Hirdetés

2024. május 11., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#4201) KAMI911 válasza lev258 (#4192) üzenetére


KAMI911
aktív tag

Kicsit elmentek a stabilitás irányába, ami szerintem nem baj, ha meg bütykölni akarsz, ki tudsz próbálni új kernelt és új X-et is:
ii linux-image-generic-lts-vivid 3.19.0.31.18 amd64 Generic Linux kernel image
ii xserver-xorg-core-lts-utopic 2:1.16.0-1ubuntu1.2~trusty2 amd64 Xorg X server - core server
ii mesa-vdpau-drivers-lts-utopic:amd64 10.3.2-0ubuntu1~trusty2 amd64 Mesa VDPAU video acceleration drivers

Szóval lehet játszani, aki akar, de nem minig egyértelmű, hogyan lesz stabil a rendszered. Szerintem jó ez az új elgondolás, LTS-re építeni, aki akar az meg úgyis bütykölhet - az Ubuntunak hála :D

(#4202) qwertly


qwertly
addikt

Sziasztok!
Mini mate próbálgatom egy régi 10 éves notin a libreoffice lecseréltem és tettem rá a 5.02 jól is működi ls elégettet vagyok a külsejével is.De ami zavar nem lehetne valahogy lecserélni a start menüt egy olyan windows7 szerűre?Az ikonok legyen legyenek nagyobbak és egy kicsit szebbek,főként a kikapcsoló ikonok amik zavarnak.Más:milyen programot javasoltok pdf szerkesztésre,cd-dvd katalogizálásra ami jó ha hdd is tudná kezelni és multiplatformos lenne.Akkor az offfice 2007 fájlokat ami wort,exel és powerponit lenne miképpen kellene menteni,hogy a libreoffice is tudja nyitni ill szerkeszteni.És kuka ikon szeretném csinosabbá tenni lehetne valamilyen ikon csomagot tenni rá?ami csak a kukát csinosítaná meg?

[ Szerkesztve ]

(#4203) Dhampir válasza qwertly (#4202) üzenetére


Dhampir
félisten

Nézd meg, hogy elérhető-e rá Windows 7 téma. Régebben az XFCE kinézetét szinte teljesen át lehetett varázsolni Windows-szerűvé, de a mostani Xfce Start menüje kicsit talán hajaz a Windowsra, vagy ott van még a Cinnamon.

Talán a PDF Editor jó lehet.

A PlayOnLinux az Office 2010-ig képes telepíteni az eredeti Windows Office-t, akkor nem kellene szenvedni a Libre Office alatti Windowsos fájlszerkesztésekkel.

CD-DVD katalogizálásra nem tudok javaslatot, mert nem vagyok benne járatos, de a többiek biztosan segítenek.

[ Szerkesztve ]

(#4204) qwertly válasza Dhampir (#4203) üzenetére


qwertly
addikt

Szia!
Köszi a választ,próbáltam én is a windows 7 skin ráhúzni de függőségi és keret hibákra hivatkozna nem települt teljesen csak az ablak keret változott át.De én igazából nem is zavar alapból a kinézete csak a kikapcsoló és a start menü és a kuka ikonjai zavarnak.Úgy-hogy csak célirányosan skineznék ha megoltható felhasználó barát módon :) És mint írtam a gép sem egy mai darab ezért nem is akarom túlterhelni.
Más: van valami program ami mutatja proci memória hálózat állapotát?

[ Szerkesztve ]

(#4205) lev258 válasza KAMI911 (#4201) üzenetére


lev258
veterán

Én épp a stabilitás részét nem értem. A kernelt frissítik az alverzióban, de a hozzá tartozó (vagy annak választott) grafikus részt nem. Szerintem ez pont a stabilitást ássa alá.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#4206) Dhampir válasza ubyegon2 (#4193) üzenetére


Dhampir
félisten

Köszönöm, hogy leírtad. :R

Most valószínűleg "lelassítok" (:D) és kivárom lev258 által említett 18-as Mint-kiadást.

(#4207) Dhampir válasza qwertly (#4204) üzenetére


Dhampir
félisten

Nem tudom hirtelenjében, hogy a Mintben alapból milyen állapotjelző található, de sima Ubuntu alatt a System Load Indicator és a Htop programokat használom (előbbi jól láthatóan beépül az Unity menüben).

Ebben a többiek tanácsa jobb lesz.

(#4208) ubyegon2

A 18-as még számomra is csak misztikum. :DD

[ Szerkesztve ]

(#4208) ubyegon2 válasza Dhampir (#4206) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Most valóban nincs mit! Fenyő szakit illeti köszönet, de ha ezzel is segítettem, az már jó.

Gondolkodnom kellett egy darabig, milyen 18-asról írsz, de csak leesett. Kicsit/nagyon dekoncentrált vagyok mostanában, bonyolultabb kérdések megválaszolására mostanában nem is vállalkozom.

(#4209) Dhampir válasza ubyegon2 (#4208) üzenetére


Dhampir
félisten

Amióta a kánikulából beleestünk az őszbe, főleg az utóbbi egy hétben én is "visszafogottabb" lettem, talán ez már korral is jár, időjárás/évszak érzékenység.

(#4210) fecus válasza ubyegon2 (#4188) üzenetére


fecus
őstag

Mindenkinek kösz a tanácsot.

Én sem szoktam "vándorolni". A 10.xx óta Ubuntut használok, azaz összesen 2 verziót. Előtte Mandriva volt. Tőlem lehet a következő 6 évben Mint, csak maradjon meg a támogatása. Az fontos, mert eddig még mindegyikben kellett, évente valamit mókolni.

Nem játszom, az asztali effekteket letiltom, stb. A grafikus teljesítmény nem izgat, csak stabil legyen.

Akkor várom a jövő májust!

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#4211) Degeczi válasza Dhampir (#4189) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Egy pár éves HP ProBook 4530-on én is csak bő egy hónapig tudtam Mint 17.2-t használni, annyira idegesített, hogy amint külső monitort dugtam rá, a laptop beépített kijelzőjén nem volt többé vsync, ami borzasztóan zavaró, fejfájdító scrollozásnál.

Érdekes, mint kefélhettek el a Mint X-ében, mert Ubuntu-ból már a 13.10 sem produkált ilyet, és azóta egyik újabb kiadása sem, így most a 15.10 is szépen megy ugyanezen a vason.

(#4212) Tomi_Sci


Tomi_Sci
őstag

Sziasztok!

Mint 17.2 Mate felületen hogy tudom beállítani, hogy mate-panel legyen és ne mint-panel? Szeretnék egy gnome2-es gnome-panel kinézetű Mate-t de ez így konkrétan egy Cinnamon klón. Keresgéltem, kevés sikerrel :(

Hirdetéseim: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/tomi_sci/index.html

(#4213) Dhampir válasza Tomi_Sci (#4212) üzenetére


Dhampir
félisten

Lehet, hogy kikapok emiatt, de ehelyett Ubuntu Mate?

Persze csak akkor, ha nincs jobb ötlet.

(#4214) Tommy1982


Tommy1982
tag

Sziasztok,

hogyan tudom azt megcsinálni, hogy a rendszervinyó mellett egy másik ext4-re formázott vinyó bootoláskor automatikusan felmountoljon?

szerk.:

a másik nagy problémám, hogy ha fel van mountolva, akkor csak root-ként lehet írni rá :S

Köszönöm

[ Szerkesztve ]

(#4215) jimmy399 válasza Tommy1982 (#4214) üzenetére


jimmy399
senior tag

/etc/fstab szerksztése, természetesen root jogokkal.

segítség

--- N/A ---

(#4216) Tommy1982 válasza jimmy399 (#4215) üzenetére


Tommy1982
tag

Köszi, elsőnek csak defaults beállítással csinálom meg és majd finomhangolom :)

(#4217) jimmy399 válasza Tommy1982 (#4216) üzenetére


jimmy399
senior tag

igen, szerintem defaults-al menni fog az írása is ... nekem is defaults van az ntfs-3g-nél nagyvonalakban...

--- N/A ---

(#4218) Tommy1982 válasza jimmy399 (#4217) üzenetére


Tommy1982
tag

Sajnos fog kelleni a finomhangolás, Samba megosztással nem lehet írni, viszont azt nem értem, hogy miért csak ennyi szabad hely van a full üres 1 terás vinyón, alapból 931 GB-ból csak 916 GB-ra formázta a gparted, és még ebből is kevesebbet lát a Windows Samba-n keresztül :U

(#4219) jimmy399 válasza Tommy1982 (#4218) üzenetére


jimmy399
senior tag

Lehetséges, hogy a root-nak van lefoglalva 5% alapértelmezetten a fájlrendszerből... Legalábbis telepítés közben állítható. DE ahogy látom ez csak 2%... Lehet a naplófájl foglal le ennyit, ezt is lehet telepítés után változtatni... Fura, nekem nincs ilyen gond, ext4, 4 db HDD LVM-el nincs ilyen gond.

--- N/A ---

(#4220) Tommy1982 válasza jimmy399 (#4219) üzenetére


Tommy1982
tag

Megpróbáltam ez alapján megcsinálni a particionálást Gparted helyett, és most már több szabad hely van (reserved block törlés: tune2fs -m 0 /dev/sdb1), bár még mindig nem a teljes méret (14 GB-al kevesebb), marad így, már csak azt kell megoldanom, hogy Samba-n tudjam írni Windows-ról.

[ Szerkesztve ]

(#4221) Syl


Syl
nagyúr

Kezd nagyon tele lenni a hócipőm a Minttel :(((
A Sleep-be küldések 95%-ban pár másodperc után magától felébred a gép. (BIOS-ban minden ébresztő trigger kikapcsolva) Ha Win8-at altatom, nem ébred, vagyis a Mint a ludas.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#4222) gery2123 válasza Syl (#4221) üzenetére


gery2123
őstag

Nagyon egyszerű a megoldás. Ne használj Mintet. :)
Mióta azt használsz, több gondod van mint egy sima ubuntun. Nekem a cinnamon hülyült meg állandóan.
Így lett Gnome (ami nekem jobban be is jön) vagy próbálj ki egy ubuntu + cinnamon. Hogy is hívják a fórumtársat aki csinált belőle egyet..... Hmm
.
Meg is van : Lathronos

[ Szerkesztve ]

-- PSN_ID: GerY2123

(#4223) Degeczi válasza Syl (#4221) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Nincs véletlenül sokportos (>4) USB HUB rákötve a gépedre?
Az pontosan így hajlamos meghülyíteni a mai kerneleket, Mint vagy sem.

(#4224) Syl válasza Degeczi (#4223) üzenetére


Syl
nagyúr

Ilyesmi nincs rákötve. Csak egy kikapcsolt USB3-as HDD dokkoló, két monitor, egy bill., egy egér és egy fejhallgató. A szokásos köröket már lefutottam, mint a BIOS frissítés meg a tápcsere.

(#4222) gery2123

Előbb-utóbb csere lesz, csak most nincs kedvem egy új rendszert belakni.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#4225) Tommy1982 válasza Syl (#4224) üzenetére


Tommy1982
tag

Próbáld meg úgy lerakni alvásba, hogy előtte az egeret kihúzod, Thinkpad laptopnál nekem ugyanez volt, igaz Win7 alatt, hogy vezeték nélküli egér be volt dugva és a laptop lecsukás után az egér megmozdítására visszakapcsolt sleep-ből.

(#4226) spammer válasza Tommy1982 (#4225) üzenetére


spammer
veterán

Vezeték nélküli egérrel nálam is ez volt a helyzet, amire ez volt a megoldás: [link]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#4227) Tomi_Sci válasza Dhampir (#4213) üzenetére


Tomi_Sci
őstag

Sikerült megoldani, én voltam a helikopter :B
"Hozzáadás a panelhez", és ott az "Egy egyéni menüsor" opció.

Hirdetéseim: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/tomi_sci/index.html

(#4228) Dhampir válasza Tomi_Sci (#4227) üzenetére


Dhampir
félisten

Köszi, hogy leírtad a megoldást. :)

(#4229) lev258 válasza Tommy1982 (#4220) üzenetére


lev258
veterán

Remélem tudod, hogy mik a valós váltószámok merevlemezeknél. Linux alatt pedig sokszor GiB-et lát az ember, nem GB-t. Ha lenulláztad a vész esetére fenntartott helyet, akkor bizony annyi az az annyi. A samba beállítása külön dolog, annak alaposabban utána kell nézned.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#4230) Tommy1982 válasza lev258 (#4229) üzenetére


Tommy1982
tag

ooops... ezt nem is figyeltem :DDD az 5%-os tartalék tárhely szerintem marad 0%-on, rendszer nem megy rajta csak ideiglenes tárhelynek használom a vinyót (torrent), bár még így sem elérhető a teljes 931 giga mint NTFS-nél (csak 916 giga) de ez már nem vészes :)

(#4231) Syl válasza Tommy1982 (#4225) üzenetére


Syl
nagyúr

Köszi az ötletet, kipróbálom, tesztelgetem.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#4232) Syl válasza spammer (#4226) üzenetére


Syl
nagyúr

Itt vajon melyik lehet a billentyűzet (azt ugye nem kellene kikapcsolni) és melyik az egér? És mi az XHC?

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#4233) spammer válasza Syl (#4232) üzenetére


spammer
veterán

lspci talán segít beazonosítani. De ha nem, akkor húzd ki az egeret és akkor kiderül, ha újra listázod.

Nálam a vezeték nélküli egér (USB-s vevővel) az EHC1 volt.

Elrontani nem tudod, mert újraindításig tartja meg, de elvileg akkor is visszaállítja az értéket, ha újra beadod neki a parancsot, pl.:

sudo echo EHC1 > /proc/acpi/wakeup

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#4234) Syl válasza spammer (#4233) üzenetére


Syl
nagyúr

Kihúzom-bedugom, ugyanazt mutatja mindkét parancs (cat..., lspci).
Annyit ki tudtam belőle deríteni, hogy az EHC1 az USB Controller #1, az EHC2 pedig a #2.
De hogy melyik eszközöm (bill., egér) hová van dugva, az talány.
Az EHC tiltás megvan: [link]

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#4242) sonar


sonar
addikt

Hi,

A linux akadémiás előadásokat nem szokta vki rögziteni?

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#4243) Lathronos válasza Syl (#4234) üzenetére


Lathronos
őstag

Szia!

A megoldás a sleep problémádra a következő:

Ezt a fájlt töltsd le előbb az asztalra, majd ezután terminálba írd be:

sudo cp /home/neved/Asztal/acpi_wakeup /etc/init.d/acpi_wakeup

Tedd futtathatóvá:

sudo chmod 755 /etc/init.d/acpi_wakeup

Aktiváld:

sudo update-rc.d acpi_wakeup defaults

Majd indítsd újra a PC-t/laptopot. :)

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#4244) Lathronos válasza Syl (#4234) üzenetére


Lathronos
őstag

Most látom, csak az egeret szeretnéd deaktiválni, ahhoz ez a fájl kell. :B

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#4245) Syl válasza Lathronos (#4243) üzenetére


Syl
nagyúr

Köszi, megvaccsolom.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#4246) Syl válasza Syl (#4245) üzenetére


Syl
nagyúr

Nos, nem sokat ér.
Ha sikeresen lesleepel a Mint, akkor egérre nem ébred, ez a része jó.
De sajnos van eset (ahogy egy perccel ezelőtt is történt), hogy leáll a gép, majd 2 mp múlva magától felébred... :W

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#4247) Lathronos válasza Syl (#4246) üzenetére


Lathronos
őstag

Na igen, Mint esetén sok minden máshogy működik mint Ubuntu-n. :( Én azon próbáltam, és 1 óra tesztelés alatt egyik PC és laptop sem ébredt fel, bár igaz, hogy csak egy alkalommal próbáltam mindegyiken. A Mint mostanában nálam is művelt fura dolgokat, ezért is tértem vissza az Ubuntu-hoz. Amit elsőnek linkeltem acpi_wakeup-pal is próbáltad? Az a billentyűzetet is deaktiválja. Lehet, hogy az a probléma forrása. Ilyenkor csak a power gombbal lehet felébreszteni.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#4248) Syl válasza Lathronos (#4247) üzenetére


Syl
nagyúr

Amikor először jelentkezett ez az ébredős móka, rögtön a billentyűzetre gondoltam, mert már nagyon régi darab, néha beragadt rajta az alt, ctrl stb. Vettem újat és akkor is néha felébredt.
Utána az egeret átdugtam a másik USB lyukba, most USB3-ban van.
Az a legbosszantóbb, hogy nem mindig ébred fel így magától. 2-3 napig megy rendesen, aztán meg szívat.
Persze majd jönnek az okoskák, hogy rosszul tartom :B Ne használjam a Sleep-et, mert a boot úgyis csak pár másodperc...

Azt is megfigyeltem, hogy ha egy ilyen sikertelen sleep után újraindítom a számítógépet, akkor tökönlövi a modem/routert. :((( Azt is újra kell indítani.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#4249) Lathronos válasza Syl (#4248) üzenetére


Lathronos
őstag

Majd megnézem hogy oldották meg az elementaryban, ha ott neked működött.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#4250) saelin


saelin
veterán

Az mennyire normális linux alatt, hogy ha nem szól semmi hang a fülesben, akkor hallatszik egyfajta statikus zúgás? Win alatt is tapasztaltam már ilyet, de itt elég zavaró hangerőt üt meg... Lehet vele valamit kezdeni úgy, hogy ne kelljen nagyom belenyúlni a rendszerbe?

Hmm... Most vettem észre, hogy ha görgetek az egérrel, akkor is sistereg a hang. A hangszórókkal nincs ilyen gond.

Egy HP Elitebook 8560p-ről van szó. :R

[ Szerkesztve ]

"It is only with heart that one can see rightly; what is essential is invisible to the eye."

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.