Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2019-07-10 15:17:20

LOGOUT.hu

Socket AM4 topik

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2151) Fel


Fel
addikt

Sziasztok!

Akadt egy problémám a jelenlegi gépemmel. Az utóbbi időben akár hetente is előfordult, hogy újra kellett telepítenem a Win10-et, mert az éppen aktuális SSD, amire az os telepítve volt, egyszerűen összekakkantotta magát. Gyakorlatilag egyik napról a másikra már nem bootolt be, javítani nem lehetett. Az adott meghajtót a gépből kiszerelve, majd külső házba szerelve, és rádugva a laptopomra, szektorhibát dobott, majd a javítás után olvasható lett a drive. Sőt, visszarakva a PC-be újra bootolt róla a Win10, de általában egy-két indítást bírt ki így.
Tavaly február-március környékén raktam össze ezt a konfigot, bár igaz, hogy közben változott itt-ott. Első összerakáskor így nézett ki:
- Asus Prime B550M-A lap
- Ryzen 5 3600 proci
- 2x16 GB Kingston DDR4,
- Bitfenix Whisper M 450W táp
- Crucial P3 1TB-os M2.NVMe ssd (3D NAND, erre ment a Win10 első körben)
- Apacer 480 GB-os és egy SiliconPower 1TB-os sata ssd (pontos típusok nem mennek fejből.. az Apacer TLC, a SP 3D NAND chipes)

Nyár végén beraktam a gépbe még egy M2.NVMe meghajtót (1 TB-os Crucial P2 TLC), ha már volt rá még egy hely... Ezt követően szeptember elején megpusztult a Crucail P3, de úgy rendesen, ahogy illik.. Egy fagyás, aztán restart és már a BIOS-ban nem is látszott az meghajtók listájában. Ez még külső házban kipróbálva nem kelt életre. Gariba vissza, de mivel ilyen már nem volt elérhető, így pénz vissza, és vettem egy szintén 1 TB-os, TLC-s, Patriot M2-s ssd-t. Gépbe vissza mikor megérkezett, de amíg garanciás dolog zajlott, felraktam a Win10-et az egyik SATA ssd-re. Egy idő múlva, olyan 2-3 hét körül, kezdődött a mostani hercehurca (szektorhiba - újratelepítés), de már újabb meghajtó nem pusztult meg fizikailag.

Októberben cseréltem videókártyát, a korábbi GTX1070-et, egy RTX4070-re, utána mintha gyorsabban jelentkezett volna a probléma (sűrűbben kellett újratelepíteni az os-t)..

Most legutóbb kipróbáltam, hogy az egyik M2 ssd-t kivettem, azóta mintha nyugodna az ügy... nem kellett még újratelepítenem.

Létezik, hogy ez az alaplap - processzor páros nem bírja a PCI-e sávokat megfelelően kiszolgálni? Gondolok itt arra, hogy sok neki a két foglalt M2 slot, a két SATA, és a VGA együtt?

(#2152) bobalazs


bobalazs
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Új bios

RIME B450M-A II BIOS 4402Version 440215.76 MB2024/01/08
"1.This update includes the patch for the LogoFAIL vulnerabilities
2.Support graphics card with M.2 storage

(#2153) Tubica


Tubica
senior tag

Sziasztok ! Segítséget szeretnék kérni Tőletek !

Van egy Aorus X570 Pro [link] alaplapom, amely kapott (végre) 2db M.2-es SSD-t.
Egy [link] Samsung 980-as és egy [link] Kingston SNV2S háttértár.

Az alaplaphoz jár kettő darab hűtőborda a foglalatokhoz. Az ssd-ket szépen betettem. Jöttek a bordák és azt tapasztalom, hogy ami a processzor alatt van foglalat, ott a hűtőborda NEM ér hozzá az SSD-hez, ami pedig a PCI-e alatt van, ott meg éppen hogy csak valamennyire.

Mi lehet a megoldás ?
Gyári gappad/termál paddal van felszerelve mind a kettő borda.
Még azt néztem, hogy a csavar, ami van a bordán rajta, van egy távtartója (de gondolom az mindegyiknél így van)

Segítségeteket előre is köszönöm !

Üdv. Tubica :R

Tubica: A tubásokra kitalált vicces meghatározás.

(#2154) jeni válasza Tubica (#2153) üzenetére


jeni
félisten

ha a távtartókat felcseréled?
tolómérővel mérve egyformák?
az lehet,hogy maga az SSD-k már laposabbak lettek.
alacsonyabbak lettek a chipek rajta.
u.i.:
cseréld le vastagabbra a thermal padot.
az is megoldás ha ráteszel külön kapható SSD hűtőt ha felette nincs semmi se.

[ Szerkesztve ]

(#2155) sanyek2


sanyek2
senior tag

Sziasztok!

Lehet elsiklottam felette, de mi a különbség az AM4 és AM5 felfogatás tekintetében?
Van egy Corsair H100i V2 hűtőm és csak AM4-ig van a támogatási lista.
Előszedtem a dobozát (De jó hogy semmit nem dobok ki) és benne van a lefogató kit, lemértem tolómérővel és a lyuktávolság egy az egyezik az AM5-ével.
Felfogatási magasságról tud valaki infót?
Vagyhogy van-e különbség egyáltalán?
Nem szívesen vennék emiatt másik hűtést.

(#2156) brabbitz válasza sanyek2 (#2155) üzenetére


brabbitz
csendes tag

Szia! Konkrét választ sajnos nem tudok neked adni, de elvileg az AM5 teljesen egyezik az AM4-el, direkt tervezték így hogy az AM4-re tervezett hűtőket tudják használni AM5-ön is. Artic Freezer 33eSportom ráfért az AM5-re és jól hűt, de nem akarok neked false választ adni. Elvileg ha AM4-en jó volt a hűtőd akkor most is jónak kéne lennie

(#2157) sanyek2 válasza brabbitz (#2156) üzenetére


sanyek2
senior tag

Ez egy nagyon jó infó, szerintem nem off topik
Személyes tapasztalataid erősítik a választ!
Köszönöm szépen! :R

(#2158) pandras83 válasza brabbitz (#2156) üzenetére


pandras83
senior tag

Ezt annyiban tudom megerősíteni, hogy nekem egy Noctua NHD12L csak AM5 lelfogatóval jött, de némi izzadás után tökéletesen felment az AM4-es lapomra és azóta is hiba nélkül tartja max 60 fokon az 5600-ot.

[ Szerkesztve ]

Cyberfuck Patchrunner

(#2159) MZsoltee válasza brabbitz (#2156) üzenetére


MZsoltee
veterán

Nekem pl a brocken 3 hoz kellett 4 spec csavar és azzal volt jó. Az AM5 foglalathoz tartozó hutorögzítő keret ha jól emlékszem fix, nem lehet leszerelni, míg az AM4 esetében 2x2 csavarral volt rögzítve és le lehetett szedni. A CPU hűtőhoz tartozó spec keretet fel lehetett rakni, az AM5 esetében ez ugye nem tud működni és kellenek a csavarok.

A tökéletes nő süketnéma, nimfomániás, és az apjának kocsmája van.

(#2160) Gstyler


Gstyler
senior tag

10 éves FX-em cseréjét fontolgatom (5600X+B550+32GBRAM lenne az új terv).
A dolog nem égető, ezért az árak tekintetében kérném a tanácsotokat.
Érdemes még várni? Esni fognak még vajon az AM4-es cuccok árai fél éven, éven belül?
(Ha számottevően nem, akkor szépen lassan elkezdeném beszerezni őket, de ha érdemes, akkor még tudok várni.) Előre is köszi :R

(#2161) MaddeNNNN válasza Gstyler (#2160) üzenetére


MaddeNNNN
őstag

AM4 platformra még mindig hatalmas kereslet van, így nem valószínű hogy számottevően esnének az árak. Persze bármi lehet, jöhet megint egy chip hiány, logisztikai fennakadás stb.
Ha össze akarsz rakni egy gépet szvsz nem érdemes várni hónapokat egy-egy alkatrészre hogy hátha majd most olcsóbb lesz 3 ezer forinttal.

To protect the sheep you gotta catch the wolf. And it takes a wolf to catch a wolf.

(#2162) Gstyler


Gstyler
senior tag

Gondoltam hátha az AM5 mellett ez már egyre olcsóbb lesz.
De persze pár ezer forint miatt felesleges várni, köszi!

(#2163) MZsoltee válasza Gstyler (#2162) üzenetére


MZsoltee
veterán

Gondolkodj el rajta, abban ha később fejleszteni akarsz, akkor ott van lehetőség és ott kezdődik teljesítményben, ahol az AM4-nek vége.
7500F/7600 80k körül
B650-es belépő lap 50-60k körül
2*16GB DDR5 6000mhz+ CL30- 50k

A tökéletes nő süketnéma, nimfomániás, és az apjának kocsmája van.

(#2164) Gstyler


Gstyler
senior tag

Még egy kérdésem lenne. AM3+on egy Thermalright MACHO 120-as hűtőt használok. Ehhez kell beszereznem valamit, hogy az új AM4-es lapra is rögzíteni tudjam? :R

(#2165) belaazallat válasza Gstyler (#2164) üzenetére


belaazallat
addikt

Üdv! Kell egy AM4 lefogató rá.

"Ha valami el tud romlani, az el is romlik. Ha nem tud elromlani, akkor oda kell adni Bélának, és el fog... ;]" by peterkeT \__/ Online FPS nick: Celpont \__/ Minden út járható. ... Harckocsival! Hummer rulez!

(#2166) Atti777 válasza Gstyler (#2164) üzenetére


Atti777
senior tag

Nekem egy True Spirit 120i van, anno 2017-ben mikor kijött az AM4, lehetett írni a Thermalrightnak, és küldtek hozzá ingyen egy lefogatót, a postát kellett fizetni, de nem tudom ez működik-e még...

Путин, иди нахуй!

(#2167) Gstyler válasza Atti777 (#2166) üzenetére


Gstyler
senior tag

Köszi, igen egy ilyen régi infót sikerült kiguglizni nekem is, de gondolom a postaktg.kb.annyi lehet, mintha veszek valahol egyet.

(#2168) 5teve válasza Gstyler (#2167) üzenetére


5teve
senior tag

és ha nem személyesen mész érte (idő, benzin stb), akkor arra nincs postaköltség? :D

tel: 7o-373-oo29 *** NO SMS!!! *** brit tudósok szerint 10 fogorvosból 8 az 2.

(#2169) komi77


komi77
senior tag

Sziasztok!
Adott egy ASUS TUF GAMING A520M-PLUS II alaplap. Most, hogy használtan elfogadható áron kaphatóak Ryzen 7 5xxx procik. Az lenne a kérdésem, hogy ebbe az alaplapba érdemes-e Ryzen 7 5800x procit tenni? Csak játékra lenne használva. Melegedési probléma vagy más gond nem lenne az alaplappal?
Válaszaitokat előre is köszönöm!

Szegény ember kézzel nőz.

(#2170) brabbitz válasza komi77 (#2169) üzenetére


brabbitz
csendes tag

melegedni ezek nem fognak igazán, A520-ak többsége megfelelően el vannak látva normális VRM-ekkel. Továbbá OC-zni tudtommal A520-nál se lehet, szóval-e szempontból se lesz ezzel problémád. Annak nézz utána hogy BIOS-od megfelelő-e hozzá biztonság kedvéért.

Ha idővel találsz jobbat, azért egy 5800x mellé érdemes már B550-et rakni. Ha találsz normális áron. Az alaplapok árai elszálltak nagyon.

[ Szerkesztve ]

(#2171) NdrewSunix


NdrewSunix
senior tag

Sziasztok!

Szereztem használtan egy Asus X570 TUF Gaming Plus alaplapot. Egy R5 5600 cpu és GSkill 3600-as ramok vannak mellette, amelyeknek működésével nincs is probléma.
A gond ott kezdődik amikor kikapcsolom a rendszert ( Win 10), az le is áll ahogy kell, de az alaplapi pch ventilátor forog tovább, valamint habár a házhűtő ventilátorok pörgése leáll, de a led része tovább világít, mintha menne a számítógép, pedig nem.
Hiába várok vele akár egy órát is, ugyanúgy megy amíg a tápot ki nem kapcsolom.
Amit próbáltam eddig: másik táp, chipset driver frissítés, bios frissítés. Ezek sajnos nem oldották meg a problémát.

(#2172) belaazallat válasza NdrewSunix (#2171) üzenetére


belaazallat
addikt

Üdv!

Biztos, hogy leállítod a géped, nem lehet, hogy csak alvó állapotba kerül?

"Ha valami el tud romlani, az el is romlik. Ha nem tud elromlani, akkor oda kell adni Bélának, és el fog... ;]" by peterkeT \__/ Online FPS nick: Celpont \__/ Minden út járható. ... Harckocsival! Hummer rulez!

(#2173) NdrewSunix válasza belaazallat (#2172) üzenetére


NdrewSunix
senior tag

Szerintem nem, de valóban hasonló a jelenség.
Alvó állapotnál megmozdítom az egeret és elindul a gép, illetve a bekapcsoló gomb mellett villog a led. Leállítás vagy hibernálás esetében nem kel fel vagy villog a led.

(#2174) raveinT válasza NdrewSunix (#2171) üzenetére


raveinT
tag

Ha esetleg még nem tetted, nézd át a BIOS összes menüpontját, hátha van valami energia gazdálkodási beállítás amit ha módosítasz, megoldódik. Ugyanezt érdemes lehet magában a windows energiagazdálkodás beállításokban átnézni.

Anno nekem is volt ilyen problémám még vagy 10 éve egy inteles géppel, de sajnos már nem emlékszem mi lett a megoldás - de meg lehetett oldani azt tudom.

(#2175) NdrewSunix válasza raveinT (#2174) üzenetére


NdrewSunix
senior tag

Nagy küzdelem volt, de csak kiderült mi okozza a problémám. Átbogarásztam a BIOS-t.
Még jó, hogy a rendszert is újraraktam közben így most pakolgathatom vissza a programokat stb. egyéb beállítások. :W
Szóval a Biosban az Erp Ready résznél a Disabled nem azt jelenti, hogy nem foglalkozik ezzel a lehetőséggel, hanem, hogy de. :)
Azonban, ha ezt Enabled (s4+s5) -re állítom, akkor már kikapcsol a gép teljesen.

(#2176) raveinT válasza NdrewSunix (#2175) üzenetére


raveinT
tag

Szuper! A lényeg, hogy megoldottad :K

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.