Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#4151) lev258 válasza vajdakuli (#4150) üzenetére


lev258
veterán

Tessék leállni és átgondolni a dolgokat.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#4152) vajdakuli válasza vajdakuli (#4150) üzenetére


vajdakuli
csendes tag

Felraktam mindet.Restart de nem segített.Azért köszönöm a segítséget.Szeva.

(#4153) Geripapa


Geripapa
aktív tag

Hogy tudom elérni hogy a monitorom mindig a megfelelő 1680x1050 es felbontást kapja a 1024x768 helyett?

Próbáltam ez alapján:
[link]

de nálam nincs / etc / gdm / Init / Default

az xorg.conf meg teljesen üres.

Segítségkéréshez: NSA320+FFP; Raspberry Pi2 Openelec/Kodi ;

(#4154) Geripapa válasza Geripapa (#4153) üzenetére


Geripapa
aktív tag

mdm alatt volt :) már minden fasza...

Segítségkéréshez: NSA320+FFP; Raspberry Pi2 Openelec/Kodi ;

(#4155) KAMI911


KAMI911
aktív tag

Egy ideje gondolkodunk rajta, hogy kellene szervezni egy közösségi találkozót a hazai Linux Mint felhasználók számára. Szavazás link a cikk végén!
Miért ne lehetne még az idén egy ilyen rendezvény. Szerény számításaink szerint 20-40 ember akár el is jöhetne rá. Ha jössz mondd meg mikor jó, és meglátjuk sikerül-e úgy termet találni.

Tervezett programok:

Előadások (rövid pörgős előadások)
17.3 verzió bemutatása
Játék Linux alatt
Tippek és trükkök
Önkéntes hozzájárulási lehetőségek)
Dr. Mint rendel - hibajavítás a helyszínen
Linux InstallFest (Hozd a géped és telepítünk rá Linuxot) - együttműködésben a többi hazai linuxos közösségekkel
Kockulás, bandázás, beszélgetés

A program és a helyszín meghatározás alatt, addig jelöljétek meg a számotokra legoptimálisabb időpontot:

http://doodle.com/poll/pfvdvca24mt9a536

(Gyertek előadni, beszélgetni, telepíteni!)

[ Szerkesztve ]

(#4156) Geripapa


Geripapa
aktív tag

Abban tud valaki segíteni hogy, hogy tudnék egy zte mf190-es usb-s 3g stiket életre kelteni hogy legyen net egy gépen?

Segítségkéréshez: NSA320+FFP; Raspberry Pi2 Openelec/Kodi ;

(#4157) Dhampir válasza Geripapa (#4156) üzenetére


Dhampir
félisten

Korábbi Ubuntu alatt

Megoldás :
Már sokadszorra, itt is az install fájl átírása hozta meg a megoldást.Nem tudom mi lehet az oka ,de a script elején megadott útvonalakat a rendszer nem ismeri fel. Pl:
SYS_PATH= /opt
INSTALL_PATH= /opt/Join_Air/
RUN_EVINCE=$SYS_PATH/$FILE_NAME/Data/launchFirefox.sh
UPDATE_FILE=/opt/Join_Air/update
APLAY=$SYS_PATH/$FILE_NAME/Data/aplay.sh
Ezeket manuálisan át kellett Írni végig és lás csodát, hiba nélkül telepítette a win szoftvert !

[ Szerkesztve ]

(#4158) Ric4m0nd


Ric4m0nd
aktív tag

Sziasztok! Segítséget szeretnék kérni! Linux mint 17.2 Mate-et frissen telepítettem Acer Aspire laptopra, és sehogy sem jövök rá hogyan kell a wifi hálózatot beüzemelni. Magától automatikusan nem mutatja a wifi hálózatokat, hogy kapcsolódhassak, így manuálisan létrehoztam SSID és password megadásával. Ettől függetlenül nem is csatlakozik, és továbbra sem mutatja az ID-ket amit a környékről befog. A funkció billentyűzettel próbáltam ki-be kapcsolni a Wifi adaptert, de semmi változás. :( Jobb alsó sarokban a Connections ikonon csak a vezetákes hálót hozza be ha a kábellel csatlakoztatom. Mit javasoltok?

(#4159) lev258 válasza Ric4m0nd (#4158) üzenetére


lev258
veterán

Töröld is rögtön azt a kapcsolatot. Mit mond az lspci parancs a wifiről?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#4160) Dhampir válasza Ric4m0nd (#4158) üzenetére


Dhampir
félisten

Meg kellene nézni, hogy milyen wifi adapter van a gépben, gyanítom, hogy a Broadcom valamelyik típusa. Zárt meghajtót felajánl az Illesztőprogram-kezelő?

(#4161) Ric4m0nd válasza lev258 (#4159) üzenetére


Ric4m0nd
aktív tag

Köszönöm mindkettőtöknek!
Csatolom a terminálablakot. Atheros wifi adapter van benne.

@Dhampir - a driver manager teljesen üres, nem ajánl fel opciókat..

[ Szerkesztve ]

(#4162) lev258 válasza Ric4m0nd (#4161) üzenetére


lev258
veterán

Valami újabb Atheros lehet, amihez meg régi a Mint.
Meg tudnád nézni egy 15.10-es Ubuntu/Xubuntu/Lubuntu (ízlés szerint) Live-val?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#4163) Sonja válasza lev258 (#4162) üzenetére


Sonja
veterán

Valószínűleg azzal se fog menni, vagy csak "bütyköléssel".

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#4164) Ric4m0nd válasza Sonja (#4163) üzenetére


Ric4m0nd
aktív tag

Ezt a pechet! Azért kösz a tippet. Megpróbálom. :)

(#4165) lev258 válasza Sonja (#4163) üzenetére


lev258
veterán

Igen, ezek alapján úgy tűnik, csak a legfrissebb kernelekkel lehet rá esély, amennyiben nem akar "bütykölni".

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#4166) Dhampir válasza Ric4m0nd (#4164) üzenetére


Dhampir
félisten

Legrosszabb esetben marad egy külső USB-re dugható adapter.

Nekem a régebben kapható Edimax EW-7711USn és TP-Link TL WN7200ND nagyszerűen beváltak, "out of the box" működéssel Linuxok alatt.

(#4167) #93794560


#93794560
törölt tag

Én egyelőre csak Pendrive-ról, telepítés nélkül próbaképpen indítottam a Mintet. Most is arról írok. Azt vettem észre, hogy nálam csak Legacy-ban működik jól a wifi, ha UEFI-re állítva indítom, akkor a wifi instabil, hol csatlakozik, hol nem. Valószínűleg telepítés után is így lenne. Valami Realtek cucc van benne.

[ Szerkesztve ]

(#4168) lev258 válasza #93794560 (#4167) üzenetére


lev258
veterán

Igen, sajnos már én is olvastam ilyet. Ez viszont inkább gyártói/BIOS hiba.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#4169) #93794560 válasza lev258 (#4168) üzenetére


#93794560
törölt tag

Ugyanez a helyzet, csak fordítva, ha Windows 8.1 megy a gépre. Ott meg Legacy-ban hibázik a rendszer, kékhalál, fagyás, stb, UEFI-ben viszont kiválóan megy. De ehhez valószínűleg annak is köze van, hogy a gép hardverkulcsos Windows 8.1 licenc-el rendelkezik. S valószínűleg szándékosan lett így kialakítva a gép, hogy ne lehessen csak úgy más rendszert is feltelepíteni. A Windows 7 tökéletesen megy Legacy-ban. Csak a 8.1 hajlandó jól működni UEFI-ben, a Linux nem.

[ Szerkesztve ]

(#4170) Ric4m0nd válasza #93794560 (#4169) üzenetére


Ric4m0nd
aktív tag

Lekopogom eddig hiba nélkül működik a Win 10 legacy módban és a Mint 17.2 Mate is. UEFI-ben fel sem ismerte a BIOS az USB stick-et. A wifi driverrel most nincs időm Linux alatt bűvészkedni, úgyhogy majd tavasszal az 16.04-re épülő kiadásokon.

(#4171) lev258 válasza Ric4m0nd (#4170) üzenetére


lev258
veterán

Abban már valószínűleg alapból támogatva lesz.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#4172) Syl válasza #93794560 (#4169) üzenetére


Syl
nagyúr

Mi ez a legacy meg uefi mód? Tudom, noob kérdés, de valóban nem tudom.
A gépemen van Win 8.1 és Mint 17.2 de halvány lila **** sincs "milyen módban" működik. :B

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#4173) lev258 válasza Syl (#4172) üzenetére


lev258
veterán

BIOS beállítás/képesség/fejlettség. A legacy a régebbi típusú (tipikusan MBR partíciós táblára asszociál az ember), míg az UEFI-nél GPT-sre és külön EFI partícióra.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#4174) #93794560 válasza Syl (#4172) üzenetére


#93794560
törölt tag

Az UEFI módban létrehozható GPT típusú partíciók mérete meghaladhatja a 2.2 GB-ot, az MBR-rel szemben, valamint lehetővé teszi a secure boot funkciót, ami a boot szektort védi a nem megfelelő módosításoktól. Így az a típusú "virágboltosítás", mint a Windows 7-nél lehetséges volt, itt nem működik.

(#4175) Syl válasza lev258 (#4173) üzenetére


Syl
nagyúr

Az hogy a BIOS-hoz van köze, azt eddig is tudtam. De azt honnan tudom milyen módban megy a gépem? Egyáltalán hol van az a BIOS kapcsoló ami ezt intézi? :F
Meg ha csak annyi a különbség, hogy milyen a partíciós tábla, akkor szerintem az hogy az egyik a módban instabil a wifi, sima süketelés :F

(#4174) gb4400

Tudjuk, hogy a Microsoft a Secure Boot-ot nem a virágboltosítás visszaszorításáért találta ki, hanem hogy ellehetetlenítse a dual-bootot. ;)

[ Szerkesztve ]

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#4176) Dhampir válasza Syl (#4172) üzenetére


Dhampir
félisten

:DD

(#4177) lev258 válasza Syl (#4175) üzenetére


lev258
veterán

Tudom, hogy az, de sajnos már láttam ilyet. Ebben az esetben több, mint valószínű, hogy nem a partíciós tábla a gond, hanem valami BIOS hiba (a két módban valami másképp működik). A partíciós tábla csak az egyik melléktermék, egyébként sok olyan funkció van benne, amit nem érzékel a felhasználó.
A secureboot-nak volt/van létjogosultsága egyes helyeken, a Microsoft mindössze kihasználta a lehetőséget. Mondjuk én eddig se foglalkoztam vele és nem is fogok még jó ideig.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#4178) lev258


lev258
veterán

Némi információ.
A Mint 17.3-as lesz az utolsó alverzió a 17-es sorozatból. Ebben még újabb Cinnamon-ra (2.8), kernelre, meg néhány egyéb dologra lehet számítani. Ezután már a 18-as verzió (16.04 alapokon) lesz a fókuszban, ezzel Cinnamon 3.0 és KDE 5 érkezik (MATE verziót nem tudok, de természetesen az is frissül). Alverzióra frissítés ugyanúgy lesz, mint az utóbbi időben, de a főverziő váltás frissítéssel valószínűleg nem lesz ajánlott.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#4179) ubyegon2 válasza lev258 (#4178) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

2.8.1 is működik már. :)

Nem őrültem meg, természetesen ez a teszt Mint 17.2. Még nem volt időm bug keresgélésre, de minden működik jól.

Ne kérdezzétek, hogyan kell ezt megcsinálni, mert aki tudja az megcsinálja, ha akarja, aki nem tudja, hogyan kéne, az meg még ne próbálja!

[ Szerkesztve ]

(#4180) Santosh


Santosh
tag

Sziasztok!

Linux Mint alatt különböznek valamiben a terminál parancsok Ubuntuhoz képest? Vagy teljesen ugyanaz?

És még valami: Azok a package-k, amik futnak Ubuntun, minden esetben futnak Linux Mint alatt is?

Köszi!

(#4181) lev258 válasza Santosh (#4180) üzenetére


lev258
veterán

A Terminál a bash nyelvet használja, ami univerzális. A Linux Mint Ubuntun alapul, így természetesen teljes mértékben kompatibilis vele.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#4182) Santosh válasza lev258 (#4181) üzenetére


Santosh
tag

Szuper, köszönöm a választ!

(#4183) ubyegon2 válasza Santosh (#4180) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Debian és Ubuntu alapú disztróknál ugyanazok a terminal parancsok vannak.

Mint Ubuntu alapú, így futnak ugyanazok a csomagok, még a fő tárolók között is van közös, természetesen verzió és DE függők, így sok esetben nem fognak vagy nem megfelően fognak települni, sok esetben vanak teljesíthetetlen függőségeik.

Használj Synaptic- ot, amit abból telepítesz, azzal nem lehet gond.

(#4181) lev258 TG kollégám sokkal egyszerűbben írta le. :) Én azért kissé elbizonytalanítottalak, de mivel nem ismerjük a kérdések hátterét, így ez logikus!

[ Szerkesztve ]

(#4184) fecus


fecus
őstag

12.04-es Ubuntut használok, gnome fallback-el vagy hogyan nevezik. Már most kitaláltam, hogy a 16.04 megjelenésével át szeretnék állni, tiszta installal.

Azt már tudom, hogy Cinnamon vagy Mate. (i5 2400, 4GB, SSD)

Kell Virtualbox, Eagle, Firefox, Bittorent sync.

Mi alapján tudok dönteni az Ubuntu+Mate, Ubuntu+Cinnamon, Mint Mate vagy Mint Cinnamon között?

Nem flame szándék, hanem, hogy vannak-e korlátai egyiknek-másiknak?

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#4185) Syl válasza fecus (#4184) üzenetére


Syl
nagyúr

Szerintem, ha Ubuntu akkor Unity, ha Mint akkor Cinnamon.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#4186) lev258 válasza fecus (#4184) üzenetére


lev258
veterán

A Mint az utóbbi időben kicsit a maga útját járja, de hátrányod szerintem nem lesz egyikből sem.
Syl: És mi van a többi *ubuntu-val? :DDD

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#4187) Syl válasza lev258 (#4186) üzenetére


Syl
nagyúr

Hááát, én végigpróbálgattam mindet, de ez a kettő maradt :DDD

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#4188) ubyegon2 válasza fecus (#4184) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mint Cinnamon arra a gépre simán. Vándorokra ne hallgass :D , én már abszolút kezdő korom óta ezt használom, persze vannak mellette más disztrók is, de Mint Cinnamon 17.2-ből például kettő is! Debian Jessie Cinnamon ér még fel hozzá, de azt más okokból szeretem.

Ubuntut meg ettől függetlenül se ajánlanék Mint topikban! :P

[ Szerkesztve ]

(#4189) Dhampir válasza ubyegon2 (#4188) üzenetére


Dhampir
félisten

A "vándorsághoz" annyit hozzáfűznék, hogy sokszor egy hardveres konfigurációváltás könnyen eredményezhet átvándorlást. :)

Például Dell Inspiron (Intel + Nvidia) egy-két apróságtól eltekintve (funkciógomb működése) kente-vágta a Mintet és az Ubuntut is.

Ezzel ellentétben a totálisan AMD-s Lenovo kizárólag az Ubuntut "szereti" (működnek a kipróbált funkciógombok is), a Mint alatt pedig hihetetlen, rég nem látott Linuxos grafikai problémák jelentkeztek, nemcsak a Live rendszeren, hanem feltelepítés után is.
Ubuntuval nagyon klasszul futott, egyedül a bejelentkezés utáni teljes fényerővel- és akarattalanul bekapcsolt wifivel indulást kell megoldani.

(#4190) lev258 válasza Dhampir (#4189) üzenetére


lev258
veterán

Igen, mert a Mint nem igazán követte az Ubuntu alverziós frissítéseket (konkrétan a grafikus részét). Tehát ilyen téren most elég rendesen le van maradva.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#4191) Dhampir válasza lev258 (#4190) üzenetére


Dhampir
félisten

Pedig nagyon szimpi disztribúció. :O

(#4192) lev258 válasza Dhampir (#4191) üzenetére


lev258
veterán

Hát igen, számomra ez jelentette az első szálkát. Még ezt használom és szeretem, de jó lenne, ha nem maradnának le. Mindenesetre a 18-as egy elég jó alapot fog kapni.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#4193) ubyegon2 válasza Dhampir (#4189) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Vándorlás az célzott szöveg volt, de nem vette a lapot és nem TG, ennyit elárulok. ;)
Egyébként milyen alapon kritizálhatnám az ilyesmit, vagy a hw kényszer vagy az ízlés/ficam viszi az embert ágról ágra! :)
Első évemben 3-4 tucat disztrót biztosan kipróbáltam, egy, ami azóta is állandó.

A Mint-es grafikai gondokra Fenyő ft-nek volt valami vivid-es terminal parancsokból álló sora, amit az új Mint-en kipróbáltam és minden működik azzal is, érdemes rákeresnetek, nekem ugyan nem volt megjelenítési gondom, de akinek van, lehet, hogy megoldja!

[ Szerkesztve ]

(#4194) lev258 válasza ubyegon2 (#4193) üzenetére


lev258
veterán

Tudom, hogy bármikor pótolható (HWE címszó alatt könnyen megtalálható). Engem az zavar, hogy Mint-éknél úgy döntöttek, csak a kernelt frissítik. Ez szerintem probléma; nemcsak szoftveres oldalról, hanem a vezetőséget tekintve is.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#4195) ubyegon2 válasza lev258 (#4194) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem is neked írtam ezt a lehetőséget! :D Ettől még egyre több helyen olvasom, hogy ez gond.(lehet, hogy a Mesa fejlesztő/integrátor lelépett) Remélem a következő verzióban már odafigyelnek ezekre, mert épp a Mint az, amit azok használnának, akiknek ezek a dolgok még kínaiak. Nekem is azért volt jó az első időkben, mert csak telepíteni kellett és minden működött!

[ Szerkesztve ]

(#4196) jimmy399 válasza Lathronos (#4126) üzenetére


jimmy399
senior tag

Egytértek veled. Egyszer, egy nem ingyenes op. rendszer alatt 1 hónapig játszottam a hibernálással. Meg is lett az eredménye. Egy hónap után újraindítottam, és megfeküdt a fájlrendszer... :) Telepítés lett a vége... nem voltam vidám. (W7)

[ Szerkesztve ]

--- N/A ---

(#4197) jimmy399 válasza Bohus (#4128) üzenetére


jimmy399
senior tag

az SSD-t nem kell félteni ahhoz képest... Voltak tesztek, 64 GB-os, meg nagyobb SSD-kel, 5-6 TERA felírása után kezdtek csak haldokolni... Ez, ha csak rendszer SSD akkor 10-15 éven belül nem valószínű, hogy ennyit ír fel...

--- N/A ---

(#4198) jimmy399 válasza Syl (#4134) üzenetére


jimmy399
senior tag

" Az a történet, hogy leküldöd a gépet aludni és csak a monitor és a vinyó kapcsol ki, a táp meg a cpu "pörög tovább", a 486-os gépek környékén volt. Azóta "kicsit" fejlődött a technika ;) "

Nekem még a PII-es korszakomban is volt AT-s táppal... :))

--- N/A ---

(#4199) ubyegon2 válasza jimmy399 (#4197) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ne hozd a szívbajt az SSD tulajokra, az az 5-6 tera inkább 100-as nagyságrendben reálisabb!
test

2 tipus a 2 PB küszöböt is átlépte :Y

(#4200) jimmy399 Gondolom csak elírás volt! :)

AZ 5 éves gari se emiatt jó, hanem a vezérlő miatt, ami akármikor meg tudja adni magát, persze megbízhatóbb példányoknál is elég ritka az ilyen!

[ Szerkesztve ]

(#4200) jimmy399 válasza ubyegon2 (#4199) üzenetére


jimmy399
senior tag

oh sorry :)

--- N/A ---

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.