Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#4551) wassermann válasza McSzaby (#4549) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Voltak, akik próbálták PC-helyettesítőnek, de nem vált be... a belsejét tekintve ez inkább egy mobiltelefon!

Ha 5,25V-os tápot és hűtőbordákat raksz rá jól lehet tuningolni, lehet rá külső SSD-t rakni hogy gyorsabb legyen, de mivel teljesen különböző a hardveres felépítése, mint egy PC-nek így sosem válik azzá.

[ Szerkesztve ]

(#4552) sanchomuzax


sanchomuzax
aktív tag

Konfigurációs segítségre van szükségem Tőletek. :)

Nagyon kezdő Linuxos vagyok, de szeretném megtanulni, ráadásul a Respin keresztül.

Amit első körben meg szeretnék valósítani:

- alap kit beszerzése,
- konfigurálás,
- rss olvasó szerver telepítése (Selfoss, php mysql kell neki),
- inkább VNC-n át kezelném (nem szeretnék külön monitort beállítani neki),
- ha muszáj, akkor kompozit kimeneten nézném (amíg beállítom).

Második hullámban ezt szeretném:

- bővítőpanel segítségével LED világítás vezérlése (hangulatfény)
- aztán ki tudja még.

Kérdéseim:

- az átlátszó dobozba belefér-e az alaplapon a bővítő panel is?
- vagy ahhoz már nagyobb ház kell majd?
- a VNC elég a kezeléshez, mert stabil?
- vagy feltétel, hogy rádugott monitorral nézzem?
- vezérlési feladatokat képes-e kezelni a Scratch?
- ha nem, akkor milyen egyszerű nyelv létezik, mellyel ez megoldható? (basic-ül tudok, a komolyabb nyelveket nem)
- van-e valami előnye, ha hazai forrásból szerzem be a cuccot? (pl. málnapc)
- vagy tök mindegy, mert drágább, cserébe nem jó fejek (vagy mégis, és megéri).

Előre is köszi a támogatást! :R

Google: Sancho blogja

(#4553) peter9228 válasza sanchomuzax (#4552) üzenetére


peter9228
aktív tag

Szia!
Kezeléshez nem kell monitor, SSH-val lehet tökéletesen irányítani. (Csak egy parancssort látsz, de az elég a ledek kezeléséhez)
Scratch-ra ráguglizva szerintem lehetséges [link], de ha mégsem jön össze, én a Python-t javasolnám.
Mit értesz bővítópanel alatt? Gertboard?

[ Szerkesztve ]

(#4554) sanchomuzax válasza peter9228 (#4553) üzenetére


sanchomuzax
aktív tag

Itt találtam rá a 12. sorban Scratch the Pi címszó alatt a Scratchre.

Igen, a Raspberry GertBoard-ra gondoltam, mikor bővítő panelt írtam. Ha ez rá van rakva, akkor is elfér az átlátszó dobozban?

Google: Sancho blogja

(#4555) peter9228 válasza sanchomuzax (#4554) üzenetére


peter9228
aktív tag

Tehát a Scratch-et tudod használni, vagy meg kéne tanulnod? Szerintem érdemesebb a Python-t tanulni.

Nem tudom sajnos, hogy elfér-e. Nincs se átlátszó dobozom, se Gertboardom. Inkább magamnak építettem fából:)

(#4556) sanchomuzax válasza peter9228 (#4555) üzenetére


sanchomuzax
aktív tag

Valami vizuális nyelv lenne jó, amit könnyen átlátok. De ahogy a kezd példákat nézem, a Python is jónak tűnik. :)

Doboznak meg ez is megtenné: :C

Google: Sancho blogja

(#4557) peter9228 válasza sanchomuzax (#4556) üzenetére


peter9228
aktív tag

Ebbe biztos nem fér bele. De ahogy a képeket nézem, az átlátszóba sem. Csinálj te is egyet amibe belefér:)

A Scratch inkább gyerekeknek, tanulásra való. "A Scratch egy ingyenes programozási környezet, amellyel játékokat, animációkat vagy meséket is készíthetsz." [link]

(#4558) sanchomuzax válasza peter9228 (#4557) üzenetére


sanchomuzax
aktív tag

Köszi a segítséget!

Google: Sancho blogja

(#4559) Drótszamár válasza wassermann (#4544) üzenetére


Drótszamár
őstag

Köszönöm a tanácsokat.

Van egy telefon töltőm, 2 usb-s 5v 2.1A-es.
Itt az egyik portról meghajtanám a raspit, a másikra pedig egy Y kábel kerülne. Az Y adat része a raspiba menne, a másik a töltőbe, és ennek a végére kerülne egy nem tápos hub. Működhet ez így, vagy ez nagyon gány megoldás?

A hub az Y kábel egyik ágán keresztül meg lenne támogatva kb 2 amperral. Fogja ezt bírni, vagy elfüstöl?
Mediatech 4 portos traveller hub.

( 2b || !2b ) az itt a kérdés...

(#4560) wassermann válasza Drótszamár (#4559) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Ha a töltő két USB kimenetének negatív ága belül a töltőben közös semminek nem lehet baja. Ez 99%, de ha nem akarsz kockáztatni, így mérd ki:
Nézd meg valahol (pl. a wikipedia-n) hogy az USB csatlakozók melyik érintkezője a negatív, szerezz egy műszert és mérj közöttük feszültséget, ha 0V akkor ezután húzd ki a konnektorból várj pár percet és ugyan eközött a két pont között mérj ellenállást is. ha most 0 ohm-ot mérsz, biztosan összevan belül kötve a két negatív (vagy GND). Így simán használható arra, ahogy elképzelted.

[ Szerkesztve ]

(#4561) Drótszamár válasza wassermann (#4560) üzenetére


Drótszamár
őstag

Köszönöm, szerzek egy multimétert, és kimérem.

A leírás szerint két telefon töltésekor megoszlik a 2,1A, így ha jól gondolom akkor közös lesz a negatív.

( 2b || !2b ) az itt a kérdés...

(#4562) korcsi válasza Drótszamár (#4561) üzenetére


korcsi
veterán

Szerintem igen kicsi az esélye, hogy 2 független tápot raktak bele, pláne, hogy semmi nem indokolja.

[ Szerkesztve ]

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#4563) dabadab válasza sanchomuzax (#4554) üzenetére


dabadab
titán

Ahogy elnéztem a Gertboardot (erről tényleg nincs semmi leírás vagy csak én nem találtam?), az pont nem jó hangulatfényhez, mert ahhoz valami megahertzes PWM jel kellene, olyat meg pont nem láttam rajta. A RasPinek ugyan alapból van egy darab PWM-je, de neked gondolom színes LED kell, ahhoz meg három kell.
Én is hasonló cipőben jártam, Gertboard helyett inkább egy Texas Instruments TLC5940 PWM LED drivert szereztem be (már csak össze kellene rakni :) ).

DRM is theft

(#4564) azbest válasza dabadab (#4563) üzenetére


azbest
félisten

Vannak olyan rgb ledek is, amin kis elektronika van és i2c buszon vezérelhetőek, ha jól emlékszem a tévés amibient megoldás is ilyen volt amit a fórumozók is írtak (ott sok ilyen led volt felfűzve, azt hiszem 4 vezeték fut, amire párhuzamosan vannak rákötve a "led"-ek. Egy pár a táp, másik pár az adatbusz).

(#4565) dabadab válasza azbest (#4564) üzenetére


dabadab
titán

Igen, de azok jóval drágábbak meg nem nagyon láttom olyat amúgy se - de mondjuk azokhoz se kell Gertboard, mert I2C-t alapból tud a RasPi (bár szerintem inkább I2S lesz az, azt is tudja).

DRM is theft

(#4566) sanchomuzax válasza dabadab (#4563) üzenetére


sanchomuzax
aktív tag

A Gertboardot kimenetére infra adót tennék, mivel egy eleve infra porton át vezérelhető RGB LED rendszerről van szó. Így eleve kizárt lenne az elektronikus összekötés miatti zárlat veszélye, és a meglévő kézi távirányítás is felül tudná bírálni.

Google: Sancho blogja

(#4567) sanchomuzax válasza Drótszamár (#4559) üzenetére


sanchomuzax
aktív tag

A nem tápos HUB ki van próbálva már máshol? Arra gondolok, hogy nem minden nem tápos HUB lesz attól aktív, hogy egy 2 Amperes kimenet hajtja meg.

A 2.1A-től leégni nem fog. Az a kérdés, hogy ha megterheled csak az egyik portját egy olyan fogyasztóval, ami 2A-t akar mindenáron felvenni, akkor 1.) képes-e leadni/átadni, 2.) kibírja-e, nem melegszik-e túl, vagy nem olvad-e szét.

Az 5V/2A nem sok, 10W. De a 2A önmagában tud sok lenni, kalamajkát okozni, ha olyan eszköznek kell átzavarnia magán, ami mondjuk csak 1A-t bír.

Általában egy USB port portonként max 500mA-t szokott tudni leadni. Mióta ezzel a porttal tölteni is szoktak, a töltőknél (és nem a passzív HUB-oknál) ez 700mA, majd 1A, mostanában 2A is lenni szokott. De ezek a töltés képes kimenetek, és nem portonként, hanem összesen.

Így figyeli kell, hogy egy portra mennyi cuccot akarsz kivéreztetni.

Google: Sancho blogja

(#4568) wassermann válasza sanchomuzax (#4567) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Nem lesznek nála nagy áramok: 2db webkamera és 1db 3G-moden lóg majd az Rpi-n. Korábban azt irta 1webcam simán ment a Pi-ről magában, a modem meg igazán csak bejelentkezéskor fogyaszt. Én ezt a 3 perifériát a Pi-vel együtt kb. 1000mA-nek saccolom.
A wemcam-ek és a modem fogyasztását simán meg lehet nézni a Window-osPC-n, az eszközkezelő USB-hub fülén.

[ Szerkesztve ]

(#4569) sanchomuzax válasza wassermann (#4568) üzenetére


sanchomuzax
aktív tag

Én is így gondolom. Csak azért fejtettem ki, hogy az elvekkel is tisztában legyen. Általánosságban írtam.

Google: Sancho blogja

(#4570) Gabi018


Gabi018
csendes tag

Sziasztok!
Nem rég vettem egy raspberryt. Debian pi van rajta. Lenne ezzel kapcsolatban pár kérdésem:
1, Ha nem HD-s képet akarok akkor azt hol tudom beállítani? 1 olyasmit találtam ahol lehetne de ott nem volt.
2,Hogy lehet megoldalni rajta az USB-s sorosport kapcsolást? Ehhez, hogy lehet hozzáférni?
Előre is köszönöm.

(#4571) sztanozs válasza Gabi018 (#4570) üzenetére


sztanozs
veterán

USB-s sorosport kapcsolást - veszel egy usb-soros port átalakítót és rádugod. Utána megnézed, hogy milyen ic van rajta (usb PID és VID alapján) és betöltöd a hozzá való kernel modult, ha alapból nincs betöltve.
Vagy én értettem félre? mihez akarsz hozzáférni?

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#4572) wassermann válasza sztanozs (#4571) üzenetére


wassermann
Topikgazda

A Pi be- és kimenetei között eleve van már egy, nem kell átalakító:

(#4573) PistiSan válasza wassermann (#4572) üzenetére


PistiSan
addikt

Nincs esetleg olyna képed, amin minden ki és bemenet rajta van, hogy mit ire lehet használni? :)

(#4574) Gabi018


Gabi018
csendes tag

Illetve a gyári rendszergazda jelszót nem tudjátok véletlen?

(#4575) peter9228 válasza Gabi018 (#4574) üzenetére


peter9228
aktív tag

Milyen oprendszer? Raspbian?

(#4576) wassermann válasza PistiSan (#4573) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Ezt a képet én is a netről vadásztam, itt egy olda, ahol találtam egy táblázatot.

ÉRINTKEZŐSOR KIOSZTÁSA

Vigyázat, a különböző szériák, az eltérő nyomtatott-áramköri lap miatt más érintkező kiosztással rendelkeznek! /Az egyéb csatlakozók helye ugyanaz mindegyik szériánál)

(#4577) peter9228 válasza wassermann (#4576) üzenetére


peter9228
aktív tag

Én ezt javaslom: [link] Kinyomtatod, rárakod. Nehezebb így eltéveszteni:)

(#4578) PistiSan válasza peter9228 (#4577) üzenetére


PistiSan
addikt

Köszi! Mivel én az első között vettem Pi-t ezért megkockáztatom hogy nekem az R1 verziós kell :)

(#4579) Pulsar


Pulsar
veterán

A GPIO protal próbált már valaki AVR-t programozni? elvileg alkalmas lenne rá?

(#4580) Gabi018 válasza peter9228 (#4575) üzenetére


Gabi018
csendes tag

nem, debian

(#4581) sztanozs válasza wassermann (#4572) üzenetére


sztanozs
veterán

Amúgy ezek ugye TTL szintű soros pinek?
Ha jól rémlik közvetlenül összekötve élesztette fel ezzel valaki a routerjét...

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#4582) Proci85


Proci85
senior tag

Egy érdekes cikk táp témában
A srác lekapta az RPI-n lévő lienáris fesztülségszabályzót, GPIO-ról táplálta külön 5 és 3.3V-tal (1-1 DC-DC konvertert hívott segítségül).
Ha jól értem 25%-os javulást ért el teljesítmény felvételben + legalább az sem az RPI-n melegszik.
2.4W-ról 1.8W -ra esett le a felvett teljesítmény, ami érthető, hiszen a lineáris szabályzó hasonlít az áteresztő tranzisztoroshoz. Veszteségesebb, mint egy DC-DC konverter, aminek 90% felett van a hatásfoka, mert kapcsoló üzemű.

Akkus, napelemes rendszernél számottevő lehet.

[ Szerkesztve ]

(#4583) wassermann válasza sztanozs (#4581) üzenetére


wassermann
Topikgazda

"GPIO voltage levels are 3.3 V and are not 5 V tolerant. There is no over-voltage protection on the board" FORRÁS

[ Szerkesztve ]

(#4584) matthewhu


matthewhu
csendes tag

Sziasztok!

Lenne egy wifis problémám, remélem valaki találkozott már ilyennel és tudja a megoldást. Én már a külföldi oldalakat átnéztem és végigpróbáltam az ötleteket de eddig nem hozott eredményt egyik sem.

Adott egy raspbian rendszer (jelenlegi legújab wheezy 2013-02-09) és egy Ralink RT5370 chipes Wifi dongle . A rendszerre nincs feltelepítve semmi extra, a Wifi bevan confolva /etc/network/interfaces -ben, hogy az itthoni wifire lépjen fel automatikusan. A pi 2A-es tápról működik és az aktív hubba van csatlakoztatva a wifi dongle.

A jelenség az, hogy induláskor felcsatlakozik a wifire a pi, működik rajta a net, el lehet érni ssh-n, de random idő után megszakad a kapcsolat. Többnyire 10-15 perc után már nincs fent a hálózaton, volt hogy pár órát is bírt, de igen rapszodikus. Magát az eszközt látja ilyenkor továbbra is csak a wifiről szakad le valamiért, ifup wlan0 parancsra újracsatlakozik. 2 ugyanilyen dongle-el is próbáltam, de ugyanez a helyzet.

Tudnátok ebben segíteni? Köszönöm előre is!

(#4585) dash17291 válasza sztanozs (#4581) üzenetére


dash17291
tag

Igen, TTL.

azbest kollega csinálta.

(#4586) dash17291 válasza peter9228 (#4577) üzenetére


dash17291
tag

(#4587) Drótszamár


Drótszamár
őstag

Köszönöm mindenkinek a tápos tanácsokat. :R :R

Sajnos az USB megint megszivatott, folyamatosan dobálják a képet a webkamerák. 640*480 a max, ahol még használható a dolog. (Logitech B905 UVC-s kamerák) (Friss Debian, és Arch alatt is ugyan azt csinálta)

Újra elővettem a porosodó NSLU2-t, tettem rá friss Openwrt-t. (233 Mhz, 32 mega ram, 8 mega rom)

1600*1200 5fps-sel tolja a képet a tp-link wifi adapteren keresztül 10%-os processzor használat mellett.

A 3g stick-et is kezeli. Még a feltöltő script kell, és egy ház a kamerának, és össze is állt a rendszer.
Ez is 5v 2A, így ez sem fogyaszt sokkal többet.

Asszem nincs szerencsém a Raspival, és a webkamerákkal :(

( 2b || !2b ) az itt a kérdés...

(#4588) wassermann válasza Drótszamár (#4587) üzenetére


wassermann
Topikgazda

A Pi mellett nekem is van egy NSLU2-m, kicsit koros, de tök jó cucc! : )

(#4589) azbest


azbest
félisten

Ez az ótvar smsc lan9512 chip okozza a galibákat. Tv tuner kapcsán sokan panaszkodnak rá, hogy kimaradnak adatcsomagok... lan forgalommal kapcsolatban is -evannak panaszok. :U Egyik ismerősöm is ezzel küzd. Van egy tuti analog hw mpeg2 encoders, dvb-t, dvb-c tunere, amivel nem tud rendesen tévézni az adatátviteli hibák miatt. Házi stream szervert szeretne összehozni vele, de már más alternatívát keres.

[ Szerkesztve ]

(#4590) dabadab válasza azbest (#4589) üzenetére


dabadab
titán

Azt nem nezte, hogy USB-s wifi adapter mennyivel jobb, mint a beepitett drotos?

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#4591) sanchomuzax válasza azbest (#4589) üzenetére


sanchomuzax
aktív tag

Érdemes esetleg egy USB Ethernet adapterrel próbálkozni.

Google: Sancho blogja

(#4592) peter9228


peter9228
aktív tag

Na, elkezdtem a robotautó építését. Jelenleg x másodpercig tud előre/hátra haladni. Kanyarodni majd a jövőhéten tud, mert nincs annyi kábelem, hogy összekössem a 2. motort.:) Aztán még megcsinálom, hogy Wiimote-al irányíthassam. Így tulajdonképpen eljutok arra a szintre, amit az autó magától is tudott. :))

(#4593) azbest válasza dabadab (#4590) üzenetére


azbest
félisten

A raspi "B" változaton az usb és lan kimenetek az smsc chipről mennek, szóval ha problémás az smsc chip vezérlése, akkor ezen nem segít egy plusz rádugott cucc. Az "A" változat és arra dugott aktív hub lehet segítség, de akkor ha lan-t akar valaki, akkor magának kell gondoskodnia usb-lan adapterről (és figyelni hogy ne smsc chipsetes legyen).

Lehet félreérthetően fogalmaztam, a linkelt issub-an is úgy írják, hogy az usb adatcsomagok vesznek el, tehát nem érkezik meg a rendszerre minden adatocsomag, amit a tv tuner elküld :(

Itt egy topic erről a hivatalos fórumban: [link]

[ Szerkesztve ]

(#4594) FireLord


FireLord
aktív tag

A többek által ajánlott Nokia AC10 adapterrel NE HASZNÁLJÁTOK a raspberryt...Nagyobb terhelésnél folyamatosan disconnectel az USB, egy vinyómat gallyra is vágta. Az igényelt 5V helyett csak 4.8 voltra képes az a sz*r :((

(#4595) vargalex válasza FireLord (#4594) üzenetére


vargalex
félisten

Szia!

Nekem nincs gondom vele. Igaz, nem is nagyon van rajta USB-s eszköz. Viszont mindenki írta, hogy HDD esetén saját adapteres, vagy aktív USB kell. A B revíziónak eszközök nélkül 700 mA-ra van szüksége. Elég kevés HDD-nek elég a maradék 500 mA.

Viszont kollégámnak sikerült Ebay-ról rendelni AC10E-t, amivel a Raspberry elindul, de a legtöbb mobil "megzavardik". Nem megy az éritőkijelző, össze-vissza érzékel, stb. (reklamáció után kapott egy másikat is, ami pontosan ugyan így viselkedik). Szóval, ha nem biztos forrásból származik, akkor lehet selejtes.

[ Szerkesztve ]

Alex

(#4596) wassermann válasza FireLord (#4594) üzenetére


wassermann
Topikgazda

- Nem lehet, hogy egy selejtes példányt fogtál ki? Én összehasonlítottam másokkal és az AC-10E a legjobb:
Nokia AC 10E táp sima vezeték 4,9V
Ericsson táp sima vezeték 4,835V
LG táp zavarszűrős vezeték 4,85V
A mérés az áramköri lap TP1-es és TP2-es tesztpontjai között történt. A terhelés növelésére egy kártyaolvasó és egy pendrájv volt perifériaként az Rpi-hez csatlakoztatva.

[ Szerkesztve ]

(#4597) korcsi válasza vargalex (#4595) üzenetére


korcsi
veterán

Az érintőképernyő megzavarodás az Alcatel 990-re is jellemző volt saját gyári töltőjével, számítógép USB-ről töltve nem volt baja, szerintem a töltő felépítése és földfüggetlen mivolta és a telefon érzékenysége együtt okozhatja a problémát, nem próbáltam leföldelni az USB negatívját, de egy próbát megérne.

[ Szerkesztve ]

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#4598) vargalex válasza korcsi (#4597) üzenetére


vargalex
félisten

Szia!

Az érintőképernyő hibát produkálta egy Samsung Galaxy S II és egy Motorola Defy+. Ezek minden más (eddig próbált) töltövel működnek. Ellenben az én kis buta ZTE Blade-om ezzel az AC10E-vel is hibátlanul ment. :)

Alex

(#4599) FireLord válasza wassermann (#4596) üzenetére


FireLord
aktív tag

Nem tudom hogy selejtes-e, nem is igazán érdekel, kukába vágom, amióta rákötöttem az iphone gyári adapterét tökéletesen megy. A winchester pedig egy külső 3,5"-es rackben külön táppal van rákötve.

Ilyen hibákat generált:
[ 626.153494] usb 1-1.3: USB disconnect, device number 4
[ 626.859691] Buffer I/O error on device sda1, logical block 179723886
[ 626.859724] Buffer I/O error on device sda1, logical block 179723887
[ 626.859744] Buffer I/O error on device sda1, logical block 179723888
[ 626.859763] Buffer I/O error on device sda1, logical block 179723889
[ 626.859780] Buffer I/O error on device sda1, logical block 179723890
[ 626.859798] Buffer I/O error on device sda1, logical block 179723891
[ 626.859816] Buffer I/O error on device sda1, logical block 179723892
[ 626.859834] Buffer I/O error on device sda1, logical block 179723893
[ 626.859852] Buffer I/O error on device sda1, logical block 179723894
[ 626.859875] Buffer I/O error on device sda1, logical block 179723895

[ Szerkesztve ]

(#4600) sanchomuzax


sanchomuzax
aktív tag

Csak óvatosan a nem dedikált, más feladatra szánt töltőkkel. Az Volt és az Amper nem elegendő adatok ahhoz, hogy biztos lehessen a működés. Azért más egy töltés folyamata, és más egy üzemszerű használat folyamata. A Nokia köztudottan szeret másképpen megoldani dolgokat. Csak egy példa: ha egy áramgenerátoros kimenetű tápellátást igénylő eszközt feszültséggenerátoros kimenetű tápellátással hajtasz meg (ráadásul ami a határértéken mozog, azaz elindul, de közben nem figyeled a tranziens jelenségeket), akkor a működés közben produkálhat furcsa dolgokat az eszköz. Egy HDD fejmozgása, motor leállás utáni újraindulása ha nem kap elég áramot kellő gyorsasággal, mert az áramigény felfutását - a példánál maradva - a feszültséggenerátoros kimenetű táp nagyobb kimenő ellenállása nem engedi (azaz leesik a tápfesz egy pillanatra), az a HDD meghibásodásához is vezethet. Mégiscsak mechanika van benne, egy halom tekerccsel, ami meg a saját, védelem nélküli elektronikáját hazavághatja.

Szóval attól, hogy USB, még semmi sem biztos...

Google: Sancho blogja

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.