Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#16651) Penge_4 válasza Cyrin (#16648) üzenetére


Penge_4
veterán

Könyvjelzősáv már van. ;]
Meg experimental szinkronizáció is az about:flags-ben.

(#16652) #40553216 válasza mAtThEw0319 (#16646) üzenetére


#40553216
törölt tag

Hali! A rögzítés sikerült, de a visszajátszás nem. A rögzítésnél a a record settings fülön az Events to record-ot kell magasra állítani (én egymillióra tettem), alul a Recordables-nél az Events-et kiválasztva jobbra áttenni, amelyiket rögzíteni akarod (én mind áttettem, végül is csak futtában teszt). Egymillió eseményt rögzít.
Usert is váltottam, de azt meg nem mondom, rögzíti-e annak is a tevékenységét, mivel nem sikerült a visszajátszás. Hát egyelőre ennyi. :(

(#16653) betyarr


betyarr
veterán

hát,ez a trim itt linuxon még nagyon bizonytalan dolognak tűnik.kell-e vele foglalkozni 14.4 lts alatt vagy nem?vagy egyszerűen felhúzom a rendszert ssd-re és hagyjak mindent úgy ahogy van?ne piszkáljam?
már nagyon elvesztem ebben az online/offline trim felhajtásban... :W

(#16654) assemble válasza betyarr (#16653) üzenetére


assemble
addikt

Ha biztosra akarsz menni, allitsd be a discard-ot fstab-ban.

(#16655) mAtThEw0319 válasza #40553216 (#16652) üzenetére


mAtThEw0319
aktív tag

Hello!

Köszi! :) Akkor egyelőre előrébb nem kerültünk sajnos. Lesz még időd vele foglalkozni?
Mert - mint Te is tudod - ez így kicsit karcsú még sajnos.. remélem sikerül rájönni a visszajátszásra. Próbálkozom én is vele, hátha sikerül. Nem lehet, hogy abban a tmp mappába menti a dolgokat? (Record Settings fül)

Köszönöm az eddigi és a további segítséged! :) :R

(#16656) #40553216 válasza mAtThEw0319 (#16655) üzenetére


#40553216
törölt tag

A mentés helyét át tudod állítani.
A többit meglátjuk. :)

(#16653) betyarr
Ubuntu 14.04 to Feature SSD TRIM Support By Default

[ Szerkesztve ]

(#16657) betyarr válasza #40553216 (#16656) üzenetére


betyarr
veterán

igen,olvastam ezt,de aztán felmerült pár helyen,hogy bár automatikusan működik,de mégsem úgy ahogy kellene,meg online meg offline,és egy idő után már azt sem tudtam,hogy mit olvasok.pláne,hogy 0-ról kezdem a linuxot.

(#16658) assemble válasza betyarr (#16657) üzenetére


assemble
addikt

Elvileg alapvol ugy van, hogy idoszakonkent fut le magatol (talan hetente, vagy naponta), de csak Intel/Samsung SSD-ken talan, mert nehany mas gyartonal valamiert nem mukodne mindig jol.
Ezert mondom, hogy ha biztosra akarsz menni, nyomd be a discard-ot, es akkor mindig azonnal csinalja. Elvileg nagyon sok file torlesenel igy kicsit lassabb lesz igy, de sztem valos scenariokban nem nagyon kene eszreveheto kulonbsegnek lennie.

[ Szerkesztve ]

(#16659) betyarr válasza assemble (#16658) üzenetére


betyarr
veterán

hát igen,nekem most egy adata ssd lesz.na majd rákeresek erre a discard-ra,hogy hogyan is kell.

(#16660) mAtThEw0319 válasza #40553216 (#16656) üzenetére


mAtThEw0319
aktív tag

Rendben. Hiába állítom át, sajnos a visszajátszás tényleg nem működik.
Majd egy másfél-két hét múlva megint érdeklődöm. :)

(#16661) N0zer0 válasza betyarr (#16650) üzenetére


N0zer0
senior tag

Igen, van, Remmina Remote Desktop Client néven kell a csomagkezelőben keresni. Esetleg Krdc, RealVNC. Általában valamilyen RDC-nek emlegetik. Oda-vissza lehet kapcsolódni windowsos géphez/gépről.

(#16662) N0zer0 válasza betyarr (#16653) üzenetére


N0zer0
senior tag

Nem olyan bizonytalan a TRIM Linuxon, de nem támogatott minden SSD-nél (Windowson sem támogatja mindegyik, de az többet kezel). Ezen a linken minden le van írva, van benne egy doksi is listával, aszerint az ADATA AS599S-128GM-C, AS599S-256GM-C modellek támogatottak (bár elképzelhető, hogy van még, amit nem teszteltek, ezekről tudnak). Tudom, betyárság, meg nem olyan egyszerű, de ez van.

Amúgy nem is olyan bonyolult. Rendesen ugyanúgy kell telepíteni SSD-re is Linuxot, mint HDD-re. Vagy Ext4-gyel kell használni (én ezzel tenném rá a Linuxot), vagy F2fs-sel, ez utóbbi kifejezetten az SSD-khez készült, de vitatott, hogy mennyivel. Defrag és prefetch nincs Linux alatt, azt csak Windowsnál kell lekapcsolni. Az /etc/fstab fájlban az SSD-s partícióhoz oda kell biggyeszteni a discard kulcsszót, ez a link is elég átfogó írást tartalmaz. Ez a discardos dolog még nem a TRIM, de addig gondoskodik a törlésről, míg a TRIM le nem fut. A TRIM pedig külön utasításként fut le (fstrim), és a CRON futtatja le hetenként (gyakoribbá tehető, ez olyasmi, mint Windowson a Feladatütemező). Könnyen megtudod működik-e, elindítod az fstrim-et, ha végigmegy rajta a folyamat, akkor támogatja, esetleg megtudhatod az hdparm -I /dev/sda | grep TRIM parancsokkal is. Ha a hdparm szerint támogatja, és az fstrim is lefut, de a meghajtó mégis elkezd belassulni, szórakozni, akkor viszont mégse támogatja a gyakorlatban, ezt csak akkor fogod meglátni.

Ubuntu 14.04 alatt csak Intel és Samsung SSD-knél aktiválódik automatikus a TRIM.

(#16663) BoB válasza N0zer0 (#16662) üzenetére


BoB
veterán

De, az fstab- ban a discard az TRIM. Vegy ezt használod, vagy az ütemezettet.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#16664) betyarr válasza N0zer0 (#16662) üzenetére


betyarr
veterán

nos,én egy ilyen olcsó ssd-t vettem most: Adata 64GB ASP600S3-64GM-C.gondoltam jó lesz az egy oprendszernek,úgyse fog semmi különös menni rá,hiszen csak netezős és linux-al ismerkedős gép lesz.
köszönöm a tanácsokat meg a linkeket!átnézem és hasznosítom,amint megérkezik a konfig :R
aztán majd kiderül,hogy beborul...vagy sem :U

(#16665) megema


megema
őstag

Ha már TRIM... Eddig discard-ot használtam 12.04-en, most megcsináltam ez alapján cron-ba.

Akkor ezek után fstab-ba csak errors=remount-ro maradjon? Eredetileg az volt csak szerintem.
UUID=##### / ext4 discard,noatime,nodiratime,errors=remount-ro 0 1

(#16666) N0zer0 válasza BoB (#16663) üzenetére


N0zer0
senior tag

Akkor nekem jött le rosszul.

(#16667) #40553216


#40553216
törölt tag

Chromium 35.0.1916.153 Debian jessie/sid "í" továbbra sem működik.

(#16668) stopperos válasza #40553216 (#16667) üzenetére


stopperos
senior tag

v36 ban van kijavítva.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#16669) #40553216 válasza stopperos (#16668) üzenetére


#40553216
törölt tag

Akkor megvárom. Köszi.
Bár nálam az Ubuntun (Lubuntu 14.04) még brutálabb: semmit nem lehet bevinni billentyűzettel. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#16670) N0zer0 válasza #40553216 (#16667) üzenetére


N0zer0
senior tag

Ez még mindig slágerprobléma :DDD A következő oldalakon is meg fogja kérdezni oldalanként legalább 1 valaki.

[ Szerkesztve ]

(#16671) #40553216 válasza N0zer0 (#16670) üzenetére


#40553216
törölt tag

Nem sláger. ;) És nem kérdeztem. Közöltem. Én még ott tartottam, hogy a 35-ben javították. De most visszanézve te írtad, hogy még a 36-ban sem. Akkor most hogy is? Ráadásul nem csak az "í" rossz, de a teljes billentyűzet nem működik. Nem ugyanaz a probléma. ;)

(#16672) N0zer0 válasza #40553216 (#16671) üzenetére


N0zer0
senior tag

Nem írtam sehol, hogy a 36-ban nem működne. A 36-osban már javították, igaz a 36-os még béta. Ennek ellenére ajánlottam a bétát is, de sok ember fér tőle, még ha teljesen indokolatlanul is.

(#16673) Sleed


Sleed
aktív tag

Sziasztok,
erre van valakinek valami otlete?
Koszonom

(#16674) BoB válasza Sleed (#16673) üzenetére


BoB
veterán

Elsőre: filename="/home/pi/test/logs_.$HOSTNAME.zip"

Másodikra: /usr/bin/zip -r /home/pi/test/logs_$HOSTNAME.zip -b /home/pi/test/ ./logs

Legközelebb a shell script topikba írd.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#16675) Sleed válasza BoB (#16674) üzenetére


Sleed
aktív tag

egyik sem működik :(
ott válaszoltam

szerk: az egyik mégis, bocsánat

[ Szerkesztve ]

(#16676) #40553216 válasza N0zer0 (#16672) üzenetére


#40553216
törölt tag

Pedig de. ;) Igaz, három hete.

(#16677) N0zer0 válasza #40553216 (#16676) üzenetére


N0zer0
senior tag

Akkor elírtam a verziószámot. 36-os alatt, ami béta, mindig is ment.

(#16678) kertsa


kertsa
senior tag

Sziasztok!

Hogy tudok megformázni, majd hozzáadni partíciót úgy, hogy el is induljon a rendszer?

Volt egy win8 50gb-on. KDE Particion Manager-el töröltem, majd létrehoztam egy ntfs partíciót. Majd ezután nem indult úja a gép. Újra kellett telepítenem a rendszert. Telepítésnél elmaradt a partíció formázása és így újra linux alól kellene formáznom és csatolnom úgy, hogy újra is induljon a gép.

Kérnék egy kis segítséget!

Köszönöm!

(#16679) N0zer0 válasza kertsa (#16678) üzenetére


N0zer0
senior tag

Milyen rendszer nem indul? Linux? A GRUB hová lett róla?

(#16680) kertsa válasza N0zer0 (#16679) üzenetére


kertsa
senior tag

Már rendben van... viszont ha megformázom a partíciót és csatolom, akkor nem indul el a rendszer. Most a kubuntu sda5. Ha linux alól formázok, akkor automatikusan sda1 lesz az új partíció és manuálisan nem tudom állítani. Szerintem ez lehet a probléma. Vagy nem? Nem igazán értek ehhez a részéhez.

[ Szerkesztve ]

(#16681) Zs0lt


Zs0lt
csendes tag

Sziasztok! Egy kis segitsegre lenne szuksegem. Sokszor telepitettem mar Linux-ot, de valami baj mindig van. Most pl. az, hogy megcsinaltam a live pen-t, de nem latja a gepem a pendrive-ot, igy nem is tudok rola boot-olni. (A pendrive biztos jo, mert a masik gepem latja.) Ugyanakkor erdekes, hogy a dmesg parancsra kilistazza, a filekezeloben megsem tudok belenezni. (Lubuntu 13.10 az OS, ha ez szamit.) Koszonom!

(#16682) N0zer0 válasza Zs0lt (#16681) üzenetére


N0zer0
senior tag

Mivel írtad meg a pendrive-ot? Milyen OS alól?

(#16683) hokins


hokins
addikt

Sziasztok. Nekem olyan problémám lenne hogy kellene egy részletes leírás (l)ubuntu telepitéséről laptopra pendrive-ról. Kolegának beigértem,meg is volt elmentve az oldal de eltünt a könyvjelzők közzül és most seholse találom. Pedig próbáltam töbféleképpen rákeresni de semmi siker. Segítséget előre is köszönöm.

(#16684) sz.balazs.95


sz.balazs.95
veterán

Az Ubuntu 14.04 hová telepíti a betűtípusokat?
a 12.04 a /home/user/.fonts mappába telepítette, de amit 14.04-gyel telepítettem, már nincs ott, szóval valószínűleg máshova rakja.

egyébként nem tudtok egy gyors megoldást telepített betűtípusok frissítésére?
Azért lenne jó, mert szoktam betűtípusokat szerkesztgetni, és tesztelni is, viszont ez nagyban megnehezíti az újabb verziók tesztelését, hogy nincs egy frissítési rendszer.

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#16685) Zs0lt válasza N0zer0 (#16682) üzenetére


Zs0lt
csendes tag

dd-vel irtam Xubuntu 12.04 alol. (A pendrive-on pedig elementary OS van.) (Eddig Unetbootin-nel csinaltam, de most gondoltam kiprobalom a dd-t, ha mar ugyis alapbol fenn van.)

[ Szerkesztve ]

(#16686) #40553216 válasza sz.balazs.95 (#16684) üzenetére


#40553216
törölt tag

Synaptic>(ha nincs beállítva, akkor) Beállítások>Beállítások>"Csomag tulajdonságainak megjelenítése a főablakban" elé pipa, utána a kikeresett betűtípust tartalmazó csomag nevére kattintva a "Telepített fájlok" fül tartalmában vájkálhatsz. De alapvetően a /usr/share/fonts/ mappában.

(#16687) joecontra válasza Zs0lt (#16685) üzenetére


joecontra
addikt

Ha a boot folyamat alatt előhozod a bootolható eszközök listáját akkor sem látszik?

Üdv,
J

(#16688) N0zer0 válasza Zs0lt (#16685) üzenetére


N0zer0
senior tag

És a dd-t így adtak ki, hogy /dev/s-oreganyamkinja? Mert ha véletlenül számot is írsz utána, akkor nem fog működni. A lemezképet eszközre írod, nem partícióra.

(#16689) sz.balazs.95 válasza #40553216 (#16686) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

„Synaptic>(ha nincs beállítva, akkor) Beállítások>Beállítások>"Csomag tulajdonságainak megjelenítése a főablakban" elé pipa”

na eddig sikerült eljutnom.

hol kell kikeresni a betűtípust? hol van a Telepített fájlok fül?

A /usr/share/fonts/ mappán belül csak 4 további mappa van (cmap - itt csak valami adobe-s cuccok vannak, truetype - itt a gyári betűtípusok vannak, type1 - ez nem tudom, mi de itt sincs, X11 - itt sincs)

[ Szerkesztve ]

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#16690) #40553216 válasza sz.balazs.95 (#16689) üzenetére


#40553216
törölt tag

A /home/user/.fonts mappába a csak az adott fiókban használható egyedi fontokat teszi, teszed. A rendszer által telepítetteket a /usr/share/fonts-ba, vagy egy adott program esetében esetleg máshová. A LaTeX esetében pl.: /usr/share/fonts/type1/texlive-fonts-recommended/ vagy /usr/share/texlive/texmf-dist/fonts/afm/arkandis/adforn/OrnementsADF.afm vagy /usr/share/doc/texlive-doc/fonts/, és hasonlók. Ezeket mind másolhatod a saját mappádba is, akkor ezt használja a fiókodban, és ha szerkeszted, akkor is.
Rákeresel az adott betűtípusra, akkor ha telepítve van, a találatok között ott lesz. Rákkattintva megjelenik a Telepített fájlok fül:

[ Szerkesztve ]

(#16691) N0zer0 válasza #40553216 (#16690) üzenetére


N0zer0
senior tag

Egyes rendszerek még használhatják a font.conf-ot, ami elavultnak számít, de akkor is. Szóval lehet nem lesz elég holmi mappákba másolgatni.

(#16692) sz.balazs.95 válasza #40553216 (#16690) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

nálam viszont nem jelenik meg, ha rákeresek, és egyik mappában sem találom. :F

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#16693) Zs0lt válasza N0zer0 (#16688) üzenetére


Zs0lt
csendes tag

Nem irtam szamot, de mar megoldodott a dolog: csak a dd-vel volt valami, mert a Xubuntu beepitett progijaval mar mukodik minden. Koszonom.

(#16694) N0zer0 válasza Zs0lt (#16693) üzenetére


N0zer0
senior tag

Nekem eddig a dd is mindig rendesen megcsinálta.
dd if=/elérési/út/lemezkép.iso of=/dev/eszköznév-szám-nélkül bs=4M
A bs-es rész nem feltétlenül kell bele, de a legtöbb pendrive esetén gyorsabb lehet, ha nagyobb blokkonként írod. Eleinte én azt szúrtam el, hogy az eszköznév után írtam számot, pl. /dev/sdb1, és az nem volt jó, hanem /dev/sdb kellett. Azóta már több pendrive-ot is írtam ezzel a módszerrel, és mindegyik jó lett, bootol róla a lemezkép. Nem kell hozzá semmilyen speciális program, csak Windows alatt.

(#16695) sonar válasza N0zer0 (#16694) üzenetére


sonar
addikt

a különbség az sdb és az sdb1 között annyi, hogy az sdb maga az eszköz, az sdb1 pedig az első partició (amiből lehet akár több is)

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#16696) Fritz Teufel


Fritz Teufel
addikt

Így szoktam írni:
sudo dd if=manjaro-gnome-0.8.9-x86_64.iso of=/dev/sdb bs=4M

Csak a félkövér rész a változó. Lemented magadnak egy szövegfájlba és mindig elérhető.

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#16697) Kendek válasza sonar (#16695) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Annyit pontosítanék, hogy első partícióból lehet több is, de nem egy eszközön belül.

<-ƘƘ->

(#16698) N0zer0 válasza sonar (#16695) üzenetére


N0zer0
senior tag

Igen, én is ezt írtam a 16688-as hsz-ben.

(#16699) joecontra válasza Fritz Teufel (#16696) üzenetére


joecontra
addikt

Egy apró kiegészítés: mielőtt az ember kiadja ezt a parancsot, nem árt biztosra menni hogy valóban a pendrive a cél, nem pedig valamelyik adatmeghajtó.

Üdv,
J

(#16700) sonar válasza N0zer0 (#16698) üzenetére


sonar
addikt

Lehet, csak a megfogalmazásodból nem egészen ez derült ki.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.