Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#11551) Frawly válasza cigam (#11549) üzenetére


Frawly
veterán

Igen, a KVM-en a QEMU-t kell érteni, és abban kell engedélyezni a KVM-et, amihez hardveres virtualizációs támogatás kell a proci részéről. Persze lehet QEMU-t használni ilyen támogatás nélkül is, de akkor csak szoftveres emulációként fut, és nem tudod a KVM-et (kernel hardveres virtualizációs modulja) használni.

Én úgy emlékszek, hogy a VirtualBox grafikus felülete mindig is Qt-s volt, nincs belőle Gtk-s, de lehet tévedek.

(#11552) cigam válasza Frawly (#11551) üzenetére


cigam
félisten

Köszi! Akkor csak az zavart össze, hogy a leírásában a QT-t emlegették. Ebből gondoltam hogy lehet GTK-s is.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#11553) ubyegon2 válasza cigam (#11552) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Akkor azért van a belinkelt képemen alul külön egy -qt-s verzió! Lehet, hogy csak szerintem informatívak a képek, azért rakok be gyakran......

csak így komment nélkül.....

ubyegon@LM191Cin-8570p:~$ apt show virtualbox
Package: virtualbox
Version: 5.2.34-dfsg-0~ubuntu18.04.1
Priority: optional
Section: multiverse/misc
Origin: Ubuntu
Maintainer: Ubuntu Developers <ubuntu-devel-discuss@lists.ubuntu.com>
Original-Maintainer: Debian Virtualbox Team <team+debian-virtualbox@tracker.debian.org>
Bugs: https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+filebug
Installed-Size: 79,6 MB
Depends: adduser, iproute2, procps, virtualbox-dkms (>= 5.2.34-dfsg-0~ubuntu18.04.1) | virtualbox-source (>= 5.2.34-dfsg-0~ubuntu18.04.1) | virtualbox-modules, python3 (<< 3.7), python3 (>= 3.6~), python3.6, python3:any (>= 3.3.2-2~), libc6 (>= 2.15), libcurl3-gnutls (>= 7.16.2), libdevmapper1.02.1 (>= 2:1.02.97), libgcc1 (>= 1:3.0), libgsoap-2.8.60, libopus0 (>= 1.1), libpng16-16 (>= 1.6.2-1), libpython3.6 (>= 3.6.5), libsdl1.2debian (>= 1.2.11), libssl1.1 (>= 1.1.0), libstdc++6 (>= 5.2), libvncserver1 (>= 0.9.10), libvpx5 (>= 1.6.0), libx11-6, libxcursor1 (>> 1.1.2), libxext6, libxml2 (>= 2.7.4), libxmu6, libxt6, zlib1g (>= 1:1.1.4)
Recommends: virtualbox-qt (= 5.2.34-dfsg-0~ubuntu1.......

ubyegon@LM191Cin-8570p:~$ apt show virtualbox-qt
Package: virtualbox-qt
Version: 5.2.34-dfsg-0~ubuntu18.04.1
Priority: optional
Section: multiverse/misc
Source: virtualbox
Origin: Ubuntu
Maintainer: Ubuntu Developers <ubuntu-devel-discuss@lists.ubuntu.com>
Original-Maintainer: Debian Virtualbox Team <team+debian-virtualbox@tracker.debian.org>
Bugs: https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+filebug
Installed-Size: 29,5 MB
Depends: virtualbox (= 5.2.34-dfsg-0~ubuntu18.04.1

Nem egy szokványos megoldás, de nem is egyértelműen QT-s a sima verzió.

A Cinnamon se kifejezetten az! :DD

[ Szerkesztve ]

(#11554) ubyegon2 válasza growler (#11532) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Hoppa! Jól emlékeztem, hogy hajnalban olvastam valahol, de ezek szerint nem fogott még ennyire sem az agyam, mint most!

Köszi! :R Sosem érdekelnek ezek a beta kiadások......de tényleg nem! Ettől függetlenül az összeset felrakom szinte akaratlanul és többnyire azt használom utána két évig, bár közben azért csúsztatással átállok a következő bétából frissítettre.

Negyed éve nem raktam fel semmit, teszek egy próbát ezzel, hátha sikerrel járok.....

Egyébként én jobban szeretem az egyik hivatalos tükörről leszedni. Persze Ír legyen, ha már Mint....

[ Szerkesztve ]

(#11555) growler válasza ubyegon2 (#11554) üzenetére


growler
őstag

Ha megvan hozzá az ellenőrző összeg, akkor szerintem mindegy hogy
honnan töltöm le. :) [link]
Megvárom a hivatalos kiadás utáni 19.2-ről 19.3-ra frissítés lehetőségét.
Egyébként, van aki már telepítette az Ubuntu 20.04-et a daily build-ből.
Pedig az még tényleg nagyon "nyers" lehet. :)
Állítólag kap is hozzá frissítést rendesen !

[ Szerkesztve ]

(#11556) ubyegon2 válasza growler (#11555) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Egyszer felraktam kíváncsiságból ezt az SHA ellenőrző kiegészítőt a Nemo-ba, de 6 év alatt azon a próbán kívül egyetlen iso-t nem ellenőriztem, de nem is volt gond egyikkel sem. Ezeke a ittmindenfennvan letöltő oldalakat nem szeretem. ;) De így is úgy is ugyanoda jutunk, legfeljebb Te több iso-t töltesz le!

Nekem ezektől az új Ubuntuktól elment a kedvem, mert legutóbb ahányszor felraktam a notebookra, reboot után mindig fejjel lefelé jelent meg az asztal, ez herélt Gnome-nál nekem komoly kihívás volt, mivel alapból nem ismerem, így repüljpáva lett.

Közben lecsorgott az iso és találtam is kóbor 50GB-ot az SSD-n, így a HP 8570p látja először az új Mint Cinnamont. Nemrég még a jó kis atomstabil Maya 32bit égett DVD-re, hogy telik az idő. :Y
(remélem jól írtam fejből, hogy Maya volt a Mint 13)

[ Szerkesztve ]

(#11557) Cyrin


Cyrin
addikt

én is feltettem az XFCE bétát. a hibajelentő ugrik fel. igazából nem tudom értelmezni, hpgy mi gondja van...

(#11558) Cyrin


Cyrin
addikt

Egyébként minden müködik. Csak néha megjelenik a figyelmeztető háromszög.

Kinézet is oké, kivéve az ótvar xfce hangerő, akkumulátor, wifi és értesítés ikonokat... Mintha a Minecraft-ban csinálták volna őket... Döbbenet...

(#11559) #40553216


#40553216
törölt tag

Keyring témában nekem kicsit bonyolultabb, mivel még a Kulcstartó kulcsokhoz hozzáférését is jelszóval védtem le, de már régen volt. :DDD Így semmi esélyem nincs a Seahorse-zal vagy bármi más grafikus progival, mivel jelszót kér. :DDD Marad a ./.local/share/keyrings/login.keyring törlése.

(#11561) májkimiki válasza #20749568 (#11560) üzenetére


májkimiki
őstag

Egy óra hosszát volt VBox-ban az Xfce, aztán kuka, az ISO is. Majd ha végleges lesz.

(#11563) Cyrin válasza #20749568 (#11560) üzenetére


Cyrin
addikt

Próbáld ki. Minden müködik, bár most a nyomtatókkal szenvedek, de azzal egyébként is.

(#11564) májkimiki válasza #20749568 (#11562) üzenetére


májkimiki
őstag

Nekem Xfce4 a kedvencem, bárhol ezt használom. Most inkább ingerencia nincs bétát tesztelni. Jött egy új hibajelentő modul, root jelszó beállítási hibáról pampog. Mi van? Root jelszó Ubuntun/Minten? Itt most Mintes új feature-ök jönnek. Hát nem tudom.
A 19 bétát megjelenéstől élesben toltam, az pöcc-röff volt.
Van más most ami jobban érdekel.

(#11566) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

A Mint mindig a leginkább hülyebiztos disztró volt, a Hibajelentő nem jelent semmilyen hibát az előzőekben linkelt esetben! Egyszerűen leírja, hogy nincs root jelszó beállítva és emergency módban ezáltal hozzá lehet férni a rendszerhez és ha akarja a user, akkor az ott leírt módon tud beállítani root jelszót. Egyszer elolvassátok és utána ki lehet kapcsolni a figyelmeztetést! Mind a .log kimenetnél, mind az ilyen GUI-s Hibajelentőknél annyit azért célszerű tudni, hogy mi a figyelemfelkeltés és mi a hiba!

logoknál ezek a jelölések vannak:

Markers: (--) probed, (**) from config file, (==) default setting,
(++) from command line, (!!) notice, (II) informational,
(WW) warning, (EE) error, (NI) not implemented, (??) unknown.

Gyakorlatilag sírok, mert rutinos felhasználóktól olvasok ilyen marhabaromságot, hogy hibát jelez a Mint!

Ugyanezt a crystream-et láttam az előző verziónál is, mikor sokan azt írták, nem megy tovább a telepítő, csak ha csinálunk mentést a Timeshift-tel! Mert ott volt a figyelemkeltő csík! :Y

Szánjunk már rá legalább 2-3 másodpercet, hogy értelmezzük ezeket jószándékú figyelmeztetéseket! :R

Cinnamon verziót live-ban kipróbáltam, teljesen jó, totál jó, qrva jó! Lényeges változás tuti nincs benne, mivel soha nem is volt az alverzióknál, ez nem Ubuntu!

Ha valaki észlel hibát, az írja le, mi az! Újra leírom: hibát, hibát, hibát és nem figyelmeztetést! Kb annyi ez a figyelmeztetés, mint ha leírnák, hogy kedves Mint felhasználó, javasoljuk, hogy BT egered USB bizbaszát dugd be a notebookod oldalán lévő USB csatlakozóba!

[ Szerkesztve ]

(#11567) zizidor


zizidor
senior tag

Egy láma kérdés, de van valami konkrét oka annak, hogy még mindig a 4-es kernel a főcsapás?

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#11568) Cyrin válasza ubyegon2 (#11566) üzenetére


Cyrin
addikt

én beállítottam, és akkor is jött ugyanez a figyelmeztetés.

(#11569) ubyegon2 válasza Cyrin (#11568) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kattingass vagy valahol kapcsold ki, sajna nincs tippem erre, mert Cinnamonon nézem épp most a live-ot és ott nem jött még elő ez a figyelmeztető ablak!
No de a lényeg, hogy nincs hiba. ;)

Ami miatt most meló előtt még bebootoltam:

mint@mint:~$ inxi -Fxxx
System:
Host: mint Kernel: 5.0.0-32-generic x86_64 bits: 64 compiler: gcc v: 7.4.0
Desktop: Cinnamon 4.4.2 wm: muffin 4.4.1 dm: LightDM 1.26.0
Distro: Linux Mint 19.3 Tricia base: Ubuntu 18.04 bionic

Aki 4.x.x kernelt lát, pucolja meg az optikáját! :D

Megtaláltam a System report appot, Cinnamonon ez van:

[ Szerkesztve ]

(#11571) ubyegon2 válasza #20749568 (#11570) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Neked is mutatom! :D

Jogos amúgy, mert elég sok 4-es van a képen! Korán is van még meg egyebek...... :N

(#11572) Cyrin


Cyrin
addikt

Az Ubuntu LTS is váltott valamikor nyár végén 5-ös kernelre, síma frissítéssel, el is ment a kép a laptopomon tőle, vissza kellett álljak 4-esre.

A Mint pedig ha nem nulláról rakod fel, csak frissíted sztem 4-esen marad.

[ Szerkesztve ]

(#11574) ubyegon2 válasza #20749568 (#11573) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Logikus válasz volt, ha nem azzal kezdi az ember egy új live-nál, hogy megnézi a inxi -Fxxx kimenetét! ;]

(#11572) Cyrin

Igazad van, csak ha nem nulláról rakod fel, akkor nem játszik az a kérdés, hogy mi a a 19.3-ban a default kernel. ;] Nem? De!

Bennem most felmerült a kérdés, hogy egy új verzió kipróbálásakor mi a ragyát néztek, ha nem a rendszerinfókat, legalábbis először! ;)

[ Szerkesztve ]

(#11576) zizidor


zizidor
senior tag

Bocs, kimaradt a kérdésből, hogy (még) a 19.2-ről van szó.

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#11577) ubyegon2 válasza #20749568 (#11575) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Én meg azt nem szeretem, ha a kezemre áll valaki! :D Az, hogy hány csomag van, engem se érdekel, minimalisták nézegetik ezt, de qrvára nem sokat számít, de ha valaki 16GB mellett is aggódik, ha 1000+ csomag van fenn......mert amúgy mit számít? Csak videátor szerint töltődik be minden, amit nem is használ a rendszer, nem ártott volna idiótaságok mesélése helyett a kernel működésére is időt szánnia! :D (szerinte 200-500MB-ot is betölt egy nyomtató driver Ubuntuknál, ha nincs nyomtató, akkor is) :W

(#11576) zizidor

Nekem friss felrakás után a 19.2 is 5.x.x kernelt használt, mivel soha nem raktam fel kézzel kernelt, így amit látsz, az van és frissül. Olvastam olyat, hogy 4.x.x kernellel ment fel valakinek, de részletek nem voltak tiszták, így aztán....

ez van most:
ubyegon@ubyLMCin192HP:~$ inxi -Fxxx
System:
Host: ubyLMCin192HP Kernel: 5.0.0-37-generic x86_64 bits: 64 compiler: gcc
v: 7.4.0 Desktop: Cinnamon 4.2.4 wm: muffin 4.2.2 dm: LightDM 1.26.0
Distro: Linux Mint 19.2 Tina base: Ubuntu 18.04 bionic

[ Szerkesztve ]

(#11579) ubyegon2 válasza #20749568 (#11578) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Furcsa is volt, hogy ez a téma az Off-ban volt tegnap. ;]

Visszavonult? Mármint az értelmes tevékenységtől vagy teljesen? Mivel a kezdeti iránytól 340 fokban eltért, így........

(#11580) zizidor válasza ubyegon2 (#11577) üzenetére


zizidor
senior tag

Én kb. 2 hete telepítettem egy külső SSD-re, 4.15 lett. Nincs vele semmi gond, csak nem értem miért pont ez.

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#11581) growler válasza zizidor (#11580) üzenetére


growler
őstag

A 4.15-ös ugyan hivatalosan nem LTS kernel - de a Canonical valamiért ezt kiválasztotta,
és karban tartja a kiadás támogatottságának végéig - 2023-ig. Biztosítja hozzá a frissítéseket. (Úgy is felfogható, hogy nem-hivatalos LTS)
Egyébként ha nincs vele gond - minden hardware összetevőt támogat, akkor felesleges
lecserélni egy újabbra - szerintem.

(#11582) ubyegon2 válasza zizidor (#11580) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Értem, vagyis nem értem! Már a múltkor se nagyon jöttem rá, miért van nálam 5.x.x, másnál meg 4.x.x........... :N

(#11583) Cyrin


Cyrin
addikt

Én meg azt nem értem, hogy az 5.x kernel mellé miért rakja fel a 4.15-öt is, meg frissítgeti azt is. Aztán csodálkozunk, hogy tele rakja a 25 Gb csak a rendszernek fenntartott tárhelyet....

(#11584) cigam válasza Cyrin (#11583) üzenetére


cigam
félisten

Mert alapból 4.15-el jött ki. Szerintem ha nem kéritek meg rá, azon is marad.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#11585) Cyrin válasza cigam (#11584) üzenetére


Cyrin
addikt

Új telepítés esetén is felrakja, de nem azt használja

(#11586) cigam válasza Cyrin (#11585) üzenetére


cigam
félisten

Melyiket :F

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#11587) zizidor


zizidor
senior tag

Na, most már még kevésbé értem. Nem hivatalos, de ez a támogatott, van újabb (állítólag teljesítményben és hardver támogatásban jobb), de azt fel sem ajánlja, stb. Nem könnyű követni.

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#11588) cigam válasza zizidor (#11587) üzenetére


cigam
félisten

1-2 válasz engem is összevart, de maradjunk annyiban, hogy
- a 19.2 megjelenésekor 4.15-ös kernelt használt.
- n+1 frissítés után is 4.15-öt használ.
- támogatva marad 2023-ig

A frissítéskezelő valóban felajánlja a nézet -»kernelek menüpontban a 4.18, 5.0, és 5.3-as verziókat, de csak külön kérésre telepíti a kijelölt verziót. Akinek 4.15-nél nagyobb a verziója, az tuti kézzel piszkálta tovább, pl. az ukuu-val.
Tipp: Nem Cinamon-t használtok, és más ablakkezelőkhöz tartozó frissítéskezelőkben nem lehet a kernelfrissítést korlátozni.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#11589) ubyegon2 válasza cigam (#11588) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mi lettél már hirtelen, Te is Látóasszony!? Maradjál annyiban egyedül, hogy 4.15-öt használ a 19.2!

Odamásoltam előző hsz-ben, hogy milyen kernel van fenn és már jó ideje nem piszkálok semmilyen rendszer főkomponenst! A 19.2 annyira gyári állapotban volt hónapokig, hogy csak hátteret cseréltem. UKUU-t azóta nem is néztem, mióta fizetős lett, notebookon meg minden flottul működik, rég nem érdekel a kísérletezés, minek b*szakodnék manuál kernel telepítéssel?

Akinek 4.15-nél nagyobb a verziója, az tuti kézzel piszkálta tovább, pl. az ukuu-val.

Lóf*szt! :D

[ Szerkesztve ]

(#11590) cigam válasza ubyegon2 (#11589) üzenetére


cigam
félisten

Akkor mivel magyarázod, hogy nekem ma frissített (kernelt is), és az uname -r válasza:
4.15.0-72-generic
Vagyis maradt 4.15-ön, és nem tért át az 5.x verzióra? Csak nem kiválaszt bizonyos gépeket tesztelésre, és azokon engedi a frissebb kernelt? ;]

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#11591) Cyrin válasza cigam (#11590) üzenetére


Cyrin
addikt

mert frissíted, de ha újból rakod akkor 5.0 lesz, mint nálam a 19.3.

(#11592) cigam válasza Cyrin (#11591) üzenetére


cigam
félisten

:F Most tisztázzuk, hogy én eddig 19.2-ről beszéltem. Hogy jön ide a 19.3?
Ha újrarakom a 19.2-t attól miért frissítene 5.0-ra, ha eddig nem tette?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#11593) ubyegon2 válasza cigam (#11590) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Csak nem kiválaszt bizonyos gépeket tesztelésre, és azokon engedi a frissebb kernelt?

Mikor reggel szóba került, épp erre gondoltam, hogy xx paraméterekkel rendelkező hardvereket észlelve dönt a kernel. Fene tudja mennyire elképzelhető ez, nem értek hozzá, de nincs más magyarázat, ez meg rohadt logikus amúgy! Azért gondolom ezt logikusnak, mert az én nagyokos fejemből pattant ki! :D

(#11594) cigam válasza ubyegon2 (#11593) üzenetére


cigam
félisten

Lehet, hogy logikus, de szerintem inkább rémisztő.

Automata telepítés be van kapcsolva?(Nálam nincs)
Vannak plusz repók felvéve?(Egyedül a Spotify-t tette be, mikor a Szoftverkezelőből telepítettem)

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#11595) ubyegon2 válasza cigam (#11594) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ennyitól nem szabad megrémülni, reggel az is szóba került, hogy a Mint hülyebiztosra van belőve, miért ne próbálna gondolkodni helyettünk hw/kernel párosításban, ha van erre opció?

Automata telepítés, még csak az kéne! Frissítésre gondoltál szerintem amúgy. ;)

Nálam is a Spotify repo van fenn max. Ezen a gépen biztosan szűz telepítések vannak, mióta 860 EVO-t beleraktam. Desktopon majd csinálok otthon egy próbát valamikor, mert ott még csak 19.1 van fenn. Kíváncsi vagyok milyen kernelt dob fel a 19.2-re és 19.3-ra!

Szerintem értelmesebb gépek már eleve félredobják az ilyen unsigned jelölésű kernelt! ;]

[ Szerkesztve ]

(#11596) cigam válasza ubyegon2 (#11595) üzenetére


cigam
félisten

Valóban, a frissítésre gondoltam. :B

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#11597) ubyegon2 válasza cigam (#11596) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Tudom, nem véletlen vagyok Látóasszony! :DD

(#11598) lev258 válasza ubyegon2 (#11595) üzenetére


lev258
veterán

Nálad a HWE aktiválva van. Az elég sok dolgot megmagyaráz. Az unsigned pedig a secureboot miatt lehet fontos, egyébként érdektelen.
Nem mintha én Mint-et használnék.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#11599) ubyegon2 válasza lev258 (#11598) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nálad a HWE aktiválva van.

Én meg ezt nem ismerem, mert nem használok Ubuntut, de akkor az a következő kérdés, hogy ki a nagynéném térgyekalácsa aktiválja egyik gépen, másikon meg nem? Mert én semmit nem csináltam, csak egyszerűen feltelepítettem.

Egyik rejtély felderítve, de lett mindjárt egy másik. ;)

(#11600) lev258 válasza ubyegon2 (#11599) üzenetére


lev258
veterán

Ubuntunál manuálisan kell aktiválni. Azt viszont nem tudom, hogy az új kernellel érkező LTS kiadásokon (pl. Ubuntu 18.04.2) már be van kapcsolva vagy csak a friss kernelt teszik rá.
Hogy a Mint-esek mit csinálnak, azt ne tőlem kérdezd.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.