Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Milyen belső merevlemezt vegyek? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 15:58:25

LOGOUT.hu

Milyen belső merevlemezt vegyek? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#23901) zolynet válasza Fr3eWar (#23900) üzenetére


zolynet
addikt

ennyi :U

Life is too short to stay stock!

(#23902) Fr3eWar válasza zolynet (#23901) üzenetére


Fr3eWar
őstag

Értem én olvastam is, de valami személyes tapasztalattal rendelkező hozzászólást szívesen vennék.

(#23903) zolynet válasza Fr3eWar (#23902) üzenetére


zolynet
addikt

a személyes tapasztalataim, tesztjeim is benne vannak :K
még mindig kvajó! :)

Life is too short to stay stock!

(#23904) maláj válasza Fr3eWar (#23900) üzenetére


maláj
őstag

én is ezt a lépést tervezem
WD20EARS a kiszemelt :)

(#23905) Fr3eWar válasza maláj (#23904) üzenetére


Fr3eWar
őstag

Nálam is az játszik meg a Samu HD204UI első sorban. (Ezeket lehet kapni kecskeméti kiskereskedésben is, és ez előny)

(#23906) tdd587


tdd587
őstag

Sziasztok,

3TB winyót szeretnék venni, és felmerült bennem, hogy esetleg gondok lehetne vele a mérete miatt. Most WD20EARS van nálam több is (ez már az advanced formatos verzió ugye) és nincsen vele gond egyik HDD dokkolóban, illetve közvetlenül az alaplapra dugva sem.

Ez jelent bármiféle garanciát arra, hogy a 3TB WD30EZRSDTL is menni fog, vagy ez teljesen lutri? Természetesen semmilyen infót nem találtam a témáról, csak hogy minden bizonytalan 2.19TB felett. Bootolni természetesen nem akarok róla.

Life is too short for boring Hi-fi. Danes don't lie.

(#23907) Polllen


Polllen
nagyúr

Sziasztok!

Egy kis segítség kellene.

Jelenleg egy Samu HD403LJ 400GB-s vinyót nyüstölök (3-4 éves lehet) és betelt, uh szeretnék beújítani e mellé egy terrásat adattárolásra. (HDD sentinel szerint 98%-s a kondíció és még nagyon sokáig menni fog)

Szerintetek melyiknek lenne több értelme?

- új gyors vinyó, rendszer átmozgat, a régi marad adattárolásra
- új vinyó nem hozna érezhető gyorsulást, így inkább egy energia takarékosabb nagyobb vinyó, a régin marad a rendszer (itt még külsőn is gondolkodtam, mert 400GB bőven elég napi használatra, ami efölött van, úgyse 24/7-ben kell)

Köszi előre is a véleményeket.

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#23908) mg105 válasza Polllen (#23907) üzenetére


mg105
senior tag

szerintem veszel egy 500 vagy 667 GB-os lemezekkel szerelt energiatakarékos vinyót, szóba jöhet, 1 TB-os, 1,5 TB-os és 2 TB-os, és arra teszed a rendszert is. még az is gyorsabb lesz ;) de így külső vinyó kizárva, SATA minimum!

(#23909) Polllen válasza mg105 (#23908) üzenetére


Polllen
nagyúr

Elsőre árban és hírnév alapján ezek tetszettek meg:

1TB Hitachi Deskstar 7K1000.C (HDS721010CLA332) - 24/7

1TB Samsung SpinPoint F3 (HD103SJ)

De mivel úgy látom, hogy a hitachi még az energiatakarékos verzióhoz is be lett írva, lehet az lesz... (bár eddig csak samu volt és *kopp-kopp* soha semmi gondom nem volt)

Köszönöm a véleményed, azért még másokat is meghallgatnék. :)

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#23910) mg105 válasza Polllen (#23909) üzenetére


mg105
senior tag

továbbá nem rossz alternatíva a wd green sorozat. WD10EARS, WD15EARS, WD20EARS. az első kettő 500-as, az utolsó 667-es lemezekkel van szerelve, még a 3 tányéros sem hangos!

(#23911) Polllen válasza mg105 (#23910) üzenetére


Polllen
nagyúr

Köszi!

A WD10EARS néztem csak ezek közül, de az 5400RPM miatt levettem a listáról mégis csak elsődleges (és valszeg egyetlen) vinyó lesz a gépben.

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#23912) Gerisz válasza Polllen (#23911) üzenetére


Gerisz
addikt

Én ahogy néztem pl a 204UI 5400 RPM-el hozza azt az írás olvasás teljesítményt mint amit én mérek az 502HJ-vel ami 7200-as. Kíváncsi leszek mi az igaz ha megjön a héten.

(#23913) Polllen válasza Gerisz (#23912) üzenetére


Polllen
nagyúr

Arra én is kíváncsi leszek. :)

Lehet amúgy, hogy a mostani samumnál a WD green is gyorsabb lenne, de abban már nem vagyok biztos, hogy hozná választott samu-t vagy hitachi-t.

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#23914) Gerisz válasza Polllen (#23913) üzenetére


Gerisz
addikt

Az F3 a gyorsabb aszerint a teszt szerint amit elsőnek találtam. [link]

(#23915) Piftuka válasza izee (#23897) üzenetére


Piftuka
veterán

"Köszi a próbát. Lehet, hogy túl új a vinyó a progihoz...nem tudom."

Elképzelhető, bár az AIDA64 legfrissebb verzióját használom.

Készítettem két tesztet a "HD Tune Pro" programmal. Íme az eredmények:

A lemez a töredezettség-mentesítés előtt:

A lemez a töredezettség-mentesítést követően:

Érdekes, hogy töredezettség mentesítés előtt kisebb "ingadozás" van az egyes sebességek minimuma és maximuma között, viszont azt követőn a maximális sebesség nőtt meg kicsivel néhány helyen.

Furcsa a lemez közepe táján az a jelentős sebességesés mindkét tesztben (ezt mi okozhatja? :F ).

Az "Access time" átlagos értéke lehetne kicsit jobb is, viszont szerintem figyelemre méltó, hogy mennyire állandó értékeket mutat. Gyakorlatilag nincsen "szórás" a grafikonon.

A két grafikon alapján megállapítható, hogy egy meglehetősen kiegyensúlyozott teljesítményű merevlemezről van szó, amelynek sebesség tekintetében sem kell szégyenkeznie.

Én legalábbis így látom. :) (Aztán legfeljebb az igazán hozzáértő "guruk" majd megcáfolnak. :P )

Üdv: Piftuka

"Aquila non captat muscas."

(#23916) Polllen válasza Gerisz (#23914) üzenetére


Polllen
nagyúr

Köszi a tesztet. Úgy tűnik mindkét vinyó jó választás lenne, főleg hogy az áruk között sincs nagyobb különbség, mint amit a teszt hoz ki... :DDD Az aqua-ban a hitachi olcsóbb 10%-kal, amúgy pedig kétlem, hogy napi használat során érezhető lenne a teljesítménybeli különbség.

Mondjuk azt furcsálom, hogy az F3 HD103SJ az első posztban nem szerepel az energiatakarékosok között, míg a hitachi igen, pedig ez utóbbi terhelés alatt szépen eszik...

Amúgy a posztomban amire válaszoltál csak azt firtattam, hogy a WD Green WD10EARS sztem lassabb, mint két 7200-s. :)

Rengeteg samus cuccom van, valszeg a következő vinyó is az lesz... :P

[ Szerkesztve ]

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#23917) devpernull válasza Polllen (#23916) üzenetére


devpernull
tag

Ma vettem az Aqua-ban egy Hitachi HDS721010CLA332-t, tényleg jó áron van, gyorsan is másol, de a hangjával nem vagyok megelégedve. A két régebbi Samsung-om (500,250GB) sokkal halkabb. A Hitachi hangja olyan "ropogós" íráskor, nem való halk szobába. Ráadásul a gyártó letiltotta a mezei júzernek az acoustic management állítgatását, azzal sem tudok trükközni.

(#23918) El Kebir válasza Piftuka (#23915) üzenetére


El Kebir
őstag

itt meg egy kis saját teszt a wd20ears-ról:

nem olyan rossz ez, ahhoz a 7200rpm blue-hoz képest. (igaz abban kisebb adatsűrűségűek a tányérok)

(ezt váltja le nálam a wd20ears)

"Igazából valós véleményekre lennék kíváncsi"

(#23919) tbs válasza Gerisz (#23912) üzenetére


tbs
addikt

Olvasásban hozza, valóban, IOPS-ban (~AST) szerényebb kicsit. Meg hőmérsékletben. :DDD

(#23920) Gerisz válasza tbs (#23919) üzenetére


Gerisz
addikt

Az mekkora hátrányt jelent ha mondjuk ráteszek egy játékot?

Nem akartam ekkora winyót, mert eddig két 500-as volt és az is bőven elég. Az egyik megdöglött vennem kell valamilyet, de miért rendeltem 2 terrásat azt én sem tudom.
Ha lesz SSD akkor ez marad csak mellette, az 502HJ meg biztonsági tár lesz (így tervezem).

(#23921) tbs válasza Gerisz (#23920) üzenetére


tbs
addikt

Ha a játék nem IOPS teszt, akkor semmit szvsz. :DDD

Mostanság épkézláb desktop felhasználásnál nem észrevehető diszk-diszk között a különbség, max. icipicit lehet "érezni". Raptornál vagy ssd-nél, vagy a wd re4-eknél kicsit ez látványosabb, de a hajad azoktól sem hagyod azért el. ;) Hajelhagyás a diszkek számosságának növelésekor tud bekövetkezni, olyan 5-7000 IOPS környékén... ;] (Desktop gépen is elérhető ez 5-6 jól megválasztott ssd-vel, normális os-en. Ez már modernprocesszor-izzasztó mennyiség amúgy.)

(#23922) zolynet válasza El Kebir (#23918) üzenetére


zolynet
addikt

ezt meg a hd204ui tudja, azért jobbak a számok:

Life is too short to stay stock!

(#23923) Sea Edge válasza tbs (#23921) üzenetére


Sea Edge
tag

1 db mezei 80GB-os X25-M is kikohog 35k iops-t olvasasban, irasnal meg 6.6k-t. Nem kell 5-6 ssd 5-7k iops-hoz. :Y

(#23924) tbs válasza Sea Edge (#23923) üzenetére


tbs
addikt

Ja, tényleg. :K Szintetikus tesztekben, 512bájtos blokkoknál. Nos, kevés olyan felhasználást ismerek, ahol ez reális üzem. Szvsz jó esetben is csak tizedakkora IOPS-ot fog tudni felmutatni valós körülmények között, hosszú távon, mint amit jól megmérsz vmilyen vmivel.

Mondjuk paraméterezz rá egy 24-32szálas 4k-2048k random rw 512M-os tesztfájlokkal futtatott fio-t, ez némileg közelít a valósághoz... ;) Csodálkoznék, ha 1000 fölötti lenne az IOPS-a ebben az esetben...

szerk.: Jobbat mondok: adj kölcsön egy ilyen eszközt, és összevetjük Kingston V+-okkal a fenti teszt segedelmével, oké..?

[ Szerkesztve ]

(#23925) tbs válasza tbs (#23924) üzenetére


tbs
addikt

(Nnna, most megnéztem, honnan jöttek az adataid. Az intel doksijából, 4k-s blokkokra vonatkoztatva. Amit senkinek nem sikerült még reprodukálnia...)

Tényleg kíváncsi vagyok az eszközre egy teszt erejéig. :B :K

(#23926) Sea Edge válasza tbs (#23925) üzenetére


Sea Edge
tag

Talaltam egy tesztes oldalt: X25-M vs Cheetah 15K
4k-64Thrd: 37.3k / 16.4k iops R/W.

(#23927) Gerisz


Gerisz
addikt

A winyót függőlegesen lehet működtetni?
Lesz valami baja, hátrány abból?

(#23928) tbs válasza Sea Edge (#23926) üzenetére


tbs
addikt

Igen, ezzel is összefutottam az előbb. ;) Ezért írtam, hogy valós felhasználásban EZ nem fog így "száguldani". De azt látom, hogy jó kis eszköz, ilyen típussal még nem találkoztam élőben, szívesen megnézném. :K
Sajnos NAGYON kamuszagú az eredmény. 15-20kIOPS felett már borzasztóan nem mindegy a gép, ami kérdez. Ott már a diszkvezérlő, csipszet, a proci szokott bottleneck lenni -> le kell kezelni ezt a rengeteg kérést. Memória ki/be, fájlrendszer könyvelése stb.

Amúgy a wiki-n ha megnézed az IOPS cikkelyt, akkor ott találsz pár fio-s tesztet ;) , sajna nem ezekre az ssd-kre.

Szerk., Gerisz: a pörgettyűhatás miatt gyakorlatilag mindegy, hogy üzemel egy pörgős vinyó - a lényeg, hogy üzem közben ne változzon a helyzete. Úgy gondolom, hogy kukára mindegy az eszköznek.

[ Szerkesztve ]

(#23929) El Kebir válasza zolynet (#23922) üzenetére


El Kebir
őstag

Kicsit máskép is mér a hd tune 3.5, sokkal jobb elérési időt ad, mint a 4.6 (gondolom azért, mert az utóbbi a lemez belső, lassú részén is méri azt)

De még ha gyorsabb is, akkor se ajánlanám senkinek a samsungokat, mert rosszak (50% körüli elhullás 4 év alatt) voltak vele a tapasztalataim.
Majd talán 1-2 év múlva már újra számításba veszem a samsungot, ha a mostani "best buy" szériák nem fognak nagyon halálozni.

"Igazából valós véleményekre lennék kíváncsi"

(#23930) tdd587


tdd587
őstag

3TB winyó kérdésre valaki? Használ már itt valaki ilyet? Mekkora szívás ez egy pár ezer forintos HDD dokkolónak?

Life is too short for boring Hi-fi. Danes don't lie.

(#23931) Gerisz válasza El Kebir (#23929) üzenetére


Gerisz
addikt

Nekem még csak WD-m fingott meg, de ennek ellenére simán vennék WD-t ha nincs a szériával fél év alatt rossz tapasztalat.

(#23932) horvathkrisz válasza Gerisz (#23927) üzenetére


horvathkrisz
addikt

Az ég világon semmi baja nem lesz! ;)

(#23933) skoos


skoos
őstag

Mennyi esély van rá, hogy egy DNS-320as, vagy bármilyen másik NAS támogatni fogja a 3TB-s meghajtókat?
Miért nem támogatják most? Mi a fizikai akadály?
Annyira kár, hogy jelenleg 2TB a limit.... :(((

(#23934) Narancs


Narancs
őstag

Sziasztok!
Vettem egy WD10EARS 1TB vinyót, és eljátszottam a gondolattal, hogy megérné-e átnyalni rá a Win7-et a mostani régi 160GB WD-ről. Szerintetek gyorsabb lenne a rendszer?

Beauty is pain

(#23935) Dzsekó válasza Narancs (#23934) üzenetére


Dzsekó
addikt

Valószínű gyorsabb lenne.

(#23936) tbs válasza Narancs (#23934) üzenetére


tbs
addikt

:K

(#23937) Mate


Mate
nagyúr

Sziasztok!

HDD vásárlás előtt állok. 4 éve vettem legutóbb, így jó ideje nem követtem nyomon a dolgokat. 5 éve vettem egy 250Gb-os WD 16M sata 2-es vinyót. Eddig kb. 1500 napot ment, vagyis több mint 4 évet megállás nélkül. 0 hibás szektor van rajta, bár kicsit elavult lett így lecseréltem.
Van még egy ugyan ilyen 320Gb-os és van egy 500Gb-os, utóbbi 32M-es, ugyan ez a típus.

Vagyis Legutóbbi három vinyóm WD-s és 100%-ig meg vagyok velük elégedve. Mind 100%-os állapotban van. Továbbra is WD-t akarok, de hajlos samura is, bár az halt már meg alattam nem is 1.

1-1,5Tb-osat akarok. Az alábbiakat néztem:

WD10EALX
WD1002FAEX
Az alábbi cégnél kell megvennem a vinyót: [link]
Az alábbi kérdéseim lennének:

A fent említett 2 vinyó között mi a különbség? Érdemes a drágábbat venni?
18-25.000 körül mit ajánlotok? Sebesség és tartósság a fontos. Tőlem aztán zúghat és Paksot is bezavarhatja a fogyasztása letojom :)

(#23938) McCoy20


McCoy20
tag

Üdv!

2,5" SATA HDD-t milyet ajánlotok 320 és 500 Gb között.

A kevesebb zajt és hőtermelést jobban pereferálom mint a sebességet, de 5400-as és 7200-as kivitelben is várok javaslatokat.

Előre is thx :R

(#23939) Mate válasza McCoy20 (#23938) üzenetére


Mate
nagyúr

Én WD3200BJKT-t vagy WD5000BEKT-t :)

(#23940) gg72 válasza McCoy20 (#23938) üzenetére


gg72
veterán

Én tegnap vettem egy Samsung HM501II típust, csak jókat tudok mondani róla, az eddigi leggyorsabb és legcsendesebb notivinyóm (külső házban használom), pedig volt már egypár típus: Hitachi, WD, Seagate. Engem pl. a WD-k időnkénti fejigazítása és az ezzel járó kattogás nagyon idegesít, három különböző típus is járt nálam mostanában, mindháromnál hallható volt.

Így teljesít a Samsung:

(#23941) Narancs válasza Dzsekó (#23935) üzenetére


Narancs
őstag

Dzsekó, tbs: kösz, akkor bepróbálom :R

Beauty is pain

(#23942) KrAt


KrAt
veterán

Sziasztok!

Van nálam egy szerver, amiben van 6 db U320-as 10k rpm-es vinyó. 74 gigásak / darab. Most eljátszottam a raid0-val, 2 vinyó esetében. Akkor ezek az értékek jöttek ki 64kb-os csíkokkal:

RAID0 vs Samsung HD501LJ (mostani vinyó)
148 MB/s vs 123 MB/s - Lineáris olvasási tesztben
93 MB/s vs 58 MB/s - Random olvasási teszt
184 MB/s vs 158 MB/s - Buffered olvasás teszt (itt a raid lassabb volt a csatoló miatt gondolom)
8 vs 15 ms - Átlagos elérési idő

Szóval azért nem kicsi a sebességnövekedés.. Gondolom 3-4 vinyóval méggyorsabb lenne.. Megéri szerintetek váltani? (csak a csatolót kéne megvennem, a vinyók nem ártényezők)

(#23943) artiny


artiny
őstag

Várható még ennél alacsonyabb ár is a hdd-nél? (SEAGATE Barracuda 7200.12 1000GB SATA II-t szemeltem ki - most 54€(SK-i vagyok)) -jo ez a fajta ? :U (egy prohardveres teszt alapjan az 500GB.s versenyben egy 7200.12-s segate nyerte ez alapjan valasztottam,de meg varok vele vagy (érdemes)várni vele?...hát ha le megy az ára.....még el vagyok a mostani 500-sal,de persze jol jonne egy + 1tb)
Azt vettem észre olcsobbak lettek a HDD-k :DDD ,mint 2009-n,amikor 45€ volt egy 500GB-s az most 37€.
Várható,hogy ki fog jonni mostanaban valamilyen ujfajta hdd amire megjobban leesnek a hdd árai?

[ Szerkesztve ]

(#23944) Dzsekó válasza gg72 (#23940) üzenetére


Dzsekó
addikt

Akkor még nem láttál Hitachi Z5K320 és Z5K500-as notivinyót. :) No hang.
Állítólag WD blacknél nincs ez a kattogó fejhang, csak bluenál.

(#23945) gg72 válasza Dzsekó (#23944) üzenetére


gg72
veterán

Nem láttam valóban, mert tudtommal sehol sem kapni őket az EU-ban: [link] Te már próbáltad őket? Mondjuk nekem 500 gigás kellett, így a Z5K320 eleve kiesett volna. 5K500.B Hitachim volt, hangja valóban szinte alig, de ez a mostani Samsung halkabb. Sajnos a Hitachin előjött másfél év után néhány gyenge szektor, így megváltam tőle...

Valóban WD Blue-t próbáltam és egy AV-25-öt, de mindkettőnél volt ez a zavaró, elég gyakran előforduló fejpozícionáló kattogás...

[ Szerkesztve ]

(#23946) Dzsekó válasza gg72 (#23945) üzenetére


Dzsekó
addikt

Z5K320 van a laptopomban. Egyszer volt, aztán eltűnt.

(#23947) tbs válasza KrAt (#23942) üzenetére


tbs
addikt

Ha elbírod a hangjukat, akkor szvsz megéri. :K Az átvitel nagyon kismértékben határozza meg a használati élvezet értékét - kivéve, ha videó/hang anyagot vágsz naphosszat :D - az AST és az IOPS sokkal inkább dob a "sebességérzeten".

Mondjuk 6 lemezre már RAID6-ot tennék, lenne sebesség is, és kibírna pár diszkhalált is.

szerk.: Ja, inkább fio-val nézz diszkrendszer teljesítményt, többet ér, mint egyéb más teszt. Közelít a valósághoz. Grml full iso-t ha letöltesz, live cd-n lesz egy fio tesztelő lehetőséged. ;)

[ Szerkesztve ]

(#23948) tdd587 válasza skoos (#23933) üzenetére


tdd587
őstag

Nem erősítette meg senki, de ha 4k-s a winyó, akkor simán meg lehet címezni 2TB fölött is, mivel sokkal kevesebb cím kell, mintha 512-es lenne. Tehát szerintem ha egy vezérlő kezeli a 4k-s (advanced format-os) winyókat, akkor simán kezeli a 3TB-osokat is. De ez csak az én elméletem, senki nem erősített meg benne gyakorlati tapasztalatokkal.

Kezelés alatt nem bootolást értek természetesen. Ha rákeresek, sajnos mindenhol csak ezzel a bootol/nem bootol dologgal foglalkoznak, ami tök érdektelen szerintem, de mindegy.

Life is too short for boring Hi-fi. Danes don't lie.

(#23949) skoos válasza tdd587 (#23948) üzenetére


skoos
őstag

Köszi...és vannak/lesznek olyan NASok amelyek támogatják a 4k-szabványt?

Esetleg fw frissítéssel/módosítással?
Egy DNS-320 hoz kellene...
:F

(#23950) tdd587 válasza skoos (#23949) üzenetére


tdd587
őstag

Azt nem tudom, én abból indultam ki, hogy van már fél köbméter WDxxEARS winyóm otthon és mindegyik 4k-s ugye és mindegyik probléma nélkül üzemes a gépben/HDD dokkolóban/USB külső meghajtóban.

Ha ez advanced format arra való, hogy ne legyen annyi címre szükség, akkor feltételezem, hogy nincs is, tehát a 2TB korlát már nem is korlát (hiszen az a kb. 2.15TB az 512byte-os címzésből adódik néhány szorzás után).

Csak az a gáz, hogy ezt 50e forint lenne kipróbálni a gyakorlatban is. Na ezért várok vele, amíg lehet...

Life is too short for boring Hi-fi. Danes don't lie.

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Milyen belső merevlemezt vegyek? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.