Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#4301) lev258 válasza Merula Alba (#4299) üzenetére


lev258
veterán

sudo volt előtte? Jelszót megadtad? Be is léptél ténylegesen konzolos felületen?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#4302) Merula Alba válasza lev258 (#4301) üzenetére


Merula Alba
tag

Sudo-val már beenged, de még mindig nem tudom mit kell megosztanom innen veled. :))

Ne dumálj, mert nem látok! :-P

(#4303) lev258 válasza Merula Alba (#4302) üzenetére


lev258
veterán

Nekem ezt írja ki a sudo df -h:
Fájlrendszer Méret Fogl. Szab. Fo.% Csatol. pont
/dev/sda7 42G 8,2G 32G 21% /
none 4,0K 0 4,0K 0% /sys/fs/cgroup
udev 2,9G 4,0K 2,9G 1% /dev
tmpfs 581M 1,4M 580M 1% /run
none 5,0M 0 5,0M 0% /run/lock
none 2,9G 1,3M 2,9G 1% /run/shm
none 100M 20K 100M 1% /run/user
/dev/sda5 65G 30G 32G 49% /media/Plus
/dev/sda8 155G 99G 49G 68% /home

A lényeg, hogy a százalékos értékek sehol se legyenek 90% körül vagy fölötte. Ugyanez legyen igaz a sudo df -i esetén is.
Ha ezzel nincs gond, megpróbálunk tovább gondolkodni. Nézted a bejelentkező képernyőt, amit szintén írtam?
Valami ilyesmit: [link]

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#4304) Merula Alba válasza lev258 (#4303) üzenetére


Merula Alba
tag

20% a legmagasabb érték. De 1-3 az átlag. Igazából akkor itt nem tudunk továbbhaladni. Megnézem azt amit linkeltél nekem. Bár ott csak azt engedi választani hogy hardveres vagy szoftveres renderrel fusson a Mint.

[ Szerkesztve ]

Ne dumálj, mert nem látok! :-P

(#4305) Merula Alba válasza lev258 (#4303) üzenetére


Merula Alba
tag

Sikerült belépnem szoftveres módban. Mi lehet a baj a hardveres móddal? :F

Ne dumálj, mert nem látok! :-P

(#4306) lev258 válasza Merula Alba (#4305) üzenetére


lev258
veterán

Jó lenne tudni, mi történt a probléma előtt. Volt bármilyen frissítés, milyen videókártyád van, milyen driverrel?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#4307) Merula Alba válasza lev258 (#4306) üzenetére


Merula Alba
tag

A legutolsó babra az a billentyűzet beállításainál volt, illetve a flash-t próbáltam könnyen használhatóvá tenni mert nem adta magát könnyen. De ezek után még sikeresen futott a rendszer.
Nvidia 550-es kártyám van az alap driverrel a gépen. Ehhez nem babráltam semmit egyellőre.
Ismerkedni próbálok a rendszerrel, nem tönkretenni akarom első körben. :DDD
A Chakra a szívemhez közel álló rendszer, de nem vagyok elfogult.
1. Szeretném ha a család tudna lazán YT videókat nézni és akár Flash játékokkal is játszani.
2. Legyen testreszabható, és haladjon a korral. Nem szeretem ha a máshol "alap" dolgokat hegeszteni kell. (Ez itt meg is volna :) )
3. Steam játékaim egy része fusson Wine stb. nélkül is. Ez szinte mindegyik Linux disztróra passzol, de a teljesítmény nem az igazi. Civilization V és Arma 3 fut.... jobban mondva inkább döcög sok Linux alatt eddigi infók alapján. Tapasztalatom nincs egyellőre.
4. Szeretem ha sokáig nem kell újraraknom a rendszert, és ettől mégsem maradok ki semmi buliból. Erre jó véleményem szerint a "Half rolling" ;)

[ Szerkesztve ]

Ne dumálj, mert nem látok! :-P

(#4308) lev258 válasza Merula Alba (#4307) üzenetére


lev258
veterán

Akkor most próbáld ezt:
sudo adduser újfelhasználónév
sudo passwd újjelszó
Ezzel létrehozol egy új felhasználót, aztán próbáld meg, grafikusan beengedi-e (értelemszerűen kitöltendő).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#4309) petipetya válasza King Unique (#4300) üzenetére


petipetya
nagyúr

Köszi, loptam. :R

"nincs rá lezsóidő"

(#4310) csongi


csongi
veterán

Haliho.
Ha processzort cserélek K7 AMD, akkor újra kell telepíteni, vagy egy ilyen hardver cserét megolt a linux is?

(#4311) fradi81 válasza csongi (#4310) üzenetére


fradi81
veterán

hello
Nem kell újrarakni.

moto g72, Ninebot d28e

(#4312) Merula Alba válasza lev258 (#4308) üzenetére


Merula Alba
tag

Elég sokat szenvedtem vele..... :(((
Linux Manjaro lett belőle, tulajdonképpen azonnal felkúszott az SSD-re. Hiba nélkül működik.
Mindent köszönök. :R

Ne dumálj, mert nem látok! :-P

(#4313) KAMI911


KAMI911
aktív tag

Hali

A héten jön az új Mint verzió,
Ha tudtok segítsetek a bejelentés lefordításában:
https://www.facebook.com/groups/300434293486282/permalink/426457437550633/

Köszi!

(#4314) growler


growler
őstag

Kiadták a L.M. 17.3 cinnamon 64 bitet. [link]
(Érdemes várni a letöltéssel, mert nagyon lassan jön le.)

(#4315) ubyegon2 válasza growler (#4314) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Érdemes megvárni, míg a saját oldalukon is fenn lesz, mert torrenten percek alatt lejön. Sajnos ott még a tükörszervereken is a béta verziót linkelik. :U

(#4316) Geripapa


Geripapa
aktív tag

Azt megtudja nekem mondani valaki hogy a Mint melyik csomagot használja ahhoz hogy amikor megnyomom a Print Scrn gombot akkor lefotózza a képernyőt (ill vannak más beállítások is.)

Szeretném ezt beállítani a lubuntuban is mert nagyon jó dolog :) Lehetséges ez?

Segítségkéréshez: NSA320+FFP; Raspberry Pi2 Openelec/Kodi ;

(#4317) petipetya válasza Geripapa (#4316) üzenetére


petipetya
nagyúr

Nálam alapból az FN+PrtSc kombináció készíti a képernyőmentést. Hogy nálad hol kell beállítani, azt nem tudom.

"nincs rá lezsóidő"

(#4318) spammer válasza Geripapa (#4316) üzenetére


spammer
veterán

Mintből is van egy pár változat, konkrétumok nélkül csak találgatni lehet. Nézd meg feladatkezelőben (pl. htop) vagy csomagkezelőben keress rá a screenshot szóra (talán gnome-screenshot lesz az). Persze, hogy fel lehet rakni Lubuntura is.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#4319) Geripapa válasza Geripapa (#4316) üzenetére


Geripapa
aktív tag

megtaláltam :)

a GNOME Screenshot csomag kellet nekem, és ezt hozzá kellet rendelni a billentyű leütéshez....

Segítségkéréshez: NSA320+FFP; Raspberry Pi2 Openelec/Kodi ;

(#4320) jani04


jani04
aktív tag

Sziasztok.
Nem vagyok gyakorlott linuxos ezért inkább megkérdem,hogy ha a 17.3 béta volt telepítve a gépen akkor most a véglegest le kell töltenem és újra felrakni?
Nálam a béta hiba nélkül megy eddig.Lesz bármi hátrányom ha így hagyom?

(#4321) growler válasza jani04 (#4320) üzenetére


growler
őstag

Szia.
Úgy tudom, a frissítésekkel megkapod az utóbbi 1-2 hét fejlesztéseit...tehát.nem szükséges
újratelepíteni.

(#4322) jani04 válasza growler (#4321) üzenetére


jani04
aktív tag

Köszönöm. :R
Jött pár frissítés.Remélem jó lesz továbbra is. :)

(#4323) porthamt


porthamt
csendes tag

Sziasztok!

Hogy lehet az NTFS particiok megnyitasanak lehetoseget veglegesen letiltani?

A valaszokat elore is koszonom.

[ Szerkesztve ]

(#4324) ubyegon2 válasza porthamt (#4323) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem teljesen tiszta, mi a cél, de ha a Lemezek alkalmazásban a partíciót kijelölve rákattintasz a dupla fogaskerékre és ott a Csatolási beállítások szerkesztése ablakban beállíthatod úgy, hogy a fájlkezelő se látja az NTFS meghajtót.

(#4325) growler válasza ubyegon2 (#4324) üzenetére


growler
őstag

Az fstab-ban az adott partíció (k) kikommentelése ? (drasztikusabb esetben törlése ?)
(Habár, az általad ajánlott módszer is a kikommenteléssel lehet egyenértékű ?)

(#4326) ubyegon2 válasza growler (#4325) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Jó módszer lenne az fstab kikommentelése is, ha szerepelnének benne az NTFS partíciók, de nyomuk sincs ott. Ezt szerintem az ntfs-3g és a FUSE intézi, hogy a fájlkezelő és más használni tudja. Lehet, hogy rosszul tudom, de eddig nem találkoztam NTFS partícióval az fstab-ban.

[ Szerkesztve ]

(#4327) Syl válasza Lathronos (#4243) üzenetére


Syl
nagyúr

Tesztelgettem ezt a megoldást (egér és billentyűzet is tiltva) és sajnos többször is volt, hogy felébredt a gép. Csak érdekességképen, win 8.1 és 10 alól soha. Most más irányba kezdek tapogatózni (gyanús a második monitorom) ezért szeretném visszaállítani mindkét eszköz ébresztési státuszát alapra.
Azt hogy kell?
Csak törlöm az /etc/init.d/-ből az acpi_wakeup-ot és újra lefuttatom az update-rc.d-t?

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#4328) Tonyk válasza ubyegon2 (#4326) üzenetére


Tonyk
veterán

Már miért ne szerepelhetne NTFS az fstab-ban?

Nincs tökéletes ember. Például belőlem is hiányzik a hiba!

(#4329) lev258 válasza Tonyk (#4328) üzenetére


lev258
veterán

Szerepelhet, de szó nem volt róla, hogy a kérdező beletette volna. Egyébként meg attól nem tűnik el, nem lesz megnyithatatlan.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#4330) Tonyk válasza lev258 (#4329) üzenetére


Tonyk
veterán

"Egyébként meg attól nem tűnik el, nem lesz megnyithatatlan."

Ezt nem is állította senki.

Nincs tökéletes ember. Például belőlem is hiányzik a hiba!

(#4331) Sonja válasza Tonyk (#4330) üzenetére


Sonja
veterán

Csak a kérdező pont ezt szeretné.

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#4332) Bohus válasza porthamt (#4323) üzenetére


Bohus
aktív tag

Alternatíva NTFS partíciók rejtéséhez: hozz létre az /etc/udev/rules.d/ alatt egy 99-hide-disks.rules fájlt, amelynek ez legyen a tartalma:

KERNEL=="sdaX", ENV{UDISKS_PRESENTATION_HIDE}="1"

Ha már létezik a fájl, akkor csak ki kell egészíteni, X helyett értelemszerűen a partíció számát kell szerepeltetni. Nálam a Double Commander ennek ellenére látta az ntfs partíciókat, a DC saját beállításai között tudtam elrejteni őket. Így már nyoma sincs a Windows rendszerpartíciónak.

A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

(#4333) lev258


lev258
veterán

A Mint Cinnamon és MATE 17.3-as verziók hivatalosan is megjelentek. A jelenlegi verziókban néhány héten belül (kb. 2-3 hét, de valószínűleg hamarabb) meg fog jelenni a frissítési lehetőség.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#4334) King Unique


King Unique
titán

Üdv!

A Mint 17.3 KDE az még 4-es, vagy már az új 5-ös alapú lesz? Netán utóbbi majd csak a 18-as verzióba fog bekerülni?

(#4335) lev258 válasza King Unique (#4334) üzenetére


lev258
veterán

Biztosan nem állítom, mert a KDE és xfce verziók mindig később érkeznek.
Valószínű, hogy marad a KDE4, nem jellemző ezekre az alverziókra a komoly változtatás, míg a KDE5 az lenne.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#4336) King Unique válasza lev258 (#4335) üzenetére


King Unique
titán

Értem, akkor annyira nem is várós nálam emiatt. Így egyelőre megfelel a 18-as verzióig a Cinnamon is.

Köszönöm a választ. :R

(#4337) ubyegon2 válasza Tonyk (#4328) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az szerepel az fstab-ban, amit beleírsz. Én csak azt mondtam, hogy még nem láttam ntfs bejegyzést a sajátomban, a fájlkezelőben mégis megjelenik és meg tudom nyitni egy kattintással. Ha auto csatolást szeretnék, akkor beírnám az fstab-ba valószínűleg. ;)

(#4314) growler Most már lejött nekem 4 perc alatt a múlkori 4 óra helyett. Igaz, a honlap Download szekciója még most sem akar betöltődni. :U

(#4336) King Unique Ahogy a többi bepróbálós disztróból látható, nem egyszerű integrálni a Plasma5-öt, lehet, hogy itt is majd érdemes lesz megvárni vele a 18.x verziót, hogy tökéletesen működjön. De ne legyen igazam.
Cinnamon 2.8 is egész jó már, ki lehet bírni vele, azt használom egy ideje, nekem nem is hiányzik a KDE.

[ Szerkesztve ]

(#4338) Tonyk válasza ubyegon2 (#4337) üzenetére


Tonyk
veterán

"Az szerepel az fstab-ban, amit beleírsz."
Ez egyértelmű.

"Én csak azt mondtam, hogy még nem láttam ntfs bejegyzést a sajátomban"

Rendben de, akkor kimaradt a "sajátomban", ebből a mondatból. ;) :
"Lehet, hogy rosszul tudom, de eddig nem találkoztam NTFS partícióval az fstab-ban."

Picit félreérthető így, főleg egy kezdő számára. Mindössze erre irányult a "kérdés" ;)
Peace!

[ Szerkesztve ]

Nincs tökéletes ember. Például belőlem is hiányzik a hiba!

(#4339) ubyegon2 válasza Tonyk (#4338) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ebben valóban igazad van, nekem volt egyértelmű, hogy csak a saját gépemben szoktam nézelődni, másnak ez tényleg nem evidens! Én voltam figyelmetlen. :B Teljesen jogos az észrevételed. :R

(#4340) growler válasza ubyegon2 (#4337) üzenetére


growler
őstag

Üdv !
Többek között, innen is letölthető.:[link]
Cinnamon, ill. Mate szóra kattintva. (elérhető 32/64 bites verzióban, md5sum-al együtt.)
Annak aki még nem ismeri:
Nyitsz egy terminált, beírod md5sum +1 szóköz
Megnyitod a fájlkezelődet, megkeresed a letöltött iso-t, rákatt, áthúzod a nyitva hagyott
terminál ablakba, elengeded. (ha a term.ablak háttérben van , rákatt.)
Ezután nyomsz egy entert,...és megvárod míg kiköhögi a letöltött .iso ellenőrző összegét.
Összehasonlítod azzal amit a net-en találtál.
(Tovább tartott leírni, mint megcsinálni. :) )

(#4341) ubyegon2 válasza growler (#4340) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

A DW-vel eddig az volt a gond, hogy a hivatalos mint oldal nem működött, a letöltő tükrök meg a beta verziót adták csak. Már teljesen jó a mint blog tükreiről elérhető a normál 17.3.

(#4342) oncsi


oncsi
őstag

Sziasztok.
Kezdő vagyok a mint-ben. friss telepítés után volna pár kérdésem. Azért itt, és nem a kezdők topikban, mert gondoltam hogy mint-ben itt több esélye van egy gyors válasznak. Ezért elnézést is kérek előre. Tehát:
1. Nem tudom telepíteni a Dropboxot. Felmegy, de nem kér jelszót, meg semmit.
2. Szeretném a panel betűméretét nagyobbra állítani.
/usr/share/cinnamon/theme/cinnamon.css -ben hiába írom át 8.5-ről bármire nem megy. Van ennek valami egyszerűbb módja? Próbálkoztam többfajta témával is, de semmi.
3. Mi az a panel szerkesztő mód?
Kb ennyi. A többi gondommal megkeresem a kezdők topikot, Köszönöm előre is.

(Rafaella topikban is kérdeztem, elnézést a duplázásért)

Kinek csak kalapácsa van, mindent szögnek vél

(#4343) Bohus válasza oncsi (#4342) üzenetére


Bohus
aktív tag

1. KDE, Xfce és MATE alá már tettem dropbox-ot, nem volt vele gond.
2. Jó helyen turkálsz, itt is ezt javasolják.
De azt sajnos nem tudom megmondani, hogy nálad miért nem működik.

A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

(#4344) lev258 válasza oncsi (#4342) üzenetére


lev258
veterán

Pontosan mi történik a DropBox-szal? Települ, elindítanád és ...
A Panelszerkesztő módban az egyes elemek nincsenek rögzítva, változtathatóak. Én a Panelbeállításokban a mérettel változtatom a panel és a betűk méretét is.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#4345) oncsi válasza lev258 (#4344) üzenetére


oncsi
őstag

Nem akartam semmit külön telepíteni, ezért hiányolja ezt.

Majd ezt mondja.

Kinek csak kalapácsa van, mindent szögnek vél

(#4346) lev258 válasza oncsi (#4345) üzenetére


lev258
veterán

Szoftverközpontból/Terminálból próbáltad? Ha felment, úgyis frissíti magát, és ezekkel a módszerekkel talán leszedi a függőségeket is.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#4347) ubyegon2 válasza lev258 (#4346) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

python-gpgme külön telepítése is segíthet, most nézem a Synapticot , benn van a csomag.

(#4342) oncsi

Azt a .css kutyulást felejtsd el inkább, egyszerűen jobb katt a panelen és katt a Panelbeállításokra.

Itt látod, amit lev258 ft említett, a kapcsolóknak ehhez BE állásban kell lennie, mint a képen az alsó az értelemszerű, itt nem számít a dologba

[ Szerkesztve ]

(#4348) oncsi válasza lev258 (#4346) üzenetére


oncsi
őstag

Szoftverközpontból, teljesen friss telepítésre. Ubin megy rendesen.

jav. Felraktam a python-t már nem hiányolja, de a második kép stabilan maradt 0%-on.

[ Szerkesztve ]

Kinek csak kalapácsa van, mindent szögnek vél

(#4349) oncsi válasza ubyegon2 (#4347) üzenetére


oncsi
őstag

A panel már tökéletes. :R

Dropbox is jó lett egy újraindítás után. köszönöm.

[ Szerkesztve ]

Kinek csak kalapácsa van, mindent szögnek vél

(#4350) ubyegon2 válasza oncsi (#4349) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nincs mit, bár nem én írtam a megoldást, csak kiegészítettem egy képpel. ;)

Azt azért ne feledd, hogy a Mint, főleg Cinnamonnal, elég jól konfigurálható, szinte mindent be lehet könnyen állítani a Rendszerbeállítások-ból kiindulva, ilyen fájlok átszerkesztése csak gondot okozhat kezdőknek.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.