Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#16101) Benex válasza gery2123 (#16100) üzenetére


Benex
senior tag

Igen 14.04, és Most szedtem le az Unity-t.Megnézem mi az a Pantheon .

Érdemes végig csinálnom ezt a Pantheon-t ha én is azt akarom h ott lent legyenek az ikonok mint pl OS X-en?

[ Szerkesztve ]

Proud owner of S21Ultra and Watch 4

(#16102) Viper26 válasza gyulank (#16080) üzenetére


Viper26
nagyúr

Kiszedni én sem tervezem amúgy, ha máshogy nem megy akkor majd linux alól egy boot repair vagy valami. :)

(#16081) bob.zxr:

Hát igen az lenne jó, ha manuálisan meg tudnám adni, de inkább nem piszkálom úgy. :B

iPhone 14 | FR955

(#16103) gery2123 válasza Benex (#16101) üzenetére


gery2123
őstag

Szerintem ne. Én néztem 14.04 es elég alpha béta állapotban van még rá. Inkább várd meg a hivatalos elementary OS isis - t. Vagy rakd fel a 12.04 alapokon nyugvót. Illetve én csak ajánlani tudom neked, hogy próbálj ki több distrot több ablakkezelővel, és lehet soha többet nem akarsz Ubuntu Unity. :)
http://distrowatch.com itt megtalalod a legnepszerübb distrokat.

[ Szerkesztve ]

-- PSN_ID: GerY2123

(#16104) gyulank válasza Viper26 (#16102) üzenetére


gyulank
addikt

:D Ki se szeded, meg manuálisan se jelölöd ki a partciót. Ha meg mellé telepted, nem lesz mit helyreálltani, mert a grub felismeri a Windowst, úgyhogy alapból jó lesz... Amennyiben nem akarod az egész HDD-t leformázni mindenképp particionálni kell, és ki kell jelölnöd, hogy hova akarod telepteni, de ez Windows teleptésnél sincs másképp. A kiszedni sincs értelme, mert particionáláskor be lehet jelölni, hogy melyik meghajtón legyen az MBR, de ha csak 1 van, véletlenül se lehet a másik kijelölve. De ennek is csak akkor van jelentősége, ha előfordul, hogy csak az egyik meghajtó van, vagy csak a másik, és mindkettő elinduljon a másik nélkül. Ebben az esetben, ha csak SSD van akkor a Windowsos boot menü tölti be a rendszert, ha csak HDD, akkor a grub menüből az Ubuntut kell választani. De igazából teljesen lényegtelen, mert a grub lehet mindkét meghajtón, és akkor mindegy, hogy elveszik-e a Windows-os boot menü.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#16105) dni


dni
őstag

Sziasztok!

tudnátok, ajánlani olyan grafikus felülettel rendelkező Ubuntu, vagy más könnyen használható linux Distrot ajánlani, amit egy régi AMD-s gépre tudnék telepíteni, amiben 4GB-os HDD van. Csak távoli asztal kapcsolat-ra használnák egy MS szerverre.
Ahogy néztem még a Xubuntu-nak is kicsit több mint 4GB hely kell.

Válaszaitokat, ötleteiteket előre is köszönöm.

[ Szerkesztve ]

(#16106) #40553216 válasza dni (#16105) üzenetére


#40553216
törölt tag

mini.iso-val egy totál alaprendszert telepíthetsz, arra meg nagyon minimális felületet. Simán kijön 4GB-ből. Ha éppen telepíted, akkor egy másik gépen légy itt, és segítenek. Hasznos lehet. :DDD

(#16107) dni válasza #40553216 (#16106) üzenetére


dni
őstag

:R

(#16108) Benex válasza gery2123 (#16103) üzenetére


Benex
senior tag

Köszönöm , szét nézek :R

Egy kérdésem megint lenne. A laptopomon win alatt a hang driverrel együtt tett fel dolby digital sound programot. Gyönyörűen szólt vele, viszont ugye itt nem kellet drivereket feltennem. Megoldható Ubuntun ennek a feltétele?

Proud owner of S21Ultra and Watch 4

(#16109) stopperos válasza dni (#16105) üzenetére


stopperos
senior tag

A legminibb és még jó os amit ismerek az a slitaz itt bemutató. Illetve a puppy linuxot szokták még mondani.
A miniség győztese a tinycore

[ Szerkesztve ]

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#16110) gery2123 válasza Benex (#16108) üzenetére


gery2123
őstag

Hangba nem vagyok abszolút otthon Linux téren, nekem tökéletesen megfelel az alap, nincs is a laptopomba semmi ilyesmi. Majd a többiek megmondják mi a tuti.

-- PSN_ID: GerY2123

(#16111) jimmy399


jimmy399
senior tag

Feltelepítettem én is az Ubuntu 14.04 LTS-t. Van benne valahol Eyefinity support, vagy legalább olyat be lehet állítani, hogy 2 monitort egy asztalnak állítsa be? Kb mint az eyefinity, fizikailag két képernyő, de logikailag egy asztal ezen a két képernyőn. Mert eddig nekem nem sikerült, a zárt driverrel se ment, de a nyitottal sem. Egy HD 5550-es PCI-E vga.

[ Szerkesztve ]

--- N/A ---

(#16112) Sz7Cs


Sz7Cs
aktív tag

Sziasztok !
Barátnőm vásárolt egy használt Lenovo laptopot (i3, 6gb ram, 250 GB SSD, intel vga és intel wifi) tehát semmi extra !
OS nélküli gép, ubuntut szeretne rá, mert a melóhelyén is az van .

Általános felhasználásra lenne (film, zene, online sorozatok, youtube, levelezés, böngészés, minimális kép szerkesztés )
Ezekre a szoftverekre gondoltunk:
Film-Zene: VLC
Böngészés: Chrome
Mail: Thunderbird
Kép: Picasa (?)
14.04 LTS x64 a választott rendszer , telepítés után ezek gond nélkül mennének ?
Lesz valami extra teendő, esetleg?

2 partícióra gondoltam: 50GB „ / ” és a maradék ~ 150GB „ /home”, ez így jó lesz ?

Nem nagyon vagyok képe a linuxos dolgokkal, 1x-2x próbálkoztam vele, ezért gondoltam, hogy segíthetnétek egy picit :) Előre is köszönöm !

(#16113) Aethelstone válasza Sz7Cs (#16112) üzenetére


Aethelstone
addikt

Igen, minden menni fog. A Picasa az kicsit gatya. Nem natív linuxos, hanem wine-ra épülve működik. Helyette Shotwell, Digikam is használható, mint natív megoldások.

A partíciós felosztás is jónak tűnik.

MI 10T Pro 8/256 , Arsenal FC - Go Gunnarz...

(#16114) Sz7Cs válasza Aethelstone (#16113) üzenetére


Sz7Cs
aktív tag

akkor bátran nekivágok ;)
köszönöm szépen !
:R

(#16115) Syl válasza Aethelstone (#16113) üzenetére


Syl
nagyúr

Jónak? Minek 50 giga a /-nek? Nálam a 15 gigának fele üres.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#16116) Aethelstone válasza Syl (#16115) üzenetére


Aethelstone
addikt

Nekem is kb. 50 giga a root.

Egyébként nagyon bírom ezeket. Valaki kérdez, másvalaki válaszol. Aztán azok, akik nem válaszoltak, megjelennek és lesavazzák azt, aki válaszolt, hogy micsoda baromságokat írogat. Tessék már a kérdezőnek válaszolni és nem engem osztani :) Thx :)

[ Szerkesztve ]

MI 10T Pro 8/256 , Arsenal FC - Go Gunnarz...

(#16117) Syl válasza Aethelstone (#16116) üzenetére


Syl
nagyúr

Bocsi hogy megszülettem. Ígérem, többet nem szólok hozzád.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#16118) Aethelstone válasza Syl (#16117) üzenetére


Aethelstone
addikt

Sajnálom, ha ezt értetted ki a mondanivalómból.

[ Szerkesztve ]

MI 10T Pro 8/256 , Arsenal FC - Go Gunnarz...

(#16119) Viper26


Viper26
nagyúr

Na, akkor béke és szeretet, meg egy kis szövegértés, hogy ne egymást b@szogassátok. :R

iPhone 14 | FR955

(#16120) Aethelstone válasza Viper26 (#16119) üzenetére


Aethelstone
addikt

:R

MI 10T Pro 8/256 , Arsenal FC - Go Gunnarz...

(#16121) #40553216 válasza Aethelstone (#16116) üzenetére


#40553216
törölt tag

Nem érzem lesavazásnak, ha egy feleslegesen nagy, és nagy eséllyel messze ki nem használandó partícióra valaki azt mondja, hogy nagy. Mert 50GB tényleg az. Asszony gépén a 64bites Debian a 20GB-s partícióból 12-t használ, pedig van rajta egy s más. ;)
Ha itt vagyok, mikor kérdezi, akkor neki is ezt írom.

(#16122) Aethelstone válasza #40553216 (#16121) üzenetére


Aethelstone
addikt

Azt gondolom, hogy ez egyedi felhasználás függő. Nekem pl. 20 giga fölött van..lehet,, hogy 30. Tele az /opt mindenfélével. Kb. 4 féle adatbázis szerver van telepítve, egyik sem a /home-ba, nyilván a táblaterek sem a /home-ban laknak, 5-6 féle JVM, python, perl és sorolhatnám. Azt, hogy jónak tűnik, arra írtam, hogy biztosan elég lesz, mivel 3 mondatból nem lehet eldönteni, hogy mik lesznek felrakva utólag.

Ha meg túl kicsire veszi, akkor meg lehet újrahúzni mindent.

[ Szerkesztve ]

MI 10T Pro 8/256 , Arsenal FC - Go Gunnarz...

(#16123) #40553216 válasza Aethelstone (#16122) üzenetére


#40553216
törölt tag

Meglehet, te így használod. De ez azért még gyakorlott Linuxos körökben sem átlag otthoni felhasználási mód, nemhogy egy olyan embernél, aki lehet, nem is tudja, eszik-e vagy isszák a Linuxot. A felhasználás köre meg amúgy fel lett sorolva. Arra nem kell 50GB /. ;)

(#16124) footy


footy
addikt

A Xubuntu 13 mennyire stabil? Jobban tetszik a felulet mint az ubuntue. Ha egyszeruen ratelepitem az Ubira, annak van hatasa a stabilisra/sebessegre?

(#16125) Viper26 válasza #40553216 (#16123) üzenetére


Viper26
nagyúr

Ez érdekes mert partíció méretezésnél, nekem nem is engedi 50GB alá levenni.
(Ezzel a csúszkás megoldással, mikor Win8 mellé telepíted.)

iPhone 14 | FR955

(#16126) N0zer0 válasza #40553216 (#16121) üzenetére


N0zer0
senior tag

Az 50 GB rendszerpartíciónak valóban nagy, de nem olyan óriási pazarlás, hogy a mai HDD méretek korában tragédia legyen. Elég sok minden eleve ide települ, plusz nem árt, ha marad mindig legalább 20% hely a töredezés elkerülése érdekében. Nekem a Mint a 30GB-os rendszerpartícióból már megevett 21-et, igaz ebben benne van minden szar és a /home mappám is, a többi partíciót még nem konvertáltam át NTFS-ről Ext4-re. Majd csak utána teszek át mindent.

Tényleg, ha már ez szóbakerült. Hogy érdemes NTFS partíciót Ext4-re átalakítani? Meg lehet csinálni adatvesztés nélkül? Vagy mindenképp mentsek le róla mindent és formázzam át Ext4-re? Gondolkodok valami erősebb fájlrendszer-titkosításon is, állítólag nem lassít rajta olyan ménykű sokat.

(#16127) kispx válasza N0zer0 (#16126) üzenetére


kispx
addikt

Mentés és formázás.

(#16128) Viper26


Viper26
nagyúr

Nah, install után boot repair helyrehozta a dolgokat, van most grub, csak a win8 kétszer szerepel benne, és nem tudom miért (sda1 / sda2).
Grub a linuxos partícióra került, ha ez számít valamit.

iPhone 14 | FR955

(#16129) Viper26


Viper26
nagyúr

NV driver installnál ez fogad:

"ERROR: You appear to be running an X server; please exit X before installing"

Miva'? :U

iPhone 14 | FR955

(#16130) Sonja válasza Viper26 (#16129) üzenetére


Sonja
veterán

Le kellene állítani az X server-t, addig nem tudod telepíteni. :) Először lépj át másik consolra (Ctrl+Alt+F2 pl.).

sudo service lightdm stop

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#16131) Viper26 válasza Sonja (#16130) üzenetére


Viper26
nagyúr

Ömm lefutott egy olyan, hogy "sudo sartx", és azóta nem enged a fiókomhoz hozzáférni, hiába adom meg a jelszót. :F

iPhone 14 | FR955

(#16132) joecontra válasza Viper26 (#16131) üzenetére


joecontra
addikt

Repóból telepítetted a drivert vagy egy letöltött állományt indítottál?

Üdv,
J

(#16133) Viper26 válasza joecontra (#16132) üzenetére


Viper26
nagyúr

Letöltöttet. :F

iPhone 14 | FR955

(#16134) joecontra válasza Viper26 (#16133) üzenetére


joecontra
addikt

Egyszerűbb és biztonságosabb lenne a repóból telepíteni.

Üdv,
J

(#16135) Tinúviel válasza footy (#16124) üzenetére


Tinúviel
csendes tag

A 13.10? Hááát... Érdekes dolgokat művelt, amikor használtam. Ez egy köztes kiadás, ami instabil, alig tesztelt csomagokat használ. Ez szerinted lehet stabil? Akkor már inkább 12.04/14.04. Az nem instabil, hanem testing ág. Egyébként a Xubuntu nem rossz válaszás a *buntu családból. Az xfce kiforrottabb, mint az unity. Legalábbis szerintem.

(#16136) mAtThEw0319


mAtThEw0319
aktív tag

Sziasztok!

Van egy laptopom amin alapból egy eredeti Windows 8 volt telepítve, gyárilag.
Felszeretnék rakni egy Ubuntut, de úgy, hogy közben ahol a Windows 8 telepítője van, ahhoz nem szeretnék nyúlni, mert ha pl eladásra kerülne egyszer, akkor vissza lenne állítva.
Az lenne a kérdésem, hogy ezt hogyan lehet megoldani, hogy azt a rejtett partíciót ne bántsa az Ubuntu telepítő és hogy hogyan tudom majd a későbbiekben visszaállítani Windows 8-ra a laptopom, szóval hogyan tudok erről a rejtett partícióról bootolni, hogy azt töltse be!?! Egyáltalán jó az elképzelésem?

Kizárólag csak Ubuntut szeretnék használni, nem egyszerre két rendszert, csak a Windows 8 telepítőt (egyáltalán ha van ilyen rejtett partíció [gondolom van, mert különben, hogy lehetne vissza állítani a 0-ra a Beállítások-ból?!?] ) ne bántsa, hogy a későbbiekben vissza lehessen telepíteni, ha eladásra kerülne egyszer a gép..

Köszönöm előre is a válaszokat! :R

(#16137) Fritz Teufel válasza mAtThEw0319 (#16136) üzenetére


Fritz Teufel
addikt

Szia!

Első nekifutásra készíts Rescue CD-t a biztonság kedvéért Windows-zal. Utána mehet az Ubuntu install. A partíciók megadásánál válaszd a valami más opciót és itt hozhatod létre kézzel a partíciókat. Látni fogod a gyári rejtet meghajtót is, ahhoz ne nyúlj és nem lesz gond.

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#16138) mAtThEw0319 válasza Fritz Teufel (#16137) üzenetére


mAtThEw0319
aktív tag

Üdv!

Letöltöttem a EaseUS Partition Master triál változatát és csináltam egy screenshot-ot: [link]

Ezek közül melyikhez nem szabadna nyúlnom? ( C:Rendszer ; E:mAtThEw sTuFf ; F:Apu -- ezeket ugye Én hoztam létre )

A visszaállítás menete is érdekelne, hogy hogyan tudok rejtett partícióról bootolni, mert ma beléptem a BIOS-ba, de ilyen partíciót nem látott.. akkor hogy tudod róla bootolni vagy ez, hogy működne?

(#16139) #40553216 válasza N0zer0 (#16126) üzenetére


#40553216
törölt tag

A rendszerpartíció nem nagyon töredezik, mert ugyan van, hogy sok fájl íródik rá, de ezek többnyire pici, állandóan változó (pl. log) fájlok. Megaméretű fájlok meg nem változnak olyan sűrűn, hogy a Windowsétól jelentősen eltérő filestruktúra (nem a mappastruktúra, hanem a fájlok elhelyezésének rendje) a Windowson szokásos töredezettségmentesítést szinte teljesen feleslegessé teszi.
Egy egyszerű leírás.

(#16140) ferke72


ferke72
aktív tag

Sziasztok!
triviális kérdés..feltettem ubuntut gépre, utána viszont újrahúztam win7-t és nem indul dual bootba...
hogy tudnám elővarázsolni?
köszi :R

Nem az számít, hogy mennyi időnk van, hanem hogy mit kezdünk vele.

(#16141) gabo89 válasza ferke72 (#16140) üzenetére


gabo89
senior tag

EasyBCD -> Add New Entry -> Linux/BSD -> Type:Grub 2 -> elnezvezed -> Drive-ban kiválasztod az Ubuntu rendszerparticióját. (/) -> Add Entry.
Így a Windows Bootloaderéből eltudod indítani a GRUB2-őt.

Ha a Grub2-öt szeretnéd bootloadernek, akkor Ubuntu Live-val kell megcsinalni. link

indul a sörös aludni

(#16142) N0zer0 válasza #40553216 (#16139) üzenetére


N0zer0
senior tag

Igen, ezt én is tudom. A linuxos fájlrendszerek nem nagyon töredeznek. Ha van legalább 20% hely a partíción, akkor szinte semennyire sem. Viszont kicsit mégis, pláne ha 20% alá megyünk, akkor bizony egyre jobban töredezik. Plusz használ pár ember NTFS-t is (pl. én a másfél terás, torrentes, külső vinyán mindenképp meghagyom), az is töredezik. Szóval töredezés Linux alatt is van.

(#16143) ferke72 válasza gabo89 (#16141) üzenetére


ferke72
aktív tag

Mivel Zorin ment rá így kicsit bekavarodtam..nem jobb ha újratelepítem?Apropó most ezzel a progival nem is indítja el a live verziót..köszi

Nem az számít, hogy mennyi időnk van, hanem hogy mit kezdünk vele.

(#16144) gabo89 válasza ferke72 (#16143) üzenetére


gabo89
senior tag

Ha neked egyszerütt újratelepíteni, tedd azt. Én EasyBCD-vel csinálnám. Az EasyBCD indító menü szerkesztő, semmi köze a Linux Live-hoz. Live verziót az Ubuntu telepítővel indíthatod el.

indul a sörös aludni

(#16145) ferke72 válasza gabo89 (#16144) üzenetére


ferke72
aktív tag

Nem egyszerűbb és látom a partíciókat is viszont a programmal hiába csinálom meg azt amit írtál. Mikor boot menüben induláskor kijelölöm a zorint meg se moccan utána. Külön csinált egy linux és swap partíciót..
Iinux bsd-n belül mit válasszak ki neki? Live verzióban bevinni macera és ilyen segédprogikkal ellavírozok parancssorokat gépelni nem szeretnék .. :(((

Nem az számít, hogy mennyi időnk van, hanem hogy mit kezdünk vele.

(#16146) gabo89 válasza ferke72 (#16145) üzenetére


gabo89
senior tag

A Zorin rendszerparticióját is válaszd ki.

indul a sörös aludni

(#16147) Benex


Benex
senior tag

Hogyan tudom feltenni az xfce desktop-ot feltenni az Ubuntura (14.04-re).Elore köszönöm! (Újra tenni nem szeretném, már belaktam teljesen)

Proud owner of S21Ultra and Watch 4

(#16148) ferke72 válasza gabo89 (#16146) üzenetére


ferke72
aktív tag

Koszi turelmet.. most majd nyelvet kell valahogy ragyalulnom. Vicc ay hogy mobilnetemhez nem kell a sajat felulete.. szokatlan viszont ahol kellett beavatkozott a wine..

Nem az számít, hogy mennyi időnk van, hanem hogy mit kezdünk vele.

(#16149) footy válasza Tinúviel (#16135) üzenetére


footy
addikt

Koszi, a tippet, ma feltolom, akkor a 14.04et.

(#16147) Benex
sudo apt-get install xubuntu-desktop
?

[ Szerkesztve ]

(#16150) Benex válasza footy (#16149) üzenetére


Benex
senior tag

Köszönöm, kipróbálom otthon :)
Ez után ha úgy gondolom vissza is tudok állni az alap felületre?

Proud owner of S21Ultra and Watch 4

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.