Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#3551) Bohus


Bohus
aktív tag

Új wireless kártya ide, vagy oda, a ma reggeli indításnál nincs vezeték nélküli hálózat. A kártya lspci szerint jelen van, iwconfig nem mutatja a wlan0-t. Mielőtt mélyebben belemennék gondoltam egy újraindítás jót tesz, de ez meghiúsult, a mint logónál lefagyott a rendszer. Másik terminálablakba sem lehetett lépni. Erőszakos kikapcsolás után pedig nem indult a rendszer, a logót még kidobta, aztán kész.
Gyakorlatilag három nap alatt leamortizálta magát a frissen telepített 17.2 Xfce úgy, hogy csak böngészésre használtuk. Részemről nem ajánlott.

A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

(#3552) Fenyő válasza Bohus (#3551) üzenetére


Fenyő
őstag

Akkor ez vmi egyedi kompatibilitási, esetleg hardveres nyűg lesz, 50+ gépre telepítve eddig egyetlen pulse audio hangkari összeakadós buggal találkoztam, ami nem volt megoldható, alapvetően beton stabil, de szerencsére Xfce vonalon van miből válogatni, bár ennyire komplett/kulcsrakész csak kb a Korora Xfce vagy a Manjaro Xfce esetleg SolidX (gyak egy LMDE Xfce közösségi alapokon), ha nem gond egy kis állítgatás, akkor Xubuntu, Antergos Xfce, Fedora Xfce spin, Opesnsuse Xfce (bár ez utóbbiban még a 4.10-es verzió van csak), ha meg abszolút csak a stabilitás a lényeg akkor Debian vagy CentOs Xfce (ezekben is még csak a 4.10-es van és jóideig bíbelődni kell velük mire nagyjából összeáll a rendszer).

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#3553) syler123


syler123
veterán

Használ itt valaki transmission remote-ot android alatt? Bármit próbálok mindig ismeretlen hibát ír. Engedélyezve van Mint alatt a transmissionben a Remote.

(#3554) dbius válasza syler123 (#3553) üzenetére


dbius
veterán

Ha van routered, akkor a 9091-es portot (vagy ha más portot állítottál be akkor azt) forwardoltad a transmissiont futtató gép felé?

(#3555) syler123 válasza dbius (#3554) üzenetére


syler123
veterán

Nem, de gondoltam az Upnp megoldja, de teszek egy próbát.

Köszi!

(#3556) dbius válasza syler123 (#3555) üzenetére


dbius
veterán

Nálam egyébként működik a remote transmission a telefonon, de inkább a transdroidot használom.

(#3557) syler123 válasza dbius (#3556) üzenetére


syler123
veterán

Hmm, nem tudom nálam mi a gond, port fel van oldva. Régebben használtam Openelec-el, akkor nem volt gond, most meg ismeretlen hibát ír. Ha belépek a beállításokba, akkor is hibát ír :D Próbáltam telefonon és tabon is. Nem tudom mi a nyűgje baja van.

(#3558) dbius válasza syler123 (#3557) üzenetére


dbius
veterán

Ha régóta fut a transmission, megpróbálkozhatsz egy - transmission - újraindítással is.

(#3559) nemurea válasza Bohus (#3551) üzenetére


nemurea
aktív tag

Wireless: ugyan ez Kubuntu, nem Mint, de a tunetek nagyon hasonloak: tegnap volt egy nagyobbacska frissitescsomag (14.04 ay alapverzio egzebkent): azota nincs wifi, megneztem azt a ket parancsot, amit iral, lspci es iwconfig, ugyanaz a helyzet. Plusz nincs magyar billentyuzet (es mivel ilyen meg nem fordult elo, fogalmam sincs, hogz hol kellene visszakapcsolnom :/ , OK tuti megtalalom vhol). Ja, hang sincs, csak egy Latszolagos kimenet nevu eszkozt lehet hangositani, halkitani.

Na ha most egy (elvileg) stabil, LTS Kubuntut taccsra vag egy hivatalos frissites ugy, hogy semmi kulonos, extra nincs a rendszeren, akkor nem tudom, miben bizhat az ember fia ;)

(#3560) nemurea válasza nemurea (#3559) üzenetére


nemurea
aktív tag

Visszavontam: most telepített még néhány csomagot, és minden újra működik.

Ugye nem helyénvaló egy Mint-es topicba olyat írni, hogy a Kubuntu az isten? :) (Vallásos érzelműektől elnézést kérek.)

(#3561) syler123 válasza dbius (#3558) üzenetére


syler123
veterán

Nem működött, nem szenvedek vele többet. Egy kérdésem azért lenne. Ez a Transmission a 260 seed-erből egyhez sem kapcsolódott, szóval kellene egy használható torrent kliens, melyik lenne jó?

Rtorrent?

[ Szerkesztve ]

(#3562) VaniliásRönk válasza syler123 (#3561) üzenetére


VaniliásRönk
nagyúr

qBittorrent, támogatja a szekvenciális letöltést.

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

(#3563) syler123 válasza VaniliásRönk (#3562) üzenetére


syler123
veterán

Köszi, kipróbálom.

(#3564) tolvaj! válasza syler123 (#3561) üzenetére


tolvaj!
őstag

Esetleg a uGet. Az is egy jó alternatíva lehet.

Ha aki mer az nyer, akkor aki merít az nyerít?

(#3565) vgyuri válasza syler123 (#3561) üzenetére


vgyuri
őstag

Deluge is jó, de ha nem kapcsolódnak hozzád az lehet amiatt is, hogy zárva a portod.

(#3566) syler123 válasza vgyuri (#3565) üzenetére


syler123
veterán

Nyitott. Tesztelve. qBittorent rendesen kapcsolódik, nem tudom mi volt a baja a Transmission-nek, pedig tetszett az egyszerűsége, semmi sallang. De ha nem tölt, akkor marad a másik alternatíva.

(#3567) lev258 válasza syler123 (#3566) üzenetére


lev258
veterán

Esetleg megpróbálhatod tárolóból frissíteni.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3568) dbius válasza syler123 (#3566) üzenetére


dbius
veterán

Valami gebasz lehetett a rendszeren a transmissionnel, de a lényeg, hogy van miből válogatni és hogy másik klienssel ugyan, de megy. :K

(#3569) syler123


syler123
veterán

Igen, most rendesen működik így maradok ennél. Köszi mindenkinek, itt aztán gyorsan érkeznek a segítőkész válaszok :)

(#3570) SATA_boy válasza syler123 (#3500) üzenetére


SATA_boy
csendes tag

Picit csalóka a dolog. Lev258 az Ubuntu MATE 15.04-es verziót javasolta. Ez nem a megszokott Ubuntu a sajátos, markánsan felismerhető unity felülettel, hanem egy szerethető, kellemesen kinéző, MATE asztali környezetre épülő disztribúció. Éppen ennek köszönhető, hogy erőforrásigénye is mérsékelt.

Javasolnám, hogy a kipróbálása előtt nézz körül youtube-on, így azonnal képet kaphatsz arról, hogy mit várhatsz el a rendszertől (bár szerintem a Mint Xfce 17.2-nél nem lesz pörgősebb...).

(#3571) inf3rno


inf3rno
nagyúr

Belefutottam ma egy érdekes hibába cinnamon alatt, a default sound applet 5-20 sec-re növelte a login időt. Ha tehetitek kapcsoljátok ki és cseréljétek le másra. Küldtem be ide issue-t [link]

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#3572) inf3rno


inf3rno
nagyúr

Frissítettem a kernelt nemrég 3.16.0-46-ra. Írja nekem az update manager, hogy a linux-meta-lts-utopic (3.16.0.46.37) trusty; urgency=medium -ot is frissíteni kellene. A verzió szám alapján ez a kernelhez tartozó valami, de nem tudtam rájönni, hogy ez micsoda, és hogy nekem ez kell e vagy sem. Frissítsem ezt is?

Buliban hasznos! =]

(#3573) Dhampir válasza inf3rno (#3571) üzenetére


Dhampir
félisten

Hoppá, szóval ez okozza a lassú indulást. Jó, hogy ezt észrevetted. :R

(#3574) Dhampir


Dhampir
félisten

Sziasztok!

A 32-bites Linux Mint rögtön PAE-kernellel települ vagy külön be kell azt kapcsolni?

(#3575) lev258 válasza Dhampir (#3574) üzenetére


lev258
veterán

Ma már gyakorlatilag mindegyik 32 bites kernel alapból PAE-s.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3576) Dhampir válasza lev258 (#3575) üzenetére


Dhampir
félisten

:R

A sebesség feleakkorára csökkenne? A 64-bites rendszer jól hasít.

Találtam egy cikket:

Ubuntu 14.04 LTS 32-bit vs. 64-bit Performance

[ Szerkesztve ]

(#3577) Dhampir válasza Dhampir (#3576) üzenetére


Dhampir
félisten

(#3578) lev258 válasza Dhampir (#3576) üzenetére


lev258
veterán

Most nem igazán értem, mit szeretnél. A 32 bites és 64 bites rendszerek között akkor van különbség, ha a futtatott szoftverek is kihasználják az előnyöket. A PAE meg egész egyszerűen arra jó, hogy 32 bites rendszeren is elérhető legyen nagyobb memória. Egy átlagfelhasználó nem fogja megtapasztalni, hogy mennyit lassít a dolgokon az utóbbi használata (mivel ez lényegében egy trükk).
Az MS-t meg ne keverd ide, ők az egyes verziókban külön még limitálták is a RAM elérhetőséget, árazástól függően.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3579) Dhampir válasza lev258 (#3578) üzenetére


Dhampir
félisten

A különbségre voltam kíváncsi. Wine esetében ugye máris szívás van, mert "ügyeskedni" kell.

Ami eddig kiderült, igazából átlagfelhasználás esetén nem sok differencia van, habár nekem erről nincsenek bővebb tapasztalataim, mert korábban 32-bites Linuxokat futtattam, ott meg nem volt probléma ezzel.

Az utoljára idézett cikkben konkrétan nem az MS érdekelt, hanem maga a kernelre vonatkozó információ (Linus az egyik szerzője ((?)), ha jól hámoztam ki), egyébként a Phoronixes cikk 10 Linuxos hozzászólóinak egyike idézte azt a linket, úgy találtam rá.

[ Szerkesztve ]

(#3580) whbear válasza Dhampir (#3579) üzenetére


whbear
senior tag

A playonlinuxban ki lehet választani hogy 32 vagy 64 bites futtatási környezetet akarsz és még a verziót is.

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#3581) lev258 válasza Dhampir (#3579) üzenetére


lev258
veterán

Szerintem rosszul értelmezted, amit írtam. Lehet rosszul fogalmaztam. A Wine-nál arról van szó, hogy a 64 bites Wine környezet fejlesztése nem olyan jól halad, mint a 32 bitesé. Ezért 32 bites Windows-os programok előbbiben problémába ütközhetnek, utóbbiban meg úgy működnek, mint egy 32 bites rendszeren Wine alatt. Neked csak annyi a dolgod, hogy megválasztod a megfelelő környezetet.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3582) Dhampir válasza lev258 (#3581) üzenetére


Dhampir
félisten

Értem, akkor ez egyszerű /vagy hirtelenjében annak tűnik :)/.

(#3580) whbear

Régebben próbáltam POL-t használni, de nekem bonyolultnak tűnt, annak ellenére, hogy ugyanakkor például a winetricks használata nem jelentett problémát.

(#3583) Dhampir válasza Dhampir (#3573) üzenetére


Dhampir
félisten

Nem, indítási hang nélkül is ugyanolyan lassan jön be a gépemen. :(

Mindegy, annyira nem vészes, nekem így is megfelel. A te hardvered eltérő, azon biztosan javított a hang elhagyása.

(#3584) inf3rno válasza Dhampir (#3573) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Nem én vettem észre. Elképzelhető, hogy tévedett a srác. Rögtön miután kikapcsoltam 1sec alatt volt meg a login újraindítás után, de most megint elég lassú lett. :S Megpróbálok kikapcsolni mindent appletet meg deskletet, aztán meglátjuk. Azt tudom, hogy friss telepítésnél nem kell másodperceket várnom fekete képernyővel. Mióta viszont frissítettem a kernelt és beraktam pár appletet hát ez van. Amúgy nem csodálkozom, hogy az appletek lehúzzák a cinnamont, nem adnak hozzá jóformán semmi dev toolst. Képtelenség normálisan kitesztelni őket, dokumentáció meg szinte nulla van. Szerintem.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#3585) ubyegon2 válasza Dhampir (#3583) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Indítási hangról is volt szó? :) [link]
Én úgy értettem, hogy a Sound applet-et le kell cserélni erre:

A lassú indulást ez nem fogja megoldani, inkább nézd meg a dmesg-et a var/log-ban.
Ilyet láthatsz például:

[ 1.917686] tsc: Refined TSC clocksource calibration: 3819.008 MHz
[ 2.881199] random: nonblocking pool is initialized
[ 2.917308] Switched to clocksource tsc
[ 9.557390] EXT4-fs (sda1): mounted filesystem with ordered data mode. Opts: (null)
[ 9.796337] Adding 8388604k swap on /dev/sdb7. Priority:-1 extents:1 across:8388604k FS
[ 9.859128] systemd-udevd[421]: starting version 204

Jessie-n nincs ez:
[ 1.845103] tsc: Refined TSC clocksource calibration: 3819.007 MHz
[ 2.175241] PM: Starting manual resume from disk
[ 2.202495] EXT4-fs (sda7): mounted filesystem with ordered data mode. Opts: (null)
[ 2.338859] fuse init (API version 7.23)

Próbáltam már a fórumon utánajárni, mi ez a clocksource tsc pontosan és miért okozza ezt a kését, de nem sok minden derült ki. :U

(#3584) inf3rno
Kíváncsi vagyok, változik-e valami appletek kilövésével.

[ Szerkesztve ]

(#3586) lev258 válasza ubyegon2 (#3585) üzenetére


lev258
veterán

Ha már úgyis utána szeretnénk járni. Ez a tsc dolog a kernellel van összefüggésben (források szerint). Nálam Mint alatt 3.16-os kernellel nincs időveszteségem ezzel kapcsolatban.
Illetve ez a Grub opció is segíthet: tpm_tis.force=1

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3587) inf3rno válasza ubyegon2 (#3585) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Hmm. Nálam nincs ilyen clocksource. Már ha ez számít bármit is. :D

Egyelőre most Chakrat próbálom beleszenvedni Grub-ba. Kíváncsi vagyok azzal is akad e néha a kép kirajzolása, vagy csak Mint + Cinnamon ilyen. Meg akkor már csináltam még két partíciót, aztán megnézek több disztro-t is kíváncsiságból. Mint-et most már nagyjából látom mire képes. Többet tud appletekkel meg deskletekkel, mint Win7, meg nem utolsósorban én is bármikor fejleszthetek kiterjesztést, ha olyan kedvem van (bár fejlesztői eszközök ehhez gyakorlatilag nem léteznek). Be is szálltam egy tőzsdei adatokat kiíró desklet-be. Működőképes, de még erősen optimalizálni kell.

Buliban hasznos! =]

(#3588) Dhampir válasza ubyegon2 (#3585) üzenetére


Dhampir
félisten

Nem, csak én értettem félre. :D

Más:

Visszaálltam 32-bitre (Cinnamon), egyenlőre semmi különbséget nem tapasztalok a 64-bites rendszerhez képest, az adatmásolások is kábé ugyanolyan sebességgel történtek.

(#3589) Fenyő válasza Dhampir (#3588) üzenetére


Fenyő
őstag

Én úgy tudom pont nem a lemezműveltekben van igazán különbség, hanem pl a memóriaintenzív alkalmazások mindig gyorsabbak 64biten, mivel pont 2xer annyi kód/adat fér el prociban, így ritkábban kell kinyúlnia a ramhoz, ill amelyik program meg van írva 64bitre ott prociszinten is jelentősen (+25-30%) gyorsabb lehet, pl tömörítés, java, javascript, html tipikusan ilyenek, habár amelyik programnak csak 32bites verziója van az meg kicsit (-2-3%) lassabb lehet 64bites rendszeren. Amit még szoktak emlegetni, hogy a 64bites rendszerek biztonsági szempontból is jobbak, alapvető hátrány viszont hogy több ramot esznek, így kevesebb maradhat disk cache-elésre, de ez alapvetően csak 2GB vagy alatta és komolyabb DE-ek esetén okozhat igazán gondot, modern masináknál érdemesebb inkább a 64bitest választani, több az előny, mint a hátrány, a 32bites rendszerek amúgy lassú kihalásra vannak ítélve 2016 után a legtöbb disztró (Ubuntunál pl 16.04 lesz az utolsó 32bites, de szerver fronton már most sincsen 64bites verzió, ahogy pl Fedoránál a mostani 22-es verzióból készült utoljára 32bites verzió) már nem ad ki újabb 32bites verziókat.
Wine nálam simán ment 64bites rendszeren, bár csak MS Office-t és pár játékot kellett eddig feldobnom, tehát nem túl nagy a merítés, amire szükség lehet az a 32bites libek, aka multilib support engedélyezése/telepítése.

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#3590) Dhampir válasza Fenyő (#3589) üzenetére


Dhampir
félisten

Nem tudom mi lesz a régi gépek támogatásával, akkor többek között az MX Linuxot és az AntiXot is ki fogják nyírni?

Érdekes, hogy login után a Cinnamon indulása gyorsabb 32-biten.

Egyébként megnéztem, hogy egy Wine alatt futtatni kívánt program miként viselkedik 64-bit után 32-biten és körülbelül ugyanazt a problémát írta ki, mint utóbbin is, 64-biten a 32-bites libek telepítve voltak:

(#3591) lev258 válasza Dhampir (#3590) üzenetére


lev258
veterán

A hibaüzenetben DirectX 11-re utaló nyomokat látok. Wine-ban jelenleg DirectX 9-ig van valamennyire támogatás, de persze ez nem garantálja minden ilyen program futását.
Lesz még pár disztró, ami továbbra is 32 bites kernellel dolgozik majd. Nem kell aggódni.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3592) Dhampir válasza lev258 (#3591) üzenetére


Dhampir
félisten

A kis kitérő után vissza fogok térni 64-bitre, de legalább kipróbáltam, hogy eszi a vasat. :)

(#3593) Fenyő válasza Dhampir (#3590) üzenetére


Fenyő
őstag

Csak a mainstreamből kerül ki a 32bit, mivel dupla annyi idő mindkét verzióra fejleszteni és manapság már egyre marginálisabb a 32 bites gépek/rendszerek aránya, szóval a nagyobb disztrók gyak fájdalommentesen megtehetik, de pl Debian így antiX is lesz még 32biten jó darabig.
Amúgy meg ha biztosra akarsz menni Winével, használj PlayonLinuxot, abban amik fel vannak sorolva appok/gémek kompatibilisnek azok valóban csont nélkül mennek is és helyetted beállítgatja a dolgokat.

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#3594) Dhampir válasza Fenyő (#3593) üzenetére


Dhampir
félisten

Köszönöm a tanácsot, a POL-t egyszer kipróbálom. :)

(#3595) ubyegon2 válasza lev258 (#3586) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi, de túl egyszerű lenne, ha ez lenne a megoldás, anno futottam pár kört és nolapic-tól kezdve sok javallat volt, de egyik se használt, nem jöttem rá, mi okozza. Egyébként tök ugyanazon kernellel (Ubuntu 3.16.0-38.52~14.04.1-generic 3.16.7-ckt10), tiszta 17.2 telepítésnél csak épp, hogy megakasztja a boot-ot:

[ 2.657819] random: nonblocking pool is initialized
[ 2.831764] Switched to clocksource tsc
[ 4.367517] EXT4-fs (sda8): mounted filesystem with ordered data mode. Opts: (null)

A másik, az érintett Mint 17 RC-től indult 17.2-es állapotig. Felváltva használom a Jessie-vel ami nem túlzottan csípi még a legújabb cint és szinte csak a Menü melletti ikonból tudom, épp melyik fut, Debianban nyoma sincs a lassító switched opciónak, fel is áll a rendszer a 4. sec-re.

Hátha valakinek beugrik valami erről a tsc clocks-ról. Fenyő fórumtárs hátha tud valamit, nagyon vágja az apróságokba való belemélyülést, többnyire csak pislogok, mikor a vga beállításokat taglalja! :R

(#3587) inf3rno :F Minden Ubuntu alapnál megvan nálam, lehet, hogy nem vetted észre? :)

(#3596) Dhampir válasza Dhampir (#3594) üzenetére


Dhampir
félisten

Kipróbáltam kíváncsiságból, de amiket szerettem volna, az egyik sem ment vele, de nem baj.

(#3597) Dhampir válasza Dhampir (#3596) üzenetére


Dhampir
félisten

A Prey magyarítás exe-fájlt viszont simán be tudtam telepíteni a Wine-al a Prey mappájába. :)

A PlayonLinuxot töröltem, nekem az kissé bonyolult. :B

[ Szerkesztve ]

(#3598) devil-k


devil-k
nagyúr

Sziasztok!

A következő a problémám.

Adott egy SSD, azon fut a rendszer. Adott 2 db WD RED amit még Windowsban hoztam létre NTFS kötetként. Adatok vannak rajta, amikre szükségem van.

Ez fogadott, amikor be akartam lépni a HDD-be. Megoldás esetleg?


[link]

- mozi bolondéria -

(#3599) lev258 válasza devil-k (#3598) üzenetére


lev258
veterán

Megoldás: A Windowst rendesen kell leállítani. A Windows 8 óta létezik az úgynevezett fastboot, ami lényegében egy félhibernálásos leállítás. Ezért nem fér hozzá a lemezhez a Linuxhoz.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3600) devil-k válasza lev258 (#3599) üzenetére


devil-k
nagyúr

Jelenleg nincs Windowsom, de rendesen volt leállítva. Ezzel nem jutottam előrébb. :(

- mozi bolondéria -

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.