Hirdetés

2024. május 30., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#4651) schawo válasza tknof1871 (#4649) üzenetére


schawo
titán

A kétoldalas kő (két eltérő finomságú kő összeragasztva) milyen? Jó megoldás vagy inkább kerüljük el ha lehet?

Tökéletes megoldás. Ha üzleti alapon naponta sok kést élezel, akkor nem annyira gazdaságos, de otthonra a legjobb.

A vizesköves élezés elavult vagy teljesen jó?

Éles lesz? Akkor naná, hogy jó.

Talán annyi hogy nem érzem hogy elég biztosan tartom a szöget.

Szögsegéd: [link]

Milyen finomságú vizes kövekre van szükség a konyhai késeink élezéséhez?

Súlyos élhiba esetén 200-300 körüli kővel érdemes kezdeni. Ha csak normálisan életlen, akkor japán (JIS) számozás szerint 600-1000, európai (FEPA) számozás szerint 300-400 a legfontosabb. Ez adja az élt. Ha pedig igazán extra finomságú élt szeretnél, akkor JIS 3000-5000/FEPA 1000-1500 kő jöhet.

Nem probléma Aliexpressről venni?

A nagyon olcsó köveket kerüld messziről. A közepes árkategóriás Alis köveim (20+ közül) fele szart se ér. Nagyon fogy, nem csinál semmit, vagy rohadtul nem passzol a számozása. Ha biztosra akarsz menni, akkor inkább japán köveket ajánlanék. 5x15: [link] 6x18: [link] Méretarányosan nem drágábbak, mint a jó kínai kövek.

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#4652) discrate


discrate
aktív tag

Nem tudom szőrvágó élesre élezni sem a bicskáimat, se a konyhakéseket. Haidu köveim vannak (400/1000), valszeg a technikámmal van gond, pedig néztem videokat, különböző élszöggel is próbálkoztam.
A nemrég linkelt Ruixinhez tudnám használni a vastagabb Haidu köveimet? A hozzáadott alap 5 kő elég vagy van olyan amivel érdemesebbegvenni?

Illetve van esetleg a fórumról valaki Szeged környéki, aki tud élezni és meg tudná mutatni a helyes technikát? :)

[ Szerkesztve ]

(#4653) gyapo11 válasza discrate (#4652) üzenetére


gyapo11
Topikgazda

Alap élezéshez két szemcseméret elég, akármilyen formában is van a kő. A többi fokozat csak játék, főleg a finomak. Ha borotva élet akarsz, akkor bőr+paszta és kis élszög.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#4654) schawo válasza discrate (#4652) üzenetére


schawo
titán

Neked is a szögsegédet ajánlom. Azzal hirtelen profin fog menni az élezés.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#4655)



addikt

Sziasztok!

Egyszerű, de hatékony módot keresek késélezésre. 3-5ezer forintot szánnék rá jó szívvel, de nagyon indokolt esetben duplázható a keret.
Nem vagyok késb**i, alap késeim vanna, tök átlagos használatra. Annyi, hogy 4-5-6 év után már nem olyanok, mint új korukban és ehhez kéne valami, amitől picit jobban fognak majd, nem cseszi szét az élüket és átlagos halandó is tudja használni. :)

''Annyira vagyunk egészségesek, amennyire a gondolataink humánusak.''

(#4656) discrate válasza gyapo11 (#4653) üzenetére


discrate
aktív tag

Igen, elméletben megy is. 20 fokot probalok tartani, a végén bőrön húzom le. Mégse olyan éles...

(#4657) discrate válasza schawo (#4654) üzenetére


discrate
aktív tag

Néztem az ebayes ajánlásod. Őszintén, túlzásnak találom az 5e huf-ot egy műanyag darabra...

(#4658) schawo válasza discrate (#4657) üzenetére


schawo
titán

Ha találsz itthon, ahol nem kell szállítást fizetni, akkor olcsóbb volna.

Aliról: [link] párszáz forint, de ezt értékesebb késsel nem használnám. Van ilyenem is, és nagyon szoros, meghúzza a késeket.

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#4659) gyapo11 válasza (#4655) üzenetére


gyapo11
Topikgazda

Mit nem javaslok: gépi száraz köves megoldások, beillesztem a kést függőlegesen egy résbe és húzom, esetleg húzom-tolom, acélkorongokon, keményfém lapkán húzom.
Ami jó, az meg nem olyan egyszerű: Lansky-féle pálcás élező, vagy egy egyszerű kő. Előbbit föl kell szerelni, beállítani, kést befogni, követ váltani, olajozni vagy vizezni. A sima kőnél meg élszöget nehéz tartani.
Nálam bevált a kétoldalas kő, 400-800-as finomsággal, utána időnként fenőacél vagy kerámia vagy kerámia duplakorongos élsimogató. Ez utóbbi csak akkor, ha az élszög egy kicsivel kisebb, mint amit a két korong kialakít.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#4660) gyapo11 válasza discrate (#4656) üzenetére


gyapo11
Topikgazda

Mihez hasonlítod az élességet? Annak mekkora az élszöge? A 20 fokot gondolom oldalanként érted, az már 40 fok, az nehezen lesz borotva éles.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#4661) discrate válasza schawo (#4658) üzenetére


discrate
aktív tag

Köszi az alis linket.
Nincsenek értékes késeim, pár Alis bicska plusz a konyhaiak, amik 5k és alattiak.
Hogy érted h meghúzza? Jól értem, h nem ajánlod, hiába olcsó?

(#4662) discrate válasza gyapo11 (#4660) üzenetére


discrate
aktív tag

Ahhoz hasonlítom, ami viszi a szőrt, pl egy kizer dominhoz, amit még a nagy 2018 végi akcióban szereztem be fórumtársakkal egyetemben. :)
Összesen értettem a 20 fokot, oldalként 10.

(#4663) pulutodurumo válasza (#4655) üzenetére


pulutodurumo
őstag

Fenőacél. Ha megvan az eredeti élszalag, azzal teljesen jól karban lehet tartani. Ha már gyagyára vannak használva, akkor viszont kővel formába kell hozni.

"Don't fret, boyo. I'll be gentle!"

(#4664) lugosi válasza (#4655) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

A Lansky Turn Boxot nézd meg.

(#4665)



addikt

Köszönöm mindenkinek a tippeket, ez a Lansky is tetszik, viszont tegnap este hirtelen felindulásból rendeltem egy ilyet.
Remélem nem nagyon lőttem mellé vele, bár az eddigi semmihez képest biztos előrelépés lesz.

''Annyira vagyunk egészségesek, amennyire a gondolataink humánusak.''

(#4666) zelin válasza schawo (#4658) üzenetére


zelin
csendes tag

Ezek a szögsegédek általában 15 fokra vannak belőve, de sehol nincs ez leírva, ha jól emlékszem.
Létezik belőle pl 20-25 fokos?
Csak mert elég esélytelen, hogy egy német/western stílusú szakácskés 15 fokos éllel rendelkezne...

(#4667) schawo válasza zelin (#4666) üzenetére


schawo
titán

A kapott szög elsősorban a kés szélességétől függ, meg persze egy kicsit tudsz játszani azzal, ahogy felteszed a késre. A szögsegéd előnye nem az, hogy pontosan 15, vagy akárhány fokos szöget tart, hanem az, hogy pontosan egy fix szöget tart, és arra élezve nagyon pontosan tartja azt, szuper éles lesz a végeredmény.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#4668) petipetya válasza schawo (#4667) üzenetére


petipetya
nagyúr

Mint laikus: akkor az ilyen szögsegéd főleg bicskákhoz jó?

"nincs rá lezsóidő"

(#4669) betyarr válasza petipetya (#4668) üzenetére


betyarr
veterán

ahhoz nem annyira.inkább a szélesebb pengékhez van kitalálva.

(#4670) schawo válasza petipetya (#4668) üzenetére


schawo
titán

Inkább konyhakésekhez, ahogy felettem is írták.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#4671) gyapo11 válasza petipetya (#4668) üzenetére


gyapo11
Topikgazda

Ha elég széles a bicska pengéje, akkor ahhoz is jó lehet. Faragáshoz, egyéb durvább használathoz nem árt, ha kicsit nagyobb az élszög. Nyilván szalonnázóhoz nem jó, és még annál keskenyebb pengéjű bicskát is láttam.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#4672) gyapo11 válasza (#4665) üzenetére


gyapo11
Topikgazda

Nekem az 1500 kicsit soknak tűnik, az már majdnem tükrös élszalag lesz. Lényeg, hogy jól belekapjon a paprika, paradicsom, májkrém héjába, ha konyhakésről van szó. Ha bicska, és nem extra nagy, akkor jó, mert az élszalag nagy részét viszi a kő minden húzásnál-tolásnál, ezért a finomság ellenére nem fog túl sokáig tartani leszedni a 400-as barázdáit.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#4673) válasza gyapo11 (#4672) üzenetére



addikt

Kést, bicskát mindent ezzel fogok. :)
Igen, gyors utánaolvasás utána 1000-es lett volna az ideális, de ez a szett így egyben megtetszett. Csodálkoztam is, hogy miért így van összeállítva.
Kipróbálom egyáltalán, hogy mik a tapasztalatok, aztán arra gondoltam, ha beválik, akkor még tudok hozzá venni külön követ utólag is.

''Annyira vagyunk egészségesek, amennyire a gondolataink humánusak.''

(#4674) lugosi válasza (#4673) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Nem tűnik rossznak amit vettél szerintem. Csak a kombi kövön kívül mintha a többi cucc felesleges lenne benne. De a kő reméljük jó.

(#4675) MittuDomain_


MittuDomain_
őstag

No, hosszas szenvedések (értsd Magyar Posta) után ma átvettem a Kizer Sovereign-t.
Bocsánat a képminőségért, az ágyban netezős tartalék telefonnal lőttem (G4), ez akadt a kezembe.

A többi Kizerrel fotóztam össze.
Elég disznó kinézete van, olyan igazi túlélőkés; ha nem vehetnék újat egy dzsungel túrára és a jelenlegi készletből kellene választani, ez lenne az.

- A Domin pl. sokkal elegánsabb, szinte egy szalonnázó e mellett.
- Nekem a nyitópöcökre nem nyílik ki teljesen, kell ráadnom némi svungot csuklóból.
- A Domin is kőmosott jellegű penge, de ezen valahogy erősebb a hatás.
- A markolata sokkal jobban csúszik, mint a másik kettőnek. Ez lehet hogy szándékos, mert anyag is több van benne - gömbölyűbb - , meg a nyitópöcök meggátolja, hogy rácsússzon az ujjam a pengére.

És akkor a képek:

Si tacuisses, philosophus mansisses.

(#4676) petipetya válasza MittuDomain_ (#4675) üzenetére


petipetya
nagyúr

Mint egy varacskosdisznó az agancsaival, a szó pozitív értelmében :C

"nincs rá lezsóidő"

(#4677) Donki Hóte válasza petipetya (#4676) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Varacskosdisznónak agancsa :Y

Nem agyarra gondoltál :F

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#4678) petipetya válasza Donki Hóte (#4677) üzenetére


petipetya
nagyúr

Vaddisznó agancsra vagy varacskosdisznó agyarra gondoltam. Remélem az mentesít, hogy városi gyerek vagyok :)

"nincs rá lezsóidő"

(#4679) Donki Hóte válasza petipetya (#4678) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Hagyjuk :K

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#4680) lugosi válasza petipetya (#4678) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

"Vaddisznó agancsra"
Valami mutáns? :DDD

(#4681)



addikt

Közben már meg is érkezett a kis élező szettem, ki is próbálom a napokban, ha lesz egy kis időm.

Valahol olvastam, hogy a követ jobb sós vízben áztatni, mint simában. Ennek van bármi alapja, vagy hülyeség? És ha igen, akkor kb mennyire érdemes sózni.

szerk: én alapból szűrt vízbe tettem volna (RO), ami kb desztilláltnak felel meg, szóval minden oldott anyag nélkül

[ Szerkesztve ]

''Annyira vagyunk egészségesek, amennyire a gondolataink humánusak.''

(#4682) Donki Hóte válasza (#4681) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Ez már kb. a "ki hogyan főzi a marhapörköltet" kategória, mindenki másképpen csinálja és meg van győződve a saját módszere tökéletességéről :C

Szerintem sima vízben kell áztatni a követ, majd az élezés megkezdése előtt két csepp mosogatószert kell cseppenteni a köre :K

Minden más módszer sarlatánság :DDD

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#4683) válasza Donki Hóte (#4682) üzenetére



addikt

:D
Jólvan, akkor én meg maradok a csapvíznél, mint jó kompromisszum a szűrt és a sós között.

''Annyira vagyunk egészségesek, amennyire a gondolataink humánusak.''

(#4684) Digitalpimp válasza Donki Hóte (#4682) üzenetére


Digitalpimp
senior tag

És a követ szigorúan észak-dél irányba kell elhelyezni az asztalra. :D

Lugosi 4680: Biztos félrelépett a koca egy szarvassal. :D

"...a popszakmában sokminden fontosabb, mint maga a zene. Azt a legjobb kikapcsolni." Ford Fairlane kalandjai "Vihar előtti csend, nem jó itt senkinek, csak az a pár szemét érzi jól magát, aki a képernyőről felém integet, az a sok nagy magyar, az a sok jóbarát!" PiCsa

(#4685) schawo válasza Donki Hóte (#4682) üzenetére


schawo
titán

Dettó. Én is szoktam tenni rá szappant/mosogatószert.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#4686) betyarr válasza schawo (#4685) üzenetére


betyarr
veterán

az azért jó,hogy a kézről rákerült zsírt feloldja?

(#4687) schawo válasza betyarr (#4686) üzenetére


schawo
titán

nem, hanem védi a követ. A súrlódás kisebb, és csak a valóban abrazív munkát végző szemcsék válnak le. Polírkőnél (>2000 JIS) nem érdemes.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#4688) petipetya


petipetya
nagyúr

Manly Wasp Black 14C28N
avagy a férfias darázs

Melyről elsőre gyermekkorom meséjének - Maja a méhecske - egyik epizódja ugrik be:

Akartam egy modernebb slip joint bicskát, és miután a Nagy Csaba féle modern maskarára is várni kéne (a Szalontai fejesgörbe is az 5. hétnél tart jelenleg), és ki tudja, hogy mikorra/mennyiért készítene egyet, így a hazai beszerzési forrásokat rögtön el is vetettem. Ekkor találtam rá a Böker honlapján a Manly késekre, majd kis utánajárást követően meglepődve láttam, hogy ezeket Bulgáriában készítik. A darázs pedig mindent megtestesít, amire jelenleg szükségem van: kb. 10cm G10 markolat, jó penge, slip joint, office kompatibilitás látványra és működésre egyaránt, végül egy tökéletesen használható clip - mindezt biztosítja. Ráadásul kapható még S90V pengével is, amelyre a komolyabb felhasználóknak sem lehet panasza.

A youtube bemutatókat nézve világossá vált, hogy több generáció létezik belőle, mivel az elsőnél a penge alsó része beleütközött a csavarba. Szerencsére bevált a reményem, hogy az újabbat kapom, ahol az egyik fotón a nyíllal megjelölt résznél látható egy kis fémtüske a bicska belsejében, amely becsukáskor stabilan megállítja. Külsőre jóval komolyabb egy Victorinoxnál, de kevésbé agresszív egy Cold Steelhez képest. A csomagban kapunk egy Vostok hangulatú, papír alapú garanciajegyet és két kis kulcsot a szétszedéshez (ugyanis kapható hozzá gyári repair set is (csavarok, clip stb.). Remek kis bicska. Az Opinel 7 carbon pedig 1990 Ft a Decathlonban, annyiért nem akartam otthagyni.

"nincs rá lezsóidő"

(#4689) BloodRay válasza petipetya (#4688) üzenetére


BloodRay
veterán

Jól néz ki! Tényleg elég visszafogott, mégse ósdi hatású(számomra).
Én most a Civivi Durus Damascus-t nézegettem, de nem tudom milyen minőségű, milyen ez a kínai damascus penge benne.
Erről valaki tud valamit?
Vagy hasonlót?

"A gép pentium 4-es. Mit mondjak még róla?! Leírom mégegyszer. PENTIUM 4." -► Henky83

(#4690) xcvbxcvb válasza schawo (#4687) üzenetére


xcvbxcvb
aktív tag

Ez olyan mint a reszelőzsír? :)

ELADÓ Work Sharp® Precision Adjust Knife Sharpener™ kézi késélező https://hardverapro.hu/apro/work_sharp_precision_adjust_knife_sharpener_kezi_k/hsz_1-50.html

(#4691) xcvbxcvb válasza petipetya (#4688) üzenetére


xcvbxcvb
aktív tag

Ez hányas opinel? 7-es talán?

ELADÓ Work Sharp® Precision Adjust Knife Sharpener™ kézi késélező https://hardverapro.hu/apro/work_sharp_precision_adjust_knife_sharpener_kezi_k/hsz_1-50.html

(#4692) petipetya válasza xcvbxcvb (#4691) üzenetére


petipetya
nagyúr

Opinel 7 carbon

"nincs rá lezsóidő"

(#4693) xcvbxcvb válasza petipetya (#4692) üzenetére


xcvbxcvb
aktív tag

Néztem hogy van karbon, de inox jobb lenne. Egyébként mérted az élhosszt ? Lehet hordani legálisan ?
Azok a vastag pengés bicskák étkezésre nem igazán jók szerintem. Opinel ideálisabb lenne

[ Szerkesztve ]

ELADÓ Work Sharp® Precision Adjust Knife Sharpener™ kézi késélező https://hardverapro.hu/apro/work_sharp_precision_adjust_knife_sharpener_kezi_k/hsz_1-50.html

(#4694) schawo válasza xcvbxcvb (#4690) üzenetére


schawo
titán

igen

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#4695) gyapo11 válasza xcvbxcvb (#4693) üzenetére


gyapo11
Topikgazda

A 7-es Opinel penge hossza 72 mm, az élhossz 76 mm, szóval simán lehet hordani. 8-asom nincs, de szerintem az már túllóg a 80 mm-en, azért vettem én is annak idején 7-est.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#4696) lugosi válasza gyapo11 (#4695) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Túllóg a 8-as sajnos igen.

(#4697) xcvbxcvb válasza gyapo11 (#4695) üzenetére


xcvbxcvb
aktív tag

Nem keverd véletlenül a No.6-al ? Mert az Opinel honlapján 8cm pengehosszt írnak A 7-esre [link], és így az élhossz már biztos meghaladja a 8 cm-t

[ Szerkesztve ]

ELADÓ Work Sharp® Precision Adjust Knife Sharpener™ kézi késélező https://hardverapro.hu/apro/work_sharp_precision_adjust_knife_sharpener_kezi_k/hsz_1-50.html

(#4698) lugosi válasza xcvbxcvb (#4697) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Biztonság kedvéért lemértem nektek azokat az opineleket, amik nekem vannak:

Pengehossz Élszalag (mm)
No. 7. 75 80
No. 8. 83 90
No. 9. 90 95
No. 10. 99 105

Tudom, hogy 1-2 érték nem biztos, hogy a gyári specifikációval egyezik, a 83mm-t 5x ellenőriztem, ennyi, legalábbis az enyémen.

[ Szerkesztve ]

(#4699) petipetya válasza xcvbxcvb (#4693) üzenetére


petipetya
nagyúr

Opinel 7 carbon:
pengehossz 8 cm
élhossz kb. 82 mm

Szerintem ennél kisebb méretű Opinel már kényelmetlen lenne a kézben. Ha nem akarod hordani, akkor tartsd bent a munkahelyen csak ezt kajálásra, és hordj mellé legál ECD bicskát.

"nincs rá lezsóidő"

(#4700) xcvbxcvb válasza lugosi (#4698) üzenetére


xcvbxcvb
aktív tag

(#4699) petipetya
Köszi szépen hogy lemértétek :R . Igazából elsősorban ajándéknak szánom. De lehet rendelek egyet magamnak is. Evésre nem tudom mennyire jó a karbon, paradicsom, alma és egyéb savas dolgok mennyire teszik tönkre a pengét.
Igazából vágásra én a sniccert szeretem használni, az mindig borotva éles :D .

ELADÓ Work Sharp® Precision Adjust Knife Sharpener™ kézi késélező https://hardverapro.hu/apro/work_sharp_precision_adjust_knife_sharpener_kezi_k/hsz_1-50.html

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.