Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Gazdaság, jog  »  Jogász topic

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-02-11 07:27:19

LOGOUT.hu

A topikban minden törvénytelen módszer megvitatása tilos!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#7301) Đusty válasza Magnum_ (#7293) üzenetére


Đusty
addikt

Nem tudom én joghoz nem értek, de szerintem ennél cifrább dolgok sem tudnak sokszor eljutni jogi szakaszba nemhogy ez.

(#7302) MaCS_70 válasza adi mester (#7299) üzenetére


MaCS_70
félisten

Először kijavítást vagy árleszállítást kérhet. De bizonyítania neki kell.
A rendőrséggel meg nyugodtan fenyegetőzzön csak, legfeljebb bohócot csinál magából.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#7303) MaCS_70 válasza Magnum_ (#7293) üzenetére


MaCS_70
félisten

Rágalmazás nemigen.
Szélsőséges esetben becsületsértés, garázdaság.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#7304) bambano válasza adi mester (#7299) üzenetére


bambano
titán

bocs, nem tudtam végigkövetni az eseményeket, így azt nem értem, hogy aki nem belevaló üzemanyagot tankolt, az melyik oldalon áll?
mert ha a vevő oldalán, akkor focizzák le.
ha az eladó oldalán, akkor szerintem jobb visszaadni a pénzt, mert abból csak baj lesz. az ugyanis előre megjósolhatatlan, hogy hosszabb távon milyen rejtett hibákat okozott az autóba nem való üzemanyag. az e85 agresszíven rozsdásít, tehát megjavítani nemigen tudod, pláne nem gazdaságosan. az autót most hibaüzenet mentessé lehet tenni, amiről már most lehet tudni, hogy további rejtett hibák melegágya lesz. én biztosan nem vennék át olyan autót, amiről tudom, hogy az átadás pillanatában is megbízhatatlan.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7305) Magnum_ válasza MaCS_70 (#7303) üzenetére


Magnum_
nagyúr

miért becsületsértés? nem nagy nyilvánosság előtt és munkakörének ellátásával összefüggésben... a rágalmazás meg csak a becsület csorbítására alkalmas tény híresztelése..

köszi!

I humbly and respectfully decline™

(#7306) MaCS_70 válasza Magnum_ (#7305) üzenetére


MaCS_70
félisten

Ja, aszittem népes közönség előtt történt.
Ha nem, akkor nyilván a garázdaság sem igen áll meg.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#7307) Magnum_ válasza MaCS_70 (#7306) üzenetére


Magnum_
nagyúr

De a ragalmazas elmeletileg amugy nem allhatna meg? Mas elott, becsulet csirbitasara alkalmas teny allitasa...

I humbly and respectfully decline™

(#7308) mike1334 válasza Magnum_ (#7305) üzenetére


mike1334
veterán

Becsületsértés szabálysértési alakzata:
"Aki mással szemben a becsület csorbítására alkalmas kifejezést használ vagy egyéb ilyen cselekményt követ el, szabálysértést követ el." Nem kell se a nagy nyilvánosság, se a munkaköri/közmegbízatási/közérdekű tevékenységi kitétel...ja és se a más előtt...

[ Szerkesztve ]

...unless the law provides otherwise. Guarantees not guaranteed!

(#7309) Magnum_ válasza mike1334 (#7308) üzenetére


Magnum_
nagyúr

a Szabstv.-t nem néztem! nagyon köszönöm!

I humbly and respectfully decline™

(#7310) mike1334 válasza Magnum_ (#7309) üzenetére


mike1334
veterán

Szívesen :) ja és ez is csak magánindítványos.

...unless the law provides otherwise. Guarantees not guaranteed!

(#7311) MaCS_70 válasza mike1334 (#7308) üzenetére


MaCS_70
félisten

Csak a bizonyítás...

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#7312) Magnum_ válasza mike1334 (#7310) üzenetére


Magnum_
nagyúr

Az tisztasor, koszi. :R

Btw megszereztem ma keresett konyvet hamarosan nekiallok az elso atolvasasnak, hogy kepbe keruljek, igaz, nagyon tul lennek mar az EU AV-n, de csak aug. vegen lesz...

I humbly and respectfully decline™

(#7313) mike1334 válasza MaCS_70 (#7311) üzenetére


mike1334
veterán

Azt passzolom, de gondolom nem lehetetlen, különben nem lenne értelme a tényállásnak...

Saint: sok sikert hozzá, Áv-k közül talán az volt a legjobb, pedig nem kis személyiség előtt vizsgáztam, és rendesen féltem :)
És az a könyv finoman szólva is...nem a legjobb, államvizsgára szerintem kevés, de még szakvizsgára se ad teljes tudást, jogesetek hiányosak és rosszul vannak magyarázva, legalábbis szerintem. Én Várnay prof könyvét ajánlom, legátfogóbb hazai alkotás, a versenyjog kivételével, de azt a részt nem is ő írta...

[ Szerkesztve ]

...unless the law provides otherwise. Guarantees not guaranteed!

(#7314) Magnum_ válasza mike1334 (#7313) üzenetére


Magnum_
nagyúr

Ez a konyv csak kiegeszitesnek kell

I humbly and respectfully decline™

(#7315) mike1334 válasza Magnum_ (#7314) üzenetére


mike1334
veterán

Arra talán jó :) én dühös voltam rá, szakvizsgára ebből készültem...előnye, hogy rövid és ott úgysincs sok idő tanulni...Áv-n csak eura készültem két hetet, ha nem többet.

...unless the law provides otherwise. Guarantees not guaranteed!

(#7316) Magnum_ válasza mike1334 (#7315) üzenetére


Magnum_
nagyúr

En lajtosan majd elkezdem juliusban, hogy 1x alaposan atveszem az eu-t es a nemzi magant, es az utolso ket hetben meg idegeskedes es kapkodas + sok homeoffice :-)))

I humbly and respectfully decline™

(#7317) LuckyL válasza adi mester (#7299) üzenetére


LuckyL
őstag

rendőrségi feljelentést bűncselekmény gyanúja esetén lehet tenni
az hogy elromlott egy használtautó az nem ez a kategória... :N

cryptot minden termékemért elfogadom

(#7318) Apollo17hu


Apollo17hu
őstag

Sziasztok!

Még tavasszal terveztem klímát szereltetni a lakásba (panel), amiből egyelőre nem lett semmi. A lakásfenntartó szövetkezetbe is benéztem, ahol azt mondták, semmi akadálya, hogy a klíma kültéri egysége a homlokzaton legyen, de a kondenzvíz nem csöpöghet a járdára. A héten ezzel a tájékoztatóval találkoztam a lépcsőházban:

Milyen alapon történik a feljelentés? Mire számíthat az a lakó, aki nem tesz eleget a felszólításnak?

(#7319) F_Gergely válasza Apollo17hu (#7318) üzenetére


F_Gergely
őstag

Ez hulyeseg szerintem.... Bar nem tudom van e jog alap vagy sem.

(#7320) biker válasza Apollo17hu (#7318) üzenetére


biker
nagyúr

ez teljes mértékben így van. ereszcsatornába kell bekötni, vagy levezetni a földig saját csatornával. nem csöpöghet ki a cilágba. de szerintem ezt oly sokszor leírtuk itt, mikkel kell trükközni, ne legyen gáz.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#7321) Apollo17hu válasza biker (#7320) üzenetére


Apollo17hu
őstag

Hát én egész idáig azt hittem, hogy ez a szövetkezet hülyesége, hogy tudja mivel cseszegetni a lakókat. Akkor viszont utánajárok, hogy milyen gyakorlati megoldások vannak, mert erkélyem nincs, ahol gyűjthetem a vizet, ha egyszer klímám lesz.

(#7322) Jorus válasza Apollo17hu (#7321) üzenetére


Jorus
nagyúr

De hát május elején is ugyanezt kérdezted. :) Oszt jöttek a válaszok is.

''És nagy kópék vagyunk. Igyunk barátaim, yo-hoo!'' - Jack Sparrow

(#7323) Apollo17hu válasza Jorus (#7322) üzenetére


Apollo17hu
őstag

Így van, csak van egy gyenge megérzésem, hogy a kültéri elvezetésre javasolt ötleteket a szövetkezet megvétózza. :(

(#7324) davenport válasza Apollo17hu (#7321) üzenetére


davenport
aktív tag

Nem, sőt a helyedben annak is utánanéznék, hogy a kültéri egység homlokzatra szerelhető-e.

No money, no honey.

(#7325) mike1334 válasza davenport (#7324) üzenetére


mike1334
veterán

A korábbi albérletben (körfolyosós társasház), amikor két - több emelettel felettünk lakó - légkondit akart beszereltetni MINDEN lakástulaj hozzájáruló nyilatkozatát be kellett szerezniük. Szóval nem árt utánanézni a társasház szabályzatának. Amúgy másik eset, panellakás, ismerősnek bentre kellett elvezetnie a vízet, mert az egyik alatta lakó szólt, hogy a párkányára csepeg és igaza volt, ilyet nem lehet...

...unless the law provides otherwise. Guarantees not guaranteed!

(#7326) davenport válasza mike1334 (#7325) üzenetére


davenport
aktív tag

A régi körfolyosó meg még akár műemléki védettséget is élvezhet, ahova kültérit meg végképp nem engednek.

No money, no honey.

(#7327) mike1334 válasza davenport (#7326) üzenetére


mike1334
veterán

Nem igazán műemléki a ház, így lehetett :)

...unless the law provides otherwise. Guarantees not guaranteed!

(#7328) üszök


üszök
őstag

Hagyatéki tárgyalás után már el lehet adni az örökölt ingatlant,vagy meg kell várni a földhivatali bejegyzést?

"Semmi szükségem rá,és pénzem sincs"

(#7329) Jorus válasza üszök (#7328) üzenetére


Jorus
nagyúr

Nem. A bejegyzés igazolja, hogy a te tulajdonod. Anélkül nem tudod eladni.

[ Szerkesztve ]

''És nagy kópék vagyunk. Igyunk barátaim, yo-hoo!'' - Jack Sparrow

(#7330) Magnum_ válasza Jorus (#7329) üzenetére


Magnum_
nagyúr

Amig nem jegyzi be az ingatlanugyi hatosag, addig ingatlan nyilvantartason kivuli tulajdonos, mert az orokseggel tulajdont szerez, amit a hagyateki vegzes, mint kozokirat igazol. Szerintem.

I humbly and respectfully decline™

(#7331) Jorus válasza Magnum_ (#7330) üzenetére


Jorus
nagyúr

Földhivatali bejegyzés nélkül egészen biztosan nem vennék házat. :-)

''És nagy kópék vagyunk. Igyunk barátaim, yo-hoo!'' - Jack Sparrow

(#7332) Magnum_ válasza Jorus (#7331) üzenetére


Magnum_
nagyúr

én se. de azé' tettem offba, mert attól még tulajdonossá válik, hogy még nem jegyzik be.
DE lehet, hogy már széljegyen van az öröklés miatt tulajdonjog bejegyzés, az már esetleg megnyugtató lehet...

I humbly and respectfully decline™

(#7333) davenport


davenport
aktív tag

Na, akkor szépen délutáni házi feladatként írhatok egy feljelentést, mert úgy tűnik soha nem fogom megkapni a jófogáson kifizetett légzésfigyelőt.

No money, no honey.

(#7334) MaCS_70 válasza Jorus (#7331) üzenetére


MaCS_70
félisten

Ha mindkét fél nagyok akarja, akkor azért érdemes lehet írni egy adásvételi szerződést, a foglalót letétbe helyezni és függőben tartással beadni a földhivatalba. Ez mindkét fél számára érdemi garanciát biztosít.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#7335) üszök


üszök
őstag

Köszi mindenkinek.

"Semmi szükségem rá,és pénzem sincs"

(#7336) Apollo17hu


Apollo17hu
őstag

Ismerősöm személyi hitelt vett fel 9 hónapja banknál. Néhány hónapja bank felajánlott valamiféle hitelkiváltási lehetőséget, amit nem teljesen értettem, de elmondása szerint külön számlát kellett nyitnia, amire automatikusan átvezetésre került a fizetése egy része. Bank ebből végezte volna a törlesztést - immár alacsonyabb havi részlettel.

Nemrég kiderült, hogy a törlesztés erről az új számláról meg sem indult, azon csak halmozódott a pénz. Bank követeléskezelőre bízta az ügyet, ismerősöm a követeléskezelő felszólításáról értesült az egészről. Bankfiókban nagy értetlenkedés és kutakodás után csak sajnálkozni tudtak. Ismerősöm BAR (KHR) listára került, pedig most tervezték igénybe venni a CSOK-ot.

Követeléskezelő csökkentette a tartozást a külön számlán gyűjtött összeggel, de a havi törlesztő így is kb. 50%-kal magasabb, mint korábban.

Tudom, kicsit homályos, de nekem sincs több infóm. Ennyiből meg tudnátok állapítani, hogy legnagyobb valószínűséggel mi történhetett, és hogy ismerősömnek milyen lehetőségei vannak a bankkal szemben?
Ilyen minősítéssel van esélye igénybe venni a CSOK-ot?

[ Szerkesztve ]

(#7337) LuckyL válasza Apollo17hu (#7336) üzenetére


LuckyL
őstag

ha rendezi a tartozást, akkor onnantól egy év múlva felveheti a csok-ot
a többi része a történetnek elég zavaros, nem lehet erre mit mondani

kezdve attól hogy mielőtt egy bank felmond egy hitelt folyamatosan hivogatni fogja az adóst és levélben is sokszor figyelmeztet

cryptot minden termékemért elfogadom

(#7338) Apollo17hu válasza LuckyL (#7337) üzenetére


Apollo17hu
őstag

Igen, ez nekem is sántít, hogy a 90 napos késedelem eléréséig semmi jelzés nem érkezett a bank részéről, és ha tényleg volt valamiféle technikai számla, akkor azt mért nem vette figyelembe. :(

(#7339) Tav-Csoves


Tav-Csoves
őstag

Tisztelt Jogászok!

Tegyük fel, hogy én kimegyek egy közösségi területre, mondjuk egy térre, ahol sokan megfordulnak, és lefotózok valakit. A kép nagyon szép lesz, és van művészi értéke, így azt felteszem az internetre, - facebook - és esetlegesen marketing célra felhasználom. Mindezt az illető tudta nélkül.
Ha az illető meglátja a képet, milyen jogalapon indíthat ellenem eljárást, vagy szedetheti le a képet az internetről? - ahol hát mint tudjuk, ami egyszer felkerül, az sosem jön le.

És most más szemszögből:
Milyen szabályozások védhetik meg a fotóst? Ugyanis egy ismerősöm azt mondta, hogy vannak jogok, amik védhetik a fotóst ilyen esetben. Sajnos mivel nem jogász, nem tudott konkrétumot mondani, de azt mondta, hogy léteznek ilyenek. Valóban? Ha igen, melyek ezek a rendelkezések.

És egy újabb, de fontos változó: Ugyan ez a két kérdés halmaz, de Magyarországra is, és Ausztriára is rávetítve?

Tehát az Osztrák törvénykezés mennyire engedékenyebb a street fotózással, azzal, ha valakiről képet csinálok, a közvetlen beleegyezése nélkül?
Ausztria azért kérdéses, mert szeptembertől Ausztriában fogok tartózkodni huzamosabb ideig.

(eme hsz azért is fontos, mert a legtöbb igazán kézzelfogható, művészi kép nagyon gyakran az elkapott pillanatokból születik. A megrendezett, beállított kép nagyon ritkán adják vissza a valóságot, a valoságos ábrázolást)

köszönöm a válaszokat!

(#7340) MaCS_70 válasza Tav-Csoves (#7339) üzenetére


MaCS_70
félisten

Nem vagyok szakértő, osztrák jogban különösen nem -- az ottani viszonyokról kb. annyit tudok, hogy egy autóba szerelt működő menetrögzítő kamera alaphangon 10e EUR büntetés, ami felvett személyenként 10e eurónként emelkedik.

A magyar szabályozás a személyi jogokat védi nagyon (szerintem értelmetlenül) erősen, az új Ptk. szerint már a fotó elkészítése is jogsértő lehet. Ez a főszabály.
A kivételek körébe esik az, ha valakit a tömeg részeként fotóznak le, de erős az az álláspont is, hogy pusztán járókelőként sem szabadna senkit lekapni, közzétenni meg aztán végképp nem.
Szerintem ez életidegen és értelmetlen, de meg nem mondom, hol kezdődik a tömeg.

Ez egy elég jó összefoglaló.

Üdv: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#7341) devil-k válasza MaCS_70 (#7340) üzenetére


devil-k
nagyúr

Ráadásul az ilyen személyiségvédelmi pereknek se eleje, se hátulja. Nincs egzakt bírói gyakorlat, minden eset igen nagy fejtörést okoz a bírók számára. Magánszféra, mikortól, meddig, ráadásul a Facebook és a 21. század találmányai még inkább zavarossá teszik a vizet.

- mozi bolondéria -

(#7342) MaCS_70 válasza devil-k (#7341) üzenetére


MaCS_70
félisten

Már nem emlékszem, hogy valami műsorban vagy fejtágítón láttam/hallottam-e, de az új Ptk.-ról szólt. Az előadó szavaira valaki visszakérdezett, hogy ezek szerint gyakorlatilag nem lehet az utcán fényképezni, csak ha az vagy tök üres, vagy lépni nem lehet a tömegtől. Pár ütésváltás után az előadó kénytelen volt beismerni, hogy ez így van, de ez nem baj, sőt, nagyon jó, az személyi jogok azért jóval fontosabbak, mint holmi turisták fényképezgetése az utcán.
Erre jött a menetrögzítő kamerák kérdése -- na, ott már nem kellett vitatkozni, egyértelmű volt, hogy az bizony az ördög műve, a személyi jogok sokkal fontosabbak, mint az, hogy a balesetek felelőseit megtaláljuk.

Hát, én ettől a falra mászom...

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#7343) Magnum_ válasza devil-k (#7341) üzenetére


Magnum_
nagyúr

nemrég futottam bele személyes adatos kérdésbe, ott, amibe kapaszkodom, az Infotv. 2.§ (4) Nem kell alkalmazni e törvény rendelkezéseit a természetes személynek a kizárólag saját személyes céljait szolgáló adatkezeléseire.
csak a FB-ról jutott eszembe.

[ Szerkesztve ]

I humbly and respectfully decline™

(#7344) bitpork válasza Magnum_ (#7343) üzenetére


bitpork
veterán
LOGOUT blog

De a neten történő művészi alapú megosztás nem személyes felhasználás szvsz.

MaCS_70: sógoréknál tényleg ennyire szigorúan büntetik a kocsi kamerát? :Y Mert nekem nincs vele bajom, amíg nem kezd el kitakaratlanul a neten keringeni a felvétel.

https://hardverapro.hu/apro/audi_q7_hibrid_2016/hsz_1-50.html

(#7345) davenport válasza bitpork (#7344) üzenetére


davenport
aktív tag

Ausztriában eléggé szigorúan veszik az autóskamerát, ott egyébként a radardetektor (nem blokkoló) birtoklása is tilos. Ha hinni lehet a neten keringő infóknak ha elcsípnek a kamerával, akkor 10.000 EUR a büntetés, a következő alkalommal pedig 25.000. Ott a Google autó sem volt kedvelt.

(#7340) MaCS_70: Jó az összefoglaló, ehhez kellene még pár jogeset, mert ahogy nézem, még az új Ptk. kiadásakor született.

[ Szerkesztve ]

No money, no honey.

(#7346) Tav-Csoves


Tav-Csoves
őstag

Hűha! Nagyon szépen köszönöm a hozzászólásokat.
Érdekelne az még, hogy mi van abban az esetben ha az illető nem felismerhető a fotón? Esetleg nem látszik az arca?

Illetve még az, hogy mely paragrafus vonatkozik arról, hogy tömegrendezvény esetén nem jogsértő a felismerhető fotózás?

Szerk:
És még az osztrákoknál lévő szabályozás érdekekne, ugyanis szeptembertől ott élek, s nem akarok jogi problémákba belekeveredni. Én azt gondoltam, hogy ott mint nyugatibb országba nem csinálnak gondot egy két fotóból.
Kamerát a kocsiba nem raknék.
Mondjuk erre reflektálva: érdekes számomra Oroszország, ahol viszont pon előírás a fedélzeti kamera, máskülönben a biztosítótársaság nem fizet. :)
Köszönöm szépen!! :)

[ Szerkesztve ]

(#7347) Magnum_ válasza Tav-Csoves (#7346) üzenetére


Magnum_
nagyúr

Ptk.2:48.$

Az osztrak szabalyozast pls osztrak (Ausztriaban tevekenykedo) jogasztol kerdezz meg.

I humbly and respectfully decline™

(#7348) bambano válasza Tav-Csoves (#7339) üzenetére


bambano
titán

Az adatvédelmi törvény szerint személyes adatot csak az illető kifejezett hozzájárulásával kezelhetsz. Minden személyes adat, ami alapján valakit egyértelműen azonosítani lehet, így az arckép is.

azt, hogy mit kapsz azért, ha "csak" lefotózod, nem tudom megítélni. Azt viszont, hogy mit kapsz azért, ha lefotózod és közzéteszed, különösen ha anyagi haszon reményében teszed közzé (tehát marketing kampányban felhasználod), a btk 219-es paragrafusa megmondja: alapesetben egy év börtön, súlyosbító körülményekkel akár 3 év is lehet.

az egyén-tömeg vonatkozásban meg adatvédelmi irányból közelítve a kérdést egyértelmű: ha felismerhető, akkor egyén, ha nem, akkor tömeg. nem felismerhetőt szabad fotózni.

szerk: az osztrák szabályozást én sem tudom konkrétan, de mivel a magyar adatvédelmi törvény eu konform, így ha tippelnem kellene, arra tippelnék, hogy az osztrák is ugyanez.

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7349) Magnum_ válasza bambano (#7348) üzenetére


Magnum_
nagyúr

Az Infotv. szerint -tegnap masoltam be- olyan adatot is kvazi kezelhetsz, amit sajat onrendelkezesebol oszt meg nyikvanksan az erintett. Azaz az ilyen adatra nem terjed ki az Infotv, a btk es az alaptorveny vedelme.

[ Szerkesztve ]

I humbly and respectfully decline™

(#7350) davenport válasza Tav-Csoves (#7346) üzenetére


davenport
aktív tag

Ez alapján az osztrák szabályok a magyaréhoz hasonlóak [link]

No money, no honey.

Útvonal

Fórumok  »  Gazdaság, jog  »  Jogász topic
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.