Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Infotech  »  Bitcoin topic (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

I. Általános tudnivalók

1. Mielőtt kérdezel, olvasd el legalább a II. részben levő linkeket és semmiképpen se félj a Google-t használni!
2. Igen, lehet pénzt keresni vele de nem könnyű és kockázatos, ezt nem lehet elég sokszor hangsúlyozni. Csak akkor fektess bele, ha van játszópénzed, mert lehet, hogy egyik napról a másikra bukod az egészet és még egy jó nagy áramszámlát is kapsz a nyakadba.
3. A bányászat nehézségi szintje immár több éve olyan magasra emelkedett, hogy a videókártyák teljesítménye alkalmatlan profitcélú Bitcoin bányászatra, még "ingyen" árammal is. Amennyiben bányászatból remélsz számottevő profitot, több millió forintos beruházásra lesz szükséged, célirányú hardver (ASIC) vásárlására és specializált hosting megoldásra (lehetőség szerint valahol ahol Magyarországnál jóval olcsóbb az elektromos áram ára).

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#18701) siemenss65 válasza sparks (#18669) üzenetére


siemenss65
tag

Ah, egy 2013-as kolléga :) Szép call!

(#18702) KMT válasza brd (#18691) üzenetére


KMT
addikt

Köszönöm!

(#18703) sparks válasza vismaior04 (#18700) üzenetére


sparks
senior tag

"ultimate HODL intézmény"
Ez nagyon tetszik :D Csak nehogy ők is az akkori dollárértékben akarjanak kártalanítani, volt már ilyenre példa.

(#18704) sparks válasza siemenss65 (#18701) üzenetére


sparks
senior tag

Hasonló idők voltak akkor is, igaz a mostani bull run kicsit korábban elkezdődött, bízom benne, hogy méretében hasonlatos lesz az eddigiekhez, de hát ezt előre senki nem tudhatja.

(#18705) podcast


podcast
tag

Van közöttünk valaki, aki TBSZen bitcoin ETCt vagy ETFet tart?
Adómentes lesz?

(#18706) AssAssynn


AssAssynn
őstag

Mint aki soha életében nem foglalkozott ezzel, valahogy pont ránéztem az árfolyamra, és megdöbbentem. :DD

Van itt valaki, aki elmeri hencegni, hogy mennyi bitcoinja van és ha most eladná milyen haszont könyvelhetne el? :R

Nézzetek el egy kis kíváncsiságot nekem.

"Igen nagy hiábavalóság – mondja a Prédikátor –, minden hiábavalóság!" (Préd 12,8)

(#18707) Ferdzsoo válasza podcast (#18705) üzenetére


Ferdzsoo
addikt

Szerintem egyik alapkezelőnél sincsen ilyen termék!
Kizárólag a Xetrán és a Saxxo-n van az EU-ban. Náluk meg nyílván nincs tbsz mert nem magyarok. :DDD
De a kérdésedre válaszolva ha lenne, akkor feltételezem 5 év tartás után ugyanúgy adómentes lenne, ill. TBSZ-en is vannak egyéb feltételek mikor/hogy adómentes.

AssAssynn: ez kb olyan mintha valakitől megkérdeznéd mennyit keres, vagy mennyi pénz van a bankszámláján. Sok sikert! :DD

[ Szerkesztve ]

"It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is most adaptable to change."

(#18708) Pharaoh válasza Ferdzsoo (#18707) üzenetére


Pharaoh
aktív tag

A xetra egy tőzsde, náluk persze hogy nincs tbsz. De bármelyik magyar brókernel lehet tbsz számlát nyitni, amire lehet a xetran btc etf -t venni.

(#18709) Ferdzsoo válasza Pharaoh (#18708) üzenetére


Ferdzsoo
addikt

Akkor keresnél egyet ha megkérlek?
Vagy egy olyan magyar alapkezelőt aki forgalmazza ezeket a termékeket? Mert akkor ezen a téren le vagyok maradva. Nem tudom melyik magyar Bróker forgalmaz PL Xetra-s termékeket.
Ha van ilyen?!
Illetve nem csak befektetési alap tartható TBSZ-en? :U Ez pedig nem az, hanem egy árúcikk termék igazából.

[ Szerkesztve ]

"It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is most adaptable to change."

(#18710) Pharaoh válasza Ferdzsoo (#18709) üzenetére


Pharaoh
aktív tag

Ami a xetran van, az elérhető szinte minden magyar brókernel, ha esetleg mégse, írni kell nekik és felveszik a kinalatba.
Tbszn tartható részvény és etf is
Én otpnel vagyok ott xetran pl ezt lehet most venni :

[link]

[ Szerkesztve ]

(#18711) Ferdzsoo válasza Ferdzsoo (#18709) üzenetére


Ferdzsoo
addikt

Meg is találtam MNB honalpja.
"forint alapú eszközök lehetnek a befektetési termékek"
Xetra EUR-os. És forint alapú BTC ETC tudtommal nem létezik.

Pharaoh: akkor ezt most nem értem.

[ Szerkesztve ]

"It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is most adaptable to change."

(#18712) AssAssynn válasza Ferdzsoo (#18707) üzenetére


AssAssynn
őstag

Hasonló, habár itt egy nick mögé bújva mondhatja el az ember, és nyilván nem olyan pontosan kérdezem, hanem csak nagyjából. Mondjuk van, aki élőben simán belöki. :B
Legfeljebb nem kapok választ, csak kíváncsiskodom. Legyen min csámcsogni a pór-népnek tudod. ;]

"Igen nagy hiábavalóság – mondja a Prédikátor –, minden hiábavalóság!" (Préd 12,8)

(#18713) Pharaoh válasza Ferdzsoo (#18711) üzenetére


Pharaoh
aktív tag

Ez jo régi tájékoztató, az adó már nagyon rég nem 25%. Ez pedig egy 2012 es hír :

Az idén hatályba lépett jogszabályváltozásoknak köszönhetően kitárult a világ a tartós befektetési szerződést kötő befektetők előtt és még inkább megéri a tőzsdézők számára a befektetéseket tbsz-számlán tartani. Januártól ugyanis jelentősen bővült a számlán tartható befektetések köre, már nemcsak forintban denominált eszközöket lehet tartani, hanem devizanemtől függetlenül helyezhetők el rajta

(#18714) Ferdzsoo válasza Pharaoh (#18713) üzenetére


Ferdzsoo
addikt

Ezek viszont remek hírek! Köszönöm az értékes infót! :R

"It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is most adaptable to change."

(#18715) emvy válasza Ferdzsoo (#18707) üzenetére


emvy
nagyúr

> ez kb olyan mintha valakitől megkérdeznéd mennyit keres, vagy mennyi pénz van a bankszámláján.

Egyebkent azt sose ertettem, hogy (foleg baratok kozott) ez miert olyan kenyes kerdes.

while (!sleep) sheep++;

(#18716) Ferdzsoo válasza emvy (#18715) üzenetére


Ferdzsoo
addikt

Barátok között nem az. És velük sem egy nyilvános fórumon beszélem meg.
Nem értem hogy jön ez ide? :F

[ Szerkesztve ]

"It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is most adaptable to change."

(#18717) emvy válasza Ferdzsoo (#18716) üzenetére


emvy
nagyúr

Nem vitatkoztam :)

while (!sleep) sheep++;

(#18718) Ferdzsoo válasza emvy (#18717) üzenetére


Ferdzsoo
addikt

Aha. Akkor meg kevés volt a kedélyjel a hszben. :DDD

"It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is most adaptable to change."

(#18719) htc07 válasza AssAssynn (#18706) üzenetére


htc07
addikt

Volt valaki pár éve a topikban, aki 0 napos regisztrációval egész hosszan leírta, hogy milyen jól belenyúlt a bitcoinba (tízmilliárdos nagyságrendű összeg rémlik). Próbáltam visszakeresni, de leginkább ilyen kommenteket találtam:

Teljesen elfogott a nosztalgia. :DDD

(#18720) emvy válasza htc07 (#18719) üzenetére


emvy
nagyúr

https://prohardver.hu/tema/bitcoin_topic/hsz_15366-15366.html

[ Szerkesztve ]

while (!sleep) sheep++;

(#18721) instantwater válasza emvy (#18720) üzenetére


instantwater
addikt

Szóval mikor lesz a kövezkező korrekció amikor érdemes beszállni?

$40.000-nél kicsit későinek érzem.
De egyes elemzők szerint $100.000-ig is felmehet februárban.

'17-ben és '19-ben a tizenezres árfolyamokon is elképedtem, de nem érdekelt. Aztán leesett az árfolyam, és elkönyveltem, hogy végre vége az őrületnek, a gamerek vehetnek videokártyát.

Most viszont, hogy néhány hét alatt többszáz százalékot emelkedett, ez meghozta a kedvem, hogy elkezdjem magam beleásni.

Már várom, hogy összeomoljon megint az árfolyam, és be lehessen szállni.
Bár, ha igaz a $100.000-es jóslat, akkor akár most is érdemes beszállni.

Hol érdemes váltani?
Hogy kezelitek az ajánlást, miszerint minden tranzakcióra külön címet ajánlott használni?
Akkor a végén hogy lesz egy egyenleg a sok apró tranzakcióból?
Tudom, nem érdemes tőzsdén/váltón tartani, de akkor hogyan kereskedtek vele?
Van aki hosszútávú befektetésnek veszi?

(#18722) varmi2 válasza instantwater (#18721) üzenetére


varmi2
nagyúr

Nem kell új cím, a tranzakciókkor. Mennyen mindig ugyan arra. Jó ha ofline waletről van szó, ennyi.
A havi fizetésedet sem mindig másik számlára kéred :W

[ Szerkesztve ]

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#18723) Ferdzsoo


Ferdzsoo
addikt

Ajánlom azoknak akiket nem csak az árfolyamnyereség érdekel (nyilván arról is van benne szó), de érdekli őket, hogy egy nagy befektető hogyan látja a BTC fundamentális oldalát, és jövőjét.
Kizárólag jó angollal rendelkezőknek és akik tisztában vannak az angol pénzügyi, tőzsdei fogalmakkal, kifejezésekkel.
Meg van másfél órájuk. De garantáltan megéri! :))

"It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is most adaptable to change."

(#18724) devast válasza instantwater (#18721) üzenetére


devast
addikt

Igazából fordítva ülöd meg a lovat. Akkor kell bátornak lenni, mikor mindenki fél, és akkor kell félni amikor mindenki bátor. Annak, ha csak követed a fomo-t általában nem szokott jó vége lenni.

Más. A vészmadaraktól kérdezem, ha annyira biztosak abban, hogy be fog zuhanni miért nem teszik oda a pénzüket? Shortold azt gazdag leszel, ha ennyire okos vagy. Ameddig csak a szádat jártatod, mindenki hülyének fog nézni.

(#18725) fireman123 válasza devast (#18724) üzenetére


fireman123
őstag

Van külön kripto adózás [topik] , ott már többször lett linkelve egy kriptóra szakosodott adótanácsadó kriptoakadémiás diái, és a teljes online meetupról [videó] .

(#18726) devast válasza fireman123 (#18725) üzenetére


devast
addikt

Ez szép meg jó, de semmi köze ahhoz amit írtam. Esetleg nem nekem akartál válaszolni ?

(#18727) fireman123 válasza devast (#18726) üzenetére


fireman123
őstag

bocs,....tényleg nem neked akart menni :DDD

(#18728) instantwater válasza devast (#18724) üzenetére


instantwater
addikt

Pontosan ezért félek most beleugrani mert mindenki bátor.
Kivárom amig mindenki fél, mert zuhan. Majd akkor veszek :DDD

Valaki le tudná írni mi ennek az egész Bitcoin vásárlásnak/tartásnak a menete?

Beregisztrálok egy váltóra, veszek fiatért coint, azt átutalom a papírtárcába és kész?

Hogyan utalsz abból egy részösszeget? A Bitcoin app amikor beolvassa a QR kódot akkor lehúzza az egész egyenleget a készüléken tárolt walletba és azt javasolja, hogy semmisítsem meg a papírt.
Tehát ha nekem nem kell a papírtárca teljes egyenlege akkor a maradékot vissza kell utalnom egy új papírtárcába?

Ha kereskedni akarok akkor beutalom egy tőzsdei fiókba és váltogatom a BTC/USD között a pénzecskémet?

Most, hogy ennyire megdrágult megéri CPUval bányászni vagy újra csilliós GPUk kellenek meg kínai olcsó szerverfarm ingyenárammal?

A bitcoin.orgon az egyszerhasználatos címeket javasolják, akkor ez most kell vagy nem?

(#18729) AssAssynn válasza htc07 (#18719) üzenetére


AssAssynn
őstag

és #18720emvy : Köszönöm!

"Igen nagy hiábavalóság – mondja a Prédikátor –, minden hiábavalóság!" (Préd 12,8)

(#18730) jézusom válasza instantwater (#18728) üzenetére


jézusom
addikt

Szia!
Én se vagyok nagy májer, de amit tudok elmondom, esetleg kijavÍtanak.
Én tőzsdén tartom a kryptoimat, mert forgatnom kell, hogy értelmes kivehető összeg legyen. Itt nem játszik a papÍr tárca, vagy legalábbis nem tudom, hogy hozáá fére-e a privát kulcsomhoz. Ha majd megunom és legalább egy részét holdolom, akkor kiteszem papÍrba. Na itt én se tudom hogy egy csinált paper wallet kódjait hol tudom felhasználni, remélhetőleg bármelyik wallet app a telón. Binanceon lehet venni kártyával usdt-t ami usd-vel egyező stablecoin, de egyből kriptót is lehet venni, de revolut kártyát nem fogadta el. Nem kell egy egész tárcát utalni, hanem amennyit akarsz. Ha marad rajta nyilván nem semmisited meg.
Ezt amúgy rohadtul nem értem hogy ilyen alap dolgokat senki nem mond el pedig egy rakat youtuber ezzel foglalkozik. Évek óta nézem őket, és csomó info hiányzik.
Szerintem gpu-val nem lehet már btc-t bányászni, de ezt majd más meg mondja.

[ Szerkesztve ]

(#18731) instantwater válasza jézusom (#18730) üzenetére


instantwater
addikt

Lehet, hogy elmondja ezeket az alap dolgokat egy Youtuber.
Van ajánlott? Lehet angol is.

Az egész tárcás utalásnál arra gondoltam, hogy amint beolvasod egy wallet appba a papírtárca privát QR kódját onnantól kezdve már nem számít teljesen biztonságosnak a privát kulcs, és ajánlott megsemmisíteni a papírt.

Binance mitől jobb mint más?
Ez egy váltó, tőzsde, vagy mindkettő egyben?

Bányászaton CPU ra gondoltam, nem elírás. Mivel nem áll rendelkezésemre erős GPU, de van pár kihasználatlan CPU magom, és az árfolyam az egekben, így sem éri meg?

Viszont, ha nem éri meg a bányászat, akkor kik confirmálják a tranzakciókat?

[ Szerkesztve ]

(#18732) jézusom válasza instantwater (#18731) üzenetére


jézusom
addikt

Nyilván a bányászok maguk comfirmálnak. Ez a lényege. Találtam egy leÍrást:

1. Mi az a Bitcoin papír pénztárca? A magánkulcs (vagy kezdő kifejezés) olyan, mint egy Bitcoin pénztárca jelszava. Offline állapotban kell tartani az úgynevezett Cold Storage-ban . A magánkulcs egy hosszú, zavaros véletlenszerű karakterlánc, míg az alapmondat egy 24 véletlenszerű szó, amely lehetővé teszi a magánkulcs visszaállítását. Egyszerűen fogalmazva: a papír pénztárca egy darab papír, amelyre rá van írva a magánkulcsa. Ez biztosítja, hogy privát kulcsát offline állapotban tartsa a hackerek keze alatt. Általában ez a folyamat nagy mennyiségű Bitcoin tárolása céljából történik . Sokkal biztonságosabbnak tekinthető, mint az érmék forró pénztárcán (azaz az internethez kapcsolódó pénztárcán) való tárolása. A Bitcoins papírpénztárcán történő tárolásakor csak pénzt tölthet be a pénztárcába. Ha el akarja küldeni ezeket az összegeket, be kell importálnia vagy át kell söpörnie a papír pénztárca magánkulcsát egy szoftver pénztárcájába, hogy hozzáférjen érméihez.
Én is binanceot használom, elvileg p2p alapon megy nehéz feltörni, van android app, windows app is. Ez tőzsde minden féle coinnal.

[link]

[ Szerkesztve ]

(#18733) butch3r válasza instantwater (#18731) üzenetére


butch3r
senior tag

az árfolyammal együtt a nehézség is nő
[link]
egy 10900k, ingyen árammal napi kb 0,5 usd-t termel.
150ft.
egy darabig el fog tartani míg akár csak a cpu ára visszajön.
[link] https://www.nicehash.com/profitability-calculator/intel-cpu-i9-10900k

megéri a bányászat, cél hardware-el.

(#18734) butch3r válasza jézusom (#18732) üzenetére


butch3r
senior tag

már túlhaladott az 1db privát kulcs generálósdni. ajánlom a hd tárcáknak olvasatok kicsit utána.
az így generált címekről nyugodtan lehet utalgatni, elég az eredeti 24 seed szót jól elrakni és ha kell használni abból az összes címed visszaállítható.

18731: ha megbízható, a közösség által ellenőrzött wallett app-ot használsz akkor azért nem kell törölni utána a papírodat.
persze ha 1 cím és nem seed-elt hd tárca akkor nem tart semeddig újat generálni

(#18735) instantwater válasza jézusom (#18732) üzenetére


instantwater
addikt

A bányászok confirmálnak.
Ezt eddig is értettem.
De amíg van confirmálás addig valakinek megéri bányászni.
Kérdés, hogy milyen hardverrel érdemes?

Leginkább arra lennék kiváncsi, hogy kitermeli-e a szerver havidíját és még egy kicsit?

Értem, mire jó a papírtárca. Offline tárolásra.
De ahogy a végén írja is, át kell töltened a privát kulcsot egy appba, onnantól pedig nem számít privátnak a privát kulcs, hiszen többé nem offline. Egy papírtárca generátor oldalon azt olvastam, hogy besöprés után érdemes megsemmisíteni a papírtárcát.

Ugyanakkor ez azt is jelenti, hogy mindent vagy semmit alapon a papírtárca teljes egyenlege bekerül az appba, ha egy része kell csak, akkor a maradékot vissza kell utalni egy új papírtárcába, amit újra kell generálni, nyomtatni, stb.

(#18736) jézusom válasza butch3r (#18733) üzenetére


jézusom
addikt

Azt hittem csak pár évente növelik a nehézséget. Most tényleg Így menet közben?

(#18737) instantwater válasza butch3r (#18733) üzenetére


instantwater
addikt

Ahha, tehát még 40.000es árfolyam mellett sem éri meg mondjuk kibérelni egy raklap EC2 szervert AWSben.

(#18738) jézusom válasza instantwater (#18735) üzenetére


jézusom
addikt

Igen jól Írod, de csak akkor kell telefonos walletba rakni, amikor ki akarod venni forintba, vagy egyéb tervek! AddÍg biztonságban van a papÍron holdlolni. Egyébként most nézem, hogy veszek fém beütő készletet és a papÍr mellett ott lesz azért a fém lapon a kód :) biztos ami ziher.

[ Szerkesztve ]

(#18739) instantwater válasza butch3r (#18734) üzenetére


instantwater
addikt

HD tárca = ledger hardver?
Egyelőre nem akarnék száz dollárokért venni egy USB kulcsot amíg azt sem tudom hogy lehet ebből hasznot realizálni.

(#18740) butch3r válasza instantwater (#18739) üzenetére


butch3r
senior tag

Electrum, mycelium is azok. Es nem hardware walletek.

18736: a nehezseg a rendszerben elerheto teljesitmenyhez igazodik, ugyhigy megmaradjon a fix 10percenkenti blokk kepzodes. Ha tobb teljesitmeny jon be automatikusan no a nehezseg, ha csokksnt az elerheto teljesitmeny (mert pl arfolyamcsokkenes miatt a kevesbe hatekony hardvereket kikapcsoljak) a nehezseg csokkeni fog

[ Szerkesztve ]

(#18741) zerodot válasza instantwater (#18735) üzenetére


zerodot
aktív tag

"Kérdés, hogy milyen hardverrel érdemes?"

Bitcoint már régóta csak célhardverrel éri meg bányászni. Pl.: https://shop.bitmain.com/

(#18742) meili válasza jézusom (#18736) üzenetére


meili
tag

A nehézségi szint állítása pontosan 2016 blokkonként történik, ami 10 perces blokkidővel számolva 2 hét. 2016 blokkonként a rendszer megnézi, hogy mennyi idő alatt sikerült az utolsó 2016 blokkot legenerálni. Ha kevesebb, mint 2 hét, akkor növeli a nehézséget, ha több, akkor csökkenti, ezzel szabályozva az átlag 10 percenkénti blokkot.
A pontos szabályozási algoritmust nem ismerem, hogy csak P (proporcionális) tag van-e benne, vagy I (integrátor) is, azaz kiküszöböli-e a múltbéli maradó hibát, vagy nem, de a logikus úgy lenne, ha lenne benne integrátor is.

(#18743) zerodot válasza jézusom (#18736) üzenetére


zerodot
aktív tag

2016 blokkonként van difficulty adjustment, vagyis kb. 2 hetente. Csökkenhet is, nemcsak növekedhet. Célja hogy az új blokkok generálási ideje átlagban megmaradjon 10 percnek a berakott össz-bányászteljesítménytől függetlenül.

4 évente van blokkjutalom feleződés, lehet hogy ezzel kevered.

(#18744) zerodot válasza instantwater (#18739) üzenetére


zerodot
aktív tag

Nem, a HD tárca (Hierarchical Deterministic Wallet) az ez: [link]
Ez egy működési elv, alkalmazhatja SW vagy HW wallet is.

A ledger, trezor és társaik azok HW (hardware) tárcák. Egyáltalán nem USB kulcsok. A lényegük, hogy a privát kulcsok sosem jutnak ki magáról az eszközről. A pc-n futó kliens app kigenerálja a tranzakciót, átküldi a HW walletre, azon te egy fizikai gombnyomással megerősíted, az eszköz aláírja a tranzakciót és ezt az alárírt tranzakciót küldi vissza a pc-re, amit már egyenesen lehet a bányászoknak küldeni. Vagyis az online pc-d és a HW wallet között sosem mozog maga a privát kulcs, így semmilyen vírus vagy trójai nem tudja lenyúlni.

Ha utalgatni is szeretnéd a coinokat, nem csak tartani egy címen, akkor erre a HW walletek a legjobb megoldás, mivel ezek kombinálják biztonságot a kényelemmel.

(#18745) jézusom válasza zerodot (#18743) üzenetére


jézusom
addikt

Igen azzal kevertem.
Most ezt a HD tárcát nem nagyon értem. Most egy seedből generál több cÍmet nekem? Mire jó ez? Oké a jövöben ha a papÍrt el akarom adni, vagy költeni, akkor nyilván ilyen HD-be teszem, de nem értem minek több cÍm.

(#18746) zerodot válasza jézusom (#18745) üzenetére


zerodot
aktív tag

Az ajánlott használati mód az, hogy minden címet csak egyszer használjon az ember. Több oka is van, de az egyik legalapvetőbb, ha én pl. Jóskától várok egy utalást, akkor nem szeretném, hogy Jóska lássa, nekem mennyi coinom van. Tehát generálok egy vadiúj címet, ezt adom Jóskának, aki így nem fogja látni a már meglévő coinjaimat, hiszen neki egy új, history nélküli címet adtam meg, amin semmi nincs. Vagyis a használat során szépen gyűlni fognak a címeid.

Másik, hogy egy wallet többféle coint is tárolhat, pl. Trezor támogat vagy 25 fajta coint. Az összes támogatott coin összes használt címe ugyanabból az egy seed-ből lesz generálva.

Az egésznek a lényege, hogy csak ezt a seed-et kell csak backupolnod. Ez 24 angol szó, kézzel is könnyű lemásolni egy papírra. Ezzel szemben egy konkrét privát kulcs egy hosszú alfanumerikus karaktersor, amit már eleve hiba nélkül leírni is kihívás. Hát még ha több tucatnyi van belőle. Plusz, minden új cím generálásnál hozzá kellene az új privikulcsot írni a backup listádhoz. Amit jó esetben több helyen is tárolsz, fizikailag elkülönítve egymástól. Esetleg egy bank széfjében. Vagy a kertben elásva... Gyakorlatilg ez használhatatlan módszer lenne.

A seed-et viszont csak egyszer kell kigenerálni, majd backupolni, aztán már lényegében végtelen mennyiségű új címet generálhatsz, a backuphoz nem kell nyúlni mindaddig, míg pl. a HW walletted el nem romlik vagy veszik.

[ Szerkesztve ]

(#18747) instantwater válasza zerodot (#18744) üzenetére


instantwater
addikt

Egyelőre csak tartani és váltogatni szeretnék, mert úgy tűnik ezt tartani jobb biznisz mint vásárolni vele.

Köszi a felvilágosítást.
Utánaolvasok a HD walletnek.

A ledger hardverből gondolom célszerű 2-3 darabot venni, hátha az egyik behal, stb.
Értem, hogy nem jut ki a privát kulcs róla, de van rajta valamilyen védelem a jogosulatlan tranzakció aláírás ellen?

Egy ujjlenyomatolvasó vagy hasonló. Vagy bárki aki ellopja megnyomja a gombot, és viszi a pénzem?

[ Szerkesztve ]

(#18748) instantwater válasza zerodot (#18746) üzenetére


instantwater
addikt

Viszont Jóska tudja ezt az új címet, és látni fogja, hova utalod tovább a coint, ahol már látja mennyi pénzed van.

Vagy nem? :F

Ha megvan a seed, abbó honnan tudja hány darab címet kell generálnia visszaállítás esetén? :F
Ez valami idő vagy iterációszám alapú dolog lehet, de vagy a címek létrehozásának idejét vagy a darabszámukat ismernie kell az új eszköznek is.
Ez hogyan működik?

(#18749) butch3r válasza instantwater (#18747) üzenetére


butch3r
senior tag

a 24 szavas seed-el bármikor vissza tudod állítani ha szükséges 1 új ledger hw-en is. (vagy bármelyik másik kompatibilis walletben nem szükséges hozzá a ledger.

olvass még a bitcoin alapjairól kicsit. mivel nem a walleten tárolódik fizikailag így annak tönkremenetele sem jelent katasztrófát (amíg meg van a 24 szavas seed-ed)

pinkód (max 8 számból) van rajta

18748: nem utalod tovább. ennyi. később ha utalsz az app tudja kezelni a multi address tranzakciót.
végtelenszámú címet tud abból a 24 szóból generálni. de az app csak azokat jeleníti meg amik nem üresek ha jól tudom

[link] https://coinrivet.com/hd-wallets-explained/

[ Szerkesztve ]

(#18750) zerodot válasza instantwater (#18747) üzenetére


zerodot
aktív tag

A ledger hardverből gondolom célszerű 2-3 darabot venni, hátha az egyik behal, stb.

Nem muszáj, elég a seed-et backupolni, ahogy feljebb is írtam. Ha valami történik a ledgerrel, rendelsz egy újat, és a seed segítségével visszaállítod a tárcáidat.

Értem, hogy nem jut ki a privát kulcs róla, de van rajta valamilyen védelem a jogosulatlan tranzakció aláírás ellen?


Az online lopásnak nagyobb a veszélye (trójai...), tehát elsősorban ez ellen véd a HW wallet. Persze a fizikai lopás ellen is van ezeken védelem, külön pin vagy extra jelszó kell a hozzáféréshez.

Sőt... az extra passphrase módszerrel még az $5 wrench attack ellen is ;)
[link]

Útvonal

Fórumok  »  Infotech  »  Bitcoin topic (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.