Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#3051) lev258 válasza Honkydoo (#3050) üzenetére


lev258
veterán

Milyen hibaüzenet van? Amúgy nálam időnként előfordul, hogy valami grafikai bug miatt féloldalasan jelenik csak meg a pajzs, de az nem befolyásol semmit.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3052) Honkydoo válasza lev258 (#3051) üzenetére


Honkydoo
őstag

Így néz ki, és nem is változik csak újraindítás után.

Szerk.:
Konzol alatt sincs hibaüzenet csak vár a 0%-nál.

[ Szerkesztve ]

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#3053) lev258 válasza Honkydoo (#3052) üzenetére


lev258
veterán

sudo apt-get update mit mond? Internet gondolom van. Bármi egyéb hibajelenség?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3054) Honkydoo válasza lev258 (#3053) üzenetére


Honkydoo
őstag

Itt akad meg.
Net és DNS van persze.

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#3055) lev258 válasza Honkydoo (#3054) üzenetére


lev258
veterán

sudo apt-cache clean
sudo apt-get clean
sudo mv /etc/apt/sources.list /etc/apt/sources.list1 && sudo apt-get update
Ha vannak külső ppa-k, első körben inaktiváld azokat.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3057) Honkydoo válasza lev258 (#3055) üzenetére


Honkydoo
őstag

Van fejlemény.

Az alábbi hibaüzenet fogad.

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#3058) lev258 válasza Honkydoo (#3057) üzenetére


lev258
veterán

Írja is, melyik fájllal van baja. Keresd meg, nevezd át.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3059) Dhampir válasza zoli62 (#3056) üzenetére


Dhampir
félisten

Hú, ez hasznos megoldás:

Egy egyszerű kijelentkezéssel lehet váltani az Intel és Nvidia között, nincs szükség újraindításra. egy rendszertálca ikon mutatja, hogy éppen melyik grafikus kártya aktív, rákattintva lehet váltani a másikra.

(#3060) SATA_boy


SATA_boy
csendes tag

Hűha! Még csak most jelent meg a 17.2-es Linux Mint Cinnamon kiadás (64 bites verzió), de friss telepítés után máris 27 ajánlott frissítéssel fogadott. :Y

Úgy látszik hogy a fejlesztés nem áll meg soha. ;)

(#3061) lev258


lev258
veterán

Hivatalos Linux Mint 17.1 Cinnamon frissítése 17.2-re megtörtént. Jelentem, még élek. Viszont tévedtem. Nem jött vele automatikusan új kernel és Mesa, kíváncsi vagyok, az új telepítőben ezek benne vannak-e.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3062) Fenyő válasza lev258 (#3061) üzenetére


Fenyő
őstag

Pedig nekem is úgy rémlett, hogy át fognak állni az Utopicban (14.10/14.04.2) használt kernelre/X-re/Mesa-ra, mondjuk anélkül is át lehet rá állni, legalábbis öcsém kolis gépét most átlőttem rá;

Mondjuk nem volt elég a sudo apt-get install --install-recommends linux-generic-lts-utopic xserver-xorg-lts-utopic libgl1-mesa-glx-lts-utopic sor, mert lekapott volna néhány csomagot a hiányzó függőségek okán, így a az utopic dev csomagokra is szükség volt (xserver-xorg-dev-lts-utopic mesa-common-dev-lts-utopic libgles2-mesa-dev-lts-utopic libgles1-mesa-dev-lts-utopic libgl1-mesa-dev-lts-utopic libegl1-mesa-dev-lts-utopic libglew-dev), de ezekkel telepítve rendben feltelepült és hibátlanul működik is, leginkább az újabb vdpau csomag okán volt szükséges átállítani a rendszert, de ppa-t nem szerettem volna használni mert arról egyrészt nehezebb visszaállni az alap X/Mesa csomagokra ha vmi mégis rosszul sülne el, másrészt a 17.2-re való upgrade-nél is gondot okozhat.

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#3063) SATA_boy


SATA_boy
csendes tag

Szomorú, hogy a Banshee zenelejátszó egy zeneszám lejátszása utáni összeomlását még mindig nem javították. A probléma nem újkeletű, már régóta létezik. Egész egyszerűen ha betöltesz egy mappányi zeneszámot a Banshee-ba, azonnal összeomlik, miután lejátszott egy számot és lépne a következőre.

Gondolom nem a Mint hibája, de bosszantó, hogy egyáltalán még mindig ezt a (nem működő) programot preferálják a Mintnél, ahelyett hogy pl. egy Clementine-t csomagolnának az alap telepítőhöz. Tudom-tudom, olyan programot telepítek a tárolóból amilyet akarok, de mégis átgondolatlan lépésnek tartom, hogy olyan szoftverrel érkezik a Mint, ami nem működik az elvárásoknak megfelelően. Kezdő, a rendszerrel ismerkedő felhasználókat egy ilyen hiba könnyen elháríthat a linux világának komolyabb megismerésétől.

Ti használjátok a Banshee-t? Nálatok működik? Tudtok egy biztosan működő hibajavítást erre a problémára?

(#3064) fradi81 válasza SATA_boy (#3063) üzenetére


fradi81
veterán

Kezdő, a rendszerrel ismerkedő felhasználókat egy ilyen hiba könnyen elháríthat a linux világának komolyabb megismerésétől.

Ez nem a mi gondunk :) Néha próbáltam de akkor nem omlott össze. Inkább audacious,amarok.

moto g72, Ninebot d28e

(#3065) SATA_boy válasza lev258 (#3061) üzenetére


SATA_boy
csendes tag

Lev258 írta:
Hivatalos Linux Mint 17.1 Cinnamon frissítése 17.2-re megtörtént. Jelentem, még élek. Viszont tévedtem. Nem jött vele automatikusan új kernel...

A blogon írta Clem:
Although Linux Mint 17.2 features a newer kernel, this upgrade does not change the kernel on your behalf. This is a decision only you should take. Should you decide to upgrade to 17.2’s recommended kernel you can do so by applying the “linux-kernel-generic” update, post-upgrade.

A 17.2-es Mint Cinnamon nálam ezzel a kernel verzióval települt:
3.16.0-38-generic

(#3066) Dhampir válasza SATA_boy (#3065) üzenetére


Dhampir
félisten

Ez a Mint nagyon válogatósan osztogatja a kernyölt a felhasználóknak. :DD

(#3067) Shiku


Shiku
aktív tag

Szép napot!
Extrém kezdő vagyok Linux téren, és attól tarok, hogy már a telepítésbe beletört a bicskám.
XP van a gépen, meg egy félholt windows7. Nem akartam egyik mellé sem telepíteni, szóval kapott külön partíciót, ext3 fájlrendszerrel. A telepítés szépen végig is ment, viszont újraindítás után csak a két windows közt ajánl fel választási lehetőséget, a mintet (13 mate 64bit) nem látom.

(#3068) fradi81 válasza Shiku (#3067) üzenetére


fradi81
veterán

hello

Valószínűleg a grubot nem jó helyre telepítetted és ezért nincs menü.

moto g72, Ninebot d28e

(#3069) spammer válasza Shiku (#3067) üzenetére


spammer
veterán

"Nem akartam egyik mellé sem telepíteni, szóval kapott külön partíciót, ext3 fájlrendszerrel."

Ha nem gyalultad le a Windowsokat, akkor mellé telepítetted, mivel külön partíciót csináltál neki (ami lehetett volna ext4 inkább). A GRUB (rendszerbetöltő) nem megfelelően települt. Javítani/telepíteni kell:

Elindítod a Linux Mint-et live módban és:

1. lehetőség: terminálból belövöd a GRUB-ot:

sudo grub-install /dev/sda

aztán:

sudo update-grub

A /dev/sda az első HDD.

De ha esetleg több hdd van, akkor az lsblk paranccsal tudod listázni őket. Vagy sudo fdisk -l (kis "L" betű, nem "i" betű) paranccsal is tudod. Mindenképpen azt a HDD-t add meg, amire telepítetted.

2. lehetőség:

Letöltöd rá ezt: Boot-Repair és azzal rakod helyre. De ez lényegében ugyanazt csinálja, mint a fenti parancs.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#3070) Shiku válasza spammer (#3069) üzenetére


Shiku
aktív tag

Köszönöm a segítséget :) :)

(#3071) Honkydoo


Honkydoo
őstag

Jelentem én is migráltam 17.2-re.

Pro:
- A rendszer érzésre gyorsabb
- A stabilitás a jól megszokott :) (bár ezt kb 5 perc használat alatt nem lehet eldönteni)
- Minden lezajlott szépen rendben

kon:
- 2 órás volt mindennel együtt, lehetett volna kevesebb is
- Első ránézésre minden maradt ugyanolyan (bár ez nem feltétlen baj)
- Blueman-t használok, és még mindíg trükközni kell a BT hedset csatlakoztatásánál...

Egyébként továbbra is az a véleményem, hogy nagyon jó rendszer a mint, remélem így is mard! :K

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#3072) Honkydoo válasza Honkydoo (#3071) üzenetére


Honkydoo
őstag

A téma összefoglalóra reagálva:
- A játékokhoz a Steam direkt nem került bele? Mert simán megy mint alatt. Én a FEZ nevű játékot toltam egy darabig, nevetségesen olcsó volt. (70%-os kedvezmény), Igaz, hogy nem vittem végig mert meguntam, de a tény attól még tény hogy lehet korhű játékokkal játszani mint alatt legálisan.

- Van fizetős sequencer is linux alá. Bitwig a neve, olyan mint az Ableton. A demó módot bárki kipróbálhatja ingyen. Én demó móddal próbálgattam, nem tossz.

[ Szerkesztve ]

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#3073) lolka1980


lolka1980
aktív tag

Sziasztok!
Lesz majd olyan hogy feldobja frissítésre a 17.2-őt?
Vagy csak külön "lemezről,usb" lehet ezt.
jelenleg 17.1 cinnamon fut.

(#3074) fradi81 válasza lolka1980 (#3073) üzenetére


fradi81
veterán

Hello

klikk

moto g72, Ninebot d28e

(#3075) ubyegon2 válasza lolka1980 (#3073) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia! Ezt nézd meg: How to upgrade to Linux Mint 17.2

:) fradi81 gyorsabb volt!

(#3072) Honkydoo A linuxmint.hu-n nem írnak a steam-ről, ez az alapja az összefoglalónak, de a végén ajánlott linkeknél az abszolút kezdő topikban írt Kapitány a Game/Steam részt is. Sok disztróra fel lehet tenni a steam klienst és van SteamOs disztró is.

Egyébként az összefoglaló az ismertetésre/telepítésre helyezi a hangsúlyt, ha már működik a rendszer, akkor már úgyis mindenki szabadon garázdálkodik a Linuxával! :)

[ Szerkesztve ]

(#3076) ubyegon2 válasza Honkydoo (#3072) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mivel elég blogékony vagy, ha írsz egy blogot a Steam Linux Minten témában, berakjuk az összefoglalóba! Én ha akarnék, se tudnék, mert nem játszom a gépen.
erre most nem az aláírásomban szereplő irónia érvényes

Linuxával :U ide lehet, hogy dupla xx kéne?

[ Szerkesztve ]

(#3077) lolka1980 válasza fradi81 (#3074) üzenetére


lolka1980
aktív tag

fradi81 ubyegon2

17.2
Cinnamon verzió: 2.6.11
Linux kernel 3.13.0-37-generic

:)
Köszönöm.

(#3078) Honkydoo válasza ubyegon2 (#3076) üzenetére


Honkydoo
őstag

A jó ég tudja, hogy van ez helyesen. :DDD

Egyébként ok, lehet írok róla majd. :K

[ Szerkesztve ]

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#3079) ubyegon2 válasza lolka1980 (#3077) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

:) nincs mit!
Én még felraknám hozzá az ajánlott kernelt is így, mint ahogyan itt írják az 5. pontban.
érdekes, hogy nem frissíti a kernelt is a 17.2 upgrade :U

(#3078) Honkydoo OK! Jelezd itt vagy priviben is jó, ha elkészült!

(#3080) lolka1980 válasza ubyegon2 (#3079) üzenetére


lolka1980
aktív tag

Megtörtént.
Köszönöm ismét. :)

(#3081) ubyegon2 válasza lolka1980 (#3080) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ismét nincs mit! Végül is Te csináltad. :)
Kicsit irigyellek benneteket, hogy ki bírtátok várni a frissítést, én már elkezdtem jó rég a cinmanó 2.6-tal, azóta folyamatos a dolog, de így sose tudom meg, milyen a normál verziófrissítés. :U
Könnyen ugráltam persze, mivel Debian 8 a másik fő rendszer, bár ott se volt egyszerű a cinmanó frissítése.

Vannak tapasztalataitok a Rendszerbeállításokkal? Nekem a kisalkalmazások, asztalalkalmazások frissítése nem nagyon megy gördülékenyen, bár ez lehet a szerverek miatt is, mert a Jessie 2.4 cinmanó és a Mint 2.6 is ugyanúgy akadozik ebben.

(#3082) altare válasza Honkydoo (#3072) üzenetére


altare
tag

Jó magam fel raktam Mint Mate alá egy steam-et és Left 4 Dead 2-t valamint WarThunder-t nyomom rajta, de néha cs1.6 és cs: source is benne van a pakliban, akár a Red Orchestra első része a kiegészítővel. El lehet azért játszadozni Linuxon is.

(#3083) tolvaj!


tolvaj!
őstag

XFCE verzióból mikor várható a 17.2-es? Vagy inkább tegyem fel a MATE-et?

Ha aki mer az nyer, akkor aki merít az nyerít?

(#3084) lev258 válasza tolvaj! (#3083) üzenetére


lev258
veterán

Szerintem még legalább egy hónap, de inkább több. Te döntesz.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3085) Fenyő válasza tolvaj! (#3083) üzenetére


Fenyő
őstag

Xfce/Kde verziók ált. kb 1 hónappal később jönnek mint Cinnamon/Mate, szóval kb 2 héten belül jön az RC és a hónap végén a végleges és akkor 17.1-et is lehet majd 17.2 frissíteni.

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#3086) tolvaj! válasza Fenyő (#3085) üzenetére


tolvaj!
őstag

Köszönöm! -marad a mate

Ha aki mer az nyer, akkor aki merít az nyerít?

(#3087) tolvaj!


tolvaj!
őstag

Clean installal fent van a MATE, de a fájlkezelővel vannak gondjaim. Egyszerűen nem tudom rendszergazdaként indítani. Valami tanács?

Ha aki mer az nyer, akkor aki merít az nyerít?

(#3088) lev258 válasza tolvaj! (#3087) üzenetére


lev258
veterán

gksu használata? Rendszergazda móddal csak óvatosan.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3089) tolvaj! válasza lev258 (#3088) üzenetére


tolvaj!
őstag

gksu-ban csak root joggal való indítás van. Nem randalírozni akarok, csak beállítani mindent ami kell és pár dologhoz su kell. Amúgy megvan, csak a szememet szúrta ki a fájlkezelőben... környezeti menüben a terminálban való megnyitás alatt van :B :)

Köszi a reakciót! :)

Ha aki mer az nyer, akkor aki merít az nyerít?

(#3090) spammer válasza tolvaj! (#3089) üzenetére


spammer
veterán

"gksu-ban csak root joggal való indítás van."

:F Nem értem. Te akartad rendszergazdaként indítani, a gksu-val pont azt csinálja.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#3091) tolvaj! válasza spammer (#3090) üzenetére


tolvaj!
őstag

Én csak a fájlkezelőben akartam root jogot, de mint írtam a szemem tolta ki. :) Nem az egész rendszer felett kell a root jog, arra ott a terminál SU parancs.

Ha aki mer az nyer, akkor aki merít az nyerít?

(#3092) spammer válasza tolvaj! (#3091) üzenetére


spammer
veterán

"Egyszerűen nem tudom rendszergazdaként indítani."
"Én csak a fájlkezelőben akartam root jogot"

Félreérthetően fogalmaztál, hiszen az pont a gksu <fájlkezelő> lenne.

Szóval neked lényegében egy "sudo editor fájlnév"-re volt szükséged egy menü opcióként, ami csak az adott fájlt nyitja meg emelt jogosultságokkal.

Egyébként meg mindegy szerintem, hiszen ha gksu-val indítod a fájlkezelőt, pont ugyanúgy tudod szerkeszteni, amit akarsz, a többi fájlt attól még nem kötelező bántani. :DDD

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#3093) tolvaj! válasza spammer (#3092) üzenetére


tolvaj!
őstag

Bocsi, ha félreérthető voltam, igen, nekem csak annyi kellett, meg egy szemüveg :DDD- mert ott van a környezeti menüben...Tudom, hogy nem kell babrálni a többi fájlt, de van egy macskám.... szerintem tovább nem is kell mondanom :) Az asztalra nem mer felmászni ,de ha az ölemben van a gép akkor szó nélkül randalírozik a klaviatúrán és a touch panelen.... :)

Ha aki mer az nyer, akkor aki merít az nyerít?

(#3094) Dhampir válasza ubyegon2 (#3081) üzenetére


Dhampir
félisten

Debian 8 a másik fő rendszer

Melyik vált be jobban?

(#3095) ubyegon2 válasza Dhampir (#3094) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Jó kérdés, de a Mint unalmas és abszolút kezdőknek ideális. A Debian a Jessie óta kezdőknek ideális, rugalmas, gyors és meg lehet ismerni a Linux alapokat működés közben.
Első tapasztalatok a Jessie- vel.
Cinnamon upgrade LMDE2 repoból. Gondok a hanggal, ilyen apróságok, nem ment zökkenőmentesen, de már jó ideje változatlan és stabil az állapota, pedig igazi koktél lett belőle a sid/strech/betsy hármasnak köszönhetően. :)
Ennyi így hirtelen. Kedvcsinálónak!

(#3093) tolvaj! Sok terminal parancsot ismer a macska amúgy? :DD

[ Szerkesztve ]

(#3096) tolvaj! válasza ubyegon2 (#3095) üzenetére


tolvaj!
őstag

Nem tudom, de egy tucat majom is megírja a Romeo és Júliát.... Az ördög nem alszik! :)

Ha aki mer az nyer, akkor aki merít az nyerít?

(#3097) Honkydoo válasza altare (#3082) üzenetére


Honkydoo
őstag

Ez így van.
Kérdés: Neked milyen videó kártya van alatta? Mert nekem Nvidia, de szerintem az intelt használja alapból. Tudom van a Bumblebee nevű okosság, de gondolom magától nem vált át, csak ha én azt mondom neki.

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#3098) Dhampir válasza altare (#3082) üzenetére


Dhampir
félisten

FPS-vesztést tapasztaltál a MáSik oprendszerhez képest?

(#3095) ubyegon2

Köszönöm, hogy megírtad a tapasztalataidat. :)

[ Szerkesztve ]

(#3099) lev258 válasza Dhampir (#3098) üzenetére


lev258
veterán

Nvidia zárt esetén ez elsősorban a játék portjának minőségétől függ.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3100) Dhampir válasza lev258 (#3099) üzenetére


Dhampir
félisten

A nyílt meghajtóról van tapasztalatod, azzal is elképzelhető egyes játékok futtatása?

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.