Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#18101) sebijani1982


sebijani1982
senior tag

Sziasztok!
Van egy dell inspiron 3537 laptop. A vinyón volt ubuntu telepítő. Ezt a vinyót lecseréltem egy 120 GB Samsung 840 EVO SSD-re. Az eredeti vinyó pedig kapott egy külső házat.
Az SSD-re fel lett telepítve egy win7, azzal semmi gond. Bár az eredeti vinyóra mindig hibát dobott, hogy javítani kell. Engedtem neki a javítást. Azóta ezzel sincs gond.
Viszont most gondoltam, az ubuntut is feltenném, de nem olvasható/bootolható hibát dob a BIOS-nál, ha telepíteni akarok róla.
Más forrásból feltettem egy ubuntu 10.04-t de most meg nincs hang,nincs wifi, a videokártyát sem tudom telepíteni. Viszont egy hibát elkövettem, teljes használatot adtam a vinyón az új ubuntunak, ezért legyalult mindent.
Honnan tölthetők le az illesztőprogramok? Mert a dell honlapján nincsenek.
Köszönöm előre is a választ

"Ob's stürmt oder schneit, Ob die Sonne uns lacht, Der Tag glühend heiß Oder eiskalt die Nacht. Bestaubt sind die Gesichter, Doch froh ist unser Sinn, Ist unser Sinn; Es braust unser Panzer Im Sturmwind dahin."

(#18102) lev258 válasza sebijani1982 (#18101) üzenetére


lev258
veterán

Egy helyre elég írnod. :N

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#18103) sonar


sonar
addikt

Hi,

Van egy linux mint 13 mate, amibe el van mentve pár samba share + jelszó.
ki lehet vhogy bányászni a jelszavakat?

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#18104) Vangelis


Vangelis
nagyúr

Üdv fórumtársak!

Olyan gondom volna, hogy szeretném feltenni ismét a laptompomra ezen remek rendszert.

Viszont telepítéskor ez fogad:

this kernel requires the following features not presen in the CPU pae

Inable to boot- please use kernel appropriate for your cpu

most az ubuntu 12,04 x86 ost szerettem volna feltenni.
De próbáltam újabb verziót is.

@@@@ https://armegoszto.hu/deals/new

(#18105) lev258 válasza Vangelis (#18104) üzenetére


lev258
veterán

A CPU-d nem támogatja a PAE-t. A legtöbb mai disztribúciónál a 32 bites is PAE kerneles. Vagy olyan rendszert próbálsz telepíteni, ami még non-PAE kernellel rendelkezik, vagy azt hiszem, lehet kényszeríteni a PAE-s telepítőt is valahogy.
[link]

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#18106) stopperos válasza Vangelis (#18104) üzenetére


stopperos
senior tag

Ubuntu 12.04 óta a PAE verzió az alapértelmezett az i386 kiszerelésben. 2 dolgot tudsz:
1) Erről a mini.iso -ról telepíted és a netről húzza le a csomagokat.
2) Xubuntu vagy Lubuntu telepítőt használsz. Mondjuk a xubuntu nem tudom működik-e, de a lubuntu igen.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#18107) Vangelis válasza lev258 (#18105) üzenetére


Vangelis
nagyúr

Akkor 12.04 előtti kell?

Pentium M van a laptopban.

@@@@ https://armegoszto.hu/deals/new

(#18108) lev258 válasza Vangelis (#18107) üzenetére


lev258
veterán

Xubuntu és Lubuntu 12.04 jó, vagy ezek előtti. De a linken találsz arról is infót, hogyan lehet erőltetni a PAE-t újabb rendszereknél. Ubuntut már csak azért sem ajánlanék neked, mert régebbi gépen a Unity nem muzsikálni túl jól.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#18109) ubyegon2 válasza Vangelis (#18104) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Próbáld ki a Linux Mint Debian MATE változatát, a 32 bites az non-PAE processzorral is fut.[link]

Akár a Cinnamon változatot is kipróbálhatod, de sokat számítana, ha látnánk a laptop erejét. :) Ha gyenge, akkor a Bodhi Linux jó lehet, itt külön van a non-PAE változat. A Linux Lite OS is fut non-PAE procival.

Sorry, már látom, Pentium M laptop.

[ Szerkesztve ]

(#18110) Vangelis válasza ubyegon2 (#18109) üzenetére


Vangelis
nagyúr

1,6Mobil Pentium

1,5Gb ram 40Gb hdd
IBM R50e :)

@@@@ https://armegoszto.hu/deals/new

(#18111) ubyegon2 válasza Vangelis (#18110) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

OK! Későn vettem észre, bocs. :B A Bodhi Linux esélyes lesz, de Ubuntu 12.04 alapú disztrókkal is próbálkozhatsz. HUP- on is hasonlókat javasolnak, LMDE, Bodhi.
A Linux Lite is menne a HW adatbázis alapján.

(#18112) cigam


cigam
félisten

Futtatnám a boinc atlas project-et de úgy tűnik nem komálja a legfrissebb 4.3.10-es. Fórumon írták, hogy próbáljam ki a 4.2.16-al.

Hogyan tudom downgradelni?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#18113) Vangelis válasza ubyegon2 (#18111) üzenetére


Vangelis
nagyúr

Lubuntut tettem fel.

@@@@ https://armegoszto.hu/deals/new

(#18114) ubyegon2 válasza Vangelis (#18113) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Egye fenyő, mondhatok én bármit! :P

A lényeg, hogy jól fusson a laptopon! :)

(#18115) Vangelis válasza ubyegon2 (#18114) üzenetére


Vangelis
nagyúr

Hát végül is tökmindegy... csak menjen.

Toltam rá böngészőt és VLC.t kb erre csak ennyi kell :D

@@@@ https://armegoszto.hu/deals/new

(#18116) tvamos válasza Vangelis (#18113) üzenetére


tvamos
nagyúr

Melyiket?

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#18117) Pítőr


Pítőr
aktív tag

Sziasztok!

Nem vagyok a témában jártas, de arra gondoltam, hogy egy Arm-os tv-stickre, vagy Arm-os Chromebook-ra felteszek egy ubuntut, és lesz egy passzív kis gépem. Tv, vagy chromebook mindegy, csak ne legyen venti! A problémám, hogy vajon cad tud-e ezeken futni, mert nem x86-osak a procik (Bricscad, DraftSight, LibreCAD, stb, nem is merem ezeket a programokat, de csak a cad tart vissza a linuxtól)

Köszönöm!

http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=P%EDt%F5r

(#18118) lev258 válasza Pítőr (#18117) üzenetére


lev258
veterán

Ha a szoftvernek van ARM-en futó változata, akkor működik. Ha nem, akkor csak emulálással tudsz valamit csinálni.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#18119) lev258 válasza lev258 (#18118) üzenetére


lev258
veterán

LibreCAD-ból mintha lenne.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#18120) sonar válasza Pítőr (#18117) üzenetére


sonar
addikt

Szerintem 3D támogatás nélkül esélytelen, hogy használható sebességben tudj használni CAD-et.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#18121) Pítőr válasza sonar (#18120) üzenetére


Pítőr
aktív tag

Köszönöm a válaszokat (lev258-nak is).

Szerecsére nincs szükségem 3d cad-re, csak 2d-ben rajzolok, ahhoz meg nem kell cuda, meg egyebek. 10 éve, a régi athlon x2-ön is szépen elszalad a cad, integrált videokártyával, most sem lenne erősebbre szükségem. Ezek a procik meg tudnak annyit nem!?

Az viszont elég gáz, hogy kell legyen az adott programnak arm-os változata, különben nem működik rajta! Van valamilyen lista, hogy mik azok amik arm-on futnak? Pl. nyomtatódrivert tudok feltenni arm-os ubuntura?

Köszönöm!

http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=P%EDt%F5r

(#18122) sonar válasza Pítőr (#18121) üzenetére


sonar
addikt

Ez ügyben nem tudok nyilatkozni, de ha van forrás akkor max leforditod magadnak

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#18123) tvamos válasza Pítőr (#18121) üzenetére


tvamos
nagyúr

Szerintem CAD-re minden keppen jobb egy intel atomos integralt passziv huteses alaplap. En nem eroltetnem az ARM-ot, foleg, ha nem arrol van szo, hogy mar otthon a tesztalany.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#18124) percival64 válasza Pítőr (#18121) üzenetére


percival64
csendes tag

Ha ARM, akkor szerintem olyan disztribúciót érdemes feltenni, amit Rasberry Pi-ra fejlesztettek, mivel abban ARM processzor van:

Raspberry Pi download page

Antergos Linux - GNOME Shell 3.14

(#18125) Pisssti


Pisssti
újonc

Sziasztok!

Lubuntut használok, de szeretnék egy másik lunuxot használni. Usb-ről telepíteném, tudtok ajánlani olyan programot lubuntura, amivel tudok usb telepítőt készíteni?

(#18126) sonar válasza percival64 (#18124) üzenetére


sonar
addikt

Majdnem mindegyik nagyobb distribuciónak van ARM-re fordított változata.
Mig az RPi-s imagek erősen hw-hez kötöttek.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#18127) Zoli1222


Zoli1222
őstag

Sziasztok!

Bátyám vett 1 ubuntus (12.04 lts) dell gépet. A problémám az volna, h felcsatlakoztam az itthon wifi hálózatra és ennyi. Nem nyit meg 1 oldalt se. A szoftverközpontból se tölt le semmit. Mi lehet a hiba? Illetve az alaplapi vga-t se ismeri fel. Továbbá feldobja a belső hibát észlelt ablakot is. A válaszokat előre is köszi

[ Szerkesztve ]

(#18128) lev258 válasza Zoli1222 (#18127) üzenetére


lev258
veterán

Először is tegyél fel egy Ubuntut (vagy akár más disztribúciót) tisztán. Az előtelepített Dell-es Ubuntuba belepiszkálnak, ami nem tesz jót a rendszernek. (Ez a Dell sara, nem az Ubuntué.)

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#18129) Zoli1222 válasza lev258 (#18128) üzenetére


Zoli1222
őstag

Még jó, h azért lett így véve, h ne kelljen vele sz@rakodni. :((( És ha már újra kell rakni, akkor melyik verziót érdemes feltelepíteni és milyen módszerrel(dvd,usb)?
Köszi a választ! A mérgem természetesen nem neked szól! :R

(#18130) lev258: ha másik verziót telepítek fel gondolom nem ugrik a gari? Mert miért is ugrana? Vagy hívjam fel őket, h a fél órás gép már használhatatlan? A legjobb, h a szüleim használnák és jóformán csak netezésre, 1-2 dolog kinyomtatására illetve skyper-a. Mondjuk most nézem, h a skype felejtős, ha csak nem 12.04-et telepítem vissza.

[ Szerkesztve ]

(#18130) lev258 válasza Zoli1222 (#18129) üzenetére


lev258
veterán

Lehet usb-vel, az így még újrahasználható is. Lehetőleg LTS-t tegyél, és ki is tudod próbálni telepítés előtt, így könnyebb választani. Én mostanság a Linux Mint-et ajánlgatom (a 17-es a legújabb LTS).
A szörnyű az, hogy Dell termékkód nélkül még csak panaszkodni sem lehet nekik, pedig ez egy fatális hiba. Ha AMD videókártya van benne, akkor még folytathatjuk a csevegést később, de az már a könnyebbik része a dolognak.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#18131) Zoli1222 válasza lev258 (#18130) üzenetére


Zoli1222
őstag

Intel hd graphics 4000 van benne.

(#18132) lev258 válasza Zoli1222 (#18131) üzenetére


lev258
veterán

Azzal nem lesz semmi baj. Skype is működik, bár nem azonos értékű a Windows-os verzióval. A garanciához pedig semmi köze az előtelepített Ubuntunak.
Ezt meg csak úgy belinkelem.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#18133) toth_janika


toth_janika
őstag

Sziasztok!

Chromium böngészőt használok az ubuntun, és nem tudom feltelepíteni a Flash plugint.
Próbáltam a szoftverközpontból, terminálból, az adobe oldaláról, de sehogy sem akar felmenni... mit szúrok el? :F

Szerk.:
A Chromium bővítménykezelőjét is próbáltam, de továbbra is azt kapom a flashre, hogy "ez a bővítmény nem támogatott"

[ Szerkesztve ]

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#18134) Zoli1222 válasza lev258 (#18132) üzenetére


Zoli1222
őstag

Köszi! Akkor csak a 12.04-gyel fog működni a skype? A letöltés miatt kérdezem.

(#18135) gery2123 válasza toth_janika (#18133) üzenetére


gery2123
őstag

Rakj fel egy Chrome abban benne a flash, és nincs vele gond.

-- PSN_ID: GerY2123

(#18136) toth_janika válasza gery2123 (#18135) üzenetére


toth_janika
őstag

Köszönöm a választ, hamarosan megnézem :) Azért tettem fel a Chromium-ot mert a Chrome nem elérhető a szoftverközpontból, de majd egy deb fájlt felhákolok :DDD

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#18137) cubix válasza Pisssti (#18125) üzenetére


cubix
tag

Ott van alapból a dd. Én azzal csinálom a bootolható pendrive-okat. (dd=telepito.iso of=/dev/sdXY bs=4M)

「시작이 반이다」

(#18138) lev258 válasza Zoli1222 (#18134) üzenetére


lev258
veterán

Nem, a többi rendszeren is fog működni, Szoftverközpontból telepíthető a partner tároló engedélyezése után.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#18139) tvamos válasza Zoli1222 (#18129) üzenetére


tvamos
nagyúr

Uj gep, ha nem mukodik, vidd vissza, szerintem. Plane, ha hibauzenettel indul. Vezeteken van amugy net? Nem router beallitasi gond? A boltban nem probaltad ki?

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#18140) gabo89 válasza toth_janika (#18133) üzenetére


gabo89
senior tag

A chromium x verzió óta pepperflash-t használ linuxon. Telepítése.

indul a sörös aludni

(#18141) Thocy a ZAGY válasza Zoli1222 (#18129) üzenetére


Thocy a ZAGY
tag

Ugyan laptop, de szintén Dell és HD4000 vga. A gyári Ubuntu 12.04 teljesen jól működött, nemrég frissítettem 14.04-re, itt is minden oké. Skype természetesen mindkét LTS verzión - gondolom a nem LTS-en is, de olyat nem próbáltam - tökéletesen működik (kicsit kevesebbet tud, mint a Win verzió, de miután a chat és a videochat is megy hókuszpókusz nélkül, nekem nem hiányzik semmi belőle).

[ Szerkesztve ]

A legtöbb ember nem jut el a ''Miért pont Én?''-től a ''Miért ne?''-ig.

(#18142) Zoli1222 válasza tvamos (#18139) üzenetére


Zoli1222
őstag

Holnap kicsit több időm lesz vele foglalkozni. Majd akkor leírom részletesen, h mire jutottam vagy mire nem. Neten keresztül lett megvéve, futár hozta ki.

(#18141) Thocy a ZAGY : ha nálad minden oké, akkor lehet, h tvamos-nak lesz igaza sajnos, de holnap kiderül.

[ Szerkesztve ]

(#18143) lev258 válasza Thocy a ZAGY (#18141) üzenetére


lev258
veterán

A wifivel se volt gondod? Az szokott a probléma gyökere lenne, meg a Dell hülyesége.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#18144) Zoli1222 válasza lev258 (#18143) üzenetére


Zoli1222
őstag

Fejlemény! Nem hagyott nyugodni a dolog, így nem vártam holnapig. Valszeg router probléma lehet a háttérben, mert másik wifi hálózaton szépen teszi a dolgát. Viszont a skype-ot nem tudom feltelepíteni. :( Nem nyitja meg. Ötlet?
A másik, h hogyan tudom megnézni, h hány meghajtóm/partíciom van és milyen méretű?

(#18145) lev258 : a skype hivatalos oldaláról. 12.04(multiarch)
a terminalt és az eszközkezelőt h tudom elővarázsolni vagy merre találom? :B

[ Szerkesztve ]

(#18145) lev258 válasza Zoli1222 (#18144) üzenetére


lev258
veterán

Milyen Skype, honnan van? Terminálból elindul? Van egy Lemezkezelő alkalmazás, ott találsz részleteket.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#18146) Zoli1222 válasza lev258 (#18145) üzenetére


Zoli1222
őstag

a terminal megvan, de milyen parancssort kell beírni?

(#18147) lev258 válasza Zoli1222 (#18146) üzenetére


lev258
veterán

skype
De azt is válaszold meg, honnan van.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#18148) Thocy a ZAGY válasza lev258 (#18143) üzenetére


Thocy a ZAGY
tag

Nem, elsőre ment minden (próbáltam openSuse 13.10 alatt is, ott sem volt gond, de aztán maradtam az Ubuntunál). De azt gondolom, hogy egy ilyen cégtől ez a normális, szóval Zoli által vásárolt gépnél lehet, hogy valami nem teljesen kerek. Egyébként ez egy Latitude, de annak az "alja", azaz a 4-es sorozat.

[ Szerkesztve ]

A legtöbb ember nem jut el a ''Miért pont Én?''-től a ''Miért ne?''-ig.

(#18149) Zoli1222 válasza lev258 (#18147) üzenetére


Zoli1222
őstag

engedély megtagadva :F

(#18151) lev258: nem, nem onnan. Most próbálom a központból.

Egyelőre nekem kínai az egész linux mizéria. Windows felhasználóként nagyon nem barátságos ez a környezet. Még....most!

[ Szerkesztve ]

(#18150) lev258 válasza Thocy a ZAGY (#18148) üzenetére


lev258
veterán

Nekem sosem volt Dell gépen. :)
Viszont az Ubuntu fórum tele volt ezzel a problémával, illetve több ismerősöm is ezzel szembesült. Sajnos nem egyedi eset, inkább a tiéd az. :R
Beletettek egy olyan extra csomagot, ami ütközött az egyik rendszercsomaggal. Broadcom wifivel összefüggő a dolog.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.