Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#11151) cigam válasza nOvOp (#11150) üzenetére


cigam
félisten

Ha nem UEFI módban telepíted a Windows, ugyanide jutunk vissza. Elötte próbáld meg a live rendszert a telepítés után, és a
grub-install /dev/sdb --boot-directory=/ahova/felcsatolta/a/root/partíciót/boot
paranccsal te magad telepítsd a bootmanager-t. Óvatosan mert ezzel a Windows rendszerbetöltőt felülírod!

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#11152) nOvOp válasza cigam (#11151) üzenetére


nOvOp
senior tag

Ezt nem mertem bevállalni, mert ha nem működik, akkor itt ragadok a gép előtt. Most meg csak akkor, ha van időm :D
Kipróbáltam egy másik pendrive-ot, azzal sem sikerült. Viszont egy 17.3 mate verzió felment. Van grubom is, w10 is indul. Most így néz ki a partíciom:

Most mit kellene tennem, hogy mondjuk a 19.1 mate kerüljön rá? Frissítéssel fel tudom tenni?
Gondoltam rá, hogy lefuttatom újra a telepítést 19.1 iso-val, ahogy eddig. De ha akkor nem lesz grub, akkor nem tudom, hogy egyáltalán bebootol-e bármelyik rendszer.

(#11153) ubyegon2 válasza nOvOp (#11152) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

17.3-ról nem tudsz verziót frissíteni. Most viszont egy eddig számomra vicces dologra utalnak pár helyen.....azzal a verzióval, amit fel akarsz tenni, tégy úgy most próbát, hogy az egész telepítés alatt semmilyen netelérése ne legyen a rendszernek!

(#11154) #10034944 válasza ubyegon2 (#11139) üzenetére


#10034944
törölt tag

Vagy kavartak a torrenttel, vagy maradt 4.15. Megint fagyott nomodeset nélkül.
[kép]
Mint frissítéskezelője miért csak 5.0-ig engedi a kernelt?

[ Szerkesztve ]

(#11155) nOvOp válasza ubyegon2 (#11153) üzenetére


nOvOp
senior tag

Olvastam erről én is és korábban már megpróbáltam, de persze megpróbálhatom, most hogy egy verzió már felkerült. A kérdésem az lenne, hogy mi van akkor, ha egyik rendszer sem tölt be ezután? :D

(#11156) growler válasza #10034944 (#11154) üzenetére


growler
őstag

"Mint frissítéskezelője miért csak 5.0-ig engedi a kernelt?"
Azért mert az Ubuntu 18.04 LTS az alapja (Mint 19.x-nek)
Az is csoda hogy az 5.0-ás bent van.
De kézzel telepítheted a legújabb 5.2.7-es mainline-t [link]
Frissítést viszont nem kapsz hozzá !

[ Szerkesztve ]

(#11157) nOvOp válasza nOvOp (#11155) üzenetére


nOvOp
senior tag

Telepítettem, nem sikerült. Most nincs boot :D ...szívás. Megpróbálom visszatenni a 17.3-at. Remélem az megoldja.

(#11158) nOvOp válasza nOvOp (#11157) üzenetére


nOvOp
senior tag

Sikerült visszaállítani a 17.3-at, most van w10 is :D
Azt hiszem mára ennyi.

(#11159) ubyegon2 válasza nOvOp (#11155) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A kérdésem az lenne, hogy mi van akkor, ha egyik rendszer sem tölt be ezután? :D

Semmi, el kell szánnod magad, mert jön a manuális GRUB-install. Más opció nincs. Csak elsőre tűnik szörnyűnek. Valami nagyon nem kerek ott, ami Linuxtól részben független, BIOS beállítás lehet a háttérben. Sajnos az LTS disztróknál már lejártak a használható verziók, 17.3 és az ennek megfelelú Ubuntu alapúak.
Maradna még az, hogy systemd mentes disztrót próbálsz ki, de ennél sokkal egyszerűbb a manual GRUB install.

Csak halkan mondom, mióta cigam ft említette ezt a manual módszert, nagyságrendekkel több energiát fektettél a próbálkozásokba, mint ha ezt kipróbáltad volna.

[ Szerkesztve ]

(#11160) ubyegon2 válasza #10034944 (#11154) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A fene se érti, miért nem az 5.0.x verzióval indul, ha egyből frissül az 5-ösre..... :U

Ahogy growler ft említette, az Ubuntu Bionic kerneleit használja a Mint 19.x, ha mindenképpen szükséges, mondjuk hardver miatt, fel lehet rakni frissebbet, de persze kockázata is nagyobb, mint a generic-et használni.

[ Szerkesztve ]

(#11161) #10034944 válasza ubyegon2 (#11160) üzenetére


#10034944
törölt tag

(#11156) growler:
Köszönöm!

5.0 -val már működik minden, bár most kaptam egy ilyet:
karesz@karesz-desktop:~/Asztal$ dmesg | grep error
[ 3.523761] EXT4-fs (sda1): re-mounted. Opts: errors=remount-ro

Lehet, hogy 19.1 nél is volt, csak nem használtam a parancsot.

Ez a kernel frissítés kicsit zavaros, akkor: minél frissebb annál jobb, vagy ha minden megy akkor ne piszkáljam?

(#11162) ubyegon2 válasza #10034944 (#11161) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Lehet, hogy 19.1 nél is volt, csak nem használtam a parancsot.

Bizony lehet! :D Ez nem error, csak sda1 partició csatolásánál az errors=remount-ro opciót jelzi. Kb azt jelenti, hogy hiba esetén újracsatolás remount fog történni readonly ro módban.

A dmesg szűrés csak a konkrét kifejezésre szűrt rá.

ubymintc191C kernel: [ 5.033777] EXT4-fs (sda4): re-mounted. Opts: discard,errors=remount-ro

Itt egy példa erre, ebben is láthatod, hogy az FSTAB mount opcióti sorolja fel az Opts. Itt az SSD miatt benne van a discard opció is.

[ Szerkesztve ]

(#11163) #10034944 válasza ubyegon2 (#11162) üzenetére


#10034944
törölt tag

Akkor öröm van, és boldogság.
Szerk: sda1 is ssd, mi ez a discard, kár volt szerkeszteni :D

[ Szerkesztve ]

(#11164) ubyegon2 válasza #10034944 (#11163) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A fájlrendszer csatolási opciói közül az egyik, SSD-n ez végzi az online TRIM végrehajtását.
Egyes disztrók berakják ezt az opciót, mások nem. A system amúgy futtatja az időzített fstrim-et, szóval nem kell aggódnod, hogy TRIM nélkül marad az SSD-d! ;] Ellenőrizd, ha érdekel, ennek a blognak az elején megtalálod a szükséges parancsot hozzá.

sda1 is ssd, mi ez a discard, kár volt szerkeszteni

Dehogy volt kár! :N Megint kapsz új infókat.

[ Szerkesztve ]

(#11165) #10034944 válasza ubyegon2 (#11164) üzenetére


#10034944
törölt tag

Ez a parancs: systemctl list-timers -a kicsit "bugos" szinte végtelenszer megjelenítette a timereket. Fut a fstrim.timer/fstrim.service mai napon volt, és hétfőn lesz, gondolom hetente.

(#11166) Frawly válasza #10034944 (#11154) üzenetére


Frawly
veterán

Ha 5.0-ás kernelnél frissebbre van igényed, az egymagában jelzi, hogy nem Mint-et kéne használod, ami Ubuntu LTS alapú.

(#11167) ubyegon2 válasza #10034944 (#11165) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kell neki terminalban horizontális tér, hogy kényelmesen kiírhasson minden sort, különben lap aljáig folytatja a szöveg után soreleji hullámos jelekkel, míg ki nem írja, hogy END, de nálam nem volt végtelen amúgy.

(#11168) májkimiki válasza #10034944 (#11154) üzenetére


májkimiki
őstag

Használhatod Minten is ezt a progit, amivel frissebb kernelt is ki tudsz próbálni.
UKUU(Ubuntu Kernel Update Utility)
[link]
Jelenleg 5.2.8-as kernel a legnagyobb verzió számú, amit telepíteni tudsz. Persze itt minden előfordulhat, mivel nem a "gyári" kernelt fogod feltenni.

(#11169) ubyegon2 válasza májkimiki (#11168) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

UKUU fizetős egy ideje.

[ Szerkesztve ]

(#11170) Cyrin válasza ubyegon2 (#11169) üzenetére


Cyrin
addikt

tényleg? és ez hol jelentkezik, mert nálam fent van ubuntun, nemrég tettem fel, és eddig semmi nem jelezte.

a Mintnek meg van saját kernelcsereberélője...

(#11171) ubyegon2 válasza Cyrin (#11170) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem tudom, lehet, hogy innen le lehet szedni ingyen, de az oldalán ott a pay szöveg.

Archerek honnan tudnák, hogy a Mint-nek van saját kernelfrissítője!? :D
De várjunk, az csak a Bionic repoban lévőket kezeli, nem?

[ Szerkesztve ]

(#11172) májkimiki válasza ubyegon2 (#11169) üzenetére


májkimiki
őstag

Vbox-os 18.04.3-ra most telepítettem frissen PPA-ból. A legfrissebb telepíthető kernelt most pakoltam fel.
ubi@ubi-VirtualBox:~$ uname -a
Linux ubi-VirtualBox 5.2.8-050208-generic #201908091630 SMP Fri Aug 9 16:33:28 UTC 2019 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux
ubi@ubi-VirtualBox:~$

Sehol nem jött a folyamat közben semmilyen felugró, hogy fizessek a használatáért.

(#11173) ubyegon2 válasza májkimiki (#11172) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Érdekes ez, anno olvastam, hogy fizetős lett, láttam is az oldal alján a screnshotolt szöveget, azelőtt is csak kipróbáltam, így nem volt már fenn régóta. Akkor ezt inkább Donate szöveggel kellett volna kiírni a komának az oldalára.

(#11174) #10034944 válasza ubyegon2 (#11167) üzenetére


#10034944
törölt tag

Nekem ilyen, "folytonos". 10/10 end ...skipping...
[kép]
Szerk: vicces, ha eleve teljes képernyő, akkor jó, csak az átméretezést nem szereti.

[ Szerkesztve ]

(#11175) #10034944


#10034944
törölt tag

xanmod, liquorix, vagy hasonlót próbált már valaki Minten, ha már így szóba kerültek a kernelek?

(#11176) Alveus válasza ubyegon2 (#11173) üzenetére


Alveus
tag

Innen nem lenne egyszerűbb letölteni? nálam az Ukuu mindig elszúrt valamit..

(#11177) Frawly válasza Cyrin (#11170) üzenetére


Frawly
veterán

Lehet a disztró tárolójában még egy régebbi UKUU van, az utolsó opensource verzió ingyenes maradt. Meg ahogy tudom, ez az UKUU nem is kell, mert kézzel, terminálos apt-tal is fel lehet tenni repókból azokat a kerneleket, amit az UKUU-val tesz fel valaki.

Egyébként őrület egy opensource progit fizetőssé tenni, mert a legutolsó ingyenes verziót használja akkor belőle mindenki, meg valaki forkolja. Értem, hogy pénz kellett a fejlesztőnek, mert ő is ebből él, és nem akar senkinek ingyen dolgozni, de ez nem járható út. Ha már egyszer opensource valami, akkor úgyis az marad, ha nem éri meg neki fejleszteni, hagyja abba a projektet, majd akinek lesz rá ideje, energiája, kedve, az továbbviszi.

[ Szerkesztve ]

(#11178) Frawly válasza #10034944 (#11175) üzenetére


Frawly
veterán

Ezeket általánosan próbálgatják a linuxosok, nem csak Minten. Szemfényvesztések ezek a spéci kernelek, többletteljesítményt nem adnak, cserébe egy csomó mindent eltörnek a rendszeren. Nem ajánlom, hogy szívj velük.

(#11179) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

Alveus
Érdekes, hogy a Mintgude-on rendes is normál wget-es módszert írt az orosz koma, de mióta fizetős a UKUU, azóta azt írja minden kernelfrissítős blogjába. :)

(#11177) Frawly
Fura amúgy, mert a fejlesztő koma a jóval hasznosabb programjainál csak Donate kérést ír a blog aljára. Selene például vagy a Timeshift. Mondjuk utóbbi alap a Mint-ben amúgy is.

Abban igazad van, hogy a Mint nem az a disztró, ahol érdemes egzotikus kernelekkel bohóckodni, ha nem elég a stable friss, akkor menni kell Archklónra. Úgyis osztódással szaporodnak ezek. ;]

[ Szerkesztve ]

(#11180) Joker88


Joker88
őstag

tervezek egy ilyet venni a PC-be..

mivel nemigazán találtam infót,ezért fordulok az itten fórumrészhez,hogy kompatibilis-e a hangkártya a legújabb LinuxMint-el ?
tudom-e teljes értékű hangkeltőként használni Linux alatt ?

In loving memory of Garrett Lockhart

(#11181) Tim82 válasza Joker88 (#11180) üzenetére


Tim82
nagyúr

Igen, kompatibilis, tudod.

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#11182) NeoPampalini válasza Joker88 (#11180) üzenetére


NeoPampalini
aktív tag

Lsd. az előző válasz, annyival kiegészíteném, hogy telepítés után van, hogy nem "multichannel" módban éled a hangkártya, és csak a fejhallgató kimenet aktív. Terminálban az alsamixer-ben orvosolható, az "analog out" rész "multichannel"-re állításával.

(#11183) Dhampir


Dhampir
félisten

Sziasztok!

Már kiadták nem-béta verzióban is a Linux Mint 19.2 Tinát? :F

(#11184) ubyegon2 válasza Dhampir (#11183) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Jól lemaradtál, már nem is emlékszem, mikor volt ez...... ;] Nem nagyon érintett. Kb egy hónapja felraktam a bétát.

(#11185) Cucuska2 válasza Dhampir (#11183) üzenetére


Cucuska2
őstag

Igen, és az Update Manager is frissít szépen, ötös kernelre! :K

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#11186) Dhampir


Dhampir
félisten

Köszönöm szépen! :R

(#11187) fecsu válasza Cucuska2 (#11185) üzenetére


fecsu
csendes tag

Béta óta használom, de még véletlenül sincs 5-ös kernel

[ Szerkesztve ]

(#11188) Cucuska2 válasza fecsu (#11187) üzenetére


Cucuska2
őstag

Igazad van, mindenesetrerákattintasz és települ!

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#11189) #10034944


#10034944
törölt tag

Sziasztok!

Ez azt jelenti, hogy ext* kell? (hdd ntfs)
[kép]

(#11190) Cucuska2 válasza #10034944 (#11189) üzenetére


Cucuska2
őstag

NTFS biztosan nem jó, kellenek hardlinkek meg figyelni kell a permissionökre, ezért ext-ek kellenek, bár azt nem tudtam kideríteni, hogy mely verziók jók.

[ Szerkesztve ]

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#11191) cigam válasza #10034944 (#11189) üzenetére


cigam
félisten

A fordító csapat iszik eleget? Megnéztem ki készítette, és már mindent értek :( Akinek kedve van az küzdjön meg vele....

A pillanatképek bármely Linux fájltrendszerrel rendelkező fájlrendszerre elmenthetők.

Azon túl, hogy van benne egy felesleges t, milyen fájlrendszernek a fájlrendszere?

A pillanatképek bármely ext3, vagy ext4 típusú fájlrendszerre elmenthetők. (Akik btrfs-t, ZFS-t,... használ az úgy is tudja, a kezdőknek meg egyértelmű lesz, hogy ext4-re kell formázni, és nem lesz baj)

De a következő mondat ragzása sem piskóta:
A pillanatképen nem rendszerlemezre, vagy külső lemezre történő mentésével a pillanatképek visszaállíthatók akkor is, ha a rendszerlemez meghibásodik, vagy formázva lett.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#11192) #10034944 válasza Cucuska2 (#11190) üzenetére


#10034944
törölt tag

Köszönöm!

(#11191) cigam : Köszönöm!
Reménykedtem, hogy az is elírás :(

Linuxon még nem használtam partíciókezelőt, se telepítésnél, se utólag.
Melyiket érdemes használni, telepíteni ennek a tudatában?

(#11193) cigam válasza #10034944 (#11192) üzenetére


cigam
félisten

Nem kell hozzá semmi plusz (természettesen használhatsz azt is, pl. úgy tudom a gparted települ alapból), de a Disk (Lemez) program is megfelel
Mire szeretnél menteni? Vannak rajta adatok? Mire van formázva? Van rajta elég üres hely a mentésre?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#11194) #10034944 válasza cigam (#11193) üzenetére


#10034944
törölt tag

Disk Lemez(ek) programot használtam, ezzel nincs gond, de a "régi" ntfs partícióra azt írja hogy 2x van csatolva. Alapból ilyen volt a program használata előtt: [kép] működik csak érdekes.

[ Szerkesztve ]

(#11195) nOvOp


nOvOp
senior tag

Sziasztok!
Amennyiben pendrive-ra (32 gb) szeretnék telepíteni mintet, akkor elég az, ha egy másik pendrivera teszek linuxot, live-ba bootolok, majd az asztalon lévő telepítőt elindítom és helynek az rédő pendrive-ot adom meg illetve a grub helyének is az első pendrive-ot adom meg? Gondolom kellene home is és akkor előtte ketté partícionálnám. Illetve ha így csinálom, akkor a laptopon nem zavar be a grub az indításnál?

(#11196) cigam válasza #10034944 (#11194) üzenetére


cigam
félisten

Hol írja hogy 2x volt csatolva? Szerintem csak félreértetted. Az sda2 egy "kiterjesztett partíció". A kiterjesztett partíció egy olyan elsődleges partíció, amely nem fájlrendszert, hanem egy második partíciós táblát tartalmaz
A kiterjesztett partíción belül van létrehozva az sda5 partíció, ami NTFS-re van formázva. Csak az sda5-öt tudod/tudja felcsatolni, mivel az sda2nek nincs is fájlrendszere.

nOvOp
A /home mappához nem szükséges külön partíciót létrehozni, az lehet magán a / fájlrendszeren belül is. Nem zavar be, mivel azt a pendrive-ra telepíted. Ha a boot menüben nem választod ki az USB eszközt, nem is fog tudni róla a Windows. Esetleg panaszkodni fog, hogy nincs rajta fájlrendszer, és leakarja formázni.
Ugyanakkor a pendrive (belső felépítésétől függően) nem fogja szeretni, hogy állandóan írkálni fognak rá.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#11197) nOvOp válasza cigam (#11196) üzenetére


nOvOp
senior tag

Igazából egyelőre csak kíváncsiság miatt próbálnám ki. Köszi!

(#11198) cigam válasza nOvOp (#11197) üzenetére


cigam
félisten

A kézi partícionálást válaszd (Telepítés típusa "valami más"). Itt biztosan megadhatod, hogy hova telepítse a grub-ot:

A kép alján, a "Device for boot loader..." menüben.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#11199) nOvOp válasza cigam (#11198) üzenetére


nOvOp
senior tag

Igen, köszönöm! Múlt héten párszor már végigfutottam a telepítőn :D

(#11200) Cucuska2 válasza nOvOp (#11199) üzenetére


Cucuska2
őstag

Én virtuális gépen szoktam próbálgatni Linuxokat. :)

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.