Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#3251) hfeca


hfeca
csendes tag

Sziasztok!
A segítségeteket kérném, kicsit hosszú lesz leírni...
Linux Mint 17-et (sys1 - sata lemez) és Windows 7-et (sys2 - sata lemez) használok két darab adattárolásra használt vinyóval (dat1 és dat2 - sata lemezek). Az eddigi alaplapom - Gigabyte GA G31M Es2C - sajnos megadta magát, ezért elővettem a jó öreg ASUS M2N SLI-t - és itt jött a gubanc.
A "Gigán" beállítottam az fstab file-t, a következőképpen - D2:sys2, D3:dat1, D4:dat2 (a linux a sys1-et "gyárilag" kezeli). Most, az ASUS-on ahány bekapcsolás, annyiféle kiosztás, mintha nem is törődne az fstab file tartalmával, vagyis D2:dat1, D3:sys2, D4:dat2, de ez csak egy a sok közül, össze-vissza variálja. Próbáltam, hogy az fstab-ban #-el megjegyzésbe tettem a sorokat, majd átírtam, ahogy a Linux beállította. Egyszer úgy működött, aztán megint cserélgette. (A Windows el sem indul, de az most nem érdekes)
Mit csináljak? Van valakinek tippje, vagy telepítsem újra az egész jól "bejáratott" Mint-et (és természetesen a Win7-et is)? :F :R :F

(#3252) Shiku


Shiku
aktív tag

Üdv!
Mint 17, samsung note 4 csatlakoztatásakor kiírja, hogy "A(z) SAMSUNG Android nem csatolható Az MTP eszkösz ("[usb:001,005]") nem nyitható meg", ellenben látja a készüléket, és másolni is tudok rá dolgokat,
viszont, ha a mobilon belül akarok áthelyezni, vagy másolni valamit, azt nem engedi, azt írja ki, hogy a művelet nem támogatott
mtpfs-t és mtp-tools-t telepítettem

(#3253) Bohus válasza hfeca (#3251) üzenetére


Bohus
aktív tag

Ne kínlódj újratelepítéssel, inkább mutasd meg hogyan néz ki az fstab állományod.

A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

(#3254) bryndza


bryndza
tag

Whaa. Hazajöttem, beírtam és elsőre sikerült.
Köszönöm a segítséget :R

(#3255) hfeca válasza Bohus (#3253) üzenetére


hfeca
csendes tag

Szia!
Így néz ki a fájl (most éppen):

# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>

# / was on /dev/sdd1 during installation
UUID=f06b2d59-d144-4542-8638-90ffd730ea55 / ext4 errors=remount-ro 0 1

# swap was on /dev/sdd5 during installation
UUID=9d2d879a-fb3e-4316-903c-ee57dccc6b9b none swap sw 0 0

#
/dev/sdd1 /media/anonymus/SYS2 ntfs defaults,noatime,nofail 0 0
/dev/sdc1 /media/anonymus/DAT1 ntfs defaults,noatime,nofail 0 0
/dev/sda1 /media/anonymus/DAT2 ntfs defaults,noatime,nofail 0 0

Kicsit fura, hogy a SYS2 és a linuxos lemez is sdd, vagy az nem probléma? Annyira nem vagyok Linux guru.

(#3256) lev258 válasza hfeca (#3255) üzenetére


lev258
veterán

"Kicsit fura, hogy a SYS2 és a linuxos lemez is sdd"
Bizony baj. Próbáld a többi partíciót is UUID alapján csatolni, mert ez így nem véletlenül okoz problémát neked.
sudo blkid-del elindulhatsz.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3257) sonar válasza spammer (#3237) üzenetére


sonar
addikt

Van egy ebay-es usb-s mikroszkópom ami szintén csak 640*480 megy. (guvcview-val is)
lsusb: 1871:7670 Aveo Technology Corp.
Ezzel mit lehetne kezdeni, hogy menjen nagyobb felbontással is?

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#3258) hfeca válasza lev258 (#3256) üzenetére


hfeca
csendes tag

Köszi a gyors választ / segítséget, máris kipróbáltam.
De most már aztán végképp nem értem az egészet - most meg hogy lett a linuxos lemezből /sdb?

/dev/sdb1: UUID="f06b2d59-d144-4542-8638-90ffd730ea55" TYPE="ext4"
/dev/sdb5: UUID="9d2d879a-fb3e-4316-903c-ee57dccc6b9b" TYPE="swap"

És még valami.
A többi lemeznél ugyanúgy hozzá kell írni a "ntfs defaults,noatime,nofail 0 0" kiegészítést?

(#3259) spammer válasza sonar (#3257) üzenetére


spammer
veterán

Passzolom sajnos, nincs ilyesmivel tapasztalatom.
_

Másikra:

sudo blkid helyett: lsblk -f

Ehhez nem kell emelet jogosultság sem.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#3260) Bohus válasza hfeca (#3258) üzenetére


Bohus
aktív tag

A linuxos sdd1 az vélhetően sdb1 akar lenni (vélhetően a 2. SATA portra van kötve az a meghajtó) és csak a szkript-generátor írja ki hibásan sdd1-nek a # utáni sorban.
Igen, a maradék három meghajtódat is uuid-vel kell mountolnod az fstab manuális szerkesztésével. Nálam így néz ki egy becsatolt partíció fstab bejegyzése:

UUID=DE7...24F /media/STORAGE ntfs-3g rw,auto,user,windows_names,locale=hu_HU.utf8,uid=1000,gid=1000,dmask=022,fmask=133 0 0

Ne kérdezd miért, mással is próbálkozhatsz, én ezekkel a paraméterekkel tudtam elérni, hogy ugyanúgy legyen felcsatolva (fájl attribútumok), mintha automatikusan csatolná az op.rendszer.

[ Szerkesztve ]

A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

(#3261) hfeca válasza Bohus (#3260) üzenetére


hfeca
csendes tag

Igen, úgy látom a saját fstab-odban is szerepelnek a típus, opciók, dump, pass mezők, (amiket kérdeztem) úgyhogy a te megoldásod lesz a nyerő számomra. Köszi szépen a segítséget!
(Ha valami mégse működne, majd visítok!) :R

(#3262) ubyegon2 válasza hfeca (#3261) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

fájni fog:
Alaplapcsere volt, ha jól értem. Ezt hardveroldalról kell először kezelni. Kár így szoftveresen kínlódni. A Win7 nem nagyon bírja az alaplapcserét maga alatt, így dualboot rendszerben semmiképpen nem úszod meg egy egyszerű fstab szerkesztéssel! :U

Ebből kiindulva gondold át újra milyen lépéseket kell megtenned, hogy a rendszered stabil és működőképes legyen.

(#3252) Shiku pár kérdés:
A készüléken vagy a benne lévő adathordozón tudsz műveleteket végezni?
Fájlkezelővel végzed a műveleteket? Emelt jogosultsággal is próbáltad? A telepített csomagoknak a függőségei is rendben vannak? A libmtp-runtime fenn van? A jmtpfs csomagot próbáltad már?

[ Szerkesztve ]

(#3263) Bohus válasza ubyegon2 (#3262) üzenetére


Bohus
aktív tag

Igazad van, a Windows nem ússza meg újratelepítés nélkül. A Mint-nek viszont megadnám az esélyt. Egyszer próbaképp egy usb-s vinyóra toltam fel a Mintet (talán már 17-et), majd egy totál más konfignál véletlenül erről bootoltam. Kicsit ledöbbentem amikor mindenféle figyelmeztetés nélkül megláttam az asztalt, először fel sem fogtam mit keres ott windows helyett linux. Nem kérdezett rá az eltérő felbontásra, nem érdekelte, hogy AMD helyett Intel a proci meg más az összes hardverkomponens, csak felállt a rendszer és simán lehetett használni.

A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

(#3264) ubyegon2 válasza Bohus (#3263) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

& hfeca-mivel neki szól ez főleg

Mint simán megússza, de ez a dualboot-os katyvaz így akkor sem jó.

szubjektív vélemény következik:
Én Mint alól formáznám a Win-es meghajtót és utána mindent lehúznék az alaplapról, hogy csak a Mint induljon, sima alap fstab-ot csinálnák és utána grub-update és reboot.

Ha minden OK, akkor vissza csatolnám a többi meghajtót és a tárolókat beolvasás után csatolnám az fstab-ban minden különösebb plusz paraméter bejegyzése nélkül.

Ha kell a Win7 :F , akkor szintén mindent lehúznék, csak azt az egy meghajtót hagynám fenn, mert a Win7 100 MB-os külön partíciójával be tud kavarni.
Ha az megvan, mindent felcsatolnák, biosból Mint meghajtójáról indulva újra grub-update és ha nem megy minden rendben, akkor kezdeném az fstab-ot vizsgálni. :)
Ti ezzel kezdtétek, ez a bibi, szerintem legalábbis!

[ Szerkesztve ]

(#3265) zoli62


zoli62
addikt

Már a KDE és XFCE kiadásra is megjelent a Mint Update Manageren belül az 17.2-es frissítés. Kis körkérdés. Akik Raffaelara frissítettek, azoknál minden telepített program megmaradt, és a korábbi alkalmazásaik, drivereik változatlanul úgy működnek, mint az upgrade előtt?

(#3266) lev258 válasza zoli62 (#3265) üzenetére


lev258
veterán

Kernelt nem frissít magától, így a drivereket nem érinti. Elsősorban a grafikus felület, illetve néhány Mint specifikus dolog frissül.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3267) zoli62 válasza lev258 (#3266) üzenetére


zoli62
addikt

Kernelt is lehet frissíteni, de azt utólag kézzel lehet a frissítéskezelőből telepíteni, csak kell utána a terminálból kell egy sudo grub-update parancs. A kérdés az, hogy érdemes-e. A felületben a frissítés után nem tapasztalható bármilyen hiba?

[ Szerkesztve ]

(#3268) lev258 válasza zoli62 (#3267) üzenetére


lev258
veterán

Tudom. :)
Én Cinnamon-t használok, abban optimalizálások meg finomítások történtek.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3269) ubyegon2 válasza zoli62 (#3265) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

XFCE-ben most nem sok minden frissült, de a kernel frissítése után és most is minden tökéletesen működik. Nem veszek észre változást semmiben, szerencsére! :)

(#3270) zoli62 Szerintem az XFCE 4.12-re váltás miatt biztosan megéri. :)
Pontosan már nem emlékszem, mik változtak a DE-ben, mert több lépésben alakult át 4.12-vé, de rémlik, hogy az mint ha valóban csiszolódott vona a 4.10-hez képest!

[ Szerkesztve ]

(#3270) zoli62 válasza lev258 (#3268) üzenetére


zoli62
addikt

Én XFCE-t használok. Desktopól új verzió van, de úgy veszem észre, funkciónálisan drámai változások nem történtek, inkább csak jobbára a felületben finomítások és ha a 17 is 2019-ig támogatott, és stabilan működik, akkor vajon mi indokolja, hogy mindenképpen frissítsek? :)

[ Szerkesztve ]

(#3271) zoli62 válasza ubyegon2 (#3269) üzenetére


zoli62
addikt

Nézem a változásokat. Mondjuk elfelejtettem írni, hogy Mint 17-em van, de gondolom az előbbi hozzászólásamból kiderülhetett. :) Azért megnyugtató, hogy minden változatlanul működik. Mondjuk érdekes lenne tudni, hogy a frissítők közül hányan telepítettek új kernelt is.
Ja hogy te két kiadás között folyamatosan frissítettél a tesztcsomagokkal is ? :)

[ Szerkesztve ]

(#3272) ubyegon2 válasza zoli62 (#3271) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igen, 17-ről indult az XFCE is, arra már nem emlékszem, hogy RC volt-e, mint a Cinnamon.
Próbálom frissen tartani szegényes ismereteimet a Mint változatokból is, ezért időnként hamarabb is frissítek, mint ahogy az optimális lenne. Nem akarom a fő rendszer Jessie miatt elhanyagolni a Mintet sem! :) Elég sok kérdés merül fel a topikokon, szerencsére fejben már látom külön a Debian és a Mint közötti különbségeket, persze az én szintemen.

Ez a kernel frissítés dolog mindig előjön, most nem mennék bele a frissítési módszerek javasolt/nem javasolt módszereibe. Máshonnan ismerős úgyis a téma, én abszolút kezdő korom óta terminalból frissítek, Mint alatt sem találkoztam még soha ebből fakadó problémával!

[ Szerkesztve ]

(#3273) fradi81


fradi81
veterán

Kalibrált monitor színprofilját próbáltam betölteni, nem ment. Valakinek ötlete?

Hiába nyomok a telepítésre nem történik semmi.

moto g72, Ninebot d28e

(#3274) fradi81 válasza fradi81 (#3273) üzenetére


fradi81
veterán

Kipróbáltam Cinnamonban ott simán megy a dolog, csak hát nekem KDE-ben kéne.

moto g72, Ninebot d28e

(#3275) hfeca válasza ubyegon2 (#3264) üzenetére


hfeca
csendes tag

Igen, sajnos igazad lesz az újratelepítéssel kapcsolatban. Kipróbáltam az uuid-s formát az fstab-ban, prímán működik, de közben észrevettem, hogy a letöltési sebességem 10 Mb/s, holott az 50 körül szokott lenni. Vagyis az előző, Inteles alaplaphoz való drivereket telepítette a Mint, ami a mostani AMD-s laphoz nem biztos, hogy jó (gondolom én, de lehet, hogy tévedek).
A Win7-ről csak annyit, hogy az az asszony miatt van fent, mivel nem tud megbarátkozni a Linux-szal. Leírnám, hogyan telepítettem annak idején ezt az egészet, hátha találtok benne valami hülyeséget, amire tudtok sokkal jobb megoldást. Lehúztam mindent (ahogy írtad is), csak egy ssd-t hagytam rajta. (Ja, a két rendszervinyó egy-egy kisméretű ssd). Ezen megcsináltam az align műveletet, majd felraktam a Win7-et. Ezután (úgy emlékszem) a Win-est lehúztam, és csatlakoztattam a másik ssd-t. Erre telepítettem a Linux Mint-et. (Úgy láttam, a Linux ismeri az eltolást, azzal nem kellett bíbelődnöm). Ezután kikapcs, majd felcsatlakoztattam mindent. A boot sorrendet úgy állítottam be a bios-ban, hogy 1: Linux 2: Windows7. Újraindítás után a Linux berakta a grub-ba a Win7-et is. Ezután állítottam be az fstab-ot, hogy bekapcsolás után csatoljon fel mindent automatikusan.
Légyszi véleményezd, jól csináltam, vagy van jobb módszered - ha igen, szívesen kipróbálom!
És köszi az eddigi segítséget!

Még valami! Már régóta gondolkozom azon, hogy lehetne a DNS320-as kis NAS-om vinyóit is berakni az fstab fájlba, de annak nem látom az uuid-jét, nem tudom, miként csatoljam (ez már nekem bonyolult).
A Számítógép ikont indítva, a hálózati részben ha ráklikkelek, akkor csatolja, de nem tudom "automatizálni", mint a beépített vinyókat. Tudnál erre valami megoldást?

[ Szerkesztve ]

(#3276) Dhampir válasza fradi81 (#3273) üzenetére


Dhampir
félisten

Honnan töltötted le ezeket a profilokat?
Az alap Ubuntu Gnome-os profilkezelője csak ötöt sorol fel.

(#3277) ubyegon2 válasza hfeca (#3275) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Sajnos NAS dolgokhoz nem értek, érdemes lenne ezt a kérdést átvinned az abszolút kezdő topikba, az pörgősebb is és sokan használnak hálózati megoldásokat.

A telepítés az így jó lesz, ha működés közben valamit tapasztalsz, azt jelezd egyből, azt is írhatod a kezdő topikba. Amúgy az alignálást már Win7 is jól megcsinálja.

Legtöbb esetben a Linux működik alaplapcsere után is, mert a legtöbb driver fenn van alapból és fel kéne ismernie, ha más hardvert észlel és azt az illesztőt tölti be, nekem is így volt nemrég.
Ha mégsem így van, okosabbak kijavítanak. :)

Az SSD optimalizálást ne felejtsd el megcsinálni!

(#3278) fradi81 válasza Dhampir (#3276) üzenetére


fradi81
veterán

Ez alapon ilyen volt én csak 1-et raktam bele.

moto g72, Ninebot d28e

(#3279) Shiku válasza ubyegon2 (#3262) üzenetére


Shiku
aktív tag

Sajnos nagyon kezdő vagyok, szóval ha nem fogtam fel a kérdést, és sületlenséget válaszolok, elnézést.
A géptől függetlenül magán a készüléken minden művelet megy; PC-ről semmilyen módosítást nem tudok végezni sem a készüléken, sem az sd kártyán lévő fájlokon (megnyitni sem tudom őket). A műveletekhez nem használtam semmilyen plusz programot, az eredeti ablakkezelővel futottam neki (reményeim szerint ezt tényleg így hívják) (tettem egy próbát a krusaderrel, de azzal még másolni sem tudtam a mobilra). Emelt jogosultságot nem kért, nem tudom hogy kell; szintén nem tudom, hogy hogy kell leellenőrizni, hogy a függőségek rendben vannak-e. A libmtp-runtime fent van A jmtpfs-t még nem, de akkor most megpróbálkozom azzal is.

(#3280) ubyegon2 válasza Shiku (#3279) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Huha! :Y
Ebben az esetben könnyen kinyírhatod az adatokat a mobil eszközödön. Mi lenne, ha inkább egy Airdroid vagy más letölthető programmal oldanád meg a szükséges dolgaidat!? Az ráadásul nem csak tároló, hanem eszköz system szinten is tud műveleteket végezni. Csatlakozol böngészőből és onnantól kezdve abból tudod irányítani a mobil eszközön, amit szeretnél.

(#3281) bryndza


bryndza
tag

Jó reggelt kollégák, újabb kérdés.
Habár feltettem a gnome disk utilityt, de nem találom abszolúte sehol. A disk menüben nincs, máshol sem találom. Hol lehet ?
Van egy 320-as vinyóm amit le szeretnék formázni, takarítani, szektorokat semlegesíteni, mert volt vele némi gond, lecseréltem, és megpróbálkoznék a hibás szektorok kihagyásával, hátha nem terjednek tovább. Ilyen másodlagos lemeznek kell, mint egy nagyobb pendrive, létfontosságú adatokat nem teszek rá. USB-n próbálkozok a dolgokkal, de sehol a disk utility a menüben.

(#3282) ubyegon2 válasza bryndza (#3281) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szevasz!
Ezt épp neked írtam pedig.
Az első mondatot nézd meg. :)

Gparteddel csinálnám amúgy, amit tervezel.

[ Szerkesztve ]

(#3283) bryndza válasza ubyegon2 (#3282) üzenetére


bryndza
tag

Szia, ez pont megvolt, ezeket írta ki. De sehol a progi. A disk-ben semmi nincs, mutatja a lemez adatait és kész. A gparteddel merre induljak ? Valami folyamatleírást kérhetnék ?
köszi :)

(#3284) ubyegon2 válasza bryndza (#3283) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezekben szerepel a Lemezek képe, ehhez hasonló nem jön be neked? :U
Valami bejön, azt mondod, ha nem olyan, mint a linkelt képeken, tehetnél fel egy képet róla!

Itt egy jó leírás a Gparted használatáról.

[ Szerkesztve ]

(#3285) bryndza válasza ubyegon2 (#3284) üzenetére


bryndza
tag

Szia, elindítottam a gparteddel a formázást, lassan egy napja csinálja, volt benne hibás szektor rendesen, ignorálással ugrottam, ma délelőtt befejezi, ha hazamegyek látom hány gigának mutatott piros lapot.
Mondom, teljesen analfabéta vagyok, a disk utility nekem nem ment, a parancssorban beírtam, hogy fdisk, de tovább nem jutottam, illetve nem mertem menni, fogalmam se volt hogy kell az usb-re csatlakoztatott vinyóra elindítani a formattálást. A gparted az grafikus felületű, kiválasztás, elindítás elvileg működöt.
Köszi a segítséget.

(#3286) Fenyő válasza zoli62 (#3271) üzenetére


Fenyő
őstag

Grafikus felületről ha nincsenek beállítva az 5. szintű vagy a mindig válassza ki és bízzon meg a biztonsági frissítésekben akkor nem teszi fel a 3.16-os kernelt, csak tiszta telepítésnél, terminálból vagy a fentebbi beállításokkal grafikus frissítő felületről. Egyébként csak a kernel frissíti a drivereket, X-et Mesát nem, de ez is biztonsággal megtehető (több gépen kipróbálva,) az alábbi paranccsal;

sudo apt-get install --install-recommends xserver-xorg-lts-utopic libgl1-mesa-glx-lts-utopic libegl1-mesa-drivers-lts-utopic xserver-xorg-input-all-lts-utopic xserver-xorg-video-all-lts-utopic libgl1-mesa-dri-lts-utopic libglapi-mesa-lts-utopic:i386 libgl1-mesa-dri-lts-utopic:i386 libgl1-mesa-glx-lts-utopic:i386 libgles2-mesa-lts-utopic libglapi-mesa-lts-utopic mesa-vdpau-drivers-lts-utopic libglew-dev

Ugyanezzel a módszerrel majd a 14.04.3-as alapokra (3.19 kernel 1.17 X és 10.5.3 Mesa) is frissíthető lesz a rendszer csak akkor az utopic -ot a parancsban vivid -re kell majd cserélni.
Egyébként pont az Xfce 4.12-es verzióban sok jelentős változás történt, ezek a teljesség igénye nélkül;
- corner-tiling (aktuális ablakot a sarokba húzva a pontosan képernyő negyed részére méreteződik)
- pontosabb/szélesebb körű multi-monitor támogatás
- új zoomolás (alt + egér scroll billencs)
- panel inteligensen is elrejthető nem csak autmatikusan
- whisker menu még jobban személyre szabható
- újabb veziójú alkalamzások (pl Xfburn, Thunar stb)
- GTK3 támogatás
- sync to VBlank támogatás az xfwm4 ablakkezelő komozitorában (teraing ellen), ami nyílt Amd és Nvidia driverekkel biztosan működik GF3-tól, ill Radeon 8500-tól HD 4 ezres szériág (újabbakhoz Xorg.conf állítgatás is kellhet), de nyílt Amd vagy Intel driverek esetében van xorg.conf-al összehangolható a gyakorlatilag minden esetben.

Intel esetében hozzunk létre egy 20-intel.conf nevű beállítófájlt az /etc/X11/xorg.conf.d könyvtárban (ez utóbbi könyvtárat is létre kell hozni Mint esetében) és másoljuk bele az alábbi sorokat;

Section "Device"
Identifier "Intel Graphics"
Driver "intel"
Option "TearFree" "true"
EndSection

Amd esetében ugyanebben a könyvtárban pedig a 20-radeon.conf fájlt az alábbiakkal (a félkövér sorok nem hagyhatóak el, a többi opcionális);

Section "Device"
Identifier "My Graphics Card"
Driver "radeon"

Option "SWcursor" "off" #software cursor might be necessary on some rare occasions, hence set off by default
Option "EnablePageFlip" "on" #supported on all R/RV/RS4xx and older hardware, and set on by default (Csak X-es vagy régebbi szériáknál lehet/kell bekapcsolni)
Option "AccelMethod" "EXA" #valid options are XAA, EXA and Glamor. Default value varies per-GPU.
Option "ColorTiling" "on" #enabled by default on RV300 and later radeon cards
Option "EXAVSync" "on" #default is off, otherwise on. Only works if EXA activated (ez a zárt driver szaggatásmentes asztalának felel meg)
Option "EXAPixmaps" "on" #when on icreases 2D performance, but may also cause artifacts on some old cards. Only works if EXA activated
Option "AccelDFS" "on" #default is off, read the radeon manpage for more information (Bizonyos agp vezérlők esetében okozhat gondot, ki kell próbálni működik-e rendesen, én Intel 875/865-el és NF3-al próbáltam külünféle karikkal, azokkal renben ment, pci-e esetében pedig elvileg alapértelmezésben be van/be lehet kapcsolni minden gond nélkül)
EndSection

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#3287) Bohus válasza bryndza (#3285) üzenetére


Bohus
aktív tag

Az a hdd már kukába való. Ha fizikailag sérült a felület, akkor terjedni fognak a hibás szektorok. Még ha nem is tárolsz rajta fontos adatot, akkor is csak a bajod lesz vele: nem biztos, hogy amit kiírsz azt vissza is tudod olvasni, másrészt a rendszer sebességét hátrányosan fogja érinteni a vinyó ténykedése.

A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

(#3288) Fenyő válasza Bohus (#3287) üzenetére


Fenyő
őstag

Nem feltétlen, ha egy kupacban vannak a hibás szektorok, akkor azt a részt particionálatlanul kell hagyni és simán mehet még évekig is akár vinyó teljesen normális sebességgel, van egy 250-es Satás vinyóm aminek ez első 7-8GB-ja teljesen kuka szinte, HDSentinel 9%-os kondíciót ír rá és 12 nap élettartamot jósolt neki 3 éve, azóta is köszöni szépen működik az első 10Gb-ot teljesen parlagon hagyva nem használva, persze nem főgépben van ez a vinyó :DDD .

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#3289) bryndza válasza Bohus (#3287) üzenetére


bryndza
tag

Persze, de megpróbálom, volt már ilyen esetem nekem is, több évig húzta a szektorhibás vinyó. Felteszek rá pár közepes filmet, mert amit igazán komálok azt meg úgyis megveszem. Ha meg nem olvassa, akkor pedig kidobom. :D

(#3290) nemurea válasza bryndza (#3289) üzenetére


nemurea
aktív tag

Csak általánosságban: mit javasoltok erre, ha a szektorokat kell ellenőrizni? Kaptam egy 2 Tbyte-os WD Green HDD-t, tudottan rossz szektorokkal. Kidobni nem akarom (ld Fenyő véleménye), de eddig két Windows-os HDD ellenőrző progi halt be alatta, néhány helyen ugyanis tömegével vannak rajta a bad sector-ok (az egyik a WD saját ellenőrző programja volt, ami 22 órás futás után annyit tudott kinyögni, hogy túl sok... :U ) De látom, hogy valóban lokalizáltan vannak.

Ahogy olvastam, a HDD firmware-je csak egy bizonyos mértékig tudja pótolni a tartalék szektorokból a rosszakat, emiatt kellene látnom, hogy melyik megbyte-tól melyikig nem megbízható, azt particionálással kihagynám. A Gparted-ben van ilyen grafikus csekkelő funkció (ezt a részét még nem használtam)? Az fsck is csak meghívja a badsector (? emlékezetből) programot, az is ugyanezen a szektorcserélgetős elven javít, amíg tud? Vagy tényleg van olyan, hogy megmondja a HDD-nek valamilyen bejegyzési táblázatban, hogy figyu, ez rossz szektor, ne használd? (Vagy készíthetne rájuk egy virtuális fájlt is, ezáltal lefoglalva - de a badsector disk-et ellenőriz, nem fájlrendszer-alapú, ha jól tudom).

Vélemény?

(#3291) ltpalermo


ltpalermo
csendes tag

sziasztok!

feleségem laptopjában meghalt a winchester, de a gép még garanciás így másikat nem vennénk bele, viszont jó két-három hónap mire hazajutunk, hogy garanciáztatni tudjuk és a gépre pedig szükség van.

ezért jelenleg egy pendrive-ról fut perzisztens módban a mint 17.2 és külső hdd-re mentjük az adatokat.

ill. csak mentenénk, mert a live session user-nek nincsenek írási, csak olvasási jogai (gondolom én), semmit nem lehet sem a pendrive-ra, sem a külső merevlemezre menteni. próbáltam másik felhasználót létrehozni, de ugyanez a helyzet.
tudna valaki segíteni? sajnos szinte egyáltalán nem értek hozzá, nem tudom hol lehet a hiba

(#3292) Bohus válasza ltpalermo (#3291) üzenetére


Bohus
aktív tag

Nekem nincs tapasztalatom live perzisztens mód futtatásával. Mindenesetre ha a külső usb-n jelenleg csak egy partíció van, akkor azzal próbálkoznék, hogy készítek még egyet. Lehet az a gond, hogy ahová a rendszerszintű változásokat rögzíti a rendszer, oda nem enged privát dolgokat pakolni. Vagyis elég lenne neki egy kisebb "perzisztens" partíció, a többi meg adatnak. Most hogyan néz ki a külső lemez?

A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

(#3293) growler válasza ltpalermo (#3291) üzenetére


growler
őstag

Szerintem jogosultsági probléma.
Nyitsd meg a fájlkezelődet -> jobb katt a külső tárolóra -> Tulajdonságok -> Jogosultságok
[link]

Nálam így néz ki. (az egyik fájlt közvetlenül a pen-re (külső tároló) töltöttem le, a másik fájlt
a live-cd-n lévö "Letöltések" könyvtárból másoltam erre a külső tárolóra.)

(#3294) ltpalermo válasza growler (#3293) üzenetére


ltpalermo
csendes tag

köszi mindkét választ, este ha hazaértem ránézek a körmére

(#3295) Bohus


Bohus
aktív tag

Mint KDE 17.2 frissítés óta (?) nem úgy működik a kuka ahogy én azt megszoktam. Nekem úgy frankó, - és másik gépen MATE alatt így működik - hogy minden partíció gyökerében ott van a ".Trash-1000" könyvtár és ott gyűlnek ürítésig a törölt cuccok. Caja vagy KDE alatt Dolphin fájlkezelőben a kuka alatt egy helyen látható minden partíció törölt állománya, de helyileg ezek még azon a partíción vannak ahol törlés előtt is voltak.
A KDE rendszerem alatt viszont most az ntfs partíción lévő fájlok törléskor átkerülnek a linux rendszer saját mappámban lévő kukába. Ez egyrészt lassú, másrészt feleslegesen gyilkolja az ssd-t. Egyelőre globális kereséssel sem találtam megoldást.

A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

(#3296) nemurea válasza ltpalermo (#3294) üzenetére


nemurea
aktív tag

Perzisztens live alatt tényleg valami macera bárminek az írása, de próbálkozz meg azzal, hogy a fájlkezelődet terminálból eleve root jogokkal indítod el (gksu / gksudo / kdesudo, nem tudom, melyikkel kell ezen a rendszeren), és úgy csatolod a külső meghajtót. Elvileg minden fájl (pl. szövegfájllal tudsz próbálkozni), amit innen nyitsz meg, menthető lesz a külső mh-ra.

(#3297) spammer válasza ltpalermo (#3291) üzenetére


spammer
veterán

De ha van külső hdd, akkor miért nem telepítitek arra a rendszert is?

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#3298) ltpalermo válasza spammer (#3297) üzenetére


ltpalermo
csendes tag

nekem is ez volt az első ötletem, de néha random nem hajlandó elindulni a gép ha a külső hdd rá van dugva. magára a pendrive-ra fel tudom telepíteni a rendszert? mondjuk egy másik pendrive-ról? vagy dvd-ről?

(#3299) nemurea válasza ltpalermo (#3298) üzenetére


nemurea
aktív tag

Pendrive (live)-ról pendrive-ra elvileg és gyakorlatilag is lehet telepíteni, azt érdemes tudni, hogy ha telepítetted, majd már a cél pendrive-ról indítod a rendszered, és szépen el is indul, átjut a grub/syslinux-on, és megy tovább, majd lefagy útközben vagy újraindul, akkor ne tölts el vele órákat, mint én, hogy nyomozod a hibát: írd ki a live rendszert CD/DVD-re, onnan telepítsd, csont nélkül menni fog.

Jó megoldás, nekem bevált, csak annyi tanács még, hogy ne egy heavy disztrót válassz (Ubuntu + Unity, Mint Cinnamon), hanem valami könnyedébbet, nálam a Chrunchbang szépen és gyorsan működik. (Hacsak nem USB3-as a pendrive, akkor szerintem mehet rá bármi.) Ja, és ha ext4-re formázod, akkor kapcsold ki a journalt, vagy használj ext2-t.

(#3300) spammer válasza ltpalermo (#3298) üzenetére


spammer
veterán

Elvileg lehetséges (én még nem csináltam). Arra figyelni kell, hogy a GRUB a megfelelő pendrive-ra kerüljön (a másodikra, amelyikre települ a rendszer). De egyébként nem biztos, hogy ajánlott megoldás, mert jobban gyilkolná a pendrive-ot, mint egy sima live rendszer. szerk: közben megválaszolták előttem. :)

Mivel lett kiírva perzisztens módban? Én ezt használtam régebben, mikor perzisztens pendrive-ot készítettem: Universal USB Installer. Vagy a UNetbootin is tud ilyet készíteni. Szerintem meg kellene próbálni újra kiírni valami mással.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.