Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#11851) Frawly válasza CsengődiGeri (#11846) üzenetére


Frawly
veterán

Swap partíció régen sem volt kötelező, a disztrók default mániából erőltették. Mindig is lehetett helyette swap fájlt használni. A swap partíciónak még régi HDD-ken volt értelme, amik nagyon töredeztek kicsi vagy nulla hardveres cache hiányában, és a swap partíció ugyebár nem töredezik, meg kitehető a tányér külső szélére, ahol a HDD gyorsabb, meg ha több disztró is fent van, tudják használni ugyanazt a swap partíciót. Swap fájlnál tudsz ugyan töredezettségmentesíteni, használhatja több disztró is, de ott meg nem tudod megmondani, hogy fizikiailag hová kerüljön.

De ma már, a gyorsabb HDD-k és az SSD-k korában nincs sok haszna a swap partíciónak, jobb a swap fájl, rugalmasabb, a méretét később is átszabhatod, ha túl sok vagy túl kevés lenne. De igazából, ha átlagos felhasználás, és van a gépben min. 8 GB RAM, akkor még swap sem kell, nagyon sanszos. Ha meg mégis, később bármikor létrehozhatsz magad, mikor már fent van a disztró, touch-csal csinálsz egy fájlt, annyi GB méretben, amennyi swap kell, megformázod a fájl tartalmát mkswap paranccsal, és a /etc/fstab-ban felcsatolod vagy a terminálban swapon paranccsal.

(#11852) Joker88


Joker88
őstag

ha már belevágtam magam ebbe a nyílt forráskódba, legyen valami látszata is :D

In loving memory of Garrett Lockhart

(#11853) maltegra válasza Joker88 (#11852) üzenetére


maltegra
kezdő

Kérlek mondd, hogy nem csak ez a matrica jött ilyen alaposan becsomagolva.

(#11854) Joker88 válasza maltegra (#11853) üzenetére


Joker88
őstag

dede :DDD

In loving memory of Garrett Lockhart

(#11855) #89309696 válasza Joker88 (#11854) üzenetére


#89309696
törölt tag

Ezt Gréti meg ne tudja. :D

(#11856) ubyegon2 válasza Joker88 (#11854) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kár volt letakarni a címrészt, ha a kódokat meg számsorokat ott hagytad! :D
Amúgy nagyon akciós volt az a régi logós matrica? Miért nem olyat vettél, amire múlt évben lecserélték a Mintes logót?

A feltelepítés akkor már megy egyedül is gondolom!

[ Szerkesztve ]

(#11857) maltegra válasza Joker88 (#11854) üzenetére


maltegra
kezdő

Milyen jól tették, hogy körbe bubifóliázták, nehogy eltörjön szállítás közben. :C

(#11858) CsengődiGeri


CsengődiGeri
tag

Köszönöm mindenkinek a választ. Innen kezdve nem csinálok külön swap particiót mivel a frissen telepített Mint, MX-19 és a Manjaro sem csinált magától külön partíciót, ezeket próbáltam ki szűz telepítéssel, ezek szerint már mindegyik swap file-t használ. Egy gonddal kevesebb. Így egyszerűbb az élet.

(#11859) #40553216 válasza #40553216 (#11833) üzenetére


#40553216
törölt tag

No, ez a probléma senkinél nem jön elő? Még mindig ez a helyzet nálam. Senkinek semmi ötlet?

(#11860) NeoPampalini válasza #40553216 (#11859) üzenetére


NeoPampalini
aktív tag

Local or obsolete: ezek olyan csomagok, amikhez a Synaptic nem tudja hozzápárosítani a repo-kat, amiből telepítve lettek. Ez azért fordulhat elő, mert az apt/dpkg nem tárolja sehol, hogy melyik csomag honnét lett telepítve.

Itt még azt kell figyelembe venni, hogy a Synaptic a rendelkezésre álló repo/PPA listában keres egyezést, először névre, aztán verziószámra. Ha nem talál egyezést, besorolja a csomagot Local or obsolete kategóriába.

Lehetséges okok:
- adott csomag külön letöltve, kézi telepítéssel került fel (tehát nem repo-ból vagy PPA-ból)
- repo-ból/PPA-ból lett telepítve, de a telepítés után a repo/PPA eltávolításra került a rendszerből
- a csomag került törlésre a repo-ból/PPA-ból

Az auto-removable kategóriába került csomagok meg elvileg olyan csomagok, amik már eltávolíthatóak, esetleg korábbi függőségként kerültek telepítésre, de a továbbiakban nincs rájuk szükség, ha jól értem.

(szerk.: elírás)

[ Szerkesztve ]

(#11861) #40553216 válasza NeoPampalini (#11860) üzenetére


#40553216
törölt tag

Köszi, ezzel tisztában vagyok, az elmúlt 12 évnyi linuxozás alatt azért felszedtem ezt-ezt. ;)
Szerintem itt a verziókkal lehet probléma. Fent van egy olyan pulseaudio rész, amit visszafejteni sem enged. Egyetlen külső tárolóm van a Gimp 2.10-hez, abban semmi pulseaudio nincs.
Erős gyanúm, hogy a Triciára frissítés k.rt el valamit.

(#11862) NeoPampalini válasza #40553216 (#11861) üzenetére


NeoPampalini
aktív tag

Hát, passz. Szerintem valami egyedi gebasz lesz, mert nálam a pulseaudio csomagok installed, local, a vlc csomagjai pedig installed, automatic kategóriában vannak.

(Szerk.: bár a pulseaudio-nál nekem gyanús, hogy lett machinálva, amikor a jackaudio-t piszkáltam.)

[ Szerkesztve ]

(#11863) #10034944


#10034944
törölt tag

Sziasztok! Tegnap este volt valami kernel frissítés a frissítéskezelőben, azóta fekete képernyő fogad bejelentkezés után.

(#11864) NeoPampalini válasza #10034944 (#11863) üzenetére


NeoPampalini
aktív tag

Ha a login képernyőn software rendering-et választasz, akkor is fekete képernyő az eredmény?

(#11865) #10034944 válasza NeoPampalini (#11864) üzenetére


#10034944
törölt tag

És azt hogyan kellene?

(#11866) #10034944 válasza #10034944 (#11865) üzenetére


#10034944
törölt tag

Találtam leírást hogyan lehet a régi kernellel indítani, szerintem maradok 5.0 wine-hez kell a gyorsítás.

(#11867) NeoPampalini válasza #10034944 (#11865) üzenetére


NeoPampalini
aktív tag

Bejelentkezésnél - témázástól függően - kell lennie vagy egy fogaskeréknek, vagy valami [link] ilyesminek, ott lehet kiválasztani.

Ha így működik, utána lehet nézni élő rendszeren, hogy mi a gebasz, bár ennek a jelenségnek is sok oka lehet. Meg lehetett volna próbálni egy lightdm újraindítást, hátha.

(#11868) #10034944 válasza NeoPampalini (#11867) üzenetére


#10034944
törölt tag

Xfce-n nincs ilyen menü, képernyő bill. meg felfüggesztés/kikapcsolás.
Kipróbáltam a 5.3 kernel recovery módot bootolásnál, és fájlrendszer ellenőrzés, meg csomag javítás, és most jó, kop, kop, kop.
Köszönöm a segítséget.

[ Szerkesztve ]

(#11869) NeoPampalini válasza #10034944 (#11868) üzenetére


NeoPampalini
aktív tag

Ja, hát ha nem írod le, hogy nálad milyen asztali környezet van, akkor honnét tudjam!? :D

(#11870) Nimrod


Nimrod
addikt

Régi vasra (netbook) Xfce-vel raktam fel. Rosszul döntöttem és valamelyik másik GUI-t kellett volna választanom? :)

Néha sleep-ből nem tud login képernyőt adni, sötét marad és csak restart segít.

[ Szerkesztve ]

(#11871) fradi81 válasza Nimrod (#11870) üzenetére


fradi81
veterán

Régi vasra nem kell komolyabbat mert csak lassabb lesz, ennél fapadosabbat megint csak kár lenne. Lehet nincs hozzá köze de xfce-nél ezt érdemes megcsinálni, hátha :) [link]
Vagy google és lehet próbálgatni a javaslatokat.

moto g72, Ninebot d28e

(#11872) #10034944 válasza #10034944 (#11868) üzenetére


#10034944
törölt tag

Korai volt az öröm, játékba 3 fps és olyan szinten teker a cu hűtő hogy rossz hallgatni, újraindítás megint fekete képernyő, erről ennyit, itt valami komolyabb probléma lesz.

Érdekesség, hátha valakinek újdonság:
GRUB_SAVEDEFAULT=true
GRUB_DEFAULT=saved
Így, az lesz az alapértelmezett amit te indítottál utoljára.
Így fixáltam a 5.0.0-37 kernelt, de ha valakinek van ötlete lehet kísérletezni.

[ Szerkesztve ]

(#11873) NeoPampalini válasza #10034944 (#11872) üzenetére


NeoPampalini
aktív tag

Login után (fekete képernyőnél) ctrl-alt-F1, jelentkezz be, majd "top", enter. Itt látni fogod, hogy melyik processz terheli a processzort.

Szerk., mert lemaradt: utána próbált végig ctrl-alt-F2-12, melyikre történik valami (nálam ctrl-alt-F7 a normál desktop nézet).

[ Szerkesztve ]

(#11874) #10034944 válasza NeoPampalini (#11873) üzenetére


#10034944
törölt tag

Ctrl-alt-F1 működik, top -ban semmi extra 0% processzek, nekem is ctrl-alt-F7 a desktop, de ha ott bejelentkezek, már nem reagál a ctrl-alt-F1-re. Lehet hogy recovery módban automatikusan szoftveres gyorsítással ment, azért volt kép, meg extra terhelés.

(#11875) NeoPampalini válasza #10034944 (#11874) üzenetére


NeoPampalini
aktív tag

/var/log/Xorg.log (plusz ugyanennek a korábbi példánya, csak .log.old néven) esetleg itt lehet elindulni a hibakeresésben.

((Valami hasonló volt egyébként nálam is még tavaly nyáron, de már gőzöm sincs, mitől jött helyre. Login után fekete képernyő. Xfce-nél nem tudom, Cinnamon-nál a ctrl-alt-escape újraindította a Cinnamon motort, így lett kép. Csak ugye minden boot után ezt kellett tenni.))

Aztán van még konzol lehetőség is (fekete képernyő + ctrl-alt-F1-nél):

inxi -G --display
(itt kibukhat, ha valami driver gubanc van)

Esetleg megpróbálhatod (szintén konzolban) újraindítani az ablakkezelőt:
sudo service lightdm restart

[ Szerkesztve ]

(#11876) #10034944 válasza NeoPampalini (#11875) üzenetére


#10034944
törölt tag

gpu-manager.log:
Vendor/Device Id: 1002:15dd
BusID "PCI:8@0:0:0"
Is boot vga? yes
Error: can't access /sys/bus/pci/devices/0000:08:00.0/driver
The device is not bound to any driver.
inxi -G --display
Graphics:
Device-1: AMD Raven Ridge [Radeon Vega Series / Radeon Vega Mobile Series]
driver: N/A
Display: x11 server: X.Org 1.20.5 driver: ati,fbdev
unloaded: modesetting,radeon,vesa resolution: 1366x768~76Hz
OpenGL: renderer: llvmpipe (LLVM 9.0 128 bits) v: 3.3 Mesa 19.2.1

Valamiért a radeon drivert erölteti az amdgpu helyett, mint régen a 4.x kernelnél.

(#11877) SwissAirplan


SwissAirplan
aktív tag

SZiasztok!

Tudtok javasolni LinuxMint alá képernyőfelvevőt? (video)
Köszönöm.

(#11878) ubyegon2 válasza SwissAirplan (#11877) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Ritkán a gtk-recordmydesktop-ot szoktam használni, nagyon egyszerű és Cinnamonnal jól működött eddig. Ne tévesszen meg, hogy ha rákeresel, elvisz a honlapjára, ahol látszik, hogy régen abbahagyták a fejlesztését, mert a tárolóban a bionic verzió van fenn és az Ubuntu oldalán is látszik, hogy minden verzióhoz kiadják.

A másik a Kazam, ez is fenn van a Mint (bionic) tárolóban, ezt régebben használtam, egyszerű ez is, de nem tudom most hogyan futna a gépen. Szerintem az elsőt próbáld ki először.

(#11879) Cyrin válasza SwissAirplan (#11877) üzenetére


Cyrin
addikt

Vokoscreen is egy lehetőség,

(#11880) growler válasza SwissAirplan (#11877) üzenetére


growler
őstag

Akkor én is mondok egyet. :)
SimpleScreenRecorder

(#11881) Frawly válasza SwissAirplan (#11877) üzenetére


Frawly
veterán

Esetleg ha egyik ajánlott alternatíva sem működik, akkor az OBS-t is megpróbálhatod.

(#11882) sonar válasza growler (#11880) üzenetére


sonar
addikt

+1 SimpleScreen recorder-nek.
faék egyszerűségű és teszi a dolgát.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#11883) Nimrod válasza fradi81 (#11871) üzenetére


Nimrod
addikt

Megprobaltam ezt, ami latszolag az elso restartig mukodik. Utana visszateszi es ugyanugy elojon.

(#11884) kmarci25


kmarci25
veterán

Segítsetek lécci. Nem akarom többet látni ezt az értesítést, de még nem jöttem rá, hogy lehetne megoldani...

"There must be some way out of here" / Said the joker to the thief

(#11885) dellfanboy


dellfanboy
senior tag

van 1 laptopom amiben van 2 ssd, 120+480 gb.

szeretnem, ra windows10--et +linuxot a suli miatt.
tok szuz a rendszer 480-ra hiphopp felugrott a win10, viszont amikor telepitenem a linuxot nem jon fel a 120-as drive mint opcio.
tudnatok segiteni, mit tegyek? hogy ki lehessen a 120-ast valasztani?
miert inaktiv? ha pendrive-rol bootolok linuxbe latom a meghajto-t es sima windows alatt is

koszi

eladó dolgok:mondd az árát és vidd http://hardverapro.hu/tag/dellfanboy#aprohirdetesei

(#11886) growler válasza dellfanboy (#11885) üzenetére


growler
őstag

A gyors rendszerindítást kikapcsoltad a Win 10-ben - és úgy állítottad le ?

(#11887) CsengődiGeri


CsengődiGeri
tag

Tudna valaki segíteni.
Vettem egy USB-s WiFi sticket amihez külön CD-n adták a driver-t mert mennie kellene Win, Linux ás OS2 alatt is. Be szeretném üzemelni Linux Mint Cinnamon 19.3 alá. Azt hittem csatolom a CD image file-t és magától elindul a telepítés mint Win alatt, sajnos tévedtem. Kérlek segítsetek mit kellene csinálnom. A mellékelt képeken a könyvtár szerkezet van. Melyik file-t és milyen módon kellene elindítani, hogy feltelepítse a driver-t, és aztán automatikusan elindul a hardver?

(#11888) cappa72 válasza CsengődiGeri (#11887) üzenetére


cappa72
nagyúr

Az első, hogy a readme file-t elolvasod.
Elvileg abban leírják, mit kell tenned.
(Tippem szerint átmásolod a linux könyvtárat valahova, pl. Letöltések vagy ilyesmi helyre, és az új helyen az install fájl lesz/lehet az indítófájl - install.sh , jellemzően hasonló mint a win esetén a bat file. Azért általában még egy futtatási engedélyt is kell neki adni. Terminálból a legegyszerűbb.
chmod +x install.sh
sh install.sh
Ha nem menne, akkor az sh install.sh elé biggyessz oda egy sudo-t.
sudo sh install.sh
)

Selenia 5w-40 motorolaj eladó! Na meg 4db Ford Kuga TPMS szenzor, 12k-ért

(#11889) Frawly válasza CsengődiGeri (#11887) üzenetére


Frawly
veterán

Jól írták előttem mit kell tenni. Azt felesleges elismételnem. Amiért hozzászólok: sajnos látszik, hogy még kezdő vagy linuxban. Ezt most nem is ilyen elitista ledorgálásnak szánom, mert én is voltam kezdő. Ha már egy ideje linuxozol, akkor eleve rá fogsz állni, hogy olyan hardvert vegyél, aminek normális a linuxos drivertámogatottsága. Ez az RTL8188EU-vonal köztudottan egy szutyok driver, a használata a kernelfrissítést is meg fogja nehezíteni minden egyes alkalommal. Legközelebb olyan hardvert vegyél csak meg, aminél előre utánanéztél, hogy a kernelben lévő driverek és a disztróban lévő nagy firmware-csomagok alapból viszik, akkor semmilyen CD-zés, meg kernelmodul telepítés, és más fetrengés nem kell, bedugod és működik az első 5 másodpercttől fogva.

Ez sajnos ilyen, a Wi-Fi, GPU, nyomtató, scanner, okostelefon driverek a Linux Achilles-ínai. Ha a Linuxhoz veszel hardvert, és nem fordítva, az nagyban megkönnyíti az ember életét.

(#11890) samujózsi válasza CsengődiGeri (#11887) üzenetére


samujózsi
tag

Én hanyagolnám amit hozzá adtak: [link] - itt a válaszban van egy githubos forrás, esetleg érdemes lenne azzal próbálkozni.
Ha szerencséd van, akkor nem lesz gondod a secure boottal sem.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#11891) samujózsi válasza Frawly (#11889) üzenetére


samujózsi
tag

Kernel frissítést mennyiben nehezíti meg, ha támogatott a dkms?
Rég kellett forrásból telepítenem drivert, de ha a dkms boldogult vele, akkor csak hosszabb idő volt a kernel update, mert egy plusz fordítás/linkelés kellett.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#11892) Frawly válasza samujózsi (#11891) üzenetére


Frawly
veterán

Igen, és minden egyes kernelfrissítéskor újra kell forgatni a dkms modulokat. És még akkor is szerencséd van, ha megy, és épp nem törik el valami. Egyszerűen csak szívás állandóan drivert forgatni meg külön dkms modulozni.

(#11893) samujózsi válasza Frawly (#11892) üzenetére


samujózsi
tag

De azt a dkms intézi nélküled, erre céloztam.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#11894) CsengődiGeri válasza Frawly (#11889) üzenetére


CsengődiGeri
tag

Tisztelt Frawly
Hát ezt benéztem. Igazság szerint csak alkalmanként foglalkozom Linuxal és pont azért vettem ezt a kütyüt mert mind két rendszerhez adtak drivert. Ezen kívül csak olyanokat találtam amihez Win alatt nem kell driver, bedugom, magától telepíti magát és működik. Linux alá is kerestem olyat de nem találtam. Olyat meg végképp nem ami mind két rendszeren magától települne. Tudsz ajánlani valamit, ezt legfeljebb majd használom csak Win-hez, nem volt egy drága cucc. Olyan kéne igazából ami mind két rendszeren magától települne, létezik egyáltalán olyan? 5GHz-re nem kell, jó nekem a lassabb rendszer is az úgy is messzebb ér még ha lassabban is megy.
Üdv.

(#11895) ubyegon2 válasza CsengődiGeri (#11894) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

lsusb kimenetet raknál be ide?

De lehet nem is kell, először tedd fel ezt a realtek-firmware-t, mivel .deb, így gdebi pár kattintással felrakja. Ha a Buster-es nem lenne jó, akkor innen a többit is meg kéne próbálni, de szerintem az jó lesz és így megúszod a hókuszpókuszt is.

Ilyen gond esetén mindig az eszköz megnevezése legyen az első! ;) Ezek a wireless stick-ek amúgy is elég nyűgüsek Linuxon.

[ Szerkesztve ]

(#11896) #89309696


#89309696
törölt tag

Hol lehet beállítani, hogy a képernyőkímélő és a monitor kikapcsolása inaktív legyen film lejátszás közben? FF-ban a Youtube alatt rendben van, ott végigtudok nézni 10-20 perces videókat is. VLC alatt van mikor működik viszont van mikor kikapcsol a monitor a beállított 5 perc után és elég idegesítő. A VLC beállításaiban aktiváltam, hogy ne legyen monitor kikapcsolás és mégis van.

[ Szerkesztve ]

(#11897) #89309696


#89309696
törölt tag

Proci tesztelo progi, mint a Prime95 az van itt? Lefutattam a memtestet es nincs hiba, még a win alatt lefutott a HDS tesztelo a ssd-n is az is jo. Úgyhogy proci vagy táp maradt.

[ Szerkesztve ]

(#11898) ubyegon2 válasza #89309696 (#11897) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

(#11900) fecus


fecus
őstag

Toshiba 300L laptopra tettem fel a Linux Mint xfce 19.3-at. Minden rendben csak a tapipadon nem érzékelte a koppintásokat csak a két billentyűt. Utána olvasva feltettem a xserver-xorg-core-t. Nyilván még mást is fel kellett volna tenni.
Most nincs se billentyűzet se tapipad se egér.
Miképpen tudnám visszaállítani az USB-s live telepítővel az installált állapotot? chroot?

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.