Hirdetés

2024. május 8., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#3351) csongi


csongi
veterán

Hogyan kell elindítani a telepítést fájlból?
És van e win-es alkalmazásom, sajnos csak ilyen van, de ezt nem indítja el telepítés után, mert komoly problémával került szemben, mit lehet tenni?
Rafaela van fent.

(#3352) spammer válasza csongi (#3351) üzenetére


spammer
veterán

Bővebben?
Milyen telepítést, milyen fájlból?
Milyen wines/wine-os alkalmazás?
Mi a hibaüzenet?

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#3353) lev258 válasza csongi (#3351) üzenetére


lev258
veterán

Ha Windows alóli telepítésre gondolsz, olyan nincs.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3354) csongi


csongi
veterán

Hiba uzenet

Java es open officet telepitenek.

(#3355) enelna


enelna
csendes tag

Sziasztok !

LM Mate 17.2 64bit.
Nem találom a mappa megosztást a még rendszergazdaként megnyitva sem a jobb oldali menüben.
A sima 17-tel nem volt ilyen gondom.

köszönöm

(#3356) lev258 válasza csongi (#3354) üzenetére


lev258
veterán

Amit próbálsz, az valószínűleg nem fog futni Wine-ban. Viszont van Java Linuxra és van LibreOffice (az OpenOffice utódja).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3357) csongi válasza lev258 (#3356) üzenetére


csongi
veterán

Igen a libre megy is, de az csak angol :(

(#3358) lev258 válasza csongi (#3357) üzenetére


lev258
veterán

Lehet "magyarítani". A rendszert "magyarítottad"? Telepítésnél csak félig lesz az.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3359) Fenyő válasza lev258 (#3356) üzenetére


Fenyő
őstag

Ráadásul mindkettő (LibreOffice és Openjdk-7-jre) az alaptelepítés része, ha MS Office (2007 vagy 2010) kéne az légyszerűbben PlayonLinux-al telepíthető fel, ill. az openjdk develepoment kit (Openjdk-7-jdk) is feltehető ha nem lenne elég a jre, de ppa-ból az Oracle verzió is feltehető ha vmi netán nagyon igényelné, de abban lehetnek biztonsági likak.
Szerk Csongi; Magyar van angol Mintet tettél fel? Ha angolt akkor tedd fel a libreoffice-l10n-hu és a libreoffice-help-hu csomagokat, ha pedig szeretnél ms fontokat is használni akkor pedig a ttf-mscorefonts-installer -t, ill a beállítások nyelvek fül alatt akár az egész rendszert "magyaríthatod".
lev258: Persze de azt könnyebb karbantartani ilyen szempontból mint a zárt Oracle-t, nem is szereti az FF ált. le letiltja, hogy sérülékeny, az openjdk-val nincs ilyen baja.

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#3360) lev258 válasza Fenyő (#3359) üzenetére


lev258
veterán

Lehetnek azok a másikban is. :DDD

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3361) csongi


csongi
veterán

Elméletileg Magyar, telepítésnél kiválasztottam a nyelvet.
De ha nem az lett, hogyan lehet Teljesen Magyarítani?

(#3362) Fenyő válasza csongi (#3361) üzenetére


Fenyő
őstag

Akkor futtass le egy frissítést, ha ilyen félig magyar félig angol az előfordul néha tiszta telepítés után, de egy upgrade ált. megoldja.

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#3363) Dhampir


Dhampir
félisten

A Minty-téma Cinnamonra jól néz ki, már csak a szürke ablakokat kellene lecserélni valami "cééépre", de az előretelepítettek között nem találtam megfelelőt, csak az ablakkeretek, ikonok, vezérlőelemek, egérmutató, asztal kinézetét lehet kicsit megváltoztatni. :U

A bejelentkezési ablak témái között már alapból megtalálható egy-két jópofa, animáltak is (17.2 alatt nézegetem), érdemes megnézegetni őket.

Kezdőknek is most már bátrabban lehet akár MS Windows helyett használni ezt a barátságos rendszert, nagyon gyorsan üzembe helyezhető. :)

(#3364) Dhampir


Dhampir
félisten

Sziasztok!

Érdemes telepíteni az Ubuntu restricted extras csomagokat (Linux Mint 17.2)? :F

A libavcodec54 és a libavcodec extra között mi a különbség?
Alapból a libavcodec54 települt fel.

[ Szerkesztve ]

(#3365) lev258 válasza csongi (#3361) üzenetére


lev258
veterán

Nyelvi beállításoknál vedd rá, hogy a többi csomagot is feltegye.
Dhampir: Ha VLC-t használsz, annak saját csomagjai vannak, tehát felesleges.
Fenyő: Mint-es Frissítéskezelő nem szokta lekezelni.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3366) Dhampir válasza lev258 (#3365) üzenetére


Dhampir
félisten

Összekavarodna a VLC-vel?

(#3367) lev258 válasza Dhampir (#3366) üzenetére


lev258
veterán

Nem hiszem, de ha nem kell, minek foglalja a helyet.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3368) Dhampir válasza lev258 (#3367) üzenetére


Dhampir
félisten

Köszönöm szépen!

Más:

sudo apt-get upgrade futtatása után ezt írta ki a sor végére:
Warning: No support for locale: hu_HU.utf8

Ezt futtattam le és most már nem jelzi:
sudo locale-gen hu_HU
dpkg-reconfigure locales

(#3369) lev258 válasza Dhampir (#3368) üzenetére


lev258
veterán

Ez a hibaüzenet a Mint sajátja, de nem csinál semmi gondot, még ha nem is futtatod az utóbbit.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3370) Dhampir


Dhampir
félisten

(#3369) lev258

Ez a hibaüzenet a Mint sajátja :D

Közben túl vagyok egy BIOS updaten is.

"Linux alól" úgy volt a legegyszerűbb, hogy az előzőleg a gyártó honlapjáról letöltött .exe fájlt pendrájvra másoltam, majd a gép újraindításával futtattam a Hiren's BootCD-n megtalálható MiniXP-t, amelyből egyszerűen elindítottam a frissítést (kicsit várni kellett, majd automatikusan újraindult a gép és elkezdődött a BIOS frissítése), amely végül sikeresen lezajlott.

A Mint Terminalban már az új verziót írja ki a sudo dmidecode -s bios-version parancsra.

[ Szerkesztve ]

(#3371) lev258 válasza Dhampir (#3370) üzenetére


lev258
veterán

Ügyes. Az újabb UEFI update-k már a rendszerből telepíthetőek lesznek a nem túl távoli jövőben.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3372) Dhampir válasza lev258 (#3371) üzenetére


Dhampir
félisten

Az kicsit egyszerűsíti majd az életet, ezt a verziót meg pont 30-án adta ki a Dell, amikor csak Mint alatt vagyok. :D

(#3373) Ablakos


Ablakos
őstag

Kicsit általános linux, de Mint a cél. Teljesen alap telepítésre szeretnék AMD catalyst drivert telepíteni. Letöltöttem a megfelelő drivert és a neten található fórumok alapján próbálkoztam, de nem sikerül. Szóval azt a néhány lépést szeretném kérni, hogy menjem már fel ez a vacak.

(#3374) lev258 válasza Ablakos (#3373) üzenetére


lev258
veterán

Az Illesztőprogramok menü nem jó? Igaz, nem a legújabbat teszi fel. Milyen videókártya?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3375) Ablakos válasza lev258 (#3374) üzenetére


Ablakos
őstag

Ott nem jelenik meg a kártya drivere. Az lenne a nekem való. Egy kattintás és kész.

HD4300 Mobility Radeon dedikált kártya egy HP laptopban.

[ Szerkesztve ]

(#3376) lev258 válasza Ablakos (#3375) üzenetére


lev258
veterán

A te kártyád gyári támogatása megszűnt, viszont a nyílt driverrel jól megy.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3377) Ablakos válasza lev258 (#3376) üzenetére


Ablakos
őstag

A nyilt mit jelent? Amit feltesz alapból a MINT?

(#3378) lev258 válasza Ablakos (#3377) üzenetére


lev258
veterán

Pontosan. Ugye a Mint 17.2-t tetted fel? Az már kicsit frissebb dolgokat tartalmaz, driver téren is.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3379) Ablakos válasza lev258 (#3378) üzenetére


Ablakos
őstag

Igen, azt. Tkp. nem nagyon zavarna a nyilt driver, de sajnos fagyások, összeomlások vannak néha. Szóval hagyom a fenébe nem kínlódom. Köszi.

(#3380) lev258 válasza Ablakos (#3379) üzenetére


lev258
veterán

Akkor ott más gond is lehet, a nyílt elég jó az utóbbi időben.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3381) Dhampir


Dhampir
félisten

Egyébként alapból elég érdekesen particionál a Mint, ezen a hardveren a / alá és kiterjesztett partícióra nyomta a swapet, amelyet a teljes fizikai memóriára méretezett. Lehet, hogy majd újratelepítem a rendszert, elég lesz 2GB swap és inkább a /fölé teszem.

/dev/sda1 ext4 ... GB boot
/dev/sda2 extended 7.91 GB
/dev/sda5 linux-swap 7.91 GB

Bejelentkezés után viszonylag lassan töltődik be az asztal, az alap Ubuntu gyorsabb.

Más:

Elég szép bejelentkező felülethez készített témák vannak, például ez a "gótikus" téma is animált.

Itt található a deviantart oldalán, ebben a Linux Mint-fórum topicban pedig az MDM HTML5 Témákat vesézik ki.

(#3382) Dhampir


Dhampir
félisten

Hm, úgy látom, hogy még 2009-ben Clement Lefebvre egyfajta véleménye miatt akkoriban páran elpártoltak a Minttól. :D

(#3383) csongi válasza lev258 (#3365) üzenetére


csongi
veterán

Megnézem hogyan lehet. :R
Fenyő: Megnéztem, sajnos maximális órajelen és ebből adódóan feszültségen megy a gép.
AMD AM3 Sempron DDR3 rammal.
Létezhet ehhez valamilyen driver? Lehet azzal menne az energia gazdálkodás.

(#3384) ubyegon2 válasza Dhampir (#3382) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ajajjj! Reméljük, hogy erre nem reagál érdemben senki. :N

Egyébként milyen meghajtón próbálod ezeket a swap ide-oda trükköket? Van értelme x ms előnyért? Inkább a ramdisk gyorsítana, bár nem ismerem pontosan a hw-es hátteret a gépeden, amiről szó van most.

Bejelentkezés után viszonylag lassan töltődik be az asztal, az alap Ubuntu gyorsabb.

Pakold tele azt is csili-vilivel! :D

[ Szerkesztve ]

(#3385) Dhampir válasza ubyegon2 (#3384) üzenetére


Dhampir
félisten

Nem is kell rá reagálni, de engem nemcsak önmagában a rendszer érdekel, hanem a készítői is és pusztán rácsodálkoztam arra, hogy ilyen is van, amikor keresetlenül belé botlottam.

Notin használom, nem raktam sehová a swapet, a Mint rakta oda, ahol most van.

Igazából semmi csili-vili nincsen, csak az alap Mint-környezet. Egyedül a login-képernyőt és a a Cinnamon témát változtattam meg. Viszont érdekes, hogy login után jó darabig sötét a képernyő. :U

(#3386) Dhampir válasza ubyegon2 (#3384) üzenetére


Dhampir
félisten

Ami még érdekes, hogy Live Ubuntu alól nem látszottak a Mintre mentett különféle fájljaim.

Most Mint alól Pinta-képszerkesztővel szerettem volna megnyitni egy képernyőképet és az sem látja az általam létrehozott png-fájlt, pedig nincsen letitkosítva a meghajtó. :U

A nemo-fájlkezelőből közvetlen megnyitásra sem sikerült, ebben az esetben azt írja, hogy "Nem sikerült a fájl megnyitása".

[ Szerkesztve ]

(#3387) #81562624


#81562624
törölt tag

Sziasztok!
Adott egy UEFI-s laptop, amin Windows 8.1 van, de szeretnék rá Linuxot tenni.
Rufus-szal megcsinálom a telepítőt pendrive-ra, de nem tudok róla bootolni, mert a Mint-es logonál egyszerűen megáll az egész.
Valami ötlet? :F

(#3388) joecontra válasza #81562624 (#3387) üzenetére


joecontra
addikt

Esetleg ellenőrizd az ISO integritását (md5sum) és Win32DiskImager-rel próbáld pendrive-ra írni a lemezképet.

Üdv,
J

(#3389) lev258 válasza #81562624 (#3387) üzenetére


lev258
veterán

Secureboot ki van kapcsolva, EFI módban bootolod a pendrive-ot?
Dhampir: gksu-val indított fájlkezelőben sem tudsz hozzájuk férni?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3390) ubyegon2 válasza Dhampir (#3385) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

nemcsak önmagában a rendszer érdekel, hanem a készítői is

Tiszta, de sejted, mire gondoltam. :)

csak az alap Mint-környezet.

Ezek szerint az alap Ubuntu gyorsabban indul, mint a Mint.

login után jó darabig sötét a képernyő.

Nálam is ilyen a Mint, a dmesg-ben nézd meg, hol szuttyog a boot, nekem valami clockwork switch sor akasztja meg a boot-ot, Jessie alatt nem csinálja. Nem jöttem még rá, mi ennek az oka és mit csinál pontosan ez alatt az idő alatt ez a cw swicth. :U

(#3386) Dhampir Nem tudom mi lehet az oka, hogy nem olvassa be a fájlokat a kezelő, elvileg be kéne neki, nem is jogosultság probléma. Lehet, hogy valami hiányzik a Nemo-ból? Voyager live-ból meg is néztem, minden ment simán, abban Ristretto van. :U

(#3387) carrick16Ez a leírás ismert számodra?

[ Szerkesztve ]

(#3391) Dhampir válasza lev258 (#3389) üzenetére


Dhampir
félisten

Most már az LMDE 2-t installáltam, ezért nem tudom kipróbálni.

Nem tudom miért, de amikor már régebben szerettem volna használni a Mintot, mindig belefutottam valami furcsaságba, ami más Linux alatt nem volt tapasztalható.

(#3390) ubyegon2

Az Ubuntu sem látta a fájljaimat, ez is érdekes volt.

------------------------------------------------------------

Mindenesetre jó tudni a szellemi hátteret is, ami remélhetőleg a rendszer biztonságára nem nyomja rá a bélyegét, ugyanis ilyen "nyilvános megmozdulásoknak" az illető állásfoglalásán túlmenően az lehet a veszélye szerintem, hogy megsokasodhatnak a rendszer támadói is.

A Linuxban éppen az tetszett meg sok esztendővel ezelőtt is, hogy nem tett különbséget az emberek között, inkább a nyíltságot, a barátságot sugározta (számomra ez a kép "jött le"), még akkor is, ha el lehet játszani vele a lázadót és az anarchistát is, attól függően, hogy a felhasználó éppen milyen "kalapot" visel. :)

(#3392) ubyegon2 válasza Dhampir (#3391) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Érdekes, nekem meg egyedül a Mint volt az összes közül, ami simán működött már telepítés után, hozzá se kellett volna nyúlnom, persze, ha kutyulgat az ember, a helyzet változhat, de megölni se túl könnyű! Biztosan gépfüggő dolog ez.

A Linuxban éppen az tetszett meg sok esztendővel ezelőtt is, hogy nem tett különbséget az emberek között, inkább a nyíltságot, a barátságot sugározta pont ez a két kiemelt szó az, amiről el lehetne polemizáni az általad linkelt esetnél is!

Elég marginális és régi infó ez az állásfoglalás, nem gondolnám, hogy emiatt támadás érné a Mintet, az utóbbi években legalábbis nem írtak ilyenről.

Biztosan van, aki úgy választ disztrót, hogy írek, olaszok, oroszok csinálták vagy épp manók! :D
Én eleinte próbáltam magyar disztrót választani, de nem nagyon jött össze, minap például kijött egy új BlackPanther is.

(#3393) 105kacsa


105kacsa
őstag

Dual boot módban van a laptopon win 8.1 pro és a Linux Mint 17.2
Ha frissítem (nem újratelepítem) a win 8.1-et win 10-re akkor letúrja a Grub 2 rendszerbetöltőt vagy nem ?

ZTE Axon Elite - ligában játszik. Teclast X10 3G a nagyképű jóképű. OUKITEL K4000 Pro a verő erő.

(#3394) Dhampir válasza ubyegon2 (#3392) üzenetére


Dhampir
félisten

Félreértettél, nem azért érdekel, hogy milyen nemzetiségű csinálja, hanem inkább az, hogy milyen ember(ek) áll(nak) egy adott dolog, ügy mögött. Például, ha megszeretek egy írót, akkor az életrajza is kezd érdekelni, hogyan lett azzá, amivé vált, milyen élete volt, minek örült, milyen sebzéseket kapott, hogyan hatottak rá a körülmények...

Egyébként az LMDE 2-őt újraindítottam, erre login után a "Cinkosmanó" összeomlott. :D

Nálam Suse, Mandrake, Mandriva és a kezdeti idők Ubuntuja teljesített legjobban Desktop-szolgálatot, persze sokfélét kipróbáltam ezek mellett.

Az jó, hogy él még a Black Panther. Little Susie sem lett volna rossz, ha tovább fejlesztenék.

(#3395) lev258 válasza 105kacsa (#3393) üzenetére


lev258
veterán

Számunkra is homályos, pontosan milyen dolgok frissülnek. Így aztán nem tudunk nyilatkozni.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3396) ubyegon2 válasza Dhampir (#3394) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem értettelek félre :N , azt a nemzetiség alapján történő választást inkább poennak szántam, mivel pont írekről volt szó- így, aki csípi az anarchista lázadókat, tőlük választ!

LMDE nekem sose működött jól, nem is értem teljesen ezt, a régebbi disztrók jók voltak, a mostaniaknak már egyre inkább megfelelési kényszere van, a felhasználó, erős hardverek, ilyesmi.

(#3393) 105kacsa Esélyes, hogy kinyírja a GRUB-ot is! Meg mást is, [link].
A Win ilyen, nekem egyszer a 7 telepítése egy egész Chakra-t eltüntetett partícióstól!

Érdemes felkészülni mindenre! :D Sok sikert, de tényleg!

[ Szerkesztve ]

(#3397) lev258 válasza lev258 (#3395) üzenetére


lev258
veterán

Elvileg van, akinek minimális mellékhatással sikerült. [link]
De nem tudni, nálam éppen hogy lesz.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3398) bajnokpityu


bajnokpityu
félisten

egy smb megosztást szeretnék csinálni, egy frissen telepített Mint 17,2 cinamonról-ról.
csatoltam a meghajtót /media/nas/lemez0 helyre. linuxos filekezelővel megosztottam a meghajtót, majd bementem a samba programba, itt is megcsináltam a megosztást.

win10 alatt keresem a gépet. intéző nem találja a gépet. a windowsos hibajelentő azt mondja, h a linux visszautasítja a kapcsolatot.

eladók: Hifiman HE560V3, Topping DX3PRO+ DX7PRO

(#3399) lev258 válasza bajnokpityu (#3398) üzenetére


lev258
veterán

Talán [link]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3400) bajnokpityu válasza lev258 (#3399) üzenetére


bajnokpityu
félisten

Ha belemegyek linux alatt a filekezelő alján a hálózatba, akkor látszik mind a windosos gép, mint a linuxos.
ha a linuxosba megyek, akkor nem enged belépni, ha a windowsosba, akkor brutálisan lalassul, sztem kifagy. :(

eladók: Hifiman HE560V3, Topping DX3PRO+ DX7PRO

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.