Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-08-17 20:43:18

LOGOUT.hu

Mikrotik routerekkel foglalkozó téma. Mikrotik router típusok, hardverek, router beállítások, programozás (scriptek írása), frissítés, és minden Mikrotik routerrel kapcsolatos beszélgetés helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#17201) Ablakos válasza Reggie0 (#17200) üzenetére


Ablakos
őstag

Értem, tehát, ha akármit állít be a kliens, akkor is kényszeríti a router dns cache használatot.
Köszi.

(#17202) Zwodkassy válasza Audience (#17195) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Végül is, miért is ne 😁

(#17203) gidacska


gidacska
csendes tag

Sziasztok, Áramszünet után igy néz ki a Access List, log azt mutatja szinte minden vissza van utasítva szorja is le a kilenseket folyamatosan. Van erre valami megoldás, hogy ne ismeretlen legyen ilyenkor az AP ? Gyanítom ,vagy később vagy hamarabb éledt fel az a 2 AP mint a hAP ac2 amin jelenleg a Capsman be van állítva.

[ Szerkesztve ]

(#17204) Audience válasza gidacska (#17203) üzenetére


Audience
aktív tag

Az Action Nálad, hogy van beállítva a provisioning -nál?

(#17205) E.Kaufmann


E.Kaufmann
addikt

Új Stabil verzió (7.2.2), csomó bugfixxel, valamint új a logó is! :DDD

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#17206) Lenry válasza E.Kaufmann (#17205) üzenetére


Lenry
félisten

7.2.2 changelog:
*) bgp - added initial support for prefix limit;
*) bgp - improved stability when editing BGP template;
*) bonding - fixed LACP flapping for RB5009 and CCR2004-16G-2S+ devices;
*) ccr - added visible "passthrough" flag for interfaces on CCR2004-1G-2XS-PCIe;
*) ccr - usability and stability improvements for passthrough interfaces on CCR2004-1G-2XS-PCIe;
*) cd-install - allow selecting on which drive to install RouterOS;
*) conntrack - limited full Connection Tracking warning to 1 message per minute;
*) crs3xx - fixed storm rate on 1Gbps interfaces for CRS354 devices;
*) defconf - suggest user to set up new password;
*) dhcpv4-server - fixed minor logging typo;
*) fetch - improved full disk detection;
*) filesystem - fixed possible boot failure on RB850Gx2 and RB1100AHx2;
*) filesystem - improved long-term filesystem stability and data integrity;
*) gps - fixed minor value unit typo;
*) ipv6 - removed bogus commands from IPv6 neighbors menu;
*) l3hw - improved offloading for directly connected hosts on CRS305, CRS326-24G-2S+, CRS328, CRS318, CRS310;
*) l3hw - improved route table offloading for CRS317, CRS309, CRS312, CRS326-24S+2Q+, CRS354, CRS5xx, CCR2x16 devices;
*) leds - fixed ethernet LED behavior on wAP R ac;
*) leds - fixed wireless related LED behavior with WW2 package;
*) lte - added SMS sending support for MBIM protocol;
*) lte - added support for generic PXA1802 based modems;
*) lte - disabled wait for LTE auto attach;
*) lte - hide slave interfaces from export;
*) lte - improved stability when upgrading LTE firmware on Chateau 5G;
*) mlag - fixed MAC address moving between bridge ports;
*) mpls - do MPLS forwarding for nexthops without mappings;
*) mpls - fixed MPLS MTU and path MTU selection;
*) mpls - fixed MPLS forwarding after any interface configuration parameter is changed;
*) ospf - fixed GRE interface compatibility with OSPF;
*) ospf - improved stability when enabling or removing interface-template entries;
*) ovpn - fixed memory leak on TILE architecture;
*) ovpn - fixed packet processing on MT7621A;
*) ovpn - improved Windows client disconnect procedure in UDP mode;
*) ovpn - improved service stability when processing frequent disconnects in UDP mode;
*) ovpn - improved stability when forwarding traffic on TILE;
*) ping - fixed socket allocation after VRF change;
*) ppp - fixed "remote-ipv6-prefix" parameter unsetting;
*) ppp - fixed active sessions sometimes getting stuck;
*) ppp - fixed issue with multiple active sessions when "only-one" is enabled;
*) queues - improved stability in large list of queue scenarios;
*) rb5009 - fixed 10G linking issues with Intel X520, XXV710 NICs;
*) route - fixed "table" menu emptying after RouterOS upgrade;
*) route - fixed static routes in VRF becoming invalid after reboot;
*) route-filter - fixed community matchers;
*) rsvp-te - improved stability when "Resv" received for non-existing session;
*) supout - added RIP section;
*) system - fixed IP service initialization in VRF after system startup;
*) system - fixed rare partial loss of RouterOS configuration after package upgrade/downgrade/install/uninstall;
*) torch - properly capture all related IPv6 traffic;
*) upnp - improved stability when processing incomplete HTTP header;
*) vpls - fixed "pw-l2mtu" parameter usage;
*) vrf - fixed VRF leaking;
*) winbox - do not show "unknown" area under "Routing/OSPF/LSA" menu;
*) winbox - do not show type value for NXDOMAIN entries under "IP/DNS/Cache" menu;
*) winbox - made "Interface Templates" table sortable under "Routing/OSPF" menu;
*) winbox - properly clean up SFP module information after it is unplugged;
*) winbox - properly clean up disk after a failed file upload;
*) winbox - show PVID column by default under "Bridge" menu;
*) wireless - fixed EAP-TLS authentication;
*) wireless - fixed GUD version in 3gpp information;
*) ww2 - fixed VLAN tag handling;
*) x86 - improved support for i40e driver;
*) x86 - improved support for Intel E810 NIC;

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#17207) Shkiz0 válasza Lenry (#17206) üzenetére


Shkiz0
nagyúr

Nekem a hAP AC3-at hazavágta. Azóta még netinstallal sem sikerült feltámasztani. :W

Új hardverek számlával, garanciával érd PM.

(#17208) Mr Dini válasza Shkiz0 (#17207) üzenetére


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

AC2-n és 4011-en okés nálam.

Eleinte angol billentzuyetet akartam. De aztán megismerkedtem a nagy 'Ő'-vel!

(#17209) Reggie0 válasza Shkiz0 (#17207) üzenetére


Reggie0
félisten

wifiwave2 vagy mas kiegeszito csomag volt fent?

(#17210) E.Kaufmann válasza Mr Dini (#17208) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Nálam is müxik AC2 új ROS-sal frissítés után.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#17211) Shkiz0 válasza Reggie0 (#17209) üzenetére


Shkiz0
nagyúr

wifiwave2 van.
Most netinstallal visszaraktam a 7.2.1-et azzal megy, ahogy ráküldöm a frissítést újra brick :D

Új hardverek számlával, garanciával érd PM.

(#17212) Reggie0 válasza Shkiz0 (#17211) üzenetére


Reggie0
félisten

Netinstallal mar a 7.2.2-t kene felraknod.

Azt hiszem egy ideig en meg nem frissitek...

[ Szerkesztve ]

(#17213) Lenry válasza Shkiz0 (#17207) üzenetére


Lenry
félisten

wifiwave-t nem használok, de ac2, ac3, rb2011 és wap ac van itthon, egyiken sincs eddig gond

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#17214) Shkiz0 válasza Reggie0 (#17212) üzenetére


Shkiz0
nagyúr

Na helyzetjelentés.
Esélyesen a Wifiwave2-vel van valami.
1) 7.2.1 ✅
2) 7.2.1 + WW2 7.2.1 ✅
3) 7.2.2 ✅
4) 7.2.2 + WW2 7.2.2 ❌

Vegyesen nem megy fel a WW2 és maga az alap oprendszer.
Szóval valószínüleg a WW2 csomaggal van valami.
Természetesen a fentieket config nélkül néztem szög gyári beállításokkal.
Amúgy csak a hAP AC3-at fekteti le, az RB450Gx4 az tökéletesen lefrissült.

Új hardverek számlával, garanciával érd PM.

(#17215) ekkold


ekkold
Topikgazda

RB5009, RB951, hAPac, cAPac: mindegyiken megy a 7.2.2

(#17216) silver-pda válasza Shkiz0 (#17214) üzenetére


silver-pda
aktív tag

Már épp kérdezni akartam a frissítést hap ac3-val, de így még várok vele. Jó lenne az a wifiwave2 meg wireguard, de még maradok v6-n.
Meg korábban említve volt itt v7 alatt valami kis memory leak is. Mostanság nem említette senki, hogy ezzel a leak-vel gondja lenne.

(#17217) Shkiz0 válasza silver-pda (#17216) üzenetére


Shkiz0
nagyúr

7.1.2 nyugodtan mehet fel eddig is ez volt nekem fent azzal nincs semmi gond :)

Új hardverek számlával, garanciával érd PM.

(#17218) silver-pda válasza Shkiz0 (#17217) üzenetére


silver-pda
aktív tag

7.2.1 is jó lehet, amit írtál #17214 itt?

(#17219) Shkiz0 válasza silver-pda (#17218) üzenetére


Shkiz0
nagyúr

Azt akartam írni csak félre csúszott :B
Szóval igen a 7.2.1 mehet, sőt ha nincs wifiwave akkor a 7.2.2 is a WW2 csomaggal van valami baja azért nem megy.

Új hardverek számlával, garanciával érd PM.

(#17220) pitiless


pitiless
senior tag

Nálam upgrade után elszállt a capsman. RB5009 + 2 db cap ac. Downgrade és a mentett konfig visszatöltése után állt csak helyre.

(#17221) Shkiz0 válasza Shkiz0 (#17219) üzenetére


Shkiz0
nagyúr

Közbe most nézem, a fórumban már elismerték, hogy több embert is érint a WW2 probléma.
Szóval aki használ WW2-őt az egyelőre ne frissítse!
Bétában viszont már javították:

What's new in 7.3beta37 (2022-Apr-25 15:29):
*) system - fixed RouterOS bootup when wifiwave2 package is installed (introduced in v7.3beta34);

Viszont ahogy írják is a fórumban, szívkodjon' le a komplett MT gárda, hogy egy stabil verzióban ez nincs megjegyezve. :W

[ Szerkesztve ]

Új hardverek számlával, garanciával érd PM.

(#17222) Reggie0 válasza Shkiz0 (#17214) üzenetére


Reggie0
félisten

A 7.x.x verzioknal az a tapasztalatom, hogy ha barmilyen extra csomag van fent, abbol baj lehet frissitesnel. Ezert en mindig ugy frissitettem, hogy lementettem a configot, utana leszedtem minden extra csomagot, utana config reset es ekkor indult a frissitest, majd ugyan ez visszafele.

Szerintem valamit nagyon elszurtak, amikor attertek az egycsomagos alaprendszerre es mindig elfelejtik, hogy azert leteznek hasznalatban levo extra csomagok is. Nem tudom naluk milyen a CI/CD, de fogadnek, hogy az autotesztekbol kiszedtek.

[ Szerkesztve ]

(#17223) Zwodkassy


Zwodkassy
senior tag

RourerOs 6-ró 7-re váltás mennyire hibátlan.
Hónapok óta tologatom az átállást (upgrade), de még nem volt bátorságom.
Nincs kedvem nulláról újra csinálni egy csomó konfgiot.

[ Szerkesztve ]

(#17224) E.Kaufmann válasza Zwodkassy (#17223) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Lemented a konfigot, upgrade, legrosszabb esetben visszaállsz 6-ra. Én megceloznám a 7.2.1-et

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#17225) Reggie0 válasza Zwodkassy (#17223) üzenetére


Reggie0
félisten

Voltak verziok, amikkel nem volt doccenomentes es netinstallba torkollott. 7.2.1-gyel viszont megprobalhatod.

(#17226) Mr Dini válasza Reggie0 (#17222) üzenetére


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

Nekem nem is engedi a frissítést általában, ha fent van bármilyen csomag. Pl a zerotiert fent hagytam és addig nem is frissítette az elérhető fw verziót, amíg le nem gyalultam.

Eleinte angol billentzuyetet akartam. De aztán megismerkedtem a nagy 'Ő'-vel!

(#17227) Lenry válasza Shkiz0 (#17221) üzenetére


Lenry
félisten

gyorsan ki is rakták stabilba:

7.2.3 changelog:
*) system - fixed RouterOS bootup when wifiwave2 package is installed (introduced in v7.2.2);

[link]

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#17228) Shkiz0 válasza Lenry (#17227) üzenetére


Shkiz0
nagyúr

Most már gond nélkül frissül :)

Új hardverek számlával, garanciával érd PM.

(#17229) Ablakos


Ablakos
őstag

Szükségem lett a vpn-re, persze nem működik. :(
A hibajelenség:
Az l2tp/ipsec kapcsolat végén (hang up) nem tűnik el az active connections helyen a kliens. Még a piros mínusz jelre kattintva sem. Az up time akár órákig is elpörög. Ugyan az a kliens így felcsatlakozni sem tud újra.
A 6-osban nem emlékszem ilyenre.
Lehet, valamit állítani kell, hogy vegye észre a kliens lecsatlakozást?

(#17230) Dezol válasza Ablakos (#17229) üzenetére


Dezol
csendes újonc

Nálam ugyanezt csinálja sajnos.
Összeségében tök szomorú vagyok. Ez eddig egy atom biztos cucc volt. Mindegy hogy a 4 portos kicsi vagy a ccr bármelyike.
nekem csinált olyat hogy 70%on ment a proci de hogy miért az rejtély. Itt ez az l2tp bug, és meg van pár ilyen…
arrol nem is beszélek hogy ezt a DUDE-t is egyszer csak kivettek a 6x-bol és bekerült a 7x-be. És persze ha nem ugyan az a verzió akkor az SNMP kuka.
olvasom a kommenteket, biztos egyszer jó lesz, de nekem egyenlőre csalódás. Az itthon ccr1009-el játszom, de a többi helyen biztos nem frissitek mert számomra kikerült a megbízható kategóriából.

(#17231) szuszinho


szuszinho
őstag

Sziasztok,

Yettel adatkártyával LtAP Mini ~6 Mbps sebességet tud Pc-re kötve? Tesztekben jóval fölötte látok eredményeket. Mellette ugyanazzal a szolgáltatóval telefonokkal, több, mint tízszeresét mérem :F

(#17232) E.Kaufmann válasza szuszinho (#17231) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Illene többet tudnia. GPS be van kapcsolva? Az bezavarhat, bár igazából belső antennával nekem sosem működött, állítólag pont a mobilnet zavarja be a GPS-t. Esetleg külső antennával (tudom, faragni kell hozzá)
Nincs lekorlátozva akár frekvencia akár mobil képesség (3G van bepipálva a 4G meg nincs)? Frissítetted már a modem firmware-ét? A ROS7-ben már parancssor se kell hozzá.

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#17233) szuszinho válasza E.Kaufmann (#17232) üzenetére


szuszinho
őstag

Nincs külső antenna, GPS csomag fent sincs. 3G, LTE van kiválasztva, és az LTE hálózaton lóg. Frissített modem van már, mert nem is működött addig.

(#17234) E.Kaufmann válasza szuszinho (#17233) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Akkor küld vissza, ha még lehet. Esetleg egy wAP LTE kit, annak komolyabb panelantennái vannak, LtAP minit én csak a GPS miatt vettem, de csak külső antennával van tapasztalatom, pont emiatt.

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#17235) brickm


brickm
őstag

Sziasztok!

7.2.2-re frissítettem nemrég. Most vettem észre, hogy az OpenVPN elérés nem annyira stabil. Lassú, ha működik. De van, hogy felenged egy eszközt, mégegyet, de egy harmadikat már nem. Klienseket újra configuraltam, semmi. Ha újraindítom jó egy darabig, majd kezdődik előlről. Ez ismert bug?

(#17236) ratkaics


ratkaics
senior tag

Sziasztok!
Előre is elnézést kérek, ha nem ide való, de itt sokan vagytok profik, hátha tudtok segíteni.
Kicsit hosszú lesz, ezért is bocsi!
Szóval van egy PLC, ami BACNet TCP/IP protokolon kommunikál natívan. Ezt a PLC-t kérdezgeti egy felügyeleti szerver. De sajnos előfordul olyan eset(tipikusan szerver újraindítások alkalmával), amikor egyszerre rengeteg kérés érkezik a szerver felől. Erre a PLC mindenáron válaszolni akar és kritikusan megnövekszik a ciklusideje, ezért vannak programrészek, amik az időzítések miatt hibára futnak.
Sajnos mivel sem a PLC-nél sem a szerver oldalon nem tudok ezen változtatni, arra gondoltam, hogy lehetne-e olyat csinálni, hogy letenni egy "egyszerűbb" mikrotik router-t a problémás PLC-hez és azzal szűrni a kommunikációt úgy, hogy mondjuk másodpercenként max 10 üzenetet engedjen át a szerver felől a PLC felé.
Ez megoldható szerintetek?
Ha igen, melyik az a mikrotik router, ami minimálisan alkalmas a feladatra?
Hogyan kellene ezt kivitelezni? Milyen szabályok szükségesek hozzá?

Nagyon köszi előre is mindenkinek!

Olyan nincs, hogy valami nem sörnyitó ....

(#17237) E.Kaufmann válasza ratkaics (#17236) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Rate limitet, vagy pl egy jól lekorlátozott queue-t (lehet, ez esetben ez jobb lenne) az összes tud, valamint amilyen "erős" egy ilyen PLC (nekem FTP listázásba fagyott, ha túl sok fájl volt az SD kártyán :W ), szerintem bármelyik több portos Mikrotik jó, még a hAP mini is elég "erős" kevesebb mint 10-ért, de valami picit komolyabbat vennék, ami megy 24V-ról: https://www.arukereso.hu/switch-c3145/mikrotik/rb750gr3-p350594571/

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#17238) FeriPapa2


FeriPapa2
tag

Van egy "h AP ac lite" RB952Ui routerem a Telekomos modem mellett wifi szórásra. A modemből kábelen kapja a netet. Igy a wifis eszkozok is. A MikroTik szünetmentesről üzemel és van bene egy USB-s mobil stick. Ha áramszünet van, vagy a modem ki van kapcsolva, akkor arról jön a net. Ez így rendben is van. A bibi ott van, amikor áramszünet után központilag nem áll vissza a net a modem felől de a router lekapcsolódik a mobilról de a modemtől meg nem kap. Ilyenkor csak az segít ha bontom az ethernet kacsolatot. (Ma is volt ilyen) Nyilván az ethernet kapcsolatot érzékeli és arra vált. Kérdés:
Meg lehet-e oldani, hogy csak akkor kapcsoljon át mobilról vezetékesre ha már a vezetékesen van internet?
Én sajnos ehhez nem értek, de a családban van informatikus aki segít, de ezt eddig nem tudta megoldani. Remélem van rá megoldás, mert ezt így elég féllábúnak érzem! Köszönöm ha valaki segít!

(#17239) Staradder


Staradder
tag

Hello ha jól gondolom működő dolog, hogy a szolgáltató router után kötök két vagy több hAp routert, akkor azokkal tudok barangolás wifit kialakítani?

(#17240) E.Kaufmann válasza FeriPapa2 (#17238) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Azt nem értem, hogy egyáltalán hogy van megoldva a mobilnetre kapcsolás? Én pl felvenném routing táblában pár nagyobb DNS szolgáltató másodlagos címét, hogy csak a Telekomos modem felé mehetnek és netwatch-al figyelgetném, hogy elérhető-e a cím (pl 8.8.4.4) és csak akkor lőném le a mobilnetet. De van sok más lehetőség. Gondolom a forgalmi korlát miatt kell lelőni a mobilnetet.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#17241) FeriPapa2 válasza E.Kaufmann (#17240) üzenetére


FeriPapa2
tag

Igen ez egy korlátos havi előfizetés direkt ilyen "vészhelyzet"-re van meghagyva. Meg távoli elérésre ha nem vagyunk otthon az "okosságok" miatt. Olyankor ki van kapcsolva a telekomos rendszer. Kösz a tanácsot. Ezek szerint van rá megoldás, csak az a baj mint írtam, a hálózati dolgokhoz nem értek. Így ezt nem tudom beállítani, de ez alapján majd ösztökélem a segítőmet, hogy próbálja meg, ne addja fel.

(#17242) ratkaics válasza E.Kaufmann (#17237) üzenetére


ratkaics
senior tag

Köszi a tippet. :R Akkor beszerzek valamilyen cuccot. Majd még biztos jelentkezek, ha próbálom beállítani a dolgokat. :))

Olyan nincs, hogy valami nem sörnyitó ....

(#17243) gidacska válasza Audience (#17204) üzenetére


gidacska
csendes tag

Bocsánat a késői válaszért. Create dynamic enabled van beállítva.

(#17244) Zwodkassy válasza E.Kaufmann (#17237) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Kérdés még, hogy L2 vagy L3 szinten kell a MikroTik-nek korlátoznia a BacNet-IP forgalmat.
Ez ügye attól (is) függ, jelenleg hogyan kommunikál a BMS Server és a PLC egymással.

(#17245) E.Kaufmann válasza Zwodkassy (#17244) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Lehetőség legalább van mindkettőre RouterOS alatt, nagyon drága hw meg nem kell ehhez.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#17246) E.Kaufmann válasza Zwodkassy (#17244) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Gondolkoztam, lehet már az is megoldás lenne, ha szimplán a sebességet korlátozná valami ipari soros kommunikációval összemérhető szintre, pl 128-1024Kbps, aztán lehetne hozzányúlni TCP/UDP rate-hez forrás IP alapján, ha kell még.

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#17247) Reggie0 válasza Zwodkassy (#17244) üzenetére


Reggie0
félisten

L2 szinten a switch chipek egy resze tud rate limitet, es akkor nem terheli a procit se.

(#17248) E.Kaufmann válasza Reggie0 (#17247) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Akkor pláne nem kell drága hw :D, mindenesetre van lehetőség bőven a bűvészkedésre

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#17249) FeriPapa2 válasza E.Kaufmann (#17240) üzenetére


FeriPapa2
tag

Esetleg ha még részleteznél az említett más lehetőségből még valamit köszönettel fogadnám. Had adhassak ötletet tovább a megvalósításra. Illetve van még két akut problémám. Hátha tudnál valami tanácsot adni! ( vagy valaki más) Az egyik. Van egy LG OLED TV ami semilyen módon nem kapcsolódik a MikroTikhez, a TV wifije sincs használva. Viszont a TV kikapcsolásakor valamiért szinte az összes eszközt eldobja a router :W .

(#17250) Reggie0 válasza FeriPapa2 (#17249) üzenetére


Reggie0
félisten

Ki kene deriteni, hogy ez vezetett zavar vagy sugarzott. Peldaul akkor is eldobja-e router, ha szunetmentesrol vagy akkumulatorrol van taplalva es kikapcsolod mellett a TV-t. Ha igy nem, akkor nagyon nagy valoszinuseggel az elektromos halozaton jelentkezo zaj jut at a mikrotik tapjan es az okozza.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.