Hirdetés

2024. május 7., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#11801) #89309696 válasza ubyegon2 (#11799) üzenetére


#89309696
törölt tag

Ez ki van kapcsolva és így is megjelenik.

(#11802) NeoPampalini válasza qdak (#11793) üzenetére


NeoPampalini
aktív tag

TCMD helyett van Double Commander, én arra szoktam át. :)

(#11803) ubyegon2 válasza #89309696 (#11801) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Fura, mert pár éve nekem is csinálta, most viszont kipróbálva nem, amúgy nem hallgatok ezeken zenét. Viszont lehet megvan a bűnös! A Rhytmbox Eszközök / Bővítmények között van egy opció bepipálva, azt nézd meg! Gondolom azért van itt ez az Értesítés opció, mert nem csak fullos DE-vel lehet használni.

[ Szerkesztve ]

(#11804) #89309696 válasza ubyegon2 (#11803) üzenetére


#89309696
törölt tag

Ez az, most már jó. Ebből kellett a pipát kivenni.

(#11805) ubyegon2 válasza #89309696 (#11804) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Biztosan belefutsz még pár ilyenbe, de mindenre megvan a megoldás, hol előbb, hol utóbb. Néha ezek az általános programok tartalmaznak olyan beállításokat, amik az adott felületben megvannak, így nem egyszerű összehangolni, de ha megismered a Mint Cinnamont, meg leszel elégedve, az tuti!

(#11806) #89309696 válasza Cyrin (#11794) üzenetére


#89309696
törölt tag

Kipróbáltam, de mikor átkapcsolom Winamp kinézetre ilyen miniatűr méretű lesz. :D De nem minimal lejátszóvá alakul, hanem grafikailag ilyen picire zsugorodik, alig látom a gombjait. Lehet valami bug.

Kipróbáltam a feljebb írtakat is, de egyik sem tud olyat, mint az autórádió, hogy loudness vagy extra bass vagy akármi. Van EQ, de ha mozgatom a csúszkát picit, már torzítani fog, nem EQ kell nekem. A Windowsban alapból volt mélyhang kiemelés, 60Hz-re rányomtam 6dB-t és jó lett, ugyanezt ha EQ-val csinálom már recseg és még csak mélyhang se nagyon lett több.

(#11807) #89309696 válasza #89309696 (#11806) üzenetére


#89309696
törölt tag

Találtam egy PulseEffects nevű progit ami globálisan módosít a hangon és van benne bass boost meg még sok más is, lehet hozzá programokat is rendelni.
Bugos kicsit szegényem, van mikor összeomlik. Illetve nagyon lecsökkenti a hangerőt, mindent 100%-ra tolok és akkor van annyi hang, mint alap esetben 20-25%-on. Akkor is ha a mélyhang kiemelést kikapcsolom benne.
Úgyhogy sajnos ez is kiesik, de amúgy tud nagy basszust ha valakinek kell. Egyszerűbb, ha veszek egy fejhallgató erősítőt amin van bass boost és akkor hardveresen normálisan meg van oldva.

(#11808) Cyrin válasza #89309696 (#11806) üzenetére


Cyrin
addikt

Nálam ilyen:

Egyébként a wines winamp is pont ilyen kicsi, amennyire rémlik.

Van olyan hogy jobb egér gomb, nézet, dupla méret, de az meg pixeles.

Ezeket a program kérdéseket meg jobb lenne az erre létrehozott topicban kibeszélni...

(#11809) herdsman12 válasza #89309696 (#11807) üzenetére


herdsman12
őstag

Nem szoktam gyönyörködni a lejátszókban, nálam a DeaDBeef és a VLC is olyan basszust produkál, amilyet akarok.

(#11810) #89309696


#89309696
törölt tag

Ha a Synaptic csak régi programverziót ad ki Telegramból (1.2), azt ha telepítem utána a Frissítéskezelővel frissíthető (1.8)?

A Szoftverkezelőben a friss 1.8-as van már, de az a flatpak miatt 2GB fölött van. Nem értem miért kell minden flatpak programnak az elhízott futtatókörnyezet, az ember azt gondolná ezt csak az első programnál tölti le, utána a többi is ugyanazzal fut, de ahogy nézem minden flatpak program saját elhízott környezetet visz magával. Ennyire még nem olcsó az SSD.... :U

[ Szerkesztve ]

(#11811) Frawly válasza #89309696 (#11790) üzenetére


Frawly
veterán

A QMMP és az Audacious lejátszók Winamp-klónok. Nagyon jó lejátszó még a Clementine és a DeadBeef is.

A Rhythmbox-ban ki tudod kapcsolni az értesítéseket a Szerkesztés menüben, Bővítmények. Itt Bővítmények beállítása, és az Értesítés nevű plugin elől kiveszed a jelölést.

A tálcán a futó programok csoportosítását nem tudom konkrétan hogy kell beállítani. Lehet nem is a tálcán kell, hanem a Rendszerbeállításoknál valahol. A lényeg, hogy kell lennie egy olyan ablaknak, amit már linkeltem, oda kéne eljutni valahogy. Zongorázd addig az összes beállítást, amíg meg nem találod. Pontosabb leírást tálcaügyben nem tudok adni, mert sem nem Mintet, sem nem Cinnamont nem használok, meg kell várnod valakit, aki meg tudja neked mutatni lépésről lépésre.

[ Szerkesztve ]

(#11812) Frawly válasza #89309696 (#11807) üzenetére


Frawly
veterán

Hangerőt tudsz állítani a tálcán lévő hangerőszabályzó progiban, valahol be lehet kapcsolni benne boostot, hogy 100% fölé lehessen vinni a hangerőt. Ezt megint nem tudom neked kipróbálni, de tuti lehetséges. Általában a legtöbb linuxos grafikus felület a Pulseaudio Mixer nevű grafikus alkalmazást használja erre, és be lehet ezt állítani benne.

Elvileg kattintasz a hangerőszabályozóra a tálcán, ott a csúszka alatt lennie kéne olyannak, hogy Beállítások, azon belül az utolsó gombra kattintva ilyesmit kéne lássál.

[ Szerkesztve ]

(#11813) qdak válasza ubyegon2 (#11797) üzenetére


qdak
addikt

Bocsi nem tudtam, most már jó :R

(Don Hedo) ஃ°˙*˙°ஃ доступ запрещен ஃ°˙*˙°ஃ; Eladó HP ML350 G6: https://hardverapro.hu/apro/hp_ml350_g6/friss.html

(#11814) ubyegon2 válasza qdak (#11813) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Persze, hogy nem tudtad, ezért is kérdezted! ;] Ezt speciel tudtam, valamikor én is átestem ezen a bosszankodáson, amúgy azért sem lehet ott állandóra átállítani semmit, ahol próbáltad, mert az ott lévő ikonokat is magadnak alakítod ki, amire szükséged van napi szinten.

Sokan el vannak alélva, hogy a KDE fájlkezelője milyen hypersuperül konfigolható, de én eddig mindent tudtam állítani Nemo-ban is. :)

(#11815) CsengődiGeri


CsengődiGeri
tag

Tud valaki segíteni?
Win-en már használtam a TeamViewer programot aztán egy linuxal foglalkozó oldalon azt írták van linuxos verzió is. Meg is találtam, a mellékelt leírás szerint telepítettem is. A terminál ablakban le is futott egy csomó utasítás, a végén azt írta telepítve van, de a programok között nem jelent meg. Egy win-es gépet szeretnék összekötni vele egy linux Mint-essel csak file átvitelre. Biztos van más megoldás is de nekem ez tűnne a legegyszerübnek, az alkalmankénti átvitelre magyarország és németország között. Németben lenne a Win-es a fiamnál mert csak azt ismeri nálam a linux. Remélem linuxon is olyan egyszerű a használata mint a win-en.

(#11816) ubyegon2 válasza CsengődiGeri (#11815) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

/opt/teamviewer/tv_bin/TeamViewer

Ez az elérési útja. Legegyszerűbben úgy tudod megoldani, hogy az asztalon nyomsz jobb gombot, indító létrehozása sort kiválasztva a Tallózás gombbal kikeresed a fenti helyen a fájlt, elnevezed az indítót és ha az OK-ra kattintasz, egy felugró ablak fel fogja ajánlani, hogy berakja a Menübe is az Egyéb kategóriába!

Bezárás után leül az ikonja a panelre.

Nem használtam még Windowson, de szerintem ha elindul a program, tök ugyanaz lesz minden Linuxon is. Itt is egyszer használtam pár éve.

[ Szerkesztve ]

(#11817) Cyrin válasza CsengődiGeri (#11815) üzenetére


Cyrin
addikt

Teljesen jól működik linuxon is. Szoktam használni, egy ideje ráfeküdtek rendesen a linuxos verzió fejlesztésére is, azóta partiban van a win-essel.

(#11818) growler válasza CsengődiGeri (#11815) üzenetére


growler
őstag

Alternatíva lehet az "AnyDesk" [link]

(#11819) CsengődiGeri


CsengődiGeri
tag

Mindenkinek köszönöm a segítséget TeamViewer ügyben.

(#11820) qdak


qdak
addikt

Esti szösszenet:
Nem tudom, hogy a létező frissítés, vagy mert +1 meghajtó bekerült a gépbe, de a samba mikor a +meghajtó mappáját is osztani akartam nem engedte :F újraindítás után már a többi megosztásom sem volt jó.

smb.conf:
usershare owner only = everyone "error 255 boolean, idáig működött"
->azóta találtam leírásat, mi szerint simán falsera kell állítani
én, mivel el sem indult a samba, teljesen újra raktam, smb.conf-ot külön, mert az maradt az eredeti, aztán megosztottam root al amit akartam, most működik.

Anydesk, mivel ez az egyetlen gép ahol integrált vga megy, nem lehet hogy erőforrás kevés a linuxos gépen ? 16 mb-ot kap az integrált, és ezért csak 5mpenként kapok képet ?

(Don Hedo) ஃ°˙*˙°ஃ доступ запрещен ஃ°˙*˙°ஃ; Eladó HP ML350 G6: https://hardverapro.hu/apro/hp_ml350_g6/friss.html

(#11821) #89309696


#89309696
törölt tag

Egérgörgetést hol lehet állítani, hogy 2x ennyit lapozzon egy görgetésre? Az egér és érintőpanel beállításokat megtaláltam, de ott nincs ilyen opció.

[ Szerkesztve ]

(#11822) fradi81 válasza #89309696 (#11821) üzenetére


fradi81
veterán

Böngészőknél van rá kiegészítő: smooth scroll-ra keress rá.

moto g72, Ninebot d28e

(#11823) #89309696 válasza fradi81 (#11822) üzenetére


#89309696
törölt tag

Kösz, meg is van. Kár, hogy az intézőben vagy mi itt a neve, Nemo talán, hogy ott nem megy. Elfárad az ujjam mire leérek egy párszáz elemes mappa aljára.

(#11824) cigam válasza #89309696 (#11823) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

Belekattintva nem ugrik a listában arra a betüre amit lenyomsz? Vagy mindegyik fájnak azonos a kezdőbetüje?
Esetleg ez?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#11825) #89309696


#89309696
törölt tag

Nektek a FF 71.0 nem omlik össze napi többször? Mikor görgetek vagy lapot váltok akkor jelentkezik csak. Lehet ki kéne kapcsolni a hardveres gyorsítást? Nekem igp driveres bugnak tűnik.

(#11826) fradi81 válasza #89309696 (#11825) üzenetére


fradi81
veterán

Soha nem omlott össze. Indítsd terminálból úgy kiderülhet mi baja.

moto g72, Ninebot d28e

(#11827) lev258 válasza #89309696 (#11825) üzenetére


lev258
veterán

Személyes megjegyzés.
Szülőknél legutóbb a Firefox összeomlás memóriahibát tárt fel.
Még semmit nem lehet kizárni/elvetni.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#11828) #89309696 válasza lev258 (#11827) üzenetére


#89309696
törölt tag

Akkor memtest is lesz futtatva, sőt mintha a pendrive amit csináltam telepítőnek alapból is tartalmazta volna. De lehet rosszul emlékszem.

És az mitől van, hogy minden program ott marad ahol utoljára bezártam, de a FF a gép újraindítása után nem ott van hanem mindig 2 centivel feljebb?
Illetve van mikor gép újraindítás után nem az üres kezdőlap fogad, hanem az utoljára megnyitott, mint amikor összeomlik a FF, pedig nem omlott össze. Most vagy az a baja, hogy a Mint túl korán bezárja a kikapcsolásnál (kényszerített leállítás lényegében) vagy pedig valóban memóriahiba.
Ha tényleg az remélem egy kis órajel csökkentéssel megoldódik, G.Skill 1600CL9 2x4GB kit 1.5V, semmi extra. XMP profillal van az uefiben betöltve és jók a paraméterek amiket beállított magának.

(#11829) 0xmilan válasza lev258 (#11827) üzenetére


0xmilan
addikt

Memoriahiba alatt itt gondolom a fizikai RAM-ot kell erteni es nem a FF memoriakezeleset. (?)

@Fehér Farkas
A gep leallitasat en mindenkepp ugy csinalnam, hogy a FF elotte be van zarva. Terminal programokat, fajlkezelot, stb. nem zavar, de egy FF-nal bekavarhat.

[ Szerkesztve ]

(#11830) Frawly válasza #89309696 (#11823) üzenetére


Frawly
veterán

Ha a pár száz elemes mappa aljára akarsz menni, arra nem a gyorsgörgetés való, hanem a billentyűzeten az End billentyű. Esetleg az hasznos GUI feature lenne, ha az ablak oldalán lévő görgetősávra dupla kattintás ugrana a tartalom tetejére, dupla jobbgombos kattintás meg az aljára, de ilyen kész megoldásról nem tudok.

A Firefox-ot meg valóban terminálból kéne futtatni, egyszerűen a firefox paranccsal. Mikor összeomlik, akkor fogod látni, hogy utoljára milyen hibaüzenetet írt ki a terminálba.

Firefox-ban viszont van egy olyan addon, ami hasonlót tud, Back to Top vagy mi a neve. Kitehetsz ikonokat a FF eszköztárra, és azokra kattintással tudsz a weblap tetejére és aljára ugrani, nem kell km-ereket görgetni.

[ Szerkesztve ]

(#11831) NeoPampalini


NeoPampalini
aktív tag

Böngésző oldal aljára/tetejére ugráshoz a legegyszerűbb egy mouse gesture addon, én is azt használok erre, bár (unGoogled) Chromium-ban.

(#11832) 0xmilan


0xmilan
addikt

FF-ban a legegyszerubb, ha semmilyen addont nem raksz fel, hanem siman eger kozepso gomb, aztan a kurzort mozgatva gorgethetsz ezerrel fel/le. Ezt raadasul egy kattintassal megallithatom az oldal kozepen is vagy akarhol mashol.
"Use smooth scrolling" beallitas lehet, hogy kell hozza.

(#11833) #40553216


#40553216
törölt tag

Hali! Most nézem a Synapticban, a teljes pulseaudio csomagot „helyi vagy elavult” kategóriába tette, a komplett vlc-t pedig az „automatikusan eltávolítható”-ba. Lehet tudni valamit?

(#11834) #89309696


#89309696
törölt tag

Tudom nem ide tartozik, de VLC-ben hol lehet azt beállítani, hogy a videók automatikusan 200%-os nagyítással induljanak?
És hol tudom bekapcsolni, hogy egérkattintással a képen pause legyen? Megvan a hotkey fül és play/pause opció is ami a space, de a set-nél nem enged egérbeállítást csak billentyűzet gombot. Ezeket a MPC home cinema alapból tudta.

(#11835) Sonja válasza #89309696 (#11834) üzenetére


Sonja
veterán

A play/pause problémához ez a plugin kell!

Szerk.: A másik problémára a megoldás lehet, ha a beállítások -> alul mindet kiválasztod, majd a videó részen legögeted a jobb oldali panelt, és a Videó nagyítása melletti számot átírod 2,00-re (Alapból 1,00 van.).

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#11836) #89309696 válasza Sonja (#11835) üzenetére


#89309696
törölt tag

Magyar nyelv honnan van? Nekem angol és nem találok nyelvi beállítást sem benne.

(#11837) zizidor válasza #89309696 (#11836) üzenetére


zizidor
senior tag

Hiányzik a vlc-l10n csomag.

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#11838) #89309696


#89309696
törölt tag

A frissítéskezelő eddig azt írta, hogy 44 frissítés elérhető. Most azt írja 1. Én nem nyúltam semmihez és alapból "értesítsen róla, de ne végezzen telepítést" is van bejelölve. Akkor most hova tűnt az a 44, mégis feltelepítette? Pont a kikapcsolható update miatt jöttem Linuxra és nem mentem át W10-re.

(#11839) growler válasza #89309696 (#11838) üzenetére


growler
őstag

Ha terminálból frissítettél, (update, upgrade) akkor az nem veszi figyelembe
amit a Frissítéskezelőben beállítottál.
Egyébként, a Frissítéskezelőben -> Nézet -> Frissítési előzmények
megnézheted hogy mely napokon mi frissült.

[ Szerkesztve ]

(#11840) ubyegon2 válasza #89309696 (#11838) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha maga a Frissítéskezelő is kap frissítést, akkor kizárólag az fog megjelenni a frissítendő csomagoknál, független attól, előtte mennyi csomag volt a listában. Most kb 100%, hogy erről van szó.

Frissítsd a Frissítéskezelőt és utána majd újra listában lesz a sok eltűnt csomag is. ;)

Az automata frissítést neked kell manuálisan beállítanod, magától a rendszer soha nem fog frissíteni. Linux alatt nincs kikapcsolható update! :N

Amúgy jobb lenne átállni terminalos frissítésre.

[ Szerkesztve ]

(#11841) #89309696 válasza growler (#11839) üzenetére


#89309696
törölt tag

Megvan az ok, ha maga a frissítéskezelő kap frissítést akkor azt az egyet írja csak végig, ha azt frissítjük akkor utána írja ki, hogy ténylegesen mennyi frissítés is van.
Az automata frissítés telepítéshez eleve jelszó is kell, máshogy bekapcsolni se lehet. Nesze neked Windows. :P

(#11842) zoltanz válasza ubyegon2 (#11840) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Nem rendszer, de mondjuk a Chrome böngésző képes futás közben autófrissítést végezni. Az jó lehet mikor függőség frissítést is igényelne, és indulás után elkezd szállni. :DDD

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#11843) ubyegon2 válasza zoltanz (#11842) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

deb [arch=amd64] http://dl.google.com/linux/chrome/deb/ stable main

Nekem fenti tárolóból van fenn Chrome, igaz nem használom, de mindig a többi csomag frissítésekor látom, hogy az is frissül. Ha használnám, lehet láttam volna ezt a fura jelenséget, amit említesz, de idegesítene is. :)

(#11844) #89309696 válasza zoltanz (#11842) üzenetére


#89309696
törölt tag

Google úgy látszik különcködik, bezzeg az őskövület Kitkat-es tableteket meg telefonokat engedi a mai napig újonnan árulni.
Nekem minden programból hiányzik a frissítés opció és csak gondolom Frissítéskezelővel frissíthető, meg Synapticból, meg terminálból. Ezt szeretem ebben a rendszerben. FF-nál ha rányomok a névjegyre nincs ott a frissítés keresése gomb, se Thunderbirdnél, Telegram és Skype és Twitch sem keres frissítést, nincs is bennük frissítés opció. Ez mind át van költözve a frissítéskezelőbe közösen. Na ez az amit a W10-ben is meg kellett volna csinálni a jelenlegi erőltetett autoupdate helyett, mind Windows, mind programszinten.

(#11845) Frawly válasza #89309696 (#11838) üzenetére


Frawly
veterán

Linuxon nem olyan gáz a frissítés. Eleve kevesebb is van, a csomagok is jóval kisebbek (a legnagyobb csomagok 100-150 MB, de a jó részük csak ilyen 5-10-100 KB), és sokkal gyorsabban is frissülnek le, és miközben megy a frissítés, aközben sem köti le a gépet, használhatod másra, nem lassul be, nem recegteti a lemezt, nem zárja le a rendszert, stb.. Ha SSD-n van a rendszer, akkor lényegében csak az idő, míg a netről letölti az új csomagokat, utána a frissítések telepítése alig néhány másodperc még 100 frissülő csomagnál is, majd csak próbáld ki az élmény kedvéért. Ez nem olyan, mint a Win10, hogy húzogatja le a gigákat, ha akarod, ha nem, meg aztán fél óráig rendszer-visszaállítási pontot csinál, és csak aztán telepítgeti őket, meg homokórázik, meg jajj, ne kapcsolja ki a gépet kérem alásan című feliratok, és használni sem tudod mellette a gépet. Te megy csak azt látod, hogy pörgeti a gépet, semmit nem tudsz rajta csinálni, kikapcsolni sem.

Ha nagyon frissítésparanoid vagy, akkor a grafikus frissítéskezelőt teljesen le is lehet tiltani, hogy el se induljon, és egyszerűen nem használod, ha kell mégis frissítés, a terminált előszedve frissítesz ezzel a két paranccsal:
sudo apt update
sudo apt upgrade

Terminálban jobb is frissíteni, mert látod:
1) mennyit fog letölteni, és mennyi lemezhely fogy
2) ha valami hiba adódott, akkor az micsoda, mit írt ki rá, minek a futtatását javasolja, hogy elhárítsd a hibát

Plusz a linuxos frissítések is sokkal kevesebbszer törnek el, mint a Win10 esetében. Hiszen linuxon sok frissítés eleve nem is rendszerfrissítés, hanem csak egy-egy normál szoftver frissítése (böngésző, szövegszerkesztő, stb.). Nem azt mondom, előfordulhat linuxon is, hogy valami eltörik, de Mint-en eleve nincs sok frissítés, mivel stabil LTS kiadási alapú, nem pörgeti olyan gyorsan az új verziókat, meg eléggé sokan használják, tesztelik. Tehát messze nem olyan mizéria egy frissítés, mint a Win10 esetében.

Ami Minten húzós lehet, az a komplett disztrófrissítés, mikor a kiadás verzióját frissíted, pl. majd a 19.x-et 20.x-es verzióra. De még ez is problémátlan a legtöbb esetben, de ez már több idő, mert ilyenkor az összes fent lévő ~1-2 ezer csomag frissül, egyszerre, közöttük sok rendszerkomponent, pl. kernel, systemd, X.org, Cinnamon, mesa is főverziót ugrik.

[ Szerkesztve ]

(#11846) CsengődiGeri


CsengődiGeri
tag

Eddig már többször telepítettem Linux-ot de mindig Win mellé és a korábbi olvasmányaim alapján készítettem külön swap partíciót és külön partíciót a linux-nak. Most viszont egy szűz gépre raktam, és hagytam, hogy ő maga alakítsa ki az üres winyón amit és ahogy akar. Legnagyobb meglepetésemre egybe lett particionálva az egész, swap partíció nélkül. Ez így most miért van? Lehet, hogy korábban sem kellett volna külön swep-et csinálni, elég lett volna illetve elég egy partíció is? Ez csak azért érdekel mert MBR-es winyokon korlátozott az elsődleges partíciók száma és a multi bootos rendszerek telepítésénél sokkal nagyobb mozgásterem lenne. Logikai partícióra is telepítettem már linuxot de nem szeretem azt a megoldást, valahogy nem tartom "logikusnak", hogy oprendszert ne elsődleges partícióra rakjak. Ki tudna okosítani valaki hozzáértő a fentiekkel kapcsolatban mi is az igazság ezekkel a partíciókkal, particionálással kapcsolatban. Mi fontos és mi nem illetve mi a hivatalos álláspont ezzel kapcsolatban.
A segítséget előre is köszönöm.

(#11847) lck válasza CsengődiGeri (#11846) üzenetére


lck
senior tag

Valószínűleg swapfile-t csinált, újabban ez egyre gyakoribb. Teljesen rendben van a dolog így is.

(#11848) cigam válasza CsengődiGeri (#11846) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

Nincs olyan hogy linux-ot telepítettem, mert az csak egy kernel. Csak valamelyik disztribúciót tudod telepíteni, és ettől függően a legellentétesebb megvalósítások léteznek. Van amelyik a mai napig külön swap, és külön /home partíciót készít, és van amelyik mindent egy partícióra tesz.
Régen azért volt érdekes a külön swap partíció, mivel más nem használhatta így nem defragmentálódott, és el lehetett helyezni a lemez olyan területére amit gyorsabban elér. Ma már az SSD-k térnyerésével ezek a szempontok elavultak, hiszen akárhova teszem, akárhogyan defragmentálódik, nem változik az elérés sebessége. Ezért gyakran már nem külön partícióba szervezik, hanem csak egy fáj lesz a rendszerben ami swap-ként funkcionál. Plusz elég gyakran a méretén is vitatkoznak, hiszen erősen felhasználás függő, 8-16GB-RAM-al szerelt rendszereken már szinte soha nem veszik igénybe, ugyanakkor a sleep funkcióhoz akkora méretű swap szükséges, amibe belefér a RAM tartalma.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#11849) #89309696 válasza CsengődiGeri (#11846) üzenetére


#89309696
törölt tag

Ha egyszerűbb netezős gép akkor mehet egy partícióra minden és a swap is egy fájl lesz ahogy Win esetén. Ha sok fájlod van és fel van hizlalva a rendszer is programokkal akkor lehet külön / rendszerpartíció és /home a fájloknak, de ez sem feltétlen kell, itt is mehet egybe. Inkább csak megszokás kétfelé venni.

A swapra külön partícióként viszont semmi szükség már, az egy fájl lesz a / rendszerpartíción belül és hozzányúlni se kell megoldja a rendszer és jól.

(#11850) ubyegon2 válasza CsengődiGeri (#11846) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Logikai partícióra is telepítettem már linuxot de nem szeretem azt a megoldást, valahogy nem tartom "logikusnak", hogy oprendszert ne elsődleges partícióra rakjak.

Teljesen mindegy a Linuxnak és ha jól tudom már a Win sem ragaszkodik az elsődleges particióhoz, ez amúgy is mindenképpen csak egy quasi logikai virtuális felosztás, amit a vezérlő lát, fizikailag oda települnek a fájlok, ahová.

Talán 16.04 óta default a swap fájl, azelőtt kellett swap particiót/fájlt csinálni, szóval Ubuntu/Mint alapból megcsinálja a swap fájlt, még 12GB-nál is csinál egy biztonsági 1GB-osat.

(sorry, ha nem szakszerűen írtam le)

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.