Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-08-17 20:43:18

LOGOUT.hu

Mikrotik routerekkel foglalkozó téma. Mikrotik router típusok, hardverek, router beállítások, programozás (scriptek írása), frissítés, és minden Mikrotik routerrel kapcsolatos beszélgetés helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#17801) bbmt válasza ekkold (#17796) üzenetére


bbmt
senior tag

Köszi, közben beszéltem a szolgáltatómmal és ez lesz, hogy marad a 2011, átrakom switch módba és egy gigabit portba megy egy router és az jelentkezik be a netre.
Ez egy vidéki szolgáltató, mivel volt eszközöm még úgy kértem anno, hogy az optikát végpontig telepítsék és saját eszközt használok.

A kanál a gyengék villája

(#17802) jerry311 válasza Victorio (#17790) üzenetére


jerry311
nagyúr

Aki nagy fájlokkal dolgozik hálózaton, az már 10G-n van, vagy felette. Nem is gondolkodott 2.5 vagy 5G-n.
Aki meg nem (=átlag otthoni felhasználó), annak meg az 1G is megfelel. A 4k filmek közt is külön keresni kell azokat, amik nem férnek be 100M-be. Ha meg Netflix és társai, akkor sokkal kisebb a bw, szóval az egész család nézhet különböző filmeket egyszerre.

(#17803) Victorio válasza jerry311 (#17802) üzenetére


Victorio
aktív tag

Nincs normális árban 10G portos router. Ott a Qhora meg pár Asus, de ezek után még kéne egy 10G switch is mert csak 2 portjuk van. Plusz SFP-k, hálókártyák, optika. És rögtön 300 eFt környékén vagy.
Gigás hálón egy nagyobb project megnyitása a NAS-ról a Pro/E-ben fél perc.
Tudom, ha melózok vele akkor vegyem meg. Ezt mindenki marha könnyen mondja akinek nem kell magának kifizetnie. Sajnos túl sok pénz, inkább marad a szenvedés.

Hiába nem szereted, - mondta a Macska - itt mindenki bolond. Én is bolond vagyok. Te is bolond vagy. Honnan gondolja, hogy én bolond vagyok? - kérdezte Alice. Ha nem volnál bolond, - válaszolt a Macska - nem jöttél volna ide.

(#17804) jerry311 válasza Victorio (#17803) üzenetére


jerry311
nagyúr

Definiáld a normális árat. :))
Nálam itt van egy 4011 és egy CRS309, SFP-k, 10G hálókártyák, stb. Egyszer kellett megvenni. (remélhetőleg)

(#17805) bbmt válasza bbmt (#17801) üzenetére


bbmt
senior tag

Csak, hogy biztos legyek benne...
Ha jól értem akkor csinálok egy factory resetet, létrehozok egy bridge módot,berakom bemenetnek az sfp-t kimenetnek egy gigabites ethr portot, arra a portra csatlakozok egy gigabit wan portos routerrel és ppoe felcsatlakozok a netre?

A kanál a gyengék villája

(#17806) ekkold válasza bbmt (#17805) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Valahogy így:
/system reset-configuration no-defaults=yes skip-backup=yes
A többi stimmel.
Az új router meg intézi a PPPOE-t és a NAT-olást (meg amit még kell).

A wifinek is létrehozhatsz egy bridge-t, további eth portokkal, és akkor AP-ként , és switch-ként is lehet használni a 2011-et. Ezt a bridge-t egyúttal érdemes DHCP kliensnek is beállítani, hogy a 2011-nek is legyen IP címe (ezt majd az új router osztja ki neki).

Legalábbis én valahogy így csinálnám. Legalábbis ha nagyon spórolni akarnék, a router árán. Bár hosszú távon lehet, hogy jobb 1db erősebb router - pl. össz áramfogyasztás szempontjából, (kellően hosszú) idővel akár meg is térülhet az ára.

[ Szerkesztve ]

(#17807) bbmt válasza ekkold (#17806) üzenetére


bbmt
senior tag

Köszönöm!
Wifi nem kell az most is le van tiltva, egy 16 portos gigabites switch-be megy és onnan a routerekbe meg a többi cucba, most annyi változik, hogy egy routert a switch elé rakok.

A kanál a gyengék villája

(#17808) bbmt válasza bbmt (#17807) üzenetére


bbmt
senior tag

Megcsináltam, egy TP-Link AX10-es routeren van rajta, 870 mbit a végeredmény.
Lehet ezt még egy markánsabb routerrel fokozni, vagy ez a vége a 2011-nek?

A kanál a gyengék villája

(#17809) Audience válasza bbmt (#17808) üzenetére


Audience
aktív tag

Hogyan méred ezt a sebességet?

(#17810) ekkold válasza bbmt (#17808) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Függ a mérési módszertől is, de nehéz megmondani mi a gyenge láncszem. Csatlakozhatsz próbaképpen a 2011-re az új router helyett közvetlenül PC-vel, hogy az csinálja a PPPOE-t, és lehetne mérni egyet úgy is. Ez megmutathatja, hogy a 2011-e a gyenge láncszem.

Valami régebbi TP-Link routerem volt nekem is, típusra nem emlékszem, de már volt benne hw nat - ennek ellenére nem tudtam vele csak alulról közelíteni a 900Mbit-et. Amikor megvettem a hAPac2-t, azzal kapásból 930...940Mbit-et mértem, úgy hogy semmi más nem változott csak a router. De ez már a speedtest szervertől és az internetszolgáltatótól is függ... [link]

(#17811) bbmt


bbmt
senior tag

A sebességet speedtest.net-el mérem, 2011-AX10-PC.
Kipróbálom közvetlenül PC-vel majd. Mondjuk már ez is jobb eredmény, mint volt, csak mindig bújkál a kisördög... :)

A kanál a gyengék villája

(#17812) bbmt válasza bbmt (#17811) üzenetére


bbmt
senior tag

Kipróbáltam PC-vel, még kevesebbet mért. (32GB DDR4, i7 8700,Gigabyte Z390 Gaming X )
Akkor ennyit tud a 2011.

A kanál a gyengék villája

(#17813) ekkold válasza bbmt (#17812) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Gondolom a speedtest-et kipróbáltad több szerverrel is, mert gigabites sebesség közelében már nagyon nem mindegy a szerver sem.

A bridge-ben a Fast forward be van jelölve? Melyik RouterOS van a 2011-en (6, 7)? Próbáltad más verzióval is?

[ Szerkesztve ]

(#17814) bbmt válasza ekkold (#17813) üzenetére


bbmt
senior tag

Igen,több szerverrel, egy mérés nem mérés :)
Fast forward bejelölve és a legujabb os van fent, tegnap frissítettem.
Szerintem így hagyom, ma 900-at is mértem, esetleg ha routert kell majd cserélnem valamiért akkor egy hAPac2-lesz a következő.

A kanál a gyengék villája

(#17815) Mr Dini


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

Üdv!

Arra keresnék megoldást, hogy hogyan lehetne optimálisan egy adott ethernet port (mondjuk ether2) forgalmát egy wireguard VPN-en keresztül tolni. Hap ac2, szóval a packet marking lehet túl költséges lenne... Más megoldás meg nem jut eszembe.

Wireguardot pedig nem tudok sajnos a kliensre rakni, mivel szolgáltatói médiabox. Az lenne a cél, hogy jobb legyen a peering a cloudflare warpnak hála.

Köszi! :R

Hogy hívják az éhes horgászt? Gyere Pista, kész a kaja!

(#17816) ekkold válasza Mr Dini (#17815) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Pl. húzz egy EOIP-t a wireguard fölé.

(#17817) Mr Dini válasza ekkold (#17816) üzenetére


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

Köszi, de ehhez két oldal kell, nem? Én a warp wireguard szerverhez csatlakozom, amire nem tudok eoip tunnelt tenni sajnos.

Hogy hívják az éhes horgászt? Gyere Pista, kész a kaja!

(#17818) ekkold válasza Mr Dini (#17817) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Esetleg IPIP-vel, azt több eszköz támogatja .

(#17819) Mr Dini válasza ekkold (#17818) üzenetére


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

Az sem fog menni, mert nem két router közt menne a forgalom. Csupán arról van szó, hogy van egy szolgáltatás, amihez jár egy IPTV set-top-box. Ez van rákötve egy hap ac2-re jelenleg. Azonban főleg esténként sokszor nézhetetlenül akad az adás, mert a netszolgáltató peeringje nem a legjobb.

Ezért gondoltam, hogy VPN-en keresztül routolom. A cloudflare ingyen adja a warpot, ami wireguard képes és akkor gyakorlatilag csak hozzájuk kell jó peering (ami adott) és a box forgalma a cloudflare hálózatán jobban menne.

Teszteltem is route táblával, hogy beraktam az összes box által aktuálisan használt IP-t és elroutoltam ezeket a VPN irányába. Sokkal jobb lett az adás. Azonban ezek az IP-k változhatnak és nem szeretnék IP listákat fenntartani. Egyszerűbb lenne a box összes forgalmát elvinni a wg interfész felé.

Semmilyen tunnellinget nem tudok használni, mert ahhoz mindkét végpontra kéne egy router, a cloudflarenél meg csak vpn hozzáférésem van.

Hogy hívják az éhes horgászt? Gyere Pista, kész a kaja!

(#17820) ekkold válasza Mr Dini (#17819) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Akkor pedig tényleg csak a kapcsolat/csomag megjelölés működhet.

Illetve az adott port lehetne külön IP tartományban, és lehetne úgy NAT -olni erre a tartományra, hogy eleve a VPN interfésze legyen az out interfész, ill. a gateway. Ez talán működhet statikus routing-al is.

(#17821) Tamarel válasza Mr Dini (#17819) üzenetére


Tamarel
senior tag

Másodlagos route táblával a forrás ip tartományt teljes egészében wireguard-ba irányítani?
https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?p=906311#p906311

(#17822) Audience válasza Mr Dini (#17819) üzenetére


Audience
aktív tag

En egy HAP MINI cuccot hasznalok wireguard-dal plusz EoIP-vel kabelTV -re. Filleres tétel és működik.

(#17823) iceQ!


iceQ!
addikt

Uraim,

Arra van megoldás, hogy hálózaton belül megtudjuk, hogy melyik az az eszköz ami a letöltési sebességet felzabálja? Ma volt egy incidens, hogy a fel-letöltés szinte 0 volt, mert valami nagy okos töltött fel-le órákon át (hogy mit azt nem tudjuk) Erre keresnék megoldást. :R

Amiből lekvárt lehet főzni abból pálinkát is! A csavargó embert nem lehet munkára fogni! Samsung S23 Ultra Dual SIM | Notebook: HP Omen | Car: Volkswagen Passat B6 1.9 PD TDi BLS

(#17824) jerry311 válasza iceQ! (#17823) üzenetére


jerry311
nagyúr

WinBox: IP / Firewall / Connections
Aztán lehet rendezni Byte-ra csökkenőre, és akkor a legtöbbet forgalmaz éppen élő kapcsolat lesz felül.
Forgalmat nem naplóz, tehát a múltat nem fogja megmutatni, csak a jelent.

(#17825) Audience válasza iceQ! (#17823) üzenetére


Audience
aktív tag

Winbox/Torch is alkalmas arra, hogy megnézd.

(#17826) kress válasza iceQ! (#17823) üzenetére


kress
aktív tag

megoldásként a queue-kra érdemes ránézni

(#17827) mgabi


mgabi
senior tag

Sziasztok!

6.49.6-s fw-t használom a hap ac2 + wap ac + cap ac párosítással. Érdemes áttérni a 7.4.x fw verzióra? van előnye érdemben, elég stabil már a rendszer? Vagy maradjak még a jól bevált 6.49-s rendszernél.

Köszi a választ!

(#17828) iceQ!


iceQ!
addikt

Köszi mindenkinek. :R :R :R

Amiből lekvárt lehet főzni abból pálinkát is! A csavargó embert nem lehet munkára fogni! Samsung S23 Ultra Dual SIM | Notebook: HP Omen | Car: Volkswagen Passat B6 1.9 PD TDi BLS

(#17829) lionhearted válasza mgabi (#17827) üzenetére


lionhearted
őstag

Melyik wap ac, az új?

Nekem a régivel volt gondom, sajnos nem ethernet csatlakozással dolgozik, hanem wifin (+ WDS-sel) keresztül van összekapcsolva egy hap ac2-vel, és rendszeresen leállt az "internet". Logból semmi nem derült ki számomra, a wifi ép volt, ha a wap ac-re kapcsolódtál, akkor be tudtál jelentkezni winboxszal (nem fagyott vagy ilyesmi). Amint lerúgtam a hap ac2-ről, visszacsatlakozva "megjavult". Ezenfelül a régebbinek korlátozottabb is a RAM-ja, így az új kernel nagyobbat is harap belőle.
A korábbi 6-os szériával nem volt ilyen jelenség, visszaállva sem.

Más:
Ami viszont jelenség, eléggé ingadozó a hálózat ezzel a megoldással. Többnyire éjjel szoktam videót nézni, és meg-meg akadnak, 5GHz-es kertes házas környezetben...
A lehető legkisebb mozgatással próbáltam a telefonomon a szokásos eszközeimmel megnézni, hogy mi a helyzet (-69 dBm az eszköz szerint, 4/5 jelecske, -103 dBm noisefloor mikrotiken), speedtesten jó tizen megabitet hasított, és volt amikor 100 ms jittert jelzett hozzá. Sajnos a lejátszás nem adaptív, szóval nem tudja jól kezelni ezeket a kilengéseket, instabilitásokat. Ilyen van másnál is? :F

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#17830) ekkold válasza mgabi (#17827) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Ha nincs valamilyen konkrét okod a váltásra, akkor szerintem maradj a RouterOS 6-os verziójánál.

(#17831) mgabi válasza ekkold (#17830) üzenetére


mgabi
senior tag

köszi!

(#17832) pitiless


pitiless
senior tag

What's new in 7.4.1 (2022-Aug-04 14:48):

*) firewall - fixed "in-interface-list" matcher when VRF is used;
*) netwatch - changed ICMP default packet loss fail threshold to 85%;
*) netwatch - fixed usage of "timeout" value in simple mode;
*) sfp - fixed speed mode setting after reinserting SFP module on CRS328-4C-20S-4S+;
*) sfp - improved combo SFP ports initialization handling on CRS312-4C+8XG, CRS328-4C-20S-4S+
*) winbox - fixed "Type" and "Value" field displaying under "System/Health" sub-menu's;

(#17833) iceQ!


iceQ!
addikt

Tegnap este én is felraktam a 7.4.1-es ROUTER OS-t. Kíváncsi leszek, hogy lesz -e továbbra is memory leak a hAP AC3-as eszközön.

Amiből lekvárt lehet főzni abból pálinkát is! A csavargó embert nem lehet munkára fogni! Samsung S23 Ultra Dual SIM | Notebook: HP Omen | Car: Volkswagen Passat B6 1.9 PD TDi BLS

(#17834) Shkiz0 válasza iceQ! (#17833) üzenetére


Shkiz0
nagyúr

Nekem már 7.2.xx óta nincs

Új hardverek számlával, garanciával érd PM.

(#17835) Tamarel


Tamarel
senior tag

Érdekes ez az IPQ 6010 (hap ax2), a mikrotik.com-ra kitett specifikációk szerint a tesztekben 25%kal lassabb, mint az IPQ 4018 (hap ac2).
Az új ax-es Chateau-ban is ugyanez van.

Mi a trükk?

(#17836) mgabi válasza Tamarel (#17835) üzenetére


mgabi
senior tag

pont én is ezt néztem :)

(#17837) Audience válasza Tamarel (#17835) üzenetére


Audience
aktív tag

Nekem az is furcsa, hogy IPSEC teszt értékeket nem is közölnek. Mintha a HW még nem lenne rendesen támogatva ami ismerve a céget nem lenne meglepő.

(#17838) lionhearted válasza Audience (#17837) üzenetére


lionhearted
őstag

A speckók között nem is írják, hogy lenne hardveres támogatás.

Tegnap még működött...

(#17839) Audience válasza lionhearted (#17838) üzenetére


Audience
aktív tag

Meglepne ha a hw nem tudná, meg a marketing dumában is utalnak rá:

The modern quad-core CPU running at 864 MHz combined with a solid GB of RAM packs a hefty punch when it comes to heavy operations like complex firewall rules, IPsec hardware encryption, using more threads or experimenting with the most advanced RouterOS features. And with the addition of WPA3 advanced encryption support, you’re safer than ever before.

(#17840) Tamarel válasza Audience (#17839) üzenetére


Tamarel
senior tag

Az IPQ6010 elvileg tudna 1.8Ghz cpu sebességet is, illetve 1x2.5GE + 4x1GE hálótatot is az 5x1GE helyett.

Lehet vissza van fogva, mert passzív hűtéses, belépőmodell és az ax wifi elsőbbséget élvezett.

https://zhuanlan.zhihu.com/p/382127563?utm_id=0

[ Szerkesztve ]

(#17841) atiska007


atiska007
senior tag

Arra van lehetőség, hogy egy adott MAC address-ű eszköz csak adott CAP-hez legyen hozzárendelve és csak ahhoz csatlakozzon?

CAP1, emeleti 5GHz - CAP2 fsz 5GHz, mindkét CAP azonos SSID
és azt szeretném, ha adott eszköz csak a CAP2-höz csatlakozna, még ha az SSID ugyan az is. :))

Mittudomain!

(#17842) Lenry válasza atiska007 (#17841) üzenetére


Lenry
félisten

CAPsMAN - Access List részben szerintem simán össze tudsz ilyen szabályt hozni

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#17843) atiska007 válasza Lenry (#17842) üzenetére


atiska007
senior tag

És valóban! :)
Köszönöm, ezt nem ismertem eddig :R

Mittudomain!

(#17844) yodee_


yodee_
őstag

Sziasztok!

Szemezgetek egy level4 licenccel. A kérdésem az lenne, hogyha megvásárolom akkor azt egyszer tudom egy hardveren aktiválni, vagy később akár másik hardveren is? Jelenleg van egy i7-es mini-itx lapom és kísérleteznék vele, csak a demóval sok mindent nem lehet.

Köszönöm

Honor Magic 6 Pro | Lenovo Thinkpad X280 | Lenovo Thinkcentre M800

(#17845) Audience válasza Tamarel (#17840) üzenetére


Audience
aktív tag

Mintha az új Chateau 1x2,5 es 4x1 konfigot kapott volna...

[ Szerkesztve ]

(#17846) Zwodkassy válasza Audience (#17845) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

És valóban!

(#17847) Multibit válasza Audience (#17845) üzenetére


Multibit
veterán

Ennek mi értelme? Több gyártó is előjött ilyennel.

(#17848) jerry311 válasza Multibit (#17847) üzenetére


jerry311
nagyúr

1G-nél gyorsabb uplink, amit többen ki tudnak használni.

(#17849) Reggie0 válasza Tamarel (#17840) üzenetére


Reggie0
félisten

Az chateau sem gyorsabb az 1.8 gigaval. Nekem ugy tunik, mintha a packetek lapatolasa utkozik korlatba, nem a proci szamitasi teljesitmenye.

(#17850) Audience válasza Multibit (#17847) üzenetére


Audience
aktív tag

Pl. ezzel ki tudod használni a Telekom 2/1-es csomagját, vagy ha a NAS-od tudja, ott mondjuk lehet egy értelmes felhasználás arra akasztani.

Ki tudsz alakítani egy 2,5G-s gerincet amin lógnak az 1G-s eszközök....igazából fogalmam sincs.

Szerintem 10G kellene ez csak egy olyan állomás amivel eladnak pár HW-t majd jönnek az 5G-s aztán a 10G-s cuccok és így folyamatosan igényt tudnak generálni az újabb cuccok irányába.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.