Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  RAID

Hozzászólások

(#10951) koko1238640 válasza King Unique (#10946) üzenetére


koko1238640
tag

A másik topik válasza teljesen egyértelmű volt számomra. Azt írták ott, itt kérdezzem még meg, hát megkérdeztem. Továbbá zolee001 első válasza kevert meg kicsit, de mint kiderült ugye ő azt csak server környezetre értette. Akkor ez esetben nézegetek használt NAS-okat, illetve az a külső ház van még mint olcsó megoldás. Köszönöm a válaszokat!

(#10952) zolee001 válasza koko1238640 (#10951) üzenetére


zolee001
őstag

Félreéred,Storage Spaces kliensen is van és bármi tipusu,csat.felületü lemezzel müködik

(#10953) King Unique válasza koko1238640 (#10951) üzenetére


King Unique
titán

Mármint arra céloztam, hogy amikor itt azt kérdezted okvetlenül szükség van-e USB-s RAID külső házra, akkor arra vonatkozóan a másik topikban már le lett írva, hogy bár adja magát de nem feltétlen kötelező, mivel újabb Windowsoknál működhet a szoftveres megoldás a tárolóhelyekkel (Storage Space), a dinamikus lemez és tükrözés viszont nem feltétlen, meg ugye eseteben is vélhetően eleve desktop Windowsról van szó és nem szerverről, az utóbbit valóban felesleges volt idekeverni.
Oké, bár azt írtad korábban nem kell NAS, de ha mégis kihasználnád, akkor többlemezes kivitelben lehet célszerűbb lesz egy olyat venni RAID támogatással. + Azt is értelemszerűen inkább 3,5"-os CMR (PMR) HDD-kkel használni, mert amit nemrég linkeltél RAID képes USB-s külső házat, az eleve 2,5"-os HDD-khez való és azoknál a 3,5"os típusok nagyobb CMR kínálatával ellentétben pár kivételtől eltekintve manapság kb. az összes sorozat és modell belassulásra hajlamos SMR, amely utóbbi bizonyos esetekben akár RAID-ben is problémás lehet (példa).

[ Szerkesztve ]

(#10954) Trevi


Trevi
tag

Sziasztok!
Új vagyok ezen a területen, nem tudom hogy lehetséges-e!
Adott egy Asrock b360m pro 4
Erre van kötve egy M.2 SSD A1000 480GB SSD
2 darab skyhawk 4tb 5900RPM 64mb cache
Az lenne a kérdés, hogy működne a rendszer RAIDBEN?
RAID0 lenne a legjobb. Alaplapon állítgattam de ott az fogadott hogy NON-RAID a 2 darab HDD-re.

(#10955) Vektor77


Vektor77
tag

Sziasztok, egy HP RAID kártya (P822) működhet épített gépben, vagy csak gyári HP-ban indul el?

(#10956) HUfantom válasza Trevi (#10954) üzenetére


HUfantom
őstag

Szia! Hát ha a rendszer az SSD-n megy akkor onnan a két 4TB os diszket átkonvertálod dynamic diszkben majd húzhatsz rá egy RAID 0-1-et.
[link]
Tessék itt egy videó is róla.

Megjegyzés: Ugye tudod, hogy RAID 0 esetén bármelyik lemezzel történik valami, azonnal megy mind a 8TB a levesbe.

“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” --- Grand Master Oogway

(#10957) Trevi válasza HUfantom (#10956) üzenetére


Trevi
tag

Értem akkor ez ilyen kombinált RAID-ben elindulna. Meg is nézem ha haza érek.
Megjegyzés: Ugye tudod, hogy RAID 0 esetén bármelyik lemezzel történik valami, azonnal megy mind a 8TB a levesbe.
Tisztába vagyok a kockázattal. Te melyik javasólnád akkor? Mondjuk nem a leg biztonságosabb ilyen nagy méretnél. :U

(#10958) HUfantom válasza Trevi (#10957) üzenetére


HUfantom
őstag

Te melyik javasolnád akkor?
Figyi, ennek a kérdésnek a megválaszolására egy komplett szakma épült. :)
Ne menjünk bele mennyi szempont és ajánlás létezik.....

Mivel kettő lemezed van itt egy kis videó, hogy mit lehet építeni belőle.
[link]

Persze mindig ott van a 3. lehetőség, hogy hagyod az egészet a francba és használod a 3 lemezt 3 külön dologként.

Megjegyzés: Nekem is van 2db 4TB lemezem RAID 1-ben, hogy meglegyenek a fontos adataim. A rendszer fut M2-es 1TB SSD-ről.
Plussz 2TB SATA3 SSD-t Steam/Origin/GOG/mindenf***om játéknak./értsd: 45000 volt a 2TB új SSD aprón :) /

“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” --- Grand Master Oogway

(#10959) Trevi válasza HUfantom (#10958) üzenetére


Trevi
tag

Az jó vétel volt SSD annyiért ajándék. Szerintem külön lesznek, nagy a kockázat ha egybe csinálóm. Köszi a segítséget :R

(#10960) perecKING


perecKING
senior tag

sziasztok!

kezdetnek leszogeznem hogy full hulye vagyok a raid-hez ugy altalaban. soha meg csak nem is probaltam.

Adott 2db WD_BLACK SN850 NVMe SSD 1TB
Egy vasaroi velemeny alapjan gondoltam ugy hogy en is ugy csinalom, lasd kep. :)
Tenyleg eszreveheto a diferencia pl jatek betoltese kozben? Mas adattar nincs.

Epp most epulo konfig. X570 IMPACT VIII, 5900x, 2x8 3200cl16, 6900xt, es a mar emlitett 2db m.2 ssd
:R :R :R :R :R :R :R :R

[ Szerkesztve ]

(#10961) UnSkilleD válasza perecKING (#10960) üzenetére


UnSkilleD
senior tag

nem észrevehető játékoknál

"Az internet olyan, mint az MTV: annak idején az MTV nagyon trendi volt, aztán hirtelen elavult” - Prince

(#10962) HUfantom válasza perecKING (#10960) üzenetére


HUfantom
őstag

Csak "borulékonyabbá" teszed a rendszert.

“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” --- Grand Master Oogway

(#10963) perecKING válasza HUfantom (#10962) üzenetére


perecKING
senior tag

Ezt nem teljesen ertem de koszi

(#10964) fagylalt


fagylalt
senior tag

Sziasztok!

Van 2db 1TB-os SSD tárolóm, amelyek Windows által (ergó lemezkezelőből) kezelt RAID1-be vannak kötve. A problémám az az, hogy újraszinkronizálás esetén az egyik SSD-t fixen teljesen "újraírja". Ami azt jelenti, hogy csekély 1 hónap alatt az egyiken van 1TB írás (ez ugye a tükör készítésekor került bele), míg a másikon már 12,7TB. Én eddig abban a hitben voltam, hogy szinkronizáláskor javarészt olvasási műveleteket végez és nem feltétlenül írja újra az egészet, hiába full-sync. A meghajtón/lemezeken most kb. 50 GB adat van. Lehet ezzel valami kezdeni? Eddig ugye nem zavart a dolog, mert korábban 2db HDD-t használtam, viszont most, hogy SSD lett helyettük, - amikről köztudott, hogy meghatározott mennyiségű írást bírnak ki - ezért aggaszt. Mi lenne erre megoldás? Hogyan szokás SSD RAID-et használni?

Köszönöm a válaszokat előre is!

(#10965) kertsa


kertsa
senior tag

Sziasztok!

Szeretném növelni a tárolóhelyet a gépben, de értelmes sebességgel. A rendszer egy ssd-re van telepítve, ez mellé tennék bele 2db 4gb-os hdd-t raid1-be. Ez lehetséges?

Köszi!

(#10966) kertsa


kertsa
senior tag

Nem 4gb, hanem 4tb :D

(#10967) HUfantom válasza kertsa (#10965) üzenetére


HUfantom
őstag

Szia

Gyakorlatilag ezt használom én is és szerintem sokan mások.

M2 SSD rendszernek.
HDD RAID1-re meg mehetnek az adatok.
Aki nagyon el van eresztve az még vásárolni fog 1TB vagy 2TB Sata3-as SSD-t Steam játékok / Kreatív munkák számára.
Csak bátorítani tudlak ezen szándékodban...

Nyilván ha szorít a pénztárca akkor jön a SATA SSD + 2 HDD RAID1...

“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” --- Grand Master Oogway

(#10968) HUfantom válasza fagylalt (#10964) üzenetére


HUfantom
őstag

Szia.

A problémám az az, hogy újraszinkronizálás esetén az egyik SSD-t fixen teljesen "újraírja".
Ez nem probléma, hanem olcsóssági tünet. :)
Az Enterprise kártyák tudnak olyat, hogy nem veszítik el a szinkron, de ehhez saját CPU-Memória-Akkumulátor tartozik. És egy olyan összeg, hogy kihullik a hajad :)

Ami azt jelenti, hogy csekély 1 hónap alatt az egyiken van 1TB írás (ez ugye a tükör készítésekor került bele)

Itt valami zavart érzek. Az egyiken 1TB írás van, ami azt jelenti mióta megvetted ennyit írtál rá. A tükör készítésekor a forrás SSD-n tényleg csak olvasás művelet zajlik.

Én eddig abban a hitben voltam, hogy szinkronizáláskor javarészt olvasási műveleteket végez és nem feltétlenül írja újra az egészet, hiába full-sync.
Hát hinni a templomban kell :) .... Bocsánat túl magas volt :)
Nyilván te valami olyasmit vártál, hogy fájlonként olvassa fel a tömböket és hash eljárással hasonlítsa össze, hogy ez még ugyanaz vagy sem.

A windowsban semmi IQ nincs, fogja elsődleges vinyóról ész nélkül átpakol mindent a másikra.

Ilyen funkciót például az RSYNC tud, de is csak kikapcsolt szolgáltatással. Magyarán a szinkron alatt nem írunk vagy olvasunk a tömbről.

Mi lenne erre megoldás? Hogyan szokás SSD RAID-et használni?

Hát leginkább úgy, hogy nem ba**tatjuk a halálba a gépet. Te 1 hónap alatt 12X megtetted, ami nem jó...

Csinálhatod, hogy eltöröd a tömböt és újra elkészíted. Csak most a sokat használt lemezről csináld a tükrözést, így megfordul a tele írás iránya. Majd X hónap szétesett szinkron után vissza :)

[ Szerkesztve ]

“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” --- Grand Master Oogway

(#10969) kertsa válasza HUfantom (#10967) üzenetére


kertsa
senior tag

Sata SSD + 2 HDD RAD1 lesz :)

Köszi! :R

(#10970) fagylalt válasza HUfantom (#10968) üzenetére


fagylalt
senior tag

Valahogy sejtettem, hogy dedikált RAID kártya lenne erre a megoldás, viszont több százezer forintot nem fogok egy ilyenért adni.

Mikor létrehoztam a tömböt utána már rögtön ~930GB írt adatot mutatott a Samsung Magician. Szóval tippem szerint teljes partícionálást végzett, mikor a dinamikus partíciót létrehozta.

Bár valóban nyektettem a gépet az elmúlt időben, de nem jellemzően szoktam. Viszont, ha egyszer-egyszer "force" restart-ot (aka megnyomom a reset gombot) indítok, már akkor újraszinkronizálást indít (ilyen is kétszer volt egy anomália miatt).

Szóval a konklúzió az az, hogy ez ilyen, békéljek meg vele vagy váltsak vissza HDD-re/vegyek egy NAS-t. :D

(#10971) korcsi válasza HUfantom (#10968) üzenetére


korcsi
veterán

Van egy linux alatti szoftveres 8 lemezes raid6 tömböm, volt, hogy hét lemezzel ment egy kis ideig, de utána is pár perc alatt lefutott a szinkronizálás. Nem megoldható ez raid1 esetében is?

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#10972) HUfantom válasza korcsi (#10971) üzenetére


HUfantom
őstag

Szia! Előre bocsátom, hogy linux szoftveres RAID-del nem foglalkozom...
Ez a javaslat túl sok sebből vérzik :)
Szerintem a delikvens nem fog linux-ra áttérni...

A másik, meg ugye a hozzáállásban keresendő. A Windows egy piaci alapon működő operációs rendszer. Befizetünk X összeget és abból lefejlesztik a funkciókat.
Bizonyos alap szolgáltatásokat valósít meg a RAID esetén. Igaz a RAID0 RAID1 nem egy ördöglakat...

Linux azonban egy open source rendszer ami folyamatosan fejlődik, a community javaslatai alapján újabb és újabb funkciók kerülnek bele.
Szóval abban van valami nyomon követés, hogy XY pillanatban még megvolt a szinkron akkor az azóta felírt dolgokat nézzük újra. Így tényleg csak pár perc a szinkron.

Illetve nyilván linux alatt nem fagyasztottad meg a gépet szóval, már az is kérdéses mitől dobott ki egy lemezt ??? :)
Messzire vezetnek ezek a szálak :)

“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” --- Grand Master Oogway

(#10973) N_A_S


N_A_S
veterán

Sziasztok! Van két 1TB-s WD Blackem, amit alaplapi RAID0-ba kötnék. Hogyan érdemes beállítani az Arrayt? Most megcsináltam próbaképpen, olyan 150-200MB/s -el másol. Nem tudom ez jó-e vagy sem, de szerintem lehetne jobb is.

https://tinyurl.com/phnas

(#10974) HUfantom válasza N_A_S (#10973) üzenetére


HUfantom
őstag

Szia! Hát keresgélj a neten review-t vagy próbáld meg 1 lemezzel.
150-200 MB/s másolás kis fájloknál tök jó, ha 1 bazinagy akkor kevés.
Crystalmark nevű program a barátod :)

“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” --- Grand Master Oogway

(#10975) N_A_S válasza HUfantom (#10974) üzenetére


N_A_S
veterán

2x WD Black 1TB

https://tinyurl.com/phnas

(#10976) HUfantom válasza N_A_S (#10975) üzenetére


HUfantom
őstag

Érted az eredményenek vagy van kérdésed ?

“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” --- Grand Master Oogway

(#10977) amdni


amdni
aktív tag

Üdv Mindenkinek!

Alaplapom: Intel DQ77MK.
Raid5-tel szeretnék 4 HDD-t rákötni adattárolás céljából.
A maradék 1 sata port ami marad szabadon az alaplapon, használhatom arra hogy ssd-t rákötve azon legyen az operációs rendszer?

Köszönöm!

(#10978) N_A_S válasza HUfantom (#10976) üzenetére


N_A_S
veterán

Ez így jól van?

https://tinyurl.com/phnas

(#10979) HUfantom válasza N_A_S (#10978) üzenetére


HUfantom
őstag

Szia! Mi a kérdés ? Nyilván működik, fontos adatot ne tarts rajta, RAID 0 nál, mindig bizonytalan mi történik :)
Write Back Cache azon áll a kurzor vagy az inaktív ?
Ha engedélyezett az még egy akkora bizonytalanság mint a RAID 0...
De általában van biztonsági kérdés illetve kéne egy szünetmentes a géphez...

amdni
Utána kéne olvasni, hogy a deszkán lévő 6 Sata port egy vezérlőn van-e. Ha igen akkor azt RAID módba elvileg nem.

[ Szerkesztve ]

“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” --- Grand Master Oogway

(#10980) N_A_S válasza HUfantom (#10979) üzenetére


N_A_S
veterán

A cache-eket ki lehet kapcsolni. A write cachet kapcsoljam ki inkább? Torrentezős particionak tervezem, és akkor nem akkora kár ha elvész az adat.

A cache size lehet 64/128/256, ezt mire érdemes lőni?

2dv HDDrol van szó amúgy.

https://tinyurl.com/phnas

(#10981) HUfantom válasza N_A_S (#10980) üzenetére


HUfantom
őstag

A write cache azt jelenti, hogy optimalizálja az írást és tömbösítve ír a lemezekre.
Ez tök fasza, de ha elmegy az áram akkor a cache tartalma elvész. Ilyenkor ugye kérdés, hogy lesz-e baja a RAID0-nak, illetve a cache-ben milyen adat volt. Ha az oprendszer fájlok kapcsolatos lehet nem indul el a win.

A cache size lehet 64/128/256, ezt mire érdemes lőni?
Nézd minél nagyobb a cache annál optimálisabb az írás, mert van hely tömbösíteni.
Viszont annál több adat veszhet ha áramszünet van vagy lefagy a windows.

“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” --- Grand Master Oogway

(#10982) Mentát


Mentát
csendes tag

Halihó!

Volt egy Gigabyte alaplapom, ami nyáron elfüstölt, és kinyírta a procikat is, amit bele tettek :(.
Ebben a boot eszköz egy RAID0-ba kötött 2db Samsung SM951 128GB SSD volt.

Elképzelhető hogy maradtak az SSD-n olyan adatok, amik csak oda lettek lementve, ezért vettem használtan egy Asus Prime H270-PLUS alaplapot, amin van két M.2 foglalat, és RAID-et is tud, hogy le tudjam menteni az adatokat, amik az SSD-n voltak.

A BIOS-ban bekapcsoltam a SATA Mode-ot "Intel RST Premium with Intel Optane System Acceleration(RAID)"-re állítottam.
Ez után az következne, hogy az M.2_1 -nél és az M.2_2-nél beállítom a Storage RAID supportot "RST Controlled"-re.
Azonban csak az M.2_1 jelenik meg a BIOS-ban, az M.2_2 nem.
Emiatt nem is tudom RAID-be tenni a két SSD-t.

Van valakinek ötlete?
Lehet hogy ez az alaplap mégsem tudja M.2-n a RAID-et, annak ellenére hogy van két M.2-es slotja?

BIOS-t frissítettem a legújabbra, az SSD vszínű jó maradt, mert ha megcserélem őket, akkor is látja az M.2_1-ben levő SSD-t.

Clint Eastwood bekaphatja...

(#10983) Mentát


Mentát
csendes tag

Egy alaplap leírás ezt írja: "***Only M.2_1 socket can support Intel® Optane Memory. Intel® Optane Technology is only supported when using 7th Generation Intel® processors. Before using Intel® Optane memory modules, ensure that you have updated your motherboard drivers and BIOS to the latest version from ASUS support website." Viszont a RAID-et csak ezzel az Intel Optane-nal lehet bekapcsolni. Akkor ez a magyarázat? Intel Optane módban nem látja az M.2_2-t, ezért nem is tudja az alaplap RAID-ben a két M.2-es SSD-t?

[ Szerkesztve ]

Clint Eastwood bekaphatja...

(#10984) HUfantom válasza Mentát (#10982) üzenetére


HUfantom
őstag

Szerintem nem tudja a M2 RAID-et. Leírásban is csak SATA van, nincs benne az M2.
Igazából valami RAID rekonstrukciós programot kellett volna szerezned/venned. Jó nyilván egy USB M2 csati :)

“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” --- Grand Master Oogway

(#10985) Mentát válasza HUfantom (#10984) üzenetére


Mentát
csendes tag

Köszi, mivel új gép összeépítése előtt állok, akkor olyan alaplapot fogok venni, ami tudja az M2 Raid-et. Szeptemberben a használt piacról szűkösebb volt a választék, és azt hittem hogy amin van két darab M2, és RAID-et is tud, az M2 RAID-et is fog tudni, mint az elfüstölt régi alaplapom, de tévedtem...

Clint Eastwood bekaphatja...

(#10986) Vektor77 válasza Mentát (#10985) üzenetére


Vektor77
tag

"hardveres" RAID-et nem nagyon használunk manapság :)

(#10987) amdni válasza HUfantom (#10979) üzenetére


amdni
aktív tag

Üdv!

Müködik a RAID5 módban (4 HDD) az SSD kezelése is külön, pedig elvileg 1 vezérlőn van :)

(#10988) HUfantom válasza amdni (#10987) üzenetére


HUfantom
őstag

Szokatlan de hát az inteltől minden kitelik :)

“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” --- Grand Master Oogway

(#10989) Az-X


Az-X
őstag

Sziasztok! Volna egy olyan kérdésem, ha felépítek egy RAID5-ös tömböt 4db HDD-ből, akkor ott a HDD spindown funkció működni fog? Az operációs rendszer Windows 2019 Server, ha csak az energia gazdálkodás menüben beállítom a Merevlemez kikapcsolását, akkor az adott idő múlva lekapcsolja mind a 4 HDD-t? Ez a tömb csak egy backup lenne, lehet heti pár alkalommal menne 1-2 órát, nem szeretném feleslegesen pörgetni a lemezeket.

:)

(#10990) Az-X válasza Mentát (#10982) üzenetére


Az-X
őstag

Hali! Ha esetleg nem sikerült megoldanod a problémát, nekem van egy olyan SSD házam amiben 2db M.2 SATA foglalat van, és tud Raid0-t. Nem eladó, de egy próbát lehet megér. Kell hozzá egy program ami újra össze tudja fűzni a tömböt. Egyszer sok-sok éve csináltam ilyet, és sikerült... bár ha jól emlékszem HDD-vel majdnem egy napig tartott :))

[ Szerkesztve ]

:)

(#10991) Mentát válasza Az-X (#10990) üzenetére


Mentát
csendes tag

Köszi szépen a felajánlást, de ez a Samsung SM951 128GB, ami nekem van úgy tudom nem SATA hanem PCIe felületű. Én is keresgéltem ilyen külső SSD házat, de csak SATA-sat találtam.

Clint Eastwood bekaphatja...

(#10992) Mentát válasza Mentát (#10985) üzenetére


Mentát
csendes tag

Na összeraktam az új gépet, Gigabyte B550 Aorus Pro V2 alaplappal.
Sajnos a szívás folytatódik...

Frissítettem a BIOS-t, beletettem a két SSD-t, látja is őket az alaplap, de nem hajlandó őket RAID-be tenni. Mellékelem a képeket.

Clint Eastwood bekaphatja...

(#10993) jerry311 válasza Mentát (#10992) üzenetére


jerry311
nagyúr

Ennyi? Ez így kevés, vagy nincs itt az összes kép...
Manual 39. oldaltól...

(#10994) Az-X válasza Mentát (#10991) üzenetére


Az-X
őstag

Ez sajnos így van :(

Létezik hardveres RAID kártya NVME felülettel, de nem olcsó mulatság. :(

Előbb megpróbálnám ezzel a programmal, ha még nem tetted:
Hetman RAID Recovery
[link]
Ha tartasz tőle, szólj segítek AnyDesk-en

:)

(#10995) jerry311 válasza Az-X (#10994) üzenetére


jerry311
nagyúr

Most hogy visszaolvastam az eredeti hsz-t...
Ezzel: "Intel RST Premium with Intel Optane System Acceleration(RAID)" lehet hogy simán felülírtál már valamit az egyik SSD-n, azon, ami a másik gyorsítótára lett. Az Optane System Acceleration RAID nem csak egy "rendes" RAID funkció. Nagyon röviden és tömören arról szól, hogy az egyik meghajtó gyorsítótára lesz a másiknak, és egynek látszanak. Valószínűleg ezért is láttál csak 1 meghajtót miután bekapcsoltad.

(#10996) Mentát válasza jerry311 (#10995) üzenetére


Mentát
csendes tag

Szerencsére nem írt rá.

Nem sikerült rábírnom ezt az új alaplapot sem, hogy lássa a raid0-s SSD-imet.

Vettem egy újabb használt alaplapot, egy Gigabyte Z170X-UD3-at. Ennek azonos a chipsetje az eredeti Z170X-GAMING3 alaplapéval, és mindkettő Gigabyte. Na ez pikk-pakk bebootolt a RAID-es SSD-ről, miután bekapcsoltam a RAID-et, meg sem kellett neki mondanom hogy ez a két fizikai drive egy volume, automatikusan felismerte :) A Windows kicsit panaszkodott, hogy másik proci van, de megy, sikerült mindent lementenem róla :)
Köszi mindenkinek a tippeket!

Clint Eastwood bekaphatja...

(#10997) AndrewBoyHUN


AndrewBoyHUN
csendes tag

Sziasztok!

Jelenlegi configban egy 3ware 9650SE-12 fut (BBUval) 8db 2TB WD Red HDD-vel, RAID6-ban. A HDD-k kezdenek öregedni és lassan talán cserések is lehetnek, bár van egy cold spare mindig az asztalon és kop-kop az utolsó csere másfél éve volt, azért elgondolkodtam, hogy talán egyszerűbb lenne venni 4-5 db. 8TB HDD-t. A 3ware 9650SE max 8TB hddket kezel.

Node, elméletileg a raid6 8db hdd-vel 6x gyorsabban tud adatot olvasni mint egy single drive, szerintem az én rendszeremben már a vezérlő lesz a szűk keresztmetszet ami nem meglepő. Jelenleg 250-320mb/sec írás/olvasás van ami nem mondom, hogy kevés, sem azt hogy túl sok, persze néha jobban esne 500mb.

4hdd esetén papíron 2x gyorsabb lesz a tömb raid6-ban, mint egy single drive. Kérdés, hogy ezek a 8tb-s hdd-k mit tudnak teljesítményben, illetve milyen vezérlőre érdemes upgradelni, hogy egy esetleges több driveos performanszt ki lehessen használni.

Köszi :)

(#10998) HUfantom válasza AndrewBoyHUN (#10997) üzenetére


HUfantom
őstag

Szia! Én a kérdést sem értem tisztán... :)
8DB 2TB RAID 6 az 12TB nettó lemezterület.
Vegyél egy 12TB diszket vagy kettőből csinálj RAID1-et és kész
Minden másra ott az SSD :)

“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” --- Grand Master Oogway

(#10999) AndrewBoyHUN válasza HUfantom (#10998) üzenetére


AndrewBoyHUN
csendes tag

Szia!
Jelenlegi raid vezérlőm nem képes 8TB-nél nagyobb driveot megszólaltatni. LBA32 fölötti tudás kell a nagyobb driveokhoz. Ár-érték arányban a 4TB tűnik a legjobb választásnak. Mivel fontos adatokról van szó, raid6 legalább kell. A raid1 teljesítménye korlátozva van az 1 hasznos disk miatt. Teljesítmény és a raid6 is fontos, ezért kellene 4-5 diszkes felállás raid6-ban. Viszont valami új vezérlőt is néznék, hogy 400-500mb/s meglegyen, mert a jelenlegi vezérlő elérte a korlátait. BBU mindenképpen kellene a vezérlőre. Továbbá a jövőben 4TB-s driveval könnyen bővíthető marad a rendszer egy 8 portos vezérlővel. 12TB-t azért sem tartanék szerencsésnek, mert a szinkronizálási idő bődületesen nagy és ha beüt a szar akkor kuka minden, no ezért kisebb diszkek és raid6.

SSD/NVME nem kell, mert egyrészt drága, másrészt akkora teljesítményre tényleg nincs szükség.
üdv.
a

(#11000) tasiadam


tasiadam
veterán

Udv
Sajnos nem tudtam beallitani 1+ eve a gep osszerakasnal RAID-ot SSD-kre, igy a windows 10 sajat raid-nek nem tudom hogy nevezheto-e cuccot hasznaltam. A problemam jepenleg az, hogy nagyon nem szep egyik SSD smart-ja sem [kép] [kép]
Nos, ha en becammogok a gephez, kicserelem az egyik SSD-t egy random 240-256gb SSD-re, akkor ez a takolmany mirror szetesik, vagy siman atirja a masik diskrol a kello dolgokat?
Errol mit lehet tudni? Linuxnal tudom, hogy normalisan mukodik, de ezt nem ismerem.

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  RAID
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.