Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#11101) growler válasza Syl (#11099) üzenetére


growler
őstag

nmcli -p dev wifi list
?
Csatornákhoz tartozó frekvenciák:
iwlist wlx002586f144d4 freq
(Az wlx002586f144d4-t lehet hogy nálad be kell helyettesíteni azzal,
amit az "ifconfig" mutat.)

(#11102) Syl válasza NeoPampalini (#11100) üzenetére


Syl
nagyúr

Jónak tűnik :R csak valami egyszerűbb telepíthetőség kellene. Szoftver áruház vagy deb csomag.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#11103) Syl válasza growler (#11101) üzenetére


Syl
nagyúr

Na, ezt kipróbálom, köszönöm!

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#11104) ubyegon2 válasza Syl (#11099) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szeva!

Ezer éve hallottunk felőled, de látom végül csak az igazi disztrót részesíted előnyben! Ehhez kellett a Unity kampeca. :D Anno milyen jókat hasonlítgattuk a Cinnamonnal, mindig nagyon békés hangulat járta át eme párbeszédeket. ;]

végigjárjam a házat és az udvart, és feltérképezzem a wifi lefedettséget,

Olyan leszel, mint a modernkori pálcás ember! :) Nekem anno egy reikis koma adott egy réz derékszögű pálcát, az ha meglenne, kölcsön adnám neked, tuti mindent megtalál, amit ember szeme nem lát!

Amúgy a Kismet elég profi és benne van a tárolóban, van külön plugin csomag is. Ha már egyszerűen telepíthető kell.

***********************************************
Végre kicsit félbeszakítottad a kollégák edge rolling frissítési gyakoriságáról szóló közös áhítatot! :K
Mer'amúgy az nagyon kell a bigottan LTS MInt topikjába.

nmcli is egész jónak tűnik, ahogy nézem! (fogalmam se volt, hogy erre is jó) :B

[ Szerkesztve ]

(#11105) Syl válasza ubyegon2 (#11104) üzenetére


Syl
nagyúr

> végül csak az igazi disztrót részesíted előnyben!

Az igazság az, hogy egy ideje nem használok Linuxot (vindózt sem). A kérdéses laptop egy három éves Asus amire már vásárláskor Mint-et raktam és azóta is szépen működik vele. (Tesóm hordja magával - kamionozik)

Köszönöm neked is az ajánlást. Viszont a pálcák nem kellenek :DDD

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#11106) herdsman12 válasza Syl (#11099) üzenetére


herdsman12
őstag

LinSSID

(#11107) Syl válasza herdsman12 (#11106) üzenetére


Syl
nagyúr

Köszönöm neked is. Erre is ránézek. :R

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#11108) ubyegon2 válasza Syl (#11105) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az igazság az, hogy egy ideje nem használok Linuxot (vindózt sem).

Tudom, de most azt is megtudtuk, hogy a MEki erre sem jó! ;]

már vásárláskor Mint-et raktam és azóta is szépen működik vele. (Tesóm hordja magával - kamionozik)

Na ezt nevezik igen bölcs döntésnek! És nem én mondom most, hogy csak felrakod és múködik évekig! :R (fel is használom alkalomadtán ám ezt az infót) ;)

Köszönöm neked is az ajánlást. Viszont a pálcák nem kellenek :DDD

Igazán nincs mit, de majd kéne még a jó kis pálca, ha jönnek a grafitbombával az orosz Bear-ek!
Igaz utána a pálca se találna sok wifit.

(#11106) herdsman12

Na ez az! Tudtam, hogy nemrég szóba került ez a linSSID, de valahogy olyan lágy az agyam már meló után, hogy nem esett le, hol is olvashattam!
Syl kollégát nem is akartam megbántani azzal, hogy Asus routert kéne kidobni, egy jó Xiaomi-val nem lenne ilyen gondja. :D

[ Szerkesztve ]

(#11109) Frawly válasza ubyegon2 (#11104) üzenetére


Frawly
veterán

Nagyon gyanús vagy te nekem, hogy mostanában mindenkinek terminálos megoldásokat kezdesz ajánlani. Szegény Cinmanó meg sírhat, hogy csak egy szál terminál megy rajta. Azért jó vagy ám!

Egyébként ilyen SSDID lefedettségnél nem muszáj semmi ilyet felrakni Linuxra, akár telefonos (androidos vagy iOS-es SSDID) app is feltehető telefonra, táblagépre, és azzal még kényelmesebben végig lehet járni a háztömböt, udvart, emeleteket, hogy melyik csatorna az, ami a legkevésbé használt.

De még jobb nem végigjárni semmit, hanem abban a lakásban, szobában tesztelni csak, ahol a gép használva lesz. Mert 35 m-re arrébb hiába jobb az egyik Wi-Fi csatorna, ha a szobában, ahol a laptop vagy Wi-Fi AP használva lesz, ott meg egy másik lesz jó.

Amit még javaslok: 5 GHz használata 2,4 helyett, kisebb az interferencia más AP-k és elektromos eszközök felé (BT eszközök, mikrohullámú, stb.).

(#11110) Syl válasza ubyegon2 (#11108) üzenetére


Syl
nagyúr

> most azt is megtudtuk, hogy a MEki erre sem jó!

A meki erre (is) nagyon jó! Én nem vagyok rá jó. :B
Mert hogy nézne már ki, hogy a desktop gépet 32-es monitorostól, egerestől, billentyűzetestől hosszabbítóval a nyakamba veszem és wifit mérek a ház/udvar különböző pontjain? :DDD

> Na ezt nevezik igen bölcs döntésnek

Három éve vettük a laptopot (szándékosan OS nélkülit), akkor megkapta az akkori Mintet cimmanóval. Azóta pár havonta a kezembe adja, hogy nézzem át. Olyankor lefuttatom a frissítést és megy minden rendesen tovább.
A régi, ezt megelőző laptopon win8 volt, azt naaaaagyon utálta :B

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#11111) ubyegon2 válasza Frawly (#11109) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nagyon gyanús vagy te nekem, hogy mostanában mindenkinek terminálos megoldásokat kezdesz ajánlani. Szegény Cinmanó meg sírhat, hogy csak egy szál terminál megy rajta. Azért jó vagy ám!

Szinte az elejétől kezdve használtam sok dologra terminalt, már Debian 7 is volt fenn Mint mellett anno, abban nem is volt Cinanmonnak Frissítéskezelője, az update & upgrade sokkal áttekinthetőbb volt nekem azon, mint Synapticban. Csomagokat jórészt a Synapticból raktam fel, mivel ott több infó volt róluk én meg nem ismertem túl sok Linuxos programot.

Most is többnyire az van, hogy mivel nem inaktiváltam a Frissítéskezelőt Mint-en, jelez a kis zöld pajzs, ráfrissítek, végignézem, mik vannak és terminalból frissítek. Biztos, hogy már az elején felszenvedett Debian szokatott rá erre, mert ha csak Mint-em lett volna, talán ma is a zöld pajzsot használnám. De például az ilyen Szoftverboltokat soha nem használtam, a legelején valamit vacakolt egy csomaggal és már olvastam is utána milyen lehetőségeim vannak.

Egyébként ilyen SSDID lefedettségnél nem muszáj semmi ilyet felrakni Linuxra, akár telefonos (androidos vagy iOS-es SSDID) app is feltehető telefonra, táblagépre, és azzal még kényelmesebben végig lehet járni a háztömböt, udvart, emeleteket, hogy melyik csatorna az, ami a legkevésbé használt.

Ugyanez járt a fejemben, hogy ezt akár telóval is meg lehetne csinálni, de nem akartam piszkálni a kollégát azzal, hogy az Apple termékeivel nem sok mindent tud kezdeni! :DDD

*******************************************************************************

ahol a laptop vagy Wi-Fi AP használva lesz, ott meg egy másik lesz jó.

Erről jut eszembe, mennyire vagy wifi mágus? Meg kéne valahogy állapítanom, hogy az Asus RT N12 D1 routerem AP-s ugyan, de azt nem tudom, alkalmas-e AP kliens módra!? Erre tudsz valamit, hogyan tudnám megállapítani? A lakás egyik sarkában van a kábel és az egyik routerről akarom átküldeni a desktopra a netet vezeték nélkül Asussal összekötve.

(#11112) petakpa1


petakpa1
őstag

Az alábbi három régebbi gépre lenne szükségem valami modernebb O/S-ra jövő januártól ahogy a Windows 7 terméktámogatás megszűnik.

A gépek konfigja az alábbi:

1) AsRock K7NF2-Raid alaplap, Athlon XP-M 3200+ CPU, 2x1 GB RAM (de lehet 3x1GB is, ha Linux kezeli nForce2 esetében, Windows 7 fagy a 3. modultól), ATI HD4650 AGP videókártya, 64 GB sata csatolós SSD

2) HP DX2000 MT (i865G chipset), P4-3,4 GHz CPU, 2x1,5 GB RAM, GeForce GT610 PCI (!, AGP csatoló nincs) csatolós videókártya, 32 GB IDE csatolós SSD

3) HP D330 MT (i865G chipset), P4-2,6 GHz CPU (lehet upgradelve lesz 3,4 GHz-sre), 2x1,5 GB RAM, ATI HD4650 AGP videókártya, 64 GB sata csatolós SSD

A gépekkel és új O/S-sel szembeni elvárások:
- magyar nyelvű GUI
- lehessen velük webböngészni
- alap irodai munkát lehessen velük végezni (Ms Office dokumentumok olvasása, szerkesztése, pdf dokuk olvasása)
- lehessen külön rendszergazdai és felhasználói fiókot létrehozni, utóbbiak semmit nem telepíthetnek a gépre, csak netezhetnek, irodai munkát végezhetnek vele
- O/S telepítés out-of-the-box működjön (letöltöm, kiírom pendrive-ra, telepítem, és ezt követően már csak felhasználói fiókot, esetleg hardverek drivereit kelljen telepítenem)
- utóbbiak telepítését/beállítását GUI alól szeretném végezni.

Linux Mint megfelelő lenne erre? Zero Linux tudással nekivághatok?

"... Feltalálom a hidegfúziót oszt reszeltek az amcsiknak...":)))

(#11113) Syl válasza Frawly (#11109) üzenetére


Syl
nagyúr

> telefonos (androidos vagy iOS-es SSDID) app is feltehető telefonra

Igen? Melyik az? Mert iOS-en nem lehet hozzáférni a csatornák számához.

> melyik csatorna az, ami a legkevésbé használt.

Egyébként is, nem csatornaszám kell, hanem a wifi jel paraméterei (frekvencia, dBm).

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#11114) Cucuska2 válasza petakpa1 (#11112) üzenetére


Cucuska2
őstag

Nyugodtan vágj neki zéró Linux tudással, az elején kicsit fura, de gyorsan belejön az ember az apró-cseprő gondokba, amik felmerülnek. (illetve általában érdemes Ubuntura rákeresni, ha probléma van)

A kompatibilitásról majd mások beszélnek, nekem szerintem a telepítéseim fele működött out-of-the-box, bár tény, hogy váltható grafika/túl új chipset/nem létező driverek gondjaim voltak, de a tieid nem újak, azok szerintem működni fognak.

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#11115) sonar válasza Syl (#11099) üzenetére


sonar
addikt

+1 a linssid mellett.
Ha nem a 3.6 telepedik akkor érdemes az alábbi repót felvenni [link]
sudo add-apt-repository ppa:wseverin/ppa
sudo apt-get update

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#11116) cigam válasza petakpa1 (#11112) üzenetére


cigam
félisten

Ilyen régi és kevés RAM-al szerelt gépekre inkább valami light-os rendszert próbálj ki. lubuntu, vagy xubuntu jobb választás lenne, ill. még az mx linux-nak sincs nagy gépigénye, nem beszélve a rengeteg puppy variánsról.
Első körben mindenképpen pendrive-ra/lemezre kiírva próbáld ki őket. Felismer-e minden HW elemet, neked is tetszik a felület, a kezelhetőség stb. Ha megvan a kiválasztott, csak ezután állj neki a telepítésnek.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#11117) Tim82 válasza cigam (#11116) üzenetére


Tim82
nagyúr

A Linux Mintnek is van pl. hivatalos XFCE változata, ami szintén "light-os" - ha már a Mint topikban vagyunk.

Amúgy mindegyik gép esetében rendelkezésre áll 3 GB RAM, valamint SSD is, és alapvetően nem olyan rossz videókártyák azok a HD4650-ek/GT610-ek sem.

[ Szerkesztve ]

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#11118) Frawly válasza Syl (#11113) üzenetére


Frawly
veterán

Ezt honnan állapítottad meg, hogy nem lehet hozzáférni?

A net a Network Analyzert és a MasterAPP Wifi Analyzert írja erre iOS-hez. Ezekhez nem kell hozzáférni semmihez. Grafikus alkalmazások, végigpásztázzák a közeledben vehető összes Wi-Fi csatornát, az 5 GHz-es és 2,4-es tartományt is, írja, hogy milyen SSDID-ket talált, azok milyen frekin, milyen dB jelerősséggel foghatók, még ilyen görbéket is kéne rajzolnia róluk.

De ha nem megy, nem muszáj az iOS-t erőltetni, csak egy gondolatként írtam, hogy ha nem menne a linuxos megoldás, akkor ez a telefonos, táblagépes megoldás is játszik.

Egyébként azt nem is értem, hogy a dB minek érdekel téged, az annyi, amennyi. Segíteni azon nem tudsz, hacsak a routert, AP-t közelebb nem teszed a használni kívánt eszközhöz, vagy fordítva. Ezek a progik nem erre valók. Arra, hogy megmutassák, hogy melyik Wi-Fi csatorna a legkevésbé leterhelt, amin a legkevesebb AP ad.

Egyébként a normálisabb routerek ezt automatán érzékelik, ha Auto beállításon van a Wi-Fi csatorna, akkor végigpásztázzák a csatornákat, és a legkevésbé terhelten kezdenek adni.

(#11119) Frawly válasza ubyegon2 (#11111) üzenetére


Frawly
veterán

A net szerint a Asus RT N12 D1 tudja a Client módot, de nem a gyári Asus szoftverrel, hanem alternatív firmware-rel, DD-Wrt, Tomato. Talán az OpenWrt is tudja, ha rámegy. Kockázatos feltenni, mert téglásíthatja a routert, meg ugrik rá a garancia is. De járható út, csak előtte mentsd el a gyári firmware-t, hogy galiba esetén vissza tudd tölteni, meg a hozzá való alternatív fw-t töltsd le.

Persze nem meglepő, az alap szoftverrel nem tudja, a gyártói firmware csak a legminimálisabb dolgokat szokta tudni, és a gyártó nem törekszik arra, hogy a fizikai eszköz tudása ki legyen használva. Elég szomorú.

(#11120) Cirbolya_sen válasza Frawly (#11119) üzenetére


Cirbolya_sen
aktív tag

Az Asus RT N12 régi cucc már, régi gyári firmware-val, az újabb ASUS-okban már van AP, kliens, és erősítő mód is.

ubyegon2 (#11111)

Gondolom nem most vetted ezt a routert, nyugodtan felrakhatod rá valamelyik alternatív firmware-t, előtte meg kell nézni a hw verziót, és annak megfelelőt rátolni, nagyon nem lehet elrontani, ha mégis sikerül, van tartalékban néhány ilyen routerem, küldöm fénypostával :DDD /már rég csak porfogó/

Cirbolya_sentinel

(#11121) ubyegon2 válasza Frawly (#11119) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A net szerint a Asus RT N12 D1 tudja a Client módot, de nem a gyári Asus szoftverrel, hanem alternatív firmware-rel, DD-Wrt, Tomato.

Super, köszi! Ezzel sokat segítettél, mert beugrott, hogy amikor vettem, ajánlották a Tomato-t és ahhoz itt PH-n van is jó leírás! :R Akkor először ennek állok neki, legalább lesz tapasztalatom, mielőtt a Xiaomira felgyógyítom a Padavant.

Persze nem meglepő, az alap szoftverrel nem tudja, a gyártói firmware csak a legminimálisabb dolgokat szokta tudni, és a gyártó nem törekszik arra, hogy a fizikai eszköz tudása ki legyen használva.

Ezt olvasom a routerekről én is és nem értem, miért.....na mindegy, akkor operáció lesz. :)
Egy darabig jó lesz így, ha majd megérkezik a gigás net, úgyis kell változtatni, mert az Asus nem gigás, csak a X3G-s.

(#11120) Cirbolya_sen

Neked is köszi! Persze, régi már ez az Asus, ezért nem is kár érte, de arra jó lesz, hogy begyakoroljam a fw telepítést meg egyáltalán ezt az átvitelt wireless módban, nem vagyok egy hálózati zseni, finoman szólva!
:R Ja és köszi a felajánlást, nagyon rendes tőled, de mint írtam, mindenképp gigás kell majd vevő oldalon is. Remélem a Xiaomi 3G alkalmas lesz erre, mert akkor abból lesz még egy. Sajnos a többi gigás router árban nagyon messze van a Xiaotól.

[ Szerkesztve ]

(#11122) Cirbolya_sen válasza ubyegon2 (#11121) üzenetére


Cirbolya_sen
aktív tag

lásd mint fenn, a Tomato az jó lesz, de a hw verziót pontosan meg kell nézni, mert van verzió amire nem lehet feltenni semmit, és biztos a téglásítás
/már nem emlékszem a pontos azonosítókra, nagyon régi cucc ez már, így a gigás net korában :DDD /

A Sziomi 3G nagyon jó cucc az árához képest, érdemes vele ismerkedni, csak vigyázni kell, mert kikupálódsz hálózatosan is :K

[ Szerkesztve ]

Cirbolya_sentinel

(#11123) ubyegon2 válasza Cirbolya_sen (#11122) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

lásd mint fenn, a Tomato az jó lesz, de a hw verziót pontosan meg kell nézni, mert van verzió amire nem lehet feltenni semmit, és biztos a téglásítás

Sok kockázata nincs a dolognak, gyakorlásnak meg pont jó! ;]

A Sziomi 3G nagyon jó cucc az árához képest, érdemes vele ismerkedni, csak vigyázni kell, mert kikupálódsz hálózatosan is

Ár/érték arányban verhetetlen a Xiaomi, remélem lesz még belőle, mert a 4G-ből már hagytak ki dolgokat, például az USB csatlakozót is.....ez a hálózati kikupálódás jól is jönne, mert kezdem unni az USB-s SSD-ről filmezést, főleg okosTV meg Mediabox mellett. :U

(#11124) Cirbolya_sen válasza ubyegon2 (#11123) üzenetére


Cirbolya_sen
aktív tag

Ismerős szitu, csak én a másik irányból érkeztem, a hálózatosdiból a linuxba
/LAN, router, mediabox, megosztások :DD

Cirbolya_sentinel

(#11125) ubyegon2 válasza Cirbolya_sen (#11124) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ja kérem, úgy sokkal könnyebb! :D

(#11126) cigam válasza Tim82 (#11117) üzenetére


cigam
félisten

Nekem inkább a CPU-kkal vannak fenntartásaim(és LinuxMint.hu-s fórum kalandom után, a magyar Mint közösségel is). Nagyon gyengusok, és a játékot nem számítva, manapság a böngészés a legerőforrásigényesebb tevékenység.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#11127) ubyegon2 válasza cigam (#11126) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Meg vagy áldva ezekkel a galád Mint-esekkel ott is , itt is! :D Még szerencse, hogy a Mint szó elfelejtése esetén is milliónyi help van, ha már Ubuntu alap! (ahogy ez ravaszul kilogikáztad a hibajelentésed elküldése előtt)

Nekem inkább a CPU-kkal vannak fenntartásaim

Ez már inkább valós probléma lesz, de azért még el lehet böngészni ezekkel a CPU-kkal is, csak célszerű legalább ublock origin-t felrakni. De a kolléga ezzel a 3 géppel rendelkezik, nincs sok választása.

Ja igen, a linuxmint.hu közösség, nagyon jó és segítőkész hely ám az, rengeteg jó leírás is van és egész mélyen is belemennek a segítésbe sok esetben, sajnos amit írtam másik topikban, az megvan. Neked nehezebb, meg nekem is, mert elég kekecek vagyunk, így ha hülyének néznek bennünket, nem örülünk neki. :D

No de itt a PH-n van 3 kezdőknek való topik is, nem kell elszontyolodni.........(mármint a kezdőknek)

Ja és ott a Látóasszonyok topikja is! :DDD

[ Szerkesztve ]

(#11128) nOvOp


nOvOp
senior tag

Sziasztok!
Most telepítenék linuxmint 18.3 mate-t w10 mellé. Korábban már többször is feltettem másik mintet. Most utólag bekerült a laptopba egy ssd a hdd mellé. Jelenleg az ssd-n van a windows. Az ssd-ről lecsíptem 20GB-ot és a hdd-ről is. Telepítésnél az sda-nak a hdd-t ismeri felé az sdb-nek az ssd-t. A / gyökér könyvárnak az sdb-ről lecsípett 20GB-ot adtam meg, a /home könyvtárnak a hdd-ről lecsípett 26GB-ot. (a swap-ot fájlként adnám meg a home könyvtárból) A grubnak hagytam a telepítő eredeti beállítását a hdd-t. Telepítés végén elszállt, hogy a grub telepítése meghiúsult. Nem voltam benne biztos, hogy a grubnak a hdd-t kell megadni, de nem mertem az ssd-t, nehogy a windows se induljon. Jól adtam meg a grub könyvtárat, csak vmiért omlott össze? Vagy adjam meg az ssd-t? Amúgy a hiba kiírása után be sem lehetett zárni a hiba ablakot. Újraindítottam a rendszert és kérdés nélkül a windows jött be. Köszi a segítséget!

szerk.: annyi még, hogy w10 alatt a gyors indítás nem volt kikapcsolva, most kikapcsoltam. (biosban a secure boot ki van kapcsolva) De azért várom a tanácsokat. Köszi!

[ Szerkesztve ]

(#11129) Cucuska2 válasza nOvOp (#11128) üzenetére


Cucuska2
őstag

UEFI-t vagy BIOS-t bootolsz? Ha előbbi, van külön UEFI partíció? Ha utóbbi, akkor a windows bootloader sdb-n van?

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#11130) nOvOp válasza Cucuska2 (#11129) üzenetére


nOvOp
senior tag

BIOS-t bootolok és a bootloader az sdb-n van.

(#11131) Cucuska2 válasza nOvOp (#11130) üzenetére


Cucuska2
őstag

Én nem tudom, hogy mi merre hány méter, de én ilyenkor mindig a Windows bootloaderét írtam felét. Amiatt ne aggódj, hogy leradírozza a Linux, mert vissza lehet telepíteni egy W10 lemezzel. Attól se aggódj, hogy a Windows radírozza le a Linuxét (néha főverziófrissítésnél), mert egy Linux live-pendriveról pikk-pakk újra lehet a bootloadert húzni.

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#11132) nOvOp válasza Cucuska2 (#11131) üzenetére


nOvOp
senior tag

Oké. Akkor melyikre tegyem a grubot? Sdb alapra vagy sdbX-re (pl. sdb3) , amelyikre a linuxot teszi?

(#11133) ubyegon2 válasza nOvOp (#11132) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

GRUB-ot alapból meghajtóra teszünk, nem particióra, ilyen esetben arra célszerű, amin a rendszer is van. Amúgy meg a rendszer csinál magának swap fájlt jó ideje.

Ha van helyed az SSD-n inkább növeld meg a / méretét és legyen automatikus /home. Vagy a régi disztrók /home-jait használtad már újratelepítésekkor valaha?

Ha nem növeled a / helyét, az se baj, csatolhatod a HDD erre létrehozott particióját FSATB-ban és oda mennek a nagyobb letöltött fájlok.

Most telepítenék linuxmint 18.3 mate-t w10 mellé.

Miért nem raksz fel friss disztrót, 19.1 vagy 19.2....?

Telepítés végén elszállt, hogy a grub telepítése meghiúsult.

Ennek amúgy nem kéne ilyenkor se elszállnia.

[ Szerkesztve ]

(#11134) nOvOp válasza ubyegon2 (#11133) üzenetére


nOvOp
senior tag

Oké, akkor megy az sdb-re a grub.
Régi /home könyvtáram nincs, mert gyalultam mindent, mikor ssd-t szereztem be, és most állnék neki ismét a linuxnak. Windows kell, mert van olyan progi, amit nem váltanék ki illetve a család többi tagja meg inkább w10-et szeretne.
Azért gondoltam a 18.3-at, mert "windows" fejjel gondolkodtam, és úgy gondoltam, hogy ez talán fürgébb, mint a legújabb. (vagy itt nem úgy van, hogy nagyobb a rendszerkövetelmény minél újabb a rendszer?)
Köszi a segítséget!

(#11135) ubyegon2 válasza nOvOp (#11134) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igazán nincs mit! :)

(vagy itt nem úgy van, hogy nagyobb a rendszerkövetelmény minél újabb a rendszer?)

Nem, ráadásul épp a Mint az, legalábbis Cinnamon DE esetén, ami fürgébb lett 19-től! ;)
Egyébként nő a rendszerkövetelmény természetesen, de nem feltétlenül az oprendszer okozza, hanem a növekvő igények az alkalmazott programok, böngészők, etc. miatt. Ezek után fut a rendszer is. (szerintem)

Szóval úgy látom sok szükséged nincs a külön /home-ra. :N

Akár már felteheted a 19.2 verziót is, Mate esetén is fürgébb lett szerintem 19-től.

(#11136) #10034944 válasza ubyegon2 (#11068) üzenetére


#10034944
törölt tag

Szia!

19.2 már 5.0.0-20 kernelt használja, vagy update/upgrde lett 5.0?

(#11137) Cucuska2 válasza #10034944 (#11136) üzenetére


Cucuska2
őstag

Nekem automatikusan szedte az ötös kernelt az apt.

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#11138) Dhampir válasza Cucuska2 (#11131) üzenetére


Dhampir
félisten

A neten biztosan fellelhető valahol, de ezekről a műveletekről jó lenne valamilyen képekkel illusztrált bemutató, hogy szükség esetén kéznél legyen, ha megtörtént a baj.

(#11139) ubyegon2 válasza #10034944 (#11136) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Most megfogtál! Nem tudom, én még kiadás előtti bétát raktam fel és abban még ez szerepel 07.17-én: (megnézem azért.....)

ubyegon@ubyLMCin192HP:~$ inxi -Fxxx
System: Host: ubyLMCin192HP Kernel: 4.15.0-54-generic x86_64 bits: 64 compiler: gcc
v: 7.4.0 Desktop: Cinnamon 4.2.2 wm: muffin 4.2.1 dm: LightDM 1.26.0
Distro: Linux Mint 19.2 Tina base: Ubuntu 18.04 bionic

2019-07-18 14:41:48 ---- ekkor már viszont frissült a kernel, szóval a stabil már valószínű, hogy ezzel is jött ki. (inkább biztos ez, azért húztam át)

Aktiválók feldolgozása: linux-image-5.0.0-20-generic (5.0.0-20.21~18.04.1) ...
/etc/kernel/postinst.d/dkms:
* dkms: running auto installation service for kernel 5.0.0-20-generic
...done.
/etc/kernel/postinst.d/initramfs-tools:
update-initramfs: Generating /boot/initrd.img-5.0.0-20-generic
/etc/kernel/postinst.d/zz-update-grub:
Sourcing file `/etc/default/grub'
Sourcing file `/etc/default/grub.d/50_linuxmint.cfg'
GRUB beállítófájl előállítása…
Megtalált linux lemezkép: /boot/vmlinuz-5.0.0-20-generic
Megtalált initrd lemezkép: /boot/initrd.img-5.0.0-20-generic
Megtalált linux lemezkép: /boot/vmlinuz-4.15.0-54-generic
Megtalált initrd lemezkép: /boot/initrd.img-4.15.0-54-generic
Found memtest86+ image: /boot/memtest86+.elf
Found memtest86+ image: /boot/memtest86+.bin
Megtalált Linux Mint 19.1 Tessa (19.1) ezen: /dev/sda1
Megtalált Chakra (2019.03) ezen: /dev/sda3
Megtalált Ubuntu 19.04 (19.04) ezen: /dev/sda5
Megtalált Debian GNU/Linux 10 (buster) ezen: /dev/sda6
kész
Log ended: 2019-07-18 14:41:48

[ Szerkesztve ]

(#11140) nOvOp válasza ubyegon2 (#11135) üzenetére


nOvOp
senior tag

Kipróbáltam pár verziót (18.3;19.1;19.2) mind a cinnamon, mind a mate felületből. Mindegyiknél grub hibával összeomlott a telepítő. Próbáltam, hogy a hdd-t kivettem és csak az ssd volt benne. Próbáltam kompatibilis módban is. A BIOS-ban nincs UEFI választási lehetőség, a fast boot ki van kapcsolva, a secure boot is kikapcsolt állapotban van, de azt nem is lehet módosítani. W10-ben a gyorsindítás is ki van kapcsolva. Az ssd és a hdd is MBR. Minden telepítésnél UEFI módban akar telepíteni, mert rákérdez mindig. És az összeomlás után, ha megnézem a /sys/firmware mappát, van benne efi mappa is, aminek az esetemben, ha jól tudom, nem kellene lennie. Szóval nem jutottam előre.

(#11141) ubyegon2 válasza nOvOp (#11140) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Akkor itt most elakadtunk, mivel sem Winx-et sem az UEFI-t nem ismerem. Mégis olyan érzésem van, mint ha a Windows UEFI-ben lett volna feltelepítve.....

Live-ból indítva csinálhatnál egy screenshotot Gparted-ról, hogy milyen a partició kiosztás.

Vicces, mert lehet már nincs fenn alapból, így azt rakd fel live-ban, egy perc az egész.

Az Eszközinformációk is legyenek baloldalt behozva, így:

Szerintem informálódásra kezdésnek elég lesz. Mindkét meghajtóról kéne.

[ Szerkesztve ]

(#11142) nOvOp válasza ubyegon2 (#11141) üzenetére


nOvOp
senior tag

Így néz ki.

A HDD-n az unallocated lenne a /home, csak most nem jelöltem be, mert próbálkoztam, hátha az zavar be. De a HDD-t már kiszedtem és úgy sem sikerült a telepítés.

Ja, még annyi, hogy ezek a partíciók utólag lettek kivágva mindkét meghajtóból.

(#11143) lev258 válasza nOvOp (#11142) üzenetére


lev258
veterán

A boot választó menüben szokott lenni opció arra, hogy legacy vagy UEFI módban induljon a telepítő. A legacy-t kellene elérni, mivel nálad láthatóan a Windows is így van telepítve. Ahogy te is írod, szerintem is az a gond, hogy UEFI-ben indul.
Azt ugye tudod, hogy nemcsak /home-ra, hanem /-re is szükséged van?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#11144) ubyegon2 válasza nOvOp (#11142) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Én itt nem látok olyat, amiből következne az említett hiba, de mivel Windowst nem ismerem, abban tippem sincs, bekavarhat-e.....azt tudod csinálni, hogy a HDD üres helyére feltelepíted a Mint-et, ha minden OK lesz itt, akkor kizártuk az iso, a pendrive és a kiírás hibáját, ha viszont ott sem működik, akkor az előbbi hármasból kell építkezni tovább. illetve, ha HDD-re feltelepül, akkor várnunk kell olyan szaktanácsára, aki a Wint is ismeri.

[ Szerkesztve ]

(#11145) cigam válasza nOvOp (#11142) üzenetére


cigam
félisten

Ez egy asztali gép? Cseréld meg a SATA portokat, hogy az SSD rendszermeghajtó legyen az sda. Pontosan mely lépésnél fut hibára, és mit üzen? A telepítő média ellenőrzését lefuttattad? Biztos nem azzal van a gond?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#11146) nOvOp válasza lev258 (#11143) üzenetére


nOvOp
senior tag

Live-ot töltök be és onnan indítom a telepítést. Ezt mot nem értem, hogy boot menüben válasszak. Azt hogy érem el?
Tudom, hogy kell / rendszer partíció az az sdb5 lenne szerintem. Ez lehet, hogy egy hibás telepítés után maradt partíció kép. Alapból úgy indulok neki minden egyes telepítésnek, hogy windowsban az ssd 19.84GB (ami most sd4 és sd5)és a hdd 25.39GB (ami most unallocated) partíciókat törlöm, majd boot live felület és onnan a telepítés az asztalról (Install Linux Mint).

@ubyegon2: már próbáltam a hdd-re is, ugyanaz a hiba :)

@cigam: laptopról van szó (fujitsu a544 i3 8gb). A hdd helyére került az ssd, megcserélni szerintem nem tudom, mert a hdd a dvd helyére került és tudomásom szerint onnan nem tud bootolni a laptop. Valószínűleg a w10 telepítésénél szúrhattam el vmit, mert nekem is furcsa, hogy az sda maradt a hdd.
Mindig ugyanazt a pendrive-ot használtam (32gb usb3.0). Windows alól rufus-sal írtam ki, mert az unetbootin nem látja a pendrive-ot. De próbáltam, hogy linux live alatt unetbootin-nal is kiírni (természetesen akkor 2 pendrive-ot használtam), de ugyanaz :) Média ellenőrzést nem futtattam, nem tudom hogy kell, de az sha256 ellenőrzést megtettem mindegyiknél. A telepítésnél, mikor hardver konfigurációt végez, majd jönne a grub2 telepítés (azt hiszem grub2), akkor vérzik el. Nem tudja telepíteni a Target könyvtárba.

Azt hittem vmi egyszerű megoldás van, hogy vmit kihagytam. Őszintén szólva, nem akartam ennyit foglalkozni vele. Legszívesebben azt tenném, hogy legyalulom a hdd-t, kiveszem és utána gyalulom az ssd-t. Fel a w10 majd a linux, vissza a hdd. Na erre most nincs időm :N
Ha van esetleg vmi ötlet még, szívesen veszem, ha nincs, akkor majd vmikor szakítok ídőt a rendbetételnek. A hdd-n értékes képeim vannak és egyelőre nincs hová mentenem. Köszi mindenkinek a segítséget. Egy másik pendrive-ot azért kipróbálok.

[ Szerkesztve ]

(#11147) lev258 válasza nOvOp (#11146) üzenetére


lev258
veterán

Szokott lenni billentyű, amivel a BIOS-ba jutsz be és olyan is, amivel boot menüt kapsz. Utóbbi csak ideiglenesen módosít a boot sorrenden, itt szokott lenni lehetőség arra, hogy milyen módon boot-oljon a telepítő (vagy épp Live).
Tudtommal a Rufus-nál van többféle opció, lehet UEFI-only módon írja ki (nem ismerem részletesen).
Javasolnám az Etcher-t, az tiszta munkát végez.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#11148) cigam válasza nOvOp (#11146) üzenetére


cigam
félisten

Amikor megjelenik a boot menü, lesz ott egy ellenörző menüpont is

Angolul "Integrity check" most nem ugrik be mi a magyar neve. Ez leellenőrzi, hogy tényleg minden hibamentes-e a pendrive-on.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#11149) Cucuska2 válasza cigam (#11148) üzenetére


Cucuska2
őstag

Az ökör ACPI hibák meg a Secure boot hiba is ott jön be, bár csak annyit ír ki, hogy néhány fájl nem stimmel. És mindig mást.

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#11150) nOvOp válasza cigam (#11148) üzenetére


nOvOp
senior tag

Leellenőriztem és nem volt hiba. Utána kiírtam az isot Etcher-tel, ellenőriztem 1 hiba volt. De azért megpróbáltam a telepítést, de elvérzett. Itt is megkérdezte az elején, hogy folytatom-e uefi módban. Itt csak igent tudok választani vagy befejezni a telepítést. De emlékeim szerint korábban, amikor még nem volt ssd-m, akkor is így telepítettem, csak a grub menüben nem hozta fel a w10-et, azt külön kellett hozzáadnom. A biosban nincs lehetőség uefi választásra, elég egyszerű biosa van. Amúgy ez az üzenet fogad mindig, aztán ha leokézom, kiírja, hogy összeomlott a telepítő.

Azt hiszem marad a tisztalap :((

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.