hiba nelkul.

(#46213) Mister_X válasza 04ahgy (#46211) üzenetére


Mister_X
nagyúr

Nekem is Prime95-tel kapcsolatban a kérdés, most fut. Készít valami logfile-t folyamatosan? Mert addg oké, hogy előbb-utóbb terhelés alatt eldobja magát a rendszer, de csak ennyivel nem leszek közelebb.

"Most kell szerénynek lenni, mert most van mire." --- "All dreams eventually disappear when the dreamers wake."

(#46214) 04ahgy válasza Mister_X (#46213) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Nem hiszem, hogy készít, de ha hibázik, kiírja. Ha kikapcsol, az is elegendő tünet. Fontos, hogy ha RAM-ot akarsz tesztelni, akkor blend-et futtass.

(#46212) celf: Mi a tünet? A prime95 nem GPU-t, hanem CPU-t tesztel.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#46215) Mister_X válasza 04ahgy (#46214) üzenetére


Mister_X
nagyúr

Két és fél órája megy, eddig minden hiba nélkül. Nem tudom... lehet tényleg nem a RAM a ludas, de a proci is bírja, ha a prime azt teszteli. Merevlemez 100/100 és az önteszt se dobott errort. Maradt az alaplap és a táp :F

"Most kell szerénynek lenni, mert most van mire." --- "All dreams eventually disappear when the dreamers wake."

(#46216) 04ahgy válasza Mister_X (#46215) üzenetére


04ahgy
nagyúr

A prime95 blend alig terheli a CPU-t (az in-place-hez képest). A RAM-ot terheli nagyon.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#46217) haerer


haerer
csendes tag

Sziasztok!
A PC-met szeretném fejleszteni. Böngésztem kicsit és sajnos mivel nem értek eléggé a PC összeállításhoz szeretném az Önök segítségét kérni.

Az alaplapom: Gigabyte GA-990XA-UD3.
LINK: http://www.ipon.hu/webshop/product/gigabyte_ga_990xa_ud3/179352

Memóriát szeretnék fejleszteni benne! Ezt a két memóriát néztem ki:
HyperX 16GB Savage DDR3 1866MHz CL9 KIT HX318C9SRK2/16
LINK: http://www.ipon.hu/webshop/product/hyperx_16gb_savage_ddr3_1866mhz_cl9_kit_hx318c9srk2_16/776490
illetve
HyperX 16GB Beast DDR3 1866MHz CL10 KIT KHX18C10AT3K2/16X
LINK: http://ipon.hu/webshop/product/hyperx_16gb_beast_ddr3_1866mhz_cl10_kit_khx18c10at3k2_16x/503620

Erre az alaplapra teljes mértékben kompatibilisak ezek a memóriák??? Az egyiket szeretném megvárárolni és dualban szeretném futtatni! Amennyiben kompatibilis lenne valamelyik, úgy azt a memóriát megrendelném áprilisbanl.

A gépem többi alkatrésze jelenleg: AMD FX 8150, Corsair 600W, Sapphire 7870 2 GB. ,8GB Kingmax.

Válaszukat és segítségüket előre is nagyon szépen köszönöm!

A gépem többi alkatrésze jelenleg: AMD FX 8150, Corsair 600W, Sapphire 7870 2 GB. ,16 gb hyperx memoria

(#46218) 04ahgy válasza haerer (#46217) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Itt a fórumon tegeződni szoktunk, nyugodtan tegezz mindenkit. ;)

Igazából mindkét RAM-nak mennie kell a rendszereddel, Most a Savage a jobb vétel, mert CL9 (a kisebb a jobb) létére kicsit olcsóbb. Amikor aktuális lesz, akkor dönts, ár alapján. 1-2eFt-tal többért még jó a CL-9-es.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#46219) haerer válasza 04ahgy (#46218) üzenetére


haerer
csendes tag

Szia!

Nagyon nagyon szépen köszönöm a válaszodat!
Tudod írtam több üzlet felé is emailt, ők viszont eddig vagy nem érdemleges választ adtak vagy semmilyent!!
Szerintem ez a piacnak nem tesz valami jót, nem is értem őket!! Így vásárlókat vesztenek.....

Nah de mindegy!
Neked nagyon szépen köszönöm a választ, így már megmerem venni a memóriát, mert féltem, hogy esetleg nem lesz kompatibilis és kidobok annyi pénzt!
Akkor a CL9-es választom! Köszönöm szépen a választ és a gyorsaságot is!!!

A gépem többi alkatrésze jelenleg: AMD FX 8150, Corsair 600W, Sapphire 7870 2 GB. ,16 gb hyperx memoria

(#46220) 04ahgy válasza haerer (#46219) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Kis esély mindig van, hogy nem megy (99% eséllyel neked menni fog), de ilyenkor meg van 14 napos elállási lehetőséged. Az üzlet nem enthusiast, mint itt a fórumozók, nekik egyik RAM is olyan, mint a többi, csak egy RAM.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#46221) haerer válasza 04ahgy (#46220) üzenetére


haerer
csendes tag

Szia!

Értem persze oksa! Ha esetleg nem lenne jó, akkor élek ezzel a lehetőséggel, de reméljük jó lesz!

Az üzletekben valóban ez lehet, de ha a kérdést egy hozzá kevésbé értő olvassa és nem tud érdemleges választ, akkor gondolom az üzletben valakit meg kellene kérdeznie aki csak tudja, hiszen ilyet árulnak! Szerintem ez lenne a legjobb hozzáállás!

Köszönöm az információkat és a segítséget!

A gépem többi alkatrésze jelenleg: AMD FX 8150, Corsair 600W, Sapphire 7870 2 GB. ,16 gb hyperx memoria

(#46222) celf válasza 04ahgy (#46214) üzenetére


celf
őstag

koszi, azota megvan, gpu hiba lett. pont azert kellett volna prime95, h a vga-n kivul tudjak tesztelni alkatreszeket, de vegul gpu csere lett es most nem fagy, semmit nem betegeskedik.
ha megis visszajonne a "roham", akkor nyomozok tovabb :)
koszi a segitseget :R

(#46223) 04ahgy válasza celf (#46222) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Úgy fagy, hogy kimerevedik állóra a kép?

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#46224) celf válasza 04ahgy (#46223) üzenetére


celf
őstag

igen, úgy tette!

(#46225) 04ahgy válasza celf (#46224) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Nem ASUS R7260X-DC2OC-2GD5 a videokártyád véletlenül, ráadásul 015.039 verziójú VGA BIOS-szal? :F

HGyu

[ Szerkesztve ]

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#46226) celf válasza 04ahgy (#46225) üzenetére


celf
őstag

nem emlekszem mar sajnos a kartya pontos tipusara, csak lekapni volt most gyorsan idom, igy nez ki alul felul:
http://imgur.com/fSYQpRh
http://imgur.com/U7XveTo

(#46227) 04ahgy válasza celf (#46226) üzenetére


04ahgy
nagyúr

HD 4870, mondjuk a márka stimmel. Nem mai darab már, eljárt felette az idő.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#46228) celf válasza 04ahgy (#46227) üzenetére


celf
őstag

szerintem is kiszállt a lelke. csak zombi-kártya már... :D

(#46229) celf


celf
őstag

szerintetek melyik a jobb ram?

Corsair CM2X2048-8500C7 DDR2 8gb (4x 2GB) 7-7-7-20 1066mhz

vagy

Kingston 2 x 2GB DDR2 800Mhz CL5 kit: 5-5-5-15

bocs a hülye kérdésért :) :R

(#46230) blu79 válasza celf (#46229) üzenetére


blu79
addikt

-corsair :K

¯\_(ツ)_/¯ = G-sync 165Hz ips 1440p « Ahogy a programozók készítik programjaikat, az első jöttment harkály lerombolhatná az egész emberi civilizációt »

(#46231) 04ahgy válasza celf (#46229) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Kingston. A CL7 még 1066-on is nagyon gáz egy DDR2-től.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#46232) VVoid


VVoid
aktív tag

Sziasztok,

van egy Shuttle XPC SZ87R6 gép, i7 4790K procival, RAM Kingston HyperX Genesis 2x4 GB KHX1600C9D3P1K2/8G, dual channel kit. A 8 GB kezdett kevés lenni (munkához), bővíteném, kérdés, hogy működne a hasonló típusú, csak kapacitásban nagyobb Kingston HyperX Genesis 2x8 GB KHX16C9P1K2/16-el együtt (tehát így összesen 2x4 + 2x8 GB)?

Köszi.

(#46233) 04ahgy válasza VVoid (#46232) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Jó eséllyel menne. De sajna csak kb. 90% a valószínűsége. 14 napos elállás, valamint a régit el is adhatod, ha nem megy együtt.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#46234) VVoid válasza 04ahgy (#46233) üzenetére


VVoid
aktív tag

Köszi. :R

(#46235) attilav2


attilav2
őstag

Találtam viszonylag olcsón egy népszerű márka 2133-as ramjából 8gb kitet ezt [link] Írják is az oldalon hogy 2133mhz-re van tesztelve, viszont spd szerint 1600-on megy, akkor ez ugye azt jelenti hogyha berakom a gépbe akkor 1600-on fog elindulni, 1.50 volttal. Manuálisan kell beállítani a 2133-mhz-et 1.65v-tal, és 9-11-10-28-2N késleltetéssel? Nem lehet ezt valahogyan automatizálni? Az XMP nem erre szolgál? Mert a ram tudja az XMP-t, bár nem tudom hogy ez a feature a88x-plus-ban működne e? Van olyan 2133-as ram ami spd-ből eleve ennyin indul automatikusan?

-||- Asrock B660M HDV -II- G.Skill Aegis 2x16GB DDR4 -II- - i3 12100f -||- Sapphire RX550 4GB -||- AOC Q27V4EA 1440p -||-

(#46236) CopperDckOwl


CopperDckOwl
csendes tag

Csáó!

Bemásolom ide is. Hátha...

Hello Mindenki!
Segítségre lenne szükségem.
Az alábbi lapban:
Gigabyte GA-EP43DS-3L
[link]
a következő 2x2GB KIT található:
Kingston HyperX 2GB DDR2-1066 CL7
MPN: KHX8500AD2/2G
2 GB, DDR2, 1066 MHz *, DIMM, CL7, 2 V *
[link]
Célom a 8 gigára való bővítés lenne...
Gond az, hogy sehol nem találom konkrétan ugyanezt a típust.
Kérdésem az lenne, hogy rakhatok-e mellé
(pl.: Kingston 4GB 1066MHz DDR2 HyperX (KHX8500D2K2/4G) memória (2x2GB kit)-t ami elviekben 2.3V-on megy CL5-ben 1066MHz-et)
vagy egyéb más márkájú; eltérő órajelű, késleltetésű, feszültségű RAM-párt?
2. opció: cseréljem le a jelenlegi 2x2-t 4 egyforma GEIL-re(?)
Pl: >>> Geil Value Kit2 DDR2 PC6400 800MHz 4GB
Kapacitás 4 GB
Gyártó Geil
Időzítés (SPD) CL6 ns
Feszültség 1,8 V *
Generáció DDR2
Sebesség 800 MHz *
* A mostani HyperX-ek 1,8V-on mennek 800MHz-et (CL6-on elvileg). /auto beállítások: a lap az 1.8 voltot támogatja/
Előre köszönöm a segítséget.
Üdv: CDO

(#46237) 04ahgy válasza attilav2 (#46235) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Kompatibilitási okokból nem lesz olyan, ami pöccre megy 2133MHz-en, mert nem sok CPU támogatja ezt az órajelet.

Igen, gyárilag 1600-on fog menni, ha olyan gépbe rakod, ami ezt kezeli. Egy LGA1366-os Gulftown mellett jó eséllyel csak 1066-on fog menni alapból is.

Neked kell manuálisan, az XMP-t aktiválva beállítani a 2133MHz-et. A lapod tudja az XMP-t. A.I. Overclock Tuner ---> XMP.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#46238) attilav2 válasza 04ahgy (#46237) üzenetére


attilav2
őstag

Tűvé tettem a biost de sehol sem láttam memóriaprofil állítási lehetőséget, pedig a legújabb bios van rajta.
(Láttam a88-xm-plusról képeket ahol ott volt a profil állítás lehetősége, ez csak a microatxben tér el az én lapomtól, furcsa hogy a sima a88x-plusban ilyen lehetőség nem jelenik meg).
Lehet hogy elhamarkodott döntés volt az a88x-plust választani, mert a honlapon a leírásában nem szerepel hogy támogatná az xmp-t, valamilyen memória profilozást támogat a leírás szerint, de semmilyen memóriaprofil állítási lehetőség nincs a biosban :W Vagy lehet csak akkor jön elő ha amp vagy xmp képes memóriákat rakok be? Most 1333-as Geil ramok vannak, de 2133-as ramokkal jobban kihasználható a 860k.
Manuálisan persze be lehet állítani a ramfrekvenciát (2133-ig) meg a feszültséget. Kérdés hogy jár e valamilyen hátránnyal ha a lap nem támogatja az xmp/amp-t?
Lehet hogy rossz döntést hoztam a lapválasztásnál, de akkor még nem tudtam hogy az xmp támogatás meglétére is figyelni kell. A kb ugyanannyiba kerülő Giga GA-F2A88X-D3H lap támogatja az xmp-t, eggyel kevesebb pci slotért cserébe, lehet hogy váltok arra vagy a88x-gamer-re, ha valamilyen komoly hátrányt jelent az xmp hiánya.

[ Szerkesztve ]

-||- Asrock B660M HDV -II- G.Skill Aegis 2x16GB DDR4 -II- - i3 12100f -||- Sapphire RX550 4GB -||- AOC Q27V4EA 1440p -||-

(#46239) attilav2 válasza attilav2 (#46238) üzenetére


attilav2
őstag

A leírás szerint AMP-t (AMD memory profile) támogat az a88x-plus [link] De semmilyen memóriaprofil állítási lehetőséget nem láttam sem EZ sem andvanced módban, persze lehet hogy csak akkor jelenik meg ha ilyen képességű memóriát raknék a lapba.

-||- Asrock B660M HDV -II- G.Skill Aegis 2x16GB DDR4 -II- - i3 12100f -||- Sapphire RX550 4GB -||- AOC Q27V4EA 1440p -||-

(#46240) 04ahgy válasza attilav2 (#46239) üzenetére


04ahgy
nagyúr

D.O.C.P.-t kell állítanod, ott Profile1. Tegyél fel a Main screenről screenshotot, ha nem találod.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#46241) Mister_X


Mister_X
nagyúr

Írtam korábbn a lehetséges memóriaproblémámmal (G.Skill Ripjaws 2*2GB 1600MHz, ilyenből kettő) . Úgy néz ki, hogy megoldódott.

Nos, egy másik topicban azt a tanácsot kaptam, hogy emeljek a feszültségén a modulnak, hátha az a baja. Kapott +0.1V-ot, az APU +0.05-öt és meg lett emelve a mag és az IGP órajele 11-16%-kal (2700->3000, 600->700), ennél a felállásnál a játék menüjében kifagyott a rendszer. Első körben egyből a tuninghoz nyúltam, minden vissza gyári értékre: a játék betöltött, de kb. azonnal ki is fagyott. Végső lépésként RAM vissza 1.5V-ra, APU meg alul lett feszelve -0.025V-tal és a változatosság kedvéért beszereltem egy plusz ventillátort, ami telibe fújja a RAM-ot és a APU-nak is plusz levegő jut (nem mintha olyan nagyon szüksége lenne rá).

Ezen művelet óta semmi fagyás. Kérdésem, hogy tényleg az lehetett a gond, hogy melege volt a RAM-nak? 1.6V-on megérintettem, bőven magasabb hőmérséklete volt az APU-nál (30-35°C).

"Most kell szerénynek lenni, mert most van mire." --- "All dreams eventually disappear when the dreamers wake."

(#46242) 04ahgy válasza Mister_X (#46241) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Igen, lehetett az a gond. A CPU-n milyen hűtés van?

HGyu

[ Szerkesztve ]

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#46243) Mister_X válasza 04ahgy (#46242) üzenetére


Mister_X
nagyúr

Gyári, de mivel 30-35 között tartja az APU-t és nem vészesen hangos, így nem érzem szükségességét a cserének. Persze így jobban megnézve, a meleg levegő negyede telibe nyomja a bal oldali RAM modult.

[ Szerkesztve ]

"Most kell szerénynek lenni, mert most van mire." --- "All dreams eventually disappear when the dreamers wake."

(#46244) 04ahgy válasza Mister_X (#46243) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Pont a gyári a jó, a toronyhűtők a kritikus részekre (RAM, VRM) nem juttatnak kellő légáramlatot.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#46245) Mister_X válasza 04ahgy (#46244) üzenetére


Mister_X
nagyúr

Már a bal oldali modul megfog minden levegőt, amit a cooler rányom, a jobb oldalinak semmi sem jut, úgy 1-1.5cm-rel magasabbra nyúl a borda, mint a cooler fém része.

"Most kell szerénynek lenni, mert most van mire." --- "All dreams eventually disappear when the dreamers wake."

(#46246) 04ahgy válasza Mister_X (#46245) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Akkor az valóban nem kapott kielégítő hűtést! Magas gyári hűtőre és alacsony RAM-ra gondoltam. :)

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#46247) Archanon


Archanon
őstag

Üdv,

Van nekem egy Corsair 4 gb-os ramom 1333 mhz-en. Kicsit platformot frissítek éppen, új VGA (gtx 970), új ház... Viszont elgondolkodtam rajta, hogy a 4 giga talán már nem elég mindenhová, több érkező játékhoz is pl. 8 gb az ajánlott (pl, Witcher 3, de mondjuk ott a proci is i7).

Szeretnék új ramot venni, összesen legalább 8 gb-ra lenne szükségem, viszont van egy kis dilemma. Mivel csaknem a duplájára nőtt az ára a fenti ramnak is, mióta ezt vettem, nem tartom túl kifizetődőnek ugyanilyet vásárolni, mikor magasabb frekvencián működő ramokat is hasonló áron kapni, és az alaplapom is elvileg enged nagyobbakat. A procim (intel i5-2500) ugyanakkor 1333 mhz-ig kezeli a ramokat, ha minden igaz. Érdemes így mondjuk 1600/2400 mhz-es ramokat venni? Működne? Lenne érezhető fps növekedés (akár a minimum értékeket tekintve) az 1333 mhz-es ramokkal szemben? Van-e értelme cserélni? Ha igen, kell-e bármit buherálnom a biosban, amihez kb. analfabéta vagyok? Na elég a kérdésekből. :DDD

Semmiféle tuningot nem tervezek, maximum a processzort ráncigálom meg, amennyire lehet, de csak ha szükséges lesz.

[ Szerkesztve ]

Guild Wars 2: Archanon.6039 ||| http://myanimelist.net/animelist/Archanon ||| ~Dango, dango, dango, dango; dango daikazoku...~ ||| El. Psy. Congroo. ||| Whohhehhje. /,,/, (⌐■_■)

(#46248) 04ahgy válasza Archanon (#46247) üzenetére


04ahgy
nagyúr

A CPU-d, főleg, ha nem értesz a BIOS beállításokhoz, alapból a magasabb frekvenciás RAM-ot is 1333MHz-en kezeli. XMP profilt kell beállítani ennél többhöz, de 2133MHz felett még elviekben sem fog menni, lévén a 21,33x a legnagyobb RAM szorzód.

Arany középút egy 1866MHz-es kit vásárlása. Megjegyzem, a nagyobb RAM órajelből kb. semmit nem fogsz észrevenni, tehát ha maga a RAM mennyiség elegendő, akkor nincs lapozófájl használat, nincs FPS csökkenés, minimumban sem. Ez a semmi értendő 0,5-1,5%-nak a gyakorlatban, amit a nagyobb órajeles RAM hoz. A HyperX Savage és Fury kiteket javaslom első körben, ezek megfelelő lapban alapból 1600-on, vagy akár 1866-on indulnak el (kivételek akadhatnak).

Amúgy megtarthatnád, de a dual channel stabilitása miatt célszerű ezt eladnod, és kitet venni.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#46249) Mister_X válasza 04ahgy (#46246) üzenetére


Mister_X
nagyúr

Direkt linkeltem, a borda elég sokat ad hozzá :) Bár ahogy elnézem, a gyári hűtő eleve olyan alacsony, hogy csk low profile moduloknak tudna levegőt kavarni.

"Most kell szerénynek lenni, mert most van mire." --- "All dreams eventually disappear when the dreamers wake."

(#46250) attilav2 válasza 04ahgy (#46240) üzenetére


attilav2
őstag

Nos a helyzet az hogy még EZ módban is látszania kellene a DOCP-nak, egy A88XM-PLUS-ról készült bios képen láttam a DOCP állítási lehetőséget, EZ meg Adanced módban is. Ezzel szemben az A88x-plus biosában nálam semmilyen memóriaprofil állítási lehetőség nem jelenik meg!(Pedig a legújabb bios van rajta) Persze lehet hogy csak akkor jelenne meg ha erre képes memóriát raknék bele nem tudom, most 1333-as Geil-ek vannak benn, ez gondolom nem támogat semmilyen profilt. Nincs még 2133-as memóriám, lehet hogy kölcsön kéne kérnem egy AMP/XMP képes modult hogy lássam megjelenik e az állítási lehetőség. De lehet hogy Gigabyte lap lesz ebből. Egyébként más téren elégedett vagyok a lappal, van egy dvb-c tunerkártyám és korábban amíg am3-as 88G-s lapban üzemelt állandóak voltak a kissebb akadozások kb fél / 1 percenként HD adás meg kockásodott bár még tűrhető volt. Most ebben az új lapban vajsimán mennek a tv adások hd/sd is, sőt talán még a kép is jobb lett egy leheletnyivel pedig a vga-m nem változott.

-||- Asrock B660M HDV -II- G.Skill Aegis 2x16GB DDR4 -II- - i3 12100f -||- Sapphire RX550 4GB -||- AOC Q27V4EA 1440p -||-

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  RAM topik (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.