Hirdetés

2024. június 9., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#4051) bghistvan válasza lugosi (#4048) üzenetére


bghistvan
senior tag

Köszi :)

Egyébként milyen eszközt javasolnál a penge élezésére?
Spyderco élezők elég drágák....
Érdemes egyáltalán házilag nekiesnem, vagy vigyem szakihoz?

(#4052) G@ben válasza bghistvan (#4051) üzenetére


G@ben
addikt

A szakit én kihagynám, úgy teszi tönkre egy pillanat alatt a köszörűkövén az élezést, hogy nem lehet visszaállítani. Ritka, hogy valaki jól megcsinálja, százból egy!

Amit ma letölthetsz, ne halaszd holnapra!

(#4053) bghistvan válasza G@ben (#4052) üzenetére


bghistvan
senior tag

Értem, lényegében akkor esetemben ha ennek a delicának a pengéjét szeretném megélezni (nem horror befektetéssel), akkor mit javasolnál?

(#4054) G@ben válasza bghistvan (#4053) üzenetére


G@ben
addikt

Én semmit, mert élezésben én sem vagyok jó. :D

Amit ma letölthetsz, ne halaszd holnapra!

(#4055) bghistvan válasza G@ben (#4054) üzenetére


bghistvan
senior tag

Tehát nem tudod mivel, de a szakit is kizárod..... akkor most már közelebb vagyok 😂... azért köszi😉

(#4056) G@ben válasza bghistvan (#4055) üzenetére


G@ben
addikt

Szaki élezte már késem, élesebb nem lett, de legalább az élszalagot elcseszte és a pengetükörbe is beleköszörült. Másik késes fórumon rengeteg ilyen sztori kering, azért mondtam. Ha ügyes vagy, akkor élezőkövön, ha nem, akkor valamilyen szerkezettel, mint pl a Spyderco és társai.

Amit ma letölthetsz, ne halaszd holnapra!

(#4057) bghistvan válasza G@ben (#4056) üzenetére


bghistvan
senior tag

Értem, hát én sem szívesen bízom rá a dolgaimat másra, csak gondoltam hátha van valaki aki nagyon otthon mozog ebben.
Ugye a gyári Spyderco élezőt azért nem nagyon szeretném megvenni, azért is érdekelne, hogy valamilyen "budget" megoldás létezne-e vg10-re?

(#4058) vendingo válasza bghistvan (#4057) üzenetére


vendingo
veterán

Szakihoz vittem a spydercom, aki totálisan lenullázta. Élszalagos kést konvexbe köszörűlte, úgy, hogy a szálcsiszolt felületet is lecsiszolta. Nézd meg a lansky élezőket, vagy worksharp. Alin is vannak egész jó élezők, én worksharpot veszek.

Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

(#4059) lugosi válasza bghistvan (#4051) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Attól függ, milyen delica-d van. Ha fogazott élű akkor azt egy kicsit nehezebb élezni, ha sima akkor nem.
Ha sima, akkor én egy kis követ vennék hozzá, vagy egy Fallkniven DC4-et vagy egy CC4-et. Nekem mind a kettő van, az utóbbit használom a legtöbbet, a DC4 nagyon durva része nem szokott kelleni.

Ami még nagyon jó megoldás és hasonlít a Spyderco rudas megoldására, a Lansky Turn Box élező. 2 pár rúd van benne, az egyik fehér kerámia legyen és azzal szerintem nagyon finom élt is lehet rátenni.

Ha NAGYON éles kés akarsz, akkor a bőrön való fenést nem úszod meg. Egy régi nadrágszíj is jó, és vegyél hozzá élező pasztát (én egy fél kilós Silverline zöldet vettem, nem emlékszem pontosan mennyi volt de 2-3000 Ft), az a mennyiség ha késekre használom szerintem innentől vagy 40-50 évig elég kell hogy legyen.

(#4060) Donki Hóte válasza bghistvan (#4051) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Van olyan késélező, aki jól megélezi. Onnan tudod, hogy jó szakemberhez vitted a bicskát, hogy ránéz, hümmög egy kicsit, aztán berakja a pengét egy keménységmérőbe, aztán amikor tapasztalja, hogy tényleg VG10 acélból van, akkor azt mondja, élszalag centiméterenként 2 ezer forintért tudja neked megélezni :U

Ha ennyiért is otthagyod a bicskát, akkor tényleg nagyon pöpecül megélezi neked, de onnantól ugye emelkedik 16 ezer ft-al a bicska értéke, használni nem mered, csak a vitrinben nézegeted :D

Szóval a helyedben barátkoznék egy gyémánt csiszolós saját élező cucc beszerzésén :K

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#4061) bghistvan


bghistvan
senior tag

Hú...hát egyértelművé válik a helyzet, mármint hogy nem viszem szakihoz!
lugosi:
egyébként sima delica, nem a fogazott penge, de a sima köves megoldásba még nem mernék belefogni, félek hogy nem tartom a megfelelő fokban a pengét, meg attól is, hogy megkarcolom a "pengelapot".

Donki Hóte:
Valóban elég húzós az az ár, annyit biztos nem adnék ki érte.

1.) Na most [ez a típus ] jó lehet, vagy elegendő lehet [ez is]
? Egyenlőre a bőrös verziót későbbre hagyom.

2.) Nézegetem a Lansky és Spyderco élezőket, lényegében annyi a történet, hogy a penge élét függőleges helyzetbe tartva az előre beállított dőlésszögben (gondolom azért ferde a "pálca") kell húzgálni?
Így jó eséllyel valóban elkerülhető a penge karcolódása oldalt?

3.) Konyhai késeket (Kitchen Aid, Jamie Oliver), is lehet vele élezni?

4.) Illetve létezik olyan élvezető zsebkésekre amivel mégis kövön lehetne használni?

Pár napja van meg csak, javarészt papírokon-kartonokon teszteltem, viszi a szőrt is a kezemről, de azt vettem észre, hogy a penge hátulja sokkal élesebb, a hegye felé picivel gyengébb.... ezért is szeretném megélezni, meg egyáltalán megtanulni mert érdekel.

Köszi előre is :R

(#4062) lugosi válasza bghistvan (#4061) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Ne stresszelj rajta hogy megkarcolódik a penge, néha ez a használattal jár.

1. szerintem az olcsóbb is jó. Nekem a drágább van, amiben a gyémánt bevonatos van. Az idő 99.9%-ában a fehér rudakat használom csak. A gyémánt 2x kellett a nem tudom hány év alatt, ma már a másikat venném helyette.

2. lényegében igen az élszög miatt ilyen a kialakítás. Nem a karcolás elkerülése hanem hogy olyan szögben álljon az él.

3. lehet persze.

4. ezt nem tudom.

Én egy ideje csak a zsebköveket (dc3 és cc4) használom, meg egy Lansky Blademedicet a fogazott élűek miatt, plusz bőrt.

[ Szerkesztve ]

(#4063) rob2174 válasza bghistvan (#4061) üzenetére


rob2174
tag

Szia!
A Lansky rudas(20/25szög) jó választás, vagy létezik kínai klón(18/24szög), 1 pár rudas
[link]
Nekem mindkettő van, használom is, penge karcolódás nincs,élezés van :)

[ Szerkesztve ]

(#4064) G@ben válasza rob2174 (#4063) üzenetére


G@ben
addikt

A kör keresztmetszetűnél a penge hegyét nem kerekíted le?

Amit ma letölthetsz, ne halaszd holnapra!

(#4065) ZolkoW válasza bghistvan (#4061) üzenetére


ZolkoW
őstag

ha nagyon félted a pengét a karcolástól, ragaszd le festőszalaggal ;)

Basszusműhely helyett: https://www.facebook.com/profile.php?id=61555669762786

(#4066) gyapo11 válasza G@ben (#4064) üzenetére


gyapo11
Topikgazda

Jó a felvetés, szerintem elég nehéz pont addig húzni a kést, hogy pont a hegyénél megállni, amikor a penge hegye éppen a kör érintőjéhez ér. Mert onnantól már le fogja gömbölyíteni.
Ebben sokkal jobb a tologatós Lansky vagy valamelyik másolata, mert azzal a hegyet is tökéletesre lehet csiszolni a megfelelő szöggel. Viszont ráfog a pengére, ennek nyoma maradhat, esetleg egy celluxszal leragasztani a pengét ott ahol megfogja a befogó.
A bőrön is lesz élveszteség, mégpedig a penge oldala és az élszalag találkozásánál, azt fogja legömbölyíteni. Egyébként az élet is, de az nem baj, viszont ha valaki szép élszalagot akar, akkor ahhoz hozzátartozik az említett él is. Ezt pedig csak gépi vezetéssel lehet tökéletesre kialakítani, vagy sok év gyakorlattal, úgyhogy marad a vizes köszörű, amire bőrkorongot is föl lehet tenni. Sajnos ez a legdrágább is, talán a Spyderco tud versenyezni vele árban.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#4067) bghistvan válasza lugosi (#4062) üzenetére


bghistvan
senior tag

Köszi, még egy dolog érdekelne, mégpedig hogy VG10-et is valóban jól megtudja élezni?
Illetve [ez] miben tud többet - kevesebbet, vagy felesleges, elegendő a turn box is?

[ Szerkesztve ]

(#4068) G@ben válasza gyapo11 (#4066) üzenetére


G@ben
addikt

Anno én is akartam venni ilyen élezőt, de a Spy drága volt, az ilyen kerek meg a kereksége miatt esett ki. A Worksharp veszettül tetszik, de nem tudom, hogy a szíjutánpótlás mennyire drága. :)

Amit ma letölthetsz, ne halaszd holnapra!

(#4069) lugosi válasza G@ben (#4064) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Nekem eddig még nem kerekítette le egynél se.

(#4070) lugosi válasza bghistvan (#4067) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

A VG10-zel kapcsolatos kérdésre nem tudok válaszolni, mert nincs egy VG10-es késem se. Hátha más tud ebben segíteni.

A másik Lansky élező egy másik koncepció, erre utaltak a srácok lentebb, hogy van a másik szisztémájú Lansky élező aminél nem áll fenn az a veszély, hogy lekerekíti a hegyet, de én személy szerint ettől nem tartok, nekem nem történt még ilyen. Ezen kívül a turn box nagyon kézreáll, és magától értetődő a használata, egyszerű de jól működő megoldás, én nagyon szeretem.

(#4071) lomposfarkas válasza bghistvan (#4051) üzenetére


lomposfarkas
tag

"Érdemes egyáltalán házilag nekiesnem, vagy vigyem szakihoz? "
Persze hogy érdemes. Vacak késen érdemes gyakorolni. És kell is gyakorolni, mert elsőre, de másodikra sem lesz jó :) Biztos linkelték már ezeket:
http://kesportal.hu/2009/01/29/elszalagos-kesek-kezi-elezese/
http://kesportal.hu/2010/11/16/a-fenes-rovid-osszefoglalasa/
http://kesportal.hu/2015/02/05/a-konvex-elu-kesek-kezi-elezese/
http://kesportal.hu/2011/09/26/keselezes-de-mivel/

(#4072) gyapo11 válasza bghistvan (#4067) üzenetére


gyapo11
Topikgazda

Bármilyen acélnál is keményebbek a kövek szemcséi, tehát lehet velük élezni. Keményebb acél persze tovább tart, és nem mindegy a nyomóerő sem. A spyderco-féle ferde köves megoldásoknál nem tudsz akkora erőt kifejteni, mint a lansky-féle befogott pengével.
A másik meg, hogy jó a ferde köves ötlet, hogy csak a függőlegest kell tartani a pengével, de nem tudod olyan pontosan tartani, mint ahogy a lansky. Vagyis az élszalag kicsit konvex lesz, de ez pusztán szépészeti kérdés. Nekem nincs ferde köves élezőm, de én azzal is úgy csinálnám mint a fiskars két kerámia korongossal, hogy először kövön kialakítanék egy kicsivel kisebb élszöget, és utána már csak simogatva az élet, ott már csak minimális anyagot kell leszedni.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#4073) bghistvan


bghistvan
senior tag

Köszönöm mindenkitől a sok tanácsot és építőjellegű hozzászólásokat, nagyra értékelem, rengeteget segítettetek.
(penge befogásos Lansky mellett döntöttem)
:R

(#4074) lugosi válasza bghistvan (#4073) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Majd írj róla pár tapasztalatot ha kipróbáltad!

(#4075) bghistvan válasza lugosi (#4074) üzenetére


bghistvan
senior tag

Mindenképp! 😉

(#4076) gyapo11 válasza bghistvan (#4073) üzenetére


gyapo11
Topikgazda

Figyelj oda, hogy a követ ne lehessen annyire feltolni, hogy rámenjen a penge oldalára, mert összekarcolja. Addig se lehessen húzni, hogy lelépjen az élszalagról, mert akkor meg azt teszi tönkre. Szóval a kő mindig legyen az élszalagon. Többféle kivitelben lehet találni, ha nics gyárilag megoldva ez, vagy nincsenek ütközők, akkor valahogy tegyél rá.
Ha hosszú kést élezel rajta, akkor több befogás kell.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#4077) vendingo


vendingo
veterán

Spy-on mindig kilazul a csavar és lötyög a penge. Mi erre a megoldás?

Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

(#4078) lugosi válasza vendingo (#4077) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Alacsony vagy közepes szilárdságú csavarrögzítő? Ha nagyon zavar és nem akarod gyakran szétszedni. Vagy inkább csak nagyon ritkán.

(#4079) Donki Hóte válasza vendingo (#4077) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Mi erre a megoldás?

Spyderco-t beteszed a vitrinbe és használsz helyette egy utánzat Ganzot. Annak egyszer sem csavarodott ki a rögzítőcsavarja :R

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#4080) vendingo válasza lugosi (#4078) üzenetére


vendingo
veterán

Én is valami hasonlóra gondoltam. Szétszedést nem tervezek.

Donki Hóte: nem is értem, miért nem ment még csődbe a spy a ganzo mellett. Köszi a tanácsot. Amúgy fixeket használok, a spy csak kallódik itthon.

Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

(#4081) lugosi válasza Donki Hóte (#4079) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Ja, legfeljebb alig lehet kinyitni. :D

(#4082) Donki Hóte válasza vendingo (#4080) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Amíg a gazdag sznobok jó minőségre törekvő igényes vásárlók megveszik az eredeti Spyderco bicskákat, addig nincs veszélyben a márka :K

Nem számít, hogy sok esetben kiesik a penge a kilazuló csavarok miatt, amíg van csavarrögzítő ragasztó, addig töretlen a márka hírneve :DDD

#4081 lugosi: Inkább legyen a penge nehezen kinyitható, mint essen ki a bicska testéből :D

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#4083) Lacerta válasza Donki Hóte (#4082) üzenetére


Lacerta
aktív tag

Nekem minden kínai bicskámon használtak csavarrögzítőt.
Meglep, hogy a PókKés nem jutott el eddig. Az árba sztem beleférne. :DDD

(#4084) lugosi válasza Donki Hóte (#4082) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Sok esetben?
Kiesik?

Én erről az egyről hallottam eddig (simán lehet gyártási hiba is), és nem kiesésről volt szó, hanem lötyögésről.
Nem kell a népköltészet.

(#4085) vendingo válasza lugosi (#4084) üzenetére


vendingo
veterán

Savazva, és kőmosva lett a penge, azóta ilyen.
Gyári állapotban 8-10 évig semmi baja se volt.

Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

(#4086) Digitalpimp válasza Lacerta (#4083) üzenetére


Digitalpimp
senior tag

Az árba sok minden beleférne minden területen, de akkor kevesebb lenne a profit!
Az Oakley-nak se fér bele a több tízezres szemüvegekhez egy 1 dolláros kemény tok. Csak a kis szövet tatyó. Nevetséges.

"...a popszakmában sokminden fontosabb, mint maga a zene. Azt a legjobb kikapcsolni." Ford Fairlane kalandjai "Vihar előtti csend, nem jó itt senkinek, csak az a pár szemét érzi jól magát, aki a képernyőről felém integet, az a sok nagy magyar, az a sok jóbarát!" PiCsa

(#4087) lugosi válasza vendingo (#4085) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Ja így értem.

(#4088) Paulie86


Paulie86
tag

Sziasztok,
Azt szeretném kérdezni, hogy valaki csináltatott már egy késkészítős projekt keretében például DLC bevonatolást valamilyen céggel? Tudnátok ilyen helyet , ahova el lehet küldeni pengéket és ahol foglalkoznak is ilyen kis tételekkel magánszemély részére?

kössz
üdv

(#4089) ben-ga


ben-ga
tag

Sziasztok!
Szívesen vennék ötleteket, nem vagyok járatos a kések között...

Első körben a santoku formára gondoltam 4.8-7" között láttam sokfélét, ennél nagyobbra nincs szükségem.
Napi használatra, de nem profi célokra (porcelánon nem használnám ;)), ezért nem áldoznék rá sokkal többet 10$-nál, csak ha meggyőző használati érvek lennének.

(#4090) MittuDomain_ válasza ben-ga (#4089) üzenetére


MittuDomain_
őstag

Az alap Qing santoku is 16-20$, ennyiért igazán jót nem igazán fogunk tudni ajánlani...

Si tacuisses, philosophus mansisses.

(#4091) ben-ga válasza MittuDomain_ (#4090) üzenetére


ben-ga
tag

(#4092) peestike válasza ben-ga (#4091) üzenetére


peestike
senior tag

Acélban sem a legjobb, azért ennyi.

42 - Nincs is jobb, mint egy kis kötöttség, ami ellen az ember kényelmesen lázadozhat.

(#4093) MittuDomain_ válasza ben-ga (#4091) üzenetére


MittuDomain_
őstag

Most megfogtál, legközelebb nem tőmondatokban beszélek. :))
Az "alap" VG10 magos, damaszkolt acél Santoku az, amire gondoltam. Ez amit linkeltél nem biliacél, de nem sokkal több egy jobb minőségű táblalemeztől kivágott cuccnál.

A linkelt most 34USD, de csak fogtam egyet a rendesek közül. Ezt ali szülinapon le lehet nyomni 20USD alá, de az alá szint lehetetlen.

Si tacuisses, philosophus mansisses.

(#4094) Digitalpimp válasza ben-ga (#4091) üzenetére


Digitalpimp
senior tag

A 7cr17 már elég jól használható acél, ha nagyon sokkal többet nem szánsz rá, vehető. Csak a 3 cr-t meg a 420-ast kerüld, mert az nagyon az alja.

"...a popszakmában sokminden fontosabb, mint maga a zene. Azt a legjobb kikapcsolni." Ford Fairlane kalandjai "Vihar előtti csend, nem jó itt senkinek, csak az a pár szemét érzi jól magát, aki a képernyőről felém integet, az a sok nagy magyar, az a sok jóbarát!" PiCsa

(#4095) ben-ga válasza MittuDomain_ (#4093) üzenetére


ben-ga
tag

Köszi, ez szép amit linkeltél. Mikor van 20 körül? :)
ilyen szett is jó lehet? (persze tudom, h ez nem rendes)

(#4096) MittuDomain_ válasza ben-ga (#4095) üzenetére


MittuDomain_
őstag

Sajnos amit írtál, az is azzal kezdi a leírást, hogy 7CR17 acél, és a többi csak minta rajta. Csak tekerj kicsit lejjebb, de nem kamuzik, jó nagy betűkkel írja.
Ha komolyan gondolod, a "QING" szóra keress és azok között nézelődj. Ha van ali app-od, óránként lehet szerezni 20-3USD kupont. Ill. app-ból olcsóbb is pár centtel. Így egy weboldalon 25$ kés megáll 21 körül.
Mindenképpen Santoku kellene? (A linkelt is 2db-os kés szett, egy általános meg egy séf kés...)

Én aug. 31-én ezt az általános kést rendeltem, mindenféle trükkel 12,94USD/3.921,- Ft lett a vége. (Éljen a rendeléses táblázat...)

Egyébként parancsolj, van háromféle santoku is damaszkolt eljárással 21-22USD között, ami ha van kuponod, lemegy 18-ra, az már igen jó ár. :K
Ha nincs nyél fétised, inkább a 7'"-t vedd közülük, jobban használható. Ez a legkevésbé igényes, de a penge benne ugyanaz.

Si tacuisses, philosophus mansisses.

(#4097) iatti válasza MittuDomain_ (#4096) üzenetére


iatti
aktív tag

de jó volna kifényezni így egy-két d4s-t/bocsi,lámpa szekció ;) /

(#4098) iatti


iatti
aktív tag

de hogy a témánál maradjunk.egy komoly kérdéssel nyitnák a kések világában.német barátomtól kaptam pár sonesta kést/garázs takarítás szerintem :D /én nem sok jót nézek ki belőlük,meg kevés az infó a neten. mi a véleményetek róla?

(#4099) MittuDomain_ válasza iatti (#4097) üzenetére


MittuDomain_
őstag

Na, ezentúl itt is találkozunk? ;)

Si tacuisses, philosophus mansisses.

(#4100) iatti válasza MittuDomain_ (#4099) üzenetére


iatti
aktív tag

én még a kávé topikon vagyok

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.