Hirdetés

2024. április 16., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  RAID

Hozzászólások

(#10301) Dilikutya válasza #64791808 (#10286) üzenetére


Dilikutya
félisten

A szoftveres mennyire megbízható? Hogy reagál hibás lemezre? Illetve új alaplapra, új Windows-ra? A működéséről tudnál kicsit írni?

Nem vagyok perverz, csak haladok a korral. (Még mindig: Rock&roll feeling baby, rock&roll feeling.....)

(#10302) Geretnero


Geretnero
csendes tag

Sziasztok!

Szeretnék a gépbe egy 4-(6) merevlemezből álló raid-et. Meglévő videó anyagaim biztonságos tárolására.
Jelenleg két 3Tb os van simán tükrözve de teljesen betelve... Nem a leghelytakarékosabb...
Szeretnék venni legalább kettő de későbbiekben négy 3 ill 4Tb-os merevlemezt bővítésnek.
(baj-e ha különféle méretű vinyókat használok?)
Elsősorban biztonságos tárolásra, mi a leghelytakarékosabb megoldás?
Win 10-el szoftveresen? Vagy az alaplapi RAID-et használva?

GA-Z87X-UD3H
Lapkakészlet:
RAID 0, RAID 1, RAID 5 és RAID 10 támogatás
6 x SATA 6Gb/s connectors (SATA3 0~5) supporting up to 6 SATA 6Gb/s devices

(#10303) #64791808 válasza Dilikutya (#10301) üzenetére


#64791808
törölt tag

Teljesen megbizható, átteszed egy másik gépbe mindkét lemezt, és importálod a kötetet a lemezkezelőben, sima ügy, továbbá a tükör bármikror törhető, ebben az esetben mindkét lemezen kapsz egy egyszerű kötetet az adataiddal.

Egy dolgot érdemes tudni: a Windows RAID1 megoldása nagyon érzékeny a szabálytalan leállításra/újraindításra. Ekkor semi történik semmi, csak minden ilyen után elkezdi a tömb újraszinkronizálását, ami nagyon lelassítja a HDD-ket.

Amúgy semmi különös, szépen teszi a dolgát.

(#10304) #64791808 válasza Geretnero (#10302) üzenetére


#64791808
törölt tag

RAID5-öt tudnék javasolni, lehetőleg hardveresen, vagy RAID10, csak az nagyobb overhead-del dolgozik, ezért helypazarlóbb, bár biztonságosabb.

RAID5-höz 3 lemez kell minimum és 1 lemez elvesztését éli túl. Hátránya, hogy ha egy lemez kiesik, beteszed a helyére az újat, és újraszinkronizálás közben van egy írási hiba, akkor minden megy a lecsóba.

A kezdeti lemezmérettől eltérni a te esetedben nem lehet. Kisebb lemezt nem tehetsz oda, nagyobbat meg nincs értelme, mert csak a meglévő lemeznyi területet fogja rajta használni. A legkisebb lemez mérete fogja meghatározni az elérhető tömbméretet.

Windows 10 és az alaplapi RAID megoldásokkal a létrehozott tömb NEM bővíthető!

Ha Windows környezet és bővíthetőség kell, akkor a Windows Server 2012R2-től felfelé tudja ezt a Storage Spaces funkcióval.

Ha nagyon elvetemült vagy, akkor Windows 10 alatt meg lehet csinálni Hyper-V alatt, hogy minden lemezre teszel egy maximális méretű VHDX-et, Hyper-V alatt csinálsz egy linuxos VM-et, hozzáadod az összes lemezt, és OTT csinálod meg a RAID-et linux szoftveresen. Ha teszel be új lemezt, arra is teszel VHDX-et, hozzáadod a linux VM-hez és ott be tudod illeszteni a RAID-be. Viszont ez erőforrásigényes, és az eredmény nem lesz gyors.

(#10305) HUfantom válasza Geretnero (#10302) üzenetére


HUfantom
őstag

Hú ez egy szép feladat :)
Már nem mondanám, hogy a WIN 10 alatt kéne megvalósítani ekkora mennyiségű adat biztonságos tárolását.
Ugye mindig ott van, hogy beszívsz valami szart, elpusztul a wined egy mostani új frissítés miatt.
Ha van hely akkor inkább egy külön kis gépet kéne összerakni, de inkább használtban megvenni és abban kialakítani a tömböt.

Elsősorban biztonságos tárolásra, mi a leghelytakarékosabb megoldás?
Igazából, a RAID 5 ami a legtöbb tárhelyen kínálja és "csak" 1 merevlemez területe bánja.
Szóval ha 6 * 3TB lemezből, lenne 5*3 = 15TB helyed.
Azonban a RAID 5 már komolyabb dolog mint az 1 vagy 0 komolyabb követelményei is vannak.

(baj-e ha különféle méretű vinyókat használok?)
Hát 1 tömbön belül kell azonosnak lennie, ha jót akarsz...
Most nincs értelme 3 és 4 TB merevlemezt tükrözni, mert csak 3 TB tömb lesz belőle.

Meg mondjuk nem a piacon a legolcsóbb merevlemezeket kell megvenni :P

“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” --- Grand Master Oogway

(#10306) #64791808 válasza HUfantom (#10305) üzenetére


#64791808
törölt tag

"Már nem mondanám, hogy a WIN 10 alatt kéne megvalósítani ekkora mennyiségű adat biztonságos tárolását."

Miért ne?

"Ugye mindig ott van, hogy beszívsz valami szart, elpusztul a wined egy mostani új frissítés miatt."

És? Pont ezért jó a Win RAID, mert újrarántod a rendszert, importálod a kötetet és ott van minden.

"Ha van hely akkor inkább egy külön kis gépet kéne összerakni, de inkább használtban megvenni és abban kialakítani a tömböt."

Ez szinte mindig igaz, még szerverkörnyezetben is a Storage legyen külön. Ha van rá pénz, és itt válik érdekessé a dolog. Meg ott, hogy mondjuk egy RAID5 tömb olvasási sebessége 6 lemezzel 500MB/s körül lesz, ha jól van belőve. Milyen hálózaton megy ez át? A legolcsóbb megoldáshoz is kell 40k-ért két 10GbE hálókártya és kábel. Cumedli.

Filmek tárolására RAID-ben bármelyik merevlemez megteszi, nem kap terhelést, pont annyi esélye van a leggagyibbnak kifeküdni, mint egy Seagate Constellation-nek mondjuk. A kérdés mindig az, hogy mire van pénz, mennyire fontos az adatbiztonság. Hiába mondom, hogy nálam 8x10TB van a szerverben RAID51-ben 256GB RAMDISK cache-sel és dual 10GbE megy a switchig, és az milyen gyors... de annyiba is kerül.

(#10307) Dilikutya válasza #64791808 (#10303) üzenetére


Dilikutya
félisten

És hogyan reagál, ha elhalálozik egy HDD?

Nem vagyok perverz, csak haladok a korral. (Még mindig: Rock&roll feeling baby, rock&roll feeling.....)

(#10308) HUfantom válasza #64791808 (#10306) üzenetére


HUfantom
őstag

Te is pontosan tudod mire gondolok. A Windows 10 egy desktop operációs rendszer, te is legalább annyi ellenérvet tudsz, ha nem többet mint én.

Nem tudom jó szívvel ajánlani, hogy bízza rá a nagy mennyiségű fontos adatát. Nálad is ott a szerver, én hely hiányában felhőzök.

Persze senki zsebében nem akarok turkálni, de a biztonság zsebbenyúlós

“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” --- Grand Master Oogway

(#10309) #64791808 válasza Dilikutya (#10307) üzenetére


#64791808
törölt tag

Ezt jo, hogy megkerdezted, tobbeket erinthet.

A Windows szoftveres RAID megoldasainal alapbol NINCS figyelmeztetes lemezhibanal. Tul azon, hogy szamomra ez erthetetlen, mert minden szarrol kuld a Windows ertesitest, de arrol, hogy haho, kritikus adatbiztonsagi hiba lepett fel, arrol nem...

Ir egy bejegyzest az esemenynaploba. Erre lehet scriptet irni, a script figyeli az ilyen bejegyzest, es feldob egy ablakot. Neten rakeresel, egyben ott vannak a kesz scriptek.

Ha meghibasodik a lemez, akkor serult tukorkent az ep lemezen ott lesz a kotet. Beteszed az uj lemezt, a serult tukrot eltavolitod - igy normal kotetet fogsz kapni - es ujracsinalod a tukrozest. TEHAT NINCS automatikus helyreallitasi folyamat, neked kell kezzel.

(#10310) #64791808 válasza HUfantom (#10308) üzenetére


#64791808
törölt tag

Persze, hogy tudom, de te is ertsed, amit irtam. A biztonsag zsebbe nyulos? Persze, de en nem igy fogalmaznam meg.

A biztonsag szintje egyenesen aranyos a rakoltotendo osszeggel. Kis penz, kis biztonsag, de a semminel jobb. Komoly biztonsaghoz komoly hardver - es szoftver - kell, az meg sokba kerul.

(#10311) k_norbert89


k_norbert89
csendes tag

Sziasztok!

Szerettem volna egy kis kényelmes biztonságot a RAID1 segítségével. Adataimat 1db seagate st4000dm004 helyett kettődarab ugyanilyen típuson szeretném tartani. Ugye a parasztRAID helyett egy kényelmes RAID1 kézenfekvő dolog erre.
Alaplap ASUS H170M-Plus Bedobtam, beállítítottam a lemezkezelőben, letiltottam az írási gyorsítótárazást is. Ekezdtek összeszinkronizálódni, majd amikor visszatöltöttem volna az adatokat szembesültem, hogy baromi lassú (képet csatoltam).
(oprendszer SSD-n, aktuális munkák másik nagyobb SSD-n)

1. Jobb lenne bios-ban összerakni a raidet?
2. Összesen 4 db 4TB van ebből a HDD-ből, lehet jobb lenne RAID5 vagy RAID10?

Nagyon szépen köszönöm a tippeket, hátha valaki másnak is segít majd...

Infóért hívj: +36-30/565-0952

(#10312) MaxxDamage


MaxxDamage
félisten
LOGOUT blog

R0 problémám volna.
Gép átköltözött és kicsit erősödött, változott (új táp, új CPU hűtő, új VGA, új ház)
Bootnal listazza (Status: Optimal) és SCSI Biosát nézve minden ok, látom külön mind2 meghajtót. Winben látom a 600GB meghajtót, de csak "helyi lemez" néven és nem megnyithato (azt írja, nincs csatlakoztatva, lemezkezelot megnyitva, felajanlja az mbr és gpt-t ...egyiket kivalasztom es azt irja "az eszköz nincs csatlakoztatva")

Lehet a SCSI Biosaban törölni kellene és újra alkotni az R0-t? (2x300GB)

Majd ma ezt eszközöltem/próbáltam:

Kábel csatlakozó lábait mind megnéztem (ezzel is lehet probléma) és teljesen épek (mint az új)
Mindent lehúztam és patentül vissza.

Majd ezután a teljes történet (próba mindenre és az eredmény..látható) :K

képekben a story (látni amit látni kell és ott van feketén fehéren...csak tudnám mi van vele) :DDD

Gondoltam ide is be írom, mert több szem többet lát és hátha már valaki találkozott ilyennel és tudja rá a megoldást :R

MD
L

◄►Clevo® X170SM-G "DTR" Laptop *i9-10900K @ 5GHz (AIO Water System)*4x16GB=64GB 3200MHz CL20 RAM*RTX 2080 Super 8GB MXM 200W+ *4x2TB=8TB M2 SSD -_- LG® V30+ ThinQ DS 4/128GB "Blue"►Samsung® S20 Ultra 5G◄SM E80 3.5mm Jack►"Szép, a kinek esze nincs, de még szebb, a kinek van."◄►

(#10313) #64791808 válasza k_norbert89 (#10311) üzenetére


#64791808
törölt tag

Az írási gyorsítótárazást ne tiltsd le, csak a pufferürítés tiltásától vedd ki a pipát. Valóban lassúnak tűnik.

(#10314) #64791808 válasza MaxxDamage (#10312) üzenetére


#64791808
törölt tag

Ez normális.

Amikor kiírja, hogy nincs csatlakoztatva, az azért van, mert valóban offline a lemez. Jobb-klikk a lemezkezelőben a lemezre, és online tudod hozni. Utána tudod partícionálni.

(#10315) MaxxDamage válasza #64791808 (#10314) üzenetére


MaxxDamage
félisten
LOGOUT blog

Most nézve meg azt látom, hogy RAW :DD
Sem formázni, sem törölni nem tudom, ilyenkor mi a teendő?
Gondolom csak a vezérlő biosában való újra rebuildolás maradt?

MD
L

◄►Clevo® X170SM-G "DTR" Laptop *i9-10900K @ 5GHz (AIO Water System)*4x16GB=64GB 3200MHz CL20 RAM*RTX 2080 Super 8GB MXM 200W+ *4x2TB=8TB M2 SSD -_- LG® V30+ ThinQ DS 4/128GB "Blue"►Samsung® S20 Ultra 5G◄SM E80 3.5mm Jack►"Szép, a kinek esze nincs, de még szebb, a kinek van."◄►

(#10316) MaxxDamage válasza MaxxDamage (#10315) üzenetére


MaxxDamage
félisten
LOGOUT blog

Azt már észre vettem, hogy P4 ide vagy oda és SSD meg Sata2 RAID kártya (PCI-X RAID) a Win7 betöltését is lassabban végzi mint ahogy szokta/kellene.
bacsis barátom javaslatára megtettem a kábel cserét és egy jó kis FOXCONN kábel kihúzott a gödörből végre és minden megy ahogyan kell. :R

MD
L

◄►Clevo® X170SM-G "DTR" Laptop *i9-10900K @ 5GHz (AIO Water System)*4x16GB=64GB 3200MHz CL20 RAM*RTX 2080 Super 8GB MXM 200W+ *4x2TB=8TB M2 SSD -_- LG® V30+ ThinQ DS 4/128GB "Blue"►Samsung® S20 Ultra 5G◄SM E80 3.5mm Jack►"Szép, a kinek esze nincs, de még szebb, a kinek van."◄►

(#10317) #64791808 válasza MaxxDamage (#10316) üzenetére


#64791808
törölt tag

Ezt jó, hogy írod, lehet okulni belőle, én is azt tapasztaltam, hogy néha bizony van kábelgond.

(#10318) sutszi válasza #64791808 (#10285) üzenetére


sutszi
veterán

Szia,

Beszereztem végül a P410-et 1GB FBWC-vel és hát alapvetően működik, de van egy kis gondom...
A gép egy Dell T3500 és ESXI 6.5U1 fut rajta. Már a fél netet felforgattam és segítséget kértem, de eddig nem sikerült megoldani a dolgot...

Érthetetlen jelenség:
Alapvetően nincs szükségem VGA-ra, ezért nincs is a gépben. Teljesen jól működik nélküle. Amint betettem a P410-et, nem indult el a gép. A Dell oldalon megtaláltam, hogy a post státusz kódok 1-2 led folyamtos világítása ezt jelenti: CFG | Resource configuration | System resource.
Ekkor betettem a VGA-t, hogy megnézzem mi a gondja, de ekkor meg hiba nélkül elindult a gép. Ha megint kiveszem akkor nem. Szóval úgy néz ki, hogy a P410 valamiért nem tud VGA nélkül élni... A neten találtam egy SATA Controller beállítási hibát erre a hibakódra, de végigpróbálva minden módot, egyik sem hozott megoldást... Ez normális? Találkoztatok már ilyennel?

Hiba:
A fenti jelenségen most átléptem. F8-al beléptem a P410 menüjébe és létrehoztam egy RAID1 tömböt. ESXI elindult, tömb látható, formázás lefutott, datastore létrejött, másolás/írás működik. Aztán jött volna a a mese vége meg a további tesztelgetés, de egyik nap lerohadt a webes felülete az ESXI-nek. Restart után helyrejött, de teljesen random időközönként előjött. Elkezdtem nézni, hogy mi lehet, és valamiért benéztem a gépbe, ahol látom, hogy a P410-nek ég a DS1 narancs színű ledje, ami controller hibát jelent.

Újraindítottam, de most nem égett a DS1. HPE Smart Storage Administrator (HPE SSA) CLI for VMware 6.0-t feldobva azt mondja: "CACHE STATUS PROBLEM DETECTED: ...". Semmi infót nem hajlandó adni, mert cache hiba van... Oké, kivettem a cache modult és most megy egy ideje hiba nélkül, meg tudom olvasni a státusz adatokat is. Ez így ment 1 napig és nem is volt gond. Visszatettem a cache modult és nézegettem, hogy az SSA mit írt ki. Nem dobott hibát, szerinte minden rendben... Ez is ment kb 1 napig, aztán volt pár restart és megint bedobta a DS1-es hibát, de most sehol nincs cache probléma jelzés... Ilyenkor kénytelen vagyok restartolni az egész gépet, mert nem reagál az ESXI.
Most teljesen random időközönként restart után előjön a hibajelenség... De egyébként amikor nincs a hibajelenség és tesztelem a tömböt akkor jól megy és a sebessége is rendben van...

Azt mutatja az SSACLI:

Smart Array P410 in Slot 1
Bus Interface: PCI
Slot: 1
Serial Number: PACCRID11360QM1
Cache Serial Number: PBCDF0CRH3P1R2
Controller Status: OK
Hardware Revision: C
Firmware Version: 5.08-0
Rebuild Priority: Medium
Expand Priority: Medium
Surface Scan Delay: 15 secs
Surface Scan Mode: Idle
Parallel Surface Scan Supported: No
Queue Depth: Automatic
Monitor and Performance Delay: 60 min
Elevator Sort: Enabled
Degraded Performance Optimization: Disabled
Inconsistency Repair Policy: Disabled
Wait for Cache Room: Disabled
Surface Analysis Inconsistency Notification: Disabled
Post Prompt Timeout: 0 secs
Cache Board Present: True
Cache Status: OK
Cache Ratio: 25% Read / 75% Write
Drive Write Cache: Disabled
Total Cache Size: 1024 MB
Total Cache Memory Available: 912 MB
No-Battery Write Cache: Disabled
Cache Backup Power Source: Capacitors
Battery/Capacitor Count: 1
Battery/Capacitor Status: OK
SATA NCQ Supported: True
Number of Ports: 2 Internal only
Driver Name: nhpsa
Driver Version: 2.0.6-3vmw
PCI Address (Domain:Bus:Device.Function): 0000:03:00.0
Host Serial Number: ▒
Sanitize Erase Supported: False
Primary Boot Volume: None
Secondary Boot Volume: None

Előre is köszi a segítséget.

Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage

(#10319) 8zabi


8zabi
őstag

Sziasztok,

otthoni gépembe szeretnék 3 SATA lemezes RAID5-öt kialakítani, teljesen kezdő vagyok a témában, de sok máshoz értek :)
alaplapom B150-es és nem tud semmilyen RAID módot
Windows 10 és Manjaro linux alatt is el kéne érni a tömböt

megfelel nekem a P410? tudnátok ajánlani akár használtan, külföldről is valami értelmesebb vezérlőt 15-20 000 forint környékén? milyen kábelekre lesz szükségem? a sima SAS csatlakozó úgy rémlik mehet a SATA-ra

köszönöm, hogy elolvastad

(#10320) varsam


varsam
őstag

Sziasztok,

Windows-os Raid 1-nél, ha esetleg meghal a Win vagy a gép, attól még a vinyók tartalma abszolút visszanyerhető és használható, ugye?

Közeljövőben tervezek majd egy otthoni kis szervert építeni, fájl mentésre illetve backup-ra, az alábbi felépítésben:
- 2db xTB-os vinyó RAID1-ben, itt csak olyan adatokat tárolnék amiről kell a másolat (fényképek, doksik és egyéb személyes dolgok)
- 1db yTB-os vinyó amin csak a filmek és hasonló nem fontos adatok lennének amikért nem kár ha bármi történik vele

A vinyókat ExFAT-ba formáznám, mert Mac OS alól is el szeretném érni és használni őket, hálózaton keresztül.

Ezt így meg tudom oldani simán windows alatt is ugye?

A kérdés második része lehet inkább a hálózatos topikba megy majd..

(#10321) AiRLAC válasza varsam (#10320) üzenetére


AiRLAC
addikt

Ha hálózaton keresztül éred el akkor mindegy milyen fájlrendszer. MacOS szerintem már régóta támogatja az NTFS-t is, én inkább azt használnám. Egyébként nem emlékszem hogy tudnál bármi mást is használni fájlrendszernek Windows szoftveres tükörnél mint NTFS-t.

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#10322) varsam válasza AiRLAC (#10321) üzenetére


varsam
őstag

MacOS csak olvasni tudja alapból az NTFS-t, írni nem és nem akarok third-party appot használni hozzá.
De ha hálózaton keresztül ez mindegy, akkor jó.

Most így kicsit utánaolvasva lehet nem is Win lesz, hanem valami freenas, OMV vagy hasonló, ezeknek majd utána kell járnom.

Kérdés még mindig az, hogy RAID1-nél elveszik-e az adat, ha meghal a szoftver ami létrehozta, vagy simán megmarad két vinyó rajta ugyanazzal az adattal és használható akár külön is?

(#10323) AiRLAC válasza varsam (#10322) üzenetére


AiRLAC
addikt

Kérdésedre: az esetek nagy többségében igen. Szoftveres raid esetén Windows és Linux MDRAID tömböknél igen, kivéve ha az alaplapi fake-raid megoldásokat használod, ott lehetnek gondok.

OMV-nél pl. tuti nem lesz gond.

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#10324) Rruuer


Rruuer
senior tag

foglalkozik itt valaki hba kártyával?

(#10325) zsopu


zsopu
tag

Adott 4db 1TB WD háttértár és ICH10R raid vezérlő.

Tervbe van, hogy megcsinálom RAID5 re mind a 4db-ot alaplapra bízva a dolgot.
kapok egy 3TB lemezt, viszonylag gyors eléréssel és viszonylagos biztonsággal.
Jól tudom, hogy ez is a processzort terheli és semmivel sem tud többet, mint a szoftveres RAID.

Viszont mennyire elvetemült ötlet a következő?
win10 szoft RAID
RAID0 4x250GB (1TB)
RAID10 4x750GB (1,5TB)

(#10326) zsopu válasza zsopu (#10325) üzenetére


zsopu
tag

Maradt az elvetemült ötletem.
De alaplapi vezérlővel megoldva. (win10 nem tudott RAID 10 et!)
Próbáltam a RAID5 öt is. olvasás valahol 420MB írás 50-60MB
az írási sebesség tényleg ennyire lassú?

(#10327) AiRLAC válasza zsopu (#10326) üzenetére


AiRLAC
addikt

Az írás egyébként is lassabb plusz hozzájön a fakeraid

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#10328) cefres2


cefres2
csendes tag

Tisztelt felhasználók. Adott egy netgear readynas duo benne egy wd merevlemez. Egy merevlemezzel és raid-ben. Az lenne a kérdésem, hogy tudom a lemezről lementeni az adatokat mert a nas tönkre ment. Köszönöm a segítséget.

(#10329) zsopu válasza cefres2 (#10328) üzenetére


zsopu
tag

egy lemezes RAID nincs! (min. 2 kell oda)
Ha régen két lemez volt bent de most már csak egy van, akkor az a kérdés, hogy RAID0 vagy 1
Ha 0 akkor sehogy...
Ha 1 akkor egy másik netgear NAS (ha jól tudom elég érdekesre formázza a lemezeket X-RAID2)
Lehet hogy egy linux sem tudja olvasni...

[ Szerkesztve ]

(#10330) zsopu válasza cefres2 (#10328) üzenetére


zsopu
tag

Itt írnak róla!

(#10331) cefres2 válasza zsopu (#10329) üzenetére


cefres2
csendes tag

Nálam csak egy lemez volt benne. Végig azzal üzemelt. De nem tudom mit csináljak hogy az adatot lementsem róla. Windows lemezkezelőben látja viszont sajátgépben nem.

(#10332) zsopu válasza cefres2 (#10331) üzenetére


zsopu
tag

Ha szerencséd van, akkor ext3-ra van formázva a lemez.
elsősorban linux kell hozzá. (írtam fent a linken)
De van win-re is program, amivel lehet olvasni.

[ Szerkesztve ]

(#10333) MeSKA


MeSKA
aktív tag

Sziasztok!

Segítségetekre lenne szükségem... Vettem a gépembe két db Adata SX7000 128GB M.2 SSD-t. Kérdésem az lenne, hogy ezt RAID0-ba fogom tudni használni? (természetesen az alaplapon két foglalat van). Milyen csíkméret beállítást használjak majd? Van esetleg amit be kell még állítani? A TRIM működik Inteles B250 chipseteknél? És akkor a neten talált infók alapján így fűzzem össze?:
-Lehúzok minden HDD-t és csak a 2 SSD marad a gépben
-Biosba AHCI-ről átállítom RAID-be
-Újraindításnál Ctrl+I (intel chipset) előjön a RAID menü és ott beállítom a 2 SSD-t plusz a csíkméretet
-Még egy újraindítás és mehet rá a rendszer? Ekkor már egy 256GB-os "lemeznek" észleli a rendszer?

Alaplap: ASrock B250M Pro4

Válaszotokat előre is köszönöm!

[ Szerkesztve ]

(#10334) zsopu válasza MeSKA (#10333) üzenetére


zsopu
tag

Látom senki nem reagál....

Amit leírtál szerintem jó. így kell RAID0 csinálni.
Ami még fontos, a telepítésnél legyen RAID drivered, vagy integráld a telepítőbe, mert szokott kelleni.
A TRIM kérdésre a válasz talán. (régen nem ment, de mára talán megoldották a dolgot.)
Csíkméret... szerintem maradhat defaulton...

Egyéni vélemény, lehet hogy egy db 256GB ssd-vel jobban jártál volna! :D
már egy ssd is annyira gyors... nem biztos, hogy észreveszed a gyorsulást.

(#10335) MeSKA válasza zsopu (#10334) üzenetére


MeSKA
aktív tag

Köszi szépen a válasz! Sajnos belefutottam egy olyan problémába, ami eszembe se jutott volna... az alaplap nem tud RAID tömböt csinálni... azt hittem 2018-ban ezt már minden chipset tudja, de nem. :)
Így vettem egy 256GB-os SSD-t! :)

(#10336) Tuninger


Tuninger
addikt

Sziasztok!

Több bicskanyitogató kérdéssel fordulnék hozzátok.

Hackintosh alól vagyok MacOS High Sierra-val. SoftRaid 5.6.7-el létrehoztam egy RAID5 kötetet 3 db 2TB-s vincseszterből.
Sajnos spúr vagyok és nem akarom kifizetni a 180 eur-t az appért, így valami alternatív megoldást tudtok amivel meg lehet valósítani a RAID5-öt?
Az alaplapom elvileg tudná (Z77-DS3H), de az istennek nem bootol a rendszer ha átkapcsolom AHCI-ről RAID-re (tudom, ez tonymaces topicba tartozik)

Ha újrateszem a rendszert, tudom használni tovább raid5-ben a vinyókat és minden ugyanúgy fog látszódni?
Ha lejár a trial verzió a programból, tudom tovább használni raidben a vinyókat és minden ugyanúgy fog látszódni?

Pusztán elméleti síkon mert egyelőre a bootig sem jutok el: ha BIOS-ban létrehozok egy RAID0-át a 3 db 2TB-s vinyóból, utána ezt a 6TB-s RAID0 kötetet MacOS SoftRaidel össze tudom fogni egy önmagában 6TB-s vinyóval Raid1-ben?

(#10337) HUfantom válasza Tuninger (#10336) üzenetére


HUfantom
őstag

Akkor nyissuk a bicskákat :P

Elsőnek is jó helyre kéne dugdosni a merevlemezeket.
Amikor átállítod a AHCI-ről RAID-re és nem bootol akkor a rendszerlemez olyan helyre van kötve amit a bios átadott a RAID vezérlőnek. Furán van dokumentálva az alaplapod....

3 x SATA 3Gb/s connectors (SATA2_2, SATA2_3, SATA2_4) supporting up to 3 SATA 3Gb/s devices
Support for RAID 0, RAID 1, RAID 5, and RAID 10
* When a RAID set is built across the SATA 6Gb/s and SATA 3Gb/s channels, the system performance of the RAID set may vary depending on the devices being connected.
1 x mSATA connector
2 x SATA 6Gb/s connectors (SATA3 0/1) supporting up to 2 SATA 6Gb/s devices

Ha ezt jól olvasom és a színeknek hinni lehet akkor a rendszerlemez legyen az egyik fehérben mivel a RAID mód elviszi az összes kéket. Elvileg azok "csak" SATA2-t tudnak.

A SoftRAID kérdésedre nem tudom a választ sosem próbáltam használtam STB..........

Pusztán elmélet
Ez inkább jobb ha elmélet marad, mert akkora baromság :)

“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” --- Grand Master Oogway

(#10338) Tuninger válasza HUfantom (#10337) üzenetére


Tuninger
addikt

Az mSATA-ban van a rendszert tartalmazó SSD. Sajnos a MacOS elég érzékeny ha alaplap beállításokról van szó. Csak AHCI-ban hajlandó bootolni, sajnos mind IDE mind RAID módban megáll a boot folyamat félúton.

Az alaplapon gond nélkül tudom kapcsolni a RAID-et, mindegy hogy SATA2 vagy SATA3-ra vannak e kötve a vinyók, de ha csak Windows-t tudok haszálni utána akkor nekem ez a megoldás kiesik.

A "pusztán elmélet"-nél közben én is rájöttem hogy hiába megy gyorsan a Raid0, ha a Raid1ben mellé rakott meghajtó lassú :)

(#10339) kelna91


kelna91
senior tag

Sziasztok! Köthetek RAID 5-be nem teljesen egyforma SSD-ket? Konkrétan egy Samsung 850-es mellé vennék újabb 860-asokat, de ugyanúgy 500-as EVO-kat, csak újabb széria. És hát ugye TLC helyett ezek már MLC-sek, emiatt kicsit eltérőek az írás/olvasási sebességek, de nem számottevően. Működni fog?

(#10340) #64791808 válasza kelna91 (#10339) üzenetére


#64791808
törölt tag

Ha nem is 100%-osan optimális, de minden további nélkül menni fog.

Mit tárolnál rajta? Mire használnád? Azért kérdezem, mert az SSD RAID5 csak kevés dologra optimális.

(#10341) kelna91 válasza #64791808 (#10340) üzenetére


kelna91
senior tag

Köszi a választ!
Ez a tömb lenne a gép adattárja. A rendszer egy NVMe SSD-n lesz, és a tömbre kerülne minden adat. Fontos a sebesség, mert nagy felbontású videónyersanyagok is mennének ide vágáshoz, és fontos az adatbiztonság, ugyanezért. Ide fogom áthelyezni a nyersanyagot a memóriakártyákról, és ugyan innen fog készülni backup hálózati tárhelyre, de nem online, és a RAID bevédene arra az időre, amíg nincs duplikáció. És így a folyamatos üzem is biztosítva lenne, nem csak a redundancia. (Vagy nem? Újra kell építeni a tömböt egy hiba esetén, hogy újra működjön?)

(#10342) AiRLAC válasza kelna91 (#10341) üzenetére


AiRLAC
addikt

Hány darab és milyen kapacitású SSD-ről beszélünk? (RAID5 vs 6 vs 10, rebuild time, write penality stb)
Milyen hálózaton másolnád, mekkora mennyiséget?

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#10343) kelna91 válasza AiRLAC (#10342) üzenetére


kelna91
senior tag

Most van egy 850-es 500GB-os, és emellé vennék 2 vagy 3 db 860-asat.
A hálózat helyi, még nincs kiépítve, de várhatóan 1 Gbps lesz, vagy esetleg 10. Egyszerre maximum néhány száz GB-ot mozgatnék.

(#10344) hacsa


hacsa
tag

Szüleim régi gépét próbálnám kicsit felturbózni (HP DC7900 - ICH10R). Náluk nem fontos az adatbiztonság, de már ők is hívogattak hogy lassú a gép. Na mármost adott volt két teljesen egyforma 80GB-os Samsung HDD mindkettő 100/100-as. Alaplapi Raid0-val csináltam egy tiszta WIN10 telepítést. A bootolás kissé hosszadalmas, de szerintem érezhetően netezésre nekik elég az új konfig. Esetleg mivel számolhatok a jövőben a rendszer működésével kapcsolatban? Valamint lenne egy érdekes és szerintem zavaró probléma. A Raid0 tömb mellett lenne egy harmadik HDD amin non-raid-ben csak adattárolásra lenne használva a rendszerben, de folyamatos be/ki kapcsolódásokat hallok a windows 10 üzemelés alatt. A rendszer leállításánál pedig plusz felpörgetést és leállást végez azon az egy non-raid merevlemezen.

(#10345) LógaGéza


LógaGéza
addikt

Üdv!
Van egy kis szerverem, FreeNAS van rajta, hagytam neki, hogy megcsinálja a RAID-et, ő RAIDZ1-et csinált 4db 4TB-os vinyóra. Mivel kezdett szűk lenni a hely, ezért vettem mellé még kettőt, raktam volna bele, és lám, nem lehet csak úgy bővíteni ám ezt, ahogy én kitaláltam.
Szóval a kérdés: Tényleg nem opció a bővítés? Nekem szükséges lenne, hogy egy lemezként használja, nem akarok külön poolokat, meg mindent...
Amennyiben úgy döntök, hogy lementek mindent, és újraépítem a RAIDet, úgy milyen verziót használjak? Főleg videó-nyersanyagok vannak a gépen, és 4-5 kliens innen vágja a felvételeket. Fontos lenne, hogy ha megint bővítésre adom a fejem, akkor ne kelljen már végigjárni ezt a procedúrát...
Valamint van egy LSI SAS2108 alapú RAID kártyám is, amit nem használok, mert a ZFS-nek az kell, hogy közvetlen nyúljon a lemezekhez (emiatt már volt egy masszív adatvesztésem is), és nem lennék szomorú, ha ezt is bevethetném.

[ Szerkesztve ]

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#10346) AiRLAC válasza LógaGéza (#10345) üzenetére


AiRLAC
addikt

Valamint van egy LSI SAS2108 alapú RAID kártyám is, amit nem használok, mert a ZFS-nek az kell, hogy közvetlen nyúljon a lemezekhez (emiatt már volt egy masszív adatvesztésem is), és nem lennék szomorú, ha ezt is bevethetném.

Flasheld át IT módba és akkor sima HBA-ként használhatod.

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#10347) LógaGéza válasza AiRLAC (#10346) üzenetére


LógaGéza
addikt

Igazából nekem az is jó lenne ha az kezelné a RAIDet, a BBU, meg az extra cache hasznos dolog tud lenni, ráadásul ha még a prociterhelés is csökkenne...
Csak a kérdés, hogy milyen legyen, amit könnyen lehet bővíteni. A fájlrendszert meg majd kitalálom.

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#10348) KaiotEch válasza hacsa (#10344) üzenetére


KaiotEch
nagyúr

Ha nem kell az adatbiztonság, akkor minek oda RAID? Vegyél egy 120-as SSD-t bele meg egy plusz vinyót, ha kevés és meg van oldva az egész.

Kérdés: Sziasztok! Van nékem egy OMV NAS(debian alap)-om, jelenleg egy HDD-n van a rendszer, illetve 4TB-s HDD-n az anyag. No ezt szeretném beduplázni RAID1-el. Meg tudom ezt oldani úgy, hogy ami az egyik 4TB-s HDD van adat az ne vesszen el, csak tükrözze le? Illetve mi van olyankor, hogy ha valami folytán szétborulna az RAID? :R

(#10349) zsopu válasza KaiotEch (#10348) üzenetére


zsopu
tag

Szerintem a RAID 1 csinálás azzal kezdődik, hogy formázza le a két meghajtót...
Megoldható, ha ideiglenesen szerzel egy 3. HDD amire kimented a dolgokat, majd vissza a formázott RAID1-re.
Ha szétborul a RAID1 lesz két olvasható tartalmában megegyező meghajtód.

[ Szerkesztve ]

(#10350) kelna91 válasza KaiotEch (#10348) üzenetére


kelna91
senior tag

Nem akarok nagyon beleugatni, de a RAID5 sokkal jobban megéri, mint az 1. Persze nyilván csak akkor játszik, ha kettőnél több hely van a NAS-ban.

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  RAID
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.