Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  RAID

Hozzászólások

(#11051) korcsi válasza korcsi (#10913) üzenetére


korcsi
veterán

És újra előjött a hiba, új az alaplap, processzor, memória is talán, vezérlő kártya, sas sata kábelek. Egy év hibátlan működés után, ugyanaz "SAS host is non-operational !!!!" .
Most áttettem egy pcie 1x-be a kártyát, így jónak tűnik.

Érdekes... ;]

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#11052) naja


naja
aktív tag

Sziasztok!
Egy a zíbéjen kinézett LSI 9212-4i SAS 6GB 4-port RAID controller card 0/1/1E/10 kártyát mennyire ajánlanátok egy J1900-as (Bay Trail celeron) gépbe. Otthoni szerver lenne, csak épp a meglévő 2 port nem elég hozzá. Ezt nagyjából a leginkább költséghatékony megoldásnak látom. Köszi előre is, szép napot mindenkinek!

(#11053) Vektor77 válasza naja (#11052) üzenetére


Vektor77
tag

Mi lenne a konkrét lap? Mert ezekben még 4x se szokott lenni nem hogy 8x pci-e
Amúgy van ilyen kártyám IT flashelt, de vissza is lehet csinálni.

[ Szerkesztve ]

(#11054) 8zabi válasza naja (#11052) üzenetére


8zabi
őstag

én próbáltam egy ilyen kártyát IT módban J3160-as lapban x1-es slot-ban tápos riser-rel, de véletlenszerű újraindulásokat okozott proxmox alatt

volt, hogy napokig elment, volt, hogy indulás után pár percen belül megadta magát valami és csinált egy reset-et a gép

(#11055) naja válasza Vektor77 (#11053) üzenetére


naja
aktív tag

Köszi az észrevételeket. GA-J1900N-D3V a lap, Debian menne rá. Egy PCI-E és egy mini (x1) PCI-E csati van rajta. A normál slot jó lehet?
Utána olvasva az IT/IR módnak, ezzel is kellhet vajon foglalkoznom? Mezitlábas otthoni júzerként – aki fél éve még azt se tudta mi az a linux – vajon akarok én bele menni ilyenbe? Lenne 2–3 HDD amit ráakasztanék, szerintem a RAID sem érdekel, mert nem kell egybe fűznöm a lemezeket (1 lemez a filmeknek, 1 a fotóknak és még 1 a munkáknak, ezen kívül van egy QNAP NAS-om, ami backup server lesz a munkákhoz).

(#11056) Vektor77 válasza naja (#11055) üzenetére


Vektor77
tag

Ezt a kártyát ebbe az alaplapba bele sem tudod dugni.
Az IT mode meg kimondottan jó az egyszerű felhasználásra és persze a szoftveres RAID és ZFS-hez is.

[ Szerkesztve ]

(#11057) jerry311 válasza Vektor77 (#11056) üzenetére


jerry311
nagyúr

Először néztem, hogy mi a fax.
Aztán jobban megnézve az bizony PCI, nem PCIe. Milyen öreg ez a lap? :DDD

(#11058) naja válasza Vektor77 (#11056) üzenetére


naja
aktív tag

Banyeg, köszi az észrevételt. Gondolom akkor mini PCI-E x1-re ne nagyon reméljek semmi bővítő kártyát.

(#11059) naja válasza naja (#11058) üzenetére


naja
aktív tag

Akkor ha gondolom egy ilyet lőnék, még mindig kellene egy PCI-E riser. Bár gondolom azt sem az ördögtől való dolog.

(#11060) jerry311 válasza naja (#11059) üzenetére


jerry311
nagyúr

Lehet valahol lemaradtam, miért nem egy sima PCI SATA kártyát?

(#11061) naja válasza jerry311 (#11060) üzenetére


naja
aktív tag

Szerintem olyan nem létezik. A zíbéjen nézve ami ilyet hirdetnek mind PCI-E vagy PCI-X.

(#11062) Vektor77 válasza naja (#11061) üzenetére


Vektor77
tag

https://hardverapro.hu/apro/sata_iii_vezerlo_kartya_2_4_6_10_port_dual_sata_ii_4/hsz_1-50.html
Pl. de az ebay is teli van

[ Szerkesztve ]

(#11063) jerry311 válasza Vektor77 (#11062) üzenetére


jerry311
nagyúr

Ez még mindig PCIe :U

(#11064) Vektor77 válasza jerry311 (#11063) üzenetére


Vektor77
tag

Igaz, félreértettem. Olyan is van de inkább cserélj alaplapot vagy USB.
https://www.bestmarkt.hu/delock-70154-pci-kartya-4x-sata-port-raid-0-1-01-p102506

[ Szerkesztve ]

(#11065) Szirtimorc válasza naja (#11061) üzenetére


Szirtimorc
aktív tag

Van egy PCI-X es Adaptec kártyám, az megy sima PCI slotban is.

(#11066) naja válasza Vektor77 (#11064) üzenetére


naja
aktív tag

Igen, köszi mindenkinek. Az lenne az igazi, ha az alaplap tudna 4 satát. Amit kinéztem már nem kapható (Arock J5040 ITX), illetve íbéjen 200 júróért, ami már kicsit húzos. A PCIe minibe dugható csodáktól fázok, ugyanez igaz a PCI slotra is. Azt hittem tudok valamit kezdeni a meglévő két sata portos alaplappal, de akkor ez így felejtős.

(#11067) naja válasza naja (#11066) üzenetére


naja
aktív tag

Érdekességként, találtam egy Innovision 12 sata portos mini ITX alaplapot. Ami egyrészt overkill, másrészt az új N5095-ös celeron egész jó lenne nekem (új, elégségesen gyors, kis fogyasztású).
Kíváncsi vagyok mit szóltok hozzá.

(#11068) AiRLAC válasza naja (#11067) üzenetére


AiRLAC
addikt

Nálam nem jó a link.

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#11069) jerry311 válasza naja (#11067) üzenetére


jerry311
nagyúr

Kellene tudni, hogy mégis mi (milyen chip) bitosítja a 12 SATA-t, és az mennyire barátja az oprendszernek, amit használni akarsz.
Kb. ennyi. Illetve csak 1 RAM slot van.

(#11070) KveZ


KveZ
tag

Sziasztok! Van jelenleg egy adattárolásra használt gépem. 4x1TB HDD és 2x2TB HDD van benne. Win7 van rajt és azon belül van raid1 és raid0 kialakítva a jelenlegi megoldáshoz. Szeretném fejleszteni, van egy ITX H470 félkonfigom és házam hozzá, illetve 2x2TB lemezt kapna pluszba. Sajnos, ahogy néztem ezen 4x sata port van és nem is találok olyat, más gyártmányban sem, amin 6-nál több sata van.

Arra gondoltam veszek egy PCI-e sata bővítőt, amin 6 port van. A 16x pci-ere nincs szükségem, oda menne.

Az új elképzelésem, hogy létrehozok 2db RAID5 tömböt. 4x1TB és 4x2TB lemezekkel. Ezek teljesen egyező típusúak és korban sincs nagy szórás. Illetve egy SSD jönne mellé, amin az oprendszer fut.

Milyen megoldást ajánlotok hozzá, amivel működnének a funkció és a sebeséget is ki tudom használni teljesen.

Elég egy 6 portos bővítő, vagy olyat keressek amin elfér minden. Milyen gyártó milyen chipje legyen rajt, vagy ezek teljesen felesleges paraméterek?
Nézegettem szerverbe való akkus raid vezérlőket is használtan. Arról azt hallottam, hogy a sebesség nem biztos, hogy megmarad. Van amin FW cserét ajánlanak, vagy nem is jó bármihez. Szeretnék egy univerzális megoldás, ami Win alatt is Linux-szal, vagy freenassal is müködik.
Mit gondoltok? Bármilyen egyéb tipp és tanács is jól jön! :DD

(#11071) #30604800


#30604800
törölt tag

Nem RAID, de talán nincs olyan messze tőle:

JBOD-ban menne néhány SSD, az egyik félig van, a többi üres. Le kell formázni, vagy ki lehet így alakítani a kötetet, törlés nélkül?

QNAP TR-002

(#11072) HUfantom válasza #30604800 (#11071) üzenetére


HUfantom
őstag

QNAP TR-002 egy két kazettás NAS + néhány SSD az 2 ugye ?

Esetleg ezt próbáld meg.
https://www.qnap.com/hu-hu/how-to/faq/article/how-do-i-migrate-an-expansion-unit-or-external-raid-enclosure-containing-nas-storage-space-from-one-nas-to-another-nas

Csatold ki a második lemezt és költözz rá.

“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” --- Grand Master Oogway

(#11073) #30604800 válasza HUfantom (#11072) üzenetére


#30604800
törölt tag

Köszönöm! A gyári leírást megnéztem, nem pont ilyen esetre van sajnos.

Bocs, TR-004, 4 ssd. A többi stimmel. :D

Ehhez (is) sík buta vagyok, megpróbálom egyszerűbben kérdezni: egy darab szóló ssd volt egy külső házban használva, az több mint félig van. A többi ugyanolyan ssd viszont tök üres.
Ezekből mindből így lehet JBOD kötetet csinálni anélkül, hogy az elsőről elveszne minden?

[ Szerkesztve ]

(#11074) mokus1


mokus1
addikt

Sziasztok!

Raid 1-et szeretnék.

Igazából az lenne a kérdés, hogy nvme ssd-t hagyományos HDD-t összelehet fűzni?
Vagy nagyon lassítaná az egészet? Jobb lenne ha napvégén mentenék?

(#11075) HUfantom válasza mokus1 (#11074) üzenetére


HUfantom
őstag

Én csak annyit tanácsolok....Ne lődd tökön magad :)

Gyakorlatilag 2 HDD-re lassulna a rendszer. Akkor meg mi a túrónak vettél SSD-t.
RAID 1-et csak azonos diszkekből érdemes csinálni...

“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” --- Grand Master Oogway

(#11076) jerry311 válasza mokus1 (#11074) üzenetére


jerry311
nagyúr

A RAID nem backup, nem az a funkcioja, nem az a celja.

(#11077) thoger


thoger
csendes tag

Sziasztok, ide dobom be a kérdésem, másik alternatíva a linux csoport lett volna...

Debian server alatt szeretnék szoftveres raid1-et kialakítani két egyforma méretű partícióból.
2db HDD-vel rendelkezem: 4TB és 6TB
Itt jön be a képbe, hogy megtartandó adataim vannak a 6TB lemezen!!! (ez kicsit kevesebb mint 4TB)

fdiskel elkészítettem a 4TB lemezre egy Linux auto detect partíciót, de itt meg is álltam ugyanis úgy szeretném létrehozni a RAID1-gyet, hogy az adataim megmaradjanak. Van rá lehetőség? Hogyan járjak el? Gondolom fdisk-re és mdadm-re van szükség. Valaki irányba állítana?

(szerk.: Tehát a végcél egy RAID1 4TB méretű tömb, és egy 2TB méretű "maradék" partíció) Ha megértem a folyamat menetét, később egy 2TB lemez beiktatásával, a maradék partíciót is raidbe vághatnám úgy hogy már vannak rajta adatok... ;] )

[ Szerkesztve ]

(#11078) AiRLAC válasza thoger (#11077) üzenetére


AiRLAC
addikt

Szerk: ez lehet nem fog menni, azt hittem a kisebb diszken van a rendszer. Azért nézd meg :)

Például Raider-rel ez alapján megcsinálható (4TB-ossal kialakítod majd adatok átmásolása, boot róla és hozzáadod a 6TB-ost).

Conversion to RAID 1
Add a new empty disk with the same size of the original.
Turn on the system, login as root in text mode, or in a terminal window.
Run this command (STEP 1):
# raider -R1
Let the program run and in the end, shutdown the system, swap the disks, and turn on the system again.
Login as root again and run this command (STEP 2):
# raider --run
This will sync both disks, and in the end we will have a raid 1 system working.

[ Szerkesztve ]

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#11079) HUfantom válasza thoger (#11077) üzenetére


HUfantom
őstag

A varázsszó LVM :)

Abban meg tudnál csinálni gyakorlatilag mindent.
Ezt meg pláne :)

“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” --- Grand Master Oogway

(#11080) MasterDeeJay

Láttam van valami intel féle félszoftveres(?) raid vroc néven.
Van kettő régi Intel P3600-as SSD-m ami gondolom támogatott. Kipróbálnám mit tud.
Kell a raid0-hoz is hardverkulcs? (asrock taichi x299 xe lap)

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#11081) MasterDeeJay válasza MasterDeeJay (#11080) üzenetére

Ok megtaláltam raid0-át enged és az ssd-m is támogatott.

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#11082) pappesz


pappesz
tag

Sziasztok!

Próbáltam felfogni és értelmezni a raid témát. Sok az elmélet és nem látom át. Lenne inkább konkrét kérdésem.

Jelenleg van 2 db 8TB-s winyó a nasomban. Nincs tükrözve, semmi mókolás. 2 meghajtóként működik és kész.

Ha jól értem két választásom van bővítés esetén.
1. Veszek még 2 db 8T-s winyót, így minden adatot megtükrözhetek, tehát ha elszáll egy meghajtó még élek vidáman, DE nem növekszik a tárhelyem.
2. Simán beteszem őket és lesz plusz 16T helyem, de ha bármelyik bekrepál sírok.

Van más opció?

Melyik milyen raid elnevezéssel bír?

Célom értelemszerűen az, hogy legyen több helyem, de biztonságban legyenek az adataim.
Videókat gyártok és kell a nagy hely.

Köszönöm a segítséget.

A sakk szabályok nélkül játszhatatlan, azonban a néhány szabály a játék szabadságának szinte végtelen lehetőségét nyitja meg.

(#11083) HUfantom válasza pappesz (#11082) üzenetére


HUfantom
őstag

1. RAID 1 (Tükrözés) Ekkor már 4 DB 8TB lemezed van és "csak" 16TB helyed szóval 50% a veszteség.
2. RAID 0 (Csikozás) Itt gyakorlatilag páros bitek A lemez Páratlan bitek B lemez.

RAID 1et max windowsban fogsz tudni létrehozni, hogy ne kelljen törölni a lemezeket.

3. RAID 5 Ekkor a 4 lemezedből 3*8TB helyet tudsz használni és 1 ellenőrzésre fog elmenni, így a veszteség csak 25%. Azonban diszhiba esetén ezt a legmacerásabb újra építeni.

4. Vegyél egy nagyobb NAS-t
Ha van egy 4es NAS-od akkor veszel 4 DB 12TB lemezt, akkor RAID 5-el maradni fog 36TB felhasználható helyed. A gépeden pedig marad a 2DB 8TB dolgozni...
Nyilván ha konyitasz valamit az IT-hez, egy régi gépből meg lehet építeni és akár egy next next finish linuxos RAID-el még működni is fog.

5. Rakd fel a videóidat valami helyre aztán ha kell majd lemented őket. PL: Youtube... Olcsó.

“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” --- Grand Master Oogway

(#11084) AiRLAC válasza pappesz (#11082) üzenetére


AiRLAC
addikt

https://hu.wikipedia.org/wiki/RAID

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#11085) pappesz válasza AiRLAC (#11084) üzenetére


pappesz
tag

köszönöm. tessék szöveget értelmezni.

A sakk szabályok nélkül játszhatatlan, azonban a néhány szabály a játék szabadságának szinte végtelen lehetőségét nyitja meg.

(#11086) tasiadam


tasiadam
veterán

2 darab 100/100as 2.5" WD RED-et használnátok RAID0-ban? Minden ami kritikus, az automatikusan fen van másolva cloudba is róluk. jelenleg külön van a 2 disk, egyik alig van használva, a másik mindig, legalább lehetne az olvasást és írást kicsit egyenlőbbé tenni

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#11087) AiRLAC válasza tasiadam (#11086) üzenetére


AiRLAC
addikt

Milyen OS, milyen felhasználás? Manapság már olyan olcsó a minőségi SSD használtan is akár hogy nincs értelme HDD-ről futtatni dolgokat (persze tárolásra tökéletes).

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#11088) tasiadam válasza AiRLAC (#11087) üzenetére


tasiadam
veterán

win10 alatt, alaplapról menne a raid, mert a wines az gatya. Egyébként van 2 darab nvme, tárolni kell ez csak, filmeknek, néha VM-eknek Hyper-V alatt, letöltésre használom őket, google drive mirror, stb. Minden ami jobb ha gyorsabb, de most sem fájdalmas. Csak az egyik hdd 600gb szabad hellyel van, másik meg 960

[ Szerkesztve ]

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#11089) AiRLAC válasza tasiadam (#11088) üzenetére


AiRLAC
addikt

VM-eknek nagyon rossz választás a HDD, a többire ok.
Sajnos a HDD-k meghibásodása sokkal gyakoribb mint az SSD-k, ezt rontod még tovább egy RAID0-val. Nagyságrendi teljesítmény változást meg nem fog hozni, a ~100 IOPS lesz ~200, míg egy bármilyen SSD tudja ennek a 50x-100x-osát.

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#11090) Formaster


Formaster
addikt

Csináltam egy 3 lemezes softRAID5 tömböt ubuntu alatt. A neten fellelhető kalkulátorokkal úgy számoltam, hogy 3 lemez esetén kb 50%, de akár 2x olvasási sebesség is elérhető. Legnagyobb meglepetésemre még a lemez specifikus értékeket is csak alulról karcolja (nagy fájllal tesztelve)

Megfontolandó venni még egy lemezt és inkább RAID10-ben gondolkodni? :R Amúgy is komoly folyamatos terhelést kapna, úgy tudom a raid10 lenne az optimálisabb.

(#11091) HUfantom válasza Formaster (#11090) üzenetére


HUfantom
őstag

Szia! Próbáljuk meg mégegyszer csak most sokkal több infóval.
3 winyo egyforma? alaplap ? Raid kártya ?
Tippre alaplapi akkor CPU generáció, esetleg RAM ?

“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” --- Grand Master Oogway

(#11092) Formaster válasza HUfantom (#11091) üzenetére


Formaster
addikt

Szia, 3 teljesen egyforma, vadonat új (14TB) enterprise lemezek. Software raid ubuntu alatt, vagyis nincs sem alaplapi, sem raid vezérlőkártya. Egyiktől sem akarok függeni, mert egy esetleges hiba esetén (ismereteim szerint), csak ugyanazzal a raid vezérlővel építhető újra a tömb.

Ryzen 7-es széria, 64gb ram. Egyenlőre nincs belakva, tehát most még újra tudom rántani raid10-re, később már problémás lenne. Ahogy olvasom jobban járnék a raid10-el :F

(#11093) Formaster válasza Formaster (#11092) üzenetére


Formaster
addikt

összeraktam raid10-el, most olyan 400MB körül épül a tömb. Remélem az olvasás több lesz, a kalkulátor szerint akár 4x sebesség is elérhető (specifikáció 250MB/s)

Nyilván dedikált vezérlővel lehetne elérni az elméleti maximumot, de örülnék, ha legalább a 2x meglenne szoftveresen is. Esetleg valaki tudja linux alatt lehetne-e tweakelni?

(#11094) AiRLAC válasza Formaster (#11093) üzenetére


AiRLAC
addikt

Három lemezből hogy csináltál raid10-et?
Gondolom sima mdadm tömb?

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#11095) Formaster válasza AiRLAC (#11094) üzenetére


Formaster
addikt

Vettem egy negyediket :DDD

(#11096) lcszorka


lcszorka
friss újonc

Sziasztok!
Meg tudnátok mondani hogy egy LSI SAS3082-R L3-25116-01H RAID vezérlő képes kezelni egy Exos 7E2000 4k native HDD-t?

(#11097) RoryBreaker


RoryBreaker
aktív tag

Sziasztok!

1 kis segítség kellene... nem vagyok otthon raid-ban, synology nas ban jártas vagyok, viszont most 1 sima asztali PC (MSI PRO B660M-B DDR4) ben kellene 2 vinyót valahogy úgy raidolni, hogy annyi legyen a lényeg, hogy ha az egyik vinyó megmekken, a másikon maradjanak meg a fontos cuccok. Ez a lap tud RAID 0,1,5,10 -t. Melyiket kellene választanom és miért és hogyan kell kivitelezni?
2 db 1tb seagate barracuda fog menni benne, a nagyon fontos adatok miatt.
(Ha jól tudom a 2 meghajtó miatt csak raid 0 és 1 jöhet szóba?)

Köszi előre is!

[ Szerkesztve ]

Rog Strix B-760i Gaming Wifi, 32 GB DDR5@6000, i5-13500, Asus RTX 4060 OC Dual, 1TB Samsung 980 Pro, Be Quiet Pure Power 1000W Gold 80+, Noctua NH-12UA + Noctua házventik, Asus AP201 Mesh ház

(#11098) AiRLAC válasza RoryBreaker (#11097) üzenetére


AiRLAC
addikt

Jobban jársz egy Windows tükrözéssel (persze ha az lesz rajta) mert az másik alaplapban is fog működni. Mentés meg ugye ettől függetlenül is legyen.

[ Szerkesztve ]

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#11099) RoryBreaker válasza AiRLAC (#11098) üzenetére


RoryBreaker
aktív tag

Nem megy erről rendszer, csak adatok tárolására lesz.

Rog Strix B-760i Gaming Wifi, 32 GB DDR5@6000, i5-13500, Asus RTX 4060 OC Dual, 1TB Samsung 980 Pro, Be Quiet Pure Power 1000W Gold 80+, Noctua NH-12UA + Noctua házventik, Asus AP201 Mesh ház

(#11100) JHC válasza RoryBreaker (#11097) üzenetére


JHC
tag

Csak magánvéleményem, a Barracuda meg a fontos adatok, hááát...

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  RAID
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.