Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-08-17 20:43:18

LOGOUT.hu

Mikrotik routerekkel foglalkozó téma. Mikrotik router típusok, hardverek, router beállítások, programozás (scriptek írása), frissítés, és minden Mikrotik routerrel kapcsolatos beszélgetés helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#16901) Audience válasza Zwodkassy (#16896) üzenetére


Audience
aktív tag

Én ott szoktam pl megoldani, hogy két IP tartomány ne lássa egymást vagy ne ugyanazt a routing table-t használják.

(#16902) bacus válasza yodee_ (#16893) üzenetére


bacus
őstag

Azért vesztél el, mert fogalmad nincs mit jelent a /30.

- allowed address: 13.0.4.0/24; 13.255.255.3/30
IP -> Addresses:
13.255.255.1/30 | 13.255.255.0 | wireguard1
13.255.255.1/30 | 13.255.255.0 | wireguard2

Ezt te írtad ! Ekkold már megírta, hogy két if-nek adtál azonos ip címet. Egy hiba, a másik, hogy a /30 -as hálóban 4 ip cím van, amiből az első és az utolsó NEM használható, mert az a network és broadcast address, erre te mit csinálsz? ott van feljebb, hogy 13.255.255.3/30
Ezt persze oda adod a kliensnek is !

Egy /30 as hálózatban (most írjuk le neked 3x .ra) 2 db ip cím kommunikál egymással.
A te esetedben a 13.255.255.1 - 13.255.255.2 -vel tud kommunikálni. A 13.255.255.3 az az előbbi broadcast addresse. A következő /30-as háló 13.255.255.4-13.255.255.7, amiben a két ip cím ami kommunikálni tud, az a 13.255.255.5-13.255.255.6-al. Most olvasd újra az előző hsz-em, mert ott csak az utolsó számot írtam ki az ip címekhez..

Ne keverd már ide a 14.x.x.x es címeket is..., inkább használd a 8.8.8.x-t :D, az legalább elég hamar problémát okozna.
Erre kérdeztem, ha az összes routeren azok a címek amik 13.x.x.x -esek, lecseréled 10.x.x.x-re az akkora fájdalom? Nem értem ezt a ragaszkodást a 13-as számhoz vagy egyszerűen csak mert megteheted? :) Vagy pénteken konfigoltad? :D

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#16903) Reggie0 válasza Zwodkassy (#16896) üzenetére


Reggie0
félisten

forras es cel ip valamint interfesz vagy routing-mark alapjan eltero routing tablakat tudsz hozzarendelni illetve filterelni.

Peldaul nekem ugy van fix ip cimem, hogy egy vps-re van egy tunnelem. Onnan forwardolom at a bejovo csomagokat a tunelen keresztul a routernek. Igy a visszafele iranyu kommunikacional, amikor a tunnel lokalis ipcimerol megy kifele a valasz, akkor egy masik routing tablara van szukseg, kulonben a normal wan-os uplinken akarja kikuldeni a csomagot.

Egy peldaval bemutatva: interneten egy gep 1.1.1.1 cimrol csomagot kuld a vps ipcimere(legyen 2.2.2.2). Innen tuzfalbol atforwardolom a tunnel routeremen levo vegpontjara(legyen ez a tunnel lokalis fele, 3.3.3.4 cim). Ekkor a forward utan(dst nat volt ugye tehat az ip csomagnal 1.1.1.1->2.2.2.2 cimebol 1.1.1.1->3.3.3.4 lesz). Ekkor a 3.3.3.4 valaszolni akar es azt latja, hogy 1.1.1.1-re kell kuldeni a valasz. A normal routing tabla alapjan a default route a wan interfesz fele kuldene. Ezert kell egy olyan szabaly, hogy 3.3.3.4 forras eseten egy alternativ routing tablat hasznaljon, ahol a default gateway 3.3.3.3 ami a vps-en levo tunnel vegpont ipcime. Igy a vps-re jut vissza a csomat, az latja, hogy forwardolva volt es visszanatolja, igy a 3.3.3.4->1.1.1.1 csomagbol 2.2.2.2->1.1.1.1 csomag lesz, mintha a vps-es gep valaszolna.

[ Szerkesztve ]

(#16904) ekkold válasza Reggie0 (#16898) üzenetére


ekkold
Topikgazda

..... 2x25gbites halokartya helybol, aminek elegge olcso....
Tehát feljön a PC-ben mint hálózati kártya? Mert akkor máris érthető!

(#16905) Reggie0 válasza ekkold (#16904) üzenetére


Reggie0
félisten

Igen. Sot, akar vagy 4 kartyakent jon fel, ebbol 2db a ket 25gb-s interfesz.

[ Szerkesztve ]

(#16906) ekkold válasza Reggie0 (#16897) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Kétféle CCR-el próbáltam az egyik valóban 9x1000MHz-es, switch chip nélküli, a másik 1200MHz-es, de a régebbi switch chipes verzió . A VPN mellett NAT-olni is kellet mindegyik eszköznek, és a speedtest.net-ről elérhető sebességet mértem. Tehát lehetséges, hogy más körülmények között valóban többet tudott volna, viszont akkor valószínűleg az RB5009 is többet tudott volna. Mellesleg én is nagyobb különbségre számítottam a két router között, de egész erős ez az 5009-es...

Interneten keresztül két távoli PC között sokkal kisebb sebességet tudott mindegyik, hiába volt mindkét oldalon gigabites net, bár ez nem mérvadó, mert sok mindenen múlhat - olyasmiken ami nem a routertől függ (pl. az internetszolgáltató hogyan priorizálja a csomagokat).

[ Szerkesztve ]

(#16907) Reggie0 válasza ekkold (#16906) üzenetére


Reggie0
félisten

Kell a teszt melle nezni a prociterhelest is. Ha nem 100% akkor valami korlatozza a meresed.

(#16908) Zwodkassy válasza Audience (#16900) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Köszi a választ!
Ebben a hálózatban van CRS326, CRS106, CRS112, RB2011, HapAcLite, HapLite és talán egy Hex-S is.
Érdekes, hogy csak egy CRS326 esetén tapasztalható a jelenség.
Majd még kutatok.
RouterOS 6.48.5 és 6.48.6

(#16909) yodee_ válasza bacus (#16902) üzenetére


yodee_
őstag

Nagyjából kezdem kapizsgálni. Viszont, mindhárom Routeren lecserélni a teljes hálót és vele az összes beállítást sajnos nem 1 perces munka. Elhiszem hogy a saját dolgom nehezítettem meg, hogy de próbálok tanulni. Köszönöm

Honor Magic 6 Pro | Lenovo Thinkpad X280 | Lenovo Thinkcentre M800

(#16910) Reggie0 válasza Zwodkassy (#16895) üzenetére


Reggie0
félisten

A manual ezt irja:

"the igmp-snooping should be disabled/enabled after changing multicast-querier property."

Ezt megcsinaltad?

(#16911) Lenry válasza yodee_ (#16909) üzenetére


Lenry
félisten

pedig érdemes.
a 13.x.x.x nem helyi hálózati IP címtartomány és ezek szabványok, nem ajánlások és nem véletlenül lettek létrehozva.
ha egy webszolgáltatás, szerver ezen a címen működik azt te most egyáltalán nem tudod elérni.

amúgy meg nem akkora truváj.
tűzfalszabályokat, az Addressest, a DHCP-t és a Route-okat kell átírni és kb meg is vagy.

ha nagyon biztosra akarsz menni akkor exportálod az egész konfigot, egy másolatban átírogatod az IP-ket és visszatöltöd.

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#16912) ekkold válasza yodee_ (#16909) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Régebben készítettem, egy IP kalkulátort ami a /xx -es tartományokat számolja át IP címekre, hátha segít megérteni, meg később tervezni is: [link]

(#16913) yodee_ válasza Lenry (#16911) üzenetére


yodee_
őstag

Rendben! Ígérem meg fogom csinálni, amint időm engedi. Mivel a háromból kettő tőlem távolabb van így akkor kell csinálnom amikor ott vagyok. Köszönöm a segítséget, szerintem már rendben leszek.

Honor Magic 6 Pro | Lenovo Thinkpad X280 | Lenovo Thinkcentre M800

(#16914) yodee_ válasza ekkold (#16912) üzenetére


yodee_
őstag

Ez szuper! Köszi, használni fogom!

Honor Magic 6 Pro | Lenovo Thinkpad X280 | Lenovo Thinkcentre M800

(#16915) Zwodkassy válasza Reggie0 (#16910) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Hoppá! Ez elkerülte a figyelmemet!
És vajon ezt csak az adott eszközön kell megcsinálni, vagy mindegyiken?

(#16916) Reggie0 válasza Zwodkassy (#16915) üzenetére


Reggie0
félisten

Arra az eszkozre vonatkozik amit atallitottal.

(#16917) Zwodkassy válasza Reggie0 (#16903) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Bitte-danke uram!

(#16918) Reggie0 válasza Zwodkassy (#16917) üzenetére


Reggie0
félisten

Megoldotta?

(#16919) Zwodkassy válasza Reggie0 (#16918) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Majd jövő héten járok ott újra. Minden képen ki fogom próbálni!

(#16920) yumme


yumme
csendes tag

Sziasztok,

RB5009: routeros 7.1.5
CRS326: routeros 7.1.5

RB5009 / sfp-sfpplus1 <-> CRS326 / sfp-sfpplus1 összedugtam egy S+DA0003 -al.

Vígan kommunikálnak egymással.

RB5009 / "Status" fülön azt írja, hogy "Auto Negotiation:" "incomplete", CRS 326 oldalon ugyanitt azt írja hogy "done".

A "Rate" 10Gbps mindkét oldalon.

"Cable Test" azt írja, hogy "link ok" mindkét oldalon.

Midegy volt, hogy Ethernet / Advertise -ba beraktam-e mindkét oldalon az összes lehetőséget vagy sem.

logban nem látok mást ezzel kapcoslatban csak hogy up/down.

Mi jelent ebben a kontextusban, hogy "incomplete"? Mit befolyásol(hat)?
Hogy lehet rávenni, hogy bővebb logot adjon az "incomplete" körülményről?
Hogy lehet letesztelni ezt a linket, hogy valóban 10G-s?

[ Szerkesztve ]

(#16921) Zwodkassy válasza yumme (#16920) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Egy Kalapos Laci videóban tudtam meg, hogy bizonyos eszközökben, bizonyos modulok, adott feltételek és beállítások mellett működnek megfelelően.
Most így mobilról csak ezt találtam : [link]

https://wiki.mikrotik.com/wiki/MikroTik_wired_interface_compatibility#SFP.2B_interface_compatibility_with_10G.2F25G_optical_transceivers

(#16922) yumme válasza Zwodkassy (#16921) üzenetére


yumme
csendes tag

köszi! ez így kicsit voodoo-nak tűnik :F mi lehet ennek az alapja? (merthogy a routeros mindkét eszközön azonos verziójú)

(#16923) Audience válasza yumme (#16922) üzenetére


Audience
aktív tag

Nagyjabol az, hogy a ROS sosem jutott tul a beta fazison. Keptelenek a nagyobb hibakat is kikuszobolni, az ilyenekre sosem marad szabad eroforras.

(#16924) Reggie0 válasza yumme (#16922) üzenetére


Reggie0
félisten

Semmi. 10G-vel a 10G interfesznek gond nelkul kene mennie. Az osszes varialas akkor van, amikor a maximumtol elter a sebesseg.

[ Szerkesztve ]

(#16925) yumme válasza Reggie0 (#16924) üzenetére


yumme
csendes tag

Működni működik, de csípi a szemem, hogy "incomplete"-ot ír

(#16926) yumme válasza Audience (#16923) üzenetére


yumme
csendes tag

de jó ... :DD

(#16927) Marcelldzso


Marcelldzso
tag

Akkor ez akár nekem is jó lehet?
Mert akkor az esxi-n futó chr-t lecserélném erre, illetve akkor a vm-ek is ezt kapnák lan oldalnak és a switchet is erre kötném rá.
Akkor le tudnám cserélni a régi HP 10G-s kártyámat.

(#16928) Reggie0 válasza Marcelldzso (#16927) üzenetére


Reggie0
félisten

Mi lenne jo neked?

(#16929) Zwodkassy válasza Reggie0 (#16918) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Kipróbáltam ma : sajnos nem lett jobb. Ugyan az az eredmény :-(

[ Szerkesztve ]

(#16930) Marcelldzso válasza Reggie0 (#16928) üzenetére


Marcelldzso
tag

Nem vitte a választ.
A ccr2004-re gondolok a PCIe-sre.

(#16931) Reggie0 válasza Marcelldzso (#16930) üzenetére


Reggie0
félisten

Akkor igen. Esxi nem tudjuk mennyire viszi, egyik ismerosom rendelt belole, hogy letesztelje, de elmeletileg jonak kene lennie.

[ Szerkesztve ]

(#16932) Marcelldzso válasza Reggie0 (#16931) üzenetére


Marcelldzso
tag

Megteszel, hogy visszajelzel?
Rendelnék magamnak is, de egyenlőre még magyarban nem találtam.

(#16933) lokiazarc válasza Reggie0 (#16466) üzenetére


lokiazarc
csendes újonc

Köszönöm szépen.Hasznosítom

(#16934) Zwodkassy válasza Audience (#16923) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Ez az erőforrás hiány kérdés már bennem is felmerült párszor.
Mintha nem lenne idejük, erejük, energiájuk mindent precízen, elejétől a végéig megcsinálni:-(
És mintha erről szó lett volna már a hivatalos fórum oldalon is.

[ Szerkesztve ]

(#16935) Audience válasza Zwodkassy (#16934) üzenetére


Audience
aktív tag

Én csak a tapasztalataimból vontam le a következtetést. De nagyon amatőr hibákat követnek el!

Ha ezzel együtt tudsz élni akkor ár/érték arányban jó cuccok.

(#16936) Reggie0 válasza Marcelldzso (#16932) üzenetére


Reggie0
félisten

Amint kiderul ide fogom irni.

(#16937) Reggie0 válasza Zwodkassy (#16934) üzenetére


Reggie0
félisten

Meglepodnel mi megy egy vilagmeretu multicegnel. Mikrotiknek egyaltalan nem kell szegyenkeznie.

[ Szerkesztve ]

(#16938) pitiless válasza Reggie0 (#16937) üzenetére


pitiless
senior tag

Szerencsére nem egy TP-Link jellegű a szoftveres támogatás. Ott inkább kiadnak egy új hw verziót, így van olyan eszközöm ami csak 1 db firmware-t kapott és az az amit a gyárban ráraktak. Ha meg elszúrnak valamit, azért elég gyorsan korrigálják.

(#16939) E.Kaufmann válasza pitiless (#16938) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Na meg, hogy milyen ősi hw-k is támogatottak, más kérdés, hogy az ősi architektúrájú cuccokat még mai napig is árulnak ;]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#16940) pitiless válasza E.Kaufmann (#16939) üzenetére


pitiless
senior tag

Mondjuk anyámnál egy hAP mini teljesít szolgálatot... De amire neki kell (10/0.5 Mbit/s kábelnet egy tablettel) bőven elég.

(#16941) E.Kaufmann válasza pitiless (#16940) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Nekem is van olyan, ADSL-hez tényleg jó, már akinek elég az ADSL. Ahogy nézem, ez inkább kis szolgáltatók játékszere lehet.
Ugyanakkor pl a MIPSBE vonalat úgy egészen be lehetne már szántani, de gondolom (nem is annyira)kis millió eszköz röfög és egyszerűbb, ugyanazt adni és van is igény (kis)ipari/kis szolgáltatói felhasználásban.
Értem én, hogy 10 éve jó volt fastrackkal a 200Mbit+ sebesség, de azért már illene gigabitet tudó eszközöket adni.
Én 750GR3-at tartanám alapnak manapság, és gigabithez az is csak trükközéssel elég, de legalább hw IPSec és 2 mag/4szál. Amúgy ugyanez a belső wifivel az AC65P-ben, és OpenWRT képes, most karácsony előtt 15-ért ajándék volt :D, ő most az AP.

A csillagok állásához meg látszólag ugyanazt az IP címet Winbox alatt törölve majd újra létrehozva szépen megjavult az egyik újonnan létrehozott VLAN interfészünk :DDD

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#16942) ekkold válasza E.Kaufmann (#16941) üzenetére


ekkold
Topikgazda

A MIPSBE vonalat sem kizárólag routernek használják, tehát a beszántás enyhén szólva is túlzó. Hatékonyan üzemelhet Wifi AP-ként, vagy éppen kliensként, és persze gigabites internet sincs mindenhol.
Routernek amúgy én sem ajánlanám már ezeket, de a 750GR3-at ugyanúgy nem, ilyen célra a minimum szerintem pl. a hAPac2, és az ahhoz hasonló procival szerelt típusok (pl. RB750Gx4), vagy az ennél erősebbek.

(#16943) Zwodkassy válasza Reggie0 (#16937) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Jelenleg multi cégnél dolgozom 😂

(#16944) E.Kaufmann válasza ekkold (#16942) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Az MMIPS-es procicsaládnak vannak AC-s változatai, míg a MIPSBE-t meg kell toldani külön IC-vel. Szerintem a piac mellett a sokáig tökölés a 3.x kernelen volt még oka a MIPSBE ág tolásának. Pl a 3011-en ment sokáig a csikicsuki az IPSec gyorsítással, mert nem jött össze rendesen a backport sosem, valamint a wifi teljesítmény elmaradása AC-n és az AX halasztása.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#16945) yodee_ válasza Lenry (#16911) üzenetére


yodee_
őstag

Múlt éjjel sikerült a teljes hálózatot át állítanom. Így most már ezek lettek a tartományaim:

Fő router: 10.13.1.0/24
2.router: 10.13.3.0/24
3.router: 10.13.4.0/24

Minden funkció szépen működik és a két külső routert sikerült távolról megoldani. Köszönöm a segítséget.

Honor Magic 6 Pro | Lenovo Thinkpad X280 | Lenovo Thinkcentre M800

(#16946) Audience válasza pitiless (#16938) üzenetére


Audience
aktív tag

Nem is ugyanarra a célszegmensre lőnek mint a TP Link! Inkább az Ubiquiti akivel egy szegmensben vannak.

(#16947) pitiless válasza Audience (#16946) üzenetére


pitiless
senior tag

Tudom. Itt csak arra utaltam, hogy néha valóban csinálnak bakikat, de azt ultra gyorsan javítják. Amióta megvettem az első Mikrotik eszközöm, azóta szanáltam az összes tp-link, asus és társai routert a környezetemből.

(#16948) E.Kaufmann válasza pitiless (#16947) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Na ja, TP-linkből max azt érdemes megtartani (otthonra), amire felkúszik az OpenWRT. Én Asus-t is csak AP-nak vettem és OpenWRT futkorászik rajta, ugyanez a tudás újonnan ubiban épp duplaannyi lett volna (leszámítva a központi felügyeletet, bár mintha OpenWRT-hez is lenne ilyesmi, de 40nm-re minek)

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#16949) pitiless válasza E.Kaufmann (#16948) üzenetére


pitiless
senior tag

Én az Asussal akkor végeztem, amikor az RT-AC1200 3-4 órát nem bírt ki reboot nélkül. Akkor vettem egy hap ac-t és onnantól már nem volt megállás... Most van egy RB5009 + 2 db cap ac + egy tartalék/játszós hap ac2.

(#16950) E.Kaufmann válasza pitiless (#16949) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Én is lassan veszek egy AC2-őt mert a RB951Ui-2HnD már gyengus 100/8-as nethez, ha próbálgatom a CAKE-et, 80% CPU terhelés befigyel, de a WIFI részét egyelőre nem tervezem használni.

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.