Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Gazdaság, jog  »  Jogász topic

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-02-11 07:27:19

LOGOUT.hu

A topikban minden törvénytelen módszer megvitatása tilos!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2001) Turbolada II válasza szaszayanou (#2000) üzenetére


Turbolada II
őstag

Te az elméletet írtad le én a gyakorlatot. Azt viszont egyikünk sem tudja, hogy mi van leírva a szerződésben. Valószínűleg bíróság lesz az ügyből, mert ilyenkor ez eladók nem igazán tartják be a szavatossági igényeket. Az a legszerencsésebb eset lesz, ha visszakapja a vételárat.

Ha a fórumtárs jó kiállású emberke és elviszi magával a Ptk. vonatkozó részét, akkor van valamennyi esélye, hogy visszakapja a pénzét.

"Akkor is. igen. Bevett fordulat adásvételi szerződésekben, hogy a megtekintett állapotban veszi meg a vevő/az eladó tájékoztatta a hibákról stb., de ilyen esetekben nincs semmi joghatása, ha ezt leírják."

Még sok autókereskedés/nepperek is szeretik kizárni a felelősségüket, a magánszemélyek pedig nem is tudják sok esetben, hogy ezt a Ptk. alapján nem tehetik meg.

[ Szerkesztve ]

"A szabadság az, ha szabadságunkban áll kimondani, hogy kettő meg kettő négy (kivéve Prohardver :D). Ha ezt megtehetjük, minden egyéb magától következik." 1984 "Magyar" Telekom, ja nem csak sima.

(#2002) szaszayanou válasza Turbolada II (#2001) üzenetére


szaszayanou
aktív tag

Még azzal egészíteném ki, hogy ha csak annyit írunk egy adásvételi szerződésbe, hogy az eladó tájékoztatta a vevőt a dolog hibáiról, azzal a látszat ellenére éppen a vevő malmára hajtjuk a vizet. A vevő egy szakvéleménnyel bebizonyítja, hogy a hiba megvolt a vásárláskor, akkor az eladó csak azzal mentheti ki magát, ha bebizonyítja, hogy a vevő tudott a hibáról. Egy ilyen általánosan megfogalmazott kitétel éppen az eladó helyzetét lehetetleníti el. A tényleges tájékoztatást nem helyettesíti az, ha leírjuk, hogy tájékoztattuk a vevőt. Az ügyleti tanúknak erről elvileg nem kell tudniuk semmit. Ezért legjobb, ha a hibákat leírjuk a szerződésben. Márpedig olyan pedig bármikor előfordulhat, hogy a vevő így próbál szabadulni a szerződéstől, mert másra kell a pénz, vagy megbánta, hogy megvette.

Nem kifejezetten ehhez az ügyhöz kapcsolódik, csak okulásképpen írtam le, hogy ne fussanak bele ebbe a hibába.

Still stands Thine ancient sacrifice, An humble and a contrite heart.

(#2003) Turbolada II válasza szaszayanou (#2002) üzenetére


Turbolada II
őstag

Szerintem nem fog rendeződni a helyzet, kivéve, ha egy becsületes eladóról van szó, Igazságügyi szakértő és bíróság lesz a vége.

"A szabadság az, ha szabadságunkban áll kimondani, hogy kettő meg kettő négy (kivéve Prohardver :D). Ha ezt megtehetjük, minden egyéb magától következik." 1984 "Magyar" Telekom, ja nem csak sima.

(#2004) jerry311 válasza szaszayanou (#2002) üzenetére


jerry311
nagyúr

Egy 10 eves faradt hajtokar, megvolt a vetelkor is, ez nem hiba, hanem a motor korabol adodo allapot.
Gyakorlatilag hibatlanul mmukodik vele a motor, amig teljesen el nem farad es eltorik.
Hogy eppen a vasarlonal, a kilencedik kilometer utan, az pech.

Mas kerdes ha az adott alkatreszt x futott kilometer utan cserelni kell, es ez nem tortent meg. Ez mar a valoban a vevo gondja.

(#2005) szaszayanou válasza jerry311 (#2004) üzenetére


szaszayanou
aktív tag

Hogy kin van a kárveszélyviselésben, az eléggé sok mindenen múlik: az eladó ígéretei, a vevő által közölt, és az eladó által elfogadott elvárások, a kor és futásteljesítmény alapján elvárható átlagos műszaki állapot.Az eddigi tanulmányaim alapján viszont az ilyen 9 km-es történetek bőven túllépik a magánjog ingerküszöbét.

Az hibás gondolkodásmód, hogy addig tökéletes minden, amíg el nem törik az az alkatrész, mintha csak villám csapott volna bele, szóval viselje a kárt a tulajdonos. A teljesítés ilyenkor is hibásnak számít, hacsak nem egy időzített bombára kötötték meg a szerződést.

Elég durva következményei lennének nemzetgazdasági szinten, ha a jog elengedné a vevő (aki mindig információhiányos) kezét, amint az elkanyarodik a sarkon a szerzeménnyel. Az sem várható el, hogy egy jól felszerelt BME-s laborral vizsgáltassunk be mindent.

Still stands Thine ancient sacrifice, An humble and a contrite heart.

(#2006) runner 125 válasza jerry311 (#2004) üzenetére


runner 125
nagyúr

Noh pár dologot egyértelművé tennék.

- a motort hibátlanéként vásárolta meg. Az adás-vételiben semmiféle hiba nem volt feltűntetve és ott sem derült ki semmi.
- az órában _ 12.000km _ -es futásteljesítmény van/volt! (Ami egyértelműen kamu, de Mo.-n nem lehet mit csinálni, 9/10-nek tekerve van az órája.)
Reális gondolkodva egy ennyi idős nagyrobogóban max. 40-45.000km van, s ha elhanyagoltak minden szervizt, annak az eredeménye bekövetkezik, s be is következett.
- innentől fogva az órában lévő 12.000-es futásból kiindulva, csak bele kell néznie egy független szakértőnek ( de még egy vak is megmondja ) a blokkba, s egyszerre bebizonyosodik, h már ez is óriási nagy kamu volt.

Hozzáteszem tisztában volt / voltam vele, h a motor futása biztosan több, de ahogy fentebb írtam, itthon gyakorlatilag esélytelen olyan autót, motort venni, aminek ne tekergették volna az óráját, még ha komoly büntetés is járhat érte. Így lett megvásárolva a motor, bízván benne, h a kötelező szervizeket korrekt mód elvégezték rajta, s annak ellenére h az órában lévő km állás hamis, rendben van a motor. Lám nem így történt.

"Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

(#2007) szaszayanou válasza runner 125 (#2006) üzenetére


szaszayanou
aktív tag

Azért azt nem kell majd kihangsúlyozni, hogy tudtátok, hogy nem lehet valós az óraállás. ;)

Still stands Thine ancient sacrifice, An humble and a contrite heart.

(#2008) jerry311 válasza szaszayanou (#2005) üzenetére


jerry311
nagyúr

Nem érted vagy nem akarod megérteni.
Nem lehet a kortól függetlenül ugyanolyan szavatossági követelményeket meghatározni egy eszközre, ami öregszik.
Ez a használt termék/eszköz elhasználtsága (kora) miatt egy idő után aránytalanul nehéz helyzetbe hozza az eladót.
A gépjármű példánál maradva: egy 40 éves veterán autón jó eséllyel minden 1000 km után lesz javítanivaló. A meghibásodás valószínűsége pedig még így is igen magas. Ezt a vevő már akkor tudja, amikor ilyet vesz. (ha nem tudja, akkor elég hülye, de ez más kérdés)
Míg egy 4 éves autónál elvárható, hogy ne kelljen minden 1000 km után szervizbe vinni. Sőt. az is, hogy a kötelező szervizeken kívül ne legyen egyéb baja.

(#2009) szaszayanou válasza jerry311 (#2008) üzenetére


szaszayanou
aktív tag

Hogy kin van a kárveszélyviselésben, az eléggé sok mindenen múlik: az eladó ígéretei, a vevő által közölt, és az eladó által elfogadott elvárások, a kor és futásteljesítmény alapján elvárható átlagos műszaki állapot. +vételár

Csak azt mondom, hogy árnyaltabb a kép. Ezért fogalmaz így a Ptk: szolgáltatott dolog a teljesítés időpontjában nem felel meg a jogszabályban vagy a szerződésben meghatározott tulajdonságoknak.

Vagyis az számít, hogy mire kötöttek szerződést. És ha megnézed a teljesítés fejezetet (XXIV.) a törvényben, akkor látod, hogy nem csak az a szerződés része, amit leírtak a papírra felek. A vásárló szempontjából közelíti meg a törvény a szolgáltatás tárgyát. Tudod miért? Mert a vevő mindig sokkal kevesebbet tud a dolog előéletéről, a gyártástechnológiáról, a műszaki tulajdonságokról, mint az, aki eladja. Például hogy a kommentelő 10 éves (nem 40) motorja sose járt rendes szervízben. A hatályos szabályozás ezt az információdeficitet ellensúlyozza.

"Nem lehet a kortól függetlenül ugyanolyan szavatossági követelményeket meghatározni egy eszközre, ami öregszik."

Erre is van mód: a szerződő felek használt dologra vonatkozó nem fogyasztói szerződéseknél rövidebb igényérvényesítési határidőt állapíthatnak meg. Ennek hiányában viszont a törvény diszpozitív szabályát kell alkalmazni.

Still stands Thine ancient sacrifice, An humble and a contrite heart.

(#2010) runner 125 válasza szaszayanou (#2007) üzenetére


runner 125
nagyúr

Egyértelmű.

Ahogy írtam; sejthető volt, fel kellett készülni rá, h több van benne. De, ez nem lett volna gond, ha nincs elhanyagolva a motor és a _kötelező_ szervizeket lelkiismeretesen végrehajtják. Ezek elmulasztása meghozta az eredményt. Ma viszi el szerelőhöz, aki megnézi a hiba súlyát, s utána hívja a fazont telefonon. Reméljük vissza fog utalni valamennyit.

[ Szerkesztve ]

"Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

(#2011) runner 125


runner 125
nagyúr

Noh, nagyon köszi mindenkinek a tippeket!

Ma elvitte a tulaj egy általam ajánlott szerelő sárchoz, aki ránézett. Piszok nagy mákja volt, mert a bent a blokkban, a hajtás központi anyacsavarja letekeredett, így gyakorlatilag megszűnt a teljes hatás, és ezért is állt meg a motor.

Hála ég a csavar nem keveredett be sehova, így nulla a probléma. Mivel a srác nem fog cgánykodni és amúgy is végtelenül korrekt, megmondja a volt tulajnak a pontos szitut, s nem kér egy vasat sem.

"Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

(#2012) lsc


lsc
nagyúr

Üdv
Ebben [link] tudna segíteni valaki ? Számla van, fél év garanciát vállaltak.

Az élet kegyetlen .

(#2013) Turbolada II válasza lsc (#2012) üzenetére


Turbolada II
őstag

Válasz a milyen autót fórumban.

"A szabadság az, ha szabadságunkban áll kimondani, hogy kettő meg kettő négy (kivéve Prohardver :D). Ha ezt megtehetjük, minden egyéb magától következik." 1984 "Magyar" Telekom, ja nem csak sima.

(#2014) -NOKIA-


-NOKIA-
Ármester

Üdv! Tud valaki nekem innen abban segíteni, hogy érdemes e perelni a bankot svájci frankos hitel miatt? A felvett 1,7 millió helyett 4-et fizettettek ki velem (gépjármű lízing). Eladási árfolyamon számoltak nekem is, ezzel már nyertek pert.

(#2015) dellfanboy válasza -NOKIA- (#2014) üzenetére


dellfanboy
senior tag

ha már volt rá precedens én megkeresném azt az ügyvédet aki nyert és minnél hamarabb perelnék

eladó dolgok:mondd az árát és vidd http://hardverapro.hu/tag/dellfanboy#aprohirdetesei

(#2016) szeva000


szeva000
addikt

Hi!
Lenne egy olyan gondom a munkáltatómnál,hogy a kisfőnök kiskirályként eldöntötte magától(írásban még soha nem kaptunk semmit a dohányzásról,múlt hónaptól nem lehet kimenni cigizni csak 10 és 12órakor 5percre a kijelölt helyre.Természetesen fenyeget fegyelmivel,meg mindennel.Állandó prémiummegvonásokkal....
Azt nem tudom,ha egy cég területén mások bármikor bagózhatnak ugyanúgy 8órás munkaidőben,akkor a mi részlegünk nem??
Erre igazából a cég szabályzata lenne a mérvadó és nem az amit ő kitalál?

A másik:
Van egy műhelyünk,amin egy ablak sincs,de még szellőzés sem..pedig igen sok por van.Így nem jár esetleg valami óránkénti szünet vagy valami?Akkor már ki is lenne a cigi gond kerülve:)
Nekem igazából valami jogszabály kellene,hogy odab*sszam az orra alá

(#2017) -NOKIA- válasza dellfanboy (#2015) üzenetére


-NOKIA-
Ármester

Ilyen összeg esetén kb. mennyibe fog ez nekem kerülni?
Valamennyi százalokot le kell tenni úgytudom, plussz az ügyvéd díjazása.
Kb. mennyire tippelsz?

(#2018) dellfanboy válasza -NOKIA- (#2017) üzenetére


dellfanboy
senior tag

ügyvéd sikerdíja: min 20% (én ismerős jogász kollégáim ez alatt ált. szóba se állnak az emberrel) természetesn határ a csillagos ég de 50% is elég gyakori.
neked több ktg.be nem fog kerülni hisz a vesztes fél köteles fizetni a per ktg.-eket ami jobb esetben nem te leszel. vagy pontosan milyen ktg.-re gondolsz?
Az ügyvéd óradíja is kérdéses míg konzultálsz vele itt is 10 000/órától indul a tarifa.
(bár ilyen ügyről még nem halottam, hogy egy magánszemély pozitívan jött ki a buliból)

eladó dolgok:mondd az árát és vidd http://hardverapro.hu/tag/dellfanboy#aprohirdetesei

(#2019) ati012


ati012
senior tag

Üdv!

Segítséget szeretnék kérni. Nem nagyon értek a joghoz, és a szak kifejezésekhez ezért külön elnézésetek kérem. :R

A kérdés: van-e mód arra hogy 4 évvel ezelőtti válásnál újra legyen tárgyalva az ingóságok felosztása?

A házasság alatt szerzett vagyon 2 db családi ház:
1.) Külvárosi kertes ház, '95-ös építésű.
2.) Belvárosi kertes ház, '85-ös építésű.

Egy azon évben fel lett becsülve mind a kettő, közel azonos az értékük (10millió környéke).

Az első ház tulajdon joga 50-50%, a második ház 40-60% arányban oszlik meg a feleség és a férj között.

A kezdetek kezdetén a bíróságon arról volt szó, hogy 2 milliót és a belvárosi házat kapja a férj. Ezt követően a feleséget megfenyegette a férj, és a következő tárgyaláson már 5 milliót ajánlott fel a feleség + a belvárosi házat. A fenyegetéskor ott volt egy akkor 14. életévét be nem töltött gyermek.

A férj vitte:
1 db ház.
A 2.) számú ház fele bútorzatát valamint a gáztűzhelyt, hűtőszekrényt.
5millió Ft.

A feleségnél maradt:
A 2.) számú ház.
A 2.) számú ház és fele bútorzat + bojler + mosogatógép.
A 3 gyerek.

Lehet-e ezen változtatni? Ha nem is mind az 5milliót, de 2-3 milliót szeretne a feleség vissza szerezni.

(#2020) szeva000 válasza ati012 (#2019) üzenetére


szeva000
addikt

akkor kellett volna gondolkodni és a fenyegetést be kellene most is bizonyítani,ami gondolom igen nehézkes lesz.A fenyegetés meg ugyebár más ügy lesz.

(#2021) moha21


moha21
addikt

Üdv!

Közmunkán, ha nem fizetnek ki az adott héten, akkor az nem sérti a munkavállaló jogait?

[link]

Elvileg hetente kellene biztosítaniuk a fizetést..

Illetve se munkaruha, se balesetvédelmi oktatás, se vedőfolyadék...ez normális ? :F

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#2022) szaszayanou válasza moha21 (#2021) üzenetére


szaszayanou
aktív tag

Az a legegyszerűbb, ha írsz egy kérelmet a megyei kormányhivatal munkavédelmi és munkaügyi szakigazgatási szervének.

Still stands Thine ancient sacrifice, An humble and a contrite heart.

(#2023) moha21 válasza szaszayanou (#2022) üzenetére


moha21
addikt

Értem és köszönöm, bár nekem nem tűnik egyszerűnek! :_)

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#2024) szaszayanou válasza moha21 (#2023) üzenetére


szaszayanou
aktív tag

Egy munkaügyi perhez képest egyszerűbb, mert közigazgatási eljárás keretében fog eljárni a hatóság. Nincsenek formai követelmények: ír az embered egy levelet, leírja ki ő, hol dolgozik, mi a problémája stb.

Still stands Thine ancient sacrifice, An humble and a contrite heart.

(#2025) szaszayanou válasza szaszayanou (#2024) üzenetére


szaszayanou
aktív tag

A munka- és balesetvédelmi kérdésekben biztos van hatáskörük, a munkabér késedelmes kifizetése lehet, hogy nem tartozik hozzájuk, ebben nem vagyok biztos. Majd holnap utánaolvasok.

Still stands Thine ancient sacrifice, An humble and a contrite heart.

(#2026) petakpa1


petakpa1
őstag

Sziasztok!

Kéne egy kis jogi segítség ennek az estnek a jogi oldalával kapcsolatban. Kérhetem a rossz adathordozó megtartását? Illetve azt, hogy folyamatosan jelen legyek, amikor kipróbálják, megállapítják a hibát?

Előre is köszi,
P

"... Feltalálom a hidegfúziót oszt reszeltek az amcsiknak...":)))

(#2027) szeva000 válasza petakpa1 (#2026) üzenetére


szeva000
addikt

Én annyit megpróbálnék,hogy az alaplapon kikapcsolnám az AHCI-t és síma sata porton elindítanám a boot-ot.Én találkoztam nem egy SSD-nél ilyen hibajelenséggel.Ha úgy elindul,akkor menteni tudod az adatokat és abban sem vagyok bizta,hogy rossz az az SSD....

(#2028) petakpa1 válasza szeva000 (#2027) üzenetére


petakpa1
őstag

IDE módba való átkapcsoláson már rég túl vagyok sajnos nem segített:( Ha ide módba állított BIOS-mellett kapcsolom be a gépet akkor sem látja sajnos:((

"... Feltalálom a hidegfúziót oszt reszeltek az amcsiknak...":)))

(#2029) atom87


atom87
aktív tag

Sziasztok!

A mai nap folyamán boldog tulajdonosa lettem egy 2004-es Kawasaki z750 motorkerékpárnak.

Sajnos átíratni még nem tudom lóvé hiányában...
Azt szeretném megtudni, hogy szerintetek jó az, ha az adásvételire a mai nap került, mint okmányok adása vétele, jármű birtokba vétele és kelt. A szerződés hatályba lépése pedig 2012.07.01 lett (akkor kapok fizut...)
Tehát lényegében az átírási határidő, az a 15 nap, az 07.01-től indul így?

Kawasaki z1000

(#2030) szaszayanou válasza atom87 (#2029) üzenetére


szaszayanou
aktív tag

Április közepe óta új szabálysértési törvényünk van, az ide vágó kormányrendeletet hatályon kívül helyezték. azóta elvileg nem büntethetnek bejelentési kötelezettség elmulasztása miatt.

De annak sincs semmi akadálya, hogy a most megkötött szerződés alapján a tulajdonjog később szálljon át hozzád. Addig pedig másmilyen jogcímen használod.

Still stands Thine ancient sacrifice, An humble and a contrite heart.

(#2031) atom87 válasza szaszayanou (#2030) üzenetére


atom87
aktív tag

Értem, tehát akkor elvileg nem kell izgulnom büntetés miatt.

Kawasaki z1000

(#2032) szaszayanou válasza atom87 (#2031) üzenetére


szaszayanou
aktív tag

Mo.-on sajnos nem ilyen egyszerű a jogalkalmazás. Gyakran továbbélnek a régről megmaradt beidegződések a Mancikák fejében, ezért nincs garancia, hogy nem ér emiatt kellemetlenség. Érdekes jogszociológia munkát lehetne erről írni különben. Ezért javasoltam a jogcímmel való játékot.

Still stands Thine ancient sacrifice, An humble and a contrite heart.

(#2033) szjoci


szjoci
őstag

Sziasztok!

Következő problémával szeretnék hozzátok fordulni:
Szerettem volna a T-s szolgáltatónál venni telefont+előfizetést, de a hölgy felvilágosított hogy tartozásom van holott sosem volt ezzel a szolgáltatóval szerződésem. Turkászott egy picit a számítógépén, és előhúzott a tarsolyból egy én nevemre szóló telefonszámot amin volt a tartozás. A szám eléggé ismerős volt... Mondta hogy hívjam fel a behajtási osztályt.
Ez meg is történt, sztori a következő: anno 1999 januárjától a Westel900-nál volt egy hűségidős szerződésem. Sajnos akkoriban nem ment túl jól a szekér és nem tudtam fizetni a számlámat, így a szolgáltató a fizetési határidő után pár héttel felbontotta a szerződést. Nem kaptam tőlük semmilyen fizetési felszólítást, se végrehajtásról hivatalos levelet. Nem is néztem utána hogy most hűségidőn belül vagy már kívül voltam-e, hogy őszinte legyek, de most felvilágosítottak hogy hűségidőn belül voltam, így olyan 80.000Ft körüli tartozásom van a hűségidő miatt + 1havi előfizetési díj + arra a kamat (kb 10.000Ft összesen. Végülis rendes volt az ügyintéző, mert feldobott egy kedvezményes megoldást, de arra lennék kíváncsi hogy az ilyen dolgok nem évülnek el? Hogyhogy nem kaptam semmilyen felszólítást az ügyben? Hogyhogy nem került eddig behajtásra?

Ha tudtok mondani valami okosat, akkor azt megköszönném. Végülis csak az érdekelne hogy jogos-e vagy sem a követelés.

Üdv: Joci

(#2034) szaszayanou válasza szjoci (#2033) üzenetére


szaszayanou
aktív tag

Kötelmi jogi igények főszabály szerint öt év alatt évülnek el, vagyis nem lesznek többé bírói úton érvényesíthetőek. Azt viszont ők döntik el, hogy kivel akarnak szerződést kötni. Lehet, hogy van egy belsős policy, hogy elmaradt adóssal nem. Neked kell eldönteni, hogy mennyit ér meg egy T-s előfizetés.

Still stands Thine ancient sacrifice, An humble and a contrite heart.

(#2035) szjoci válasza szaszayanou (#2034) üzenetére


szjoci
őstag

Szóval akkor behajtatni nem tudják.
Akkor viszont mégsem annyira jó az "ajánlat" amit kaptam, mert az 1havi tartozást és a rá szabott kamatot be akarják vasalni + 25.000Ft-ot le kellene tennem, amit a hónapok során koptatna az előfizetési díjam. Ezt a 25.000-et még el is fogadnám, mert ugye megingott a nagy T bizalma bennem (meg nem kidobott pénz, hisz abból vonják a havi számláimat), de azt ne akarja már bevasalni amit elméletileg nem lehet. No, holnap megint futok egy kört :)

Köszönöm a választ!

(#2036) LuckyL válasza szjoci (#2035) üzenetére


LuckyL
őstag

ha neked tartozna valaki 10 éve, te kötnél vele üzletet újra biztosíték nélkül? :)

cryptot minden termékemért elfogadom

(#2037) szjoci válasza LuckyL (#2036) üzenetére


szjoci
őstag

Ha tudtam volna hogy tartozok akkor elképzelhető hogy ki is fizetem. Nem szöktem el, nem bujdostam ha akartak volna akkor megtalálnak. Ha meg nekik nem hiányzott ez az összeg, akkor így járhattak volna, de kötöttem velük szerződést és kifizettem amit ki kellett + 25k-t előre.

Egyébként meg a kérdésedre a válasz benne volt a válaszolt hozzászólásban ;)

Üdv: Joci

[ Szerkesztve ]

(#2038) n_gy_k


n_gy_k
aktív tag

Helló

Egyik barátom sikeresen elintézte magát. Részegen, jogosítvány nélkül ment hazafelé. Előtte egy autós lefékezett, megállt, hogy elengedje a szemből jövőt, aki a járdára szeretett volna parkolni. A barátom ezt nem látta az előtte lévő autótól. Aki szemből fordult, az meg nem látta a barátomat, így befordult, a barátom meg nekiment. Elájult, a balesetiben ébredt. Tudom, nem szabad jobbról előzni, de a másik autósnak nem kellett volna elsőbbséget adnia? Miután felébredt kérdezgették a rendőrök, bevallotta, hogy ivott pár sört, de szondát nem fújtak. Vérvétel volt, de nem tudja, hogy mi célból. Lehet ezzel kezdeni valamit? Érdemes ügyvédhez fordulni? Mert most jelenleg minden miatt meg akarják büntetni és vele kifizettetni az összes kárt.

Köszönöm a segítséget!
Üdv

(#2039) szaszayanou válasza n_gy_k (#2038) üzenetére


szaszayanou
aktív tag

A büntetés mértéke elsősorban attól függ, hogy történt-e 8 napon túl gyógyuló személyi sérülés (a terhelten kívül). Szerintem a vérvétel miatt küldik az idézést, amit eddig vettek, az orvosoknak mehetett. Azt javaslom, hogy keressetek egy ügyvédet, aki ért a közlekedési bcs-ekhez. Az eljárás alatt jól fog jönni a segítsége.

[ Szerkesztve ]

Still stands Thine ancient sacrifice, An humble and a contrite heart.

(#2040) n_gy_k válasza szaszayanou (#2039) üzenetére


n_gy_k
aktív tag

Csak ő törte össze magát, másnak nem esett baja szerencsére. Rendben köszönöm a segítséget!

(#2041) buherton


buherton
őstag

Sziasztok!

Jár valamilyen nem "rendes" szabadság a munkavállaló részéről, ha én most fogok záróvizsgázni?

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#2042) jerry311 válasza buherton (#2041) üzenetére


jerry311
nagyúr

Ha van tanulmányi szerződésed, akkor igen, jár(hat) pótszabadság, amivel te gazdálkodsz. Tehát külön záróvizsga szabadság nincs, neked kell kigazdálkodni az összesből.
Egyéb esetekben meg nem tudom.

(#2043) szaszayanou válasza jerry311 (#2042) üzenetére


szaszayanou
aktív tag

Van erre egy BH (bár szerintem a jogszabály értelmezéséből is egyértelmű)

BH1999. 276.
A Munka Törvénykönyvének a közalkalmazotti jogviszonyban is alkalmazandó szabálya az iskolai rendszerű képzésben részt vevő munkavállaló (közalkalmazott) részére a tanulmányok folytatásához szükséges szabadidőt akkor is biztosítja, ha nem kötött tanulmányi szerződést, illetőleg a tanulmányok elvégzésére nem a munkáltató kötelezte

A kérdezőnek:

Mt. 115. § (1) Az iskolai rendszerű képzésben részt vevő munkavállaló részére a munkáltató köteles a tanulmányok folytatásához szükséges szabadidőt biztosítani.

(2) A szabadidő mértékét a munkáltató az oktatási intézmény által kibocsátott, a kötelező iskolai foglalkozás és szakmai gyakorlat időtartamáról szóló igazolásnak megfelelően állapítja meg.

(3) A (2) bekezdésben foglaltakon túl a munkáltató vizsgánként - ha egy vizsganapon a munkavállalónak több vizsgatárgyból kell vizsgáznia, vizsgatárgyanként -, a vizsga napját is beszámítva négy munkanap szabadidőt köteles biztosítani. Vizsgának az oktatási intézmény által meghatározott számonkérés minősül.

(4) A diplomamunka (szak- és évfolyamdolgozat) elkészítéséhez a munkáltató tíz munkanap szabadidőt köteles biztosítani.

(5) A nem iskolai rendszerű képzésben részt vevő munkavállalónak tanulmányi munkaidőkedvezmény csak abban az esetben jár, ha azt munkaviszonyra vonatkozó szabály elrendeli, vagy tanulmányi szerződés megállapítja.

(6) A (3)-(4) bekezdésben meghatározott szabadidőt a munkáltató a munkavállaló kérésének megfelelően köteles biztosítani.

Still stands Thine ancient sacrifice, An humble and a contrite heart.

(#2044) buherton válasza szaszayanou (#2043) üzenetére


buherton
őstag

Az, hogy nem közalkalmazott vagyok, az mennyire befolyásolja?

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#2045) szaszayanou válasza buherton (#2044) üzenetére


szaszayanou
aktív tag

"A Munka Törvénykönyvének a közalkalmazotti jogviszonyban is alkalmazandó szabálya..."

A BH-s ügyben éppen közalkalmazott volt érintett, de a versenyszférában is így kell értelmezni a szabályt.

Still stands Thine ancient sacrifice, An humble and a contrite heart.

(#2046) Apollo17hu


Apollo17hu
őstag

Sziasztok!

Információra lenne szükségem, hol tudnék utánanézni örökösödési kérdéseknek. Leginkább arra lennék kíváncsi, milyen szabályok érvényesülnek abban az esetben, ha nincs végrendelet: jogot formálhat-e pl. egy élettárs az örökség bármely részére a gyermekek kárára?

(#2047) szaszayanou válasza Apollo17hu (#2046) üzenetére


szaszayanou
aktív tag

Szia!

Az élettárs végrendelet hiányában nem lehet örökös, viszont az élettársi közösséget a polgári jog egy kvázi társasági formának tekinti: együttélésük alatt a szerzésben való közreműködésük alatt szereznek tulajdont, amibe a háztartásban végzett munka is beleszámít.

Jogszabályok: [578/G. § és 607.§]

Still stands Thine ancient sacrifice, An humble and a contrite heart.

(#2048) szaszayanou válasza szaszayanou (#2047) üzenetére


szaszayanou
aktív tag

közreműködésük alatt -> közreműködésük arányában

Still stands Thine ancient sacrifice, An humble and a contrite heart.

(#2049) csoty


csoty
aktív tag

Sziasztok,

Segítséget szeretnék kérni tőletek.
Egy webshopból rendeltünk 3db terméket egy bizonyos áron. Rendelés visszaigazolást is kaptunk, ám 1 nappal rá, kaptunk egy e-mailt, hogy a belföldi disztribútor is kifogyott a termékből és nem is lesz kapható. Egy kicsivel később megjelent ugyan az a termék az oldalukon, jócskán drágábban. A rendelés azóta is ott van az oldalon, azzal a megjelöléssel hogy függőben, február óta. Mit lehet tenni, illetve hol lehet jelenteni az ilyet, hogy ha lehet?

Előre is köszönöm.

#csotykocsithajt

(#2050) szaszayanou válasza csoty (#2049) üzenetére


szaszayanou
aktív tag

A legtöbb webshop kiköti, hogy a megrendelés visszaigazolása nem minősül ajánlattételnek. Ezért semmit sem lehet azzal kezdeni, ha nem, vagy nem a honlapon szereplő áron tudnak szállítani. Elég idegesítő helyzet, tudom. Egyszer egy teljes hónapig tartott az impotens webshopok miatt, hogy vehessek magamnak egy multimétert. Ez az ára a raktárkészlet hiányának.

Still stands Thine ancient sacrifice, An humble and a contrite heart.

Útvonal

Fórumok  »  Gazdaság, jog  »  Jogász topic
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.