Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#18851) sztech válasza lev258 (#18849) üzenetére


sztech
csendes tag

vevő bedugva, beírtam, hogy lsusb kimásoltam :Bus 003 Device 008: ID 2001-3311 D-Link Corp. de azt írta ki, hogy No command 'Bus' found (elnézést a szerencsétlenkedésért de még csak most ismerkedem az Ubuntuval)

Nem S a cél, hanem XXl!

(#18852) lev258 válasza sztech (#18851) üzenetére


lev258
veterán

Melyik Ubunturól is beszélünk?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#18853) toth_janika válasza sztech (#18848) üzenetére


toth_janika
őstag

A Qualcomm Atheros egy cég, aki gyártotta Gigabit LAN vezérlőt. Ez csak a LAN-t vezérli, nem a WLAN-t, ahogy lev is mondta. :)

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#18854) sztech válasza lev258 (#18852) üzenetére


sztech
csendes tag

14.04 LTS
toth_janika rendben

[ Szerkesztve ]

Nem S a cél, hanem XXl!

(#18855) lev258 válasza sztech (#18854) üzenetére


lev258
veterán

Ha készen állsz egy kis Terminálozásra, akkor neki is kezdhetünk. Szükség lesz a vezetékes netre.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#18856) sztech válasza lev258 (#18855) üzenetére


sztech
csendes tag

Hát a vezetékes net elég jól be van építve, megbontani nem szeretném.Holnap testvéremnél tudok a gépbe vezetékes netet kötni de azt is csak edzés után (18:30-19: 00 után).Szóval vagy holnap privátban/fórumon megkereslek vagy most leírod, hogy mit kellene csinálnom. Köszönöm a sok segítséget!
:)

Nem S a cél, hanem XXl!

(#18857) lev258 válasza sztech (#18856) üzenetére


lev258
veterán

Leírom, aztán holnap még kérdezel, ha kell. Viszonylag új a kütyüd, ezért nincs benne a driver a rendszerben még. Most összehozzuk a jelenlegi rendszereddel.
Terminál megnyit.
Feltelepítünk néhány fontos csomagot: sudo apt-get install build-essential git linux-headers-generic (jelszót fog kérni, amit nem látsz beírás közben)
Letöltjük a driver-t (a kódját): git clone https://github.com/lwfinger/rtl8188eu.git (egy kis időbe telik)
a megfelelő mappába lépünk: cd rtl8188eu
Elkészítjük a driver-t nyers kódból, majd telepítjük: make (egy kis időt vesz igénybe, ne ijedj meg attól, amit látsz)
sudo make install
Újraindítás után működnie kell. Ha esetleg azt tapasztalnád, hogy időnként szakadozik a kapcsolat, még egy lépést meg kell tennünk, de arra majd visszatérünk akkor.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#18858) toth_janika válasza lev258 (#18857) üzenetére


toth_janika
őstag

Te tanár vagy? :))

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#18859) lev258 válasza toth_janika (#18858) üzenetére


lev258
veterán

Nem, bár szeretek magyarázni, illetve belemerülni egy-egy témába, beszélgetésbe. :D

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#18860) toth_janika válasza lev258 (#18859) üzenetére


toth_janika
őstag

Jól magyarázol, még én is megértettem :DDD :R

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#18861) sztech válasza lev258 (#18857) üzenetére


sztech
csendes tag

rendben, szerintem még fogok kérdezni :DDD köszönöm :R

Nem S a cél, hanem XXl!

(#18862) szundybence válasza Dhampir (#18847) üzenetére


szundybence
aktív tag

Nekem linux alatt futó és nem windowsz alatt futó kell. Amúgy a WinUSB tökéletesen megfelelő volt a célra.

Azért köszönöm neked is a választ!

(#18863) Dhampir válasza szundybence (#18862) üzenetére


Dhampir
félisten

Az más, ez a winusb nekem is jól jönne, ha lenne Turhára Trusty Tahr-ra. :D
Látom, hogy trükkösen (Saucy) felrakható.

Viszont azt írtad korábban, hogy UNetbootin alkalmas lehet windows8.1 iso pendrájvra írására?

Ebből feltételeztem, hogy Windowsozol is, nem úgy mint mi, egyke Ubisok. :DD

Legalább én is tanultam valami újat, mert a winusb progit (Linuxra) nem ismertem eleddig. :)

[ Szerkesztve ]

(#18864) ubyegon2 válasza szundybence (#18842) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Valami win 8 specifikus gondja van az Unetbootin- nak? Win 7- et simán kiírja Linux alatt.

(#18865) szundybence válasza Dhampir (#18863) üzenetére


szundybence
aktív tag

Fel lehet rakni a WinUSB-t szinte mindenre. Rágugliztam és az én 14.04.1-es Xubimra sikerült felrakni.

"Viszont azt írtad korábban, hogy UNetbootin alkalmas lehet windows8.1 iso pendrájvra írására?"

Azt én nem állítottam, hanem kérdeztem. Aztán kipróbáltam és nem indult el amit felrakott.

(#18864) ubyegon2: Nem tudom mi baja lehet, de egy biztos, nem indult el róla. Viszont ugyanaz már a WinUSB-s felrakással meg ment.

[ Szerkesztve ]

(#18866) #82679040 válasza ubyegon2 (#18864) üzenetére


#82679040
törölt tag

Én nem tudom mit csináltam rosszul de winusb-n kívül nekem még nem sikerült működő win usb telepítőt készíteni linuxon.Próbáltam dd-vel meg minden nyavalyával,különféle leírások alapján de sosem bootolt.

(#18867) karamblo


karamblo
tag

Bekapcsolás után root-terminál fogad, és csak startx után kapok grafikus felületet... :(( Tegnap az fstab-ban beállításokat módosítottam az ssd miatt, az kavart be?

(#18868) ubyegon2 válasza #82679040 (#18866) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Win 7 v. 8 nem sikerült?

(#18867) karamblo
Nem valószinű, hogy az fstab kavar be, de ez sosem fog kiderülni, ha nem írod le, mit változtattál az fstabban!

A linkelt SSD Linux cikkból megcsináltál valamit? Esélyesebb, hogy ott a bibi.

[ Szerkesztve ]

(#18869) karamblo válasza ubyegon2 (#18868) üzenetére


karamblo
tag

Most újraindításnál már a grafikus felület jön fel... :C Pedig nem csináltam semmit. Fene se érti...

Na mindegy, megoldódott.

(#18870) nolika


nolika
aktív tag

Sziasztok.

Vettem egy Q1900B-ITX lapot. A tervem az, hogy egy ubuntut feltelepítek egy usb 3.0 pendrivera, és melllé egy merevlemezzel szerverként-alkalmi desktopként elhasználom.

1.: Érdemes külön pendrivera telepítenem? Egy 3TB-os green winyó megy bele még.
2.: Hogyan tudnám optimalizálni, hogy minél kevesebbszer írjon a pendrivera?
3.: Egyéb javaslat?

Köszönöm!

(#18871) #82679040 válasza ubyegon2 (#18868) üzenetére


#82679040
törölt tag

Xp-7-8.
Volt szerencsém mindennel.

(#18872) Kendek válasza nolika (#18870) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Az a vinyó gyorsabb mint ami egy átlag notiban van. Azokra meg telepítenek mindenféle operációs rendszert. Szóval ennyiből nyugodtan futtathatod róla. Pendrive-ról meg ugye nem túl szerencsés teljes értékű oprendszert futtatni, mert egy átlag SSD-nél lényegesen gyorsabban tönkremegy alatta.

<-ƘƘ->

(#18873) nolika válasza Kendek (#18872) üzenetére


nolika
aktív tag

Szóval partícionáljam inkább?

A régi ubuntu felületet vissza lehet amúgy varázsolni? ( a mostani unity nem nagyon tetszik)

(#18874) ubyegon2 válasza nolika (#18873) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Melyik felületre gondolsz? Ha gnome- ra, akkor van külön Ubuntu Gnome változat is. Megnézhetsz egy MINT Cinnamont is, ha egy jó kezelő felületet is ki akarsz próbálni! :)

(#18871) max4o4
Ezen leírás alapján csináltam tegnap egy Win 7 pendrive- ot és működött. Az Unetbootin verziójára érdemes figyelni.

[ Szerkesztve ]

(#18875) karamblo válasza ubyegon2 (#18868) üzenetére


karamblo
tag

Megint ugyanaz a probléma, egy ujraindítás után, root terminál fogad....

Ilyen az fstab-om:

# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>
# / was on /dev/sda1 during installation
UUID=b69e4324-6363-427b-a95f-b071ffa13fc6 / ext4 errors=remount-ro 0 1
# swap was on /dev/sda5 during installation
UUID=30c7ee14-2942-414d-bc00-5d14c28c8de3 none swap sw 0 0
/dev/sr0 /media/cdrom0 udf,iso9660 user,noauto 0 0
# / was on /dev/sda2 during installation
UUID=587e0dc5-2db1-4cd9-9792-a5459a7bcfd2 / ext4 noatime,nodiratime,errors=remount-ro 0 1

# /home was on /dev/sda3 during installation
UUID=2c919dc4-24de-474f-8da0-14c7e1240ab8 /home ext4 noatime,nodiratime,defaults 0 2
/dev/sda1 / ext4 defaults,noatime,discard,nobarrier 0 0

Ez így ok?

(#18876) lev258 válasza karamblo (#18875) üzenetére


lev258
veterán

Annyira nem tudom, minek kell lennie, de 3 db / csatolást is látok. Én a rendszer helyében nem tudnám, hol vagyok.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#18877) karamblo válasza lev258 (#18876) üzenetére


karamblo
tag

Akkor mit csináljak? Nem igen szoktam kotorni a rendszerben...

(#18878) lev258 válasza karamblo (#18877) üzenetére


lev258
veterán

Késő bánat, de ezért érdemes csinálni biztonsági másolatot (bár ahogy látom, ebben az esetben nem ezen múlik). Valami nagyon nem stimmel benne. Át kellene nézni, akkor melyik partíción mi is van valójában és annak megfelelően "kitisztítani".

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#18879) karamblo válasza lev258 (#18878) üzenetére


karamblo
tag

Megoldottam, cimbora ! Ezeket kitöröltem:

# swap was on /dev/sda5 during installation
UUID=30c7ee14-2942-414d-bc00-5d14c28c8de3 none swap sw 0 0
/dev/sr0 /media/cdrom0 udf,iso9660 user,noauto 0 0
# / was on /dev/sda2 during installation
UUID=587e0dc5-2db1-4cd9-9792-a5459a7bcfd2 / ext4 noatime,nodiratime,errors=remount-ro 0 1
# /home was on /dev/sda3 during installation
UUID=2c919dc4-24de-474f-8da0-14c7e1240ab8 /home ext4 noatime,nodiratime,defaults 0 2

és öröm, boldogság...

Túl sokat gépelgettem tegnap, ilyenkor olvasva a gurukat, közben terminál, másol, beilleszt.....közben azt sem tudom, mit csinálok..:-)))) Mindenesetre kösz!!! Hali, jó éjt.

(#18880) ubyegon2 válasza karamblo (#18879) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ejha! Ezt az fstabot érdekesen hoztad össze, az biztos! :D

Azért a sudo blkid terminal kimenetet majd biggyeszd ide, mert van mit fésülni az fstabodon, SSD- vel kapcsolatos bejegyzések is kellenek majd azon felül, amit a blkid- ből érdemes berakni.

Jól pihend ki magad, aztán majd megoldjuk szakértők segítségével. :)

Ez is most alakult fstab, új rendszer van SSD- n, de ehhez jobban kell majd hasonlítani az fstabodnak, mint amit bemásoltál:

# / was on /dev/sda1 during installation
UUID=77c25784-65fa-4a22-b7c5-eac5445027b4 / ext4 discard,noatime,errors=remount-ro 0 1
# swap was on /dev/sdb7 during installation
UUID=d86f7120-35a8-49e2-a09f-9e9c1f9a49e5 none swap sw 0 0
UUID=2fa88d20-a201-40d2-a081-be1a74000196 /media/TORRENTEK ext4 nosuid,nodev,nofail 0 0
UUID=107ca107-b9b5-4af8-ad53-6c714391b3ca /media/Data auto nosuid,nodev,nofail 0 0

# Modification for SSD
tmpfs /var/log tmpfs defaults,noatime 0 0
tmpfs /tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0

[ Szerkesztve ]

(#18881) #40553216 válasza karamblo (#18879) üzenetére


#40553216
törölt tag

Hát igen. Az kifejezetten nem baj, ha az ember tudja, mit csinál. Ha meg nem, akkor kérdez. :DDD

(#18882) _Dumber_ válasza ubyegon2 (#18880) üzenetére


_Dumber_
őstag

Akkot én kérdezek.
A logokat berakod ramdiskbe, ami a gép kikapcsolásakor törlődik. Hogyan keresel vissza később logot?

(#18883) #40553216 válasza _Dumber_ (#18882) üzenetére


#40553216
törölt tag

Szerintem ez annyit csinál, hogy a rendszer betöltődésekor a RAM-ba rakja, ha meg leállítod a rendszert, akkor kiírja az SSD-re. Tehát csak a használat közbeni folyamatos írogatást kerüli el. Meg összeomlás esetén a bekapcsolás óta keletkezett logokat. A Firefox gyorsítására van ugyanilyan módszer: akár a teljes profilt a RAM-ba tölti. Sok értelme nem lenne, ha a profil csak a kikapcsolásig létezne, ugye?

(#18884) _Dumber_ válasza #40553216 (#18883) üzenetére


_Dumber_
őstag

Pont ez a gondom, hogy sok értelme nincs ha kitörli.
A /tmp és a .cache mappákat én is ramdisk-be rakom, de az más.
A log pont azért kell, hogyha valami gebasz van akkor tudd mi történt.
Ha csak a kikapcsoláskor rakná ki, akkor mi van az összeomlást megelőző pillanatban. Hogyan keresed vissza?
Másik, meg hogy mitől írná ki? A tmp-t sem írja ki, pedig ugyanilyen kapcsolókkal configolta be.

(#18885) karamblo válasza #40553216 (#18881) üzenetére


karamblo
tag

Jó reggelt...Habár Ubyegon mester nincs itt, javaslatai szerint járok el. Tehát a mostani fstab-om, alikvidálások után:

# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>
# / was on /dev/sda1 during installation
UUID=b69e4324-6363-427b-a95f-b071ffa13fc6 / ext4 errors=remount-ro 0 1
/dev/sda1 / ext4 defaults,noatime,discard,nobarrier 0 0

blkid kimenet:

/dev/sda1: UUID="b69e4324-6363-427b-a95f-b071ffa13fc6" TYPE="ext4"

Swap ugye nincs, minden egy partíción.

Most akkor ez tuti, mesterek?

(#18886) _Dumber_ válasza karamblo (#18885) üzenetére


_Dumber_
őstag

Még mindig 2 db / csatolásod van.

Mivel az első UUID megegyezik a /dev/sda1-gyel, így a /dev/sda1 sort törölni kell!

Csak hogy értsd:

A csatolást /dev/sda1 formátumban kell megadni, de mióta létezik az UUID, ami egyértelműen beazonosítja a partíciót, ezért a /dev/sd1 szövek helyettesíthető az UUID= xxxx számmal.
Ez azért jó mert ha pl az a driveot sdb-ként azonosítaná a rendszer bootkor, akkor nem tudná felcsatolni.
Ha csak egy vinyód van akkor ennek nem nagyon látod az előnyét, de pl nálam állandóan be van dugva egy USB pendrive. A rendszer bootkor néha a winyót sda-nak néha sdb-nek csatolja.. valamint az usb pent meg fordítva. Ne is beszéljek arról, mikor be van dugva a nyomtató és az azon lévő kártyafogadót is bekeveri a játékba :)

[ Szerkesztve ]

(#18887) karamblo válasza _Dumber_ (#18886) üzenetére


karamblo
tag

Ok. törlöm.

Más: a fstrim -v / -parancsra ezt adja ki :
: 27260002304 bytes were trimmed

öt perc múlva. /: 0 bytes were trimmed Ez igy rendben, gondolom. Olvastam, hogy ezt naponta le kell futtatni, és van mód, hogy nem kézzel, hanem automatikusan egy program tegye ezt. Hogyan kell megcsinálni?

(#18888) ubyegon2 válasza karamblo (#18887) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Milyen Linuxod van pontosan? uname -a parancs kiírja, és pontosan milyen SSD- d van?

Ezeket a parancsokat futtasd le pihenésképpen és tanulmányozgasd, valamint a neked linkelt SSD Linux cikket is nézd át:

sudo blockdev --getalignoff /dev/sda
ez a parancs terminalból leellenőrzi, hogy az alignálás rendben van- e. Itt, ha nulla az érték,jó az alignálás, de a másik módszer is jelzi, ha rendben van:

sudo fdisk -l /dev/sda | grep -E sda[0-9]+ | sed s/*// | awk '{printf ("%s %f ",$1,$2/512); if($2%512){ print "ROSSZ" }else {print "OK"} }' | column -t

sudo hdparm -I /dev/sda | grep "TRIM supported"
ez ellenőrzi, hogy a TRIM támogatott-e

sudo dmesg | grep -i sata | grep 'link up'
SATA link ellenőrzése, ebből megtudod, hogy SATA1, 2 vagy 3 átvitelt alkalmaz a Linux.

sudo hdparm -Tt /dev/sda
lemezolvasás ellenőrzése

sudo dmesg | grep -i --color ahci
AHCI ellenőrzése

sudo smartctl --all /dev/sda
SMART ellenőrzés

cat /sys/block/sda/queue/scheduler

noop [deadline] cfq
I/O ütemező ellenőrzése, a bejelöltet használja a meghajtó

A megfelelő optimalizálásról szól ez a cikk is, érdemes átolvasgatni és értelmezni. Később jobban ráérek, addig megfogalmazódnak benned a kérdések. Nagyon addig ne változtass semmit, az SSD- d jól elvan anélkül. :)

(#18882) _Dumber_
A cikket Dumber fórumtársnak is javallom! :P

[ Szerkesztve ]

(#18889) #40553216 válasza _Dumber_ (#18884) üzenetére


#40553216
törölt tag

De a log-okat éppen nem törli. Miért tenné?

(#18890) ubyegon2 válasza karamblo (#18885) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

UUID=b69e4324-6363-427b-a95f-b071ffa13fc6 / ext4 discard,noatime,errors=remount-ro 0 1

Ha már ezt berakod a megfelelő sor helyett, akkor már működni fog a TRIM, ha semmi mást nem állítasz be, akkor is jó lesz.

"A discard hatására az OS közli a vezérlővel, hogy az adott adat logikailag már nem létezik, valósan törölhető, a blokk felszabadítható."

(#18889) tomtyi
Tényleg nem törli a logokat, ezek megvoltak újraindítás előtt és után is, bár a méret változott picit. Igazából, ha törölné se nagyon zavarna, mivel túl sokat nem tudnék analizálni belőlük. :)

[ Szerkesztve ]

(#18891) _Dumber_ válasza ubyegon2 (#18888) üzenetére


_Dumber_
őstag

Srácok.. tényleg nem trollkodás képpen maszírozom a témát, csak szeretném megérteni.

Elolvastam...

"Ha rendelkezünk HDD-vel is, megfontolandó a /var könyvtár (gyakran módosuló adatok) és a swap HDD-re rakása.
Ezenkívül érdemes a /tmp könyvtárat tmpfssel (átmeneti fájlrendszer, ami sosem íródik lemezre) a RAM-ba rakni (ezt néhány terjesztés alapból megteszi)."

Ebből nekem az jön le, hogy azért nem RAM ba írja a /var-t, mert ott törlődik, mikor kikapcsolom a gépet. Ezért írja HDD-re, és azért nem SSD-re, mert az jobban használódna a folyamatos írás miatt.

"Amennyiben a /var könyvtár SSD-re kerül, érdemes lehet a /var/log könyvtárat (gyk. a naplózást) a RAM-ba irányítani tmpfssel, ehhez adjuk az /etc/fstab fájlhoz az alábbi sort:

tmpfs /var/log tmpfs defaults,noatime 0 0

A beállítást jól gondoljuk át, mert ha elfogy a RAM, a rendszer a swappet fogja használni, ill. bizonyos programok futását akadályozza, ha nem tudják létrehozni a /var/log-ban a bejegyzéseiket!"

Ebből meg az, hogy érdemes (az SSD miatt) de nem célszerű,mert az csak a RAM...
a tmpfs nem arról híres, hogy kapcsoláskor is tárol.

A cikkben hivatkozásként megjelölt ARCH wiki is csak ennyit ír. Nem is hozza szóba a ramdisket.

tomtyi

Azért mert a könyvtár lecsatolás után a tartalma egyszerűem odavész. Nem mágnesesen tárolódik mint a HDD vagy SSD esetén.

(#18890) ubyegon2
Ezzel már nehezebb vitatkozni ;]
Van e olyan logod ami nem mai dátumú?
Próbálj ki valamit:
Indíts el egy olyan progit, amit ritkán szoktál.
Nézd meg kereálódik e hozzá log file.
Indítsd újra a gépet.
Nézd meg még meg van e a log file

[ Szerkesztve ]

(#18892) #40553216 válasza _Dumber_ (#18891) üzenetére


#40553216
törölt tag

Inkább lásd úgy mint a pendrive-ról (vagy írható CD/DVD-ről) futtatott Linuxoknál, amik alapvetően a RAM-ba töltődve futnak csak! Mikor kikapcsolod, akkor elvileg minden törlődik. Azonban van már olyan opció, hogy kiírja a változásokat a hordozó médiumra.

[ Szerkesztve ]

(#18893) _Dumber_ válasza #40553216 (#18892) üzenetére


_Dumber_
őstag

Ezt nem vitatom, hogy van olyan opció, de Ubi fstab-jában (amire rákérdezem) abban nincs.

(#18894) ubyegon2 válasza _Dumber_ (#18891) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Persze, hogy nem trollkodás ez, ugyanígy vagyok én is, a megértési folyamat elején vagyok, bár elnézve a Flash SSD topic gurujait, nem panaszkodhatunk, mert komoly viták vannak a helyes optimalizálásról, pedig tőlünk jobban értenek az SSD- hez. :)

Rengeteg helyről próbáltam infókat összeszedni, akkor még ez a cikk sem volt, ami csak egy kiindulási alap lenne Linuxosoknak. Ramdisk- ről máshol olvastam, de jó az a beállítás, külföldi leírásokban általában le is írják a beállítások hátrányait. de ilyet is például Általában újabb SSD újabb Linuxon elég optimálisan működik, legalábbis az Ubuntu 14.04 óta heti fstrimet használja automatikusan Samsung és Intel SSD- n, más esetben be kell kapcsolni. Normál használatnál pedig heti trimmelés mellett nem lehet gond.

Megnéztem ezt a log dolgot, nem ír új logot a /var- ban az I-nex, amit elindítottam. :U
Minden log csak mai dátumú, no legalább nem fognak itt nekem megbüdösödni! :D

más
Ezt a sort ismeritek az fsatb- ból? Mi ennek a feladata?

proc /proc proc defaults 0 0

[ Szerkesztve ]

(#18895) karamblo válasza ubyegon2 (#18888) üzenetére


karamblo
tag

Köszönöm, maestro!!! Átbogarászok mindent, aztán majd brekegek. Üdv!! :R

(#18896) _Dumber_ válasza ubyegon2 (#18894) üzenetére


_Dumber_
őstag

Szerintem (látatlanban) azért csak mai bejegyzések vannak, mert gépindításkor automatikusan felcsatol egy üres helyet, és azt tölt fel.

Szerintem a gép tervezett kikapcsolásakor sem ír ki SSD-re semmit... mert.
1. nincs kapcsoló ami ezt megtenné.
2. Felcsatoláskor is érdemes lenne a már kiírt dolgokat visszatölteni. (erre sincs kapcsoló)
3. ha meg lenne is ilyen akkor sem sok értelme van csak lecsatolás előtt kiírni, mert mi van a "nem tervezett" lecsatolással (pl áramszünet)

Az enyém így néz ki: (dátumot érdemes nézni)

Szerintem kapcsoló csak arra van, hogy egy felcsatolt helyre nem azonnal ír ki (késleltetett írás), hanem cache-el. (Pl USB pen). Lecsatoláskor meg kiírja a cache tartalmá a csatolásra. Ha ez a RAM akkor oda.

Nem értek az SSD lélektanához, mert még nem használom, de ha mostmár szinte kotlátlan kíírást elvisel (mert hamarabb cseréled le, mint tönkremegy) akkor felesleges RAMDISK-be logolni. A /tmp és a .cache-t is csak azért tesszük oda, mert gyorsabb mint HDD-n.

(#18897) #40553216 válasza ubyegon2 (#18894) üzenetére


#40553216
törölt tag

Akkor viszont azt valahogy meg kéne oldani, hogy a log-ok kiírodjanak, és ne íródjanak felül, mert szerintem inkább ez utóbbi történik, mint a log-ok eltűnése. Utóbbit egy Live rendszerrel tudod ellenőrizni.

(#18896) _Dumber_
Nem tervezett lecsatoláskor (pl. áramszünet) HDD-re sincs ideje log-ot írni. Így ebben nincs különbség.

[ Szerkesztve ]

(#18898) ubyegon2 válasza _Dumber_ (#18896) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Elgondolkodtam egyébként, ami nem túl gyakori nálam, lehet kiveszem ezt a /var logolást piszkáló sort és meglátjuk mi lesz!

Hirtelen nem ugrik be ez a ramdiskes dolog, hogyan tetted fstabba a .cache- t? A nem tervezett leállást tényleg nem tervezik meg előre az elmü- nél! :Y

:) (#18895) karamblo Remélem hasznos lesz valami belőle! Azért a Linux és az SSD infókat ne felejtsd el! Ha valami nem tiszta ;] mindenképp kérdezz, mielőtt cselekszel! Mint látod, mi sem vagyunk guruk a témában, csak erősen próbálkozunk megérteni. Új ez a két dolog még így együtt, nem véletlen, hogy az Ubuntunál is csak az új LTS- től fut a auto TRIM és még azt sem tesztelték minden SSD tipusra!

(#18899) ubyegon2 válasza #40553216 (#18897) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Okozhat ez nekem gondot egyébként, hogy nem menti el a logokat, hanem felülírja?
Írok egy live- ot penre, új Chakra- ra úgyis kíváncsi vagyok mert DVD- k már nem operálnak új alaplappal. :) Hogyan ellenőrzöm ezzel a logokat vagyis azt, hogy nem íródik felül? Szerkesszem live- ban az fstabot?

proc /proc proc defaults 0 0

Ez a proc sor nem ismert neked sem?

[ Szerkesztve ]

(#18900) _Dumber_ válasza ubyegon2 (#18898) üzenetére


_Dumber_
őstag

Nekem csak ennyi van az fstab-ban :

#tmpfs to .cache
tmpfs /home/dumber/.cache tmpfs noatime,nodev,nosuid,size=400M 0 0

tomtyi
Nyilván az hirtelen kikapcsolás előtti állapot nincs leírva, de ebben az esetben elveszik minden ami a legutóbbi bekapcsolás után kreálódott. Valamint ha nem az előző logot folytatja akkor a ráíráskor kitörli az előzményeket is.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.