Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#23309) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#23308) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az volt a gondom, hogy azt se tudtam, mi fán terem az fstab, főleg! :) Persze az írásnak is működnie kellett nem csak az olvasásnak!
Olvasgattam szorgalmasan, végül sikerült, de annyi mindent próbáltam telepíteni meg beállítgatni, hogy hol felcsatolta őket, hol nem. No meg közös volt a /home és próbáltam seedelni a Qtorrenttel, telepítés után simán beolvasta az összes MINT- en már működő torrentemet, csak lenullázta mindkét rendszeren. Az ATI driverről ne is beszéljünk, csak Gnome 2- ben volt hajlandó elindulni. Így aztán a végén a MINT maradt.

[ Szerkesztve ]

(#24754) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#24752) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Így igaz, bár nem olyan izgalmas, mint az fstab szerkesztése. :DD

A Disks, amit a MINT használ, biztosan más disztrókon is elérhető. Ha valaki nem guru, inkább ezt használja cstolásokhoz. Ezen kívül persze mindenféle lemez műveletekre lehet alkalmazni, akár a smart adatokat is meg lehet nézni benne.

Linux Mint 17 codenamed “Qiana”

[ Szerkesztve ]

(#24757) ubyegon2 válasza Fritz Teufel (#24755) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kinek mi egyszerűbb. :R
Az érdekes, hogy nem oldotta meg a problémát, mert ugye ez is csak az fstab- ot szerkeszti:

(#26561) ubyegon2 válasza mzx (#26553) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nehezen, de kezdem átlátni a helyzetet. Amire emlékszem:
Kell az XP, de megölted az ntldr- t, ezt vissza kell állítani. Ezer éve használtam XP- t, ezt a módszert és jumperelést is.

Piszok egyszerű lenne, de két HDD van két oprendszerrel. Ez nem okoz semmi problémát.

Nem a grubbal kezdjük, mert a Win loadere akkor is kampó, ha a grub beolvasná. Ezért:

Wint- t állítjuk helyre először, jumperrel nem tudom, hogy kell- e variálni, de csak a Win- es HDD legyen a gépben, fenti link alapján ntldr helyreállítás majd Win kipróbálása. Ha nem megy, akkor van valami recovery mód, de ahhoz XP cd kell.

Ha működik, akkor mindkét HDD- t gépbe tesszük, jumpereket vissza eredeti állásba. Linux live cd- ről bootolva grubot telepítünk a linkelt leírás alapján. Mindent pontosan kell végigcsinálni, reboot.

Ima jön és elméletileg mindkét oprendszered választható és működni fog. :C

Tudom, hogy vannak még kérdéseid, de előbb ide juss el, ne kavarodjunk össze! :)

(#26553) mzx
Ez is később jön, de ezt a mountolási próbálkozást felejtsd el teljesen. Ntfs-3g kell és fstab szerkesztés vagy gnome disks program használata, nem ismerem a *ubuntut, de egyszerű lesz az is. Döglött Win- t amúgy sincs értelme mountolni! :D

(#26559) mzx
Nem.

Priviig még el sem jutottam. :)

[ Szerkesztve ]

(#26955) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#26954) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igaz, de közben még az is eszembe jutott, hogy nekem volt fenn akkor másik működő disztróm is, így ezeket a frissítéseket ki is hagytam, az fstabot biztosan, mert arról akkor még nem is hallottam.
Egyébként a Te megoldásod ésszerűbb, mert maga a MINT partíció már így is elég az oprendszernek és a 200 Gb- ot fel lehetne csatolni egy külön partíciónak! :)

(#27787) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

Nem címzem senkinek, hátha segít:

Volt már egy Fstab Saga márciusban, ha valakit érdekel és itt egy ajánlott írás.

(#30232) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#30231) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Tudom, hogy SSHD- d van, de mint Chakra prof- ot kérdeztelek. :Y
A különféle át, ide-oda helyezések disztrófüggetlenek, bár ezekkel meg a TRIM beállításokkal kapcsolatban is olvastam többféle módszert. Pld. a discard opció az fstab- ban kell- nem kell, olvastam már azt is, hogy az fstrim is ugyanaz, mint a trim, ami igaz ugyan, csak az első kizárólag a nem használt területeken dolgozik.
Ha a Chakra is kezeli rendesen a TRIM- et, akkor elég sok beállítgatást megúsznák, de most olvasom épp, hogy ez a parancs ellenőrzi, leírom, hátha valakinek pont ez kell:

sudo hdparm -I /dev/sda | grep "TRIM supported"

(#31226) ubyegon2 válasza wopi (#31224) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nálad a sync okozhatta a lassulást. Jó, hogy rávilágítasz erre a fehér foltra! :)

Nálam ezek vannak minden meghajtónál nosuid,nodev,nofail,x-gvfs-show, de fogalmam sincs miért, így állítja be a MINT. Ezek a gnome-disks- ben vannak, az fstab- ban teljesen már van! :F

Ha már ez a téma felmerült, segíthetne valaki, mik ezek a bejegyzések és pontosan miket érdemes beállítani feltétlenül. Itt felsorolja ugyan az opciókat, de x-gvfs-show például nincs sehol. Miért van teljesen más az fstab- ban, mint a gnome-disks- ben? Nem okoz ez gubansot egyébként?
Érdekes, hogy ez nem szokott téma lenni vagy jól elkerülte a figyelmem.
Lehet, hogy ez a x-gvfs-show annyit tesz, hogy megjeleníti az oprendszer az asztalon vagy a filekezelőben? Ez valami virtuális filesystem. :F

[ Szerkesztve ]

(#31719) ubyegon2 válasza BoB (#31712) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Tmpfs = csak a RAM -ban létezik. :R

Köszi, akkor pont ezért tettem be az fstabba ezt a pár sort?

# Modification for SSD
tmpfs /var/log tmpfs defaults,noatime 0 0
tmpfs /tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0

Nálunk egyébként az, hogy frissítődik, belefér jelentéstanilag abba, amit te fogalmaztál meg! :)
Ettől függetlenül minden pontosítást örömmel veszek.

Ez az imént linkelt GRUB leírás is tartalmaz poenos dolgokat!

GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0

A menü el lesz rejtve, kivéve, ha a sor ki van kommentelve. ( # GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0 )
Hibák még lehetnek ebben a funkcióban. A menü elrejtése vagy működik, vagy nem.

:DD

Ha már itt vagyunk, kérdeznék is: érdemes- e fenti fstab bejegyzések végeire odabiggyeszteni a memória max értékét vagy felesleges, mert úgyis csak annyit használ, amennyit. A többit nem foglalja le úgyse, 8 GB van egyébként a gépben.

a cache így van betéve javallat alapján:
#tmpfs to .cache
tmpfs /home/ubyegon/.cache tmpfs noatime,nodev,nosuid,size=400M 0 0

[ Szerkesztve ]

(#31755) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#31754) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi, gondoltam, hogy valami ilyesmi lesz! :)

ext4 defaults 0 1 helyett beírnám a MINT alatt működő fstab- ot,

ext4 discard,noatime,errors=remount-ro 0 1 főleg a vastag részek miatt

nem okoz az gondot remélem! :F

Engem megnyugtat ez a megjelenés, Chakra az egyetlen, ami alapmegjelenésével is tetszik!

$ cat /sys/block/sda/queue/scheduler
noop deadline [cfq]

Ezt a cfq- t szerinted érdemes deadline- ra átállítani?

Ezt is beírnám Chakrán is az fstab- ba, rendben lesz szerinted?

# Modification for SSD
tmpfs /var/log tmpfs defaults,noatime 0 0
tmpfs /tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0

Esetleg a /var/log beírásáról lebeszélnél Te is?

[ Szerkesztve ]

(#31757) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#31756) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Itt is javallották a discard- ot, van ahol daily trim beállítását javasolják.

Még azt nem tudom, hogy Chakrában milyen gyakoriságra van beállítva az auto trim! MINT- en heti trim volt, amellett simán futhatott a discard. Sokat olvastam SSD- s topicokat, de nem jöttem rá, hogy kell- e a discard vagy nem. :F Erősen megoszlanak a vélemények.

Scheduler állítása nem gond, benne van fenti linkben is.

ezt írja ki TRIM lekérdezésre, gondolom, hogy akkor csak működik. :U

$ sudo hdparm -I /dev/sda | grep "TRIM supported"
* Data Set Management TRIM supported (limit 1 block)

Így lőttem be most fstab- ot, nem lesz ezzel gond Chakra alatt szerintem. :N

/ ext4 discard,noatime,errors=remount-ro 0 1
swap swap defaults 0 0
/media/TORRENTEK ext4 nosuid,nodev,nofail 0 0
/media/Data auto nosuid,nodev,nofail 0 0
/media/EzAz ext4 nosuid,nodev,nofail 0 0

# Modification for SSD
tmpfs /var/log tmpfs defaults,noatime 0 0
tmpfs /tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0

[ Szerkesztve ]

(#31766) ubyegon2 válasza #21078528 (#31763) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Valóban, igazad van, megnézem majd Chakrán van e cronban valamilyen fstrim időzítés. Kösz, hogy említetted! :)

Az ütemezőt viszont a Te leírásod alapján állítottam volna be deadline- ra, ha nem abba lenne alapból is! Sokat számít, ha nem külön- külön van beállítva az SSD és a HDD?

a /tmp-t eleve a RAM-ba rakja, azt nem kell az fstabba beírni.

No, ez megnézem gyorsan. :)

(#31768) ubyegon2 válasza #21078528 (#31767) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

OK! Kipróbálom majd, nem valószinű amúgy, hogy észre fogom venni, igazából az SSD gyorsasága számít.

Chakrával igazad volt, nem kell fstab- ba berakni a /tmp- t! :)

(#31918) ubyegon2 válasza kemotox (#31910) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

MINT- et használok és semmi gond nincs vele, szerintem kezdőknek a legegyszerűbb ezt feltenni!

SSD ügyben senki nem tud tuti jó beállítást, itt van ez a pár ellenőrzés, ezeket futtasd le utána telepítsd aLinuxot a Vladi által javasolt módon SSD- re és fstabban csatold a HDD- n lévő partíciót!

Itt is egy leírás SSD optimról.

egy példa fstabra:

# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>
# / was on /dev/sda1 during installation
UUID=77c25784-65fa-4a22-b7c5-eac5445027b3 / ext4 discard,noatime,errors=remount-ro 0 1
# swap was on /dev/sdb7 during installation
UUID=d86f7120-35a8-49e2-a09f-9e9c1f9a49e4 none swap sw 0 0
UUID=2fa88d20-a201-40d2-a081-be1a74000197 /media/TORRENTEK ext4 nosuid,nodev,nofail 0 0
UUID=107ca107-b9b5-4af8-ad53-6c714391b3ca /media/Data auto nosuid,nodev,nofail 0 0
UUID=151bee65-8b20-4308-929a-f1a5bfe564b9 /media/EzAz ext4 nosuid,nodev,nofail 0 0

# Modification for SSD
tmpfs /var/log tmpfs defaults,noatime 0 0
tmpfs /tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0

discard,noatime opció be van téve a boot partícióra az SSD miatt, alatta látod még három partíció csatolását legalul pedig két bejegyzést szintén az SSD miatt.

Próbálgasd, sajna csak este vagyok, de addig is kapsz segítséget remélhetőleg!

[ Szerkesztve ]

(#32255) ubyegon2 válasza lolka1980 (#32250) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Na látod! :) Én is hasonlóképpen vagyok ezzel.

Valami olyasmi lehet a különbség, hogy az egyik a /home konfig fájljait módosítja, a másik meg ott módosítja a konfigot, ahol kell. Én ennyit fogtam fel az egészből, mivel az fstab- bal kellett ügyködnöm sokat SSD miatt főleg, így meg is jegyeztem, hogy ez fontos!

Furcsálottam, hogy Ubin nincs fenn alapból a gksu, bár nem lepett meg túlzottan. :U

Egyből itt is egy példa, hogy mikor érdemes gksu- t használni!

(#32254) berus.berus hsz- ából:
"...írd be az /etc/X11/xorg.conf fájl Section "Monitor" szakaszába"

[ Szerkesztve ]

(#33010) ubyegon2 válasza mefistofeles (#33006) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

ALT + F2- re feljövő ablakba beírod gksu gedit /etc/fstab ha gedit helyett más szövegszerkesztőt használsz, akkor annak a nevét kell beírni beírod a jelszavad és a szövegszerkesztőbe beírod a swap- ot, az uuid- ot a sudo blkid parancs írja ki.

itt egy példa:

# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>
# / was on /dev/sda1 during installation
UUID=77c25784-65fa-4a22-b7c5-eac5445027b3 / ext4 discard,noatime,errors=remount-ro 0 1
# swap was on /dev/sdb7 during installation
UUID=d86f7120-35a8-49e2-a09f-9e9c1f9a49e4 none swap sw 0 0

Beilleszted az első meghajtó bejegyzés után és mented, újraindítás után lép érvénybe.

cat /etc/fstab parancs segítségével meg tudod nézni az fstab- ot.

(#33008) CPT.Pirk Sokan használnak Firefox esetén is ESR- t, épp most frissült és ez szerencsére csak a biztonsági frissítéseket jelenti. Roppant okos dolog ezt használni! :)

[ Szerkesztve ]

(#34157) ubyegon2 válasza erik365 (#34156) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A Fájlkezelő nem látja? Nézd meg, mert ha látja, akkor elég csak rákattintani, ha mégsem látja, akkor nézd meg a synapticban az ntfs-3g nevű csomagot, hogy telepítve van- e.

Ha nem látod így sem, akkor az ebben lévő linken lesz a megoldás, először még az ntfs-config használatát javaslom, később már az fstab szerkesztése sem fog ördöngősségnek tűnni! :)

Nézd meg előtte a Lemezek nevű programban is, ez biztosan fenn van alapból. Ebben jól látható bal oldalon az összes meghajtó, így néz ki egy kép erről:

Itt pont egy ntfs van az első helyen kijelölve, ami nincs ugyan csatolva, de a rendszer látja. Ha bedugok egy pen- t, azt is kiírja egyből a listában.

[ Szerkesztve ]

(#34819) ubyegon2 válasza Nestor16 (#34818) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Qbittorented próbáltad már? Transmissionnal sokaknak volt már gondja.

Az Fstab opciók eléggé meghajtófüggők, megnézheted melyik mire való. Itt is jól elmagyarázzák, mi miért kell az fstabba. A táblázat oszlopait itt írják le részletesebben.

[ Szerkesztve ]

(#35596) ubyegon2 válasza kurion (#35587) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Qbittorrent

ft megelőzött és egész más fstab sort írt! :)

Látom, megoldottad.

[ Szerkesztve ]

(#35773) ubyegon2 válasza Melack (#35772) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez kell neked most Fstab

ntfs-3g alapból fenn van Mint- en, nekem nincs már ntfs partícióm, nem ugrik be, milyen opcióval volt csatolva.
Lényegében nyitsz ALT+F2 lenyomásával egy kis indítóablakot és beírod

gksu gedit /etc/fstab

(a linkben terminalba írják be, de ne úgy csináld)

egy ilyen sort kell beillesztened a root partíció után, az UUID- et és a tárhely pontos nevét cseréld ki és az ext4 helyett ntfs-3g vagy simán csak ntfs kell:

UUID=2fa88d20-a201-40d2-a081-be1a74000197 /media/TORRENTEK ext4 nosuid,nodev,nofail 0 0

A felcsatolandó állomány helyét a (I)sudo fdisk -l (/I) parancs, az UUID számot pedig a sudo blkid parancs segítségével kapjuk meg.

jól emlékszem, hogy ntfs- t csatolsz, remélem!

Ez esetben újraindítás szükséges és látod is, ha sikerült!

[ Szerkesztve ]

(#35774) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#35773) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Itt egy anno működő Fstab SSD optimalizálással megspékelve, a kinézete miatt.

Lehetnek Hozzáférési jogosultságok- kal is problémák.
Nagyon kezdőknek ezt fájlkezelőben is meg lehet oldani. Itt a képen a Manjaro nevű partíción mutatom be:
Ha az Eszközöknél látható partíció sorára jobb kattal nyomunk, akkor az látható, hogy nem módosíthatjuk a jogosultságokat!

Ekkor a mappa lista ablakban jobb kattal előhívott panel Megnyitás rendszergazdaként sorát kiválasztva már tudunk változtatni a jogosultságokon

A felső ablakban lévőket átállítjuk a világos ablakban látható módon, a man helyet persze saját felhasználó nevet kell bejelölni a felső panelen. Bezárjuk, újraindítunk és most már működnie kell a torrentkliensnek, ha mindent jól csináltunk!

[ Szerkesztve ]

(#36445) ubyegon2 válasza lev258 (#36444) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Most már azért van annak is grafikus felülete. :P

(#36442) gb4400
Azt elfelejtettem írni az SSD- ről, hogy ha nem kezeli auto módban a TRIM- et a rendszer, akkor is roppant egyszerűen meg lehet oldani az fstab szerkesztésével. majd erről akkor bővebben, ha aktuálissá válik

(#36446) lev258 Gondolhatod, hogy nem egy DE nélküli disztrótól kapott kedvet kezdőként a Linuxhoz fórumtársunk! :D

[ Szerkesztve ]

(#36468) ubyegon2 válasza erhas01 (#36467) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Örülök, hogy tudod használni a TRIM és a többi ellenőrző parancsot. Az említett írás elsőre kicsit nehéz, de mivel 12.04- en lett próbálva, így ha nem olvasod, akkor se lősz mellé. 14.04 óta az Ubuntu és deratívái már jól használják az auto TRIM- et, legutóbbi féléves infók alapján ez teljes bizonyossággal a Samsung és Intel újabb SSD- ire igaz, emiatt érdemes lefuttatni az ellenőrző parancsokat. Ha nincs auto TRIM, akkor fstab- ba discard- ot beírni a /-hez és igazából ennyi is elég.

Itt van példának a Debian 8 alap fstab, látszik, hogy benne van a discard opció, nincs gond az SSD TRIM- mel:

ubyegon@debian:~$ cat /etc/fstab
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>
# / was on /dev/sda7 during installation
UUID=f11962a0-1e9d-4db1-9f8d-29065d8eb34c / ext4 discard,noatime,errors=remount-ro 0 1

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
update:
Mivel ott a noatime opció is, lehet, hogy nincs alapból benne a discard sem, hanem már én raktam bele? Valaki segítsen, akinek Jessie van fenn!
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Több újabb Linux már hozza ezt az fstab- ban, a Manjaroban is így van, ami Arch alapú.

Az alignálást is érdemes ellenőrizni, bár kicsi az esély, de ha XP partícionálta a meghajtót, akkor hibás lehet. Win7- től és a Linuxok jól partícionálnak, bár utóbbi se biztos az összes létező diszróra.

Az összefoglalóban valóban nem esik szó róla, ezt előbb utóbb pótolni kell, sajna a szerzőnek hibridje van SSHD fedőnéven. :)

Elég új még mindíg az SSD, de már felzárkózott a legtöbb Linux, de egységesen nem egyszerű írni erről az összefoglalóba, de legalább az ellenőrzésről írni kéne valamit.

A 4. kérdést nem nagyon értem. :U
Ha törölsz egy disztró partícióját, arra mehet egy másik, gondolom min 10- 15 GB- ot szánsz egy disztróra. Én így váltogatom a próba disztrókat, nem kell állítgatni semmit.
Példa, ezek a partíciók vannak most az egyik meghajtón, az első nagyobb, mert azt csináltam először fő disztrónak:

10 GB felé még egyik partícióm se hízott Linux alatt. Win7 havonta hízik annyit. :DD

A 3. -at se nagyon, mert olyanra alakítod a menüt meg az egész DE- t kinézetre, amilyenre akarod, Cinnamon, Mate is jól témázható.

[ Szerkesztve ]

(#36494) ubyegon2 válasza #21078528 (#36492) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezek szerint ez még nem változott, hogy csak Sam és Intellel működik!? Fórumtársnak nem ilyen van, akkor marad az fstab discard opció!

(#36493) Lathronos
Köszi, nem rakom fel cinmanóra, nem illik bele. Megvárom a Voyager blogodat, úgyis ki akartam már próbálni normál telepítéssel! Az iso megvan még. Defy most nem kíván új romot, valamit meg telepíteni kell mindíg. :)

(#36496) ubyegon2 válasza #21078528 (#36495) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Olvastam a cikket elég sokszor anno, de azért kérdeztem, hogy nincs- e változás, mert már a cikk idején sem a 12.04 volt a legfrissebb verzió. Amúgy sem használtam külön scripteket, ami van a Mintben, ez a cron.weekly- ben van valóban. Eszerint semmi változás nincs.
Írtam is ezt, hogy csak a két tipus a biztos.

#!/bin/sh
# call fstrim-all to trim all mounted file systems which support it
set -e

# This only runs on Intel and Samsung SSDs by default, as some SSDs with faulty
# firmware may encounter data loss problems when running fstrim under high I/O
# load (e. g. https://launchpad.net/bugs/1259829). You can append the
# --no-model-check option here to disable the vendor check and run fstrim on
# all SSD drives.
exec fstrim-all

Ennek ettől függetlenül azért működnie kéne, nem?

fstrim -v /

Lényegében csak az fstab- ba való discard beírás marad. Ha azt mondod, hogy ez sem működik, akkor kivacsorázom a gépből az Intel 520- at. (bár ezen működik pont minden) :P

Most néztem, Ubuntu 15.10- ben ez van weeklyben:

#!/bin/sh
# trim all mounted file systems which support it
/sbin/fstrim --all || true

Debian 8- ban semmi.
Itt kell a discard, de az Ubuntuban akkor már úgy néz ki, hogy minden tipus támogatott?

[ Szerkesztve ]

(#36497) ubyegon2 válasza #93794560 (#36480) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Már beugrott, Kingston V300 120 GB- od van, így valóban nem működik az autó TRIM még, de a következő frissítéssel már a Mint is kezelni fogja autón azt a tipust is, reméljük, az Ubuntu alap miatt legalábbis. Ahogy legelőször írtam, az beigazolódott berus.berus által.
Mire párszor lefuttatod manuálisan, addigra már lesz affinitásod az fstab szerkesztésére és beírjuk a discard opciót!

berus.berus

Szerinted, ha ezt beírja gb4400 ft cronba, akkor TRIM- melne autóban vagy azzal a kernellel nem?
Frissíted mostanában a cikket?

(#36498) gb4400 Logikus döntés! Néha jól jön, ha az SSD cikk írója is olvassa a topikot!

[ Szerkesztve ]

(#36500) ubyegon2 válasza #93794560 (#36499) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Menne, persze, annyit kell tudni, hogy a discard folyamatosan küldené a TRIM utasítást SSD felé minden egyes törléskor, így ha valami olyan felhasználás van a gépen, hogy állandó v. nagyon gyakori törlés van, akkor ez az opció lassíthat. Normál felhasználásnál ezt alkalmazzuk legtöbben.

a végrehajtás:

ALT+F2 lenyomásával előjön egy kis ablak, abba beírod, hogy
gksu gedit /etc/fstab Enter,
beírod a jelszavad és felügrik a root joggal szerkeszthető fstab

MINTA fstab
ubyegon@ubyF2A85-M ~ $ cat /etc/fstab
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>
# / was on /dev/sda1 during installation
UUID=77c25784-65fa-4a22-b7c5-eac5445027b3 / ext4 [B]discard,noatime[/B],errors=remount-ro 0 1

Utolsó sor számít, ami most látszik, mert lehetnek még bejegyzések, de azokat kihagytam most!

Beírod a discard- ot és mented a fájlt. Az utána lévő noatime opciót is beírhatod, ezzel azt a parancsot adod ki, hogy ne frissítse a meghajtón az utolsó hozzáférés időpontját.
Ha van külön /home partíciód, annak a sorába is írd be, gondolom külön /boot nincs, abba ne írd be semmiképpen!

reboot

A leírás még azt javasolja, hogy utána futtassuk le a manuális TRIM- et.
Kész is van.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
sudo hdparm -I /dev/sda | grep "TRIM supported"

erre a parancsra mit írt ki egyébként a terminal?

swap partíciód van?

[ Szerkesztve ]

(#36564) ubyegon2 válasza lev258 (#36559) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Olvastál már a Mint topikban ebből fakadó problémáról? :)

Én kipróbáltam romeo- t is a Cinmanó 2.6- ra voltam kíváncsi, de itt van is egy thread erről a 4-5 szint paráról.
Te is terminalból frissítesz, akkor nem rak fel mindent egyébként?

Van pro és kontra, én még ebből nem tapasztaltam gondot, igaz a mostani 17.1- et is még 17 romeo- ból frissítettem, azóta is hibamentesen fut, de ez más téma.

Fenyő ft szerinti veszélyek.
Cyrin ft véleménye.

Ha valaki tapasztalt már gondot fenti frissítési szintek bekapcsolása miatt, jelezze legyen szives a Mint topikban! :R

(#36560) King Unique Compiz DE függő eléggé, Cinnamon/Gnome3 nem kedveli, Mint- nél a Mate és XFCE DE- nél ajánlott, ezekben benne is van már alapból, ha jól tudom.
Ha Cinnamonnal használod, ne tedd fel.
(#36562) King Unique Mint topik összefoglalóból indulj el szerintem, ha leírás érdekel. :)
A Wines partícióidat ne csatold auto módba az fstabban és akkor nem lesz semmi gond, ha akarod, bele tudsz nézni, esetileg csatolod Nemoból egy kattintással.

[ Szerkesztve ]

(#38222) ubyegon2 válasza savior (#38221) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Vagy a /media könyvtárba, mint ha mostanában oda kerülnének a partíciók.

Amiket állandóra csatoltam fstab-ban, azok ott vannak.

Lehet, hogy valamit bekavart ez az LVM neked, ehhez nem tudok hozzászólni, soha nem választottam még ezt a módot.
Nem ezt kellett volna választanod, az már tisztán látszik, hanem a valami más opciót!

[ Szerkesztve ]

(#38228) ubyegon2 válasza spammer (#38226) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

a standard szerint a /mnt a nem eltávolítható tárolók (egyéb HDD-k) esetére van, míg a /media az eltávolítható

Régebben én is ezt tapasztaltam, de most Mint-en és Jessie-n is megnéztem és már semmi nincs az /mnt-ben, mindent az /media-ba tesz, ha fstabba beírom.

itt van Jessie-n a bal ablakban a /media az fstab csatolásokkal + a pendrive, jobb oldal( az az aktív most) meg üres az /mnt:

Data meg a Torrentek partíció egy WD Black-en van fixen a gépben.

/home , swap , aztán csókolom.

/home abszolút kezdőnek inkább elhagyható. :)

[ Szerkesztve ]

(#38553) ubyegon2 válasza lionhearted (#38541) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem sok időm van most utána/vissza olvasgatni, kicsit lemaradtam a disztrókkal is vagy azokból jön ki elég sűrűn új verzió. ;] SSD területen legalább van bizonyos előrelépés, de az Ubuntu a 14,04 óta nem változott sokat, ha igaz még mindíg az Intel és a Samsungokat kezeli default TRIM-mel.

Valamikor kéne már csinálni az üres HDD-re egy auto partícionálós telepítést, hogy legyen valami fogalmam, most hogyan csinálják a disztrók a partíciókat. Inkább ezt választom utánaolvasás helyett, többet tanulok belőle.

hogy egyes disztrók (na nem az Ubi :) ) az SSD-t felismerve discard-ot tesznek az fstabba.

Na ja, az Arch vonal, de lehet, hogy a kernelek miatt van. :)

Semmi rosszat nem tettem.

Azzal, hogy jó kérdéseket teszel fel? Persze, hogy nem, legalább megbeszéljük ezeket a dolgokat és valaki biztosan tisztábban fog látni! :)

(#38549) Shiku Hardverhiba is lehet a háttérben, amit a Linux kevésbé tolerál, mint a Win.

(#38552) lev258 Csak nem, hiszen 4 hsz-ben is felhívtuk erre a figyelmét! :N
Bár én most már kipróbálnám erhas01 helyében a felhasználónév felhasználónevet!

[ Szerkesztve ]

(#40018) ubyegon2 válasza KraX (#40017) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Ez alapján egyszerűbb a cache-be helyezés, ehhez nem kell külön az fstab, sysctl.conf, swappiness szerkesztgetése:
Firefox gyorsítása: gyorsítótár a RAM-ba

Ellenőrzéshez beírod a címsorba az about:cache sort.

Az SSD beállításokhoz írások itt találhatók:

Linux és SSD gyorstalpaló
Linux SSD-n - de hogyan? - Tippek nagyon kezdőknek is

[ Szerkesztve ]

(#40682) ubyegon2 válasza #21078528 (#40681) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

:U Értem.

Az érdekes az, hogy minden disztrót (Debin/Ubuntu alapok) teljesen azonos felhasználói metodika alapján telepítek, még az fstab-ok is ugyanazok-persze logikus változtatásokkal.
Ha jól emlékszem, utólag mountolok.

[ 2.909339] Switched to clocksource tsc
[ 2.978792] random: nonblocking pool is initialized
[ 10.928065] EXT4-fs (sda7): INFO: recovery required on readonly filesystem

ez a 7 sec körüli várakozás is csak a Minteknél van, Gnubuntu-nál és Jessie-nél nincs!

(#40679) IchiZ
SSD tipus volt már? Csak, hogy tudjuk, hogy azzal nem megy az auto trim.

[ Szerkesztve ]

(#41826) ubyegon2 válasza kkdesign (#41819) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ütemezésnek a deadline van bejelölve, az tökéletes. ALT+2 akkor kellene, ha szerkeszteni akarod az FSTAB-ot. Smartctl-re meg fórumtárs válaszolt.

cat /etc/fstab parancs mutatja meg az fstab-ot, ha érdekel. majd a végén nézzük meg szerintem

[ Szerkesztve ]

(#41831) ubyegon2 válasza kkdesign (#41830) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Akkor lemaradtam az eseményekről sorry! :B (egyéb gondok) Az előző hsz az stornó, minden jó úgy, ahogy eddig beszéltük!
Egy manuál trim-et csinálhatsz akkor a /-re! Utána a heti ütemezés fut majd, az is elég, de beszerkesztheted az FSTAB-ba a blogban említett opciókat is, discard,noatime.

8 GB fizikai memória mellé swap? Remélem minimális méretűt csináltál csak, mert sokaknak fixa ideája, hogy mindig jó ha van. :U

[ Szerkesztve ]

(#43134) ubyegon2 válasza whbear (#43131) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

No, ez jó hír, ez a megerősítő visszajelzés! Melyik volt az pontosan, mert akkor azt megjegyzem jobban, mert most nincs a gépben az SSD és nem tudom leolvasni az fstab-ját! Vagy arra gondolsz ami a blogban van? (hülyén hangzik, hogy nem tudom miről van szó, de utóbbi időben sajna legalább 70 %-ot romlott a Linux tudásom, pedig nem volt túl sok-felsőbb erők így akarták) :(

(#43129) qamu74 Jajjajj! Lesznek itt még kérdések nemsoká! :D

[ Szerkesztve ]

(#43526) ubyegon2 válasza oncsi (#43521) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Fstab-ban egyszerűbb lenne, itt is be tudod állítani, de érdemesebb így

Az x-gvfs-show szerintem csak akkor lényeges, ha virtualizálsz, azonosítás ablakban meg az UUID a legcélszerűbb.

libmtp-runtime csomag ?

[ Szerkesztve ]

(#43536) ubyegon2 válasza Ice&Lime (#43533) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

jmtpfs csomagot próbáld ki, hátha azzal működik.
Van itt egy régi verzióra való módszer is. Nekem ez a Luna nem ugrik be, melyik verzió. Leesett, eOS. :U

(#43531) oncsi
Nézd meg a df -h parancs kimenetét, hogy valóban jó- e az elérési út, amit beírsz, aztán a sudo blkid parancs kimenetből másold ki az UUID-ot és azzal szerkeszd az Fstab-ot, úgy működnie kell az auto csatolásnak!

[ Szerkesztve ]

(#43925) ubyegon2 válasza herdsman12 (#43924) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

(#45153) ubyegon2 válasza IstvánLászló (#45152) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Csinálhatsz swap-ot, de max 2 GB bőven elég, de ez csak az abszolút bebiztosítás miatt, ha nem csinálsz és az említett hibernálás etc. dolgokat sem műveled, akkor el is hagyható. 2 gigát se nagyon fogod elérni aktív böngészés mellett a felhasználás során.

ez kicsit túltervezett nekem:
1.) 80Gb>Ext4 fájlrendszer, csatolási pont a / és ok-ra katt.
2.) 70Gb>Ext4 fájlrendszer, csatolási pont a /home és ok-ra katt.

Én a fő disztrónak SSD-n adtam 20 GB-ot, amúgy 15 Gigát hagyok nekik és home usernak szerintem a külön /home se fontos, én legalábbis még soha nem csináltam. Gyakorlatilag 150 GB-ot adsz a disztrónak, mikor 15 is elég.

Nálam van külön DATA partíció és egy Torrentek partíció HDD-n és ezeket csatolom a használt disztóhoz fstab-ban. Ha neked csak letöltésekhez kell külön egy mappa/partíció, akkor így csináld inkább:

1.) 20Gb>Ext4 fájlrendszer, csatolási pont a / és ok-ra katt.
2.) 200Gb>Ext4 fájlrendszer, csatolási pont a /Data külön partíció és ok-ra katt.

A maradékot meg üresen hagyod még 2 disztrónak.

(#45151) lev258

A touchegg még működik.

[ Szerkesztve ]

(#45239) ubyegon2 válasza zenwalk (#45237) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

# ravasz egy jel ez. :D akár sorminta is lehetne

#########################################################

#########################################################

Ha terminalban látod a parancs előtt, minden végrehajtásra kerül, ami utána van írva,

de ha egy rendszer (példánkban fstab) fájlban látod a sor előtt, ami abban a sorban van, biztosan figyelmen kívül hagyja!

[ Szerkesztve ]

(#45430) ubyegon2 válasza PiXeL90 (#45429) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Azzal nem tudsz semmit elbarkácsolni, még én se tudtam, pedig már vagy 30 disztróhoz csatoltam a /data meg a /torrent partíciókat. Meg van egy ún. /TT, ez tartós tároló. Igaz nálam egyszerre több disztró is fenn van, emiatt ez parktikusabb is a /home-nál.

Egyedül a / torrent, amire figyelnem kell, de ott is csak a torrentek importálása miatt, mert nem ugyanúgy helyezi el minden disztró ezeket. van ahol /media/ubyegon/TORRENTEK és van ahol /media/TORRENTEK lesz a partíció neve. Egyszer nem figyeltem és jól össze is kutyultam a torrenteket utána.

A /data meg a /TORRENT fel van csatolva FSTAB-ban auto csatolásra, a /TT az meg csak alkalmanként kell, az nincs, fájlkezelőből tudom csatolni egy kattintással. Így a /home e annyira szükséges.

[ Szerkesztve ]

(#47162) ubyegon2 válasza King Unique (#47159) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezzel én is így vagyok, nem raknám fel a Cinnamon mellé, amúgy is meg vagyok most elégedve a Mint 18 Cinmanóval. Először furán viselkedett, de az az én noob hibám volt. :B
Simán alkalmaztam a megszokott háttérképek mappát, csak a szokásos HDD partíciókat elfelejtettem fstab-ban csatolni... ezt induláskor nem szerette.

Ha már KDE, akkor meg csak a Chakra.... :Y

[ Szerkesztve ]

(#48137) ubyegon2 válasza Balion (#48135) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A kernel frissítéséhez nem elég a -generic, kell hozzá a -header és a -image telepítése is.

nézd meg ezt a leírást:
Install Linux Kernel 4.7 (Stable) on Linux Mint

Az általad használt parancs csak ennyit csinál:

~ $ sudo apt-get install git linux-headers-generic build-essential dkms -s
[sudo] password for ubyegon:
Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építése
Állapotinformációk olvasása... Kész
build-essential már a legújabb verzió.
dkms már a legújabb verzió.
git már a legújabb verzió.
git kézi telepítésűre állítva.
Az alábbi extra csomagok kerülnek telepítésre:
linux-headers-3.13.0-95 linux-headers-3.13.0-95-generic
Az alábbi csomagok el lesznek TÁVOLÍTVA:
linux-kernel-generic
Az alábbi ÚJ csomagok lesznek telepítve:
linux-headers-3.13.0-95 linux-headers-3.13.0-95-generic
linux-headers-generic

0 frissített, 3 újonnan telepített, 1 eltávolítandó és 0 nem frissített.
Remv linux-kernel-generic [3.19.0-32]
Inst linux-headers-3.13.0-95 (3.13.0-95.142 Ubuntu:14.04/trusty-updates [all])
Inst linux-headers-3.13.0-95-generic (3.13.0-95.142 Ubuntu:14.04/trusty-updates [amd64])
Inst linux-headers-generic (3.13.0.95.103 Ubuntu:14.04/trusty-updates [amd64])
Conf linux-headers-3.13.0-95 (3.13.0-95.142 Ubuntu:14.04/trusty-updates [all])
Conf linux-headers-3.13.0-95-generic (3.13.0-95.142 Ubuntu:14.04/trusty-updates [amd64])
Conf linux-headers-generic (3.13.0.95.103 Ubuntu:14.04/trusty-updates [amd64])

(#48136) MöBalázs

Fstab-ban van mountolva a NTFS partíció?
Milyen torrentklienst használsz?

[ Szerkesztve ]

(#48139) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#48138) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha már te is ezt kérdezed, akkor kicsi az esélye az Fstab mountnak. :)

MöBalázs

Úgyis ez lesz a következő kérdés, itt van segítség az Fstab szerkesztéséhez:

[ Szerkesztve ]

(#48619) ubyegon2 válasza mefistofeles (#48618) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Örülök, ha újak voltak eddig neked! :)

Sokak szerint értelmetlen, de azért néhány optimalizálást majd érdemes lesz megcsinálni, de a lényeg, hogy minden jól működik! ;)

Az fstab opciókra gondolok meg a scheduler beállítására, swap beállításra, ha SSD-n van....etc.

[ Szerkesztve ]

(#48623) ubyegon2 válasza mefistofeles (#48622) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem lesz gond azzal sem, bár a fura, ha magától megcsinálta az auto csatolást! :)

Majd az Fstab szerkesztése lesz akkor célszerű plusz meghajtó esetén. ;) Amit linkeltem, onnan el tudsz indulni majd. Ha valami nem megy, akkor meg segítünk, az Fstab szerkesztését mindenki imádja amúgy is! :D

[ Szerkesztve ]

(#48651) ubyegon2 válasza mefistofeles (#48647) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ma is érdekesnek tartom azt a HDD auto csatolódást!

Ha megnézed az fstab-ot, kiderül mi van ezzel.
cat /etc/fstab
(vagy volna az Ubiban valami segédprogram, ami csatolja...?)

(látom a kodek kérdés már tisztázódni látszik) ;]

[ Szerkesztve ]

(#48672) ubyegon2 válasza mefistofeles (#48653) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nekem elég zavaros, de olvasom, hogy EFI is bele van kavarva, azt nem ismerem.

Az SSD miatt majd érdemes lesz az fstab-ba beírni a noatime, discard opciókat.

UUID=94c25654-65fa-4a22-k7c5-bgc5445027b3 / ext4 discard,noatime,errors=remount-ro 0 1

Ha hazaérek és gond van, átnézzük, hogy mi nem ok, de az MBR és EFI összehozása elég kínai nekem. :)

(#48678) ubyegon2 válasza mefistofeles (#48673) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A Qbittorrent miatt mégis szerkesztened kell az Fstab-ot, hogy csatolódjon bootnál, így az induló Qbit már használatba tudja venni a beírt meghajtót.

Ebben van példa, kb úgy csináld meg, le is van írva, hogyan csináld, ha valamivel elakadsz, írsz úgyis.

UUID=9658bd-5787-468e-bac2-513258cf3a99 /media/TORRENTEK ext4 noatime,nosuid,nodev,nofail 0 0
UUID=0b29696b-8d0d-4222-8595-9f2v59145952 /media/Data ext4 noatime,nosuid,nodev,nofail 0 0

valami hasonló sorokat kapsz fstab-ban, nézd meg pontosan az elérési utat, fontos a pontos beírása!

Ha már az Fstab-ban szerkesztesz, akár beírhatod az SSD miatt a noatime és a discard opciókat is, így:

# / was on /dev/sda1 during installation
UUID=94b359d7-74f2-43jf-ae6e-77ckd652d5cd / ext4 discard,noatime,errors=remount-ro 0 1

(#48677) spammer

Chakra-t pár hete nagyon nem ajánlotta a Kapitány, majd ha kijön az új iso, akkor lesz érdemes kipróbálni!

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.