Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#18701) FіkuszKukіsz válasza szundybence (#18700) üzenetére


FіkuszKukіsz
őstag

Azért ez ilyen formában nem igaz. Az OS X-nek vannak hardveres limitációi, (pl. processzor) amit figyelembe kell venni, mikor hackintosh rendszert raksz össze.

Romanes eunt domus

(#18702) Aethelstone válasza szundybence (#18692) üzenetére


Aethelstone
addikt

Azért, mert a normális számítógéphasználat elvileg ott kezdődik, hogy előretelepített OSX vagy Windows vagy bármi más. Ahol is gyártói szinten benne van minden szükséges driver, amiért a gyártó természetesen garanciát vállal.

Onnantól, hogy lehúzol a netről egy ingyenes Linux disztrót vagy nekiállsz hackintosht építeni, nemár, hogy bármelyik gyártó melléd álljon...miért tenné? Ilyenkor a Te feladatod, hogy olyan vasat rakjál össze, természetesen előzetes tájékozódás után, amin menni fog a szoftvered.

Persze, a disztró karbantartói segítséget adhatnak ebben, hogy mindenféle francot próbálnak támogatni, de ahogy egy előttem szóló is leírta, mindenre NEM LEHET felkészülni.

MI 10T Pro 8/256 , Arsenal FC - Go Gunnarz...

(#18703) szundybence válasza Aethelstone (#18702) üzenetére


szundybence
aktív tag

Igen, ez igaz. De azért ugye érted min méltatlankodom?

(#18704) Aethelstone válasza szundybence (#18703) üzenetére


Aethelstone
addikt

Ne haragudj, de nekem úgy tűnik, hogy jelen pillanatban rajtad kívül senki nem érti :(

MI 10T Pro 8/256 , Arsenal FC - Go Gunnarz...

(#18705) lev258 válasza szundybence (#18700) üzenetére


lev258
veterán

Az OS X az Apple által eladott gépekhez van igazítva, azok hardverelemeihez. Az világos, hogy ezek is mezei PC-k, de az összetevők sokkal kötöttebbek. A driverek ezekhez vannak igazítva, optimalizálva.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#18706) szundybence válasza Aethelstone (#18704) üzenetére


szundybence
aktív tag

Semmi gond, akkor nem folytatom a gondolatmenetet. Felejtős az egész. :(

(#18707) #39417856


#39417856
törölt tag

Sziasztok! Egy olyan problémám lenne, hogy a fényerő állító csúszka nem működik ubuntu alatt. Ezt valahogy lehet javítani? Illetve ha nézek egy videót kb 3 perc után a kijelző kikapcsol ha nem mozdítom az egeret. Azt meg lehetne oldani hogy ha megy egy videó akkor ne kapcsoljon ki a kijelző de amúgy ha nem használom a gépet akkor halványuljon majd kapcsoljon is ki a képernyő? Előre is köszi a választ.

(#18708) Kendek válasza #39417856 (#18707) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Próbáld a szokásos acpi_osi=Linux és acpi_backlight=vendor kernelparamétereket a fényerőállításhoz. A monitor kikapcsolását a Rendszerbeállítások -> Fényerő és zárolás alatt lehet állítani. A normális lejátszóprogramok (pl. VLC) természetesen futásuk közben automatikusan megakadályozzák a monitor halványítását és kikapcsolását. Persze a böngészőben lejátszott videókon ez nem segít.

<-ƘƘ->

(#18709) Aethelstone válasza Kendek (#18708) üzenetére


Aethelstone
addikt

Egészen pontosan: http://askubuntu.com/a/195033

MI 10T Pro 8/256 , Arsenal FC - Go Gunnarz...

(#18710) #68216320 válasza lev258 (#18691) üzenetére


#68216320
törölt tag

Ez a csomag fent van. Bumblebee reinstall megoldotta a problémát. De, ha ezt előre tudom ...
Már többször előjött ugyanez a gond és bármit pakoltam fel hozzá újratelepítés lett a vége.

Egy icipicit neheztelek az nvidia-ra, hogy nem képes saját maga összetákolni a cuccaihoz optimus-os drivert.

Neked viszont köszönöm :R

Más: Lehetne valahogy az egér görgő sebességét állítani? Vagy ezt a browser-ek saját maguk állítják?

[ Szerkesztve ]

(#18711) lev258 válasza #68216320 (#18710) üzenetére


lev258
veterán

Valld be, hogy unatkoznál az ilyen apróságok nélkül. :DD
Van valami beállítás a böngészőben is finom görgetés néven (vagy valami ilyesmi), de persze lehet a rendszerben is állítani a dolgokat.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#18712) #68216320 válasza lev258 (#18711) üzenetére


#68216320
törölt tag

A finom görgetést már kikapcsoltam, ahogy szoktam. De mégis valahogy lustább vagyok, mint az egerem elvárná :)

"Patkánykánál" a pointer sebességét és a dupla "klittyentés" időközét látom csak beállíthatónak.

imwheel sajnos elhasal a config-nál, bár ahogy látom ezzel nem vagyok egyedül.

(#18713) lev258 válasza #68216320 (#18712) üzenetére


lev258
veterán

Milyen üzenettel hasal el?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#18714) #68216320 válasza lev258 (#18713) üzenetére


#68216320
törölt tag

peachman@pm-linux:~$ imwheel -c
INFO: imwheel started (pid=4639)
peachman@pm-linux:~$ Configuration terminated by signal 11

Update: Firefox alatt már gyorsítottam picit rajta about:config-ban, de azért jó volna rendszer szinten.
Tudom, tudom, ennyi mozgás kell :)

[ Szerkesztve ]

(#18715) winbox


winbox
senior tag

Sziasztok!

Ubuntu 14.10-et tettem fel win 8.1 mellé a laptopomra, minden frissítést feltett. config: i3 380m, nvidia 610m, 6gb ram szóval azért vinnie kellene. Viszont ha húzom az egeret a kurzor odafagy egy csomó helyre az egész kijelzőn, villognak és össze vissza mozognak, most is, ahogy írok. Az illesztőprogramoknál felraktam az nvidia legfrissebb zárt tesztelt driverét, de ugyan ez van. a proci 4%, 800mb ramot eszik, szóval nincs terhelve a gép, gondolom a videókártya illesztője nem jó.. Van integrált kártya is benne, intel HD graphics, az nem keverhet be? Mi lehet a gond?

Itt egy kép a kurzorokról: [link]

[ Szerkesztve ]

hammerhead - angler - flame - sunfish - bluejay - panther - husky*

(#18716) winbox válasza winbox (#18715) üzenetére


winbox
senior tag

Bocsi, már nem enged szerkeszteni.
Megoldódott az nvidiás driverrel, csak újra kellet indítani a gépet :D

hammerhead - angler - flame - sunfish - bluejay - panther - husky*

(#18717) spammer


spammer
veterán

Milyen zenelejátszó az, amivel van "bookmark" funkció? Hosszabb podcastok hallgatásához kellene, mert egyben nem szoktam végighallgatni őket, így kellene egy olyan funkció, hogy ha leállítom, jegyezze meg, hogy hol hagytam abba.

Deadbeef, Foobnix, Audacious, ezeket néztem, de nem találtam bennük ilyen lehetőséget. :(

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#18718) szaszayanou válasza spammer (#18717) üzenetére


szaszayanou
aktív tag

amarokban van position marker.

Still stands Thine ancient sacrifice, An humble and a contrite heart.

(#18719) spammer válasza szaszayanou (#18718) üzenetére


spammer
veterán

Köszi, nem a legszebb, de a célnak azt hiszem megfelel. :) Nem is értem, hogy ezt miért nem tudja bármelyik lejátszó alapból. :U

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#18720) szaszayanou válasza spammer (#18719) üzenetére


szaszayanou
aktív tag

Ki lehet belőle dobálni a felesleges sallangokat (wikipedia, dalszövegek stb.), utána letisztultabb lesz.

Still stands Thine ancient sacrifice, An humble and a contrite heart.

(#18721) RBJ


RBJ
addikt

Tiszteletem.
Felraktam az asszony 4 éves netbookjára a wattos 6 helyett linux lite 2 t. Fürge kis rendszerke.
Kis problémám lett. Ezzel a rendszerrel olyan mintha ha az Fn gomb aktiválva lenne.
Csak lenyomva adja a alapkaraktereket. Néha ctrl+fn gombbal meggyógyul. Vagy lehet hardveres probléma?
Biztos beázott a billentyűzet annak idején és most kezd morcoskodni.
Kisebb gond, hogyan tudom a firefox ot magyarra állítani. ELvileg telepítve van a magyar nyelvi adatbázis.

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#18722) #39417856


#39417856
törölt tag

Sziasztok! Feltelepitettem az Ubuntut de nem vagyok vele megelégedve. Az a bajom vele, hogy a rendszer amikor fut a gép nagyon melegszik. Egy Intel integrál Dell 3531em van. Erre az Ubuntu helyett melyik ost lenne érdemes felrakni? Néztem itt a lubuntut meg a Linux liter esetleg fedorat opensuset meg Linux mintet. Ti mit javasoltok? Melyik az amelyik az ubuntunal is kevesebbet használja a procit meg mindent?

(#18723) spammer válasza #39417856 (#18722) üzenetére


spammer
veterán

Ha tetszik a minimalista design, akkor elementary OS (topik), ha nem, akkor én Mintet tennék fel.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#18724) joecontra válasza #39417856 (#18722) üzenetére


joecontra
addikt

Egy Xubuntu-t kipróbálhatsz.

Üdv,
J

(#18725) szundybence válasza #39417856 (#18722) üzenetére


szundybence
aktív tag

Én egyértelműen ezt javaslom: Xubuntu 14.04.1 LTS 32-bit

(#18726) #39417856 válasza szundybence (#18725) üzenetére


#39417856
törölt tag

Elfelejtettem mondani hogy 4 gb ram van a gépemben :)

(#18727) szundybence válasza #39417856 (#18726) üzenetére


szundybence
aktív tag

Az enyémben is. Nekem nagyon bevált a 32bites Xubuntu. Ajánlom, de persze azt csinálsz amit akarsz.

(#18728) lev258 válasza #39417856 (#18726) üzenetére


lev258
veterán

A 32 bites is látja és használja mind a 4 GB-ot.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#18729) Dhampir válasza #39417856 (#18726) üzenetére


Dhampir
félisten

PAE-kernellel még 64 GB-ot is használhatsz 32-biten.

(#18730) #39417856 válasza szundybence (#18727) üzenetére


#39417856
törölt tag

megfogadom a tanácsodat és kipróbálom :)

(#18731) Vangelis


Vangelis
nagyúr

Üdv srácok!

Egyik barátom szeretne egy kis szervert beüzemelni.

De nem talál neten sehol infót, hogy ezeket hogyan kell beállítani:

ftp, ssh, samba,

Valami link vagy bármi jó lenne, mert nem talál róla semmi leírást.

@@@@ https://armegoszto.hu/deals/new

(#18732) Tamy


Tamy
senior tag

Ismét szerencsét próbálok itt is.

Egy Zentyal (Ubuntu alapú) szervert szeretnék beüzemelni iskolai környezetben, amolyan mindenesnek. A problémám a Samba megfelelő konfigurálásával van. Azt kellene többek közt megoldanom, hogy a végzett diákokat "egy mozdulattal" törölni tudjam. Valami olyasmit tervezek, hogy egy script segítségével az adott csoportba tartozó összes felhasználót kilistázni, majd a csoporttal együtt törölni, de hogyan?

Addig eljutottam, hogy a samba-tool group listmembers "csoportnév" paranccsal látom az adott csoportba tartozó felhasználókat, ezzel már lehetne valamit kezdeni. Viszont nem tudok egyszerre több felhasználót törölni, ha csak simán szóközzel felsorolom őket a samba-tool user delete név1 név2 formában az nem jó, mint ahogy a vessző se. Később persze valamilyen scripttel kellene megoldani, letárolni az adott csoport felhasználóit egy változóban, majd ezeket törölni. Gondolom legalábbis.

A másik, hogy ezzel a megoldással csak a felhasználónevet törlöm, de ott marad a home könyvtára, és ha azt még külön le is törlöm, akkor se engedi ugyanazzal a névvel újra létrehozni, arra hivatkozik, hogy már létezik. Gondolom valahol valami még marad utána. Miként lehetne egyszerűen törölni az adott csoport összes felhasználóját az összes kacatjával együtt?

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#18733) lev258 válasza Tamy (#18732) üzenetére


lev258
veterán

Csak irányt tudok adni, talán segít: http://manpages.ubuntu.com/manpages/utopic/man8/delgroup.8.html

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#18734) Tamy válasza lev258 (#18733) üzenetére


Tamy
senior tag

Köszi, de sajnos ez csak a "mezei" userekre vonatkozik. Bár a groups user parancs kilistázza a felhasználót, viszont a deluser --remove-all-files user csak egy rakás hibaüzenetet dob, mint ahogy a deluser "f.név" önmagában is, a felhasználó pedig él és virul továbbra is. Lévén, hogy nem valós felhasználók, csupán Samba userek, ezért szerintem itt csak a samba-tools parancsok jöhetnek szóba.

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#18735) Nkboy válasza Tamy (#18734) üzenetére


Nkboy
senior tag

Nem ez kell Neked?

How to remove all Samba users?

A fekete kormánylégzsák a bézs utastérben felér egy őszinte vallomással

(#18736) Ibituba


Ibituba
aktív tag

Üdv. Valahogy sikerült eltüntetnem az asztal feletti keskeny sávomból az internetkapcsolatot jelző szimbólumot. Hogy tudnám oda visszarakni? A másik. cd ripper ami jól és gyorsan változatos beállítási lehetőségekkel dolgozik? tudnátok ajánlani? Illetve van mód arra hogy olyan külső eszközt tudjak használni amiből csak win7-es driver létezik hozzá ? ha igen akkor hogyan.

(#18737) lev258 válasza Ibituba (#18736) üzenetére


lev258
veterán

Milyen külső eszközre gondolsz? Cd ripper-t találsz szerintem többet is a Szoftverközpontban.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#18738) Tamy válasza Nkboy (#18735) üzenetére


Tamy
senior tag

Igen, valami hasonlót keresek. Köszönöm, átnézem.

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#18739) Tamy válasza Tamy (#18738) üzenetére


Tamy
senior tag

Sajnos nem jutottam előrébb így sem. A törlést ez a parancs is végrehajtja, de még ezekkel az opciókkal futtatva is valami marad utána, amiért nem engedi újra létrehozni:

pdbedit -x -p -h -u f.név

Ráadásul a home könyvtárát se törli.

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#18740) Ibituba válasza lev258 (#18737) üzenetére


Ibituba
aktív tag

http://www.icon-global.com/Audio+Interface_Recording_Cube+Pro.htm

a kapcsolatok ikonra valami ötlet?

(#18741) cog777 válasza Ibituba (#18736) üzenetére


cog777
senior tag

Probald ujratelepiteni a network-manager es network-manager-gnome csomagokat.

Nagyon vesz megoldaskent atmozgatod az osszes rejtett mappat es fajlt valahova, kijelentkezel es vissza. Igy mindent beallitast ujrageneral. Valahogy meg kelllene keresni melyik fajl felelos ezert. De vigyazz! Igy elveszted az osszes program beallitasait amit te allitottal be. De talan az also megoldas megoldja a dolgot.

HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

(#18742) Ibituba válasza cog777 (#18741) üzenetére


Ibituba
aktív tag

töröltem majd újratelepítettem de nem látom a fenti sávban. a gépen magán hova telepíti? nagyon uj vagyok még linuxba ezért van ez a sok hiba..

(#18743) lev258 válasza Tamy (#18739) üzenetére


lev258
veterán

Pedig jók a kapott segítségek. Pontosabban, valami nem tiszta. Amit én linkeltem, azzal a felhasználót tudod törölni a rendszerből, míg a másik tanáccsal a samba config-jából tudsz törölni felhasználót. Ez két különböző dolog, én arra tippelek, mindkettő kell neked, de valahogy nem elég kerek a dolog abban, amit írtál. Ismétlem, én nem értek hozzá, de ez az érzésem.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#18744) lev258 válasza Ibituba (#18742) üzenetére


lev258
veterán

Mit csináltál, mielőtt eltűnt? A komolyabb audioeszközök támogatása sajnos jelenleg nem Windows szintű, de nézd meg egyszerűen, működik-e, ha csatlakoztatod.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#18745) Ibituba válasza lev258 (#18744) üzenetére


Ibituba
aktív tag

nem tudom mi történhetett. Az a legnagyobb baj hogy így nem is látom a wifit. itthon ok mert csatlakozik alapból de pl idegen helyen kiírja hogy van wifi de ahogy rákattintok a buborékra , az eltűnik és utána semmi lehetőség a csatlakozásra..

(#18746) lev258 válasza Ibituba (#18745) üzenetére


lev258
veterán

A /etc/network/interfaces fájlban mi van?
nm-applet parancsra mi történik?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#18747) Ibituba válasza lev258 (#18746) üzenetére


Ibituba
aktív tag

sajnos semmi látható nincs abban a fájlban amit említettél.

hova adjam ki ezt a parancsot amit írtál?

(#18748) lev258 válasza Ibituba (#18747) üzenetére


lev258
veterán

Pedig valami szokott benne lenni (2 sor).
A parancsot Terminálba írd. A fájlra pedig megpróbálhatod a cat /etc/network/interfaces parancsot.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#18749) Ibituba válasza lev258 (#18748) üzenetére


Ibituba
aktív tag

sehol semmi nem történik....

(#18750) lev258 válasza Ibituba (#18749) üzenetére


lev258
veterán

Ubuntud van? Akkor kell lennie ilyen fájlnak. Terminálban bármi hibaüzenet, vagy csak visszakapod a prompt-ot (nálam így néz ki levi@levi-Aspire-E1-571:~$)?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.