Hirdetés

2024. március 29., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#3451) SteveL válasza ubyegon2 (#3450) üzenetére


SteveL
aktív tag

Igen, szerintem a Win 10 megtartotta a Win 8.1 helyreállító partícióit is, és még magának is hozott létre újakat...

(#3452) fradi81


fradi81
veterán

Nemrég raktam egy cinnamont, szintén partícióra ment a grub, és úgy rémlik az lett aktív, nálam is GPT van, úgy néz ki ennél már máshogy működik mint MBR-nél, mindegy hova telepíted működni fog.

[ Szerkesztve ]

moto g72, Ninebot d28e

(#3453) SteveL válasza fradi81 (#3452) üzenetére


SteveL
aktív tag

Ez csak akkor kínos, ha leválasztható meghajtóra, pendrive-ra telepíti az ember (mint először én is), mert akkor nem indul el semmi, ha nincs bedugva az adott meghajtó. (Hacsak nem néztem be a Grub telepítésének helyét a telepítőben, de majdnem biztos, hogy nem. Mindenesetre nem próbálom ki megint. :DDD )

(#3454) lev258 válasza SteveL (#3453) üzenetére


lev258
veterán

Már előzőleg is az volt a sejtésem, és csak erősödött, hogy UEFI-s telepítésnél már nem olyan könnyű szétválasztani a dolgokat, ahogyan King Unique kolléga is taglalta. Ugyanis ekkor nemcsak a Grub telepítési helyének megválasztása van, hanem ott a külön EFI partíció is, ami szintén részt vesz az egész folyamatban és nem kerülhető meg.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3455) adamch4


adamch4
tag

Üdv!
Egy kezdő kérdés. Tegnap feltettem a Linux Mint 17 Mate-t, viszont azóta a wifi-vel szívok. Az illesztő-program kezelőben beállítottam a wifi-kártya megfelelő driverét (nem volt gond vele, felismerte szépen), viszont a panelt sikeresen eltüntettem, így nem tudom bekapcsolni a wifit. Hol találom a vezetéknélküli hálózatokat? Vagy mit kell még varázsolni, hogy működésre bírjam a wifit? Köszi előre is!

Ahol nincs alternatíva, ott az igazságból hiányzik valami.

(#3456) lev258 válasza adamch4 (#3455) üzenetére


lev258
veterán

Vannak a menüben hálózati menüpontok. Illetve előfordul olyan is, hogy nem a felajánlott zárt drivert érdemes feltenni, hanem csak a firmware-t a többit pedig a nyílt driver lekezeli. Persze utóbbi pontos típus ismerete nélkül nem ajánlható, csak tájékoztatásképp írtam.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3457) 0xmilan


0xmilan
addikt

Üdv!
Xfce alatt sötét témát (xfce-dusk) használok, de valamiért Firefox-ban is állítgatja a színeket, ráadásul rosszul, így néhol fehérrel írok a fehér hátterű textbox-ba, pl a RIOS motorban is, hsz írásnál.
Megoldásként legtöbbször azt írták, hogy stylish-sal sötétítsük el a firefox-ot, de az csak egyes oldalakra állítható és a RIOS motorhoz meg gondolom még több oldalhoz nincs hozzá sötét téma.

A kérdésem, hogy van-e erre valami más megoldás a firefox kiegészítőn kívül?
Illetve MATE, Cinnamon alatt is így viselkednek a sötét témák, tehát állítják a FF paramétereit is?

Win10-el dual bootolok. Ha esetleg újrahúznám Cinnamonnal, akkor elég kiválasztani a mostani ext4 partíciót hozzá és telepítés után minden működik tovább rendesen?

(#3458) adamch4 válasza lev258 (#3456) üzenetére


adamch4
tag

Lementettem egy képernyőképet, nem tudom, hol induljak el, már annyi mindent próbáltam, úgy látszik hülye vagyok én ehhez :DDD

Ahol nincs alternatíva, ott az igazságból hiányzik valami.

(#3459) lev258 válasza adamch4 (#3458) üzenetére


lev258
veterán

A sima Network menüpontban mi van? Amúgy a te esetedben a zárt driver kell a wifihez.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3460) adamch4 válasza lev258 (#3459) üzenetére


adamch4
tag

sima Network menüpont:
3 fül: Általános, DNS, Gépek
nem sok beállítást tartalmaz. Zárt drivert Szoftverkezelőből tudok telepíteni? A panelről amúgy nem hiányzik egy Kapcsolatok menü? Sehol nem találom.

Ahol nincs alternatíva, ott az igazságból hiányzik valami.

(#3461) lev258 válasza adamch4 (#3460) üzenetére


lev258
veterán

Már felraktad. Ott volt a képeden. Mármint a wifi. Látok valamit a paneleden, de lehet az is a Hálózat menübe vezet.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3462) adamch4 válasza lev258 (#3461) üzenetére


adamch4
tag

ja, ok :DDD
már azt hittem megint terminálból kell telepíteni vmit
A panelen mindent én adtam hozzá, mert nem voltam hozzászokva és eltűntettem véletlenül (korábban Ubuntu 13-as volt fenn, az jobban bejött). Szóval valahogy ezt kellene elővarázsolni, de hogyan?

Ahol nincs alternatíva, ott az igazságból hiányzik valami.

(#3463) lev258 válasza adamch4 (#3462) üzenetére


lev258
veterán

Ami egyszer ott volt, azt vissza is lehet hozni. Még arra gondoltam, ha nem szabtad nagyon át a dolgokat, megpróbálhatnád a MATE asztal beállításait alapra állítani. Ehhez ki kellene törölni (biztosabb, ha csak átnevezed) a saját mappádban levő rejtett mappát, ami a beállításokat tartalmazza. Nem tudom, a .config-on belül találod-e, vagy valahol külön.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3464) adamch4 válasza lev258 (#3463) üzenetére


adamch4
tag

Meglestem a .dconfig-ot, azon belül milyen címszó alatt keressem?
Amúgy megpróbáltam Terminálban ezt:
gconftool --recursive-unset /apps/panel
eredménytelen.

[ Szerkesztve ]

Ahol nincs alternatíva, ott az igazságból hiányzik valami.

(#3465) 0xmilan válasza 0xmilan (#3457) üzenetére


0xmilan
addikt

Megvan a megoldás a sötét témára. :D

(#3466) lev258 válasza adamch4 (#3464) üzenetére


lev258
veterán

Én inkább .mate mappát keresnék.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3467) adamch4 válasza lev258 (#3466) üzenetére


adamch4
tag

.config/mate-n belül csak 'eom_toolbar, backgrounds, stickynotes-applet' *.xml van

Ahol nincs alternatíva, ott az igazságból hiányzik valami.

(#3468) lev258 válasza adamch4 (#3467) üzenetére


lev258
veterán

Azért írtam az átnevezést, mert azzal lehet bátran próbálkozni az ilyen mappákkal; ha hazavágod, vissza lehet csinálni.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3469) adamch4 válasza lev258 (#3468) üzenetére


adamch4
tag

átneveztem 3 mappát; újraindítás után csak a 2. képernyő beállítására, meg a mozzila-előzményekre volt hatással, a panel ugyanolyan maradt.

Ahol nincs alternatíva, ott az igazságból hiányzik valami.

(#3470) lev258 válasza adamch4 (#3469) üzenetére


lev258
veterán

Van .mateconf mappád? Azt is átnevezted?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3471) adamch4 válasza lev258 (#3470) üzenetére


adamch4
tag

olyet nem találtam, csak ezeket.
ja, és .config

[ Szerkesztve ]

Ahol nincs alternatíva, ott az igazságból hiányzik valami.

(#3472) lev258 válasza adamch4 (#3471) üzenetére


lev258
veterán

Lehet, hogy ez régebben volt. A mate és dconf mappákat próbáltad? Esetleg még a .gconf-ot.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3473) adamch4 válasza lev258 (#3472) üzenetére


adamch4
tag

az egész .config mappát átneveztem :DDD
restart után létre is jött az új, benne a szűz mate és dconf mappákkal. eggyel fölötte pedig a .gconf, .linuxmint került átnevezésre, hmm.

Ahol nincs alternatíva, ott az igazságból hiányzik valami.

(#3474) ubyegon2 válasza adamch4 (#3473) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Amit hiányolsz, az a nm-applet vagy network manager applet a panelra. Mate-t nem ismerem, de valahonnan le leht szedni panelre alkalmazásokat, gondolom. Onnan telepítsd újra a nm-applet-et. Rendszerbeállítások Vezérlőközpontnál nincs olyan, hogy Kisalkalmazás-ok?
nincs most fenn Mate egyik disztrón se, megnézni nem tudom

[ Szerkesztve ]

(#3475) dbius válasza adamch4 (#3473) üzenetére


dbius
veterán

Ha csak annyi a problémád, hogy eltűnt a hálózatkezelő ikonja a többivel együtt, akkor a panelen kattints jobb egérgombbal egy üres helyen, majd hozzáadás a panelhez, és a listából az értesítési terület-et válaszd.

Abban van benne a hálózatkezelő ikonja is, a hangerő, valamint az egyéb, háttérben futó programok, amelyeknek van ikonja az értesítési területen.

(#3476) adamch4 válasza ubyegon2 (#3474) üzenetére


adamch4
tag

most egy hétig nincs vezetékes netem, így már nem tudom kipróbálni :(

Ahol nincs alternatíva, ott az igazságból hiányzik valami.

(#3477) adamch4 válasza dbius (#3475) üzenetére


adamch4
tag

that's it! :DDD
ezer köszönet, végre megy a wifiiiii! :R

Ahol nincs alternatíva, ott az igazságból hiányzik valami.

(#3478) fradi81


fradi81
veterán

Hello

Chrome ugyanaz a verzió+sync, windowson + cinnamon és kde Minten. Utóbbin mindig elfelejti a jelszavakat, másik két rendszerben nem. Tipp hogy mi lehet a hiba?

moto g72, Ninebot d28e

(#3479) SteveL válasza fradi81 (#3478) üzenetére


SteveL
aktív tag

Mostanában nekem is zűrös a jelszószinkronizálás, nálam viszont időnként a Windowsos verziós is megmakacsolja magát, és nem menti el a jelszót, valószínűleg az oda-vissza szinkronizálás miatt.
A fő probléma nálam azokkal az oldalakkal van, ahol több felhasználónév és jelszó van, (pl. családtagok Facebookjai, Gmail). Ha megnézem a Google webes felületén a jelszavakat, ott megvannak, de az asztali kliensekre (Windows 7, 10, és Linux Mint 17.2 KDE) valamiért csak 1-2 (általában 1) felhasználónév-jelszó párost szinkronizál le... Olvastam valahol, hogy a következő, 45-ös Chrome-ban lesz valami erre vonatkozó javítás talán.

(#3480) fradi81 válasza SteveL (#3479) üzenetére


fradi81
veterán

Ja meg a telefonon is chrome van, akkor várunk :)

moto g72, Ninebot d28e

(#3481) zodo


zodo
nagyúr

Mi kell ahhoz hogy legalább oda-vissza másolni tudjak a lumia telefonról?

17.1 van még a laptopon de még külső meghajtóként sem ismeri fel a rendszer.

(#3482) lev258 válasza zodo (#3481) üzenetére


lev258
veterán

Kezdetnek nézd meg, ezek a csomagok telepítve vannak-e.
gvfs, gvfs-fuse, libmtp9, libmtp-common, libmtp-runtime, mtp-tools

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3483) zodo válasza lev258 (#3482) üzenetére


zodo
nagyúr

Nem tudom honnan veszitek hogy mikor, mit és miért de az mtp-tools volt az egyetlen ami nem volt fent és ezzel meg is oldódott a kérdés.
Köszönöm szépen! :R

(#3484) lev258 válasza zodo (#3483) üzenetére


lev258
veterán

Gratula. :D
Amúgy csak rákerestem, és kidobott egy tavalyi témát a magyar Ubuntu fórumon.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3485) fradi81 válasza zodo (#3483) üzenetére


fradi81
veterán

google csodákra képes :)

moto g72, Ninebot d28e

(#3486) zodo válasza lev258 (#3484) üzenetére


zodo
nagyúr

Nem pont téma de páromnak tenném újra a rendszert és gondoltam nála is váltanék win-ről.
Opera böngészőt használ mióta ismeri a pc világát és itt ugye használhatatlan a fejlesztésének elmaradása végett. Firefox-ba könnyedén át lehet menteni a könyvjelzőit, gyors hívóit?

szerk:

fradi81

így sokkal gyorsabban ment. :)

[ Szerkesztve ]

(#3487) Rimuru válasza zodo (#3486) üzenetére


Rimuru
veterán

Mar van "regota" linuxos binarisa is az uj chromium alapu operanak is, ez nem lehet gond, felteve hogy nem 32 bites rendszert akarsz (oda csak a regi 12.x verzio van). Firefox alatt nem reg csesztek el a "gyorshivot" sokkal rosszabb lett mint volt, de ez tenyleg inkabb Firefox-opera topicba tartozik. Azert csak irok. :P A konyjelzokat csak siman exportalni kell html-be. Gyorshivot egy az egyben nem tudod atvinni, viszont konyvjelzok vagy az elozmenyek kozul konnyen ki lehet huzni es akkor ott marad.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#3488) lev258 válasza zodo (#3486) üzenetére


lev258
veterán

Nem használom az Operát, de mi a baj vele Linuxon? Magának az Operának a fejlesztése Linuxtől függetlenül állt le, aztán nem olyan nagyon régen újra életet leheltek bele Chromium alapon.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3489) zodo


zodo
nagyúr

Hivatalos letöltési oldalon ill. a synaptic kezelő is csak a Opera 12.16 -t ajánlja ami mára használhatatlan.
Win alatt tudom újrakezdték a fejlesztést és használom is az új kiadást pl 31-et.

(#3490) lev258 válasza zodo (#3489) üzenetére


lev258
veterán

Attól, hogy Linuxon az alap tárolókban nincs benne az új, még telepíthető. Én a honlapon is 31-est látok.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3491) zodo válasza lev258 (#3490) üzenetére


zodo
nagyúr

Bocs de ha kiválasztom hogy linux verziót szeretnék akkor nálam a 12.16-t adja.
Adnál egy linket?

Szerk:

Köszi

[ Szerkesztve ]

(#3492) lev258 válasza zodo (#3491) üzenetére


lev258
veterán

http://www.opera.com/download/guide/?os=linux-x86-64&list=all
32 bitesnél valóban a régit adja. Lehet a te rendszered olyan és automatikusan azt adja.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3493) ubyegon2 válasza zodo (#3491) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Itt nekem is a 31-es akar lejönni, de használhatsz stable repot is: [link]

(#3494) syler123


syler123
veterán

Hát közben feltettem egy Asus k50ab laposra is a Mint 17.2 xfce-t. Gyors lenne meg minden, de videólejátszásnál szétesik a kép, csakúgy, mint az Amd Brazssal. Mind2őnél amd vga van. Régebben már kipróbáltam a laptopon a Mintet, akkor jó volt a lejátszás, de az is lehet hogy csak azért mert 60 fps-es videót néztem. Van valami ötletetek, mivel lehetne kiküszöbölni a képtörést?

(#3495) lev258 válasza syler123 (#3494) üzenetére


lev258
veterán

Milyen videókártya? Zárt driver fenn van, ha kell?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3496) syler123 válasza lev258 (#3495) üzenetére


syler123
veterán

Ami a laposban van, ott egy Radeon 4570m, A Brazos pedig Radeon 6310. A hiba teljesen ugyanaz, nem tettem fel semmilyen drivert, tehát az alap linuxos van fent. A Brazoson próbáltam azt a Radeon vgflx update vagy milyen drivert kiválasztani, de a probléma megmaradt. Restart stb volt, ott természetesen 3d gyorsítás sem volt, laposon lehet, azt nem tudom, lehet cpu erőből vitte a videókat, erre a Brazos nem képes, tehát ott ráadásul még szaggatott is.

[ Szerkesztve ]

(#3497) lev258 válasza syler123 (#3496) üzenetére


lev258
veterán

Érdemes lenne próbálkoznod valami Mint-nél frissebb dologgal (Live módban először), pl. Ubuntu 15.04 Mate, Xubuntu 15.04, esetleg arch vonalon valamivel (az még frissebb).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3498) syler123 válasza lev258 (#3497) üzenetére


syler123
veterán

És hogyha ott jó, akkor könnyebben rájövök a hiba okára? Már csak azért kérdezem, mert egyébként ez a lapos nem egy izomgép, pont e miatt lenne szükségem a Mint xfce-re. Ráadásul még melegedős is, szóval így még okés xfce alatt, mert alapon megy a venti, ezért váltottam le a Win7-et, mert valamivel mindig fogta a procit.

(#3499) lev258 válasza syler123 (#3498) üzenetére


lev258
veterán

Amiket ajánlottam, azok eleve kisebb erőforrásigényűek. A lényeg azon lenne, hogy az újabb verziókban elvileg jobb az AMD-k támogatása. Vagyis ha Live alatt jobb a helyzet, könnyen lehet, hogy az a megoldás.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3500) syler123 válasza lev258 (#3499) üzenetére


syler123
veterán

Köszi, nem gondoltam hogy egy Ubuntu-nak kisebb a rendszerigénye, de teszek vele egy próbát :)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.