Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-08-17 20:43:18

LOGOUT.hu

Mikrotik routerekkel foglalkozó téma. Mikrotik router típusok, hardverek, router beállítások, programozás (scriptek írása), frissítés, és minden Mikrotik routerrel kapcsolatos beszélgetés helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#17851) Reggie0 válasza Multibit (#17847) üzenetére


Reggie0
félisten

Ha nem routerkent gondolsz ra, hanem egy wifis, lte-s, switchkent, akkor pont jol jon, hogy az uplinken nem akasztja meg egymast tobb eszkoz kozel 100%-os terhelese. 2.5G-n mar elfer egymas mellett 1 ethernetes eszkoz, a wifi es az lte 100%-ra kiterhelve a router fele.

Nalam is az audience 2x1gbittel bondingolva van bekotve a routerre, hogy a harom wifi es az lte korlatlanul elferjen egymas mellett.

[ Szerkesztve ]

(#17852) jerry311 válasza Audience (#17850) üzenetére


jerry311
nagyúr

Igen is meg nem is.
Az 1G feletti AP-knek pl nem kell még 10G, mert a közelében sincsenek. Legtöbbhöz nem is megy 10G képes kábel sem, viszont a 2.5 vagy 5 elmegy a régi kábelezésen.

(#17853) Audience válasza jerry311 (#17852) üzenetére


Audience
aktív tag

Ez is igaz bár gyanús, hogy ezeket nem AP-nek szánták kizárólag! Ahhoz túl sok portot tettek rájuk!

(#17854) jerry311 válasza Audience (#17853) üzenetére


jerry311
nagyúr

Ja nem, ezeknél tényleg csak az aggregált uplink miatt.

(#17855) Multibit válasza Reggie0 (#17851) üzenetére


Multibit
veterán

Ha nem routerkent gondolsz ra
Igen, itt követtem el a “hibát” :)

(#17856) Tamarel válasza Reggie0 (#17849) üzenetére


Tamarel
senior tag

Igazad van. Ha van extra cpu erő, akkor a valós wireguard sebesség lesz a döntő.

Audience / 10G otthonra:
Egy rezes sfp+ modul 2.5W-ot fogyaszt és nem javasolt passzív hűtésű eszközhöz.

[ Szerkesztve ]

(#17857) Audience válasza Tamarel (#17856) üzenetére


Audience
aktív tag

10G-hez optika kell. Sokkal vékonyabb mint a CAT6, könnyebb behúzni, a réz ára ahogy megy olcsóbb lesz hamarosan mint a réz kábel ha már nem olcsóbb. Van már technológia a csatlakozó szerelésre. Ma már nem kábelezném be a házat UTP kábellel mint pár évvel ezelőtt tettem.

(#17858) lionhearted válasza Audience (#17857) üzenetére


lionhearted
őstag

Kicsit árnyalva a képet: a réz ára is megy fel, meg az üvegszálé is.
Tény, hogy az üveget egyszer behúzva gyakorlatilag korlátlan lehetőség nyílik a használatára, de... én semmiképp se szívatnám magam ezzel a falban mindenhova(!) optikát vezetve, mert: 1. nincs PoE, 2. minden konzumer eszköz RJ45ön várja a túloldalt.

Tegnap még működött...

(#17859) E.Kaufmann válasza lionhearted (#17858) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Na ja a PoE az egy hasznos előny, ha meg jó a rézkábel, arra is egyszer kell csak költeni. Egy kisebb switchet is meg tud táplálni az ember távolról és elég egy helyen szünetmentes.
Optikát én inkább egy alsó épület felé húznék túlfesz/villámvédelem okán, de általában alsóépületbe elég a PtP wifi is, bár eltérőek az igényeink :)
Cégnél már megint más kérdés az optika.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#17860) Reggie0 válasza lionhearted (#17858) üzenetére


Reggie0
félisten

Nagyobb haznal azert van villamvedelmi elonye is az optikanak.

(#17861) lionhearted válasza Reggie0 (#17860) üzenetére


lionhearted
őstag

Nem értek hozzá, és ezzel együtt lehet buta kérdés: a villanyt akkor min szállítjuk?! Ha van minden szobában konnektor (remélhetőleg több is), akkor ennyit dob rajta, ha minden szobába megy UTP is (hasonló körülmények között, külön csőben vezetve)?

@E.Kaufmann: ha ilyenre lenne szükségem, a földben én is üveget húzatnék. De olyat még nem láttam, hogy "jó rézkábel". Limitált a sávszélesség, adott a zaj rajta.

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#17862) Audience válasza lionhearted (#17861) üzenetére


Audience
aktív tag

Az elektromos hálózat túlfeszültség védeleme egyszerűbb mint a LAN-on ezt rendesen megoldani.

(#17863) Reggie0 válasza lionhearted (#17861) üzenetére


Reggie0
félisten

Villamvedelmi szempontbol az a legrosszabb ha betartod az UTP-230V kozotti vedotavot vagy mas utvonalon vezeted, mert ugy nagyobb feluletu hurkot kepez, amin nagyobb feszultseg indukalodik a villamcsapas masodlagos hatasa soran. Ha viszont nincs UTP, akkor ez a hurok nem is fog letezni (azaz mar csak a fazis, nulla, vedofoldek kozotti hurkok maradnak meg, amelyek joval kisebbek, mivel jellemzoen szorosan egymas mellett mennek)

Tovabbi elonye, hogy meglevo epuletben az optikat nyugodtan be lehet huzni a 230 melle, ha nem kell az optikat nagyon kis sugarban hajlitani az iranyvaltasoknal..

[ Szerkesztve ]

(#17864) lionhearted válasza Reggie0 (#17863) üzenetére


lionhearted
őstag

Ahh, teljesen más vonalon gondolkoztam róla. Ez ellen az STP/FTP kábel?
Nem vitás, optikát minden mellé IS be lehet kötni, de azért venni minden szobába egy mediakonvertert/sfp switchet... soknak tűnik otthonra.

Tegnap még működött...

(#17865) Reggie0 válasza lionhearted (#17864) üzenetére


Reggie0
félisten

Nem segit semmit, mert ebben az esetben ugy kell tekinteni, mintha az UTP kabel egy egyeres vezetek lenne es a 230V-os halozat egy masik egy eres vezetek lenne, amik kozott a jelenseg lezajlik. Lenyegeben ez egy kozos modusu jelenseg az erparokon. Az arnyekolas csak csokkenti ennek a rendszernek az ellenallasat :) A masodlagos hatas nem a sodrott erparok erei kozott vagy az erparok kozott jelentos, mivel azok szorosan egymas mellett vannak es a sodras miatt az effektiv hurokfelulet eleve kicsi (ezert is sodorjak, igy veszi fel az egyeb zavarokat is kevesbe).

[ Szerkesztve ]

(#17866) Damateo


Damateo
aktív tag

Üdv!
Van egy hap ac2 router-em használaton kívül.
Úgy alakult az élet hogy olyan helyre költözünk ahol nincs kábeles net.
Szeretném a hap ac2 összehozni egy USB lte modemmel. Van ajánlott típus? Amivel biztos működik és elfogadható a sebessége.

(#17867) lionhearted válasza Damateo (#17866) üzenetére


lionhearted
őstag

Ahol nincs kábeles net, ott azért sanda gyanúm, hogy az LTE se jön számolatlanul. Telefonon érdemes előtte tesztelni, mert egy USB stick nem lesz jobb annál.

@Reggie0: alapvetően így gondoltam én is, csak ha le van földelve az STP/FTP szakszerűen, akkor nem ott fog kilyukadni az indukált feszültség, ahol nem szeretném, hanem ott, ahol várom... rosszul gondoltam? Nem arra gondoltam, hogy a jelenség szűnik meg, hanem arra, hogy kontrollált(abb). Optikánál nyilván a jelenség szűnik meg.

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#17868) Reggie0 válasza lionhearted (#17867) üzenetére


Reggie0
félisten

Ha le van foldelve, attol meg belul az erparaknal megjelenik, foleg mert az arnyekolast egy oldalon szokas csak foldelni.

[ Szerkesztve ]

(#17869) Audience válasza Damateo (#17866) üzenetére


Audience
aktív tag

Huawei E3372-t használtam vele, van rajta 2db. külső antenna aljzat, arra tettem két antennát és működött. Késleltetésben, sebességingadozásban, sokmindenben nem volt acélos de ki lehetett bírni. Később fogtam egy Android okostelefont és azt tettem rá, azzal is ment.

(#17870) Damateo válasza Audience (#17869) üzenetére


Damateo
aktív tag

Találtam is egy használtat.
Android USB net megosztást használtál?
@lionhearted
Városszéli házikó. Lefedtség van, kábel nincs.
Mondjuk az máskérdés hogy mennyi sávszél van a fejállomásban.

(#17871) Audience válasza Damateo (#17870) üzenetére


Audience
aktív tag

Igen, telefonnál azt! Igazából nem vettem észre lényeges különbséget a stick-hez képest, mondjuk a teló macerásabb volt.

(#17872) Damateo válasza Audience (#17871) üzenetére


Damateo
aktív tag

Nem merült le közben a telefon?

(#17873) Audience válasza Damateo (#17872) üzenetére


Audience
aktív tag

Nem, töltött rajta annyit ami kellett.

(#17874) Zsolt_16


Zsolt_16
tag

Sziasztok van 2db sfp+ port ami a mikrotikbe tökéletesen működik de ha bele rakom az unifi Switchbe akkor a mikrotik oldaláról azt látom hogy link ok adatot küld de adat már nem jön
megpróbáltam hogy minden adatforgalmat ráküldök arra a portra de úgy sem jó
valakinek valami tipp ? Vegyek unifi sfp+ portot a unifi switchez? :W

[ Szerkesztve ]

(#17875) jerry311 válasza Zsolt_16 (#17874) üzenetére


jerry311
nagyúr

Ja, az olyan. A hardverrel és operációs rendszerrel kompatibilis SFP kell bele.
Néha segít a mindkét oldalon fixre állított sebesség és duplex.

(#17876) Bubukain


Bubukain
senior tag

sima 8 portos switch-et keresek ami támogatja a POE+ af/at szabványt legalább 4 porton. Unifi AP-t kéne rákötni. Létezik ilyen a mikinél?

(#17877) Zsolt_16 válasza jerry311 (#17875) üzenetére


Zsolt_16
tag

köszönöm akkor veszek egy unifiset :K

(#17878) Multibit válasza Bubukain (#17876) üzenetére


Multibit
veterán

(#17879) Bubukain válasza Multibit (#17878) üzenetére


Bubukain
senior tag

gigabit kellene :R

(#17880) Multibit válasza Bubukain (#17879) üzenetére


Multibit
veterán

Bocs, azt észre sem vettem, hogy ez csak 100 Mbps. Nem is értem, hogy miért forgalmaznak még ilyeneket :F

szerk:
Ahogy nézem, a TP-Link, a Netgear, vagy a Zyxel választékában található gigás, 8 portos, PoE+ switch.

[ Szerkesztve ]

(#17881) jerry311 válasza Bubukain (#17876) üzenetére


jerry311
nagyúr

Szabványos PoE? Az nem Mikrotik lesz. :DDD

Netgear GS108LP/GS108PP?

(#17882) lionhearted válasza Bubukain (#17876) üzenetére


lionhearted
őstag

Unifi poe switch biztos támogatja. :U

Tegnap még működött...

(#17883) Bubukain válasza lionhearted (#17882) üzenetére


Bubukain
senior tag

biztos, csak jelenleg nem kapható amit kinéztem

(#17884) Reggie0 válasza jerry311 (#17881) üzenetére


Reggie0
félisten

Miert nem? Van olyan mikrotik, ami tudja az af/at-t. Peldaul: CSS610-8P-2S+IN

Amugy a passziv poe is szabvanyos, csak egy masik szabvany.

[ Szerkesztve ]

(#17885) Reggie0 válasza Bubukain (#17876) üzenetére


Reggie0
félisten

Persze, mi Hex POE-rol taplaltunk unifi ac pro-kat. Tokeletesen megy, csak 48V-os tapegyseget kulon kellett venni hozza, mert gyarilag 24V-os tappal adjak es ertelemszeruen azt a feszt kuldi tovabb, az unifi meg nem indul el 24V-rol.

[ Szerkesztve ]

(#17886) yumme


yumme
csendes tag

CRS326-24G-2S+RM vs CRS328-24P-4S+RM

miért nagyobb a CRS328 switching teljesítménye 45%-al mint CRS326-nak mikor a belsejük chip modelekben és blokk diagramban megegyeznek?

[ Szerkesztve ]

(#17887) Reggie0 válasza yumme (#17886) üzenetére


Reggie0
félisten

Mert ugy mernek, hogy meghajtjak az osszes portot az osszes port fele full duplexben.
CRS326-nal van 24 gigas port, plusz 2db 10 gigas port, az osszesen 44 gigabit, ami ket iranyban 88 gigabit.
CRS328-nal van 24 gigas port, plusz 4db 10 gigas port, az osszesen 64 gigabit, ami ket iranyban 128 gigabit.

Azaz annyi a maximumuk, amennyit a portok osszesen tudnak, a 328-nak pedig tobb portja van.

[ Szerkesztve ]

(#17888) yumme válasza Reggie0 (#17887) üzenetére


yumme
csendes tag

ahhh, értem, köszönöm

(#17889) Bubukain válasza Reggie0 (#17885) üzenetére


Bubukain
senior tag

köszönöm, ez érdekes lehet.
utána olvasok

(#17890) amargo válasza Reggie0 (#17863) üzenetére


amargo
addikt

Nálam egy nagyon rövid szakaszon kb 30 cm, megy együtt SFTP (duplán árnyékolt) és 230V, ez mennyire gáz? Kb fél éve van így, eddig semmit nem vettem észre.

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#17891) Audience válasza amargo (#17890) üzenetére


Audience
aktív tag

Nekem az összes erosaram mellett fut, semmi gond nincs vele...

(#17892) Reggie0 válasza amargo (#17890) üzenetére


Reggie0
félisten

Semennyire, nekem sima utp megy 20 meteren a 230-al es mukodik. Igaz, ez albi es ideiglenesen fektettem a kabeleket, de a sajat haz azert mas szitu lesz, az 4 emeletes, van tetotere is, stb..

Viszont a szabvany a 230 es az ethernet kabelek koze 10-15 centi tavolsagot eloir.

[ Szerkesztve ]

(#17893) E.Kaufmann válasza Reggie0 (#17892) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

De mindenféle UTP/FTP esetén, vagy van olyan, amit ha még a magyar szabvány nem ismer, de már pl külföldön használ(hat)ják direkt 230-al egy csatornában?

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#17894) amargo válasza Reggie0 (#17892) üzenetére


amargo
addikt

És Audience
Köszi a választ!

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#17895) Reggie0 válasza E.Kaufmann (#17893) üzenetére


Reggie0
félisten

Az 5 centi minimalis tavolsag az SFTP eseten van, utp eseten 10 cent(vagy 15, pontosan nem emlekszem).

(#17896) Audience válasza Reggie0 (#17895) üzenetére


Audience
aktív tag

Fugg a kabel szigetelesetol, 1kV szigetelesu kabel mehet együtt 230/400V-os kabelekkel vedotavolsag nelkul. De őszintén nemigen láttam erre nezve adatot CAT5e vagy CAT6 kabelre.

(#17897) Reggie0 válasza Audience (#17896) üzenetére


Reggie0
félisten

Egy aspektusbol. Viszont az interferencia elkerulese miatt a minimum 5 centis elorias akkor is fennall.

(#17898) E.Kaufmann válasza Reggie0 (#17897) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Azért a PowerLine-nál még úgy is jobban teljesíthet...

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#17899) Audience válasza Reggie0 (#17897) üzenetére


Audience
aktív tag

En nem tapasztalok problémát, kényszer volt, igy maradt, 2,5Gbps siman elmegy rajta es nincsenek hibás keretek. 10Gbps-re majd raprobalok, elvileg a CAT6 tudja.

[ Szerkesztve ]

(#17900) Reggie0 válasza Audience (#17899) üzenetére


Reggie0
félisten

Persze, hibat en se, nekem 20 meter parhuzamos sima u/utp kabellel. Csak a hivatalos szabvanyrol beszelgettunk, annak kapcsan, hogy az noveli a villamcsapas masodlagos hatasait.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.