Hirdetés

2024. május 11., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-08-17 20:43:18

LOGOUT.hu

Mikrotik routerekkel foglalkozó téma. Mikrotik router típusok, hardverek, router beállítások, programozás (scriptek írása), frissítés, és minden Mikrotik routerrel kapcsolatos beszélgetés helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#17951) sanzi89 válasza jerry311 (#17950) üzenetére


sanzi89
addikt

És ha 1%, akkor mivan?
Amúgy a fenti kritériumoknak megfelelő filmek messze nem 1%-ába van olyan jelenet, ami nem fér bele a 100 megabitbe. Gondolom tapasztalatból beszélsz...

De ez hogyan is jön ide? Abban kértem segítséget, hogy egy vadonat új, középkategóriás WiFi-s eszköz miért tud botrányos WiFi sebességet. Ez kb. ki is derült, hogy ahogy kijön a gyártótól konkrétan szar.

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#17952) adika4444 válasza sanzi89 (#17949) üzenetére


adika4444
addikt

Stabilnak stabil, de frissítés után adódhatnak váltási gondok, pl. nekem az IPv6 az egyik hAP ac2-n nem vette fel a default-route-t. Amúgy viszont teljesen rendben van, beta 3-nál vagy 4-nél kezdtem el használni a wireguard miatt.

üdv, adika4444

(#17953) tuzadj


tuzadj
újonc

Sziasztok!
4G LTE kitet szeretnék venni otthonra, de úgy tűnik nem ez a legjobb alkalom rá. Miért nem lehet kapni ilyet újonnan?

(#17954) Reggie0 válasza tuzadj (#17953) üzenetére


Reggie0
félisten

Szerintem nem csak ezt nem lehet kapni. Mikrotiket is utolerte a chiphiany, uresek a polcok.

(#17955) dieselgti válasza tuzadj (#17953) üzenetére


dieselgti
csendes tag

Reggie0 jól beszél. Annyit tennék hozzá, hogy tapasztalataim szerint (2 db, LHG LTE6 kit és LHGG LTE6 kit) nem muzsikálnak valami fényesen. Igaz, hogy vidék, de a telefonom jobb sávszélességet produkált, mint az említett 2 eszköz...

(#17956) E.Kaufmann válasza dieselgti (#17955) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

A sima jó öreg wAP LTE kit jól muzsikál külső falra rakva, bár az sem sebeségbajnok.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#17957) Reggie0 válasza dieselgti (#17955) üzenetére


Reggie0
félisten

Mert ezek iranyitott antennak, a telefon meg nagyjabol iranyfuggetlen erzekenysegu. Olyan esetben, amikor a reflexiokbol kene osszeszedni jelet hatranyba kerul.

Mi szereltunk fel ilyet kulteruleten, ahol egy torony volt ertelmes(par km-es) tavolsagban, ott sokkal jobban muzsikalt, mint a telefon.

[ Szerkesztve ]

(#17958) iceQ! válasza Reggie0 (#17957) üzenetére


iceQ!
addikt

Amargot tudom, hogy rajtam kivül még volt neki wAP LTE kit-e. Ugyan azt a típust használtuk mindketten. Én 2 db mimo antennával. Pár km-re volt a torony, míg telón csak pötyögött a net, addig a lakásban legtöbbször 1000x jobb volt. (azóta már van vezetékes netem).

Amiből lekvárt lehet főzni abból pálinkát is! A csavargó embert nem lehet munkára fogni! Samsung S23 Ultra Dual SIM | Notebook: HP Omen | Car: Volkswagen Passat B6 1.9 PD TDi BLS

(#17959) lionhearted válasza dieselgti (#17955) üzenetére


lionhearted
őstag

Az antenna nyereség az nem ingyenebéd... a fizikát sem lehet megvenni pénzért. Ezekhez kb optikai rálátás kell.
Sokkal inkább egy SXT, a 60 fok elég sok, de mégis van nyereség. Nálam pl ezért van ilyen, nincs okom a panaszra.

Tegnap még működött...

(#17960) dieselgti válasza lionhearted (#17959) üzenetére


dieselgti
csendes tag

Az egyik konkrétan rálát tisztán, kb 2km a táv...

(#17961) lionhearted válasza dieselgti (#17960) üzenetére


lionhearted
őstag

Akkor nem egyezik a tapasztalatunk, nekem az SXT hozza a kötelezőt, rálátással, padlás térből.

Tegnap még működött...

(#17962) amargo válasza iceQ! (#17958) üzenetére


amargo
addikt

Csak helyeselni tudok, 1 évig használtam én is aktívan (azóta csak failover-nek van) és a mobilhoz képest sokkal jobb volt.

(Bár azt halkan megjegyzem, hogy egy Huawei B525 pedig még jobb volt a Mikrotiknél ugyan azokkal a külső négynyereségű antennákkal)

[ Szerkesztve ]

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#17963) noorbertt


noorbertt
őstag

Nálam egy MIKROTIK LHG LTE6 kit teljesít jó szolgálatot, viszont elkezdtem kacérkodni a gondolattal hogy kipróbálnék egy nem irányított megoldást is.
Úgy tudom a környéken újítottak a tornyon.

(#17964) noorbertt válasza noorbertt (#17963) üzenetére


noorbertt
őstag

*tornyokon

itt kettő is van a közelben, én egy 3. távolabbit céloztam be ami akkor a legjobb eredményt hozta.

(#17965) yumme


yumme
csendes tag

lenne egy hajmeresztő kérdésem:

házon belül szeretnék IP telefont-t, ha összekukázok 2 Cisco IP telót, meg RB5009-be beszenvedek egy FreePBX + Asterix kombót konténerként akkor ez megvalósítható lenne?

jár már ott ROS 7.4 hogy ez összerakható? egyáltalán elbírná RB5009?

(#17966) g0dl válasza yumme (#17965) üzenetére


g0dl
addikt

A https://www1.pbxes.com/ nál van ingyenes voip szerver kevés kliensre.

(#17967) iceQ! válasza g0dl (#17966) üzenetére


iceQ!
addikt

És az Elastix? Az is ingyenes ha jól tudom, korábban használtuk a cégnél, 40-50 voip telót elvitt.

Amiből lekvárt lehet főzni abból pálinkát is! A csavargó embert nem lehet munkára fogni! Samsung S23 Ultra Dual SIM | Notebook: HP Omen | Car: Volkswagen Passat B6 1.9 PD TDi BLS

(#17968) yumme válasza g0dl (#17966) üzenetére


yumme
csendes tag

szóval elegánsan "nem" a válasz :D és inkább használjak olyat ami már működik

[ Szerkesztve ]

(#17969) g0dl válasza yumme (#17968) üzenetére


g0dl
addikt

Nem, rosszul érted.

A kérdésedre nem tudom a választ, nem próbáltam. A problémádra javasoltam egy megoldást, amit viszont ismerek.

(#17970) Lenry


Lenry
félisten

időről időre nem tudnak visszacsatlakozni az L2TP klienseim (másik Mikrotik eszközök)

respond new phase 1 (Identity Protection): 192.168.93.3[500]<=>81.183.xxx.xxx[500]
phase1 negotiation failed due to time up 192.168.93.3[500]<=>81.183.xxx.xxx[500] 5e896dc9bee40a55:769d3dee660baa12

ilyenkor az a megoldás, hogy az adott IP-t dropolom 10-15 percig, amíg minden biztosan timeoutol, aztán feloldom a tiltást és azonnal kapcsolódik.

lehetne erre valami automatizmust kreálni?

vagy kisakkozni, hogy amúgy mi a kehe ilyenkor...
a másik oldalon ez látszik:

l2tp-k94: initializing...
l2tp-k94: connecting...
initiate new phase 1 (Identity Protection): 192.168.1.2[500]<=>81.183.yyy.yyy[500]
l2tp-k94: terminating... - session closed
l2tp-k94: disconnected
ISAKMP-SA deleted 192.168.1.2[500]-81.183.yyy.yyy[500] spi:0054f156ee742aa2:0000000000000000 rekey:1

ahol 81.183.yyy.yyy én vagyok.
a tippem, hogy valahol elcsúszik időben a dolog, és mondjuk nálam már timeoutol és új kapcsolatot kezdeményez a router, amikor a távoli oldal még az előző próbánál tart vagy ilyesmi...

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#17971) Reggie0 válasza Lenry (#17970) üzenetére


Reggie0
félisten

debug log mit mond?

Favago megoldasnak: Rakjal be 2db l2tp-t bondingba failoverrel es eltero timeoutokkal.

[ Szerkesztve ]

(#17972) ratkaics


ratkaics
senior tag

Sziasztok!
70m-es távot milyen vezetéknélküli megoldással lehet a legköltséghatékonyabb módon áthidalni úgy, hogy 4db FHD kamera képe "át tudjon menni rajta"?

Olyan nincs, hogy valami nem sörnyitó ....

(#17973) Reggie0 válasza ratkaics (#17972) üzenetére


Reggie0
félisten

FPS, kodolas?

(#17974) ratkaics válasza Reggie0 (#17973) üzenetére


ratkaics
senior tag

.h265, 15FPS

Olyan nincs, hogy valami nem sörnyitó ....

(#17975) lionhearted válasza Reggie0 (#17973) üzenetére


lionhearted
őstag

Azt hittem ez csak analógban kérdéses. :D Digitálisban az átvitelt a bitráta határozza meg egyedül és kizárólag. Stabil/tervezhető átvitelhez pedig CBR esetleg ABR technikát használva.

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#17976) E.Kaufmann válasza ratkaics (#17974) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Ha 100mbiten át tud jönni mind a négy kamera képe (van rá sansz, ha DVB-T2+H265 esetén több HDTV adást is át tudnak passzolni egy kb 30mbps csatornán), akkor vennék két ilyet egymásra irányítva, oszt csókolom:
[link]
PS:
Inkább ezt, az AC miatt, meg PtP-re elég a licenc:
[link]

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#17977) ekkold válasza E.Kaufmann (#17976) üzenetére


ekkold
Topikgazda

A "high power" verzió teljesen felesleges 70 méterre, az km-es távra való.

Persze a sebességigény még kérdéses, és az is hogy van-e rendes optikai rálátás a végpontra, ill. a végpontok között.

[ Szerkesztve ]

(#17978) E.Kaufmann válasza ekkold (#17977) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Legalább van miből visszább venni :DDD , amúgy meg inkább az AC-t akartam, csak nem tudtam, hogy még van csak A-s (meg N) raktáron :DDD , azért kisirodát ilyen technikával, de komolyabb antennával el tudtunk látni 10km-re nettel

Ha nincs rálátás, akkor kell két telepata, vagy egy torony amire mindkét helyről rálátni :DDD , mi utóbbit választottuk :DDD

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#17979) ekkold válasza E.Kaufmann (#17978) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Lehetne éppen a 60GHz-es wireless wire is, ez átviszi a gigabitet, de lehet, hogy kicsit drágább megoldás, viszont nem lesz sávszél gond ha bővíteni kell a kamera hálózatot.

(#17980) ratkaics válasza ekkold (#17979) üzenetére


ratkaics
senior tag

Esetleg erre készülék típust tudsz ajánlani?

Olyan nincs, hogy valami nem sörnyitó ....

(#17981) Lenry válasza ratkaics (#17980) üzenetére


Lenry
félisten

Mikrotik Wireless Wire
vagy ugyanez tányér alakban
Wireless Wire Dish

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#17982) Reggie0 válasza lionhearted (#17975) üzenetére


Reggie0
félisten

Azert fajlagosan jelentos kulonbseg van egy MJPEG es egy h264/h265 kozott. Az utobbiaknal sima wifi is eleg, mert nem fog elerni 100mbitet sem 4 kameraval, elobbire biztosan 60GHz lenne a jo megoldas.

[ Szerkesztve ]

(#17983) the_one


the_one
tag

Beüzemeltem egy Tenda O6 kültéri AP-t, amire most 2db AC-as kültéri MikroTik eszköz csatlakozik. Bármit csinálok, a winbox-ban csak az egyik eszköz jelenik meg. Semilyen módon nem érem el a másikat a központi router felől. Ping-re válaszol, a kapcsolat is rendben működik. Konfigurálni sajnos csak helyben, direkt rácsatlakozva tudom. Előre is köszönöm a segítséget.

[ Szerkesztve ]

(#17984) Lenry válasza the_one (#17983) üzenetére


Lenry
félisten

biztos az az eszköz válaszol a pingre?
(pont a héten futottam bele, hogy a kézzel beállított IP-t a DHCP szerver kiosztotta másnak is, aztán pingre volt válasz, csak más nem akart működni)

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#17985) lionhearted válasza Reggie0 (#17982) üzenetére


lionhearted
őstag

Érdemes fél-egy percet guglizással tölteni, ha ismert a kamera pontos típusa, hogy milyen bitrátával tolja a streamet. Ennyit szerettem volna kihozni a témából, akkor nem kell hasraütni.

Tegnap még működött...

(#17986) the_one válasza Lenry (#17984) üzenetére


the_one
tag

Végén Fix IP-re állítottam. De így sem lehet rá kapcsolódni. :-(

(#17987) Reggie0 válasza lionhearted (#17985) üzenetére


Reggie0
félisten

Okes, akkor te kerdezd meg azt es keresd ki kerlek :)

[ Szerkesztve ]

(#17988) E.Kaufmann válasza Reggie0 (#17987) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

...a te hangod mélyebb... ;]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#17989) ratkaics válasza lionhearted (#17985) üzenetére


ratkaics
senior tag

Az a helyzet, hogy nincs még a konkrét kamera típus sem, ezért nem írtam le. Agyalok a megvalósításon.
Ha tudtok ajánlani jó kültéri kamerát, ami varifokális (vagy zoomolható), akkor az is nagyon érdekelne.

Olyan nincs, hogy valami nem sörnyitó ....

(#17990) byson55 válasza ratkaics (#17972) üzenetére


byson55
tag

Ez nagyon kevés infó…
SXT -vel alapesetben szerintem mennie kellene

(#17991) byson55 válasza ratkaics (#17989) üzenetére


byson55
tag

Minek a zoomolható? Tudok ajànlani jó kamerát, átlövéssel együtt. Csak azok a fránya pontos részletek, hogy hova, hol, mit szeretnél látni. És mennyi pénzed van rá…

(#17992) amargo válasza ratkaics (#17989) üzenetére


amargo
addikt

Annke kamerákat tudom ajánlani (többed magammal frigate-el használom HA alatt), a kamera topic-ba a felhasználási igényeihez megfelelően tudnak ajánlani típusokat.

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#17993) ratkaics válasza byson55 (#17991) üzenetére


ratkaics
senior tag

Készítettem egy "Móricka" rajzot.
A lényeg, hogy van egy telek, ahol számomra értékes eszközöket tárolok (rajzon barna téglalapok), ezeket szeretném "szemmel tartani". Arra gondoltam, hogy felállítanék egy oszlopot (piros kör a rajzon), amire feltennék mondjuk 4 darab kamerát (sárga nyilak), amelyek körben látnak mindent. Ugyan erre az oszlopra pedig feltennék egy "átjátszót", ami az innen kb 70-80m-re lévő épületünkön lenne, ahol már van vezetékes hálózat. Itt lenne az NVR is.
A rajzocskán még azt jelöltem, hogy hol vannak fák (zöld csillagok). A területet felülről egy szomszédos épület határolja ( barna hosszú téglalap), balról pedig utca (sárga hosszú téglalap). Amit nem jelöltem, de fontos, hogy villanyóraszekrény az utcafronton van, innen kapnák a kamerák is az energiaellátást, szóval fontos lenne azt is figyelni.
Azért gondoltam varifokálisra, mert a széleslátószögű kamerák messzebbre ugye nem túl hatékonyak, viszont fogalmam sincs, hogy mi lenne a jó látószög. Arra gondoltam, hogy beüzemelésnél így be lehetne állítani az ideális látószöget.
A pénz nem mondom, hogy nem számít, de még nem határoztam meg felső korlátot. :)

Olyan nincs, hogy valami nem sörnyitó ....

(#17994) setup


setup
junior tag

sziasztok, egy jó/nem jó kérdést segítsetek nekem eldönteni.
Adott egy Mikrotik SXTsq Lite5
reseteltem a default beállítások nélkül, beléptem mac-el (winbox) adtam az ethernek ip címet, reboot, visszaléptem ip-vel.
A webes felület is szépen válaszolgat, ezt követően a beépített tools-al már meg kell tudjam pingetni a 8.8.8.8-at ha hibátlan ugye vagy megfeledkezem valamiről? (Szokatlan még nekem a Mikrotik logika)

(#17995) E.Kaufmann válasza setup (#17994) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

húú, kapcs ford. Honnan kapod a netet? Ez lenne a kliens eszköz a szolgáltató felé és a Wifi felöl jönne a net? Szolgáltatói wifire felcsatlakozik? Mondjuk inkább jobban járnál, ha lenne valami quickset konfig.

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#17996) setup válasza E.Kaufmann (#17995) üzenetére


setup
junior tag

Szerintem sima AP-nak, routernek szánják ami a vezetékes netet szórja teraszra. Annyit mondott a srác, aki vette, hogy ez kültéri és ezért ezt vette.
Én nem ismerem ezt a típust, ezen csak egy darab RJ45 van, az is POE, szóval még a tápfeladó adta vezetékhossz is szívat.
Annyit tudtam elkövetni itt ad hoc, hogy bedugtam a vezetékét egy switch-be, amiben van vezetékes net (az egy olyan DHCP, amin nincs mac filter, oszt címet bárkinek aki kér) és ugyanezen a switchen keresztül megyek bele notival már IP-vel a winbox-al vagy böngészővel, megy mindkettő.
Az érdekel, hogy ezeknél miután belementem ahhoz, hogy station módban "kilásson" és a saját pingjével meg tudjak egyáltalán valamit pingetni ahhoz a reset után kell még valamit konfigolni az IP címen kívül? Mert a pingre perpill nem kapok választ.

Annyi előzmény van, hogy a default beállítással valami nem jött össze az előttem próbálkozónak, és mielőtt több időt fordítanék rá jó lenne eldönteni rövid úton, hogy egyáltalán hibátlan e ez a cucc. Egyébként vatta újnak néz ki.
Hallottam ilyet, hogy a def.set.-ben előfordul Mikrotiknál, hogy valami szoftveres hiba van és érdemes anélkül resetelni, ezért kezdtem rögtön ezzel.

Ha hibátlan az eszköz csak kibogarászom a többit, annyira nem lehet vész. Ha jól értem egy DHCP-t kell hozzáadni kézzel meg engedélyezni a wifi interfészt, a def sec profilba valami jelszó aztán kész. Remélem.
Csak zöldfülűként nem pont egy hardverhibás eszközzel akarok elsőnek vacakolni...

(#17997) Audience válasza setup (#17994) üzenetére


Audience
aktív tag

Ha csak IP címet adtál és nem állítottál be alapértelmezett átjárót akkor nem kell, hogy bármit is elérjen a saját alhálózatában lévő gépeken kívül.

(#17998) E.Kaufmann válasza setup (#17996) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Ne vergődjél, rókapostán dobd át nekem, majd gondoskodok róla :DDD

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#17999) E.Kaufmann válasza Audience (#17997) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Mondjuk AP esetén nem is olyan baj (leszámítva hogy nincs óra, nincs frissítés, stb...), ha nem lát ki a netre, csak saját maga ne legyen aktív DHCP szerver...

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#18000) setup válasza E.Kaufmann (#17998) üzenetére


setup
junior tag

Vergődni nem fogok vele pláne így ingyen, de quick setben sincs ennél "Home AP" opció szóval isteni, hajlanék rá, hogy majd beállítja az, aki vette, csak engem tart fel amíg nem megy ez a vacak, ezért az én gondom éppen

...mert csak ez az egy wifi eszköz van itt és kéne wifi, mert nem ér el az utp

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.