Hirdetés

2024. május 10., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Gazdaság, jog  »  Jövedelem

Hozzászólások

(#21101) Kobe válasza bandus (#21099) üzenetére


Kobe
veterán

Nem ertem a meglepodest :)
Az osszes nagy bank eljatszotta ezt, a napokig tarto kimaradasokkal.
Csak par emlekkep a multbol: MKB - rendszeratallas utan, majdnem egy hetig. AFR - CIB hasalt el 2-3 napra, meg OTP, stb

Ez inkabb kotelezo a szakmaban, nem is go live a go live ha nem omlik ossze ;]

[ Szerkesztve ]

(#21102) bandus válasza Kobe (#21101) üzenetére


bandus
veterán

azok elkerülték a figyelmem, feltételezem mert az ersténél vagyok érnintett :)

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#21103) OPiiPO válasza djgeg (#21100) üzenetére


OPiiPO
addikt

Raif-nál hónapokig leveleztem a supporttal mire képesek voltak az összes kontaktomat migrálni a mobilos appba is :((

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#21104) Madwe válasza bandus (#21099) üzenetére


Madwe
nagyúr

Nem tudom dolgoztál e már banknak vagy beszállító cégnek oda. De ez nem meglepő, a banki szerktor a tükéletes ellenpéldája a green field projekteknek okkal. Ezer éves rendszerek, iszonyat fontos bc miatt. Hatalmas optimalizáltatlan átláthatatlan kódtenger amit az idők kezdete óta foltozgatnak, de refaktor mint olyan sose volt, sose lesz. Ezer éve kihalt sose hallot pluginek, rendszerek amiket supportálni kell. Az agilitás legkisebb mértékben is elképzelhetetlen, tipikus waterfall működés összes hátrányával. Mire a legelső kész kódod valós productionbe kerül már 3 céggel odébb dolgozol, az éppen aktuálisan kikerülő rendszerek amiket supportálni kell arról még a cégnél legrégebbi alkalmazottjai is csak hallottak elődjeiktől amikor írták. Dokumentáció meg nyilván hiányos :) Tiszta jó hely, imádtam ezt a szektort :)

[ Szerkesztve ]

(#21105) Tapsi válasza bandus (#21099) üzenetére


Tapsi
addikt

Úgy, hogy az összes ügyfél hirtelen rászabadult a netbankra, ennyi. A belsősöket meg is kérték előre, hogy ha lehet, akkor ma ne használják a George-ot, mert mindenki azon fog lógni, és nyilván nem fogják bírni a terhelést. Ez majd normalizálódik pár nap alatt, és kész. Maga a George hónapok óta üzemel korlátozott felhasználói körrel, most annyi történt, hogy ráengedték a teljes ügyfélkört.

(#21106) BlueAthlon válasza bandus (#21099) üzenetére


BlueAthlon
senior tag

A cutover forgatókönyvet ( átállási terv a régiről az újra ) még sikerülhetett is nekik nagyjából teljesíteni, de valószínűleg az éles indulás után olyan hibák akadtak amikkel a korábbi próbák és a főpróba alatt nem találkoztak és az ezeken történő törpölés zajlik most...

Annak a statisztikának hiszek, amelyet én hamisítottam -Winston Churchill

(#21107) BlueAthlon válasza Kobe (#21101) üzenetére


BlueAthlon
senior tag

Ez így fog majd menni az idők végezetéig. :))

MKB is egy hétig még csukva is volt, mert egyszerűen tényleg addig tartott a cutover. Mivel pont most tettünk át mi is egy kisebb külföldi bankot FC-be szilveszterkor, első kézből tudom, hogy ez mit jelent és mi meddig tart ilyenkor még úgy is, hogy relative kicsi volt az ügyfél és a kontraktszám is...

*-*-*-*-*
Aztán ha az első banki napokat már az új megoldásban kellene teljesíteni, akkor lehet imádkozni hogy záráskor nem rohad-e meg éppen valami

- a migrált kontraktok aktuális életeseményein...
- a csatornákon bekapott új tranzakciók miatt...

[ Szerkesztve ]

Annak a statisztikának hiszek, amelyet én hamisítottam -Winston Churchill

(#21108) BlueAthlon válasza Tapsi (#21105) üzenetére


BlueAthlon
senior tag

Terheléstesztet meg talán elkummantották, pedig tudták hogy ez a front end cluster azért ki lesz téve némi forgalomnak.. ( remélhetőleg nem single jvm a front end meg két séma az alja a nagy közös orákulumban :D )

Avagy néhányszor megbombázták jmeterből balance inquiry-vel, kibírta, plecsni azt' jó napot...

Annak a statisztikának hiszek, amelyet én hamisítottam -Winston Churchill

(#21109) Tapsi válasza BlueAthlon (#21108) üzenetére


Tapsi
addikt

A George eleve egy globál megoldása az Erstének, több országban is használják már. Elég komoly team dolgozik a hazai integráción, ez nem a jmeterrel nyegtetés kategóriája.

(#21110) mobal válasza djgeg (#21100) üzenetére


mobal
MODERÁTOR

Pont, hogy az OTP féle implementációról hallotam, hogy az jó volt csak a hívás volt rossz, főleg a tengeren túlról.

"amekkora őskáosz van az OTP ben IT fronton"

Ez érdekel, mit hallottál róla? :D

"Ott szimatol a sarkadban vasfogait csattogtatva, minden egyes hétköznapod: kirúzsozott medvecsapda."

(#21111) djgeg válasza mobal (#21110) üzenetére


djgeg
őstag

"Pont, hogy az OTP féle implementációról hallotam, hogy az jó volt csak a hívás volt rossz, főleg a tengeren túlról.
Nekem nincs OTP-s számlám, de rokon meg nem tudott fizetni a kártyájával online még a mostani +auth körös élesedés előtt se 1 héttel majd élesedés után (meg x support telefon után) be kellet mennie a fiókba, hogy na azért már nézzenek már rá, mert most már be van állítva a mobilbank és jön is az értesítés, engedélyezi a tranzakciót de nem történik semmi, aztán 2 nap kellet mire jó lett.

"Ez érdekel, mit hallottál róla? :D"
1-2 éve volt ott üzemeltetésen ismerős ezért inkább nem is megyek bele a részletekbe.
Másik ismerős meg fejleszt velük az, hogy nem tudnak tesztrendszert adni (fizetési megoldások) és az élesen tesztelnek (nem csak ők) éles kártyával eléggé gáz.

[ Szerkesztve ]

"640 kByte memória mindenre elegendő"

(#21112) Madwe válasza djgeg (#21111) üzenetére


Madwe
nagyúr

Ezt a fennakadást én is átéltem otpnél, fantasztikus volt h pár napig nem tudtam fizetni :)

(#21113) CyberPunk666


CyberPunk666
senior tag

Most nézem az idei cafetéria táblázatunkat, a héten kéne leadni, és most szembesültem vele, hogy van a szép kártya, amit lehet költeni a lölöre, meg a többi 75,94%-os adóteherrel.
75,94% adóteher.
havi 50k cafeból maradna 12k.
Ha nem akarok magyarországon nyaralni, meg eléttermezni havi 50k-t, akkor nem is kapok semmit. Ez mi?

(#21114) Kobe válasza CyberPunk666 (#21113) üzenetére


Kobe
veterán

Welcome to abszurdisztan :)

Vagy masra szamitottal, amikor lolo elkezdte tucatra venni a hoteleket? :)

(#21115) weiss válasza CyberPunk666 (#21113) üzenetére


weiss
addikt

Ezt hogyan? Még a KP sem adózik ilyen teherrel.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#21116) BlueAthlon válasza Tapsi (#21109) üzenetére


BlueAthlon
senior tag

Azért remélem lehetett érezni az iróniát az előző hozzászólásomban.. de ha nem, akkor most jelzem hogy annak szántam. :R

Nyilván egy ilyen front-end csere mögött is elég komoly munka van, tudván hogy az egyik fő projektjük volt ez a mostani időszakban, szurkolok nekik, hogy minél előbb úrrá legyenek a kezdeti nehézségeken és beálljon a normális napi működés...

Annak a statisztikának hiszek, amelyet én hamisítottam -Winston Churchill

(#21117) BlueAthlon válasza mobal (#21110) üzenetére


BlueAthlon
senior tag

Erre van egy jó mondás : " ha tudnád mi(k) kezelik a pénzedet egy bankban, akkor nem tartanád ott".

Mondjuk azt, hogy ha helikopter-nézetből tekintünk egy pénzintézet üzleti támogató szoftvermegoldás portfóliójára, hát ott abban mindent is találunk, azt is kétszer megtekerve, mindent mindenhogy összedrótozva. Egy mai model bank platform ezekhez képest kutyafüle..

Az OTP különösen hátrányos helyzetben van ezen a téren, mert pl.. core területen is több számlavezető rendszerük van egy ( ...igaz monolitikus mamut ) megoldás helyett. Külön van a folyószámla-kezelés, külön rendszer kezeli a megtakaritásokat és megint más rendszerben vannak hitelszámlák... Ezek napi működését összehangolni azért nem kis ( architekt-i ) feladat..
Ne is beszéljünk arról, hogy az utóbbi időben a környező országokban felvásárolt kisebb pénzintézetek is bekerültek az OTP égisze alá és mindegyik hozta a saját cuccait. Elég szép feladat őket is "betenni a nagy közösbe", elkezdeni megszüntetni a redundanciákat, stb..stb.. Ez általában évekig tart azok után hogy az arculatot már lecserélték....

Annak a statisztikának hiszek, amelyet én hamisítottam -Winston Churchill

(#21118) BlueAthlon válasza BlueAthlon (#21116) üzenetére


BlueAthlon
senior tag

Aztán örömükben nehogy úgy döntsenek, a sikeres regionális George rollout-ok után jöhet a Symbols cseréje :)

A SunGuard megoldása még nem is annyira "régi", mert kb 15 éve vezették be a legjobb tudomásom szerint. Ergo az életciklusa kb felénél jár most...

Annak a statisztikának hiszek, amelyet én hamisítottam -Winston Churchill

(#21119) axioma válasza BlueAthlon (#21117) üzenetére


axioma
veterán

Hat ja, nem otp hanem kh minket is szidhat, mikor megszuntettek a zerot amihez a hitelunk volt kotve, akkor at kellett nekik az egeszet migralni mashova mint technikai szamlat ugyanazzal a szamlaszammal, mert az a hitelszerzodes resze, nem modosithato... azt mar megtagadtak hogy masodik tulaj is lehessen rajta en most igy nem kerdezhetem meg, hogy ami hitelben ados vagyok, annak a techn. szamlajan milyen egyenleg van... naluk is jol szet van az egesz darabolodva, megjegyzem az a szamlaszam szerintem me'g abn-amro -bol lett kh-s. El tudom kepzelni mi megy mogotte ilyenkor, eleg csak a volt citi hitelkartyak az erstenel esetre gondolni - egy csomo mindent igertek hogy azonos kondicio lesz, de csak ami nekik is megvolt eleve mint lehetoseg.

(#21120) Kobe válasza weiss (#21115) üzenetére


Kobe
veterán

KP az meg magasabb adokulccsal megy asszem
Emlekeim szerint a legtobb helyen alapbol 17% korul dobnak ra ezekre, de maximum a kifizeteskor esedekes meg a szokasos osszes tobbi ado ra
Az onkentes penztaraknal nagysagrendileg ugy nez ki a kep hohy 80% koruli ado, ami a 20% adovisszateritessel csokkentheto 60% korulre
Kesz fonyeremeny :)

(#21121) weiss válasza Kobe (#21120) üzenetére


weiss
addikt

Bruttó 13530-at kértem havonta KP-nak, abból 7690 jött meg a számlámra, ez 44% adó.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#21122) Worm40000 válasza CyberPunk666 (#21113) üzenetére


Worm40000
csendes tag

Tudtommal a "minden más" bérként adózik.

Ha ezt esetleg a covidos ideiglenes rendeletek felül is írják, akkor is fordítva ülsz a lovon, mert a nettóra megy rá 75,94% adó, tehát havi 50k-ból marad ~28410 Ft ha jól számolom.

Egyébként az idei SZÉP szabályozás is megér egy külön misét, ha a megemelt keretet kihasználod az év feléig, majd második félévben felmondasz, akkor a normál és az emelt keret különbözetét pluszban le kell adóznod...

(#21123) bandus


bandus
veterán

ma már működik a george, bár utalni még nem próbáltam. de a hitelkártya tartozásomat vissza tudom fizetni.

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#21124) Madwe válasza Worm40000 (#21122) üzenetére


Madwe
nagyúr

Mondjuk a legtöbb cég kivezette a cafeteriát az utóbbi időben, nem véletlen...

[ Szerkesztve ]

(#21125) benczeb


benczeb
aktív tag

A webes George mikor jön? A mobilos nekem tetszik. Azt mondja az Erste honlapja, hogy a Netbank menüben válasszam ki a George-ot, de nekem nincs ott. Szívesen részt vennék egy virtuális meetup-on, ahol az Erste bemutatja nagyvonalakban a rendszer fejlesztésének háttértörténetét, a lessons learnt-öket, stb.

(#21126) Worm40000 válasza Madwe (#21124) üzenetére


Worm40000
csendes tag

Én jellemzően autóiparban dolgoztam (szerencsére múlt idő), ott korábban sem volt értelmezhető cafeteria :D de amit én láttam a rendszer kiherélése óta az inkább az volt hogy vagy SZÉP kártya, vagy KP, mert a többit nem volt értelme adminisztrálniuk.

(#21127) Kobe válasza weiss (#21121) üzenetére


Kobe
veterán

Gyors raneztem az idei tajekoztatora
Szep kartya kedvezmenyes limiten belul 15%
Szep kartya kedvezmenyes limiten felul 36%
Onkentes penztarak 15%, de berbol bruttositva meg levonnak utana 15 + 18.5%otigy elvileg 76%ra fut ki
Cash szinten ugyanez
Celzott szolgaltatasok 36%

Szerintem vicc az egesz es reg be kellett volna szantani a picsaba, beresitwni az egeszet, csak hat a munkaltatoknak kedvezo hogy atlag kb egy havi ber munkaltatoi terheit atpakolhatjak a munkavallalora.

(#21128) dkface válasza weiss (#21121) üzenetére


dkface
aktív tag

??? Igen, plusz befizeti utána a cég a szociális hozzájárulási adót.

Screenshot a Nexonomból, amit KP-ra kértem. 95 ezer nettó, az 171 ezret fogyaszt a keretből. Ez pontosan annyi adó mint amennyit emlegettünk.

[ Szerkesztve ]

(#21129) weiss válasza dkface (#21128) üzenetére


weiss
addikt

Engem, mint arbeitert hol érdekel, hogy a cég mennyit fizet még utánam? Nem is volt az eredeti hsz.-ben szó ilyenről. A screenshoton ugyanazok a számok vannak, amiket én is mondtam 95961 / 171719 = 0,558

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#21130) Kobe válasza weiss (#21129) üzenetére


Kobe
veterán

Mivel a cegek 99.9% tovabbpattintja ezt a koltseget (ezert ad meg 99.9%uk brutto cafeteria keretet, nem nettot) es a cafeteria keretedbol fogyasztja a limitet ez az extra sarc is, ezert a dolgozok 99.9%ra vonatkozo 79% ado validabb, mint a te foglalkoztatod altal kepviselt 0.1%, aki nem vonja le toled

A screenshot ertelmezesehez: kollega kap 500 br cafi keretet. Ahhoz, hogy 95ot kiszedjen kpban, 171K val csokken az 500as kerete, vagyis end of the day o fizeti a cegre kirott szochot is

[ Szerkesztve ]

(#21131) weiss válasza Kobe (#21130) üzenetére


weiss
addikt

Ahhoz, hogy 95ot kiszedjen kpban, 171K val csokken az 500as kerete, vagyis end of the day o fizeti a cegre kirott szochot is

Számold ki pls., hogy ez hány % adó.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#21132) noiq_nolife válasza weiss (#21131) üzenetére


noiq_nolife
csendes tag

a kp utána még bérként adózik, nem?

(#21133) Kobe válasza weiss (#21131) üzenetére


Kobe
veterán

Innen nezem a lovat, vagy onnan.
A cafeteria rendszerek, a Nexonos, es az osszes hasonszeru kulsos ceg altal uzemeltetett, de a legtobb belsos rendszer is netto szemleletu, netto osszegre rarakott 1.X szorzokkal dolgozik, pont mivel minden munkaltatoi koltseget atharithatnak igy transzparensebb (szemben egy berpapirral ahol forditott szemleletu)
Errol az oldalrol nezve a 95K-n 79% plusz sarc van

(#21134) weiss válasza Kobe (#21133) üzenetére


weiss
addikt

OK, így már világos, mire gondolsz.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#21135) Sztenly válasza noiq_nolife (#21132) üzenetére


Sztenly
tag

Ez jó kérdés h vajon az SZJA alá mégegyszer bele tartozik-e. Szerintem nem, de biztos van aki jobban vágja.

(#21136) weiss válasza Sztenly (#21135) üzenetére


weiss
addikt

Nem, ami a linkelt ábrán látszódik Béren felüli nettó, azt kapod a fizuval. A sima nettót adják hozzá a bruttó bérhez, és úgy lesz belőle a Béren felüli nettó.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#21137) Sztenly válasza weiss (#21136) üzenetére


Sztenly
tag

Áh oké. Am most esett le h nettó bér nem tud mégeszszer adózni.
(Vagyis de csak az már fogyasztási adó lesz...később a boltban.)
Köszi!

(#21138) VirsLee válasza benczeb (#21125) üzenetére


VirsLee
őstag

Egyelőre nekem is bejön, főleg hogy végre az értékpapír számlák is elérhetőek.

(#21139) Egon válasza OPiiPO (#21095) üzenetére


Egon
nagyúr

Megpróbálom meggyőzni, hogy én vagyok a legjobb az adott pozícióra... :P
Mint írtam, nem utasítunk el élből a kora miatt senkit, de aki eddig hozzánk jelentkezett, és 50 felett volt, egy sem volt meggyőző az interjún, ezért nem vettük fel őket (nem a koruk miatt).
Van 50 feletti kollégám/beosztottam (nem én vettem fel), erősen adminisztratív munkakörben; elmegy az amit csinál, de nem ő a csapat motorja.

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#21140) dkface válasza weiss (#21129) üzenetére


dkface
aktív tag

Szerk. közben látom más is reagált, remélem érthető mostmár mindenkinek :R
ja csak éppen, amit "utánam fizet" az szintén csökkenteni a cafeteria keretet.

[ Szerkesztve ]

(#21141) challo válasza benczeb (#21125) üzenetére


challo
csendes tag

https://george.erstebank.hu

első belépéstől 60 napig él a régi netbank is

(#21142) V.Stryker


V.Stryker
nagyúr

Sziasztok,

Itt van hozzáértő, aki tudna tanácsot adni mellékállás bejelentéssel kapcsolatban?
Annyi a sztori, hogy állami szférában vagyok hivatásos, ahol nyilván bejelentve hivatalosan dolgozom.

Viszont van egy mellékállásom és most azon megy a morfondírozás, hogy mi lenne a legoptimálisabb a mellékállás hivatalos művelésében? Milyen módon jelentsen be a cég? Esetleg legyek egyéni vállalkozó és számlázzak havonta? Azon belül KATA-s?

A másodállást,hogy lehetne művelni a lehető legkevesebb adózással, de hivatalosan?

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#21143) bandus válasza V.Stryker (#21142) üzenetére


bandus
veterán

én a katát mondanám, ha nem haladja meg a havi 1 millát amit a cég felé számlázol.

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#21144) Pfiucska válasza bandus (#21143) üzenetére


Pfiucska
aktív tag

Azert ha munkaviszony all fent akkor nem biztos, hogy a kata lenne a legjobb megoldas. Persze “adooptimalizalas” szempontjabol igen.

iPhone 11, PS5, 18’ cbr500r, 23’ Octavia 2.0 TDI

(#21145) Tapsi válasza bandus (#21143) üzenetére


Tapsi
addikt

...ha nem haladja meg a havi 1 millát amit a cég felé számlázol.

Jó lesz az inkább havi 250 ezernek is.

(#21146) Ursache válasza Tapsi (#21145) üzenetére


Ursache
senior tag

mi a cél? unlimited pénzzel beférek a kata-ba, csak rám vágnak 40%-ot.

https://www.youtube.com/watch?v=eIri9YLHpOg

(#21147) V.Stryker válasza Tapsi (#21145) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

Nettó vagy bruttó 250.000 ezer vagy a katások áfamentesen számláznak? Nem vagyok képbe.

Igazából sajnos nettó 200 körül lenne a kereset max. Végülis másodállás. A lényeg az lenne, hogy mivel a másik munkahely fizeti utánam a járulékokat, a másodállás adó és egyéb járulék kötelezettsége utánam a lehető legkevesebb legyen. Meg persze nekem is. A másodállás családon belüli vállalkozás, ezért is érdekes, hogy mennyi a járulék.

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#21148) Tapsi válasza V.Stryker (#21147) üzenetére


Tapsi
addikt

Akkor jó neked a katás EV, annak fix 25 ezer a közterhe havonta.

ÁFA mentes leszel, ha azt választod. De ennek nincs köze a katához.

(#21149) Egon válasza Tapsi (#21148) üzenetére


Egon
nagyúr

A KATA nem 50K havonta? Vagy a mellékállás miatt lesz 25K neki?

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#21150) Ursache válasza Egon (#21149) üzenetére


Ursache
senior tag

25/50/75. ezek közül lehet választani, illetve sorolnak be kötelezően.

igen, a nem főállású vállalkozóknak 25 a havi sarc, by default.

https://www.youtube.com/watch?v=eIri9YLHpOg

Útvonal

Fórumok  »  Gazdaság, jog  »  Jövedelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.