Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-08-17 20:43:18

LOGOUT.hu

Mikrotik routerekkel foglalkozó téma. Mikrotik router típusok, hardverek, router beállítások, programozás (scriptek írása), frissítés, és minden Mikrotik routerrel kapcsolatos beszélgetés helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#17101) Pille99 válasza Pille99 (#17099) üzenetére


Pille99
tag

Az normális, hogy a wg tunnelen nincs IPv4 átjáró?

(#17102) yodee_ válasza Pille99 (#17101) üzenetére


yodee_
őstag

Azt nem tudom, én mikrotik a <-> mikrotik között használom. Windowst még nem próbáltam.

Honor Magic 6 Pro | Lenovo Thinkpad X280 | Lenovo Thinkcentre M800

(#17103) Pille99 válasza yodee_ (#17102) üzenetére


Pille99
tag

azért köszi, feladom

(#17104) yodee_ válasza Pille99 (#17103) üzenetére


yodee_
őstag

Beírtad a 192.168.9.1/24-et az engedélyezett címek közé? Illetve kell egy Route szabály is amivel a Routered eléri a 192.168.9.1/24 hálózatot wg1 interface-en keresztül

[ Szerkesztve ]

Honor Magic 6 Pro | Lenovo Thinkpad X280 | Lenovo Thinkcentre M800

(#17105) Marcelldzso válasza Pille99 (#17103) üzenetére


Marcelldzso
tag

Ne add fel.
Minden használt hálózatot adj hozzá minden oldalon.
Tehát pl.: 192.168.91.0/24

(#17106) Marcelldzso válasza yodee_ (#17104) üzenetére


Marcelldzso
tag

Az nem 192.168.91.0/24 akart lenni?

(#17107) yodee_ válasza Marcelldzso (#17106) üzenetére


yodee_
őstag

Azt írta hogy a Windowsos gép 192.168.9.1. Ebből gondoltam. Rosszul gondoltam?

[ Szerkesztve ]

Honor Magic 6 Pro | Lenovo Thinkpad X280 | Lenovo Thinkcentre M800

(#17108) Pille99 válasza Marcelldzso (#17105) üzenetére


Pille99
tag

Mindent hozzáadtam

(#17109) yodee_ válasza Pille99 (#17108) üzenetére


yodee_
őstag

Mikoritk oldalon is? Tűzfaladban nem használsz valami blokkoló, feketelistázó szabályt? Engem az tréfált meg.

[ Szerkesztve ]

Honor Magic 6 Pro | Lenovo Thinkpad X280 | Lenovo Thinkcentre M800

(#17110) Pille99 válasza yodee_ (#17109) üzenetére


Pille99
tag

Minden UDP-s szabályt kikapcsoltam

Sőt minden szabályt kikapcsoltam

[ Szerkesztve ]

(#17111) yodee_ válasza Pille99 (#17110) üzenetére


yodee_
őstag

Windows tűzfal esetleg? Egy próba erejéig? Amúgy a mikrotik hálózatról eléred a windowsost? Vagy egyik irányban sem jó.

[ Szerkesztve ]

Honor Magic 6 Pro | Lenovo Thinkpad X280 | Lenovo Thinkcentre M800

(#17112) Pille99 válasza yodee_ (#17111) üzenetére


Pille99
tag

Mik.ról csak a 10.0.0.2 (win10 gép) tudom pingelni, az ő routerét nem (rb5009)

[ Szerkesztve ]

(#17113) yodee_ válasza Pille99 (#17112) üzenetére


yodee_
őstag

Ha van ott is mikrotik Router akkor nem próbálod meg azon a wg-t?

Honor Magic 6 Pro | Lenovo Thinkpad X280 | Lenovo Thinkcentre M800

(#17114) Pille99 válasza yodee_ (#17113) üzenetére


Pille99
tag

Most megfordítottam, de ezen még a 10.0.0.1-et sem tudom pingelni, de a 5009-en sok szabály van.
Csak a 5009-esről megy ping a 10.0.0.2 felé

[ Szerkesztve ]

(#17115) Pille99 válasza yodee_ (#17113) üzenetére


Pille99
tag

És még fekete listára is kerül a 10.0.0.2 az 5009-en

(#17116) Pille99 válasza yodee_ (#17111) üzenetére


Pille99
tag

igazad volt, fekete listán volt. Már azelőtt oda került a 10.0.0.2 hogy a tűzfal szabályokat kitöröltem. Pingetni most sem tudom, de újra kipróbálhatok minden tipped.

(#17117) Alteran-IT válasza Pille99 (#17116) üzenetére


Alteran-IT
őstag

Amúgy simán sem éred el a többi eszközt, próbáltál már távoli asztalt, vagy hasonlót? Mert én is tegnap előtt frissítettem fel minden eszközt, meg konfiguráltam be a főrouteren a WireGuard-ot és minden szépen megy, tehát fel tudok csatlakozni, van rajta internet is és távoli asztallal telefonnal fel is tudok lépni a belső hálózatban lévő gépre, azonban pingelni nem tudom, de a vicces az, hogy csak a Windows 10-es PC-t, ugyan azon a hálózaton lévő Mikrotik AP-kat tudom pingelni és mondom, a gép elérhető ha az egyéb szolgáltatásait nézem, legalább is a távoli asztalt, mert azt eleve úgy állítottam be, viszont az SMB sem működik a pinggel együtt, de csak WireGuard-al, ugyanis van már régebbi L2TP konfigurálva úgy, hogy a belső hálózatba dobjon be, tehát ugyan abba az IP tartományba és úgy is, hogy külön IP tartományba és érdekes mód, L2TP esetén mindkét esetben működik gond nélkül a ping és az SMB, mindegy hova rakja a telefont, csak WireGuard esetén szarakodik, pedig nem tér el másban annyira sem az alkalmazott IP tartomány, sem pedig a hozzá rendelt tűzfalszabályok, de végül is mindegy is, mert ha a számítógépen a tűzfalban kikapcsolom a Local Services (TCP/UDP) és az Incoming ICMP blokkolására vonatkozó szabályokat, akkor igazából működik a ping is és az SMB is, szóval ez Windows-os hülyeség, legalább is nálam, csak azt nem értem, a WireGuard-os hálózatot miért azonosítja másképp, na mindegy. Nálam ennyi volt a "probléma", igazából pár perc alatt rájöttem, csak kicsit szórakozni kellett, de akkor is bosszantó, majd ha lesz kicsit több időm, vagy a routerben módosítom a WireGuard-os hálózatot, vagy a Windows-on a tűzfalszabályokhoz berakom kivételbe.

Szerk.: Módosítottam a WireGuard-hoz tartozó IP címeket és a tartományt arra, amit L2TP esetén szoktam használni és a probléma megszűnt, kb. fél perc volt és így nem kell a Windows-al szarakodni.

[ Szerkesztve ]

(#17118) Alteran-IT válasza Alteran-IT (#17117) üzenetére


Alteran-IT
őstag

Ja mindegy, most hogy teljesen visszaolvastam, látom hogy nálad nem ez a probléma, viszont eléggé érdekes, mert ha a WireGuard-ot is megfelelően beállítod meg a Mikrotik-et, akkor alapból látja egymást a két hálózat, nálam is csak a Windows 10-es PC nem látszott WireGuard-os eszközökről, mert alap esetben tényleg nem kellene semmilyen plusz beállítás, hogy a két hálózat lássa egymást.

(#17119) Pille99 válasza Alteran-IT (#17117) üzenetére


Pille99
tag

Köszi az infót, ez így elég bizonytalannak tűnik.
Majd később, ha lesz időm, megint nekifutok.

(#17120) Reggie0 válasza Pille99 (#17101) üzenetére


Reggie0
félisten

Szerintem kellene, hogy legyen alapertelmezett atjaro. Ha allowed addressnek 0.0.0.0/0-at adsz meg ,hogy az internet is a wg tunnelen keresztul menjen, akkor felveszi automatikusan. Ha nem, akkor neked kell manualisan megadni az atjarot a configban.

(#17121) g0dl


g0dl
addikt

Hali
Digi előfizetéssel FFTH Huawei dobozzal bridge módban elég sok szakadást tapasztaltam. Az a gyanúm a router azt érzékeli (terminating sessions: interface state changed), hogy a közte és a doboz közti link megszakadt, és aztán pár percig tart mire sikerül felépítenie a pppoe kapcsolatot.

Most közésjük raktam egy hw switch-et, azzal eddig nem volt szakadás.
Szakiktól kérdezném

1. Jól gondolom így is észre veszi a heti rendszeres bontást a keepalive tesztek miatt?
2. a fizikai switch-cset tudnám azzal helyettesíteni, hogy RouterOS szinten készítek egy bridge-et, és abba "bedugom" a fizikai interfészt, meg a pppoe interfészt?
2b. Jelenthet ez teljesítményben érdemi visszaesést?

[ Szerkesztve ]

(#17122) Mr Dini válasza Pille99 (#17101) üzenetére


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

Egyébként normális, hogy nincs átjáró wireguard esetén, mivel point to point a wireguard kapcsolat, nincs szükség gatewayre.

Hogy hívják az éhes horgászt? Gyere Pista, kész a kaja!

(#17123) Audience válasza Mr Dini (#17122) üzenetére


Audience
aktív tag

Illetve van, csak meg kell nézni a route táblát. Ahogy Reggie0 is írta ha 0.0.0.0/0-t felveszed az elfogadott tartományok közé akkor hozzáadja a route-ot, 0-ra veszi a Metric-et így ezt használja:

(#17124) Mr Dini válasza Audience (#17123) üzenetére


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

No igen, de én itt sem látok gateway-t megadva. Gondolom az on link annyit jelent, hogy kitolja az interfészre szépen, a többit meg majd a wg intézi. Tudtommal ha pl két gépet kötök össze direktben, ott is azt szokás mondani, hogy nem lesz szükség alapértelmezett átjáróra.

Hogy hívják az éhes horgászt? Gyere Pista, kész a kaja!

(#17125) Audience válasza Mr Dini (#17124) üzenetére


Audience
aktív tag

Pedig ott van, a második sorban! A route table-hez hozzáadja a default gateway-t csak az interface-nél nem jelenik meg. A 0.0.0.0/0 azt jelenti, hogy minden forgalom az ott megadott gateway-en keresztül fog menni, itt 2 ilyen van de a kisebb Metric-ű (költségű) bejegyzést fogja használni. Ha a WireGuard-nál nem adsz meg 0.0.0.0/0-t elfogadott tartománynak akkor a route table-be csak azokat a címeket/tartományokat adja hozzá amiket használni fogsz rajta keresztül a többi megy az alapértelmezett átjárón. Ekkor a második sor nincs, az első sor pedig aktívvá válik mert Ő lesz a legkisebb Metric-ű bejegyzés.

(#17126) Reggie0


Reggie0
félisten

Nem ide akartam.

[ Szerkesztve ]

(#17127) ratkaics


ratkaics
senior tag

Sziasztok!

Ezt találtam a routerem logjában. (ritkán szoktam nézegetni :B )
Mi ez? Nem igazán tudom értelmezni. :U
Valaki be akar jutni hozzám? :F
Ha igen, akkor hogyan tudnám ezt kivédeni?

Köszi előre is mindenki segítségét!

Olyan nincs, hogy valami nem sörnyitó ....

(#17128) Reggie0 válasza ratkaics (#17127) üzenetére


Reggie0
félisten

Attol fugg. A 46.107.69.215 nem a te cimed?

(#17129) ratkaics válasza Reggie0 (#17128) üzenetére


ratkaics
senior tag

Nem. Telekomos előfizetésem van. 81.xxx.xxx.xxx az ip címem.

Olyan nincs, hogy valami nem sörnyitó ....

(#17130) Reggie0 válasza ratkaics (#17129) üzenetére


Reggie0
félisten

Akkor valaki probalkozott, de mar a protokolt sem talalta el. Az is lehet, hogy csak elgepelte az IP cimet.

IPSec-et hasznalod egyaltalan?

[ Szerkesztve ]

(#17131) ratkaics válasza Reggie0 (#17130) üzenetére


ratkaics
senior tag

Nem, de igazából azt sem tudom, hogy mi azaz IPSec. :B

Olyan nincs, hogy valami nem sörnyitó ....

(#17132) Reggie0 válasza ratkaics (#17131) üzenetére


Reggie0
félisten

Akkor a bejovo 500-as es 4500-as UDP portokat tiltsd ki a filter input tablajaban.

(#17133) yodee_ válasza ratkaics (#17131) üzenetére


yodee_
őstag

Illetve ha nem is használsz VPN-t akkor kapcsold ki a VPN szervert.

Honor Magic 6 Pro | Lenovo Thinkpad X280 | Lenovo Thinkcentre M800

(#17134) ratkaics válasza Reggie0 (#17132) üzenetére


ratkaics
senior tag

Ok, köszi!

Olyan nincs, hogy valami nem sörnyitó ....

(#17135) ratkaics válasza yodee_ (#17133) üzenetére


ratkaics
senior tag

VPN-t használok.

Olyan nincs, hogy valami nem sörnyitó ....

(#17136) Ablakos válasza ratkaics (#17127) üzenetére


Ablakos
őstag

Nálam is előfordulnak ilyen bejegyzések. Tiltás nélkül kedvet kapnak és nem nyugszanak. :(

Kivédeni csak a tűzfalszabállyal lehet (a sikertelen próbálkozás után). Ban listára teszed a címet és pl. egy hónapig az ip cím nem fog jelentkezni a logban.

(#17137) ratkaics válasza Ablakos (#17136) üzenetére


ratkaics
senior tag

Ezt esetleg részletesen leírnád, hogyan kell megcsinálni?

Olyan nincs, hogy valami nem sörnyitó ....

(#17138) Ablakos válasza ratkaics (#17137) üzenetére


Ablakos
őstag

/ip firewall filter
add action=add-src-to-address-list address-list=vpnlogin \
    address-list-timeout=1m chain=input comment=\
    "L2TP - 1,0 min - vpnlogin list" dst-port=500,1701,4500 protocol=udp \
    src-address-list=!vpn1
add action=add-src-to-address-list address-list=vpn1 address-list-timeout=1h \
    chain=input comment="L2TP - 60min - vpn1 list" dst-port=500,1701,4500 \
    protocol=udp src-address-list=!vpn1
add action=add-src-to-address-list address-list=vpn-blacklist \
    address-list-timeout=12w6d5h59m chain=input comment=\
    "L2TP - 90d 05:59:00 - blakcklist" dst-port=500,1701,4500 protocol=udp \
    src-address-list=!vpnlogin

/ip firewall raw
add action=drop chain=prerouting comment="VPN BLACKLIST DROP (L2TP)" \
    in-interface=pppoe-WAN src-address-list=vpn-blacklist

Szerintem ezzel csökkenthető a próbálkozások száma. (Saját fabrikálás, biztos van ügyesebb megoldás is)

(#17139) yumme


yumme
csendes tag

Sziasztok,

RB260GSP (CSS106-1G-4P-1S) SFP-jébe kellene rezet tennem, S-RJ01 bele való lenne de aranyárban mérik, használtan meg évente egyszer ha van.

Valaki tud esetleg Cisco, Ubi, akármi tuti működő alternatívát?

azt írják a Mikrotik helpek, hogy bármi jó ami SFP, de fórumokon meg azt olvasom, hogy azért az nem teljesen úgy van ...

[ Szerkesztve ]

(#17140) ratkaics válasza Ablakos (#17138) üzenetére


ratkaics
senior tag

Nagyon köszi! :R
Bár ez így nekem nem működik, gondolom én rontottam el valamit. A filterek közül most ugye nekem ezek a legutolsók, ez így jó kéne, hogy legyen?
Bocsi, hogy ilyen láma vagyok hozzá!

Olyan nincs, hogy valami nem sörnyitó ....

(#17141) Ablakos válasza ratkaics (#17140) üzenetére


Ablakos
őstag

"műkedvelőként"
Nem tudom mi lehet ott a hiba?
Nálam a tiltólista összegyűjtés (vpn, port szkennelgetés, ssh disznólkodás) a legfontosabb drop szabályok után következnek. A prerouting-ban a dobásnál esetleg a bejövő interfész neve lehet más.

(#17142) ratkaics válasza Ablakos (#17141) üzenetére


ratkaics
senior tag

"A prerouting-ban a dobásnál esetleg a bejövő interfész neve lehet más."
Persze, azt átírtam a sajátomra. Majd este még próbálkozok vele.
Nagyon köszi minden esetre! :R

Olyan nincs, hogy valami nem sörnyitó ....

(#17143) bicajoskema


bicajoskema
tag

Sziasztok
Van egy WapR routerem illetve hozzá EC25E Lte modulom és Yettel korlátlan mobilnetet szeretnék egy TP link routernek átadni ami aztán elosztja a teljes házban minden eszközömnek. (Semmilyen szolgalato nem hajlando itt kabelt adni :( )
2 napja szenvedek az lte felélesztésével de sehoy sem jön össze.
1. Lefrissítettem a RouterOst a legfrissebbre, elvileg ennek natívan fel kellene ismerni ezt az LTE kartyat.
2. Ezután sikerült az interface-ek kózött látnom az LTE kártyát beállítottam a jó APN-t újraindítom a routert és eltűnik az interface-ek közül a kártya és az EC25 beugrik USb módba amiböl nem tudom visszahozni LTE módba.

Elvileg egy paranccsal vissza lehetne hozni lte módba a kártyát, de ahhoz channel 2-n kellene vele kommunikálnom, az enyém meg csak channel 0-n hajlandó, ami a debug mód.

Valakinek lenne kedve TeamVieweren bekonfigolni az eszközt nekem?
Nem ingyen .
Köszi !

(#17144) pgyafi válasza bicajoskema (#17143) üzenetére


pgyafi
csendes tag

Én is vettem ilyet és pont ezzel szívattam kollegámat kb. 2 hete. Lényeg: a modemben lévő FW nem jó.
Amit tehetsz:
1. Visszaviszed és kicserélteted "fehér címkésre". Ez kicsivel régebbi kiadás, de elsőre működik hibátlanul.
2. Visszaviszed és kérsz már frissített FW-s modemet. Ígérte az eladó, hogy valakit tud, aki tudja frissíteni...
3. Megpróbálkozol a modem FW frissítésével. Mikrotik alatt ez nem fog menni. Notebookba téve, linux alatt lehet frissíteni.
De az igazi megoldás a modemhez tartozó programozó board és azon keresztül frissíteni.
Ha magad akarod megoldani, akkor a miskolci SOS Elektronik-tól kaphatsz érdemi segítséget.

(#17145) bicajoskema válasza pgyafi (#17144) üzenetére


bicajoskema
tag

Köszi, elvileg a laptopomon van miniPCIe port (ez win10 es) illetve van egy hp t610 es linux serverem amin szinten van mini pcie ha jól emlékszem.
Megvan az éjszakai program.

(#17146) grabber válasza bicajoskema (#17145) üzenetére


grabber
addikt

Tárgytalan

[ Szerkesztve ]

(#17147) Marcelldzso


Marcelldzso
tag

Sziasztok,

Adott egy RB4011 két WAN kapcsolattal.
Szeretnék a másodlagos WAN-on port forwardot engedélyezni úgy, hogy a válasz is arra menjen.
Hogyan tudom megjelölni a csomagokat?

Nincs szükségem fail-overre vagy bármi másra, pusztán annyit szeretnék elérni, hogy a 2-es neten bejövő csomagok arra is távozzanak ne a default route irányába.

Köszönöm!

(#17148) bacus válasza Marcelldzso (#17147) üzenetére


bacus
őstag

A failover az sokkal egyszerűbb, mert ott csak egy magasabb distance értékkel rendelkező route-t kell adni. Amit te akarsz az sokkal bonyolultabb, hiszen itt él mindkét wan, de csak egy alapértelmezett átjáró lehet.
Mangle szabályok kellenek.

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#17149) Marcelldzso válasza bacus (#17148) üzenetére


Marcelldzso
tag

Igen a failover az menne is.
De WAN1-en nem mehet az a forgalom ami a WAN2 felé engedélyezve van.
Ez akár jó is lehet nekem?
https://logout.hu/bejegyzes/masterdeejay/mikrotik_dual_wan_failover_forwarding.html
Muszáj belenyúlnom a WAN1-be?Tényleg csak a WAN2 lenne a lényeg.

[ Szerkesztve ]

(#17150) Lenry válasza Marcelldzso (#17147) üzenetére


Lenry
félisten

ajánlom magamat :B

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.