Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  RAM topik (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:00:17

LOGOUT.hu

A RAM (az angol Random Access Memory rövidítéseként), magyarul közvetlen hozzáférésű memória. Egy közvetlen elérésű írható/olvasható adattároló eszköz. A RAM tárolja a CPU által végrehajtandó programokat és a feldolgozásra váró adatok nagy részét. Az adatok csak addig maradnak meg benne, amíg a számítógép feszültség alatt van, kikapcsoláskor a benne tárolt adatok elvesznek.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#32001) chatran válasza chatran (#31991) üzenetére


chatran
őstag

Visszavittem a boltba a Ramokat, letesztelték (sajnos nem előttem) és azt mondták, hogy náluk minden oké.
Hazavittem beraktam ismét a gépembe, nyomtam egy Load Optimized Defaults-ot a BIOSban és úgyanúgy elhasal a Memtesten plusz a Windows7 betöltés is instabil vele.
Lehetséges, hogy nem kompatibilis az alaplappal (Gigabyte GA-P35-DS3)? Vagy kevés neki a Corsair VX450-es táp? Vagy valami egyéb hiba lehet?

(#32002) ETOM válasza chatran (#32001) üzenetére


ETOM
addikt

Próbáltad már beállítani manual az időzítéseket és a ram feszültséget? Állítsd be kézileg arra ami a ramra van írva.

[ Szerkesztve ]

(#32003) chatran válasza ETOM (#32002) üzenetére


chatran
őstag

Az időzítés 5,5,5,18-ra van állítva alapból, a feszültséget meg csak egyféleképpen lehet állítani. DDR2 Overvoltage control, Normal-on van. 0,1 -07 V-al lehet emelni az alapbeállítást. Ezt állítgassam át?

(#32004) economist válasza szki (#31947) üzenetére


economist
tag

Köszönöm!

[ Szerkesztve ]

(#32005) jancsiii válasza hads (#31999) üzenetére


jancsiii
tag

Az utolsó ötlet ami eszembe jut,hogy az integrált vga a rendszermemóriát használja. Esetedben 384mb,amikor kisebb értéket mérsz olyankor a vga pofázik bele a mérési eredményekbe.

(#32006) #65675776 válasza chatran (#32003) üzenetére


#65675776
törölt tag

A memóriának mennyi a specifikált feszültsége? DDR2 esetén a szabvány 1,8V-ot ír elő, de sok modul ennél többet igényel. Hogy mennyivel kell emelned, azt nem nehéz kideríteni: a specifikált feszből kivonod az 1,8V-ot.

(#32007) hads


hads
tag

jancsiii Köszönöm, neked még legalább van valami ötleted, megpróbálom a BIOS-ban 256-ra korlátozni, aztán maj meglátom.

ETOM Lecseréltem az everest aidára, ez már mutatja a ramot meg az alaplapot is, de a helyzet nem változott.

RAM

Alaplap

Kétszer ad, aki gyorsan ad, a smucig + egyszer sem.

(#32008) chatran válasza #65675776 (#32006) üzenetére


chatran
őstag

Az 2 modulból az egyik tökéletesen működik, Default Bios beállításokkal. A RAM-okra 1,85V van írva, akkor emeljem +0,5 V-al? 0,2-val már emeltem, de nem használt. A 0,5 V már majdnem a piros zónában van, nem fog ettől tönkremenni a modul vagy az alaplap?

(#32009) Qru válasza chatran (#32008) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Nem lesz. Ha 1,85V-ot ír elő a gyártó akkor told fel nyugodtan. Az amúgy sem magas fesz ddr2 esetén, 2,1-2,2V-ig simán el lehet(ne) menni.

#nincsbennetarcsi

(#32010) chatran válasza Qru (#32009) üzenetére


chatran
őstag

Sajnos nem segített a +0,5 volt DDR2 fesz emelés. Előtte így nézett ki a PC Health Status:

Fesz emelés után meg így:

A képekből én azt a következtetést vontam le, hogy már alapból megadta a lap a megfelelő feszt a Ramnak, fesz emelés után meg 2 V fölé ment. Vagy rosszul látom?

[ Szerkesztve ]

(#32011) Qru válasza chatran (#32010) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Igen úgy tűnik alapból kapott 1,9V-ot, mikor rátoltad a feszt akkor meg 2,3V-ot.

Van még egy sansz: (G)MCH-nak tolj +0,1V-ot (így a memóriavezérlő kap egy kis plusz feszt) a ram meg kapjaon 1,85-1,9V-ot.

#nincsbennetarcsi

(#32012) chatran válasza Qru (#32011) üzenetére


chatran
őstag

Már elegem lett az egészből és visszavittem a boltba. Az gyanús, hogy csak az egyik modul szivat a másik tökéletesen működik. Ha nem cserélnék ki majd próbálkozom azzal amit ajánlottál. Kösz.

(#32013) jancsiii válasza chatran (#32012) üzenetére


jancsiii
tag

Én a corsair-ekkel szívtam így ,csak nekem csont nélkül kicserélték. Ha nem cserélik húzd a fejükbe:)!

(#32014) #65675776 válasza Qru (#32011) üzenetére


#65675776
törölt tag

A legtöbb lap mondjuk alapból 0,1V-tal többet ad a RAM-oknak, mint a szabvány fesz.

(#32015) CoronitaA


CoronitaA
csendes tag

Sziasztok.Nekem az lenne a problémám hogy vettem 2*2gb kingmax 800mHz-es ramot és előtte volt nekem 3gb.De ahogy most bele tettem a 4gb új ramot és még mellé a régi 2-eset a windows indulásánál kék halál szerű kép jelenik meg és újra indul de nem változik semmi :S
Viszont hogyha csak a 4gb-t hagyom benne akkor megy de akkor is fura nem 100%-os a gép:S Feszültséget nem állítottam.Alaplap gyanús lehet?

(#32016) chatran válasza CoronitaA (#32015) üzenetére


chatran
őstag

Futtass le egy memtestet, hogy kiderüljön problémásak-e a Ramok.

(#32017) gabor128


gabor128
aktív tag

Sziasztok!

Olyan kérdésem lenne, hogy memóriánál a CL5-10 memória késleltetés mit jelent és milyen hatásai vannak? Eddig azt gondoltam, hogy memória az memória függetlenül a sebességtől, kapacitástól és a gyártótól.
Egyébként egy 1GB DDR400-as mem vásárlását tervezem. Gyártó részéről nyilván Noname-t nem veszünk. A kapacitás és sebesség adott egyéb figyelembe veendő dolog van?

Kösz!

(#32018) FehérHolló válasza gabor128 (#32017) üzenetére


FehérHolló
veterán

A CL egy késleltetés érték, mely órajel periódusok számában adja meg, hogy az oszlopcím kiadása után mikor jelenik meg a kimeneten a kívánt adat. (Ez nem teljesen pontos, de ilyen szintű válasz bőven elég jelen pillanatban.)
Minél kisebb a CL érték, neked annál jobb. DDR1-ek világában inkább az AMD-s rendszerek érzékenyek az ilyesmire.

[ Szerkesztve ]

Skynet is real. It's called Google.

(#32019) mzprox


mzprox
tag

Üdv,

Tanácsot szeretnék memóriabővítéshez:

van 2*1gb kingston ddr2 800mhz ramom, (kit)-ennél több infót nem tudok róla, ha kéne hol tudnám megnézni?
Szeretnék még egy gb ramot. Szóval hogy kéne csinálnom?
Ha veszek egy akármilyen 800mhz kingston modult és az jó eséllyel működni fog rendesen a már meglévő kettővel?
(az alaplap valami Gigabyte P31)

(#32020) #65675776 válasza mzprox (#32019) üzenetére


#65675776
törölt tag

Hogy pontosan milyen, azt a memórián levő címkén tudod megnézni.

Ha nem teljesen eltérő a másik pár, akkor elméletileg gond nélkül mennie kell(ene).

(#32021) metalstorm


metalstorm
aktív tag

Sziasztok! Végigbogazáztam a topikot de nem találtam választ a kérdésemre!
Leszögezem,nem vágom a témát!
Van 2db Geil 1066-os (2x1gb) ramom a gépembe ezekkel a CL értékekkel: 5,5,5,15
Szeretném megtudni hová kell irogatni ezeket a biosba. De pontosan,mert nagyvonalakban tudom,csak ott jóval több helyen van lehetőség mint a számok alapján 4 helyen írni! :DD
Légyszives kezdőnek fogalmazva,köszönöm! :R

(#32022) Qru válasza metalstorm (#32021) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

CAS Latency (CL)
RAS to CAS delay (RCD)
RAS Precharge (RP)
RAS Active Time (RAS)
Ez neked sorban az 5-5-5-15.

#nincsbennetarcsi

(#32023) szab.tam


szab.tam
nagyúr

hi!

ddr2

biosban
Mem OC charger - enabled /dis / auto
ez voltaképp mit is csinál?
(1.8v-os long voltage ramjaim vannak. véletlenül sem akarom, hogy több feszt kapjanak, lejjebb 1.8v-on fixálva van....)

:R

fanless project: fourth gear......................................................................... http://prohardver.hu/teszt/interju_csucskonfig_passzivan_hutve/kezdetek.html

(#32024) Qru válasza szab.tam (#32023) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Csak a memória időzítéseket állítja (val'szeg lelazítja a subtimings-eket hogy magasabb órajelen is stabil maradjon a ram) a feszültséget nem.
Giga lapoknál is van ilyen csak ott más néven fut.

Ha megy az angol: The ASUS P5Q Pro BIOS offers extensive list of settings for memory timings configuring. However, the Command Rate option is still missing. Instead there is a new option called Mem. Oc Charger. When activated it changes the mainboard settings to ensure best memory overclocking result. However, do not expect any wonders: insignificant improvement from enabling this parameter can only be seen on selected memory modules, while in majority of cases it will even worse the overall system stability.

[link]

[ Szerkesztve ]

#nincsbennetarcsi

(#32025) szab.tam válasza Qru (#32024) üzenetére


szab.tam
nagyúr

:R

angol annyira nem...
föként az érdekelt, hogy a feszt auto módnon ne piszkálja.
de a bemutatót még amúgy sem láttam.
(habár sokat nem várok tőle. előrelapoztam az overclock részhez, és elég vicces...)

[ Szerkesztve ]

fanless project: fourth gear......................................................................... http://prohardver.hu/teszt/interju_csucskonfig_passzivan_hutve/kezdetek.html

(#32026) Qru válasza szab.tam (#32025) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Abba nem nyúl bele elvileg amíg nem emeled az órajelet. Bár azért az a tuti ha kézzel fixálod a feszt vagy normal-ra rakod (már ha van ilyen opció az Asus-nál is).

#nincsbennetarcsi

(#32027) szab.tam válasza Qru (#32026) üzenetére


szab.tam
nagyúr

az külön1.8-ra fixálva van. csak hát ugye léteznek ficsőrök, amik ezt felülírhatják. de lehet, hogy disabled-re teszem. úgysem látok különbséget...

és köszi. :R

[ Szerkesztve ]

fanless project: fourth gear......................................................................... http://prohardver.hu/teszt/interju_csucskonfig_passzivan_hutve/kezdetek.html

(#32028) metalstorm válasza Qru (#32022) üzenetére


metalstorm
aktív tag

Qru ,nagyon köszönöm! :)

(#32029) morgo.


morgo.
csendes tag

Hi!

Van 2x1gb ddr2 800as ramom. Vettem mellé még egy 2 gigást. Ha berakom mindet, a windows a töltőképernyőnél lefagy. A ramok kipróbálva egyenként, mind jó. Ha kettőt rakok be bármilyen párosítással bármelyik foglalatba úgy elindul, csak ha 3 van bent, akkor nem. Ilyenkor mi van?
Próbáltam kikapcsolni a Dual Channelt hátha az a gond, de nem találtam a BIOSban állítási lehetőséget. Gigabyte EP41-UD3L lapom van.

(#32030) FehérHolló válasza morgo. (#32029) üzenetére


FehérHolló
veterán

1. Először értelmesen olvasd el ennek a 16-dik oldalát: [link]
2. Utána próbáld meg a 2GB-os modult az 1-es számú, a 2x1GB modulokat pedig a 2-es és 4-es számú slotokba rakni.
3. Ha ez nem sikerült, akkor a 2x1GB az 1-es és 3-as számúba, a 2GB-os pedig a 2-es számúba.
4. Ha így sem működik, akkor így jártál.

Megjegyzés: Ha bármelyik modul (főleg a 2GB-os) mindkét oldalán látsz memóriachipeket (=kétoldalas a modul), akkor ugorj a 4-es pont második tagmondatára.

[ Szerkesztve ]

Skynet is real. It's called Google.

(#32031) morgo. válasza FehérHolló (#32030) üzenetére


morgo.
csendes tag

Thx, ezeken már túl vagyok, de nem megy.

Miért gond, ha kétoldalas?

(#32032) FehérHolló válasza morgo. (#32031) üzenetére


FehérHolló
veterán

Nem kérdeznél ilyet, ha túllennél az 1. ponton.
Egyébként az, hogy ha 2 modulnál többet pakolsz bele, mindenképp egyoldalas modulok kellenek a chipset megkötései miatt.

[ Szerkesztve ]

Skynet is real. It's called Google.

(#32033) morgo.


morgo.
csendes tag

Értem, köszi.

Akkor marad az a megoldás, hogy a 2x1gigás modulokat elcserélem egy 2gigásra.

Köszi még1x :)

(#32034) FehérHolló válasza morgo. (#32033) üzenetére


FehérHolló
veterán

Arra azért vigyázz a cserénél, hogy ha esetleg kétoldalas a mostani 2GB-os modulod, akkor az új is legyen kétoldalas. Hasonlóképp egyoldalas esetben.
(Bocs, ezt most valahogy nem tudtam egy mondatban megfogalmazni.)
Másrészt az egy oldalon lévő chipek száma sem árt, ha megegyezik.

Kis apróságok, de ezen múlik.

[ Szerkesztve ]

Skynet is real. It's called Google.

(#32035) Daert


Daert
őstag

Üdv.
Kis segítségre lenne szükségem.
2×2GB Ram-ot veszek a már meglevők mellé,de nem tudom hogy mennek-e majd együtt.
Ami most van:
1db 2GB-os 1600Mhz DDR3 CL7
1db 1GB-os 1600Mhz DDR3 CL7
Ami lenne:
2×2GB 1600Mhz DDR3 CL9
Konfig az adataimnál.
Tuning nem lenne,legalábbis egyenlőre,de majd csak egyforma ram-ok mellett.
A kérdés csak az hogy egyáltalán menne a gép ha mindent belepakolok?

(#32036) Petya76


Petya76
csendes tag

Sziasztok!

Tanácstalan vagyok, segítséget kérek!

Alaplapom: Gigabyte GA-890gpa-ud3h_v2.0
Proci: Phenom II 955BE
RAM: Corsair DDR3 XMS3 TWIN3X2048-1333C9 2GB KIT

Az alaplap a RAM-ot automatikusan 1066 Mhz-esnek ismeri fel.
1066-on a rendszer stabil. A CPU-Z az SPD fül alatt azt írja ki, hogy
"Max bandwidth 533 Mhz".

Miért nem 667 ???
Ha manuálisan 1333 Mhz-re állítom, akkor a gép véletlenszerűen
elkezd lefagyni. Hol már boot-olás közben, hol pár perc használat után.
Mi lehet a gond?

Tanácsokat és segítséget előre is köszönöm!
Petya

(#32037) Qru válasza Petya76 (#32036) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Ha 1066Mhz-en megy akkor bizony a valós órajele 533MHz. Ha 1333MHz-en menne akkor lenne 667MHz a valós órajel (ami ugy az effektív sebesség fele minden esetben).

Memórai szorzót megemeled akkor mennifog 1333MHz-en. Feszültség időzítések rendben?

mod:

Daert: Elvi akadálya nincs de a DC módot bukod élből. Nem mintha sokat lassítana a rendszeren...

[ Szerkesztve ]

#nincsbennetarcsi

(#32038) Petya76 válasza Qru (#32037) üzenetére


Petya76
csendes tag

Tehát azt mondod, hogy egy 1333 Mhz-es márkás ram kit valós órajele 533MHz.
Vigyem vissza a boltba kicserélni?

Hamarosan csatolok képet is a CPU-Z-ről.

[ Szerkesztve ]

(#32039) Daert válasza Qru (#32037) üzenetére


Daert
őstag

A Memória időzítések miatt bukom a DC-t vagy azért mert az 1GB bekavar?

(#32040) Daert


Daert
őstag


Most így néz ki a rendszer.
Kicsúsztam a szerk. időből :B

(#32041) FehérHolló válasza Daert (#32039) üzenetére


FehérHolló
veterán

Az előtted lévő hozzászólások alapján az is előfordulhat, hogy el sem indul. De ez chipsettől, alaplap gyártótól, alaplap modelltől és memória moduloktól is függ. Jósolni meg tapasztalatok híján nem hiszem, hogy bárki is szeretne neked. (Olyan embert meg kis valószínűséggel találsz itt a fórumon, aki a te lapoddal próbálta az 1-(2)-2-2GB felállást.)

[ Szerkesztve ]

Skynet is real. It's called Google.

(#32042) Qru válasza Daert (#32039) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Időzítés nem lenne para mert azt tudod állítani, az eltérő méret miatt bukod a DC-t. De ez csak -5-7%-ot jelent, azt észre se veszed.

mod:

Petya76: Nem 667MHz-nek kéne ott látszania azt jól írtad. Mivel 1066-on megy csak ezért ír most 533-at. Bios-ban jók a beállítások?

[ Szerkesztve ]

#nincsbennetarcsi

(#32043) FehérHolló válasza Qru (#32042) üzenetére


FehérHolló
veterán

Az a chipset (haha, inkább proci) már tud asymmetric DC-t. Tehát ha elindul, lesz 4x1GB DC-ben, a felsőbb címeken pedig 3x1GB SC-ben.

[ Szerkesztve ]

Skynet is real. It's called Google.

(#32044) Qru válasza FehérHolló (#32043) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Nyamm, ezt csak a Phenom II tudja?

#nincsbennetarcsi

(#32045) FehérHolló válasza Qru (#32044) üzenetére


FehérHolló
veterán

Intel is tud hasonlót. Igazából intelnél nevezik asymmetric-nek, AMD-nél unganged.

[ Szerkesztve ]

Skynet is real. It's called Google.

(#32046) Petya76 válasza Qru (#32037) üzenetére


Petya76
csendes tag

Csatolom az igért CPU-Z képét!

A CM3X1024-1333C9 (a nevében benne van, hogy 1333-es RAM)
valójában csak 1066 Mhz-es (533 Mhz) ???

Max bandwidth = PC3-8500F (533 Mhz)

Üdv: Petya

[ Szerkesztve ]

(#32047) DonThomasino


DonThomasino
veterán

Igaz hogy a P67 esetén max 1,57 V a biztonságosan adható RAM fesz.?
Ez tényleg az INTEL ajánlása?

DT

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#32048) Воланд válasza DonThomasino (#32047) üzenetére


Воланд
titán

Igen (1,575V).
Igen.

De nem csak a p67 esetén, hanem az összes sandy bridge processzornál, függetlenül az alaplapi chipsettől.

"Woland egy fura sátán, nem Isten ellenfele, hanem afféle küldötte, végrehajtója egy megromlott emberi világban, csak annyi rossz van benne, amennyi itt rátapadt."

(#32049) seawolf570


seawolf570
aktív tag

Üdv!

A minap beleütköztem egy problémába, amire nem igazán tudom a megoldást.
A 2x2G 1600-as RAM mellé vettem még egy 2x2G-ás párt. A meglepetés már indításnál megvolt, mivel a RAM-ok 1333-on mentek. Gondoltam sebaj visszaállítom a RAM-okat 1600-ra. Ekkor jött a második meglepetés, mert belépve a BIOS-ba a RAM-ok 1600-on voltak. Ekkor egy F10-el mentettem a beállításokat, Y-al megerosítve, gép újraindúl 5-10 sec. "malmozás" után, ezt az üzenetet kaptam:

The system has experienced boot failures because of overclocking.
Last setting in BIOS setup may net coincide with current H/W states.
Current CPU speed: 15,5 x 200 MHz
Current Memory speed: 1333
Current HT speed 2000

Ezek után még felajánlotta, ha nem tettszik ez a beállítás nyomjak DEL billentyűt és lépjek be a BIOS-ba, ha elfogadom akkor bármelyiket.

Nekem nem igazán jönnek be ezek a beállítások, ezért elkezdtem turkálni a BIOS-ba. Végül csak úgy volt hajlandó elindulni a gép 1600 MHz-es RAM beállítások mellet, ha a DC-t Unganged módba állítottam. Ez azért érdekes, mert a négy RAM teljesen egyforma, két DC KITT, és egy KITT-el megy a ganged mód 1600Mz-en. A másik érdekes dolog, hogy 1333MHz-en a ganged mód működik.

Ebben szeretnék segítséget kérni, amit előre is megköszönök.

[ Szerkesztve ]

Gigabyte GA-MA790FXT-UD5P, AMD Phenon ll™ X4 B50 BE , Alpenföhn Himalaya, 4 x 2G A-DATA DDR3 1600 GS v2.0, Sapphire HD 6950, Gainward GT 220 (Physx), Chieftech 550 AB-A

(#32050) Qru válasza Petya76 (#32046) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Inkább a memory fülről kellet volna képet lőnöd. A bios-ban nézd meg mekkor a memória szorzó, ha nem 1333-as sebességű akkor emeld meg a szorzót és kész.

seawolf570:

Azért indult 1333-on mert a memóriavezérlő hivatalosan ennyit támogat. Tehát ha 2000MHz-es ramot teszel bele akkor is 1333-on indul elsőre és utólag kell az órajelét megemelni.
4 modul esetén megnő a feszültség igényük, ezért meg kell emelned a memók üzemfeszültségét (de lehet a memvezérlőnek is kell egy kis extra kraft).

#nincsbennetarcsi

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  RAM topik (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.