Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#18751) Ibituba válasza lev258 (#18750) üzenetére


Ibituba
aktív tag

ubuntu studio

nálam meg így néz ki (szabadi@Satellite-C650:~)

azt hogy milyen hálózatra csatlakozom csak a felső sávban a kis ikonra kattintva tudom megnézni?

[ Szerkesztve ]

(#18752) lev258 válasza Ibituba (#18751) üzenetére


lev258
veterán

Elvileg van egy Hálózati kapcsolatok nevű programod is, azzal is el tudod érni.
Semmi visszajelzést nem kapsz Terminálban, ha beírsz valamit és Enter-t nyomsz? :F

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#18753) Tamy válasza lev258 (#18743) üzenetére


Tamy
senior tag

Túl sokat én sem értek hozzá, ezért kérdezek. Amit Te linkeltél, az szerintem számomra nem szükséges, mivel ezek a felhasználók csak Samba felhasználók, a rendszerhez nincs közük, ezért nem is tudom őket úgy törölni. A Samba egy külön adatbázisból veszi a felhasználókat, ezért se hinném, hogy a "deluser" parancsra szükségem lenne. Másrészt a samba-tools, vagy a pdbedit törli a felhasználót, bár a home könyvtára ottmarad, a listából eltűnik. Viszont valahol még bent ragad a rendszerben, mert nem tudom ugyanazzal a névvel létrehozni, akkor se ha kézzel kitörlöm a home könyvtárát. Igazából arra kellene rájönni, hogy ha a webes felületen törlöm, akkor ő milyen parancsot futtat a háttérben, mert úgy jól működik a törlés, utána engedi ugyanazzal a névvel létrehozni.

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#18754) Ibituba válasza lev258 (#18752) üzenetére


Ibituba
aktív tag

sajnos nem. de lehet valamit nem jól csinálok. holnap majd folyt köv. köszi az eddigieket.

MOD.

szabadi@Satellite-C650:/etc/network/interfaces.d$ cat /etc/network/interfaces
# interfaces(5) file used by ifup(8) and ifdown(8)
auto lo
iface lo inet loopback
szabadi@Satellite-C650:/etc/network/interfaces.d$

[ Szerkesztve ]

(#18755) lev258 válasza Tamy (#18753) üzenetére


lev258
veterán

Ezt nem értem. Ha csak a samba config-ban van benne egy felhasználó, annak nincs home mappája. Ha van neki, függetlenül attól, hogy csak a samba-hoz van engedélye, akkor egy rendszerfelhasználó. Mi az, hogy webes felületen törlöd? És mivel?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#18756) Tamy válasza lev258 (#18755) üzenetére


Tamy
senior tag

Akkor lehet, hogy én tudom rosszul, mindenesetre az biztos, hogy van home mappája pontosítok: a /home alatt van minden felhasználónak a megosztása a saját nevével, és törölni csak a samba-tools paranccsal, vagy a pdbedit-el lehet.

A Zentyal-nak (maga a szerver) van egy webes adminisztrációs felülete, ahol a teljes rendszert konfigurálni lehet. Itt lehet új csoportot, illetve felhasználót hozzáadni, vagy törölni. Ez kényelmes, meg minden, csak ezen keresztül nem tudom azt megoldani, hogy egy adott csoport összes felhasználóját töröljem, még egyesével is körülményes lenne. Látom, hogy kik tartoznak egy csoportba, de ott csak a csoportból tudom őket kirúgni. A felhasználóknál meg egyesével kéne végigmenni az összesen. Ezért kéne valahogy egy scriptet csinálni hozzá.

[ Szerkesztve ]

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#18757) Ablakos


Ablakos
őstag

Raid 1 lemezből az egyik megadta magát. Leválasztotta az ubi. Ha kicserélem másikra ezt a rosszat, akkor auto.kezdi szinkronizálni, vagy van egyéb tennivaló?

(#18758) honda 1993


honda 1993
senior tag

Hali.

Elég nagy sz@rban vagyok.

Felraktam az ubuntut, és utána vagyis most akarom mellé a Windowst telepíteni.

A boot menuben beállítom hogy arról bootoljon amin a Windows van, de egy olyan hibaüzenetet dob ki hogy nem található telepítő fájl a meghajtóbam (pedig rajta van)

És az a baj, hogy sehogy nem engedi megcsinálni, olyan mintha az Ubuntu kavarna be.

Ha a Windowst telepítettem volna először akkor szerintem nem lenne gond, de most sajnos semmi megoldást nem találok erre.

XD alias IKSZDé

(#18759) lev258 válasza honda 1993 (#18758) üzenetére


lev258
veterán

Az Ubuntu semmit sem zavar a Windows boot folyamatában, telepítésénél. Legfeljebb azért reklamálna, ha fura partíciókat látna. Azt a Windows telepítőt kellene jobban megnézni.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#18760) imibogyo válasza honda 1993 (#18758) üzenetére


imibogyo
veterán

Ezért praktikus a Win-nel kezdeni, majd utána az Ubi-val. Nem tudom van-e ennek technikai alapja, de én így szoktam és eddig még soha nem volt (ebből) gondom. ;)

(#18761) honda 1993 válasza lev258 (#18759) üzenetére


honda 1993
senior tag

Gondoltam arra hogy a telepítő lehet a hibás, de nem mert kipróbáltam egy másikkal (egyébként pendrive on van)

Beállítom hogy usb-hdd ről bootoljon és ezt írja

Operating system wasn t found. Try disconnecting any drives that dont......

És csak az ubuntu lehet a hibás mert soha nem volt még ilyen.

Imibogyo: ezzel nem vagyok előrébb, mert megoldást továbbra sem találtam.

[ Szerkesztve ]

XD alias IKSZDé

(#18762) lev258 válasza imibogyo (#18760) üzenetére


lev258
veterán

Mindössze a Grub újratelepítését ússza meg vele az ember, semmi több.
honda 1993: könnyen lehet, hogy rossz módon került a pendrive-ra a telepítő. De van olyan is, hogy adott gép adott pendrive-ot nem szeret. Ismétlem, az Ubuntu nem szól bele más rendszer boot-jába.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#18763) honda 1993 válasza lev258 (#18762) üzenetére


honda 1993
senior tag

Többször is használtam már ezt a pendrive - ot

És a Windows is jól van rajta. (ha ilyen egyszerű lenne, akkor nem írtam volna miatta a fórumba)

XD alias IKSZDé

(#18764) lev258 válasza honda 1993 (#18763) üzenetére


lev258
veterán

Nem kell hinni nekem és erőltetni sem fogom. Viszont ezen a vonalon valószínűleg nem fogsz több tippet kapni, mert nincs.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#18765) _Dumber_ válasza honda 1993 (#18763) üzenetére


_Dumber_
őstag

Ha penről akarsz bootolni, és már a bios-ban arra állítod az elsődleges bootmédiát (vagy a bootmédiánál az USB-t választod ki - pl egyes gépeknél F12 vel) akkor, ha helyesen van a win kiírva már el sem jut a vinyóig a folyamat. Ergó azt sem tudja a géped, hogy van egyéb oprendszered.

(#18766) honda 1993 válasza _Dumber_ (#18765) üzenetére


honda 1993
senior tag

Most erre nem tudok mit mondani. Nem először telepítek wint, és soha nem volt ilyen probléma.

Az jutott eszembe, hogy mivel linux live segítségével raktam a pendrive ra az ubuntut és így egy "linux pendrive" lett belőle talán ez lehet a probléma. És emiatt akad meg a win boot.
(bár még formáztam is a pendrivet egy másik gépről amin szintén windows van) és csak utána raktam rá.

XD alias IKSZDé

(#18767) lev258 válasza honda 1993 (#18766) üzenetére


lev258
veterán

Nézd meg a pendrive-ot a Lemezkezelővel Ubuntu alatt. Előfordulhat, hogy csak a Live résszel foglalkozik a Windows és a fennmaradó részt figyelmen kívül hagyja. Így egy megosztott pendrive lesz, ami okozhat kalamajkát. De választ kapsz rögtön, ha egy másik (tiszta) pendrive-ra rakod a Windows telepítőt.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#18768) szundybence válasza honda 1993 (#18766) üzenetére


szundybence
aktív tag

Nem véletlenül USB3-as portra dugtad be? Mintha az is okoz ilyen anomáliát.

(#18769) honda 1993 válasza szundybence (#18768) üzenetére


honda 1993
senior tag

Ugyan oda volt dugva, ahova eddig is a telepítések során.

XD alias IKSZDé

(#18770) RBJ


RBJ
addikt

Trisquel 7.0 t használ valaki?

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#18771) RBJ


RBJ
addikt

tgz filet nem tudok ezzel telepíteni.
./configure
make
make install

No targets specified and no makefile found. Stop.

make: *** No rule to make target `install'. Stop.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#18772) God Vazzeg válasza RBJ (#18771) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Hülye kérdés, de kibontottad? Jó helyen állsz? :DDD

(#18773) lev258 válasza RBJ (#18771) üzenetére


lev258
veterán

A Readme-ben (Install-ban) nincs még extra parancs? Tárolóból nem tudod elérni?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#18774) ubyegon2 válasza honda 1993 (#18766) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez a Linux bosszúja, Koma! :DD Túl sokat szidtad, márpedig neki lelke van!

Egyébként, ha ennyire penge vagy Win- ből, akkor miért csak a formázást csináltad Win alól, miért nem írtad ki onnan az iso- t is! :U
Azt gondolom tudod, hogy Win kiírása pendrive- ra mindíg gázosabb, mint Linux iso- t kiírni.

Különben meg amennyit fikáztad itt a Linuxot a Debian topicon, miért nem a Win topicon teszed fel megszokott szinvonalú kérdéseidet? Már csak a telepítési kísérlet során kiírt hiba miatt is okosabban tennéd, ha Win topicon érdeklődnél. ;]

[ Szerkesztve ]

(#18775) honda 1993 válasza ubyegon2 (#18774) üzenetére


honda 1993
senior tag

Mar sikerult megoldanom, de baromi hosszu lenne leirni hogy mi/mik voltak a problemak. ( de valoban az ubuntu volt az ami bekavart )

Csak egy kis erdekesseg : boot menuben megadtam hogy dvd-rol bootoljon, illetve a biosban az elsodleges boot prioritast szinten a dvd-re allitotam.

Na vajon mi tortent ? Az ubuntu bootolt. :C ( es nem ubuntu volt a dvd-n, hanem windows )

XD alias IKSZDé

(#18776) szundybence válasza honda 1993 (#18775) üzenetére


szundybence
aktív tag

BIOS frissítést javaslok. Valószínűleg már nagyon régi lehet.

(#18777) spammer


spammer
veterán

Itt kérdezem, ezt a topikot talán többen olvassák.

elementary OS .contractor-ban szeretnék több parancsot egyszerre kiadni, de nem működik:

Exec=cp %F /home/snoti/tesztmappa; notify-send -i icon-copy "copying to tesztmappa"
Gettext-Domain=pantheon-files;pantheon-terminal

Próbáltam 2 db Exec és 2 db Gettext-Domain sorban is, úgy sem jó. A lényeg az lenne, hogy jobb klikk-re bejönne egy lehetőség, hogy a fájlt azonnal másolja a tesztmappába és arról rögtön jönne is egy notification is amolyan visszajelzésképpen. Külön-külön működnek, de nem tudom, hogyan lehetne egyszerre több parancsot lefuttatni contractorban. :U Össze lehet-e fűzni, ha igen, hogyan kellene elválasztani őket, mert a pontosvesszőt nem eszi meg?

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#18778) Aethelstone válasza spammer (#18777) üzenetére


Aethelstone
addikt

A && a barátod szerintem a pontosvessző helyett.

MI 10T Pro 8/256 , Arsenal FC - Go Gunnarz...

(#18779) spammer válasza Aethelstone (#18778) üzenetére


spammer
veterán

Azzal sem megy. Érdekes, mert terminálból kiadva működik, de a contractor nem veszi be sehogy, akárhogyan írom vagy választom el. :(

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#18780) percival64 válasza spammer (#18779) üzenetére


percival64
csendes tag

Esetleg tedd be a parancsokat egy scriptbe es hivd meg azt a contractorbol, ahogy a linkelt oldal kozepe tajan irja (To add shortcuts with commands to run a script: the format is `sh path/to/the/script`):

[link]

Antergos Linux - GNOME Shell 3.14

(#18781) Kendek válasza spammer (#18777) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Exec=sh -c "parancs1 ; parancs2"

<-ƘƘ->

(#18782) spammer válasza Kendek (#18781) üzenetére


spammer
veterán

Hála! :R Frankó, akármerre gugliztam, nem találtam rá megoldást, köszi! :)

Viszont könyvtárakat (és benne lévő fájlokat) nem másol, pedig ez van beállítva (másoltam):

MimeType=inode;inode/directory;application;audio;chemical;image;message;model;multipart;text;video;x-conference;x-epoc;x-world

Mit kellene megadni neki, hogy mindenre vonatkozzon, cakk-pakk másoljon könyvtárt is az összes benne lévő fájllal együtt, ha rányomok?

__

(#18780) percival64 Köszi, próbáltam azzal is, de %F-et nem dobta át a scriptnek, így nem találta a fájl(oka)t.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#18783) Kendek válasza spammer (#18782) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Nem tudom, talán a -a kapcsoló segít. Vagy estleg ugyanazzal egy rsync a cp helyett.

<-ƘƘ->

(#18784) honda 1993


honda 1993
senior tag

Hali.

amikor a terminalba irok valamit es megkerdezi pl hogy rendszergazdakent futtatom-e a .....

akkor hogy lehet ra valaszolni ? ( nem jo az hogy : yes, y stb stb ) semmi logikat nem latok ebben az egeszben.

[ Szerkesztve ]

XD alias IKSZDé

(#18785) Kendek válasza honda 1993 (#18784) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Ez egyszerű, ugyanis sosem kérdezi meg ezt tőled, legfeljebb hibaüzenetben közli, hogy root jogosultságokra lenne szükség. Erre van ugyanis a sudo meg a jelszavad begépelése.

<-ƘƘ->

(#18786) Rimuru válasza honda 1993 (#18784) üzenetére


Rimuru
veterán

Gondolom sima userként indítod így nem tudja végrehajtani ezért kérdez rá. Indítsd el rootként.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#18787) honda 1993 válasza Kendek (#18785) üzenetére


honda 1993
senior tag

Pedig ezt kerdezi, es amikor beirom azt hog yes, vagy hogy y akkor azt irja hogy nem letezik ilyen parancs.

colomb2 telepitesnel nem kerdezte hogy rendszergazdakent akarom-e telepiteni.

ezt most at lehet allitani valaogy ?

[ Szerkesztve ]

XD alias IKSZDé

(#18788) #40553216 válasza honda 1993 (#18787) üzenetére


#40553216
törölt tag

Mi ez a program, ha nem titok?

(#18789) Kendek válasza honda 1993 (#18787) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Igen, mert nem kérdés volt az, hanem hibaüzenettel kilépett az adott program. Visszakaptad a promptot, majd kiadtad a yes és y parancsokat. Mivel nem léteznek ilyen parancsok, kaptál még két hibaüzenetet. Ennyi történt.

[ Szerkesztve ]

<-ƘƘ->

(#18790) Rimuru válasza honda 1993 (#18787) üzenetére


Rimuru
veterán

Mert telepítésnél root vagy. Azért teszi fel a kérdést hogy te megbizonyosodj rajta hogy úgy van-e és ezért nem sikerül futtatni normálisan a parancsot. Miután kiírta visszakapod a shell-t.
Amúgy egy ilyen üzenet lehet tényleg szerencsésebb: "error: you cannot perform this operation unless you are root."

Vigyázat, csalok!

(#18791) honda 1993 válasza #40553216 (#18788) üzenetére


honda 1993
senior tag

Mire gondolsz ?

colomb2 nem igazan vagom a temat sajnos.

[ Szerkesztve ]

XD alias IKSZDé

(#18792) Rimuru válasza honda 1993 (#18791) üzenetére


Rimuru
veterán

Azt kérdezi hogy milyen parancsot akarsz futtatni.

Amúgy a legegyszerűbb leellenőrizni úgy hogy megnézed a prompt-ot. Ha "$" szerepel benne akkor sima user ha pedig "#" akkor root vagy (alapbeállítások esetén). De mivel Ubuntun topicban vagyunk ez most nem olyan fontos, a parancs elé írd ki hogy sudo akkor emelt jogosultságokkal dolgozhatsz (jelszó beírása esetén).

Vigyázat, csalok!

(#18793) honda 1993 válasza Rimuru (#18792) üzenetére


honda 1993
senior tag

$ van elotte. vagyis nem vagyok rendszergazda. be lehet allitani valahogy ?

XD alias IKSZDé

(#18794) spammer válasza Kendek (#18783) üzenetére


spammer
veterán

-a kapcsolóval működik, köszi szépen, sok szarakodást megspóroltál nekem! :R

Tehát példa (az utókornak):

Exec=sh -c "cp -a %F /home/felhasznaloneved/tesztmappa ; notify-send -i icon-copy 'copying to tesztmappa'"

A végén notify szövegét idézőjelbe kell írni, de dupla idézőjel nem működik (mert ugye mindkét parancs az idézőjelek között kerül felsorolásra), így aposztróf jelek közé írtam a notify szövegét. Így működik, de szabályos-e, jó-e ez így, vagy érdemesebb másképp formázni?

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#18795) Kendek válasza spammer (#18794) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Ez teljesen jó így és szabályos, használhatod nyugodtan. Magam sem írtam volna meg másképp. :)

<-ƘƘ->

(#18796) Aethelstone válasza spammer (#18794) üzenetére


Aethelstone
addikt

Köszönjük, jó tudni :)

MI 10T Pro 8/256 , Arsenal FC - Go Gunnarz...

(#18797) Kendek


Kendek
MODERÁTOR

Egyébként tervezek írni ehhez kapcsolódóan egy új programot, illetve már hozzá is láttam pár napja. A grafikus alkalmazásokat egyre nehezebb normálisan elindítani root jogosultságokkal. A gksu-val elégedetlen vagyok az utóbbi pár kiadás óta, ráadásul nem az alaptelepítés része már. A pkexec pedig nem jó általános használatra. (A sudo meg ugye alapból kizárva.)
Lényegét tekintve nekem fontos lenne a környezeti változók normális szabályozhatósága, a normális megjelenés a képernyő-billentyűzet használata mellett is, valamint jó lenne ha nem feltétlenül kérne mindig jelszót, hanem lehetne ilyen megerősítős ablak is mint amilyen általánosságban minden más rendszerben van (akár időre, akár az aktuális munkafolyamatra korlátozva). Azért lássuk be, bármennyire is biztonságos (vagy csak vélten az) az állandó jelszókéregetés, nehéz eleget tenni annak, hogy legyen jó hosszú és bonyolult a jelszó, miközben könnyen és sokszor begépelhető is.

<-ƘƘ->

(#18798) honda 1993


honda 1993
senior tag

Hali.

Az lenne a kerdesem, hogy mivel en eleve azert kezdtem erdeklodni a linux irant, mert biztonsagosabbnak mondjak mint a windows.
Szoval hogy ha a biztonsag erdekel mint tema a linuxon belul, akkor hol keresgeljek?

pl: anonimitas, tuzfalak,proxy stb.

illetve hallottam olyat is hogy valaki "osszekapcsolja" a linuxot a windows-al, es ezaltal is biztonsagosabb lehet. de ez pontosan mit is takar ? nem csak azt hogy siman fel van telepitve a win melle ?

[ Szerkesztve ]

XD alias IKSZDé

(#18799) Aethelstone válasza honda 1993 (#18798) üzenetére


Aethelstone
addikt

Sehol. Tedd fel és használd. Ennyire egyszerű :)

MI 10T Pro 8/256 , Arsenal FC - Go Gunnarz...

(#18800) honda 1993 válasza Aethelstone (#18799) üzenetére


honda 1993
senior tag

Ez megis mit akar jelenteni ? mert kozel sem tekintheto a kerdesemre iranyulo valasznak. :C

XD alias IKSZDé

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.