Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#3901) lev258 válasza Syl (#3899) üzenetére


lev258
veterán

Windows-ban a fastboot-ot kapcsold le, különben zárolja majd a partíciókat.
Nekem eddig még mindig látszott.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3902) Syl


Syl
nagyúr

Fastboot, hibernálás minden kikapcsolva win alatt.
Noob kérdés:
Ez a sor jó lesz fstab-ba?
UUID=D02C3D932C3D7596 /media/zolee/data fuseblk rw,nosuid,nodev,relatime,user_id=0,group_id=0,default_permissions,allow_other,blksize=4096 0 0
A "blkid" és "cat /proc/mounts" kimeneteit szedtem össze.
Az ntfs is sda-n (ssd) van.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#3903) fradi81 válasza Syl (#3902) üzenetére


fradi81
veterán

nálam nincs túlcsicsázva :DDD
UUID=7AF477E3F4779FD5 /media/adatok ntfs defaults 0 0

moto g72, Ninebot d28e

(#3904) Syl válasza fradi81 (#3903) üzenetére


Syl
nagyúr

Köszi, akkor ezt a te módszeredet választom :D

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#3905) Syl válasza fradi81 (#3903) üzenetére


Syl
nagyúr

És olyat nem lehet, hogy az ntfs partíción ne legyen minden root/root? :F

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#3906) fradi81 válasza Syl (#3905) üzenetére


fradi81
veterán

Nem kéne hogy root legyen ha csatolva van, tehát nem tudsz rá írni?

[ Szerkesztve ]

moto g72, Ninebot d28e

(#3907) Syl válasza fradi81 (#3906) üzenetére


Syl
nagyúr

Nem tudtam róla fájlokat törölni. Ezért user alá mountoltam. Most is minden fájl/mappa root/root, de legalább tudok rá másolni, törölni stb.
UUID=D02C3D932C3D7596 /home/zolee/DataNtfs ntfs 0 0

Ezt a fájlt Mint alól másoltam rá, tudom törölni, szerkeszteni. Ugyanezek amíg /media... volt csatolva, nem mentek.

[ Szerkesztve ]

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#3908) ubyegon2 válasza Syl (#3904) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

SSD esetén nem kevés csak a default paraméter? :U

Amúgy nekem is mindent a media alá csatol be a Mint, egy ideje már ez az alap, nem jut most eszembe mi okból.
Ha zavar, hogy valami megjelenik a Nemo-ban, akkor a gnome-disk-manager Lemezek néven fut, simán megoldja, hogy ne látszódjon, de ezt már biztosan ismered. :)

(#3909) ubyegon2 válasza Syl (#3907) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A Jogosultságokat Nemo-ban azért tudod módosítani, ha root-ként nyitod meg, akár ALT F2-vel gksu nemo beírásával.

itt már beállíthatod:

(#3910) Syl válasza ubyegon2 (#3908) üzenetére


Syl
nagyúr

Csatoltam lemezkezelővel (köszönöm a tippet) és most ez áll az fstab-ban:
/dev/disk/by-uuid/D02C3D932C3D7596 /mnt/D02C3D932C3D7596 auto nosuid,nodev,nofail 0 0
Ez vajon elég az SSD-hez?
Mondjuk a Mint ext4-hez sincs sok extra beírás (errors=remount-ro 0 1) :B Ezen leírásod szerint minden oké vele.

(#3909) ubyegon2

>itt már beállíthatod:

Vagy nem :B
Átállítom a jogot, szépen engedi, de ha újra lekérem a fájl tulajdonságát, ismét minden root/root. :F
Mondjuk ez már annyira nem zavar, mert ennek ellenére tudom módosítani, törölni a fájlokat. Csak furcsa, hogy minden root/root (még az is amit Mint alól, sima userként másolok rá).

[ Szerkesztve ]

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#3911) lev258 válasza Syl (#3910) üzenetére


lev258
veterán

Az ntfs jogosultságai miatt ne aggódj. Azt nem is tudod változtatni a Nemoban, hiszen az a fájlrendszer nem így készült. Legfeljebb annyit tudsz változtatni, hogy csak olvasható legyen (azt is fstab-ban).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3912) ubyegon2 válasza Syl (#3910) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha ellenőrzéskor minden ok, akkor jók ezek a beállítások is, de ha itt megnézed, miket állítottál be paramétereknek, meg fogsz lepődni.

auto nosuid,nodev,nofail - ezeknél a default is jobb, ráadásul lehet, hogy a nosuid kavar be éppen!

érdekes, nekem is így van belőve automatikusan, igaz nincs NTFS, csak EXT4:

/media/TORRENTEK ext4 nosuid,nodev,nofail 0 0
/media/Data auto nosuid,nodev,nofail 0 0

a fenti link ilyen példát ír NTFS-re:
/dev/sda1 /mnt/Windows ntfs-3g defaults,locale=hu_HU.UTF-8,noatime 0 0

Én amúgy a discard, noatime paramétert azért használom, mert minden leírás ezt javallotta SSD-re. ;)

/ ext4 discard,noatime,errors=remount-ro 0 1

[ Szerkesztve ]

(#3913) Syl válasza lev258 (#3911) üzenetére


Syl
nagyúr

Köszi!

(#3912) ubyegon2

Oké, az ext-hez bevésem a "discard,noatime"-t. De mit írja az NTFS-hez?

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#3914) Bohus válasza Syl (#3913) üzenetére


Bohus
aktív tag

Nálam jelenleg ilyen opciók sorakoznak az fstab állományban a csatolási pont után:

ntfs-3g rw,auto,user,windows_names,locale=hu_HU.utf8,uid=1000,gid=1000,dmask=022,fmask=022 0 0

Hosszú kísérletezgetés, majd finomhangolás után jutottam erre az eredményre. ( Egyszer már megosztottam, akkor többen is feleslegesen bonyolultnak, túl hosszúnak találták, de nekem így frankó.)

A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

(#3915) ubyegon2 válasza Syl (#3913) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Inkább az FSTAB-ot szerkezteném a gksu gedit /etc/fstab paranccsal! Biztosabb ebben az esetben.

Amúgy nekem van egy inaktív Win-es partícióm HDD-n, annál is csak ez lenne beírva, ha csatolnám:

a x-gvfs az talán valami virtual-lal kapcsolatos, nem hiszem, hogy fontos, sok helyen be van írva az ntfs-3g, de ez sem kell.

Legjobb, ha ide is beírod +-ban az SSD miatt szükséges opciókat a meglévők elé és megnézed, minden OK-e!? Úgy szerintem jó lesz amúgy!

(#3916) fradi81 válasza Syl (#3913) üzenetére


fradi81
veterán

Egyébként ha nincs beírva az ntfs partíció úgy nem jó? Van nekem egy cinnamon mint is telepítve poénból, ott nincs fstabba vésve, mégis tudom használni ugyan úgy.

moto g72, Ninebot d28e

(#3917) syler123


syler123
veterán

Egy érdekesség. Korábban kérdeztem hogy mit lehetne kezdeni a Wifi stick-el, mert torrent alatt még a netet is bontotta. Miután észrevettem, hogy Mate van a gépen feltettem az xfce-t, csak azért hogy még kisebb legyen a rendszerigény. Erre azt veszem észre hogy megjavult a Wifi stick, nem bontja a kapcsolatot folyamatosan tölt, akár 50gb+ fölött sem száll el. Nem tudom ennek mi lehet az oka, de örülök hogy végre működik, így lett tökéletes a Mint :)

(#3918) Syl


Syl
nagyúr

Köszönöm mindenkinek a mountolási segítséget. Egyelőre így marad:
/ ext4 discard,noatime,errors=remount-ro 0 1
/mnt/D02C3D932C3D7596 auto discard,noatime,nosuid,nodev,nofail 0 0

Majd még jövők kérdésekkel :B

[ Szerkesztve ]

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#3919) inf3rno


inf3rno
nagyúr

Közben kiderült, hogy azért nem tudtam bizonyos screenshotokat olvasni windows alól, mert kettőspont volt a fájlnévben, amit win nem enged meg. Időközben elképzelhető, hogy tákoltak valamit a screenshot készítőn, mert most alulvonás van ugyanott Mint+Cinnamon alól. Ami nagyon fura, hogy ubuntu 15-nél is jelentkezett ugyanez, amikor a telepítőről csináltam screenshotot, de ott csak az első képnél, a továbbiaknál már nem. Lehet, hogy a telepítő automatikusan frissítette magát menet közben vagymi? Nehezen tudom elképzelni.

Buliban hasznos! =]

(#3920) Mtbsrác


Mtbsrác
senior tag

Miért zabálhat alaphangon 300mb memóriát a Firefox? Mint Rafaela a rencer. Csak elindítom és semmi más nincs benne csak a gyorsválasztó kis ablakocskák. Egy kiegészítő avn hozzáadva az az AdBlock és semmi más. Nemértem. Most épp a legújabb fut de a régiek se voltak különbözőek, be is tudja akasztani a gépet rendesen vanamikor 800-900mb-ot is elzabál.

[ Szerkesztve ]

(#3921) fradi81 válasza Mtbsrác (#3920) üzenetére


fradi81
veterán

Ilyenek ezek a mai modern böngészők.

moto g72, Ninebot d28e

(#3922) lev258 válasza Mtbsrác (#3920) üzenetére


lev258
veterán

Nálam alapból jóval kevesebbet használ. Próbáld az AdBlock nélkül. 130 üresen, ezzel az oldallal 190. De amúgy igen, sokat esznek a böngészők. Memóriateszt volt? Az a 800 már soknak tűnik, bár nálam a 4 lap a maximum.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3923) ubyegon2 válasza Mtbsrác (#3920) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Adblock vs ublock

Ahogy tanult kollégánknak is írtam(#38623)-ra , valóban szignifikáns a különbség a kettő között memória használatban utóbbi javára!

[ Szerkesztve ]

(#3924) lev258 válasza ubyegon2 (#3923) üzenetére


lev258
veterán

Én NoScript-et használok. :DDD

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3925) ubyegon2 válasza lev258 (#3924) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

noScript az mehet együtt is az ublockkal, nem teljesen fedik egymás funkcióját, ha jól tudom. biztos nem vagyok benne

ezt még az előbbihez szántam:

(#3926) Mtbsrác válasza lev258 (#3922) üzenetére


Mtbsrác
senior tag

800 akkor jön össze ha hosszabb ideig böngészgetek, de a progit nem zárom be és már jó sok ablak meg volt nyitva. Ekkor már érezni az akadást a gépen.

ubyegon2:
Hmm az érdekes mert operában is az adblock-ot használom és az 200mb alatt van jóval üres állapotban. Böngészés közben mint most pl sem megy fel 400 fölé szinte soha. Lehet sok ablak is nyitva még akkorse. Érdekes.

(#3927) Syl válasza lev258 (#3924) üzenetére


Syl
nagyúr

uBlock, NoScript és csak a whitelisten szereplő oldalak kukizhatnak :DDD

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#3928) syler123


syler123
veterán

Sziasztok!

Ismét egy kérdéssel fordulok felétek. Az érdekelne, hogy a valamelyik lejátszóval, pl vlc vagy smplayer megoldható a kondenciahelyes lejátszás? Konkrétan az lenne jó, ha fullscreen-re teszem, akkor a megjelenítő 24p-s filmnél váltson át 24hz-re. Nem találtam ilyen beállítást ezeknél a lejátszóknál. Valahogyan megoldható, csak én nem találom? Valami olyasmi menü kellene hogy képfrekvencia igazítása filmhez.

(#3929) Syl


Syl
nagyúr

A Nemo oldalsávját (helyek) lehet valahogy szerkeszteni? Mármint a "Könyvjelzők szerkesztés"-én kívül?
Szeretném eltüntetni a listából a "Legutóbbi" és "Fájlrendszer" tételt, a saját könyvjelzőmet meg "felvinni" a többi közé.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#3930) ubyegon2 válasza Syl (#3929) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha a Menü-re gondolsz, akkor kattints jobb gombbal az ikonjára és a Beállításoknál felugró ablak már segíteni fog. :) Itt a Menüszerkesztő-ben már állítgathatsz kedvedre.

(#3931) Syl válasza ubyegon2 (#3930) üzenetére


Syl
nagyúr

Nemnem :N

A Nemo fájlkezelő ablakának bal oldala:

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#3932) ubyegon2 válasza Syl (#3931) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Bocs, a "helyek" zavart meg, mert az a menüben van, nekem meg nincs ilyen "legutóbbi", így biztosan van megoldás! :)

(#3933) Syl válasza ubyegon2 (#3932) üzenetére


Syl
nagyúr

Közben rájöttem, hogy ha a beállítások / magánszférában kikapcsolom a legutóbb használt fájlokat, akkor eltűnik a Nemo-ból a "legutóbbi" tétel! :B
Már csak a könyvjelzők közé felvett NAS mappát kellene "felvinni" a Videók, Zenék közé.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#3934) lev258 válasza Syl (#3933) üzenetére


lev258
veterán

Én tudom mozgatni ezeket, kivéve az Eszközök alatt levőket.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3935) Syl válasza lev258 (#3934) üzenetére


Syl
nagyúr

Nabaccameg! Most égek, mint a Reichstag! :B
Ez a drag&drop eszembe se jutott. Köszi! :R

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#3936) ubyegon2 válasza Syl (#3935) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

:Y Manó csípne meg! Egy órán keresztűl bogarásztam a Nemo-t, de erre nem is mertem gondolni, hogy ez a drag/drop is jó lenne neked! Közben már második alkalommal fagyott be totál a rendszer az utóbbi napokban, logokban semmit nem lelek, valami hw-elem gond lehet, nincs most időm kideríteni.
A FF frissítés is gyanús, felrakta a legfrissebbet, mégis eggyel előbbi verziót mutat, amit pedig vissza kellett fejlesztenem azelőtt pár nappal. :U

[ Szerkesztve ]

(#3937) alevan


alevan
őstag

Helló.

Linux Mint (Cinnamon) alatt hogy váltok DRI3-ra?

Jelenleg DRI2 van használatban a gépemen. Találtam egy tutorial-t, ahol az xorg.conf-ban kell átírni egy sort, viszont a jelenlegi rendszeremben nincs ilyen fájl.

a locate xorg.conf parancsra csak ezek jönnek be:
/usr/share/X11/xorg.conf.d
/usr/share/X11/xorg.conf.d/10-evdev.conf
/usr/share/X11/xorg.conf.d/10-quirks.conf
/usr/share/X11/xorg.conf.d/11-evdev-quirks.conf
/usr/share/X11/xorg.conf.d/11-evdev-trackpoint.conf
/usr/share/X11/xorg.conf.d/50-synaptics.conf
/usr/share/X11/xorg.conf.d/50-vmmouse.conf
/usr/share/X11/xorg.conf.d/50-wacom.conf
/usr/share/X11/xorg.conf.d/51-synaptics-quirks.conf
/usr/share/man/man5/xorg.conf.5.gz
/usr/share/man/man5/xorg.conf.d.5.gz

Van más módszer vagy nekem kell létrehoznom ezt a fájlt? (Erre nem nagyon találtam eddig választ).

"Ezért lovagol a pokolba a konzumer IT piac. A hülye igények... . Azt sem tudod, hogy mit akarsz de az jöjjon havonta frissités formájában."

(#3938) ubyegon2 válasza alevan (#3937) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Itt azt írja, hogy létre kell hoznod: Enable DRI3 For AMD Radeon's Xorg Drivers

Hogy ez segít-e rajtad? :U

(#3939) lev258 válasza alevan (#3937) üzenetére


lev258
veterán

Mint-et talán jobb nem piszkálni, bizonyos téren konzervatívak. Pl. a systemd is valószínűleg ki fog maradni az új kiadásból, míg más disztribúcióknál részben vagy teljesen benne lesz.
Amúgy amikor nincs xorg.conf fájl, akkor létre kell hozatni a rendszerrel. De legyen Systemback mentésed.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3940) Geripapa


Geripapa
aktív tag

Azt eltudom valahogy érni hogy ne kelljen minden egyes bejelentkezés után újra megadni valami kulcstartó jelszavát + a nas felhasználói nevet jelszót ha el akarom érni a tartalmát?
annak ellenére hogy be van pipálva hogy megjegyzés örökre mindig meg kell adnom.

Segítségkéréshez: NSA320+FFP; Raspberry Pi2 Openelec/Kodi ;

(#3941) lev258 válasza Geripapa (#3940) üzenetére


lev258
veterán

Nem nagyon tudom, miért csinálja ezt, de esetleg megpróbálhatod törölni és újra hozzáadni a NAS-t.
Azt írják, add hozzá a felhasználót a csoporthoz.
sudo smbpasswd -a <username>

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3942) alevan válasza ubyegon2 (#3938) üzenetére


alevan
őstag

Köszi, bevált.

(#3939) lev258 Tesztgépen akartam megnézni valamit amihez szükséges a DRI3. Szét is cseszte , de amit meg akartam nézni, azt megnéztem :D

"Ezért lovagol a pokolba a konzumer IT piac. A hülye igények... . Azt sem tudod, hogy mit akarsz de az jöjjon havonta frissités formájában."

(#3943) Syl


Syl
nagyúr

Double Commandert hogy lehet működésre bírni? :F
Telepítem tárolóból, (a mint menüben) ikonja nincs, terminálból próbálva, azt mondja, nincs is telepítve, az /usr/share/applications mappából indítva hibát dob.

Próbáltam a terminál javaslata szerinti telepítést is, a probléma megmaradt. :W

[ Szerkesztve ]

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#3944) lev258 válasza Syl (#3943) üzenetére


lev258
veterán

Felraktad a grafikus részt is? Az külön csomag.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3945) Syl válasza lev258 (#3944) üzenetére


Syl
nagyúr

Milyen trükkös egy program :B
Köszönöm a tippet.
A gtk csomagot felraktam, így terminálból már el tudom indítani. Mert persze mint menübe nem került be.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#3946) lev258 válasza Syl (#3945) üzenetére


lev258
veterán

Csinálj neki egy parancsikont. :DDD

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3947) Syl válasza lev258 (#3946) üzenetére


Syl
nagyúr

Plank-et használok, így simán csak kitűztem a dock-ra amikor futott :DDD

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#3948) tolvaj!


tolvaj!
őstag

Sziasztok!

Mate Rafaela x86-val akadt egy kis gondom. Asus x51rl topira tettem fel. X1100 radeon van benne és miután telepítettem a zárt AMD drivert 1024x768-ba hajlandó csak megjeleníteni. Letöröltem és újratelepítettem a nyílt kártyát, de úgy maradt és nem tudom mit kellene beállítanom még.

Ha aki mer az nyer, akkor aki merít az nyerít?

(#3949) ubyegon2 válasza alevan (#3942) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Örülök, hogy sikerült! ;) Ráadásul duplán sikerült, mert lev258 kolléga tippje is bejött, hogy jobb nem piszkálni. ;]

(#3950) Bohus válasza Syl (#3945) üzenetére


Bohus
aktív tag

Jó ötlet volt a DC, én csak elvétve nyúlok a beépített fájlkezelőkhöz (Caja, Nemo, Dolphin). Telepítést ppa hozzáadással szoktam megoldani.

A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.