Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#18051) toth_janika


toth_janika
őstag

Sziasztok!
Felraktam a Cinnamon "ablakkezelőt", és sajnos nem tudok kiválasztani. A notebook, amikor elindul rögtön betölti a Unity-t. Nem is kéri, hogy válasszam ki a usert, hanem rögtön a saját root useremet dobja be... Ez miért lehet?
Sajnos nem találom azt a beállítást, amin változtatnom kéne... :F

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#18052) lev258 válasza toth_janika (#18051) üzenetére


lev258
veterán

Automatikus bejelentkezést használsz?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#18053) Aethelstone válasza toth_janika (#18051) üzenetére


Aethelstone
addikt

Saját root user?

MI 10T Pro 8/256 , Arsenal FC - Go Gunnarz...

(#18054) lev258 válasza Aethelstone (#18053) üzenetére


lev258
veterán

Remélem én is, hogy csak szófordulat.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#18055) toth_janika válasza lev258 (#18052) üzenetére


toth_janika
őstag

Eddig nem volt ez... Lejött valami automatikus frissítés, és újraindítás után már belépett. Így nem tudok az ablakkezelők között váltani..

@Aethelstone
Igen, a saját userem lép be ami root! :DDD Ezen kívül volt egy guest user is.

Így elolvasva igen félreérthető :DDD

[ Szerkesztve ]

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#18056) lev258 válasza toth_janika (#18055) üzenetére


lev258
veterán

A saját user nem root, csak joga van root-ként tevékenykedni. Egy frissítéstől nem szokott átállni automatikus bejelentkezésre. Mindenesetre valahol a beállításokban ki tudod kapcsolni.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#18057) meoindil válasza toth_janika (#18055) üzenetére


meoindil
aktív tag

Nyomj egy Kijelentkezést, akkor elvileg visszajutsz majd a bejelentkező képernyőre, ahol már tudsz ablakkezelőt is választani.

(#18058) tvamos válasza toth_janika (#18051) üzenetére


tvamos
nagyúr

System settings --> User accounts
(Remelem Unity-ben is ott van mint a Gnome Classicban...)

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#18059) toth_janika


toth_janika
őstag

A User Accounts-ban van olyan, hogy "Automatikus bejelentkezés". Az BE van kapcsolva. Van egy olyan menüpont, hogy "Zárolás" ami azt jelentené, hogy ha be van kapcsolva akkor nem lehet változtatni a beállításokat. Hiába oldom fel a zárolást, és teszem az "Automatikus bejelentkezést" KI-re akkor is bejelentkezik automatikusan... Tiszta X-akta :DDD

@Lev
Igen, igen... túrom őket, de eddig nem találtam meg

@meoindil
Az a probléma, hogy kijelentkezem, és csak a Unity-be tudok visszajelentkezni, nem tudom váltani

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#18060) Kari1


Kari1
aktív tag

Ubuntu 14.04 alatt, Dell e5430-as laptop-on ha a vlc az aktív ablak és a laptop-on (hardveres gombokkal növelem a hangerőt) akkor ha elérem a 100%-ot (de valmikor kisebb hangerőnél) a vlc-n belül is elkezdi a hangerőt növelni. Hangerő csökkentésnél is ugyanez a helyzet. Régebbi release-nél nem volt ilyen problémám vagyis ha laptop-on növeltem a hangot akkor az nem vette át az irányítást a vlc-től és kezdte azt is vezérelni. (vagyis az oprendszer hangja és a vlc a hangereje független volt)
Valakinek van ötlete hogy ezt hogyan lehet kikapcsolni, vagy ez egy bug?

(#18061) JMarty


JMarty
tag

Sziasztok!

Segítséget kérnék. Van egy kis "házi szerverem" amin Ubuntu Server fut (14.04). DLNA-ra a minidlna-t használom és azt szeretném elérni, hogy csak adott ip tartomány érhesse el a dlna szervert.

pl.:
server: 192.168.2.100
1. tv: 2.101
laptop: 2.102
2.tv: 2.103

Úgy kéne belőni a dolgot, hogy csak az első tv tudja elérni a gépet meg a laptopom. Gondolom iptables-ben kell mókolni valamit, de ahhoz annyira nem értek :DDD

Köszönöm a segítséget előre is! :)

(#18062) Aethelstone válasza lev258 (#18056) üzenetére


Aethelstone
addikt

A saját usernek sincs joga rootként tevékenykedni csak akkor, ha benne van a sudoers csoportban és az ember a megfelelő parancsokat egy su <akarmi> adja ki :) Hogy picit pontosítunk :)

MI 10T Pro 8/256 , Arsenal FC - Go Gunnarz...

(#18063) megema válasza leslieke (#18050) üzenetére


megema
őstag

Jó kérdés. Valószínűleg azóta jelentkezik a probléma, hogy lecseréltem a routereken a Gargoyle 1.6.x firmware-t először OpenWrt 14.07 rc3-ra, majd a véglegesre.

Mi okozhat ilyet? Nekem sincs ötletem, hogy mi lehet a gond.

(#18064) toth_janika válasza Aethelstone (#18062) üzenetére


toth_janika
őstag

Hát ez az egész egy X-akta volt... Túrtam a beállításokat, minden rendben lévőnek látszott. Újraindítottam a notit, ugyanúgy belogolt jelszó, minden nélkül.
Felb@sztam magam, kikapcsoltam. Reggel kapcsolom be, fogad a logint ablak, meg az ablakválasztó...
Na ezt adjam össze... Gőzöm sincs, mitől "javult meg", de "megjavult"... :F

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#18065) leslieke válasza megema (#18063) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Nálam a gyári fw fut a routeren és így nem jelentkezik az a hiba, amit leírtál. Próbáld meg, hogy visszateszed a gyárit, ezzel legalább kiderül, hogy ott jelentkezik-e a hiba vagy máshol..

[ Szerkesztve ]

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#18066) Mtbsrác


Mtbsrác
senior tag

Virtual gépbe a linux (Mint) alatt hogy lehet beállítani az időt?
- Tettem fel egy windows-t hogy működjön a bankom és az időjárás állomásom de mindig
2órával kevesebbel indul el a win akármennyiszer újraindítom. Telepítésnél is jól állítottam
be neki a rendszeridőt. Nemértem :(

(#18067) Kendek válasza Mtbsrác (#18066) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Az Ubuntu UTC-t használ, a Windows meg helyi időt. Azt nem tudom, hogy a Windowsnál hogyan lehet beállítani, hogy az is UTC-t használjon, de Ubuntunál a /etc/default/rcS fájlban kell átírni a UTC=yes-t UTC=no-ra. Így akkor nem lesz majd ez a több órás eltérés közöttük.

<-ƘƘ->

(#18068) lev258 válasza Mtbsrác (#18066) üzenetére


lev258
veterán

A dolgok mindig azzal kuszálódnak össze, hogy más rendszert használ a BIOS, a Windows és az Ubuntu. Talán legjobb, ha operációs rendszereknél ráveszed őket a netes szinkronizációra, talán bejön. Virtualbox-ban viszont fogalmam sincs, hogyan hat aztán vissza az anyarendszerre a dolog. Nekem, amikor volt XP az Ubuntu mellett, igen hamar helyre lehetett tenni az órákat.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#18069) _Dumber_ válasza Mtbsrác (#18066) üzenetére


_Dumber_
őstag

vmplayer alatt van egy olyan, hogy:
Virtual machine settings -> Options fül -> Vmware tools, alatt beállítható, hogy a guest a hosthoz szinkronizáljon.

(#18070) Kendek válasza lev258 (#18068) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

A BIOS-ban úgy jár az idő ahogy az be van neki állítva vagy kézzel vagy az operációs rendszer által. Az Ubuntu leszinkronizálja az időt, majd beállítja a CMOS-ban is az UTC-t. A Windows pedig indul, nem szinkronizál semmit, és a rendszeridő kiolvasása utáni kijelzett idő máris nem egyezik meg a valósággal, hiszen ő nem korrigálja az eltolódással, helyinek veszi alapból.

<-ƘƘ->

(#18071) fredooo


fredooo
csendes tag

Sziasztok!

zed01 vagyok csak elhagytam a PH-s hozzáférésemet és kénytelen vagyok másik nicken kommunikálni.

Linux Mint 17 LTS-t használok a Windows 7 mellett és szerintem nem kell elfogultnak lenni egyik operációs rendszer irányában sem. De amit meg akarok osztani egy információt azzal akit érdekel. Ugye tudjátok hogy Ubuntu-ra és deriváltjaira vannak külső tárolók amivel naprakészen lehet tartani az alkalmazásokat. Viszont ennek lehet hátulütője, hogy mivel a Linux úgy van megalkotva hogy a függőségei által összeakadást okozhat az ha valami nem gyári, ez hosszútávon gondot okozhat. Én ennek ellenére sok külső tárolót használok, mert párosítani akarom az LTS verziók stabilitását a normál verziók friss csomagjaival. Nekem a következő tárolók sosem okoztak gondot, valószínűleg ez a jövőben is lesz. Én azt javaslom hogy aki az Ubuntu 14.04 LTS verziót vagy deriváltjait használja és hosszútávon használni is akarja úgy hogy az alkalmazások ne avuljanak el, vegye fel a következő tárolókat (repository):

sudo add-apt-repository ppa:kubuntu-ppa/backports

sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8

sudo add-apt-repository ppa:cinelerra-ppa/ppa

sudo add-apt-repository ppa:klaus-vormweg/ppa

sudo add-apt-repository ppa:jon-severinsson/ffmpeg

sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-wine/ppa

sudo add-apt-repository ppa:canonical-kernel-team/ppa

sudo add-apt-repository ppa:alexx2000/doublecmd

sudo add-apt-repository ppa:gstreamer-developers/ppa

sudo add-apt-repository ppa:cdemu/ppa

sudo add-apt-repository ppa:libreoffice/ppa

sudo add-apt-repository ppa:transmissionbt/ppa

sudo add-apt-repository ppa:banshee-team/ppa

sudo add-apt-repository ppa:gnome3-team/gnome3

sudo add-apt-repository ppa:w-rouesnel/openssh-hpn

sudo add-apt-repository ppa:malcscott/bind9.9

sudo add-apt-repository ppa:whoopie79/trusty

sudo add-apt-repository ppa:xorg-edgers/ppa (csak nvidia videokártyásoknak)

sudo add-apt-repository ppa:ravefinity-project/ppa

sudo add-apt-repository ppa:mathieu-tl/nm

sudo add-apt-repository ppa:mc3man/trusty-media

sudo add-apt-repository ppa:strukturag/libde265

sudo add-apt-repository ppa:videolan/stable-daily

sudo add-apt-repository ppa:nemh/systemback

sudo add-apt-repository ppa:thefanclub/grive-tools

Ezzel azt fogjátok megoldani hogy egy csomó alkalmazás frissülni fog és rengeteg új, a hivatalos csomagokban benne sem lévő programotok lesz. Ha ezeket felveszitek nem is kell gondolkodni hogy egy linuxos programot honnan szerezzetek be, csak megnyitjátok a synapticot, rákerestek és minden benne lesz.

(#18072) Fritz Teufel válasza fredooo (#18071) üzenetére


Fritz Teufel
addikt

Nem akarok kötekedni, de nézd meg az értelmező szótárban a "derivált" és a derivatíva közötti különbséget. A többire rájössz magadtól...

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#18073) fredooo válasza Fritz Teufel (#18072) üzenetére


fredooo
csendes tag

Már akkor abban a pillanatban rájöttem valószínűleg mikor leírtam. :-)

És állandóan kötekedni akarsz.

[ Szerkesztve ]

(#18074) fredooo válasza Fritz Teufel (#18072) üzenetére


fredooo
csendes tag

Szeretnélek gyűlölni titeket. Mert megérdemlitek.

(#18075) ubyegon2 válasza fredooo (#18071) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia! Érdekes dolog ez a sok ppa, párat lecsekkoltam MINT 17 synapticban és van ami frissebb, mint a fenn lévő, van ami meg elavultabb. :U

(#18066) Mtbsrác Azt hogy érted, hogy működjön a bankod!? Saját bankod van vagy netbankolásra gondoltál? Kizárt, azt nehéz elképzelni, hogy inkább Win- en netbankol valaki. :P

(#18072) Decepticon Jól le vagyok maradva, az Archoz jár új arc is? Naonsukár ez a bilikék madárfej! :DD Gratula hozzá!

[ Szerkesztve ]

(#18076) Fritz Teufel válasza ubyegon2 (#18075) üzenetére


Fritz Teufel
addikt

Köszönöm! :DDD Az Arch színeivel készült (ott főként a kék a menő :P ), egyébként ő Sam the eagle from Muppet Show.

És a legfrissebb az Arch-ról. :C

[ Szerkesztve ]

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#18077) toth_janika válasza fredooo (#18071) üzenetére


toth_janika
őstag

És akkor most jön a legalapvetőbb kérdés: mik ezek a tárolók, és mire jók?:DDD

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#18078) ubyegon2 válasza Fritz Teufel (#18076) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Muppet, innen volt ismerős a figura! :) A cikk egy vicc. :Y

(#18077) toth_janika
PPA Personal package archives olyan tároló, amit felrakhatsz magadnak és az abban lévő programokat telepítheted, vannak olyan PPA- k, amik alapból a disztróban is meglévő programokat tartalmazzák, akár más verzióban, de igazából olyan programokról van szó, amiket valaki megírt és ily módon osztja meg a közösséggel.
Például ilyen a Systemback, amit a belinkelt PPA- ból telepíthetsz.

[ Szerkesztve ]

(#18079) tvamos válasza toth_janika (#18077) üzenetére


tvamos
nagyúr

Abban vannak a rendszerhez a frissitesek is, ha kikapcsoljak, szivacs van...
Onnan telepit a frissites vezerlo, a szoftver center, synaptic...

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#18080) ubyegon2 válasza tvamos (#18079) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Egyébként a PPA-ról volt most szó inkább, nem disztró saját tárolóiról. :)

(#18081) toth_janika válasza ubyegon2 (#18078) üzenetére


toth_janika
őstag

és tvamos:
Köszönöm, most már értem, és ma is tanultam valamit! :R

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#18082) legenda007


legenda007
aktív tag

sziasztok!

boot repair-t akarom előhozni a következővel de nem sikerül, segítség kellene.

sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair
sudo apt-get update
sudo apt-get install boot-repair

telepítettem egy win 8.1 egy az ubuntu mellé és grub rescue fogad, de nem sikerül vissza hoznom, mount nál "no such partition"-t kapok válaszként.

[ Szerkesztve ]

(#18083) Kendek válasza legenda007 (#18082) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Nem sikerül telepíteni az Ubuntu 12.04-re, vagy mi a probléma vele?

<-ƘƘ->

(#18084) legenda007 válasza Kendek (#18083) üzenetére


legenda007
aktív tag

14-es ubuntut használok

(#18085) Kendek válasza legenda007 (#18084) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Akkor miért veszel fel olyan PPA-t ami nem tartalmaz hozzá semmilyen csomagot? Mi nem tudunk ehhez a tárolóhoz hozzáférni, és nem tudunk 14.04-gyel kompatibilis csomagokat elhelyezni benne.

[ Szerkesztve ]

<-ƘƘ->

(#18086) legenda007 válasza Kendek (#18085) üzenetére


legenda007
aktív tag

akkor hogyan tudom vissza hozni a grub-t, mert eltünt, most minden indulásnál grub rescue fogad, innen már eljutottam odáig, hogy bejön a grub, de újra idulásnál újra grub rescue fogad.

(#18087) Kendek válasza legenda007 (#18086) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Biztosan tudod használni hozzá ezt a programot, de még egyszer mondom, ez a PPA nem tartalmaz a 14.04-es Ubuntu kiadáshoz semmilyen csomagot. Vagyis ezt a tárolót nem tudod arra használni, hogy onnan telepítsd a boot-repair-t. Ez nem jelenti azt, hogy más forrásból, vagy máshogyan nem tudod feltenni. Habár amúgy egy kicsit már régen volt frissítve...

<-ƘƘ->

(#18088) ubyegon2 válasza legenda007 (#18086) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Próbáld ki a helyreállító módot[link]

vagy a GRUB reinstallt, a 2. módszert javaslom.[link]

(#18089) lionhearted válasza Kendek (#18087) üzenetére


lionhearted
őstag

A PPA-ból kézzel is le lehet tölteni, persze függőségeket is kézzel kell feloldani.

Tegnap még működött...

(#18090) Kendek válasza lionhearted (#18089) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Sőt, én még kézzel fel is tudok tölteni PPA-ba. Bár manapság már automatikusan is megy a dolog, közvetett módon. :)

<-ƘƘ->

(#18091) growler válasza legenda007 (#18086) üzenetére


growler
őstag

Boot Repair ISO

http://sourceforge.net/projects/boot-repair-cd/files/latest/download

[ Szerkesztve ]

(#18092) fecus


fecus
őstag

Egy 12.04-es ubuntu szerver ezt írja ki a frissítés során egy ideje. Merre induljak el, hogy megtaláljam a hiba okát, ha egyáltalán hiba, hogy nem frissít bizonyos fájlokat?
"Frissített csomagok:
libmysqlclient18 mysql-client-core-5.5 mysql-common mysql-server
Frissíthető, de nem hozzáférhető forrású csomagok
mysql-client-5.5 mysql-server-5.5 mysql-server-core-5.5"

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#18093) RBJ


RBJ
addikt

Vagy két hete nem megyen a weather report om. Valami update tett volna neki oda? Másnak hasonló gond?

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#18094) #40553216 válasza RBJ (#18093) üzenetére


#40553216
törölt tag

(#18095) tvamos válasza #40553216 (#18094) üzenetére


tvamos
nagyúr

Sziasztok!
A legutolso install ota nem tudom hasznalni a soros portot (USB-Serial + putty) pedig hozza vagypk adva a dialout grpup-hoz. (Akkor megy csak, ha rootkent inditom a putty-t.) Nincs erre valami okos megoldas?
/ Tomi

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#18096) Jester01 válasza tvamos (#18095) üzenetére


Jester01
veterán

Első körben nyilván ellenőrizni kellene az eszköz tényleges jogosultságait. Lehet, hogy már nem dialout a csoportja vagy nincs rá írási joga.

Jester

(#18097) tvamos válasza Jester01 (#18096) üzenetére


tvamos
nagyúr

Elnezest, de beturelmetlenedtem, es kiadtam ezt:
$ sudo chmod 777 /dev/ttyUSB0
$ sudo chown tomi:tomi /dev/ttyUSB0

Igy mostmar ezt latom:
$ ls -alh /dev/ttyU*
crw-rw---- 1 root dialout 188, 0 okt 18 08:09 /dev/ttyUSB0

Mondjuk, igy mukodik is a putty, csak nem tudom, hogy ez volt-e a helyes megoldas. Feltetelezem, nem... :(

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#18098) swatti válasza tvamos (#18097) üzenetére


swatti
tag

a jogkoreidhez add meg hozza a sorost (dialout)

[ Szerkesztve ]

IT - 100% védelem nincs --- A legnagyobb biztonsági rés mindig az ember. x)

(#18099) swatti


swatti
tag

Üdv,

wodim segítségével írok ki dvd-r lemezre adatot és látszólag írja és végén ki is tolja a tálcát ahogy Én kérem, de adatot nem írta rá. Valaki találkozott ilyennel?

IT - 100% védelem nincs --- A legnagyobb biztonsági rés mindig az ember. x)

(#18100) tvamos válasza swatti (#18098) üzenetére


tvamos
nagyúr

Az volt az elso dolgom, hogy rutinosan hozzaadtam magam a dialout group-hoz, csak nem volt elegendo. Akkor jott, hogy teljesen magamhoz ragadom az iranyitast, csak hat nem tudom, hogy ez utobbi akciom nem fog-e nemvart kovetkezmenyekkel jarni.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.